Benelux een voorbeeld van meer economische samenwerking in Europa ©e ziEa&cen DINSDAG 27 DECEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 2 HET WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES. Van de partijen, gespeeld in de derde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dames te Mos kou, werden er vier beëindigd. Onze landgenote Fenny Heemskerk speelde met wit tegen de Engelse Tranmer. Een goed opgezette aanval van mevr. Heemskerk werd resoluut door de Britse afgeslagen en weldra werd de Nederlandse in de verdedi ging gedrongen. Zij werd genood zaakt tot grote en kostbare offers en in de 38e zet gaf zij op. De partij .LarsenBelova werd door eerstgenoemde na 41 zetten ge wonnen. Bij een aanval op de dame vleugel won de Russin een pion en de kwaliteit. In het eindspel maakte zij geen fout. Germanova en Mora speelden een interessante partij. Een riskant op gezette aanval koestte de Poolse een kasteel en later nog een raadsheer, maar de verdediging van de Cubaan se was verre van sterk en reeds na 28 zetten moest Mora opgeven. De strijd tussen De Silan (Fr.) en de Italiaanse Benini werd van het begin af aan beheerst door het sterk aanvallende spel van Benini. Na 33 zetten capituleeerde de Frangaise. De partijen van de Amerikaanse Karff en de Russische Rubtsova werden afgebroken. Evenals Ruden- ko (Rusl.)—Keiler (Oost-Duitsland), Gresser (Ver. Staten) en Grushkova (Tsj. SI.). 4 De partij uit de eerste ronde tus sen Larsen en Langosh werd even eens gespeeld. De partij werd afge broken. Benini en Belova hebben thans, na drie ronden, de leiding met elk 2 punten. Zij worden gevolgd door Rubtsova en Karff. die elk \\A. Punt plus een afgebroken partij hebben. Hierna komen Fenny Heemskerk, de Silan en Germanova met 1H punt ieder, 8. tot en met 12. Mora. Gres ser. Rudenko, Bykova en Keller 1 pnt. plus een afg. 13. Tranmer 1 pnt. 14. Grushkova punt plus een afg. 15. Langos 0 pnt. plus 2 afg.. 16. Lar sen 0 pnt. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I <301 m). 7VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws eri weerberichten, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.50 Voor de vrouw 9.00 Weerberichten, 10.00 „Kinderen en mensen", ca^erie, 10.20 Voor de vrouw, 11,00 Radio Radio volksuniversiteit, 12.00 Orgel en zang, 12.30 Meded., 12.33 Voor het platteland, 12.38 Verzoekprogr., 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Promenadeconcert, 13.50 Gram.muz., 14.00 „Gesproken portret'14.15 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Pianovoordracht, 15.30 Voor de jeugd, 16.30 Sluiting. 17.30 Dans muziek, 18.00 Nieuws, 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten, 19-00 Parlementair overzicht, 19.15 Pian°* duo, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Radio Philharmonisch Orkest. 20.55 ..Het eenzame eiland", hoorspel. 22.15 Orgel-ensemble, 22.45 Populair wetenschappelijke causerie, 23.00 Nieuws. HILVERSUM H (415 nr). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Een woord voor de dag, 7.30 Sluiting, 8-30 Nieuws, 8.40 Gewijde muziek, 9.00 Weerbe richten, 9.30 Waterstanden, 11.15 ..Meneer Goedhart beleeft een onge luksdag", hoorspel, 12.00 Radio-ork., -koor en solisten, 12.30 Med. 12.33 Populaire muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Gewijde muziek, 13.20 Mando- 1 inemuziek, 14.00 Meisjeskoor, 14.30 Kamerorkest, 15.15 Franse volkslie deren, 15.45 Voor de kinderen, 16.30 Sluiting, 17.30 Accordeonorkest, 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 Kerk koor, 18.30 Radio Volksuniversiteit, 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen ding, 19-30 „Als de klokken luiden", causerie, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Commentaar familie competitie, 20.30 „Verwereldlijking in ons volksleven", causerie. 