S)e ftridóeSoutei/nt Aanzienlijke gift van Z.H. de Paus voor het Katholiek Nederlands Persbureau Prof. Romme verdedigt de P.B.O. TAKEN VAN DE K.A.B. VHrecteor: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TEL WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" OTN5DAG 10 JANUARI 1950 41ste JAARGANG TRUMAN'S OPTIMISTISCHE BEGROTING Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Pauselijke aansporing tot de katholieken van Nederland om dit belangrijke apostolaatswerk te steunen Mgr.x Montini over de betekenis van Katholieke Persbureaux 2^0ALS DESTIJDS in de dagbladen werd gemeld, heeft Z. H. de Paus op 23 November de heer H. B. A. M. Kemna, hoofdredacteur van het Katholiek Nederlands Persbureau K.N.P. en secretaris-generaal van de Internationale Unie van Katholieke Persbureaux (INCAP), in speciale audiëntie ontvangen. Diezelfde dag had de heer Kemna een langdurig onderhoud met de Substituut-Staatssecretaris van Z. H. de Paus, Mgr. G. B. Montini, over het werk van de katholieke persbureaux in het alge meen en van het K.N.P. in het bijzonder. Thans heeft Z. H. de Paus zich gewaardigd door bemiddeling van de Apostolische Nuntius Mgr. Giob- be aan de heer Kemna een gift van dertigduizend gulden te doen toe komen teneinde deze te besteden voor het K.N.P., „opdat de func- tionnering en de organisatie van Uw verdienstelijke en nuttige in stelling zich nog doeltreffender zal kunnen tonen dan in het verleden". In het begeleidend schrijven van Z H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe aan de hoofdredacteur wordt er op gewezen, dat Z. H. de Paus persoonlijk het grootste belang hecht aan dit werk van de pers in Nederland en dat deze edelmoedige geste van het Opperste Hoofd der Katholieke Kerk een ap pèl inhoudt tot alle katholieken van Nederland om zelf geld noch moei te te sparen, teneinde dit zo belang rijke werk in hun geliefde land tot bloei te doen komen. Gezien de grote belangrijkheid van dit schrijven zowel voor de katho lieke pers in het algemeen als voor het K.N.P. in het bijzonder laten wij hier de tekst van deze in het Frans gestelde brief in Nederlandse verta ling volgen. Aan de heer Henri B. A. M. Kemna, Hoofdredacteur van het Katholiek Nederlands Pers bureau „K.N.P.", Den Haag. Apostolische Internuntiatuur No. 7129/50. Den Haag, 5 Januari 1950. Carnegielaan 5. Mijnheer de Hoofdredacteur, Gij weet uit persoonlijke ervaring noezeer in alle katholieke landen en, in het algemeen, in alle waarlijk vrije landen het werk van de pers in ere is. Overigens hebt gij, en dit nog zeer onlangs, tijdens uw verblijf in de Eeuwige Stad, u voorzeker reken schap kunnen geven van de bijzon dere aandacht, die de hoge kerkelijke autoriteiten hechten aan een uitste kende organisatie en doeltreffendheid der katholieke persbureaux in de we reld. In Nederland bestaat, zoals gij veet, reeds een belangrijk netwerk roor katholieke informatie, dat aan tijn talrijke lezers de nieuwsberich- en verstrekt met een prijzenswaar- lige zorg voor objectiviteit en on- aartijdigheid. Het Katholiek Neder lands Persbureau, dat gij met zo jrote bekwaamhe'd leidt, blijkt een aij zonder geëigend middel te zijn om «an de katholieke dagbladen en aan aen die zulks wensen. -nauwkeurige m overvloedige inlichtingen te ver schaffen over het leven van de Kerk, ran Haar instellingen en activitei ten in de gehele wereld. Al te dik wijls, helaas, worden in de pers ten- lentieuze berichten verspreid Qf verslagen, die onnauwkeurig zijn, om niet te zeggen verslagen die opzette lijk omwille van de zaak zo zijn op gesteld. Zelfs de woorden van de Heilige Vader worden dikwijls ver keerd overgebracht en de gezichts punten van de Heilige Apostolische Stoel ten aanzien van verschillende kwesties van het internationale leven somtijds op onjuiste wijze aan het publiek voorgelegd of gecommenta- riseerd op een onhandige en zelfs willekeurige wijze, zulks tengevolge van inlichtingen, ontleend aan een verkeerde bron. Het „Katholiek Nederlands Pers bureau" zal het ter harte gaan, zoals dit