SM Koordirecteur te Langeraar vierde een gouden feest In Indonesië 22444 Officiële oprichting van nieuwe parochie te Roelofarendsveen '0e ziCueien MAANDAG 9 JANUARI 1950 DE LfimSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA J Wat er aan schoolruimte nodig is 12.500 NIEUWE LOKALEN- Minister in 't Veld sprak bij de opening van een school in Zuidlaren over het onderwerp „Enige algeme ne opmerkii%en over de bouw van scholen". De vermeerdering van de schoolruimte is vooral in de eerst komende jaren bijzonder noodzake lijk ten aanzien van de lichamelijke opvoeding en het kleuteronderwijs, aldus de Minister, en er zullen we gen gevonden moeten worden om het doel te bereiken. Het aantal leer lingen van het gewoon lager onder wijs en het voorgezet gew. lager onderwijs tezamen bedroeg eind 1949 1.200.000.Vóór eind 1957 wordt dit aantal 1.700.000, dus 500.000 meer. Gerekend kan worden, dus er 12.500 nieuwe lokalen nodig zullen zijn. Tot en met 1957 zullen dus jaarlijks ruim 1500 lokalen moeten worden gebouwd. Bij een bouwprijs van ge middeld f 13.000 per lokaal zal ge middeld jaarlijks, f 23.000.000 in het G.L.O. en het V.G.L.O. worden ge ïnvesteerd. Bij het opstellen van de plannen zal reeds ernstig rekening gehouden moeten worden rtïet de onderwijsvernieuwing. Eén van de wensen is de vervanging van school banken door stoelen en tafeltjes. De verwezenlijking van dit plan ver hoogt de kosten alleen al doordat het benodigde vloeroppervlak per lokaal 20 procent groter wordt. VACANTIES 1950 IN HET BOUW BEDRIJF- De bedrijfsraad voor het bouw bedrijf deelt mede, dat de zijnerzijds verstrekte opgave van de vacantie- tijden, die voor 1950 zijn vastgesteld, mogelijk misverstand kunnen doen ontstaan. Ten einde dat misverstand weg te nemen verstrekt hij de volgende de finitieve opgave van de bouwvak- vacanties voor het jaar 1950: De arbeiders in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Noord-Holland gaan met vacantie van 1722 Juli. De arbeiders in Overijsel, Gelder land, Utrecht en Zuid-Holland (uit gezonderd de reeds gepupliceerde gemeenten, van 2429 Juli De arbeiders in de overige provin cies en plaatsen van 1419 Augus tus. Aetherklanken 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 9.00 weerberichten; 9.35 „Lichtbaken". 10.00 voor de kin deren; 10.15 Kamerorkest en solist; 10.40 Studentenkoor; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Dansmuziek; 11.50 Godsdienstige causerie; 12.00 Ange lus; 12.03 Luchconcert; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 pianorecital; 15.00 radio philharmo- nisch orkest; 15.30 Ziekenlof; 16.09 voor de zieken; 16.30 sluiting, 17.30 voor de jeugd; 17.45 regeringsuit zending; 18.00 amusementsorkest; 18.20 Sportpraatje; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 actualiteiten; 19.25 „Dit is leven"_ causerie; 20.00 nieuws; 20.05 de ge wone man zegt er 't zijne van; 20.12 a cappella-koor; 20.40 „Katholiek overleg", discussie; 21.05 kamermu ziek; 21.50 concertgebouworkest en solist; 22.20 orgelconcert; 22.45 avondgebed en liturgische kalender; 23.00 nieuws. HILVERSUM 2, 416 M. 7.0024.