STADSNIEUWS R.K. Bakkers- en Slagersgezellen huldigden hun pioniers De Ned. Schaatsenrijders te Hamar MAANDAG 9 JANUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Toen Zaterdagmorgen de heer C. Moes, conducteur op de stadstram van de N.Z.H.V.M., zich naar zijn werk begaf, werd hij plotseling on wel. Een ontboden geneesheer liet hem naar huis vervoeren, waar hij onmiddellijk na aankomst overleed. De dokter stelde hartverlamming als doodsoorzaak vast. De heer Moes die de leeftijd van 54 jaar bereikte, was in de stad een bekende en geziene figuur. Niet al leen dat hij bij zijn superieuren in hoog aanzien stond, ook het reizend publiek, dat- deze populaire figuur op de tram zeer goed kende, waar deerde hem bijzonder als een voor komend en beleefd man, de vraag baak, die alles wist voor iedere stadstramreiziger. E. H. B. O."RAAD Door het uittreden van het Rode Kruis, afd. Leiden uit de E. H. B. O.- Raad, is het nieuwe bestuur nis volgt samengesteld: P. Agema, le voorz., H. v. d. Vos, le penn.messter, J. Rietbergen, le secretaris, C. Chr v. d. Meer 2e voorz. tevens 2e secr. en H. Treur, 2e penn. meester. De Werkcommissie bestaat uit de heren: J. W. Jansen, H. van Nierop, P. Averdieck en L. H. Pieck, de ma teriaalcommissie uit, mej. Goddijn, P. Favier, J. A. Nijssen en H. Treur. Aanvragen om gratis hulpverle ning aan het secretariaat Maredijk 85, telefoon 23698. UITBETALING VAN 1 GULDEN OP BON 544 (VAN LEVENS MIDDELENKAART 909). Dinsdag uitbetaling aan de post kantoren van de letters Be tot en met BI. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." Gistermiddag had de returnwed strijd plaats tegen „Het juiste bod" uit Noordwijkerhout. De eerste ron den waren sterk in het voordeel van „O.O.", maar daarna begon Noord wijkerhout in te lopen, zodat na de vierde ronde de stand nog met 10 m.p. in het voordeel van „O.O." ein digde. Het eindresultaat was dat Noord- wijkerhout de wedstrijd won met 170 tegen 139 m.p. Na uitreiking van de beschikbaar gestelde medaille werd bekend ge maakt dat door een der leden van „O.O." een wisselbeker was beschik baar gesteld, welke na het spelen van 6 wedstrijden definitief eigen dom zou worden van de winnende vereniging. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Helena, d. van G. A. Pont en A. Verhagen; Johan nes Gerardus Maria, zoon van A. C. Elfering en J M. Koek; Jan, z. van A. van Elswijk en J. van Stigt; Pie- ter, z, van A. van den Berg en M. Metselaar. Overleden- C. Wijling wed. van C. Leget 87 jaar; L. B. Tielman wed. van A. Letterie 71 jaar; M. J. Nonne- kens huisvr. van B. Hoogerwerf 43 jaar, A. C. Roem wed. van C. Koe man 90 jaar „St. Joris" vierde twee jubilea En maakten goede voornemens y^DS EEN KROON OP ONS WERK mogen we thans zien dat op de plaats, waar vroeger de slaaf stond, thans de werknemer staat, die, dank zij de organisatie, vóór alles zijn erkenning als volwaardig mens heeft gekregen". Zo sprak de hoofc. bestuurder d.e heer J. Dingjan, gister morgen in de Kath. H.B.S., op de feestvergadering van de R. K. Bond van Bakkers- en Slagersgezellen, afd. Leiden, die herdacht hoe veertig jaar geleden de bakkers en tien jaar later de slagers zich katholiek or ganiseerden. Het vorig jaar kwam een fusie toi stand en daarom werd gisteren gezamenlijk feest gevierd. De leden met hun dames deden dat vrolijk en opgewekt, zonder nochtans de ernst v/eg te cijferen. Want wat niet elke dag duidelijk naar voren komt bleek gisteren, tijdens de ver- schiPende toesp-aken. wel zeer goed: in die veertig jaar is er veel bereikt, vaak na heftige strijd. En daarom was er reden tot feestvieren; de kroon waar de hoofdbestuurder van sprak, mocht hen met rechtvaardige trots vervullen. 