S)e „Katholiek Lelden" herdacht plechtig de opening van het Heilig Jaar Trumans troonrede Magistrale zang rondom beschrijving der plechtigheid en van onze geestelijke pelgrimstocht SlauMtykz Jntwnuntiui al& eieg.aai J lr cc tear: C. RL VAN HAR1ERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 5 JANUARI 1950 41ste JAARGANG No Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mud., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. fhm. Telefoontjes f 1.50 Een waardevol beginsel IJ ET is opvallend, dat in het ont- werp-program K.V.P. voor de Prov. Staten sterk benadrukt wordt het subsidiariteitsbeginsel. Wat is dat voor een beginsel? Het beginsel, dat een hogere in stantie niet moet doen, wat een la gere kan doen; dat de overheid niet tot zich moet trekken een activiteit, die door particulieren kan worden ontwikkeld. Dit beginsel wordt in de katho lieke staatkunde algemëen aanvaard. Het is niet een beginsel, dat ligt omsloten in de katholieke geloofs- en zedenleer. Maar het is wel een beginsel, dat een uitvloeisel is uit der katholieken waardering voor de vrijheid en zelfstandigheid; voor de persoonlijkheid, voor de eigene, de persoonlijke activiteit. Het is nuttig en nodig, dat vooral in deze tijd dit beginsel in een pro gram der K.V.P. vóórop wordt ge steld, opdat er naar gehandeld wor de in de actuele practische politiek. Dat is nuttig en nodig, omdat er in de huidige politiek stromingen zijn, die al dan niet uitdrukke lijk, maar dan toch feitelijk met dit beginsel geen of geen voldoende rekening houden. Met die stromingen zou ook de politiek der K.V.P. kunnen worden meegesleurd. En dat zou, naar onze zeer stel lige overtuiging, een sociaal kwaad zijn, op zich en in zijn gevolgen. Een sociaal kwaad is het, als in een samenleving vrijheid en zelf standigheid wordt ingeperkt méér dan voor de individuele en algeme ne belangen nodig is; als de per soonlijkheid, de eigene, persoonlijke activiteit in haar ontwikkeling wordt geremd en beperkt méér dan het belang der samenleving eist. In het oniwero-program der KVP voor de Prov. Staten staat vóórop: „Overeenkomstig het subsidiari teitsbeginsel streve de Rijks wetgever er naar de werkingsfeer der Provin cies uit te breiden. Dit brengt mede een grotere mate van autonome bevoegdheden, van zelfbestuur vooral ook door eigen zelfstandige regeling, en van een ei"-en budget." En verder lezen we in het ont- werp-program bv. nog: „Overeenkomstig het subsidia riteitsbeginsel sta ook bij de be vordering van de gezondheidszorg het beginsel van particulier initia tief en uitvoering, met steun van de overheid, voorop." Het subsidiariteitsbeginsel is een waardevol beginsel in onze politieke activiteit, dat wij herhalen het vooral de politicus van deze tijd steeds scherp voor de geest moet staan, opdat hij niet mee drijve met ongemotiveerde strevingen naar socialisatie en wat daarop gelijkt. Particuliere activiteit zij primair; overheidsbemoeiing subsidiair, d.w.z. waar en inzoverre particuliere acti viteit te kort schiet. VRIJLATING VAN PRIJZEN De minister van economische za ken heeft goedgevonden en bepaald dat worden ingetrokken de prijzen- beschikkingen voor deuren en pro ducten vervaardigd door timmer fabrieken. Voorts worden vrijgelaten de prij zen voor bouw- en loodgieterswerk zaamheden terwijl tevens wordt ge publiceerd de achtste ontheffings beschikking prijsstop 1949 betreffen de de verschillende diensten betrek king hebbend op vervoer en trans port. ïyiILLIOENEN ZULLEN IN HET HEILIG JAAR 1950 NAAR ROME PELGRIMEREN. De hoofdstad van het Christendom zal twaalf maanden lang overvol zijn met vreemdelingen uit alle werelddelen, die de vier kerken zullen bezoeken om de