21.00 West-Europees concert, 22.00 Ver zoekprogr., 22.45 Avondoverden king, 23.00 Nieuws. De uitslagen van de 6e ronde lui den; Beyvan Dijk 10, Turk— Schüss 01, MarijtAdmiraal 01, Bedijnv. Galen 01; De 7e ronde: BedijnBey 01, v DijkTurk 01 SchüssMarijt 10, v. GalenAd miraal 01. Eindstand: Bey 6 p, v. Dijk p, Turk, Admiraal en Schüss allen 3Vj, Bedijn 3 p, Marijt en v. Galen beide 2 punten. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Voor de eerste ronde van het in ternationaal schaaktournooi te Has tings, dat van 29 December tot en met 7 Januari wordt gehouden, wor den in de hoofdgroep (premier sec tion) de volgende partijen ge- Barda (Noorw.)Szabo (Hong.), Fuller (Gr. Britt.)Horne (Gr. Britt.), Konig Gr. Britt.)Rossoli- mo (Frankr.). Evans (Ver. Staten) Winser (Gr. Britt), Wood (Gr. Britt.)Euwe Nederl.). DAMMEN De uitslagen van de partijen, wel ke gisteren in de eerste ronde van het internationaal damtournooi te Huissen (Geld) werden gespeeld lui den: Olsen (Rotterd)Verpoest (Belg.) 02; Ham (Rotterd.)—-Gor dijn (Den Haag) 11; Guignard (Zwitserl.)van Allten (Huissen) 20; v. Dijk (Wageningen)Dionis (Frankrijk) 20. WIELLRENNEN DE N. W. U. EN DOPING. Ter beteugeling van het euvel van doping in de wielersport heeft de N.W.U. besloten niet alleen het toe dienen van schadelijke opwekkende middelen aan, maar ook het gebruik daarvan door renners strafbaar te stellen. Bepaald is, dat ieder in den vervolge door het aanvra gen en verwerven van een ren nerslicentie zich onderwerpt aan de verplichting om voor, tijdens of na een wedstrijd, waaraan door de be trokken renner wordt deelgenomen, door een medicus een bloed- of uri- neproef te laten nemen, indien zulks wordt verlangd door een daartoe be voegde Unie-official. De N.W.U. zal op het in Maart a.s. te houden congres van de U.C.I. voor stellen een dergelijke regeling in ternationaal te doen gelden. Zo lang zulks nog niet is geschied, zul len buitenlandse renners in Neder land slechts tot de start worden toe gelaten, indien zij tevoren schrifte lijk verklaren, bereid te zijn zich op verlangen van een bevoegd Unie-of ficial aan een bloed- of urineproef te onderwerpen. DE N.W.U. WIL TIEN WEGRENNERS PER LAND IN HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De N.W.U. heeft besloten op het in Maart a.s. te Parijs te houden con gres van de U.C.I. voor te stellen het aantal deelnemers aan het wereld kampioenschap op de weg voor be roepsrijders te verhogen van 6 op 10. GOSSELIN VERBETERT OFFICIEUS 1 KM-RECORD. Het officieuse wereldrecord over 1 km. met staande start op overdek te banen, dat 11 December jL te Zü- rich door Arie van Vliet was ge bracht op 1 min. 9.4 sec. is in het Pa lais des Sports te Brussel verbeterd door de Belg Emile Gosselin, die de afstand aflegde in 1 min. 8.8 sec. Zo als bekend bestaan er geen officiële records voor dergelijke prestaties op overdekte banen. BILJARTEN DISTRICT LEIDEN N.B.B. De uitslagen van de in de afgelo pen week gespeelde competitie-wed strijden luiden: Klasse