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.40 radio ochtendblad; 9.00 weerberichten; 9.03 herhaling hersengymnastiek; 9.30 waterstan den; 9.35 voor de vrouw; 10.00 mor genwijding; 10.15 populair concert; 10.50 voor de kinderen; il 00 piano voordracht; 11.30 voor de zieken; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.40 pianospel; 13.00 nieuws; 13.15 metropole orkest; 16.15 voor de jeugd; 16.30 sluiting; 17.30 kinderkoor; 18.00 nieuws; 18.15 pianospel; 18.30 Zuid-Amerikaans orkest; 19.00 voor de kinderen; 19.15 koorconcert; 19.40 „Paris vous par- le"; 19.45 het pijploze orgel; 20 00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 ge varieerd programma; 21.30 Suri naamse muziek; 21.45 buitenlandse overzicht; 22.00 tenor en orgel; 22.30 viool en piano; 23.00 nieuws. OPHEFFING VAN ENKELE INVOERBEPERKINGEN. Nn aansluiting op reeds eerder ook in ons blad gepubliceerde medede lingen, deelt de centrale dienst voor in- en uitvoer nog mede, dat met ingang van 16 Jan. een lijst van kracht zal worden van textielgoede- ren, waarvoor de kwantitatieve be perkingen van de invoer uit en behoudens enkele posten van de uitvoer naar de landen van de Bel gischLuxemburgse economische unie zijn opgeheven. Er is dan vrije invoer van textielgoederen uit Groot Brittannië, Ierland, Noorwe gen, Zweden, Denemarken, Oosten rijk, Turkije, Griekenland, IJsland, Portugal, Frankrijk en Italië. Ook zal tegelijkertijd couranten papier, zowel voor de invoer als voor de uitvoer, worden vrij gegeven. Het betreft hier derhalve een verdere uitbreiding van de op 10 October 1949 gepubliceerdé lijst. de Nederlandse Staatscourant zullen de statistieknummers, waar onder de hierboven genoemde goe deren vallen, worden opgenomen in de vorm van bekendmaking invoer no/uitvoer no. 5. Per 16 Januari wordt voor de in- en uitvoer van bedoelde producten het verklarings systeem van kracht. Een uiteenzet ting inzake dit systeem is gegeven in de handleiding van de centrale dienst voor in- ëh uitvoer, welke verkrijgbaar is zowel bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken, als bij de Economische Voorlichtings dienst. PRESIDENTENDAG VAN DE JONGEREN WERKGROEP VAN DE ST. VINCENTIUS- VEREENIGING. Gisteren hield de Jongeren Werkgroep der St. Vincentius Ver eniging in Huize „Katwijk" te Zeist onder leiding van zijn voorzitter, dr. V. A. M. Meermann, een Kader dag, welke door bestuursleden van vrij- -el alle college-studenten- en jongeren conferenties werd bijge woond. Theo Gründeman, president van de Rotterdamse studenten con ferentie en pater J. J. M. Morel S.J., algemeen assistent van de St. Vin centius Vereniging, hielden inlei dingen, welke door levendige discus sies over theoretische en practische vraagstukken werden gevolgd. Ver heugend was het, weer te ervaren, dat de geest van Frederick Ozanam, de Parijse student, die ruim 100 ja ren geleden de St. Vincentius Ver eniging stichtte, nog steeds leeft on der de jongeren. Wij vernamen, dat nieuwe jonge ren-conferenties in oprichting zijn in Arnhem, Goes en Heerlen. Tot de deelnemers aan deze Ka derdag behoorden ook Mr. H. G. J. Morshuis, president van de Hoofd- raad, Ir. P. C. van der Heijden, pre sident van de Centrale Raad te Haarlem en de heer R. Verschueren van de Bijzondere Raad van Luik. Tenslotte zij nog vermeld, dat onlangs tot secretaris van de Jonge ren Werkgroep werd benoemd Jhr. Mr. A. J. M. Van Nispen tot Pan- nerden te 's-Gravenhage. N.S. WIL HET PERSONEN VERVOER OP VIJF LIJNEN STAKEN. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft de minister van Ve.rkeer en Waterstaat voorgesteld het personenvervoer op vijf lijnen stop te zetten. Het gaat om de lijnen: Zwolle-Apeldoorn-Dieren-Doesburg; ZuidbroekStadskanaalAssen SchaesbergHaanraden; Boxtel Uden en Amsterdam (Haarlemmer meer)Nieuwersluis. Op waarlijk grootse wijze is het gouden zangersfeest van de heer C. van Dam te Langeraar gevierd. Het is geworden tot een parochiefeest, en niet ten onrechte. Want groot zijn de verdiensten van deze jubilaris voor het zangkoor. Begaafd met vele talenten heeft hij deze geheel ge steld in dienst van het parochie zangkoor Soli Deo. Op 1 Jan. 1900 begon het lidmaatschap en ononder broken is de heer van Dam geduren de deze 50 jaar lid gebleven. Vele jaren heeft hij gefungeerd als le cantor en nu sedert 10 Febr. 1941 als de directeur van het zangkoor. In deze functie is de jubilaris nog vol ijver werkzaam en met grote be kwaamheid kwijt hij zich nog van deze taak. Gisteren, de dag waar op dit feest gevierd werd, beiërden de klokken hun bronzen feestzang uit de hoge toren. Het altaar in het „groot zilver" was versierd met een keur van witte seringen. Het H. Misoffer werd opgedragen door de pastoor geassisteerd door pater Akerboom en pater Reinierse résp. als diaken en sub-diaken. Door het zangkoor werden onder leiding van de heer P. A. Hoogervorst uitge voerd de wisselende gezangen van het feest van de H. Familie, de vaste gezangen uit de Missa in honorem Sancti Frederici van Jos Grüter voor 4-stemmig mannenkoor Na de H. Mis werd gezongen Jubilate Deo, eveneens voor 4 stemmig mannen koor van Simon Kroon. Na de H. Mis kwamen de jubilaris met et ht- genote, kinderen en verdere familie, alsmede het kerkbestuur en de le den van het zangkoor in de grote zaal van de pastorie bijeen voor een gemeenschappelijk ontbijt. Na afloop hiervan nam de pastoor als voorz. van het zangkoor en mede namens het kerkbestuur het woord om de jubilaris te feliciteren en te danken, 't Is wel onder zeer gelukki ge omstandigheden aldus de pastoor dat U dit gouden feest mag vieren. Veelal heeft men bij dergelijke ju bilea een afgeleefde jubilaris. Hier is dit geheel anders. De jubilaris be schikt nog steeds over een mooie stem en een muzikale ontwikkeling, die vele jongeren hem benijden. En al deze schone gaven en talenten stelt hij nog steeds ter beschikking van ons zangkoor. Hiervoor past grote dank en 'n luisterrijke viering, i Onder applaus deelde de pastoor mede, dat als beloning voor deze rij ke staat van dienst is aangevraagd het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifici.'' De nodige goedkeu ringen zijn verkregen, maar het ere teken zelf is nog niet uit Rome ont vangen. De pastoor hoopt echter, dat hij het spoedig zal mogen hechten DE HEER C. VAN DAM Begiftigd met erekruis „Pro Ecclesia' BODEGRAVEN Geboren: Jan Dirk, z. van C. v. Hanswijk en N. Haring; Jacoba, d. van A. Bruijnis en P. Rootert; Maria, d van P. Patuit en N. v. Eijk. Ondertrouwd: J. Dorrepaal 34 j. en J. v. d. Berg 24 j.; w. C. Luuring 48 j. en J. Bekker 46 j. Overleden: Neeltje Verweij 75 j.. Andreas Broekaert 54 j.; Adriana Cornelia Steenbeek 64 j. HAZERSWOUDE Geboren: Cornells, z. van J. van den Bosch en H. van Veen; Leendert, z. van A. van Zanten en M. Verduijn Ondertrouwd: C. Streng 28 j. en C. E. Smits 22 j. Getrouwd: J. Schouten en K. van den Bosch. Overleden: Gerardus J. van der Haas 89 j.; Antonia J. van Zwieten 3 j.; Jan Dirk de Kort 63 j. TER AAR Geboren: Johannes G., z. van G H. van