OPENING H. JAAR GROOTSE PAUSHULDE LEIDSE Radio Laussanne Onze beste wensen in 1950 rjg! ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Woensdag 4 Januari a.s. in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal muziiwu n^«w»runi v«n h«t *im» M«brko« «n sieuwiwor Kaarten ad f O.SO bij de Firma J. N. G E Y E R, Botermarkt 26 Feestredenaars: PATER DRS. GOOSSENS O.F.M. en PAUL DE WAART Geen plaatsbespreken Vereniging „Kath. Leiden STADSNIEUWS PAÜSAVOND. Nog enkele dagen en ook Leiden zal de opening van het Heilig Jaar gaan vieren. Zoals reeds meermalen in de pers medegedeeld, zal deze viering plaats vinden op Woensdag 4 Januari a.s. in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Aanvang 8 uur. Met het oog op de ontvangst van de verschillende geestelijke en ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders wordt het publiek verzocht uiterlijk kwart voor acht in de zaal aanwezig te zijn. De zaal wordt om kwart over zeven geopend. Er is geen ge legenheid tot plaats bespreken. In het programma is een kleine wijziging gekomen. Een der feest redenaars, nl. pater Lohuis is ver hinderd te komen. In zijn p'laats komt pater Drs. L. A. M. Goossens O.F.M., de vroegete voorzitter van „Katholiek Thuisfront", thans direc teur der Charitas-nvissïe. Hij zal spreken over het onderwerp „Gees telijke pelgrimstocht naar Rome". De heer Paul de Waart, pas terug uit Rome, waar hij de plechtigheden bij de opening van het Heilig Jaar heeft meegemaakt, zal spreken over het onderwerp „Rome de Paus Heilig Jaar". De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door het Alma Materkoor on der leiding van Willem Mizée en het Sleutelkoor onder leiding van H. A. Rijnbeek. Uitgevoerd worden o.a. het Te Deum van Verdi en het Credo van Bruckner. De avond beloofd een indrukwek kende gebeurtenis te worden. Men spreekt in Leiden nu reeds van „de Pausavond". Nog slechts enkele tientallen kaarten zijn verkriiebaar bij de fa Geyer, Botermarkt 26 en indien nog voorradig 's avonds aan de zaal. De toegangsorijs is met op zet laag gehouden, n.l. 50 cent. De avond zal tijd'g beëindigd worden, zodat ook de bezoekers uit de bui tengemeenten nog gelegenheid te over zullen hebben om thuis te komen. Nog enkele bijzondere mededelin gen zullen volgen in de krant van a.s. Maandag of Dinsdag Thans ver wijzen wij U nog naar de adverten tie in dit nummer. K. J. M. V. De Leidse K. J. M. V. hield Don derdagavond in „de Harmonie" haar laatste bijeenkomst van dit jaar. Dat de K. J. M. V.'ers het goed menen, kunnen wij afleiden aan de geweldi ge opkomst der leden. Na een lange discussie werd besloten om een nieu we bestuursverkiezing te houden, welke na4 veel stemmen tot uitslag bracht: voorzitter B. Schellekens en secretaris H. van Rhoon. Aalmoeze nier E. Spruyt OFM b-acht dank aan 't aftr. best. en sprak aanmoedigings woorden tot 't nieuwe bestuur. Nadat Wim Hartwhk met algemene stem men in de kascommissie was be noemd, sloot de voorzitter de bijeen komst met de wens om in 1950 de K. J. M. V. tot een grote sterke af deling te maken. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen zal van Zaterdag middag 4 uur tot Maandagmorgen 8 uur worden waargenomen door de doktoren- De Bruijne, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo- Zaterdag 31 December. En zo is dan de laatste dag van het jaar aangebroken. Voor het laatst in 1949 zal Stadskok vandaag z'n Huts pot koken. Hij doet dat met bijzon dere gevoelens. Waarover hij ove rigens hier niet wil uitwijden. Om dat hij dat elders reeds doet. Daarom maar direct, zoals alledag, met het nieuws begonnen. In zekere zin zou het een herhaling kunnen zijn van gisteren. Want ook vandaag moeten we weer melden dat het per soneel van de Lichtfabrieken in de cantine bijeenkwam, wederom om afscheid te nemen van een employé. Het was de heer G. F. A. Waldkötter, chef van de centrale werkplaats, die gistermiddag afscheid nam en met pensioen ging. Daartoe trad een heel rijtje sprekers naar voren: weth. D. d. Kwaak, adj dr. ir. P. Fehmers, adj. dir. ir F. Stokhuijzen, de heer G. Crevecoeur. chef van de installatie afdeling en de heer J. N. Wittenaar hoofdmonteur. De laatste bood een gedenkalbum aan, vervaardigd door de heer Mulder. Allen spraken vol lof over de collegialiteit, prettige omgang en plichtsbetrachting van de scheidende chef. Twee gepensio neerden zeiden ook het een en an der. En toen trad de heer J. J. C. Snel, voorzitter van de jubileum commissie naar voren, om een inge lijste luchtfoto van de lichtfabrieken aan te bieden. Om het de heer Wald kötter gemakkelijk te maken naar deze foto te kijken werd er ook maar een fauteuil bijgedaan. Stadskok heeft vandaag trouwens ook nog muzikaal nieuws. Dat zit 'm zeker in het Oudejaar. Nu bedoelt hij niet het draaiorgel dat, juist ter wijl hij dit schrijft, op de Papen- gracht het wonderschone „Mariandel" ten gehore brengt. Maar hij bedoelt een der grootste Amerikaanse gra- mofoonplatenondernemirigen, die aan de oud-Leidenaar (vandaar dit be richt in de Hutspot) Paul van Kem pen, dirigent van het Radio Philhar- monisch Orkest opdracht gegeven heeft enige opnamen op platen te maken. Die Paul van Kempen heeft het ver geschopt. Reeds verschillende malen werden van zijn orkest opna men gemaakt. Deze keer zijn het de vierde symphonie van Burckner, de vierde van Mahler en de zevende van Sibelius, allemaal muziek die in de nieuwe wereld nog weinig bekend heid geniet, althans weinig aftrek vond. Paul van Kempen en daar zijn we trots op omdat hij een Leide- Begijnholkerkje in herwonnen luister „Wij bidden het wel weer oud!" (Van onze speciale verslaggever). Na een grondige, door Monumen tenzorg voorbereide restauratie, zal het herboren kerkje op het rustige Amsterdamse Begijnhof aan de stad worden overgedragen. Dit ze ventiende eeuwse monument straalt nu in herwonnen luister. Liturgisch gericht op de heilige Eucharistie, in de woonstede van het H. Sacrament van Mirakel. De architecten hebben niet slechts het onregelmatig opgetrokken kerk- gebouwtje een zoveel mogelijk har monische lijn hergeven, doch vooral het verleden opnieuw te voorschijn gehaald. Veel oud schoons is van on der het pleisterwerk terecht ge komen. Welhaast is het interieur doorzichtig geworden door de lichte tinten van de levendig gestucadoor- de wanden; met de aankleding werd in het kerkje een meestelijk kleuren spel bereikt. Het geheel doet natuurijk nog wat nieuw aan, „maar dat bidden we wel weer oud!", zei ons ce Deken van Amsterdam, mgr. v. d. Burg. Altaren en altaarstukken, beelden en decoraties, vooral de geheel ge restaureerde „Processie" van Derkin deren, maken het inwendige van dit bedehuis wel