STADSNIEUWS ÜEIDSE HUTSPOT Het voorgenomen Meren-plan Commissie van verweer ingesteld NIEUWS UIT DE OMGEVING NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK donderdag 5 januari 1950 de lefdse courant eerste blad - pagina 5 KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De heer G. Alferink, agent van de Alg. Ned. Indische Electriciteits- maatschappij te Poerwokerto, is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Robertus Alyosius z. v. J. A. N. Kieft en A. S. M. Barends. Joannes Jacobus z. van W. P. van Vliet en A. W. van Wieringen. Eduard Johannes Lambertus z. van J Kerkhoven en K. C. Staring. Zwaantje Hendrika d. van C. van den Oever en Z. H. Jacobs. Anna d. van G. Donker en M. M. van der Linden. Johannes Pieter z. van N. Christiaanse en C. C. M. Oudshoorn. Gdiuwd: L. Engel jm. en H. C. Beerlnfenger gesch. W. K. Siera jm. en L. Lunenburg jd. M. A. Vermet jm. en H. J. M. van Noort jd. Overleden: W. den Hertog d. 9 maanden. E. Veilbrief wed van W, Verboom 69 j. G. van Ewijk wed. van C. Laros 63 j. D. Kreft man 44 j. P. L. Blangé man 77 j. Donderdag, 5 Januari. Op deze sombere dag, nu het nog droog is, maar een regenbui ieder ogenblik verwacht kan worden, komt Stadskok met de vraag: Kent u mej. Enkelaar? Waarschijnlijk nog niet. Zij was hoofd van de Chr. Kleu terschool te Rijsoord en werd heden morgen officieel geinstalleerd als hoofd van de Prinses Marijke Kleu terschool, die tijdelijk in de Leidse Houtschool is ondergebracht. Na haar aldus voorgesteld te hebben, willen we nog even verder gaan op die installatie, in het bijzijn van schoolbestuur en ouders. Want de voorzitter, dr. P .G. Knibbe, luchtte z'n gemoed, toen hy de voorgeschie denis van deze kleuterschool be schreef en er op wees dat er tot nu toe nog geen subsidie verstrekt wordt. In de hoop dat de ingediende verzoeken thans spoedig in behan deling genomen worden, met. het ge volg dat ook aan deze school een be staansmogelijkheid verschaft wordt, besloot de voorzitter z'n installatie toespraak. En Stadskok wil er z'n kostba re hoofd onder verwedden dat hem gisteren werd verteld: de op voering van het sprookje Assepoester, hedenavond in het St. Antonius Club huis door de Gidsen van de St. Ly^* diagroep (St. Petrusparochie) be gint om kwart voor acht. Laat hij nu vanmorgen opgebeld worden: „Mijn heer, dat moest kwart over acht zijn". Enfin, het blijft hem hetzelfde. Dus denkt u er aan: Kwart over acht. Wist u al dat de R.K. Bakkers- en Slagersgezellen uit Leiden, die eni ge tijd geleden een fusie aangingen thans broederlijk tezamen gaan onder de verenigingsnaam van „St. Joris". Deze gezellen gaan hun 30 en 40-jarig bestaan vieren met een ge weldig feest. Dat vindt a.s. Zondag plaats. Begonnen wordt om negen uur met H. Mis en Ontbijt in de Kath. H.B.S. en 's avonds om half acht een feestavond, die zal klinken als een klok, in het St. Antonius Clubhuis. Dat wordt een feest waar de stad over spreken zal! Maar ondanks dit alles mag toch niet vergeten worden dat a.s. Dins dag in de Stadsgehoorzaal de Miva- avond plaats vindt. Deze avond vindt Stadskok niet alleen belang rijk omdat de bekende radio-pries ter Henri de Greeve het woord zal voeren, maar vooral omdat het doel van de Miva (Missie-verkeersmidde- len-actie) zo sympathiek is. Heeft u er een flauw idee van wat missiona rissen in de missielanden moeten tob ben om zich te verplaatsen Welnu, help dan eens een handje en kom. Dinsdagavond naar de Gehoorzaal! U kunt er bovendien luisteren naar de K.A.B.