C: Plantage 1DOS 2 80; Noorden 1Kroon A 1 80; OSL 1 Prt. v. Cleef 2 2—6: DOS 1—Royal 1 -2. Klasse D: DOS 3—BOS 1 2—6; Prt. v. Cleef 3Kroon K 1 62; Noorden 2—DOS 4 2—6; Plantage 2—OSL 2 uitgesteld. Klasse E: OSL 3—DOS 5 4—4; Kroon K. 2Prt. v. Cleef 5 uitge steld; BOS 2Noorden 3 62; Prt. v. Cleef 4Plantage 3 80. Voor mij ligt een prachtig boekje. Het draagt tot titel ,,Het probleem van de ontspanning in de vrije na tuur in Zuid-Holland". Het is uitgegeven voor de Pro vinciale Stedebouwkundige Dienst in Zuid-Holland door C. Blommen- daal N V. Uitgeverij, 's-Gravenhage- Rijswijk, November 1949; verkoops prijs 1,50. Dit boekje is in een schoon kleed gestoken; goed verzorgd en „ver lucht", zo als het heet, met keurige foto's van mooie plekjes der Pro vincie en enige duidelijke karto- grammen. Het is niet alleen uiterlijk een keurig boekje. Ook de inhoud van hetzelve is zo. En niet alleen keurig doch zeer belangrijk en gewichtig bovendien. In het „Besluit" op bladzijde 47, vinden we het probleem waartegen over men zich gesteld ziet nog eens in het kort samengevat en wordt ook de oplossing van dat probleem in hel kort ons duidelijk gemaakt. Een en ander is belangrijk genoeg om hieraan middels dit couranten artikel nog wat meer bekendheid te geven en wij laten daarom „dit „Be sluit" hieronder volledig volgen. Resumerende vinden wij voor Zuid-Holland dus het volgende beeld; Er valt momenteel met betrekking tot de voorziening in de behoefte aan ontspanningsgelegenheid een grote achterstand te constateren. Een vergelijking met Noord-Holland valt zeer ten nadele van Zuid-Holland uit, ook wat de directe mogelijkhe den betreft. De na de oorlog alge meen ingevoerde zomervacantie stelt de overheid met betrekking tof de massale recreatie bovendien vrij onverwacht voor ernstige problemen De moeilijkheden worden oog ver groot, doordat de bevolking van de steden met ongeveer 30% zal toe nemen. Bij warm weer kan het strand grotendeels uitkomst bieden, indien ten minste het aantal toegangen naar zee belangrijk zal worden uit- NOODLOTTIGE VAL VAN WORSTELAAR. In café Smit te Krommenie werd Zaterdagavond een competitie wor stelwedstrijd gehouden, tussen Achilles (Krommenie) en S.S.S. (Amsterdam). Deze wedstrijd heeft een noodlot tig gevolg gehad. De 23-jarige Am sterdamse worstelaar C. Stolp viel in zijn partij tegen Joosten uit Krommenie buiten de matrassen waardoor hij zijn nekwervel ernstig beschadigde. Hij is Zondagavond in het gemeente ziekenhuis te Zaan dam overleden. PAARDENSPORT ZUID HOLLANDSE JACHT- VERENIGING. In de manége van der Velde te Scheveningen werden Tweede Kerst dag dresseerwedstrijden en een licht springconcours gehouden. De uitsla gen luiden: Dressuur I: 1. Jde, J. Boeseken; 2. Franklin, T. Timmer; 3. Sunligh, mej. Coolbergen; 4. Arabe, mevr. B. Hanse laar; 5. Pampas Girl. prof. D. A. A. Kooien; 6. Loyaal, mevr. M. van Hat- tum. Dressuur II: 1. Yolanthe, D. Mod derman; 2. Shannon, W. O. Merhol- lein Jr.; 3. Nectas, D. Modderman; 4. Distinction, mevr. Bitter; 5. (ex aequo) Mochtenstolz, mevr. de Heer en Gris Gris, ritm. W. F. K. Bischoft van Heemskerck. Springconcours licht: 1. Master Gunner (kapt. R. J. M. van Zinnicq Bergmann) 0 ft.; 2. Ko lonel (ritm. W. T. K. Bischoff van Heemskerck) 0 ft. en Yolanthe (D. Modderman) 0 ft.; 3. Undine (J. baron van Lynden) 0 ft.; 4. Gris Gris (ritm. W. F. K. Bischoff van Hegmskerck) 0 ft.; 5. Raffles (J, baron