overigens in het verleden altijd is geschied, om nieuwsberichten en in formaties te verschaffen, die volko men nauwkeurig en ernstig gedocu menteerd zijn. Het is mij bijzonder aangenaam u hierbij de chèque van dertigduizend gulder over te maken, die Z. H. Paus Pius XII bestemt voor het Katholiek Nederlands Persbu reau, opdat de werking en organisa tie van uw verdienstelijk en nuttig instituut zich nog doeltreffender zal kunnen bewijzen dan in het verleden. In deze edelmoedige bijdrage van het Opperste Hoofd der Katholieke Kerk voor het werk van de pers in Nederland kan men niet nalaten te onderscheiden de belangstelling, die Zijne Heiligheid persoonlijk daaraan hecht en het appèl, dat Zijn geste in houdt aan alle katholieken van Ne derland om zelf niets achterwege te laten teneinde dit zo belangrijke Werk in hun geliefde land tot bloei te doen geraken. Aanvaard mijnheer Kemna, de verzekering van mijn diepe en toege wijde hoogachting. w.g. f P. GIOBBE, Apostolisch Internuntius. In verband met deze vorstelijke gift van Z. H. de Paus en dit schrijven van de Apostolische Internuntius is het dienstig in herinnering te bren gen, hetgeen de Substituut-Staatsse cretaris van Z. H. de Paus, Mgr. G. B. Montini heeft verklaard tijdens het onderhóud, dat hij op 23 November beeft verleend aan de heer Kemna. Mgr. Montini wees er in dit onder houd met nadruk op, dat ,,hoe be langrijk hij ook een eigen katholieke pérs voor een land acht, deze pers haar taak van voorlichting niet naar behoren zal kunnen vervullen zon der de noodzakelijke aanvulling van goed werkende katholieke, persbu reaux. Hoewel het idee van een pers bureau de mensen niet zo sterk aan spreekt, is het toch beslist noodzake lijk, dat de katholieken de betekenis van een katholiek persbureau begin nen in te zien. Juist met het oog op de herhaaldelijk voorgekomen on juiste voorlichting door niet-katho- lieke persbureaux over katholieke zaken, is het nodig dat de katholie ken niet alleen over een eigen pers, maar ook over de bronnen van het nieuws beschikken. Daarom moet naar een zo nauw mogelijke samen werking tussen de katholieke pers bureaux worden gestreefd". Mgr. Montini spoorde de heer Kemna verder aan te willen bevorde ren dat voor het aanstaande interna tionale perscongres van 15 tot 19 Fe bruari in Rome vertegenwoordigers van de verschillende katholieke pers bureaux zullen worden uitgenodigd om in een sectievergadering de be langen van dit onderdeel van de ka tholieke pers te behartigen. MGR. HOPMANS BEDIEND. Monseigneur P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, is gistermid dag om 4 uur van de Sacramenten der Stervenden voorzien. Mgr. Hopmans is veertien dagen geleden ziek geworden en in het R.K. Gasthuis aar. de Haagdijk opge nomen. In het laatst der vorige week was hij echter in zoverre her steld, dat hij weer de H .Mis kon doen. Gistermiddag oni vier uur trad plotseling een inzinking in, zodat monseigneur uit voorzorg werd be diend. Tegen middernacht was de patiënt zeer rustig. In zijn toestand was geen verandering ingetreden. „Volkskrant". Het gaat om nieuwe en grote verantwoordelijkheid CELIA VOELT ZICH PRIMA! De thans drie maanden oude zeehond Celia uit de Londense dierentuin, was op de Essex kust gevonden. Het leven in de dierentuin bevalt Celia best. Er wordt dan ook goed voor hem gezorgd. Dagelijks krijgt hij 30 tot 40 haringen. (Van onze verslaggever) Op het gisteren te Utrecht gehou den congres van de zilveren Ka tholieke Arbeidersbeweging is de practische toepasisng van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie uit voerig behandeld. Voorzitter A. C. de Bruyn heeft er op gewezen, dat toepassing van de nieuwe wet de wereld wel niet aanstonds van aan zien zal veranderen, maar dat over eenkomstig de christelijke leer moet worden gestreefd naar een vorm van samenwerking, waarin de mens-ar beider consequent wordt geëerbie digd. Dankbaar herinnerde hij aan mannen als Aalberse en Nolens, aan Poels en Veraart, en ook aan prof. Romme; en de tol van zijn waarde ring