aflaten te verdienen. Docb hun aantal zinkt weg in de 300-000.000 katholieken, die de wereld thans telt. Aan verreweg de meesten zal niet het geluk beschoren zijn de eeuwige stad te bezoeken. Maar ook voor hen is het Heilig Jaar afgekondigd. Zij vieren het thuis, in eigen stad en land.. Om hen daartoe in te leiden, om in hen het doel en de betekenis van het Heilig Jaar levend te maken, organiseerde de vereniging „Ka tholiek Leiden" gisteren in de grote Stadsgehoorzaal een „Paus avond" die tevens tot doel had hulde te brengen aan Z.H. de Paus, de bisschoppen en de priesters, waarvan er thans zo velen vreselijke vervolging lijden, omwille van het geloof. Honderden Leidenaars en katholieken uit de omgeving hebben dit begrepen en stroomden gisteravond samen, om verenigd rondom de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, en hun priesters, in ge dachten meegenomen te worden naar Rome, waaraan de bekende K.R.O.-radio-reporter Paul de Waart onlangs een bezoek bracht, van welke reis hij enkele indrukken weergaf. Zij kwamen ook om van pater Goossens te vernemen wat men uit de Pauselijke intentie heeft te verstaan en wat dit betekent voor de katholieken, die ver van Rome, door het geloof verenigd met de stad der zeven heuvelen, met de H. Vader het Heilig Jaar willen beleven, door te handelen zoals het Episcopaat in het laatste herderlijk schrijven duidelijk aangaf, een boodschap die niet mis te verstaan was. ZO HERDACHT LEIDEN de ope ning van het Heilig Jaar. op een wijze, die feestelijk was door het rijke programme van zang, dat om de redevoeringen heen geweven was. Het mannen- en jongenskoor van de St. Petrus omlijstte de rede van Paul de Waart en na de pauze zong een versterkt Alma Materkoor jubelend het Credo van Bruckner uit, als een juichende geloofsbelijdenis van hen, die in gedachten te Rome vertoef den. Het machtige Te Deum van Verdi klonk omhoog als een vurig dankgebed tot God, Die ons in vre de en vrijheid het Heilig Jaar zó laat inzetten. Welkomstwoorden Even nadat de klok acht uur ge slagen had, schreed de Pauselijke Internuntius, die in de receptieka mer ontvangen was, door het mid denpad van de grote zaal naar vo ren. Op de voet volgden hem deken A. Homulle, de heer C. Zandbergen, voorzitter van „Katholiek Leiden", rector F. Bernefeld, g.a. van „K.L.", wethouder St. Menken, namens B. en W. en enige bestuursleden. Een klaterend applaus getuigde van de waardering der aanwezigen voor de aanwezigheid van mgr. Giobbe. Mgr. nam plaats voor het podium, dat stemmig met wit-gele doeken en palmen was versierd. Aan zijr. rech terzijde zetelde deken Homulle; links van Zijne Excellentie had zijn secretaris plaatsgenomen. De koren zongen het „Christus Vincit" ter verwelkoming. Onder de vele genodigden zagen wij heren geestelijken uit stad en omgeving, leden van de R.K. raads fractie, sectievoorzitters van „K.L.", besturen der R.K. Organisaties en deputaties van R.K. Verenigingen. Toen allen gezeten waren, sprak de heer Zandbergen een hoogge stemde inleiding uit, waarin hij het doel van deze avond: hulde aan Paus, bisschoppen en priesters, uiteenzet te en er op wees dat in Z.H. de Paus niet op de eerste plaats de mens, maar bovenal de plaatsbekleder van Christus, en in de bisschoppen de opvolgers der apostelen werden ge huldigd. Na zich in het Italiaans tot mgr Giobbe persoonlijk gewend te hebben, wiens aanwezigheid spr. een hoge eer voor Leiden achtte, ver welkomde de heer Zandbergen de overige genodigden, waarna het koor het „Tu es Petrus" inzette en Paul de Waart als eerste spreker de catheder beklom. Rome—Paus H. Jaar Rome, Paus en Heilig Jaai voj-m- den een onverbreekbare trits, die bepaalden waarover Paul de