v. Lynden) 0 ft.; 6. Carming Lady (T. Timmer) 3 ft. TAFELTENNIS A.L.T.C. De competitie-uitslagen van ALTC in de afgelopen week lui den: Heren 2e kl.: SVTTV 1—ALTC 1 1—9. Heren 4e kl.:St. Vooruit 3ALTC 4 2—3; ALTC 5—Match 3 9—1. gebreid. Bij koel weer, dat zich ove rigens wel voor het maken van tochtjes leent, biedt het strand ech ter geen mogelijkheid tot -ecreatie op grote schaal. De bevolking van Zuid Holland is dan aangewezen op de plassen (die een beperkte, hoe wel te vergrote, opname-capaciteit hebben.) en op de rijwielpaden, waarvan, indien de fiets met hulp motor meer ingang zal hebban ge vonden, een 'drukker gebruik over grote afstand valt te vervachten. De duinen zijn praktisch vo.r mas saal bezoek gesloten en daarvoor oo korte termijn ook niet geschikt te maken. Achter de duinen ware daarom, geleidelijk, door aankoop van bui tens en bossen en door vergroting van dit areaal met beplante stroken, een recreatiegebied te ontwikkelen van meer dan regionale betekenis. Daarnaast zal uitbreiding van het rijwielpadennet om de steden de be volking meer gelegenheid tot con tact met. de natuur moeten geven. De in uitvoering zijnde afdamming van de Brielse Maas zal voor mas sale ontspanning van betekenis kun nen zijn. De hierboven geschetste maatre gelen zullen echter op vacantie- en feestdagen nauwelijks voldoende zijn om de te verwachten bevol kingsaanwas aan ontspanning te helpen; zelf de achterstand van dit ogenblik zal er niet mee zijn inge haald, al zal op minder drukke da gen een aanzienFjke betere werking van het gehele recreatie apparaat kunnen worden verwacht. Afdoende leniging van de recrea- tienood in Zuid Holland kan slechts worden verwacht na afdamming van het Haringvliet, omdat het eerst dan mogelijk zal worden op werkelijk grote schaal voorzieningen te tref fen ten behoeve van de dagrecrea tie van een kwart der bevolking van Nederland. De afdamming van het Haring vliet in het bijzonder zal dus de zo zeer gewenste uitkomst kun nen brengen, zodat voor dit waar lijk belangrijk probleem een oplos sing gevonden is. Het zal U intussen niet ontgaan zijn dat met het treffen van deze voorzieningen, een massa geld ge moeid zal zijn; uitgaven echter die, gezien het grote algemeen belang dat zij dienen, alleszins verantwoord zijn te noemen. Voor de zieke mens wordt in Ne derland op uitnemende wijze ge zorgd; daar is geld voor en daar heeft men geld voor over. Dat men dit ook heeft voor de gezonde mens en om de m'ens gezond te houden is even voor de handliggend als dui delijk. De keerzijde van de medaille „Ontspanning in de vrije natuur" is „Ontspanning binnenshuis". En hoe is het hiermee gesteld. De zomer is kort en de winter lang. Waar ons te ontspannen in de winter. Een vergelijking tussen (stad en dorp zal ongetwijfeld zeer ten voor dele van de stad uitvallen. Maar ook in een dorp heeft men „Jeugd" en mensen die ontspanning zoeken en nodig hebben. Ook op een dorp heeft men te maken met „Jeugd-problemen"; be steding van vrije tijd; verschaffing van leerzame en nuttige bezigheden, enz. enz. enz. Maar waar moet men naar toe; waar moet dat plaats vinden. Het is een grote zeldzaamheid, in dien men, vooral in plattelandsge meenten o.a. van Zuid Holland, een behoorlijk gebouw aantreft waarin men zich kan „ontspannen"; dit „Ontspannen" in de ruimste be tekenis van dit woord genomen. Voor uitvoeringen toneel, zang en muziek is men in het alge meen genomen