50-JARIG JUBILEUM. Tijdens een receptie, hedenmiddag te 2 uur gehouden, heeft burgemees ter van Kinschot de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan mej. J. M. Breeveld, die vandaag her denkt, dat zij 50 jaar in dienst is bij de firma P- de Wilde en Zoon, Bree- straat. De burgemeester wees in een toe sprak op haar hulp bij het groot maken van deze zaak. die reeds 1 V< eeuw in deze stad bestaat. Hiervoor had de eigenaar, de heer H. de Wil de, de jubilaresse een tapijt aangebo den Op de drukbezochte receptie werden nog vele gelukwensen en ge- Schenken aangeboden. Feestvergadering Zoals gebruikelijk werd de dag ingezet met een H. Mis, opgedragen door de geestelijk adviseur, kap. M- Welling, die na het Evangelie een toespraak hield en de eendracht, of fervaardigheid en liefde in het 'hei lig Huisgezin waarvan het feest op deze dag gevierd werd ten voor beeld stelde aan de leden, om dit in de organisatie van toepassing te brengen. Nadien vonden de leden en hun da mes elkaar weer terug aan de fees telijke ontbijttafel, die hoe kan het ook anders bij bakkers en sla gers! keurig was verzorgd. Nadat van dit alles genoten was. riep de voorzitter, de heer P. Goddijn. allen een welkom toe op de feestvergade ring. die door een trio, o. 1. v. Jan Gordijn, muzikaal werd opgeluisterd. Blijft waakzaam! De hoofdbestuurder ging in zijn feestrede terug naar de tijd van de oprichting, die vooral de jongere ie- den zich moeilijk kunnen indenken, omdat zij thans in een opgemaakt bedje komen. Zij begrijpen weinig van de gevaren die de pioniers ge lopen hebben, door zich katholiek te organiseren. Zij stelden hun gezin in de waagschaal, maakten zich be lachelijk bij hun collega's en deden dit alles onder omstandigheden en arbeidsvoorwaarden, waar men slechts met afschuw aan terug kan denken. Maar op^ deze dag was het feest. Niet alleen" voor de leden, maar ook voor hun gezinnen, de Kerk de' hele K. A. B. en alleSOOOOO leden in het land, die als één onbreekbaar ver enigde familie, met vreugde op deze dag neerziet. De arbeiders zijn thans geplaatst op het voetstuk van de arbeid; daar moeten zij op blijven staan. Hiervoor moet gewaakt worden. Want de kin derarbeid moge tot het verleden be horen, het liberalisme is niet dood en dreigt de kop weer op te steken. 1950 zal een moeilijk jaar worden; zorgt er daarom voor dat vakbe kwaamheid en plichtsgevoel stijgen. Slechts dan kan men zich handha- Spr. besloot met de gelukwensen van het hoofdbestuur over te bren gen aan de afdelingsbestuurders, die van de Leidse afdeling gemaakt heb ben wat er van te maken viel en daarom met veel voldoening dit feest kunnen vieren. Op de prestaties van de pioniers ging de heer J. A. M. van Oyen, die de felicitaties van het K. A. B.