Waart, nadat hij met Kerstmis getuige was geweest van de opening van het Heilig Jaar, zou spreken. Dit kon slechts in enkele korte trekken ge schieden en moest onvolledig zjjn. Want wat Rome betekent voor de Christenheid, hebben zelfs dichters en schrijvers met wereldnaam slechts moeilijk kunnen beschrijven; spr. wilde het daarom doen als een eenvoudig pelgrim, wiens hoofd nog bestormd wordt door de vele mach tige indrukken in Rome opgedaan. Iets van de stemming, sfeer en de ontroering van hen, die getuige wa re van de onvergetelijk luisterrijke Z.H. PAUS PIUS XII plechtigheid, trachtte hij over te brengen en beschreef daartoe de Eeuwige Stad als het grote geeste lijke middelpunt, sinds de Kerk de grote sprong over heel de wereld nam. Rome, zetel van de Vader der Christenheid als opvolger van de eerste Paus, de stad van Martelaren, waar Petrus gekruisigd en Paulus onthoofd werd, het heilige Rome van de catacomben, van deze stad schreef de H. Catharina van Siëna „Romeinen, als ik wandel op Uw grond, brandt ze onder m'n voeten, omdat ze gedrenkt is met het bloed der martelaren". Zo vergaat het ook de pelgrim, die in 1950 Rome be zoekt. Spr, beschreef de St. Pieterskerk, gebouwd op het graf van St. Petrus, waarover zich het machtige bouw werk van Michel Angelo koepelt, in de stad die één is met de Paus, om dat zij verbonden zijn door de ban den van Kerk en Geloof. Sprekend over Paus Pius XII, wees Paul de Waart er op hoe het inderdaad waar is dat God aan Zijn Kerk de Paus geeft die hij nodig heeft en herinnerde aan de jubel rondom de pauskeuze in 1939, toen duizenden, op het St. Pietersplein verzameld, wisten in Hem gekregen te Tebben een krachtfiguur die de wereld kende en die God ons ge geven heeft in en voor deze tyd. Bidden voor Paus en vervolgden Doch ook de Paus is een mens, voor wie gebeden moet worden; vooral als men het zorgelijk gezicht van deze verheven gestalte aan schouwt, beseft men iets van de last die op zijn schouders rust. Maar niet alleen voor hem moet gebeden wor den; ook voor de Kerk en Zijn be dienaren, die vervolgd worden, moet ons gebed opstijgen. Daarbij moeten wij blijven protesteren tegen de ver volgers van mgr Stepinac, kardi naal Mindszenty, mgr Beran en zo vele anderen. Zij worden betrokken T (Foto: N. v. d. Horst) Langs een erewacht van gidsen betreedt de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de volle Stadsgehoor zaal. Achter hem deken A. Homulle en de heer C. Zandbergen, voorzit ter van „Katholiek Leiden", Telegram aan de Paus Tijdens zijn openingswoord las de voorzitter het volgende telegram voor, dat aan Z.H. de Paus werd verzonden. 4 Januari, Alle katholieke organisaties van Leiden, verenigd onder auspiciën van de Vereniging „Katholiek Leiden", hedenavond bijeengekomen in de Stadsge hoorzaal en in ons midden aan wezig zijnde Uwe Internuntius, monseigneur Paolo Giobbe, de ken Homulle, pastoors, rectoren, kapelaas en verdere geestelijk heid van Leiden en Omgeving, willen met deze openbare bij eenkomst, ter herdenking van de opening van het Heilig Jaar, onze hulde en aanhankelijkheid betuigen aan de Kerk, aan U Heilige Vader, aan Uw bisschop pen en priesters, voor de ope ning van de Deur der Gerech tigheid en bidden dat de Geest van het Heilig Jaar ons allen mogen doordringen. w.g. C. Zandbergen, Voorzitter F. A. M. Bernefeld, Pr. Moderator J. A. M. van Zonneveld, Secretaris in deze hulde, met allen die in Euro pa en China lijden voor Christus. Het Heilig Jaar is ingegaan. Wij zijn bereid te bidden en boete te doen. De betekenis van dit alles hebben wij duidelijk leren verstaan. Het mag geen traditionele handeling zijn, niet alleen symboliek, het moet zijn een ingaan in de deur