aangewezen op een herberg die echter daarop niet of slechts zeer gebrekkig is ingericht. Zelfs vergader-ruimte is buiten de gelagkamer van de herberg veel al niet aanwezig. Schoollokalen en schuren alsmede zolders van scholen en pakhuizen worden gebruikt om de jeugd onder dak te bieden voor hun bijeenkoms ten; alles hoogst gebrekkig en ar moedig. Een enquête naar deze toestanden zou verrassende dingen aan het licht brengen. Van kerkelijke zijde kan men. we gens gebrek aan middelen veelal niets of wel zeer weinig ter verbe tering doen; uitzonderingen daar ge laten. De plaatselijke Overheid laat zich meestal helemaal niet met dergelijke zaken in, doch heeft wel de mond eens vol over „ontspoorde jeugd"; „baldadige jeugd" en dergelijke ge wichtig klinkende woorden meer, doch doet niets ter verbetering. Zeker, er is sinds enige tijd een Prins Bernhard Fonds en Anjerdag fondsen waaruit voor de hier be- dolede zaken subsidies gegeven wor den. Doch daarmede zal het aan de orde zijnde probleem, niet opgelost kun nen worden, daar immers deze orga nisatie geheel afhankelijk is van lief dadigheid, waarvan de opbrengsten, naar ons gevoelen, eerder zullen te rug- dan oplopen. Het feit echter, dat deze fondsen in het leven werder geroepen bewijst overduidelijk, dat op dit terrein „iets" gedaan moet worden. Zo echter de overheid, op welke manier dan ook, hier niet ingrijpt zal het bij een „iets" blijven en zal men, vooral ten plattelande, blnve- sukkelen met ruimten waarin men zich des winters, als de ontspanning in de vrije natuur niet meer mogelij ij is, zijn toevlucht moet nemen. Met alleen een oplossing te vinden voor de ontspanning in de vrije natuur, is men er niet. Even zo urgent is het zoeken naar een oplossing van ontspan ningsmogelijkheden binnenshuis. Even zo goed als de overheid grote sommen ter beschikking zal moeten stellen om tot vol doende ontspanningsmogelijkhe den in de vrije natuur te komen, even zo goed zal die overheid be dragen moeten over hebben om ontspanning binnenshuis te kun nen genieten. Op die manier is een sluitend geheel te verkrijgen. Welk een zegen zou het zijn als elke gemeente, naar verhouding, door hulp van de Overheid over één of meerdere ontspanningsgebouwen zou kunnen beschikken. Om hiertoe te komen moet toch wel een vorm te vinden zijn; een vorm waarbij, zoals hier en daar aarzelend plaats heeft, de Overheid en het par ticulier initiatief gezamenlijk de hand aan de ploeg slaan. Wachtend op uitsluitend particu lier initiatief is zeker voor de meeste plattelands-gemeenten doelloos, daar dergelijke objecten door^ een particu lier niet rendabel zijn te maken of te houden. Hulp en steun van de Overheid, in welke vorm dan ook, zal niet ont beerd kunnen worden. Misschien dat binnenkort eens een supplement op het hierboven aange haalde boekje verschijnt, dat tot op schrift draagt: „Het probleem van de ontspanning binnenshuis en de op lossing daarvan". De tyd vraagt en roept cq. „gilt" hiernaar. De tijd dringt en de nood is waar lijk groot. J. J. R. Op een bijeenkomst van de Ne derlandse Kamer van Koophandel te Milaan heeft mr J. Milius, directeur van de Utrechtse Jaarbeurs een uit voerig exposé gegeven over de be tekenis van de Benelux voor de toe komstige samenwerking tussen de Europese landen. Als inleiding' tot zijn onderwerp gaf spreker een kort overzicht van de huidige positie van Nederland, waarbij hij in het bijzonder