-be- stuur overbracht, nog wat dieper in pn noemde va" de bakkers de leden Schouten en de Keuning. Bij de slagers waren het o a. de leden Vreeburg en Alkemade. die vooraan op de bres stonden. Het was spr. ter ore geko men dat het met de fusie nog niet helemaal boterde; de geest van saam horigheid zou nog niet ideaal zijn. Doch inplaats van groeps-egoïsme. moeten de leden de bedoeling van deze fusie, zien en dan concluderen dat het zo het best is geweest. Over plaatselijke moeilijkheden moet men dan heenstappen. De K. A. B-voorzitter had nog iets op z'n hart en meende dat er nog DE METEOORSTEEN BOVEN VOORBURG—LEIDSCIIENDAM? Zaterdagmiddag maakten wij mel ding van een lichtverschijnsel, dat enige ooggetuigen boven Voorburg :n de richting Leidschendam hadden gezien. Zij beschreven het als een vurige bal, die in schuine richting door de lucht kwam vallen en zich ciaarna in meer directe richting snel naar de aarde richtte. De lichtbal liet een witte rookstreep in de lucht achter en nadat het voorwerp op de grond moest zijn terechtgekomen, zou van die plek af ook nog korte rook zijn opgestegen. Reeds direct informeerden wij Zaterdagmiddag bij de Voorburgse politie. Deze had toen nog geen meldingen over het lichtverschijnsel binnengekregen en kon ook overi gens niet verklaren waaraan het mogelijk te wijten zou zijn geweest. Daar in de omgeving des middags een vliegtuig in de lucht had rond gecirkeld, werd reeds direct gedacht aan de mogelijkheid, dat dit vlieg tuig een lichtkogel zou hebben uit geworpen. Informaties, ingewonnen cp7 Ypenburg, sloten deze mogelijk heid uit. Daarop achtten wij het nut tig de verklaringen van de ooggetui gen te signaleren Zouden naar aan leiding daarvan meer meldingen van waarnemingen binnenkomen dan zou men zekerheid kunnen verkrijgen. Van de zijde van deskundigen op meteorologisch gebied achtte men het op grond der beschrijvingen ze ker niet onmogelijk, dat betrokke nen een meteoorsteen hadden zien neerkomen. Bovendien stellen zij het steeds op prijs zo snel mogelijk over dergelijke verschijnselen te worden ingelicht om bijvoorbeeld nog warmtemetingen op een even tueel neergekomen meteoorsteen te kunnen verrichten. H.M. de Koningin bij debarkatie van de „Grote Beer" Kort voordat de debarkatie van de troepen, die met het hospitaalschip „Grote Beer" hedenmorgen in Am sterdam repatrieerden, zou beginnen, arriveerde H.M. de Koningin, verge zeld van haar secretaresse mevr. N. SmittAvis. op de Javakade. De Koningin sprak de manschappen toe. „Allen, die hier op het ogenblik aanwezig zijn, zou ik zo graag tege moet komen met een „welkom in het vaderland", dat geheel in het kader van deze tijd ligt. En misschien is het dan goed, dat wij alen beseffen, dat „het gevoel van het ineenstorten van een ideaal" zo wij dat gevoel hebben alleen kan bestaan ais de doelstelling voor het ideaal niet begrepen wordt omdat doelstelling vechten, als vech ten in zichzelf natuurlijk verderfelijk is. en consequenties heeft, die altijd weer tot gewelddadigheid voeren in zijn nawerking, zodat de kans voor het ideaal verdwijnt als ideaal. Daar om alleen zal de souvereiniteits- overdracht tot een vernieuwing voe ren, diein zich draagt de „eerste steenlegging" voor een betere saam horigheid, er, zijn de offers alleen offers in deze zin. Dat gij allen de vaderlandse bodem met deze overtuiging opnieuw betre den moogt in het bijzonder ook de gewerden en zieken, en als dragers van deze overtuiging in Nederland uw krachten en uw leven opnieuw moogt geven en met deze overtuiging in u een toekomst bouwt, die ook voor uzelf, als Nederlander deze enige waarde inhoudt. waardoor de offers in u mogen leven als een kracht, die wel st'ijdt doch alleen om ideaal ideaal te houden, en dit is, Nederland en Indonesië te eerbie digen als verzoende naties." Vervolgens las ritmeester W. F. K. Eischoff