-Symphonie en kijken naai de film over het leven van St. Bene- dictus ,,De zon van Monte Cassino". En de Kath. Middenstanders, die dus Dinsdagavond naar de Miva gaan, kunnen Woensdagavond weer een uitstapje maken. Maar dan naar „In den Vergulden Turk" waar om kwart over acht de jaarvergadering wordt gehouden, die uitermate be langrijk is. Want op de eerste plaats treden twee niet herkiesbare be stuursleden af en bovendien worden mededelingen gedaan over de Ro mereis in 1951. Ja, de katholieke middenstanders gaan een reis naar de eeuwige stad maken, ter gelegen heid van het sociale jaar. Het spijt Stadskok meer dan hij kan zeggen. Maar het laatste bericht is somber. Want gisteren werd de brandweer gealarmeerd voor het bijna dagelijkse schoorsteenbrandje. Dat was uitgebroken in het Bagijn- hof, waar ergens een vuile schoon steen het vertikte om nog langer normaal te functtionneren. Maar die Leidse Brandweermannen draaien voor zoiets hun hand niet meer om. Een, twee, drie was het brandje ge blust, de schoorsteen geveegd en de bevolking van het hofje weer ge rustgesteld. Neen, dit was toch nog niet het einde. Want zojuist komt een trouwe lezer uit het Haagwegkwartier z'n beklag doen bij Stadskok over de spoorbomen bij het Staatsspoor, die zo nu en dan zo vreselijk lang geslo ten blijven dat vele tientallen mensen te laat op hu® werk komen. „Dan staan we maar te wachten", zo vertelde hij, „soms langer dan zeven minuten. Eindelijk komt er dan zo'n onnozel locomotiefje zonder wa gens aansiokken". Of dat niet anders en beter kan? Worstelend met deze vraag maakt Stadskok vandaag z'n Hutspot af. STADSKOK. gem. aankondiging De Burgemeester, de Wethouders en de Secrtaris van Leiden betuigen hun hartelijke dank voor de belang stelling bij de aanvang van het nieuwe jaar ondervonden. Van hun zijde bieden zy wederkerig de beste wensen aan. 136 Leiden, 4 Januari 1950. Sleutels, bankbiljet, vulpenhouder, handschoenen, armband, parapluie, wanten, alpinomuts, herenhoed, boodschappentas, muntbiljet, rook stel, ceintuur, handtas, honden belastingpenning, rol tekennigen, scholierskaart, kurkzooltjes, pijp, overall, geblokte sokken, acte tas, hoofddoek, portemonnaie, damesvest, armbandhorloge, vulpotlood, capu chon, sjaal, chinees boekje, paar- len ketting, zakmes, portefeuille, schoenenzak, anthraciet, slobbroek- je, duimstok, regenjas, herenvest, stukken hout, rubberlaars, beenpij- pen, pakje met inhoud, hoes, storm- lantaarntje, drijfas, gaspijp, rozen krans, Keulse pot, das, medaille, ko- lenzakken, roeiboot, verpleegsters insigne. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat No. 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 1416 uur. Weggebruikers, 300 kinderen elk jaar weer, Vallen ten offer aan het Verkeer „Die zwarte vlek moet weg!" LAATSTE BERICHTEN Mathilde Ludendorff, de 72-jarige weduwe van veldmaarschalk Erich Ludendorff, is heden door het Duitse zuiveringshof te München veroor deeld" tot twee jaar „bijzondere ar beid". Zij werd aangemerkt als „zwaar geval". De Griekse coalitie-regering van Alexander Diomedes (partijloos) is afgetreden, zo is officieel te Athene bekend gemaakt. Volgens onbeves tigde berichten is dit aftreden ge volgd