enige aspecten van de industrialisatie en het vraagstuk van de betalingsba lans aan de orde stelde. Wil deze laatste in evenwicht worden ge bracht dan is een reeks van maat regelen noodzakelijk. Daaronder ne men die, welke beogen zowel aan de fabrikant als aan de handel meer vrijheden toe te staan een belang rijke plaats in. Sprekende over de handelsbetrek kingen tussen Nederland en Italië merkte mr Milius op, dat deze zich gunstig hebben ontwikkeld. De de valuatie zal de goederen uitwisseling kunnen stimuleren, omdat het Ne derlandse product nu onder gunsti ger prijsverhoudingen in Italië kan worden verkocht. Op grond van de huidige pariteit kan misschien te vens een clearing tussen Deide lan den tot stand worden gebracht, die een belangrijke stap op de weg naar vrije inwisselbaarheid der Europese valuta kan betekenen. Uitvoerig besprak mr Milius ver volgens de ontwikkeling van de sa menwerking in Benelux-verband en de vele aspecten die aan deze samen werking zijn verbonden. Het spreekt vanzelf, dat er nog tal van moeilijk heden moeten worden overwonnen, maar in alle betreffende landen is men absoluut overtuigd van de uit eindelijke realisering van de Bene lux. In dit verband wees spreker op de vaste commissie van de Econo mische Raad van de Benelux, die onlangs door minister v. d. Brink werd geïnstalleerd. Met de Benelux-unie wordt ech ter niet alleen een materieel voor deel beoogt, tevens is zij de draag ster van een nieuwe evolutie in Europa, die tot een nauwe samen werking tussen de landen van het continent zal leiden. Hoewel spreker zich een voorstander verklaarde van een nauwere Europese samenwer king merkte hij op dat men het d eerste instantie te bereiken doel toch niet te hoog moet stellen. In de eerste plaats dient men zich te be palen tot het scheppen van een vrije inwisselbaarheid van de Europese geldeenheden ten einde op deze wij ze de multilaterale handel tussen de landen te kunnen bevorderem Sprekende over „Fibenel" wees mr Milius op de moeilijke positie waarin Nederland in deze economi sche unie zal komen te verkeren. Te zamen met Portugal onderhoudt Ne derland zeer nauwe betrekkingen met Groot Brittannië en het Ster- ling-blok, die niet gemakkelijk kun nen worden verbroken. Bovendien is een vrij geldverkeer het oogmerk van deze unie tus sen een aantal landen alleen moge lijk indien de betalingsbalansen van de deelnemende landen min of meer in evenwicht zijn. Nederland, dat nog steeds met een deficitaire balans worstelt, zou daardoor voor grote vraagstukken worden gesteld. Van daar, dat men de Europese econo mische unie moet zien te ontwikke len. Als Nederlander kan ik er trots op zijn, dat de Benelux de eerste etappe op deze weg vormt, aldus spreker. Intussen maken de omstandighe den het noodzakelijk verstrekkende maatregelen te nemen, omdat de Marshallhulp in 1952 zal worden beëindigd. Dit betekent dat men be reid moet zijn belangrijke conces sies te doen. In het bijzonder wat betreft de protectiè van de nationa le industrie. Elk l^nd dient zich hierbij niet op het standpunt te stellen „wordt de positie beter of slechter in de economische unie", maar „welke bijdrage kan tot deze unie worden geleverd en welke vruchten zullen alsdan kunnen wor den geplukt". In dit verband is het noodzakelijk, dat ook West Duits land tot de economische unie wordt toegelaten, ondanks de belangente genstelling, die er wat de handel met Duitsland