LEIDSE NIEUWS UIT DE OMGEVING Sombere situatie voor boeren en arbeiders in Slowakije De grote polder te Zoeter- woude heeft grote plannen DINSDAG 27 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Ernstige storing in de electriciteits- voorziening Storing in het koppelnet was oorzaak Om kwart over acht hedenmorgen heeft zich in het Westen des lands een ernstige electriciteitsstoring voor gedaan, waarbij ook Leiden en om streken waren betrokken. Deze storing werd veroorzaakt in het koppelnet tussen de Leidse Cen trale en Rotterdam. Dit had tot gevolg, dat de verbin ding tussen de Leidse Centrale en het koppelnet verbroken werd. De Leidse Centrale werd daardoor overbelast, zodat de stroomvoorziening werd on derbroken. Het duurde evenwel slechts korte tijd, want spoedig was de stroomvoor ziening in het gehele stroomgebied volledig hersteld. Het herstel werd evenwel bemoeilijkt doordat de sto ring juist tijdens een der piek-uren optrad. De verbinding tussen de Leidse Centrale en het K. O. K. W.-koppel- net was om half tien hersteld. Ook het tramverkeer ondervond natuurlijk stagnatie, niet alleen het locale, maar ook het interlocale ver keer. Tussen Leiden en Den Haag van 8.10 tot 9.34 uur, zodat bussen moes ten worden ingelegd om het verkeer te vervoeren. LEI1DSE PRIESTERSTUDENTEN CLUB. Al onze donateurs en ook de ouders van onze studenten nodigen wij uit tot het bijwonen van onze kerst avond, die gehouden zal worden op 30 Dec. a.s. in het St. Antonius Club huis 's avonds om 8 uur. De Leidse Priesterstudenten club. J. A. W. AALBERSBERG TER AARDE BESTELD. Zeer grote belangstelling op „Rhijnhof". Op de begraafplaats „Rhijnhof" vond Zaterdagmiddag onder zeer grote belangstelling de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. A. W. Aal- bersberg, oud-directeur van het bij kantoor Leiden der Amsterdamse Bank, een zeer geziene figuur in de bankwereld, die vorige week zo tra gisch om het leven is gekomen. Onder hen, die hier blijk van hun belangstelling gaven, merkten wij o.m. op de heren D. M. v. d. Vijver en A. Hollinga namens de directie van de N.Z.H.V.M.. de commissaris van politie, de heer R. J. Meiier, de heer H. Filippo, W.F.zn., oud-gemeente ontvanger, de heer F. H. Kemner van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming, van welke vereniging de heer Aalbers- berg een actief lid was, personeel van de Leidse Spaarbank, de Am sterdamse Bank en het voormalig Noord-Hollands Landbouwcrediet, van welke bankinstelling de heer Aalbersberg eveneens oud-dirtecur was en voorts vele figuren uit de bankwereld en het verzekeringsbe drijf en vele anderen. Met de rouwstoet kwamen o.a. nog mede de heren E. Moens en L. Mo- GEM. AANKONDIGING SLUITING KANTOOR GEMEENTE ONTVANGER. Burgemeester en wethouders bren gen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvan ger op Zaterdag, 31 December 1949, voor het publiek gesloten zal zijn. Burg. en Weth. voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, 4849 Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. De Burgemeester van Leiden is verhinderd Woensdag 28 December 1949 spreekuur te houden. 