van Heemskerck op ver zoek van Z K-H. Prins Bernhard de brief voor. die deze als voorzitter van de demobilisatieraad voor zijn ver trek met het smaldeel „Antillen", aan het Nederlands volk heeft ge richt. Tenslotte richtte minister Schokking zich tot de manschappen. Hij heette de mannen naemns de re gering welkom en sprak de wéns uit dat de gewonden en zieken spoedig mogen herstelen. De minister zeide voorts: „Het is merkwaardig, dat u over de ontwik keling in Indonesië in de laatste maand niet zo goed op de hoogte bent als wij. Wij zijn zeker niet on tevreden." steeds te veel leden zijn, die zich al leen maar lid achten van hun vak organisatie en geen belang stellen in de grote K. A. B. De jaarwisseling was een mooie gelegenheid om het voornemen te maken ook meer aan dacht aan de standsorganisatie te be steden. Nadat spr. nog de aandacht had gevraagd voor de jongeren, die straks de plaatsen moeten innemen en dus nu reeds door de ouderen in de goede organisatie gebracht moe ten worden, eindigde de heer van Oyen met dankwoorden aan het be stuur, voor het werk door hen ver richt. „Moge U zó doorgaan en over 10 jaar met een nog groter aantal vooral actieve leden het gouden feest vieren!" De heer Goddijn antwoordde het juist te vinden, dat' dc vinger eens op de wonde werd gelegd. Overigens achtte spreker de fusie een „huwe lijk zonder verkeringstij d vooraf". Het moet nog groeien; het komt alle maal in orde! Feestgeschenk. Een even origineel als nuttig feest geschenk boden de leden aan, bi; monde van de heer Kienjet, voorzit ter van de feestcommissie, die in een enthousiaste toespraak het bestuur huldigde en de beste voornemens van de leden aanbood om in de toe komst alle vergaderingen trouw te bezoeken! Spr. deed hiervoor een be roep op de vrouwen, die in dit op zicht zeer veel kunnen doen. Een der aanwezige dames onderstreepte dit met enkele woorden, die een waar applaus ontlokten. En hiermede was het einde geko men aan deze gezellige feestvergade ring. 's Avonds zouden de leden elkaar in het St. Antonius Clubhuis treffen. Feestavond- En zo gebeurde het. Had de op komst 's morgens v/el iets beter kun nen zijn, 's avonds was het Clubhuis afgeladen vol metmensen, die een puike stemming meebrachten. Gé Heynen had daarom niet veel moei te, om als conferencier direct de stemming er in te brengen. Onder de aanwezigen waren af gevaardigden van de neutrale en Christelijke zusterorganisaties. Beide hadden, evenals de K. A. B., de R.K. Bakkersbond en de R.K. Slagershond, tezamen met de algemene Slagers- bond. bloemstukken gezonden. Met een liedje en een praatje, vlot zoals men dat van Gé gewend is leidde hij de in Leiden welbekende telepaath Eddy Schuyer in, die weer aardige staaltjes van vingervlugheid en telepathie liet zien. De Gastspe- lers. o. 1. v. de heer T. v. d- Poel. brachten twee schetsjes, waarvan vooral het grappige „Hotel Het Haas je". vlot gespeeld, veel bijval ver wierf. De K. A. B.