op dat van. veldmaarschalk Alexander Papagos, de Griekse op perbevelhebber. Het kabinet-Diome- des, bestaande uit liberalen, polulis- ten en unionisten, werd 1 Juli jl. na de dood van de voormalige liberale premier Themistocles Sophoelis, sa mengesteld. warmond Er is een commissie in het leven Broekpolder geroepen, die met alle middelen zal trachten, het z.g. „Leidse Meren- plan" te voorkomen, hoofdzakelijk wat betreft het wegzuigen van 114 h.a. cultuurgrond in de Zwanenbur ger- en in de Broekpolder. Deze commissie is als volgt samen gesteld: P. F. Vergeer, voorzitter, de heer Bakker, Bureauhouder van Sassenheim, secretaris, burgemeester L. M. E. von Fi- senne, de heer Boom, Secr. van de Prov. Stichting van de Landbouw, de heer Huibers, ass. van de Land- bouwconsulent te Oegstgeest, de heer H. v. Schie, bestuurslid van de Zwa nenburgerpolder en de heer Joh. Uit den Boogaard, voorzitter van de hillegom Geslipt. Een wielrijder slipte gistermiddag op de tramrails bij 't politiebureau. Een vrachtauto, die niet terstond kon remmen en de wiel rijder achterop reeds, greep hem met de bumper. Een bloedende hoofd wonde en klachten over inwendige pijn waren 't gevolg. Op 3 Febr. wordt een welkomst en feestavond georganiseerd voor de militairen, die na 30 Sept. huistoe zijn gekomen. De officiële verwelko- alkemade Geboren: Clazina Alida Maria d van P. W.. v. d. Geest en M. W. M. Vrijburg. Johannes Jacobus Theo- dorus z. van Th. Turk en F. J. van Klink; Pieter Johannes z. van S. Aardema en S. van Egmond; Corne lia Clazina d. van J. A. Schakenbos en M. W. v. Haaster; Johannes Ma ria z. van G. Th. Rodewijk en G. J. van Klink; Anna Petronella Apolo- nia d. van C. J. v. d. Meer en A. M. Huigsloot; Jan Willem z. van A. Roeloffs en G. van Leeuwen; Fran- cisca Margaretha Maria d. van P. Kalker en M. L. Luijten; Raynerius Nicolaas Maria z. van J. C. Castelein en M. W. A. de Jeu; Hubertus Theo- dorus Josephus z. van H. F. van der Zwet en A. M. A. Koek; Frederik Cornelis z, van M. J. Weststeijn en N. J1. Maat; Cornelis Theodorus Ma- ria'z- van A. J. Hoek en J. M. Los Ondertrouwd: A. H. van Velzen en J. C. van der Meer; L. van Egmond en C. C. A van Amsterdam. Gehuwd: P. F. Duivenvoorden en M. W. J. van den Broek. boskoop Geslaagd voor het examen lin gerie: Alie Bontekoe, Riek Fianen, Riet Kroesemeijer, Beb Stolwijk, Sjane Trouw, Antoinette Vermeulen en Frieda Vurens allen te Boskoop. Voorts Ria de Gróót, Riet Poel, Cla- zien Pouw en Ria van Tol te Ha- zerswoude. De opperwachtmeester der Rijkspolitie N. Degenaar wordt met ingang van 1 April a.s. overge plaatst naar Hazerswoude, alwaar hij benoemd is tot postcommandant. Aanbesteed is het aanbrengen van een klinker wegdek op de Em- makade. De hoogste inschrijver de fa. J. de Klerk te Dordrecht f 9649, laagste fa. H. J. Cabout te Gouda 5277. Het werk was begroot op 5500. leimuiden Geboren: Theodora Maria d. van G. A. Beuk en J. C. M. Bakker; Alida Johanna d. van P. N. Zand vliet en M. H. Osterkamp. Getrouwd:Petrus Visser 21 j., te Amsterdam en Matje Vogelaar 19 j Gijsbertus Johannes van Leeuwen 28 j. en Cornelia Keijzer 25 j., te Amsterdam. Zondag 8 Januari zullen de kledingstukken e.d. die door de Kath. Arb. Vrouwen gemaakt zijn, uitge steld worden in de benedenzaal van de pastorie. Om het bezoek aantrek kelijk te maken, heeft men gezorgd voor enkele attracties. De