die Chris tus is. De H. Vader noemde het een jaar van geestelijke vernieuwing, een beslissend jaar voor de wereld en de mensen, een jaar van grote terugkeer tot God in een wereld van sociale rechtvaardigheid, een kruis tocht van barmhartigheid en liefde, een jaar van trouw, liefde, volg zaamheid aan de H. Vader. Na zich in het Frans de taal der diplomaten tot mgr Giobbe ge wend te hebben, besloot spr. „Laat ons God danken voor deze Paus, aan wie wij trouw zullen zijn tot onze laatste ademtocht. De obelisk op het voorplein van de St. Pieter legt zo treffend getuigenis af van deze trouw en onze gehoorzaamheid aan de Paus: Christus Vincit; Chris tus Regnat; Christus Imperat." Verkenners bieden een foto aan. De Caritas Missie verkoopt af drukken van de eerste kleurenfoto, die van Z.H. de Paus is vervaardigd. Enkele verkenners van de St. Pe trus-parochie, die deze foto's ver kopen om daardoor iets over te hou den voor een reis van enkelen hun ner naar Rome, boden bij monde van hopman H. Montanus een buitenge woon fraaie vergroting, achter glas en in lijst, aan de Internuntius aan, namens de Caritas Missie. Voor vervolg van het verslag zie men Pag. 2. VIJF PROCENT LOONSVERHOGING VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. Regeringsbrood niet, witte brood wel duurder. De organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf hebben zich naar aanleiding van de moeilijkheden, die gerezen zijn in hun bedrijf ten aanzien van de vergun ning tot 5 procent loonsverhoging, gewend tot het college van rijksbe middelaars en de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. In de besprekingen, die het resul taat waren, is door de minister, om aan de bezwaren der werkgevers te gen een loonsverhoging tegemoet te komen, voorgesteld de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met 1.04 per honderd ki logram, terwijl daarentegen de prijs van de bloem voor het witte brood met 1.15 zou worden verhoogd. Daarbij heeft de minister toegezegd, dat op korte termijn opnieuw een on derzoek zal worden ingesteld naar de rendabiliteit van het bakkerij - bedrijf. De werkgevers hebben zich. mede geleid door de overweging, dat deze loonsverhoging sociaal gezien door hen gerechtvaardigd wordt geacht, njet dit voorstel accoord verklaard^ met dien verstande, dat zij deze re geling slechts zien als een tijdelijke oplossing, in afwachting van het re sultaat va neen hernieuwd onder zoek. Met genoegen hebben de organisa ties daarbij kennis genomen van de mededeling van de minister, dat on middellijk de kwaliteit van het wit tebrood aanmerkelijk zal worden ver beterd. Op grond van deze overwegingen is er tussen de organisaties van werkgevers en werknemers ac coord bereikt omtrent de loonsver hoging van 5 procent, welke thans door het college van rijksbemidde laars voor het bedrijf bindend zal worden opgelegd met terugwerken de kracht van 1 Januari. Deze maatregel betekent, dat thans de prijs van het regeringsbrood on gewijzigd blijft, terwijl daarentegen de prijs van het wittebrood met twee cent zal worden verhoogd. RIJVERGUNNINGEN AFGESCHAFT Met ingang van het nieuwe jaar zijn niet alleen de Zondagrijvergun ningen in onbruik geraakt, maar heeft men bovendien voor een auto of motorfiets geen algemene rijver gunning meer nodig. Deze algemene vergunning blijft voorlopig nog wel nodig voor personen-auto's in ge bruik bij het beroepsvervoer en voor alle bestel- en vrachtauto's. VOETREIS NAAR ROME. Vanochtend zijn de twee Gronin gers, de heren W. Stemphner en M. Zijlstra hun grote voetreis naar Rome begonnen. Familieleden en bekenden drukten de beide onder nemende Groningers op het Gro ningse marktplein de hand. Ook de commissaris