zeer feestelijk. Een ander groot schilderij over de Mira kelprocessie, is uit het gebouw van de Jozefgezellen teruggekeerd en ook kwam terug de oude preekstoel, die sinds 1757 bij „O. L. Heer op Solder" stond. De Zusterkapel links is ge heel van aanzien veranderd; ze kreeg ramen in glad en lood. Deze, even als enkele 'ramen aan de kant van het Begijnhof zijn vervaardigd door Gisèle Waterschoot v. d. Gracht. Deze ramen stellen de historische groei van de Begijnshofskerk voor en zijn gemaakt in de sfeer van de zeventiende eeuw. In de nieuwe luister van dit com plete kerkelijke museum prijkt dage lijks de kostbare monstrans op het middenaltaar, waar de heilige Eucha ristie in het hart van 's lands hoofd stad is gesloten. theken te Leiden v/ordt van Zater dag 31 Dec. 13 uur tot Zaterdag 7 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek ..Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48, telefoon 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus Johannes, zn van J. Nijssen en A. M. van der Wal; Maria Constance, drVan H. Lamber- tus Hendrik en H. M. W. de Groen; Petrus Antonius zn van K. F. de Bree en W. J. Fuchs; Jacobus Hermanus, zn van W. F. van de Wijngaard en J. C. M. Kromhout; Johannes Gerardus Jacobus, zn van M. C. B. de Laaf en C. van der Mey. Overleden: C. van Ruiten, wed. van H. van Zeist, 68 jaar; C. H. M. Kraan, dr, 10 maanden; J. Haack, man 80 jaar. naar is zal daar eens even gauw een einde aan maken. Aan die weini ge bekendheid bedoelen we. Oudejaar is zo'n echte dag om af scheid te nemen van een werkkring en met pensioen te gaan. Vindt U ook niet? Het doet trouwens weinig ter zake of U dat al of niet ook vindt. De heer J. Bruggeman tenminste trok zich daar weinig van aan en nam gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal afscheid als tech nisch bedrijfsleider van de N.V. Ned Rotogravure Mij., nadat hij er 36 jaar gewerkt had. Directeur J. C. Stafleu roemde de vitaliteit en trouwe plichtsbetrachting. De heer Brugge- heeft meegewerkt het bedrijf op te bouwen. De heer G v. Oosten, na mens de jubileumcommissie spre kend. haalde herinneringen op uit het verleden, nadat de heer Stafleu zijn toespraak besloten had met het aan bieden van een rad'otoestel. Hierop volgde een bloemstuk De heer W. Streefland zei hetgeen hij op z'n hart had in dichtvorm en de heer J. A van Venetiën bracht namens het ad ministratief personeel een fruitmand mee Tenslotte namen allen afscheid van de heer en mevr Bruggeman, in „In den Vergulden Turk" een intiem diner plaats vond. A.s. Donderdag is het dan eindelijk zover Dan wordt in Leiden het Kath.' Paedagogische Beroepskeuze Bureau, als regionaal bureau van de Centrale in Den Haag. geopend. We schreven enkele weken geleden uit voerig over doel en methode dit bureau, dat in Leiden in een zeer grote behoefte gaat voorzien voor alle leden en hun kinderen van de R.K. Standsorganisaties. Die ope ning vindt Donderdagavond kwart voor acht plaats in „Het Gul den Vlies". Het nieuwe jaar in Leiden zet in niet een dertig-jarig jubileum. Dat viert morgen dr. C. J van Houwe- ninge Graftdijk, een bekend chirurg onze sleutelstad. De jubilaris werd in 1888 in Giezendam geboren, kwam in 1905 naar Leiden studeren in de medicijnen, deed in 1913 artsexamen, werd assistent bij de professoren Korteweg en Zaayer, estigde zich