Kints en M. C. v. d. Hoorn; Flora M„ d. van J. A. van Absho- ven en G- M. C. C. de Vrij; Elisabeth M., d. van J. Maurits en M. w. van Velsen. Huwelijksaangiften: M. Schijf 34 jaar en G. W. Kroon 31 jaar; A. G. v. d. Mee- 27 jaar en B J Bijlemeer op de borst van de jubilaris. Na de pastoor sprak de heer C. A. Volge- ring als vice-pres. van het zangkoor. mPmjH H Uit hoofde van deze functie bestaat j 2-Ó jaar; Th. L. A. Konst 25 jaar en er een directe samenwerking tussen |m. e. Droogh 23 jaar. de jubilaris en hem. Met gelukwen- j Overleden. H. Ubink, 80 jaar; V. M, Kinderballon was ontploft. Tot grote schrik en ontsteltenis van de omwonenden deed zich Za terdagmiddag een hevige ontploffing voor in een huis aan de Vierwinden- straat in Amsterdam. De oorzaak van de ontploffing was een kinder- ballon, waarmee het tweejarige zoontje van de bewoonsters in de keuken speelde. De ontploffing was zo hevig, dat irt de keuken, de voor kamer, de slaapkamer en de W.C. de ruiten braken en de ramen uit de sponningen vlogen. De moeder, het jongetje en een ouder zusje werden door rondspringende glasscherven verwond. Volgens haar verklaringen kocht de moeder het ballontje voor haar zoontje bij een koopman op de Haarlemmerdijk. Het ballontje was waarschijnlijk met waterstofgas ge vuld. Wat de oorzaak van de heftig heid van de ontploffing is geweest, staat niet vast. sen namens de zangers en dank voor goede samenwerking wil deze spr. de heer van Dam ook -stellen als voorbeeld voor de juiste opvatting van de taak van de kerkzangers. Ieder jaar op het feest van St. Ce cilia zingen wij: Wij vervangen in onz' zangen, Hier op aarde God ter eer 't Immer lovend Englenheer. In deze woorden ligt uitgedrukt de verhevenheid van het zanger- zijn. De jubilaris heeft aan dit de vies ten volle beantwoord Ten slot te overhandigde spr. de jubilaris een geschenk namens de zangers. Ten besluite dankte de jubilaris. Spr. bracht dank aan God voor de gaven die hij van Hem heeft mógen ontvangen, en dat hij die gaven zo vele jaren heeft mogen gebruiken in Zijn dienst. Hij dankt ook zijn echt genote die hem in al die jaren tot steun is geweest bij het volbrengen van deze taak. Hartelijk dank ver volgens aan pastoor en kerkbestuur voor de uitzonderlijke wijze waar op dit feest is gevierd. Ook dank aan de leden van het zangkoor waarmee hij hoopt nog geruime tijd in goede verstandhouding te mogen samenwerken. Hierna was er gele genheid de jubilaris te feliciteren voor alle parochianen. In huiselijke kring is het feest voortgezet. Tegen de avond bracht de R.K. Muz. Ver. „Arti et Religioni" de jubilaris die van deze vereniging directeur is een serenade. W. Egberts LEIMUIDEN Tentoonstelling. Al geruime tijd er onder de Kath. Arbeidersvrou wen een werkcomité dat kleding stukken maakt, waarmee de gezin nen der leden verrast worden. De be nedenzaal van de Pastorie was Zon dagmorgen veranderd in een tentoon- stellingszaal, waar de vele textiel goederen keurig opgesteld waren. Om het bezoek aantrekkelijk te maken waren ook enige attracties aange bracht. Na alle H. Missen trok de tentoonstelling veel belangstelling. Des middags had de trekking plaats van de verloting van een sprei, en WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en meest zwakke wind overwegend uit Zuidelijke richtingen. Van nacht en morgenochtend tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag tempera turen boven het vriespunt. verschillende artikelen, die hoofdza kelijk door de middenstand waren geschonken. Aanstaande Donderdag avond zal in café van Graas een feestvergadering gehouden worden, waarin de kledingstukken aan de le den worden uitgereikt. Telefoon uitsluitend De handelsreizigers voeren on derhandelingen om hun vast salaris resp. grondsalaris met 5 pet. ver hoogd te krijgen, zodat deze verho ging minstens 2 gld. per week of 9 gld. per maand bedraagt. De „broodoorlog" in Haarlem is opnieuw opgevlamd. Dezelfde bakkerij, als vorig jaar, heeft weer een verlaging van haar broodprijs aangekondigd. In plaats van 36 re kent zij 32 cent. Er worden onder handelingen gevoerd, om een com promis te vinden. Een brand heeft de gloeilam penfabriek Lumax te Tilburg gro tendeels vernield. Er werkten 40 man. Oorzaak is onbekend. Uit het aartsbisschoppelijk mu seum te Utrecht is een eikenhouten relief, daterend uit de 16de eeuw, ter waarde van circa 2000 gld. ver mist, Het relief, groot 37.5 x 24 cm stelt de kruisafneming van Christus voor. Frans Hekers uit Nederweert, die met zijn tweelingzuster in No vember j.l. zijn 89e verjaardag vier de, is gistermorgen plotseling over leden. De 24-jarige mevr. W.-M. is op de rijksweg tussen Silvold en Ulft ALPHEN AAN DEN R1TN De heer K. v. d. Veen, ontvan ger der dir. bel. en accijnzen, is met ingang van 28 Maart e.k. in dezelfde functie benoemd te Wormerveed. ZOETER WOUDE (H. R.) Nieuwbouw bij de „Goede Herder" Aan de aannemer G. J. Everts te Bloemendaal werd door het architec ten-bureau Eduard Cuypers te Am sterdam: na gehouden onderhandse aanbesteding, opgedragen het bou wen van het overgangshuis „Sancta Euphrasia", op het terrein en voor rekening van het liefdegesticht „De Goede Herder" te Zoeterwoude. Het overgangshuis, thans gevestigd in een villa naast de Leiderdorpse brug. zal nieuw gebouwd worden aan de Hoge Rijndijk naast de boer derij en het tuinmanshuis van de „Goede Herder". door een autobus aangereden bij het oversteken van de weg. Zij overleed onmiddellijk. De Belgische motorrijder A. D. uit Antwerpen is bij Bergen op Zoom tegen een auto aangereden. Hij en zijn vrouw, die op de duo zat, kregen ernstige worden. Hazerswoude (Gr.) N. C. VAN DAM Heerenstraat 69 Voorhout soldaat le klasse, vierde gisteren zijn 3e Indon. verjaardag. P. C. A. VESTER Jacoba v. Beierenweg 7 Voorhout viert 10 Januari zijn 2e Indon. ver jaardag te Gunung Hadjo (Ja^a) Z. H. Exc. de Bischop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor van de onlangs opgerichte parochie van O. L. Vr- Presentatie te Alkemade. de Weleerw. Heer S. Ligthart, die kape laan was te Roelofarendsveen. In de Maria-Presentatie-kerk is gisteren het volgend bisschoppelijk schrijven voorgelezen: Tengevolge van de oprichting der nieuwe parochie onder de titel van Maria Praesentatie te Alkemade, is het ons nodig voor gekomen, dat door de oprichting van een parochiaal Kerkbestuur, in het bijzonder de stoffelijke be langen der nieuwe pa-ochie zul len worden behartigd. Weshalve wij bij deze aanstel len en oprichten het R. K. Paro chiaal Kerkbestuur van Maria Praesentatie te Alkemade, over eenkomstig het Algemeen Regle ment der parochiale kerkbestu ren in het Bisdom van Haarlem- Wij benoemen tot eerste leden van dit bestuur de heren, wier namen in alphabetisohe orde hier volgen: W. A. van Harte- veld, F. P. Huigsloot. E. S. Ro dewij k en J. P. Straathof, ter wijl de v/eleerwaarde tijdelijke pastoor der parochie of diens plaatsvervanger steeds als voor zitter van dit bestuur zal optre den. Wij uiten het vaste vertrou wen, dat alle parochianen der nieuwe parochie ieder naar ver mogen met alle kracht zullen me- dewerken, teneinde de niet ge makkelijke taak van het Kerk bestuur zoveel mogelijk te ver lichten. Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 40) Bij die uiterste wilsbeschikking wordt mevrouw Sibylle von Turn-, wald tot univeresle erfgename aan gesteld haar kinderen Roland en Ve ronica krijgen eenvoudig hun wet tig aandeei va® het nagelaten ver mogen. Maar het lijdt geen twijfel, dat Wendland ook door mondelinge eventueel onder eede afgelegde ver klaringen de aanspraken van de uit Amerika teruggekeerden von Turn- wall d had kunnen vernietigen. Hij moest dus uit de weg worden ge ruimd. Dit was ook het geval met An. na Milden, nadat zij de van haar ge vraagde diensten bewezen had. Dan lad Ulrich de handen vrij. Voor de •et was hij nog steeds de eerstgebo- •n zoon en ingeval er geen verzet de wettige erfgenaam. Zijn t zou zelfs het testament ongel- hebben gemaakt, omdat hij daarin niet genoemd wordt; hij had kunnen aanvoeren, dat het in zijn toenmalige vorm gemaakt was on der de valse veronderstelling van z'n overlijden. Begrijp je nu alles? En wat zeg je van die verrassende keer in de zaak? hoofdstuk xx. Silas Hempel zei eerst niets. Hy was opgestaan en liep onrustig op en neer. Moest hij Ullmann in de waan la ten, dat Meller inderdaad Ulrich von Turn wald was en voor eigen reke ning had gewerkt? Of was nu het ogenbik gekomen om hem alles te zeggen? Ook de op Gottfried Kluge gepleegde moord en de rol, door Andagola met zijn zil veren auto en zijn sprekende familie gelijkenis met de von Turnwald's in heel de zaak gespeeld? Nog steeds verzette zich iets in hem zeer heftig ertegen de politie zijn laatste kaarten bloot te leggen. Doch moest hij er niet toe besluiten, nu Ullman toch reeds zoveel was te weten gekomen? Hoe zouden zij langs uiteenlopende wegen hun doel bereiken? Zonder het te weten zou den zij elkaar ieder ogenblik moéi- lijkheden veroorzaken. Eerst nog een vraag, mijnheer, Hoe weet u dat eigenlijk allemaal? Zeker niet enkel uit Turnwald-do- cumenten? O neen! Die zeggen er niet veel van, want het voornaamste is er uit verwijderd. Uit die documenten ben ik alleen het bestaan van Ulrich von Turnwald te weten gekomen. Onder de kwitanties liggen er enige van het bestuur der gevangenis van Stein over geldzendingen van mr Wend land ten profijte van de gevangene Ulrich von Turnwald, waarin wordt medegedeeld, dat met Ulich alles is geregeld volgens het verlangen van zijn vader, en dat de jongeman on middellijk na zijn ontslag uit de ge vangenis naar Buenos Aires is ge trokken, in welke stad het grootste gedeelte van het overeengekomen kapitaal te zijner beschikking werd gesteld. Eindelijk vond ik in de map nog een brief van Ulrich von Turn wald, zelf aan mr Wendland. In die brief afkomstig uit Montevideo en gedateerd uit hetzelfde jaar, dankt Ulrich de advocaat voor al zijn moei te. Hoe was de toon van de brief? Verbitterd, boos, driftig of onvrien delijk? Integendeel. Buitengewoon har telijk, blijkbaar door oprechte dank baarheid in de pen gegeven. Uit de schrale gegevens ontwikkelde zich