tentoon stelling is voor ieder toegankelijk en geopend vanaf de Hoogmis. rijnsaterwoude Het aantal inwoners is met één vermeerderd en bedraagt nu 344 (455 m. en 389 vr.). rijpwetering AFD. K.A.J. OPGERICHT VOOR OUD-ADE EN RIJPWETERING. Vroeger", aldus de voorzitter van de K.A.B. in zijn openingswoord. „kocht je in de winkel een pakje tabak. Daar stond op: Van Vader op Zoon. Dat gaat nu niet meer; niet met de tabak en evenmin met het vak. Nam vroeger het landbouw-, tuinbouw- en boerenbedrijf alle werkkrachten op, nu moet de jeugd naar /buiten om emplooi te vinden. Dat is helemaal niet erg, als diezelf de jeugd uit de vele invloeden, die hij daar bij ondervindt, het goede op nemen leert en het kwade weet te weren. Mensen zonder beginselvast heid zonder bepaald doel, worden een prooi van het communisme. Onze Katholieke arbeidersjeugd zal pal leren staan voor de Kath. zaak naast de K.A.B., uit eigen overtuiging. Mo ge deze avond daarvoor de grondslag worden gelegd. De heer Hofman, alg. secretaris van de K.A.J.vertelde hoe 't hem was vergaan als jong arbeider in de Zaan streek, hoe hij tenslotte bij de orga nisatie was terecht gekomen en hoe hij secretaris was geworden, hoewel' hij daar zelf bang voor was geweest, omdat hy meende 't niet te kunnen. Het is nodig, vertelde hij, zelfstandig te denken, om niet te worden mee gesleurd in de maalstroom van me ningen. Hoe leren we dat? Door zien, oordelen en dan daarnaar handelen Dus steunen op eigen verstand en in zicht en overtuiging. Een prachtige gelegenheid daartoe maak je zelf met je K.A.J. Je kiest een bestuur uit je- kameraden en de K.A.J. gaat van start. De rest volgt als van zelf. Die bestuurders werden: Theo Ne- derstigt, Nol van Scheppingen, Wim van Velzen. Frans Verhaar, Piet Wolvers en Jan Zandvliet. In dit be stuur werd Frans Verhaar voorzit ter, Piet Wolvers secretaris en Nol van Scheppingen penningmeester. Besloten werd de volgende week Woensdagavond weer bijeen te ko men om de toverlantaarn van de ka pelaan te bekijken en 't verder ge zellig te maken. Die gisteren niet konden komen, worden de volgende week zeker verwacht. Zo is de K.A.J. gestart. Goede vaart! ter aar Afscheid van gemeente-architect C. Lok. Een vrijwel voltallige ge meenteraad, gem. personeel en ge- pens. personeel der gemeente werd Dinsdagmorgen afscheid genomen van de per 1 Januari met pensioen uit gemeentedienst tredende archi tect C. Lok. De heer Lok was met echtgenote en oudste dochter aanwezig. De burgemeester memoreerde de benoeming in 1931 op een jaarwedde van f300.zijnde het dubbele be drag, dat de voorganger van de heer Lok ontving. Deze achterstand be hoort, aldus spr. reeds enige tijd tot het verleden. Dankbaar kan worden geconstateerd, dat het nimmer nodig is geweest, dat de instructie voor de opzichter thans gem. architect ter hand moest worden genomen. De samenwerking is altijd heel goed geweest. De burgem. memo reerde het vele werk dat is uitge voerd, waaronder kilometers wegen constructie. Veel ijver werd aan de dag gelegd, waarbij de plichtsbe trachting aan het licht kwam. Het speet de burgem. dat, tegen verwachting in 1949 geen woning wetwoningen konden worden ge bouwd, doch spr. sprak de hoop uit, dat op dit gebied van de diensten van de scheidende architect alsnog gebruik zal kunnen worden gemaakt. Na in zijn toespraak mevr. Lok be trokken