betaalde hijigraag aan de mi nisters Huysmans en v. d. Brink en aan mr. v. d. Grinten. Breed en scherpzinnig is prof. Romme ingegaan op het onderwerp van de P.B.O. Hij knoopte aan bij de jongste Kerstboodschap van Z. H. de .Paus, waarin wordt gehoopt op te rugkeer tot goede maatschappelijke verhoudingen. Reeds Quadragesimo Anno stuurde aan op herstel van die verhouding in de menselijke samen leving. Ook niet-katholieken moeten volgens prof Romme inzien, dat de P.B.O. vorm geeft aan de algemene gedachte van een realistische stel sel op economisch gebied. Na tal van richtlijnen te hebben aangegeven, heeft prof. Romme ten slotte vele vragenstellers beant woord. Zijn voordracht vond haar bekroning in eeh resolutie, die na enige wijziging en uitbreiding in de volgende vorm werd aangenomen; Overwegend, dat de verwerkelij king van de P.B.O., naar de regelen van het desbetreffende wetsontwerp, in 's lands belang met kracht moet worden bevorderd; van oordeel, dat daartoe het in zicht in de zedelijke en economisch- sociale betekenis van de P.B.O. on der alle geledingen van ons volk, waar mogelijk in samenwerking met anderen, stelselmatig behoort te worden verbreed en verdiept en der halve ook de ontwikkeling en de vorming van. alel bedrijfsgenoten, in het bijzonder van de Katholieke ar beiders, met kracht moet zijn gericht op het kunnen dragen van' de nieu we en grote verantwoordelijkheden, KONINGIN JULIANA VERWEL KOMT MILITAIREN VAN DE „GROTE BEER" Tot grote verras sing der militairen, was H.M. Konin gin Juliana gistermorgen bij de ont scheping der troepen van de „Grote Beer'' te Amsterdam ter begroeting aanwezig. Ook de minister van oor log, mr Schokking ontbrak niet. 'H.M. koningin Juliana tijdens haar bezoek aan de zieke militairen in de ziekenloods. verbonden aan de toepassing van de P.B.O.; de instelling van bedrijfslichamen onverwijld ter hand moet worden genomen in alle bedrijfstakken, waarin de objectieve voorwaarde van een op samenwerking gerichte organisatorische ontwikkeling aan ondernemers- en aan werknemers zijde in voldoende mate is vervuld, om deze meer volmaakte vorm van bedrijfsorganisatie te kunnen dra gen; de wijze van samenstelling en in richting dezer bedrijfslichamen bin nen het raam der wet primair moet worden overgelaten aan de betrok ken vrije organisaties, welke daar bij open oog moeten tonen voor el- kaars moeilijkheden; bevorderd moet worden, dat de uitvoering van de verschillende tak ken van sociale verzekering, zeker voorzover deze voor uitvoering door bedrijfsverenigingen in aanmerking komen, kan geschieden door de li chamen der P.B.O; draagt het Verbondsbestuur op. met alle geëigende middelen voor dit alles werkzaam te zijn en roept alle bedrijfsgenoten, in het bijzon der de katholieke arbeiders, op, om het vrije verenigingswezen als fun dament voor de P.B.O. te verster ken. DE BROODOORLOG IN HAARLEM Een Haarlems bakkersbedrijf (de N.V. electrische luxe brood- en ban ketbakkerij „Mercurius") heeft het volgende telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken: „Met verschuldigde eerbied deelt ondergetekende mede, dat om een beslissing in het heersende brood prijsconflict te Haarlem uit te lokken van heden af in onze zes filialen de verkoopprijs van het wittebrood is vastgesteld op 27 cent per 800 gram. Het gaat niet op, dat in welvarende gemeenten in ons land door het op treden van een onwillige collega het brood een stuiver beneden de landelijke prijs wordt verkocht. On dergetekende verzoekt Uwe Excel lentie met klem, in te willen gr ij pen en dusdanige maatregelen t< willen nemen, dat ook voor deze plaatsen een lonende broodprijs tot stand komt. De gemeenschap is er niet mede gebaat dat hoi\derden kleine bakkers sneuvelen." Strijden voor alle belangen De godsdienstig-zèdelijke taak van de K.A.B. in de stad en op het plat teland was een belangrijk onder werp, waarover pater J. Jacobs, M.S.C. gisteren heeft gesproken op het K.A.B.