op 1 Jan. 1920 als chi rurg te Leiden en promoveerde in Juni 1932 cum laude bij prof. Zaayer als doctor in de geneeskunde. Waar om een viering van het dertigjarig jubileum? Wel, omdat het zilveren feest, wegens de oorlog niet gevierd kon worden. En de loopbaan van deze doctor toch we' belangrijk ge noeg is om er een feest voor te vie-< ren. Waarbij Stadskok z'n nederige gelukwepsen zendt. Ook voor broeder Lunter, beter be kend als broeder koster van de St. Leonarduskerk, betekent 1 Jan. meer dan voor velen van ons. Want met ingang van deze datum is deze zo bekende broeder overgeplaatst naar het Franciscanerklooster in Wijchen. Hij laat in Leiden een parochie ach ter, die hem zeer veel heeft ge waardeerd voor zijn nimmer aflaten de todWijding aan het Godshuis be steed. Het ga u goed, broeder koster, daar in Wijchen! Tenslotte vermelden we dan nog dat de K. én O filmstudiekring is gestart met een René Clair-avond. De bedoeling van deze kring zetten wij reeds eerder uiteen en luidt in het kort: te laten zien welk een boeiend iets de film eigenlijk wel is. In Casino werden daartoe twee films van deze beroemde Franse regisseur vertoond en toegelicht. En we eindigen vandaag deze Hutspot met het geruststellende be richt dat Stadskok gisteravond de grijze kater van de Papengracht heeft ontmoet. De grijsaard leest ook De Leidse Courant en had slechts een schamper lachje over voor Stadskok's bericht over die katten mepper. Daar was niets van waar, zo vertelde hij. De katten hebben deze dagen slechts gezwegen om op Oudejaarsavond met des te meer energie en volume hun nachtelijk concert op de dakgoten te kunnen gevën. En hij droeg die rouwband wegens familie-omstandigheden el ders in den lande. Ons verheugend op het komende concert neemt Stadskok vandaag en voor dit jaar afscheid van z'n lezerskring, allen dankend voor hun belangstelling, be toond door het zenden van berich ten en mededelingen. Hij houdt zich ook voor het komende jaar aanbevo len. En iedereen een Zalig Uiteinde toewensend, tekent hij met de mees te hoogachting, uw dienaar: STADSKOK. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. MAAND TEGEN OUD-BURGE MEESTER VAN DEN HAAG. De Officier van Justitie eiste vóór de Haagsse economische politierech ter hedenmorgen opnieuw vijf en een halve maand gevangenisstraf tegen mr. W. A. J. Visser, oud-burge meester van Den Haag, wegens over tredingen van het deviezenbesluit. Een week geleden besloot de poli tierechter deze zaak aan te houden om in niet-openbare zitting een aan tal getuigen te horen. Dit verhoor hield verband met de besteding van een bedrag aan Zwitserse francs, dat voor charitatieve doeleinden zou zijn gebruikt. Tijdens een korte openbare zitting verklaarde de Ótficier dat zijns in ziens geen nieuwe aspecten uit de verhoren waren voortgekomen. Hij bleef bij zijn oorspronkelijke eis. Uitspraak 4 Jan. 1950. FRANS—VIETNAMESE OVEREENKOMST GETEKEND. Leon Pignon, de Franse Hoge Commissaris in Indo-China, en Bao Dai, het hoofd van de nieuwe Viet namese staat, hebben vandaag te Saigon de overeenkomst getekend, waardoor het FransVietnamese verdrag van 8 Maart 1949 in wer king treedt en Vietnam binnen de Franse Unie onafhankelijk wordt. Het is bijna drie jaar geleden, dat de gevechten tussen de Fransen en Vietnamese nationalisten uitbraken. De nieuwe staat Vietnam omvat de provincies Tonkin, Annam en Cochin China, de rijstschuur van het schiereiland irset de grote haven Saigon. SCHEEPSBERICHTEN BALI, AmsterdamJava pass. 30 Dec. Finisterre; CELEBES Amster damJava 31 Dec. verw. te Batavia GROTE BEER, BataviaAmster dam 30 Dec te Port Said JOH AN v. OLDENBARNEVELT Amsterdam— Batavia pass. 30 Dec. Malta, LANG- KOEAS, RotterdamBatavia 30 Dec te Southampton, ZEELAND, Rotter damBatavia 31 Dec. te Belawan. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Vorst op komst KOUDE LUCHT-INVASIE UIT RUSLAND. Het K. N. M. I. deelt mede: In de afgelopen dagen is een zoda nige ontwikkeling in de algemene weerstoestand gekomen, dat thans een spoedig invallen van de vorst moet worden verwacht. Na de ontwikkeling van krachtig hogedrukgebied boven Noord-Rus land is een zeer koude, uit Siberië afkomstige lucht over geheel Rus land gestroomd. In Moskou daalde de temperatuur Donderdag tot 25 graden onder nul. In de laatste 48 uur ont stond bovendien een gebied van hoge luchtdruk boven Scandinavië, dat nu nog in betekenis toeneemt. Na het wegtrekken van een kleine depressie boven Polen stroomt de koude lucht uit R"s'?nd nu midden-Europa bin nen. Zaterdagmorgen om 3 uur was deze lucht tot ongev. op 600 km ten Oosten van ons land doorgedrongen. Waarschijnlijk zal de koude lucht Zondagavond Nederland bereikt heb ben en het daarop volgende etmaal het he^ land overstror:en. Voordien zal de temperatuur tijdens de opkla ringen des nachts reeds tot even on der het vriespunt kunnen dalen. Er bestaat een grote kans dat na Zondag de vorst verder zal gaan toenemen en dat de temperatuur dan ook over dag beneden het vriespunt blijft. De eerste paar dagen is geen sneeuwval van enige betekenis te verwachten. Centrum van internationale geluksketen UW fotohandelaar in het komende jaar -oto - cine on UUolfsirg ..ytenk.eL, kCbSrwIi LEI DE D TEL 21851 BERN (KNP) Wanneer de ver- breiding van de geest van naasten liefde in de wereld een van die aard se waarden is, die wij, als direct christelijk geinspireerd, ten hoogste waarderen, dan verdient Radio Lau sanne bijzondere lof voor zijn ini tiatief van de „geluksketen". Im mers door middel van de moderne radio-techniek legt deze geluksketen verbindingen van stad tot stad, van land tot land, teneinde practische en concrete daden van naastenliefde te bewerken.. Tot de grote internationale uitzen ding van 23 December uit de studio te Lausanne, werd ook de Zwitser se correspondent van het KNP uit genodigd. Hij kreeg daarbij de gele genheid achter de coulissen het functioneren van deze levende ma chinerie van radio Lausanne te be wonderen, waardoor de nationale Zwitserse zenders Scothens, Bero- münster, Monte Ceneri tot een groots en uitzonderlijk programma werden verbonden met de Franse zenders, met de zenders van West- Duitsland, Oostenrijk, Italië, de vrij staat Triëst, van het Vorstendom Monaco, van België en last but not least van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. De voortreffelijke en enthousiaste omroeper van radio Lausanne, Ro ger Nordmann, de man die de ziel is van deze „geluksketen", oogste de ze avond met zijn werk het grootste succes. Behalve de prachtige, muzi kale prestaties van een ware „kin- der-internationale" elke zender bracht het wiegelied van Mozart eerst in eigen taal gezongen door een