-symphonie, met Jan Gordijn aan het hoofd, was natuur lijk weer aanwezig en bracht met veel zwier vrolijke entre-act-muziek. We_ hebben het einde niet afge wacht. Maar naar de prettige stem ming te oordelen, moet ook het slot wel goed geslaagd zijn. Zodat „St. Jbris" met veel plezier op een goede' jubileum-viering mag terugzien. DE VORIGE WEEK heeft de Nederlandse schaatsenrijderskolonie te Hamar eefi onderlinge wedstrijdgeorganiseerd om eens te zien hoe het met de vorm stond. De tijden, die toen gemaakt werden, waren bevredigend en dat bleek ook deze Zondag, toen onze vertegenwoordi gers zich over drie afstanden maten met de beste rijders van Hamar. Hamar won de wedstrijd met 595.524 punten tegen Nederland 599.367 punten. Kees Broekman won de 5000 Meter Maandag 9 Januari. Op deze Maandagmorgen, wan neer het altijd een beetje moeilijk is om weer op gang te komen, maar nu we toph welgemutst en opgewekt zijn omdat het zulk prachtig weer is, op deze morgen willen we eerst de aandacht van onze lezers vragen voor de heer ir F. K. T. Beukema toe Water. Waarom?, zult u vragen. Wel, deze heer directeur bij de meelfa- zriek „De Sleutels" is koninklijk on derscheiden. Hij kreeg bij konink lijk besluit de benoeming tot ridder in de Militaire Willemsorde, 4e klas se, wegens het zich „in de strijd on derscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw" door een militaire inlichtingengroep te leiden, toen de leider in 1943 ge arresteerd werd. Onder zeer moeilij ke omstandigheden, koelbloedig en voortvarend, met inzet van z'n ge hele persoon en met grote kennis van zaken is hij onverschrokken tegen de vijand opgetreden. Maar voordat de onderscheiding zal worden uitgereikt zal nog wel een flinke tijd verlopen. Ondertussen bieden wij onze geluk wensen alvast aan. Wij kunnen het volgende bericht nu weer koelbloedig neerschrijven, omdat we helemaal van de schrik bekomen zijn, die ons Zaterdagavond overviel. Want om half acht over de Haarlemmerstraat fietsend, schrok ken we ons een aap, toen de Brand weer gillend voorbij snelde. Nu moet u weten dat in de wafelbakkerij van de heer Br. een schoorsteenbrandje was uitgebroken. En dat zou nog zo heel erg niet geweest zijn, ware het niet dat daardoor de kachelpijp smolt, met het gevolg dat de op de kachel staande olie eveneens in brand raakte. Het liet zich eerst erg aanzien, maar de heer Brouwer ook niet mis! greep z'n schuimblusapparaat en doofde de vlammen, zodat de brandweer er geen "hand naar uit behoefde te steken. Elders in dit blad kunt u lezen hoe de R.K. Bakkers- en Slagersgezellen gisteren hun jubileum vierden. Maar in flat verslag staat niet dat de g.a. kap. M. Welling, na afloop van de vergadering, nog even het woord vroeg en toen aller aandacht verzocht voor de Miva-avond, Dinsdag 8 uur in de Stadsgehoorzaal. Pater Henri de Greeve komt zelf zijn troetelkind zo mogen wij de Miva van pater Henry de Greeve we! noemen aan bevelen. op een wijze, enfin, wie Za terdagsavonds wel eens naar de radio luistert, behoeft van Stadskok geen aanbeveling meer te lezen. Maar de zaak zit zo. Die Leidse Miva heeft deze radiopater uitgenodigd en het bestuur zou zich natuurlijk doodscha men als er ook maar één plaatsje open bleef. Snapt u? De Bostelbrug nadert haar vol tooiing. We schreven al dat het twee de tramspoor reeds gelegd was. Maar niet hetzelfde als voorheen. De rails liggen nu precies recht op de brug. Dat was om een of andere reden noodzakelijk. En daarom moeten ook de rails op het Kort Rapenburg iet wat verlegd worden. Dat is duidelijk. En daarom moet de vluchtheuvel op het Kort Rapenburg een beetje ver anderd worden. Daar waren ze van morgen mee bezig, 't Is maar dat u het weet. En wat u ook moet weten is dat de Cotax (combinatie van verschil lende taxi-ondernemingen in Leiden) morgen gaat starten. Aan dat star ten zal een officieel tintje worden ge geven. U hoort er nog wel van. Maar wat er