betreft tussen de Be nelux enerzijds en FrankrijkItalië anderzijds bestaat. Ik stel mij niet voor, aldus besloot mr Milius zijn rede, dat in 1952 de Europese unie een feit zal zijn, maar wel dat er tegen die tijd een verbin dingsschakel zal bestaan tussen an dere landen dan de Benelux, waarbij ik denk aan Italië, Frankrijk, maar ook aan Zwitserland, de Scandinavi sche landen en Groot Brittannië. Weliswaar zal dit nog niet betekenen dat er een economische unie zal be staan, maar ik ben er zeker van, dat slechts op deze wijze een Europese unie tot stand zal kunnen komen. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 28) Anna Milden weigerde, de naam van haar verloofde te noemen. Hij had het streng verboden, want met het oog op hun toekomstige positie mocht niemand weten, dat zijn vrouw eenmaal dienstbode was ge weest. Anna beweerde, het adres van haar verloofde te Wenen niet te kennen. Bromer, onze tuinbaas, zegt. dat hij vier maanden geleden het meisje in dienst heeft genomen op aanbeveling van een te Wenen wo nende kennis van hem. Die man is schoenmaker, heet Karl Weiss en leeft in de Alserstrasse nr 5 een ':ieine winkel. 'Veiss had Bromer geschreven, dat het meisje veel ambitie had in het tu'ndersvak en dat beroep wilde le ren Zou men haar niet op Sperber- F 'n dienst kunen nemen? n dat verlangen werd door Bro mer voldaan. Anna Milden had veel belangstel ling en ijver getoond, was boven dien zeer bescheiden, zodat Bromer niets in haar nadeel kon zeggen. Zij was een verstandig meisje. In haar vrije tijd had zij altijd met de neus over de boeken gezeten en ook veel geschreven. Over een vrijer of ver loofde sprak zij met niemand. Roland weet niet goed, wat met de zaak aan te vangen, maar hij be schouwt het als mogelijk, dat Anna Milden de waarheid spreekt. Daar om verzocht hij mij, haar voorlopig niet weg te zenden, op voorwaarde, dat zü een einde zou maken aan haar dagboekberichten, wat zij trou wens beloofde. Dat wij haar scherp in het oog zullen houden spreekt vanzelf. Ik voldeed aan Roland's verlangen en zond het meisje niet weg, hoe wel ik de zaak anders beoordeelde dan hij De volgende morgen was Anna Milden verdwenen, met alles, wat haar toebehoorde, maar ook met pa pieren,' die zij 's nacht van Bromer gestolen had. Zij moet de streek te voet hebben verlaten, want noch op het station, noch elders heeft iemand haar gezien. Ik heb daarvan aangifte gedaan, maar geloof niet, dat men verder nog iets van haar zal horen. Wat de onbekende, die Roland tweemaal heeft verrast, betreft, kan mijn zoon slechts deze aanduidingen geven: van midelbare grootte, eni germate corpulent, zwart haar, net gekleed. Hij droeg een grijs sport- costuum, was flink van postuur en voorkomen, lenig van bewegingen, maar had iets ordinairs over zich. De heer Andagola schijnt het dus niet te zijn, want die beschrijft u als groot, slank en elegant Wat zegt u van dit alles! Ik ben benieuwd, wat u bij de schoenmaker Weiss over het meisje zult horen: Want die man gaat u zeker opzoe ken, nietwaar? Met de hartelijkste groeten. Sybille von Turnwald. V. Silas Hempel draalde natuurlijk geen ogenblik om de schoenmaker Karl Weiss in de Alserstrasse een bezoek te brengen. Hij vond een oud man, blijkbaar zwak en sukkelend, die hem niet bijster vriendelijk ontving, toen hij hoorde, dat de bezoeker nief kwam voor een aankoop of reparatie, en weinig lust toonde om een gesprek aan te