kinderkoor en later door allen gezamenlijk hoorde men toe spraken van Mgr Charriére, bis schop van Lausanne, Geneve en Freiburg, van de Bondsraad Celios en generaal Guisaus, van de Oos tenrijkse Bondskanselier Renner, van de schepper van het Marshall plan, van de weduwe van President Roosevelt enz. Allen dienden het edele streven tot redding van 10.000 kinderen, het doel, dat aan deze in ternationale uitzending van de ge luksketen ten grondslag ligt. Naast de vreugde evenwel over het gelukken van deze uitzending, beleefde men ook teleurstelling over het ontbreken van alle zenders ach- het IJzeren Gordijn. Geheel overeenkomstig de brute materialis tische geest van de regeringen der satelliet-landen, hebben de radio zenders van deze staten geweigerd mede te werken aan een actie, die gewijd was aan een zo edele en christelijke daad van naastenliefde. Radio Praag, waarmede radio Lau sanne vroeger zeer hartelijke be trekkingen onderhield, ging zelfs zo ver zijn weigering in een brief te motiveren. „In Tsjechoslowakije", zo luidt het schrijven, „wordt van staatswege voor alles gezorgd, wat de kinderen nodig hebben. Er zijn geen kinderen meer, die door mid del van een internationale hulp actie gered zouden moeten worden". Dit alles is vanzelfsprekend te danken aan de zegeningen van de totalitaire volksdemocratie. SPORT Bioscopen Trianon. 't ls alweer lang gele den, dat we Harold Lloyd op het witte doek hebben gezien, maar nu is hij er weer in Trianon en wel in de film „Movie Crazy", een rolprent, die we in het Hollands de goede ti tel van „Harold Lloyd maakt carriè re" zouden kunnen geven, want we zien deze filmster hier, als hij zijn eerste schreden naar Hollywood richt, 't Is een amusementsfilm als vanouds, waarom men eens hartelijk kan lachen zonder meer, want het zijn als steeds de bijna onmogelijke grollen en grappen uit de brein van deze virtuoos-fantast, die een avond van genoeglijk pleizier verschaffen: 'n Echte vacantiefilm, waarmede de jeugd op middag of avond zoet gehou den kan worden. Een lang voorprogramma gaat aan de hoofdfilm vooraf. Allereerst een buiten- en binnenlandse revue van de voornaamste gebeurtenisseri in het afgelopen jaar, hier en daar een greep uit de veelheid van gebeurte nissen in het afgelopen jaar. Voor het binnenland daarbij speciaal de Ronde Tafel Conferentie. Daarnaast een aparte Polygoon-Profilti-film van de plechtigheid der souvereiniteits- overdracht. En natuurlijk nog weer een tekenfilm in kleuren van Wald Disney. Luxor voorziet deze week op voor treffelijke wijze in de behoefte aan een goede vacantiefilm. Jong en oud zullen zich kostelijk amuseren met „Vijf op huwelijksreis". Het is de gewoonte om op een huwelijksreis geen derde te dulden, maar als een weduwe, die drie kinderen heeft, zich in de echt gaat verbinden, kun nen zich onvoorziene omstandighe den voordoen. Alles was in kannen en'kruiken, want de kinderen zou den een weekje uitbesteed worden bij een tante. Maar op de huwelijks dag is tante zo onfortuinlijk, om van de trap te vallen en een been te breken. Bij gebrek aan andere fa milie mogen de drie bloedjes dan mee profiteren van de eerste witte broodsweek. Arme vader, die nog een beetje moet wennen aan zijn spruiten. Het begint al in de trein, als op een gegeven moment blijkt, dat de twee jongens bij het vorige station de