morgenmiddag met die Cotax mag gebeuren, de leden van „St. Cosmas'. het R. K. Kappersper- soneel dus, moeten zorgen morgen avond om kwart voor acht bij „De Harmonie" te zijn. Want er wordt 's avonds een excursie gemaakt door het Leidse Stadhuis, onder deskundi ge leiding nog wel. Ja ,dat moeten die leden eens gaan zien. Met des te meer vreugde zullen zij Woensdag morgen de Leidse baarden inzepen. En tenslotte meldt Stadskok nog even dé suggestie van een Leidse marktkoopman, die helemaal niet tevreden is met de huidige situatie van de Zaterdagse markt op de Hooigracht. Wel, wat dat betreft, is Stadskok het hartroerend met hem eens. Want de ziel is er uit. Er staan wel ten ties, hoewel niet veel, en er komt wel publiek, hoewel niet veel, maar het is toch lang niet meer „je van het". Wie de Leidse markt kent, zal dat begrijpen. Maar goed, het is een tijdelijke noodmaatregel, laat ons hopen tenminste. Maar die marktkoopman wil ook niet terug naar de oude plaats op de Vismarkt enz., want met het huidige eenrich ting-verkeer op de Breestraat, dat hij graag gehandhaafd wilde zien, is die oude plaats voor het verkeer noodzakelijk en bovendien zijn ei- prachtige parkeerruimten langs het water verkregen. Daar had Leiden nu juist zo'n groot gebrek aan. Daar om een andere oplossing van deze deskundige man, die Stadskok hier gaarne laat volgen. Waarom de Za terdagse markt niet "overgebracht naar de Beestenmarkt en Lamnveren- markt? Een prachtige grote ruimte, vrij. zonder verkeer, gedeeltelijk heerlijk overdekt, groot genoeg om de kramen niet als twee houten stokken in rechte rijen te plaatsen, maar gezellig kris-kras door elkaar heen, zodat het publiek heerlijk kan drentelen. Iedere Vrijdagmiddag wordt alles wat aan koeien herinnert en er naar riekt, tijdig schoongespo- ten, zodat er tijd genoeg is om de kramen op te stellen. Tja, zo op het eerste gezicht lijkt het wel iets. Al meent Stadskok dat er wel hem onbekende bezwaren zullen zijn. Anders zouden de heren Mennes, mr. Breed veld en alle autoriteiten, dié zich hiermede bezig houden, toch al lang op dat idee gekomen zijn, voordat de verhuizing naar de Hooi gracht plaats vond. STADSKOK. Met nog bijna een maand voor de boeg, alvorens te Helsinki zal wor den aangetreden voor het Europees kampioenschap, blijkt, dat Broek man zich in üitstekende conditie bevindt. Wim van der Voort zou de kwalificatie „heel goed" kunnen krijgen, Huiskes komt er wat lang zamer in, evenals Langedijk, van wie men dat trouwens wel gewend is. Maarse reed gisteren wed mee, maar hij voelde zich niet in prima conditie, hetgeen niet behoefde te verwonderen, want hij heeft nog last van een zware verkoudheid, welke hem in de afgelopen week plaagde. Heus voelt zich nog te kort in de Noorse omgeving thuis om zich geacclimatiseerd te noemen, zodat over hem voorlopig geen oor deel kan worden uitgesproken. Het weer te Hamar was uitste kend, het vroor tien graden, een beetje sneeuw viel uit een bewolk te lucht, maar er stond maar heel weinig wind. Op de 500 meter werden de eer ste zes plaatsen door Noren bezet. Met gelijke tijd werden eerste Ivar Martinsen en Roald Konsmo met 44,7 sec Magne Hval bezette de derde plaats met 45,3 sec. Kees Broekman kwam zevende in het .AATSTE BERICHTEN De correspondent van Aneta te Bandung meldt enige incidenten. In de afgelopen nacht heeft een vrij hevige aanval van de Darul-Islam op Tjibatu plaats gehad. De plaats werd een