voor mij een familiedrama, waarin mr Wendland een rol had gespeeld. En beste Hempel, zij herinnerden mij ook onmiddellijk aan hetgeen je naar voren bracht, toen wij voor de eerste maal over de door Wendland nagelaten papieren sprake. Plotse ling kwamen mij je vermoedens niet meer zo fantastisch voor, en ik be sloot, de zaak grondig te onderzoeken Het scheen mij het eenvoudigst toe, te Stein rechtstreeks inlichtingen te vragen. Dat heb ik vanmorgen per telefoon gedaan, met aanduiding van de data der kwitanties en van de naam von Turnwald. In de gevan genis te Stein schijnt voorbeeldige orde te heersen, want heel spoedig was ik in het bezit van de gevraag de inlichtingen. En toen? Hebt u intussen de een of andere maatregel getroffen? O zeker! Ik heb deze morgen mijn tijd niet verloren, en al het mogelijke gedaan. Ik heb mij onmid- delijk per telefoon in verbinding ge steld met de criminele politie te Graz en ook rechtstreeks met Roland von Turnwald gesproken. Zo vernam ik alles met betrekking tot de dood van Anna Milden. Ditmaal ontstelde Silas Hempel niet weinig. U hebt toch naar ik hoop, bij uw onderhoud met Graz niets van de geschiedenis van Ulrich von Turn wald verraden? vroeg hij driftig. Neen. Dat wil zeggen, ik heb heel even zo maar en passant ge vraagd of men soms iets wist aan gaande de lotgevallen en het ver blijf van de oudste zoon van wijlen ritmeester von Turnwald. Het ant woord luidde, dat men niets wist aangaande het bestaan van een twee de zoon. Wat Roland von Turnwald betreft, die antwoordde dat zijn broe der Ulrich reeds twintig jaar dood was. Toen verzocht ik, met mevrouw von Turnwald te mogen spreken, doch men antwoordde, dat zij tenge volge der ontdekking van het lijk van Anna Milden aan een zenuwaan. doening leed en dat de dokter iedere herinnering aan die zaak streng ver bood. Daarmede moest ik mij voorlopig tevreden stellen. God zij dank! Zo bleef althans Mevrouw von Turnwald een hevige ontroering bespaard. Anders nog geen maatregelen genomen? Jawel. Ik heb een onzer be kwaamste beambten, Hirschfelder, die je kent, naar Sichelfeld met de opdracht, alles, wat er op Sperber- Eck omgaat, zoveel mogelijk in het oog te houden, zonder dat men 't be merkt. Want aangezien thans voor Meller-Turnwald de baan vrij is, ge loof ik, dat hij nu wel spoedig zal trachten, zijn eigenlijk doel op te treden als erfgenaam te bereiken. Ik geloof verder, dat hij het eerst langs minnelijke weg zal proberen, door zich als teruggekeerde zoon aan zijn moeder voor te stellen. Hij vleit zich met de hoop, in de eerste ontroering van het wederzien zonder slag of stoot de beoogde positie te zullen heroveren. Hirschfelder, die reeds naar Sichelfeld is vertrokken, heeft een arrestatiebevel ten name van Ulich von Turnwald bij zich, en wij mogen vertrouwen, dat de misda diger zal worden aangehouden, zo dra hij zich op Sperber-Eck vertoont! Als hij zich laat zien! In ieder geval is het goed, dat zich een be trouwbaar persoon ter plaatse be vindt, verondersteld, dat de mis dadiger hem niet in de neus krijgt en dan buiten schot blijft. Voorts ook in de veronderstelling, dat uw conclusies juist zijn. Want dat staat nog geenszins vast. Waarom? Betwijfel je thans nog, dat we op de goede weg zijn en dat Ulrich von Turnwald de moor denaar van mr Wendland en van Anna Milden is?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2