te hebben, wenste spr. de architect onder Gods zegen nog vele jaren toe. Hierna volgde de aanbie ding van een rookstoel. Wethouder Volgering sprak ver volgens waarderende woorden, doch merkte op dat het beleid op woning bouwgebied met de vele nieuwe rege lingen veel aanpassingsvermogen heeft gevergd van practische men sen als de heer Lok. Het in de be spreking met het College schouder ophalen of hoofdschudden van de practicus Lok was meerdere malen voor deze wethouder aan leiding voet bij stuk te houden. Namen het secr. personeel sprak de commies-chef ter secr. de heer Ro- bertsz, bracht dank voor de prettige wijze van samenwerking. Mevr Lok weren bloemen,aangeboden. Als raadslid sprak de heer Egberts een in dichtvorm ingestudeerd woord Het oudste raadslid de heer v. Vliet wilde,- nu een zijde voldoende was belicht, even over de andere kant spreken, die n.l., welke tot weemoed stemt. Bij zulk een heengaan wordt een levensstuk afgesloten, 't Wijst ons allen heen naar een einde. Doch de weemoed behoeft niet te over heersen als we zien, hoe we met ont vangen kracht hebben mogen bezig zijn. Collega Vos dankte voor de goede samenwerking in het eerste en laat ste jaar. n.l 1949. In zijn antwoord aan de sprekers herinnerde arch. Lok aan zijn eer ste gang naar het gemeentehuis, bij zijn benoeming 19 jaar geleden. Toen was het zich losmaken als aannemer van een zaak. Aangenaam is sindsdien n?et een wisselend col lege samengewerkt. Hiervoor sprak spr. zijn dank uit. Gem. personeel en raad deelden ook in die dank. ming door B. en W. zal in de Raad zaal geschieden. De heer C. M. Uitendaal slaag de voor het Rijksdiploma „Naaimachi nehandel en techniker". Geboren: z. van C. M. van Riek en M. Brouwer; z. van K. J. van Bemmelen en R. Goris; z. van W. van Groen en J. Westerlaken; z. van T. T. van der Zande en A. T. Zonne veld. Getrouwd: E. van Veldhuyzen en F J. de Graaf; J. J. de Winter en G. T. Pouw; J. N. Veenman en P. J. Weijers. katwijk aan den rijn Personalia. Bevorderd is tot brigadier bij de gemeente-politie al hier de heer G. J. Klinkenberg. Zondagavond a.s. vooral vrij houden. Dan komt de bekende pater Peters O.E.S.A. spreken in het paro chiehuis over het communisme. katwijk Geboren: Adrianus z. v. M. van Duyvenvoorde en G. J. v. Beelen. Hendrik Cornelis z .v. E. Noordhuis en A. Zweepe. Neeltje d. v. H. Guijt en M. Haasnoot. Antje d. van W. de Mooy en D. van Duijn. Ondertrouwd: J. Donkervoort en K.,Haasnoot. C. Sneijders e nP. Haas noot J. Plug en T. van der Plas. J. v. d. Plas en T. Remmerzwaal. J. Plug en W. de Jong. H. Schaap en D. de Jong. J. van Duyn en C. de Jong. P. v. d. Boon en L. Kuijt. Getrouwd: P. Guijt en J. van Duyn J. Kuyt en D. Hartveld. M. Ouwe hand en A. E. van Beelen. A. de Jong en C. J. Haasnoot. P. Snip en M. v. Duijn. A. v. d. Marei en H. J. v. d. Plas. W. C. Jonker en A Hoek. A. Hoek en W. Guyt. Overleden: K. F. Schwartz 54 j. leidschendam De Ringsloot wordt gedempt. Voor de uitvoering van het sane ringsplan Achterweg is het noodza kelijk over te gaan tot demping van de Ringsloot gelegen achter de Ve nestraat en Stompwijkse Achterweg. Daartoe moeten enkele percelen water en weg groot 0.19.80 H.A. worden gekocht van de Tedinger- broekpolder, welke zonder bijzonde re voorwaarden bereid is, bedoelde percelen te verkopen voor 198. Daar niet verwacht wordt, dat het prijzenbureau