uur lang met mortieren en mi trailleurs beschoten. Er ontstonden branden en onder de bevolking vie len slachtoffers. Nadere bijzonder heden ontbreken. Zondagmiddag moest de trein van Garut naar Tjikadjan terugkeren, aangezien er op de spoorbaan een vuurgevecht aan de gang was. Hier bij vielen geen slachtoffers. Zaterdag werden verschillende treinen tussen Garut en Tjibatu on der vuur genomen, waarbij geen verdere ongelukken voorkwamen. De T.N.I. heeft een actie ingezet. SKI-ONGELUK IN ITALIAANSE ALPEN In de Monti della Luna bij Cese- na ten Westen van Turijn (Italiaanse Alpen) zijn tengevolge van het los raken van een kabel twee skiërs om het leven gekomen en vier ernstig gewond. De skiërs werden, in stoeltjes vast gebonden, langs een 2 kilometer lan ge kabel 600 meter omhooggetrokken, toen er door een onregelmatigheid in de voortbeweging onrust ontstond on der enkele passagiers, die de stoeltjes aan het schudden brachten, waardoor de kabel losraakte. Vele skiërs sprongen in paniek uit hun stoeltje op de met sneeuw be dekte rotsen onder hen. De concertzanger Louis van Tulder, die een galblaasoperatie heeft onder gaan, zal hedenmiddag het Rode Kruis ziekenhuis te Den Haag verla ten. De heer van Tulder, die geheel hersteld is, zal nog enkele weken rust moeten nemen maar hoopt bin nen niet al te lange tijd zijn concert verbintenissen in binnen- en buiten land te kunnen nakomen. Dinsdagavond 10 Januari zal van 19.15 tot 19.25 en van 19.40 tot 20.00 over Hilversum 1, door de KRO een reportage van het 25-jarig bestaans- feest van de KAE worden uitgezon den. klassement te sfaan met 46,8 sec. Na hem was Wim van der. Voort de snelste Nederlander met 47,6 sec. Huiskes noteerde 47,8 sec. en Lan gedijk 48,1 sec. Op de 1500 meter ontliepen Mar tinsen en Broekman elkaar niet veel. De Noor werd eerste met een tijd van 2 min. 23,2 sec., terwijl Broekman er 0,4 sec. langer over deed. Wim van der Voort liet 2.27,2 sec. afdrukken en Huiskes 2 min. 30 sec. Tenslotte werd er voor Lange dijk 2 min. 31,3 sec. genoteerd. Kees Broekman bewees zijn vorm op de 5000 meter, waarop hij eer ste werd in 8 min. 31,2 sec. met groot tijdsverschil op de nummers twee, Wiirf van der Voort cn Ivar Martinsen, die beiden er 8 min. 44,2 sec. over deden Huiskes noteerde 8 min. 50.8 sec. en bezette daarmede de vierde plaats. Henry Oeverby (Hamar) werd vijfde in 9 min. 4,2 sec. en Jan Langedijk zesde met 9.08.8. Maarse liet 9 min. 56,8 sec. afdrukken, wel een bewijs, dat deze rijder de vorm nog lang niet heeft gevonden. Rest nog te vermelden, dat de juniorrijder uit Hamer Arthur Skar op de 500 meter 46,4 sec. liet no teren. De Nederlandse rijders, die op het ogenblik te Hamar vertoeven heb ben een uitnodiging ontvangen om op 24 Januari a.s. aan internatio nale wedstrijden te Kongs vinger deel te nemen. CRONSHEY TE OSLO. De Brit Johnny Cronshey kwam Zaterdag als lid van de Oslo Skating club uit in wedstrijden, die gisteren werden voortgezet. De 500 meter werd gewonnen door Sverre Farstad (Noorw.) in 43.7 sec. Cronshey werd 7e in 64.1 sec. Op de 5000 meter werd Sven Haugli (Noorw.) earste in 8.39.5, en Cronshey 4e in 8.47.8. Cronshey vertoeft in de Noorse hoofdstad als gast van een Noors ve teraan, die hem voor deze winter'een tehuis heeft aangeboden, waar hij zich op het hardrijden kan blijven toeleggen. HILLEGOM Aanhangwagen raakte los JONGEN GEDOOD Zaterdagavond omstreeks negen c.ur raakte bij Hillegom