-congres te Utrecht. Hij betoogde, dat deze taak der K.A.B.katholieke maar niet kerke lijke organisatie, is onderscheiden van de taak der kerkelijke zielzorg en dus ook van die der K. A. Men kan haar echter aldus om schrijven: de arbeiders immuun en weerbaar maken tegen de aantrekkingskracht van de eigenlijke onchristelijke, im morele stelsels en strevingen; in de maatschappij met name in het arbeidsmidden en het leefmidden de voorwaarden verwerkelijken, die het aan de arbeiders mogelijk maken om met normale inspanning hun godsdienstig en moreel leven tot volle ontwikkeling te brengen. Het is volgens pater Jacobs van zeer groot belang voor de toekomst van het Christendom, dat de K.A.B. haar godsdienstig-zedelijke taak goed vervult. Alleen hierdoor kan in stad en platteland de ontkerstening der arbeidersmassa worden tegengehou den .of voorkomen. Om haar taak goed te kunnen vervullen, moet de K.A.B. het ver trouwen der arbeiders bezitten; zij moet dus onvervaard strijden voor al de belangen ook de stoffelijke van de arbeidersstand. Ook deze strijd waarvoor doelbewuste machtsvorming onontbeerlijk is wordt in de bedoeling der K.A.B. uiteindelijk op de kerstening van de arbeidersstand gericht. Overeenkomstig de pauselijke en cyclieken beschouwt de K.A.B. als het voornaamste van al de middelen tot vervullen van haar godsdienstig- zedelijke taak het vormen van apos- tolaatskernen. Die worden onder scheiden, volgens hun rechtstreeks werkterrein in de plaatselijke (of parochiële) Credo-Pugno-clubs, wier rechtstreeks apostolaatsterrein is het arbeiders-,.woonmidden" en de on- dernemings-Credo-Pugno-clubs, wel ke als rechtstreeks doel hebben de kerstening van het „arbeidsmidden". Met de vorming van deze Credo- Pugno-clubs dient, waar het kan, zo spoedig mogelijk begonnen te wor den. Deze apostolaatsgroepen in de onderneming mogen echter niet naast (buiten) de K.A.B. komen te staan. K.A.B. is ook gezinsbeweging Over het afdelingswerk sprak de 2e voorzitter J. W. v. d. Akker. Vol gens hem zal de K.A.B. sterk zijn, wanneer de afdelingen, als de wor tels in het leven vergroeid, sterk 2ijn en men over goed ontwikkeld en groot kader beschikt. De K.A.B. streeft er naar, ,de ar beiders bewust te maken van de waarde van hun menselijke persoon door bij hen zelf-verantwoordelijk heid en zelf-werkzaamheid aan te kweken. Zij tracht daardoor de ar beider los te maken van, en hem te wapenen tegen de stelsels die er toe leiden dat de arbeider ondergaat in de massa. Bij het toepassen van die midde len moet de K.A.B. met omgeving en omstandigheden rekening hou- 'ien. Die middelen zijn op het platte land anders dan in de grote stad, in de streken met overwegend katho lieke bevolking anders dan in die met sterk gemengde bevolking. Er moet bij de uitvoering van het vormingsprogram, bij de propagan da, bij de vorming en scholing van leden en bestuursleden in de afde lingen, met de geestelijke sfeer, waarin de arbeiders leven, zoveel mogelijk rekening worden gehou den. Het streekeigene is bovendien van veel waarde en moet behouden blijven. De K.A.B. stelt zich ten doel de arbeiders te helpen hun christelijke levensbeschouwing te verwerkelijken in een christelijke levenshouding; zij heeft een apostolaatstaak. Vooral in <le steden en industriecentra, waar het werken veel moeilijker is, moet de activiteit sterker gericht worden. De K.A.B. is gezinsbeweging; zij heeft tot taak de belangen van de arbeidersstand te behartigen, dus ook die van de arbeidersvrouwen, de jonge mannen en de jonge vrouwen. Voor de jonge mannen is er de K.A.J., waaruit de krachten moeten voortkomen, die het werk van de K.A.B. in de toekomst dragen. Voor de katholieke arbeidersvrouwwen rnoet een K.A.V.-organisatie bevor derd worden. De vrouwen zijn tot beden te weinig practisch geïnteres seerd voor het werk van de K.A.B. dat hun taak in het gezin zo nauw raakt. Men kan belangstelling en medeleven van de vrouwen der le den niet missen. 