trein hebben verlaten. Er is een hele nacht mee gemoeid om ze op te sporen en als de 'ene kwes tie nauwelijks opgelost is, is de tweede reeds halverwege. Het is ondoenlijk alle dwaze situaties na te vertellen, maar wij kunnen u verzekeren, dat u geen spijt zult hebben van een bezoek aan deze geestige film. Geschikt voor alle leeftijden. Casino. Van Abbott en Costello verlangt niemand, dat zij méér ge ven dan grappen en grollen. De kléine, dikke moet gek doen, met zijn armen slaan en steeds het lij dend voorwerp zijn om te kunnen voldoen aan zijn bewonderaars. In ..Zie je ze vliegen" is hij weer be ter dan ooit. Hij laat lachen om zijn dolle, ondoordachte streken, raakt onder de pantoffel, wanneer hij ver liefd wordt, laat zich afsnauwen door het meisje, aan wie hij in een onbewaakt ogenblik zijn hart ver loor enmen vindt dat leuk. Hij is lachwekkend, men moet een nurks zijn, om hem niet te kunnen waar deren. Het is zijn goedmoedigheid, die iedereen voor zich inneemt. Is cat geen verdienste? Het verhaal doet ons er aan denken ,,'t Zit in de lucht", maar deze film is nog beter door het tempo en de spanning. Een aardige vacantie-film, voor alle leeftijden. Rex. „Virginia" heet de film, welke deze week in Rex draait, een film in kleuren, met veel romantiek en natuurlijk ook veel avontuur, welke zich afspeelt in het wilde Westen. Voor 14 jaar. Lido heeft de grote film van „Jeanne d'Arc" opnieuw geprolon geerd, een bewijs hoezeer dit grootse historische drama blijft trekken. Zoals bekend voor 14 jaar en ouder. SCHAKEN HET TO URNOOI TE HASTINGS. Euwe speelt weer remise. In de tweede ronde van het inter nationaal schaaktournooi te Hastings speelde onze landgenoot dr. Euwe remise met de 17-jarige Amerikaan Larry Evans. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Szabo, Hong.Wood, Gr.Br. 1—9 Horne Gr.-Br.Barda, Noorwe gen 10; Konig Gr.-Br.Winser, Gr.-Br. 10; Rossolima, Frankrijk Fuller Gr.-Br. 10; dr. Euwe, Nederl. •Evan, Ver. Staten 3^—^. De afgebroken partij van de eer ste ronde tussen Koning G.-Br. en Rossolima, Frankrijk eindigde in een overwinning voor Rosselimo. De stand luidt na de 2e ronde: 1. Rossolimo 2 pnt; 2, 3 en 4 Szabo, Horne en Evans ieder 1y2 punt, 5 3 dr. Euwe en Konig ieder 1 punt; I en 9 Barda, Fuller en Wood ieder y2 punt, 10. Winser 0 punten. De uitslagen van de 6e ronde van het tournooi om het wereldkam pioenschap voor dames luiden: Be lova (R.)Mora (Cuba) 10; Rubt- sova (R.)Larsen (Denemarken) 10; Bykova (R.)Germanova (Po len) 10; Chaude de Silan (F.) Karff (V.S.) 10; Fenny Heems kerk (Nederland)Grushkhova Bels- ka (Ts.-Sl.) 1—p. De overige partijen werden afge broken. De stand na 5e 6e ronde luidt: 1. Rubtsova 4 p. -f 1 afgebr. 2. Gresser 4 p.; 3. Chaude Silan 3y2 -\- 1 afgebr. 4. en 5. Rudenko en Belova 3 p. -j- 1 afgebr. 6. Langosh 2 y2 p. 2 afgebr. 7. Karff iy2 p. +.2 afgebr. 8. Mora 2 y2 p. 1 afegbr. 8. 10. Be- nini en Keiler 2 p. -f 2 afgebr. 11. en 12. Bykova en Fenny Heemskerk iy2 p. -f 3 afgebr. 13. Tranner 1 y2 p. "-f- 2 afgebr.. 14. Germanova 1 y2 p. 15. Gruskova Belska 1 p. -j- 1 afgebr. 