der Koningin in de provincie Groningen de heer E. H. Ebels kwam persoonlijk afscheid nemen. De reisbagage is niet groot. Slechts een rugzak dragen deze voetreizi gers bij zich, waarin de autogram- menboeken, welke na afloop van de reis aan Z.H. de Paus en H.M. de Koningin zullen worden overhandigd een veilig plaatsje vonden. De eer ste etappeplaats is Assen waar de commissaris der Koningin in de provincie Drenthe en de burge meester van Assen hun handteke ning in deze boeken zullen plaatsen. Zo zullen zij door Nederland, Bel gië, Frankrijk en Zwitserland trek ken. Zij hopen tegen April in Rome te zijn. EEN SYMPATHIEKE BESLISSING VAN DE HOGE RAAD. Bij dronkenschap achter het stuur kan auto worden vernietigd. Een aannemer te 's-Hertogen- bosch kreeg een proces-verbaal we gens het besturen van een auto,-ter wijl hij onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar beho ren te besturen. Tevens werd de auto in beslag genomen. De kanton rechter in Den Bosch heeft na afloop van het politie-onderzoek het beslag opgeheven De ambtenaar O.M. is van deze be schikking in cassatie gegaan en thans heeft de Hoge Raad in raadkamer eveneens 'n beschikking gegeven en die van de kantonrechter vernietigd. De Hoge Raad besliste, dat krachtens artikel 354 van het wetboek van strafvordering en vernietiging of on- bruikbaarmaking van een motorrij tuig, dat gediend heeft tot het begaan van een strafbaar feit bij de uit spraak op gronden, aan het algemeen belang ontleent, kan worden gelast. RECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en mevrouw Kesper gaven gistermiddag voor de burge meesters uit dit gewest en enkele bijzondere genodigden met hun da mes een Nieuwsj aarsreceptie in Kas teel Oud-Wassenaar, welke druk be zocht was DE N.V. OUDEWATERSE BANK IN STAAT VAN FAILLISSEMENT. Na een voorlopig onderzoek in de administratie van de N.V. Oudewa- terse Bank is de bank bij vonnis van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam in staat van faillissement verklaard. Tot curatoren zijn be noemd mr. A. Blom en mr .B. Moret, beide te Rotterdam. Het eerste on derzoek zou hebben aangetoond, dat de onrechtmatigheden, die aan het licht zijn gekomen, de liquiditeit van de bank zouden hebben aange tast. De directie zou hebben getracht door middel van een valse balans voor 1948 de ware toestand zoveel mogelijk te verbergen. De Oudewa- terse Bank zou een depot zijn ge weest van z.g. zwarte effecten, die buiten de effectenbeurs om, in om loop werden gebracht. Men hoort geruchten, dat het de ficit der bank een bedrag van f 400.000 zou belopen. FLES SPOELDE NA 25 JAAR AAN. Verschillende Vlaamse bladen melden, dat een Belgische visser, Julien Janssens uit Heist-aan-Zee, een fles uit zee heeft opgevist, die de volgende boodschap bevatte: „s.s. Orania, in zee geworpen op 17 Mei 1925. De vinder gelieve te schrijven aan J. van Riet, heren logement, Harlingen, Nederland." De zeeman heeft dit gedaan en zich met de heer van Riet in ver binding gesteld. Bijna 25 jaar ge leden had deze, die eigenaar van een hotel te Harlingen is, 3 zulke flessen in zee geworpen, toen hij zich aan boord van het s.s. Orania ter hoogte van het eiland Fernando Noronha op ongeveer 1000 mijl van de Braziliaanse kust bevond. Een eerste fles was drie maanden later aangesooeld op 'Norderney, een van de Oostfriese eilanden. De heer van Riet heeft thans Janssens uitgenodigd persoonlijk de fles naar hem te brengen en enige dagen zijn gast te zijn. £en (oMeÖje. „Christus behoort aan de nederi- gen van geest, niet aan hen, die zich boven Zijn kudde verheffen" Brief van Paus Clemens, de 4erde opvolger van St. Petrus

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1