bezwaar zal maken tegen de koopsom, is de gemeente tot aankoop overgegaan waardoor aan de sanering van de Achterweg doorgewerkt kan worden. lisse Solisten-concert. Met een pit tige openingsmars werd het solis tenconcert, georganiseerd door dc R.K. Harmoniekapel „Canite Tuba", ingezet. De voorz., de heer W. A. Simonis, zette hierna uiteen waarom er dit maal een solistenconcert werd geven: voor de leden een prikkeling hun uiterste best te doen. Boven dien brengt dit het kunstlievend publiek beter in contact met corpsleden, kunnen de vorderingen van de verschillende leden worden geconstateerd. Dank bracht spreker voor de welwillende medewerking ondervonden van de heren P. H Zwetsloot, die de partijen zal bege leiden op de piano; Brilleman voor het helpen met het studeren van de clarinettisten en aan allen, die hun medewerking hebben verleend. Spr. heette in het bijzonder welkom pas toor van Zuylen en de beide wet houders Lefeber en Tibboel. Hierna werden een twintigtal solopartijen clarinet, sopraan-sax, alt-sax, trompet, althoorn, trom bone, tuba, piston, 2e clarinet, gr. fluit en bariton gegeven, waarbij een kwartet en enige duetten. Over werkzaamheden zijn reeds aangevangen, want de commissie maakte een studiereisje naar de duinstreek, waar haar bleek, dat al daar voor verschillende millioenen kubieke meter zand beschikbaar zijn. Van deze tocht is een rapport opgemaakt, hetwelk ingediend is bij het gemeentebestuur van Warmond, met het verzoek dit rapport na be handeling door te zenden naar Ged. Staten. Voorts zijn er ten huize van de voorzitter verschillende bijeenkom sten gehouden, o.a. een, waarbij een vertegenwoordiger van Rijnland aanwezig was. Overduidelijk bleek, dat het Hoogheemraadschap Rijn land geen uitgesproken standpunt in deze kwestie heeft gekozen. Eén factor boezemt het slechts belang in en dat is de toestand en het peil van Rijnlands boezemwater. Vanzelfsprekend zal het nog wel enige tijd, wellicht enkele maanden duren, aleer een antwoor d van de Ged. Staten is ontvangen, maar de commissie is eenparig van oordeel, dat, waar voldoende zand aanwezig j iis, al zou het vervoer hiervan 1.50 per m3 hoger liggen, dan het ver kregen zand uit het gewraakte plan. deze hogere kosten toch zeker niet opwegen tegen de vernietiging van ruim 100 h.a. cultuurgrond. het algemeen kan men zeggen, dat de partijen zeer goed werden ge speeld en dat er slechts sporadisch een foutje werd gemaakt. De solis ten waren, vooral daar het voor de eerste maal was, dat op deze wijze een concert werd gegeven, vrij in hun optreden, toonvast en vlot in hun muziek. Het concert, hetwelk door een zeer talrijk publiek werd bijge woond, is uitstekend gieslaagd en het publiek heeft hiervan ten volle genoten. Postduivenver. „de Blauwband". De veren, heeft besloten een tentoonstelling te organiseren in clubverband. Een commissie van voorbereiding werd benoemd. De tentoonstelling wordt gehou den te Sassenheim. Rusthoflaan 12, en zal geopend zijn op 13 en 14 Ja nuari a.s. voorschoten Geboren: Onno Diederik Ar- nout, z. van P. Barneveld en N. A. IJzerman; Jacobus, z. van J. Waas dorp en C. C. Romijn; Geertruida, d. van P. D. Heesbeen en A. G. Veldmeijer; Wilhelmina Anna, d. v. Gerardus M. van Geloven en A. T. de Boer. Geboren te Leiden: Cornelia, d. van J. Jansen en N. van der Schin kel. Overleden: C. J. van