16. Larsen 1 pnt. Reeds van de eerste zetten af nam Bykova in haar partij tegen de Pool se Germanova de leiding en bij de 11e zet had zij reeds een pion meer. Telkens weer bracht zij haar tegen standster in moeilijkheden en nadat Germanova nogmaals 2 pionnen moes offeren gaf zij na 29 zetten de partij gewonnen. Belova, die met zwart speelde te gen Mora, wist een goede stelling op te bouwen en maakte dankbaar ge bruik van de kleine foutjes die de Cubaanse beging. Op overtuigende wijze wist zij tenslotte de partij na 34 zetten op haar naam te brengen. De Deense Larsen was in het ge heel niet opgewassen tegen Rubtsova, die gedurende de helewedstrijd het initiatief wist te handhaven. De Rus sische bouwde goede aanvallen op door het midden en op de konings vleugel, waarbij Larsen een toren verloor en de partij gewonnen gaf. Chaude de Silan' speelde zeer sterk jn haar partij tegen de Amerikaanse Gresser. Een aanval op de konings vleugel van Gresser leverde een to ren op, waarna de nartij met een prachtig uitgespeelde combinatie in het voordeel van de Francaise ein digde. Rudenko en Langosh speelden een interessante partij, welke afge broken wend met goede winstkan sen voor Rudenko. De afgebroken partij tussen Karff en Tranmer is zeer ingewikkeld en het is moeilijk te zeggen, wie van de twee de beste kansen heeft. Ten slotte werd ook de partij tus sen Benini en Keiler afgebroken, waarbij de Italiaanse er minder gun stig voorstaat. Onze landgenote Fenny Heemskerk behaalde tegen GrushkevaBelska haar 2e zege van dit tournooi en staat nu ex aequo met Bykova 11/12. TAFELTENNIS B- A. T. Het eerste team, ge heel hersteld van de plotselinge in zinking, sloot het succesvolle eer ste bestaansjaare, waarin slechts een maal werd verloren, af met een ver diende en overtuigende 10—0 zege op Oegstgeest I. De uitslag van de wedstrijd BAT IITempo VII is ons nog niet bekend Zondag, Nieuwjaarsdag, is er om technische redenen geen training. In plaats daarvan wordt er op Woens dag, in tegenstelling met de andere keren, wel getraind. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Dec. Groente. Per 100 kg.: rode kool 6.5012.70, savoye kool 8.6010.60, groene kool 7.80 19.20, boerenkool 1424, prei 942, kroten 6.30 kroten gekookt 819, uien 727, peen 727, spruiten 1260, andijvie 5377, sla 98—111 witlof 1553, tomaten A 52—102. per 100 stuks: salada 821, knolselderie 6-2018, pie terselie 11.7016.80, selderie 7.50 —11.80. UTRECHT, 30 Dec. Kaas. Op de kaasmarkt te Utrecht werden heden aangevoerd 4 partijen kaas, totaal 112 stuks, wegend 928 k.g. Prijzen eerste kwaliteit 2.402.43: tweede kwaliteit 2.35. De handel was vlug. KATWIJK a. d. RIJN. 30 Dec. Groente. Waspeen I 932, idem II 715, groene kool 716, rode kool 6.909.gelé kool 6.809, andijvie 4054, kroten 6.656.75 uien 1524, spruiten 2950 boerenkool 1121, knolselderie f 5 15, bloemkool I 16.5017, idem II 7.70—8witlof 36—47, aard appelen 7.707.80. ROELOFARENDSVEEN, 30 Dec. Groente. Tomaten 5490, krop sla I 19—34, idem II 10—21. stoof- sla 3278, andijvie 51—64, spruit kool 4246, boerenkool f 1017, groene kool 69, rode kool 610, bloemkool 8—29 witlof f 27—49. Bloemen. .Tulpen: White Sail 0-75—1.15 Krelage 65—85 cent, Hillegarda 60—80 cent. Pink Gem 80 95 cent, Crown Imperial 6590 cent; Early Queen 6595 cent; Scar let Wonder 70—85 cent, Rose Cop land 1.25—2.05, v. d. Eerden f 0.90 —1.10, Nansen 75—90 cente, Delicate 80—90 cent; Narcissen: Early Glory 58—68 cent, Helios 40—55 cent. Mag- nificense 49—60 cent. Cyclamen 23— 33 cent. Calla 30—36 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2