ter hoogte van de steenfabriek Arnoud van een vrachtwagen de aanhangwagen los, oordat de verbinding tussen beide wagens brak. De aanhangwagen v-joog het rijw;elpad op en overreed daar de 16-jarige G. van Maanen uit dc Veenenburgerlaan. De jongen was onmiddellijk dood. De bestuurder van de vrachtwagen had van het ongeval niets gemerkt. Hij werd eerst te Heemstede door een automobilist ingehaald en ge waarschuwd. De chauffeur reed daarna direct terug. SCHEEPSBERICHTEN GROTE BEER, Java-Amsterdam 7 Jan. pass. Casqu.ets; JAN VAN OL- DENBARNEVELT, Amsterdam-Ba- tavia pass. 8 Jan. Kaap Guardafree; KOTA AGOENG 7 Jan. van Batavia naar Nederland; KOTA GEDE, Java Rotterdam 7 Jan. van Portsaid; LANGKOEAS RotterdamJava 8 Jan. te Genua; MODJOKERTO Rot terdamBatavia 8 Jan. van Londen. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. UITSLAGEN. N.-H. 1ste klas: ArchipelWester kwartier 66; Blauw WitOoster kwartier 30; Koog ZaandijkDTC 5—3; Luto—SVK 3—1. Z.-H. le klas: AchillesVicus Orientis 15; DeetosGymnasiasten 7—4; OSCR—Het Zuiden 2—6; HKV Ons Eibernest 69. 2e klas B.: AlgemeneALO 70; H$V—Unicum 3—2. ZÜIDWIJCK De uitslagen van Zondag zijn: Dames: B.M.II.C. IVZuidwijck I 14. Do dames hebben het nieu we jaar goed ineezet met een over winning op BMHC. Hoewel Zuid wijck de eerste 20 min. met 10 man speelde, ging de rust al met 02 in. Na de, rust ging het erg rommelig. Het spel was te kort en werden de aanvallen niet goed genoeg afge werkt. Toch ging Zuidwijck gestadig door tot 5 min. voor het einde de stand 04 in het voordeel der gas ten was. Toen slaagde BMHC het enige puntje te scoren om de eer te redden, zoals ze het noemden. Het was een fout der achterhoede. Heren. Kraaien IZuidwijck I 22. Na enige weken rust is de competitie weer verder gegaan. He ren I ging naar Wormerveer en liet daar een kostbaar punt achter. Na vrij spoedig de leiding genomen te hebben, kwamen zij met 21, voor de rust. achter te staan. Na rust was Zuidwijck voortdurend in de aanval. Het duurde echter geruimen tijd voordat de gelijkmaker gescoord werd. Spoedig daarop klonk het eind signaal. BRIDGE NEDERLAND—DENEMARKEN. Te Amsterdam is Zaterdagavond de derde zitting gespeeld van de in ternationale bridgewedstrijd tussen de Nederlandse Continental Club en het Deense bridgeteam. Voor de eerste maal namen .de Denen de leiding, doordat zij de eerste 16 spellen 29 tegen de Nederlanders 23 matchpunten verzamelden, zodat de minieme Nederlandse voorsprong van 1 punt in de totaalstand gewij zigd werd in een achterstand van 5 punten. De tweede helft van de derde zit ting bracht echter een triomfale Ne derlandse zege: 262. Het resultaat van de derde zitting was tenslotte dus toch een flinke Nederlandse overwinning: 4931. De Nederlanders wisten in de vierde zitting de in de tweede helft van de derde zitting heroverde voorsprong belangrijk te vergroten. Die vierde zitting eindigde in een 7914 overwinning voor de Con tinental Club, zodat deze nu 199 matchpunten had tegen de Denen 115 m.p. Stonden de Nederlanders na 4 zit tingen reeds 84 matchpunten voor, door een nieuwe overwinning in de 5e zitting, brachten zij hun totale voorsprong op 98 matchpunten. De uitslag van deze 5e zitting wa9 5036, zodat de totaalstand bij de aanvang van de 6e en laatste zitting 249 tegen 151 matchpunten in het voordeel van Nederland is. De laatste zitting wordt hedenmid dag gespeeld.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3