der Steen, 77 jaar. wassenaar Bondsavond A.N.W.B. Gister avond belegde de ANWB in het R.K. Verenigingsgebouw een lezing en filmavond voor de Wassenaarse leden en belangstellenden. Na een korte inleiding door dr. E. L. Kra mer, ANWB-consul voor Wassenaar, kreeg de heer Th. Palstra het woord voor zijn inleiding over doel en werk van de bond. Is propaganda voor een dergelijke bekende instel ling nog nodig?, zo vroeg spr zich af en hij beantwoordde die vraag bevestigend. Want er blijkt nog veel misverstand te bestaan. Er zijn mensen die menen dat de bond er alleen is voor automobilisten of rijke touristen. Maar uit het verloop van sprekers betoog bleek duidelijk, dat de ANWB nuttig werk doet voor iedere weggebruiker. Na de pauze volgde de Bondsfilm, waarin van de verschillende werkzaamheden van de bond een duidelijk beeld werd gegeven. In de pauze maakten de aanwezigen van de gelegenheid ge bruik, om de tentoonstelling over het werk der ANWB, die voor in de zaal was aangebracht te bezichtigen. De ANWB telt in Wassenaar een kleine 1700 leden. Postzegelclub. Uit de jaarver slagen bleek, dat de vereniging ge zond is, zowel wat haar activiteit als wat de kaspositie betreft Al leen de omzet was niet zo groot als in voorafgaande jaren. Hier doet de algemene financiële toestand zich voelen. In verband met de a.s. konink lijke goedkeuring van de vereniging had het bestuur besloten in zijn ge heel af te treden. Het werd echter herkozen en bestaat dus uit de he ren J. Lap (voorz.), W. M. Lank- horst (secr.), W. v. d. Worp (penn.), de la Rie (directeur rondzendingen), de Ronde en H. J. H. Harnas (com missarissen). Tenslotte werd nog de jaarlijkse verloting gehouden. DE PANAMESE VLOOT BESTAAT UIT DRIJVENDE DOODKISTEN. Panama, het slechts 3/4 millioer. inwoners tellende land is op twee na de grootste zeevarende mogendheid met 1500 schepen en een totale ton- nenmaat van 2.000.000. En daar zal het niet bij blijven, want nog meer dan 1.000.000 ton scheepsruimte wacht' op registratie. Waarom Panama. Hoe het komt, dat dit kleine land zo'n grote yloot heeft, berust op een serie foefjes, waartegen de wereld machteloos staat. In werkelijkheid is het merendeel van deze schepen Amerikaans bezit, maar ze zijn door de reders aan Panama „overgedra gen", omdat de wetten in deze Re publiek gedogen, dat er onzeewaar dige schepen zee kunnen kiezen Op die manier maken de uitgeslapen reders, die hun „drijvende doodkis ten" bovendien nog hoog verzekerd hebben, een grote winst met een vloot, die eigenlijk al in zijn ge heel afgeschreven had moeten worden. De Panamese wetgeving schenkt n.l. geen aandacht aan de veiligheid der zeevarenden en hun schepen. Het laat de overheid daar koud of de reders schepen laten varen met onvoldoende vuurblusinstallaties, "onder controle op de zeewaardig heid. Ze sturen mannen naar zee op elke willekeurige schuit, die nog drijft en er wordt geen enkele vracht geweigerd. De reders sparen geld door de lagere registratiekos ten, 't ontbreken van vennootschaps belasting en ze verdienen geld ten koste van de zeelui, die niet langer onder de bescherming van de arbei dersorganisaties vallen', wanneer ze onder Panamese vlag varen. Schandalen der koopvaardij. De bona-fide Amerikaanse maat schappijen doen er natuurlij ijk niet aan mee en gaan ook wet hier te gen in, maar het zijn de beunhazen, die dit