25 Jaar Katholieke Arbeiders Beweging DE BONDSVOORZITTER GEHULDIGD. (Van onze verslaggever). Met kerkelijke luister is vanmor gen de viering ingeluid van het 25- jarig bestaan van de Katholieke Ar beidersbeweging in Nederland. In de Augustijnerkerk droeg de Verbonds- adviseur, Mgr. J. G. van Schaik, de plechtige H. Mis op, geassisteerd door pater Engelbertus O.F.M., alge- meer leider van Credo Pugno in het bisdom Haarlem en aalmoezenier A. Mouwen, geestelijk adviseur van de K. A.B. in het bisdom Breda. On der leiding van Guus Stoop werd een Mis van Orlando di Lasso uitge voerd en tot slot een meerstemmig Te Deum van de dirigent zelf. Gekomen uit alle delen van het land waren daarna in het Jaarbeurs gebouw honderden genodigden teza men voor de uiterlijke viering. Wij zagen er verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten, vertegen woordigers van organisaties en geno digden. Ook hier had Guus Stoop de muzikale leiding. Wij hoorden van hem een compositie ,.De kracht in ons1' op tekst van Jan Muller, uitge voerd door een a capellakoor van de K- A. B., een orkest, samengesteld uit Utrechts musici en met Theo v. d. Steen als soliste. Jan Muller zelf droeg eén eigen vers voor. Deze feestvergadering was ook ge wijd aan Verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn, die het feit herdacht, dat hij gedurende 25 jaar de K. A. B. in haar tegenwoordige gecentraliseerde vorm als voorzitter heeft geleid- Daarvan werd o.a. uiting gegeven in de herdenkingsrede, die dr. A. A. Olierook heeft gehouden. Prins Bernliard voorgesteld als eventueel regent DESBETREFFENDE WETSONTWERPEN INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend, waarvan de strekking is te voorzien in de be noeming van een regent voor het ge val van erfopvolging tijdens minder jarigheid van de troonopvolgster cn regeling van de voogdij over de min derjarige konipg. Sinds 1848 schrijft de grondwet voor, dat de wet betreffende de waarneming van het koninklijk ge zag door een regent gedurende de minderjarigheid van de koning nog bij het leven van de regerende vorst wordt gemaakt. De regering vertrouwt, dat in de gegeven omstandigheden omtrent de ze benoeming geen verschil van ge voelens zal bestaan en dat, indien de Prins der Nederlanden onverhoopt als regent zou moeten optreden, het Nederlandse volk hem zal doen de len in de trouw en gehechtheid, welke het steeds heeft betoond aan het vorstelijk geslacht, waarmee hij door het huwelijk thans meer dan dertien jaren is verbonden. Ten aanzien van een eventuele voogdij over de minderjarige ko ning wordt voorgesteld ook hiervoor de Prins der Nederlanden te benoe men. Over de wetsontwerpen zal worden beslist door de verenigde vergadering der Staten-Generaal. CONTACT TUSSEN KATHOLIEKE ONDERWIJZERS VAN BELGIë EN NEDEriLAND. Op initiatief van het Bestuur van het Katholieke Onderwijzers Ver bond voor Nederland had te Breda een bijeenkomst plaats van het Be stuur van het K.O.V. en het Bestuur van het Christen Onderwijzers Ver bond voor België, met de bedoeling te komen tot een nader contact tus sen beide organisaties. Het was een zeer vruchtbare dag in Benelux-verband. De nadere sa menwerking zal voortgezet worden op een volgende bijeenkomst in Brussel. TWINTIG MILLIOEN PER JAAR VOOR HERBOUW ROTTERDAM. Tien jaar lang zal er twintig mil- lioen gulden per jaar mogen worden verwerkt voor de uitvoering van het beperkte kernplan voor de herbouw van Rotterdam. De minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft voor 1950 een „goedkeuringsvolu me" vastgesteld van 25 millioen gulden, waarvan, met inbegrip van de werken die nu onderhanden zijn, voor vijftien tot twintig millioen gulden in dit jaar zal kunnen worden uitgevored. Uit dit volume mag, als het verloop van de herbouw van de stadskern hiermede is gediend, ook de bouw van woningen worden goedgekeurd. EEN SCHIP VAN BLOEMEN Een bonte geurende stoet van met bloemen beladen wagens trok door de straten van Pasadena, Zuid-Cali- fornië. De „showboat" gemaakt volgens het model van een boot, die in een afgesloten tijdperk op de Amerikaan se wateren dienst deed, won de eer ste prijs. Een kaAAtttje.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1