knopen. Maar Hempel bezat een aangebo ren talent om iemands vertrouwen te winnen, .en als argument kwa men in gevallen als het onderhavige een paar sigaren goed te pas. Enige vriendelijke vragen aangaande de zaken, de vrouw en de kinderen maakten de tong los van de oude schoenlapper. Hij begon te praten.cn na verloop van een kwartier kende Silas Hempel om zo te zeggen heel de levensgeschiedenis van de arme man. Hij was afkomstig uit Siebenbrun bij Wenen, was daar met de dochter van een welgestelde ingezetene in't huwelijk getreden en had met de hulp van zijn schoonvader te Wenen de winkel geopend, die jaren lang goed ging. Maar de oorlog had al zijn spaarduitjes verslonden; zijn enige zoon was in Servië gesneuveld twee jongere kinderen waren aan de gevolgen van ondervoeding bezwe ken. En als paddestoelen .uit de vochtige warme grond, zo waren overal en vooral in zijn buurt de schoenwinkels opgeschoten; en de fabrieken hadden het degelijke handwerk de kop ingedrukt. Weiss had de ene knecht na de andere moeten wegzenden en nu had hij zelfs voor een leerjongen geen werk meer. Op mijn oude dag, klaagde hij, mag ik hier vliegen vangen, in zo verre mij niet van tijd tot tijd een reparatie wordt toevertrouwd. Ik ben oud en ziekelijk ik lijd aan een leverkwaal mijn vrouw moet gaan werken om 'n kleinigheid voor het huishouden te verdienen; en het is best mogelijk, dat mijn schuld eisers binnenkort beslag leggen op mijn boeltje. Ja, mijnheer voor mij althans heeft het leven niets dan bitterheid meer Hempel vroeg, hoe Weiss in ken nis was geraakt met de tuinbaas Bromer op Sperber-Eck. Zij hadden elkaar van kindsbeen af gekend. Hun ouders waren bu ren, zij de jongens schoolmak kers. Zelfs nog een beetje familie, Bromer, die wist hoe treurig het in de laatste jaren met hen gesteld was had beloofd, bij mevrouw von Turn wald een goed woordje voor hen te doen, indien er op Sperber-Eck een geschikt plaatsje openkwam. Doch hoogst zelden moest het dienstperso neel op Sperber-Eck worden aange vuld. Wie er was, bleef er gaarne en zo lang mogelijk. Het was dus in ieder geval een kwestie van geduld. Eindelijk waagde Hempel de vraag of Weiss niet wist, waar Anna Mil den op het ogenblik verbleef. Was zij misschien in Wenen en had zy hem een bezoek gebracht? De oude schoenlapper keek hem verwonderd aan. Anna Milden? Ik ken geen An na Milden. Wie kan dat zijn? Wel het meisje dat u zelf bij uw vriend Bromer hebt aanbevolen u hebt hem een brief over haar ge schreven en vier maanden geleden werd zij door Bromer aangenomen als hulp voor het werk in de tuinen en broeikassen. O, die?Neem het mij niet kwalijk maar aan dat meisje heb ik helemaal niet gedacht. Ik had zelfs haar naa mvergeten en dat zal u niet verwonderen daar ik haar persoon lijk niet ken en zelfs nooit heb ge zien. En toch hebt u haar aanbe volen? Ja, mijnheer, dat is zo. U moet weten, dat ik op dat' tijdstip na lang wachten weer eens een buitenkansje had: een echte klant. Op zekere dag komt er een heer en kocht een paar pantoffels. Wij knopen een praatje aan, o.m. over de nieuwe bloemper ken in het Raadhuispark en over het tuindersvak in 't algemeen. De heer kijkt inmidels rond en vraagt, of ik misschien voor hem een paar schoenen heb, die tegen weer en wind kunnen. Vooral geen fabrieks werk. U begrijpt hoe blij ik was, aan zyn verlangen te kunnen voldoen.. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6