spelletje spelen. Door een voudig weg een brief te sturen aan een Panamees advocaat en 75 dollar in te sluiten om de consulaire kosten 1 dollar per netto ton, vaart ten schip wettig onder de vlag van Panama. Dit zijn practisch de enige kosten, die een wrak vergunnen zee te kiezen. Bovendien ontduikt de scheepseige naar zijn personeel, varend onder de „doodsvlag" van Panama, de voor schriften van loonregelingen Een georganiseerd zeeman verdient 155 dollar per maand; op Panamese schepen wordt het gemiddeld 50 dollar per maand. Een kapitein ver dient er slechts 400 dollar in plaats van de hem toekomende 600. Het ge volg is natuurlijk, dat geen enkele zeeman er „happig" op is voor Pa nama te varen, maar in de grote ste den van de U.S.A. staan hele ploe gen ronselaais klaar om zeelieden dronken te voeren en hen met „sprookjes" te bedriegen. Zijn ze eenmaal aan boord, dan kiest het schip- zee en zijn ze gevangen op hun eigen schip. Ook dan nog hebben ze geen zekerheid, want komt het schip- in de haven, waar de kapitein goed- kopex*e krachten kan krijgen (ronse len!) bij voorkeur kleurlingen dan laat hij doodgewoon een ge deelte van zijn bemanning onver zorgd aan de wal achter. Onzeewardig. Maar het ergste is nog wel het ontbreken van zeewaardigheidspa pieren en het comfort voor zeelie den. Het geronselde personeel bezit bovendien niet de bekwaamheid, die nodig is voor het navigeren. De sche pen fijn lek, doorgeroest en ge deeltelijk gesloopt. Toch varen ze. Gedoogt men dat? Kan men er niets tegen doen? Na tuurlijk. Men kan boycotten en zor gen dat de schepen geen lading krij gen, maar ja, zijn de bevrachters ook altijd bona fide? Bovendien wordt de Panamese vlag zo handig geca moufleerd, dat men vaak niet beseft, dat het schip voor een vreemde mo gendheid vaart. Amerikaanse belas tingbetalers verzetten zich ook tegen het overdragen van waardevolle schepen, waarvoor ze soms 2 of meer milliarden dollars hebben neerge teld. De zeeliedenbonden gaan zich weren, maar zolang er nog geen middelen zijn gevonden om deze misstanden effectief aan te grijpen, zal de Panamese vlag een schand vlek blijven in de geschiedenis van de scheepvaart. Blijf af toch zonder noodzaak Van ons reddingsmateriaal ,Het gaat om mensenlevens Bedenkt^dat allemaal SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS 6 uur van Batavia te Rotterdam verwacht; KOTA AGOENG verm. 6 Jan. van Batavia naar Rotterdam; LANGKOEAS. Rot terdam-Java 4 Jan. 4 uur Finisterre gepasseerd; MADOERA Amsterdam- Java verw. 5 Jan. pass. Guardafui. MODJOKERTO verm. 8 Jan. van Londen naar Batavia; SILINDOENG Rotterdam-Batavia 5 Jan. te Port Said verwacht; ZEELAND (Lloyd), Rotterdam-Batavia 4 Jan. van Bela- Wan. marktberichten GOUDA, 5 Jan. Kaas. Aanvoer 176 partijen. Prijzen: le soort 2.33—2.38 2e soort 2.302.32, extra zware tot 2.45 per kg. Handel flauw- WOERDEN, 4 Jan. Kaas. Aanvoer: 135 partijen kaas. Prijs le soort 2.38 —2.43, 2e soort 2.32—2-37 per kg. De handel was tr^g. LEIDEN, 4 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 7.20—11.90. groene kool 721, boerenkool 1624, rapen 13—15. prei 9—40. kroten 6.506.60, kroten gekookt 6—15, uien 730, peen 729e spruiten 1292. andijvie 61—87, Nero 24 —28, witlof 14—46; per 100 stuks: knolselderie 1413, pieterselie 7-60—8.60, selderie 3.60—6.90.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3