4899 lijn, directeuren van het bijkantoor Leiden der Amsterdamse Bank, de heer F. H. Sobels, lid van de Com missie Dégelijks Beheer der Leidse Spaarbank, mr. P. E. Briët en nota ris J. C. van Eek, resp. voorzitter en secretaris van het college van com missarissen van deze bank. Terwijl de heren B. Hageman en H. B. C. F. Brummel in het sterf huis als vriend een woord ten af scheid hadden gesproken, voerde in de aula als eerste spreker het woord mr. P. E. Briët, namens commissaris sen en personeel van de Leidse Spaarbank. De heer E. Moens, directeur der Amsterdamse Bank, bijkantoor Lei den, ging eveneens in het kort de le vensloop van de heer Aalbersberg na. De heer Aalbersberg, aldus spr., die geen man van veel woorden was, doch van een warm hart. paarde een grote zakenkennis aan een rustig overleg. Bovendien was zijn medele ven met het wel en het wee van zijn ondergeschiktesn uitermate groot. Onder zijn leiding zijn zowel Noord- Hollands Landbouwcrediet en Am sterdamse Bank tot grote bloei ge komen. Hij ruste in vrede. Nadat de kist met het stoffelijk overschot was uitgedragen vond de ter aarde bestelling plaats, waarna de heer H. B. C. F Brummel na mens de familie dankte voor de gro te belangstelling en het hartelijk me deleven. VIJFTIG JAAR RIDDER M. W. O. Vandaag herdenkt de heer W. Men sen, Magdalena Moonstraat 17, al hier, de dag van zijn 50-jarig rid derschap der Militaire Willemsorde. Zoals wij Zaterdag reeds mededeel den, werd de heer Mensen met deze orde onderscheiden wegens zijn moe dig gedrag in Atjeh. Toen wij vanmorgen de gouden ridder opzochten, droeg hij naast de medaille der M. W. O. ook de Atjeh- medaille 1896—1900 en 1901—1903 en daarnaast zijn onderscheiding wegens 24-jarige militaire dienst. Vandaag is het dus een grote dag voor de jubi laris, welke wel zeer toevallig sa menvalt met ie souvereiniteitsover- dracht. De Bond van Ridders der M.W.O. herdenkt het gouden jubi leum niet; daar zijn alleen 40 en 60 jaar jubeljaren; maar voor de heer Mensen, die altijd bescheiden zijn weg gaat, was het niettemin een dag van stil herdenken, waarbij het ju bileum vanavond in de kring van zijn kinderen zal worden gevierd. Weggebruikers, Als ieder VEILIG loopt en rijdt, dan raakt geen mens zijn leven kwijt! Dinsdag, 27 December. Zo, en zijn de ganzen, kalkoenen, Weihnachtstollen en kertskarnsen op Welaan, dan weer begonnen met de gewone dagelijkse kpst: Hutspot, die u na drie dagen wel wat zwaar zal vallen en daarom slechts in een kleine hoeveelheid wordt geserveerd. Het bestuurshuis van de buurtver eniging „Tuinstadwijk'' was Zater dagavond stemmig versierd en in Kerstfeest gebracht toen de leden hun slotavond hadden van de onderlinge kruis- en klaverjascompetitie. Voor zitter N. Blote, sprak over de nood zaak van eensgezindheid in de wijk en spoorde dies de bewoners aan voor de jaarwisseling nog even gauw alle tweedracht opzij te zetten. Toen kwam er koffie, gebak, muziek en ge zelligheid. De heer M. J. Smit, voor zitter van de Buurtvereniging, deed ook al een duit in het zakje van een heid en harmonie, waarna de kaar ters met hun prijzen en dames vol daan huiswaarts gingen. Er werd op die bewuste Zaterdag avond meer gekaart. Want ons is ook het geval bekend van de voetbalver eniging V. N. A., die haar talrijke le den, evenals met Sinterklaas, bijeen geroepen had om het schone kaartspel te beoefenen. De heer B. Boenders bleek er het best in thuis te zijn, met een indrukwekkend eindcijfer van 3014. Dan was de heer P. Keyzer ook lang niet gek, met 2912 punten, op de voet gevolgd door J. v. Zeist, die er 2911 kreeg. En laat ons dan ook de heer H. Keyzer maar noemen. Want hij had 2845. En om nu eens heel oyaal te zijn vermelden we ook nog e naam van de heer B. Zwart, die ^et tot 2838 schopte. De rest lijkt ons .e*s minder belangrijk. De leden van de Leidse K.J.M.V. herinneren zich ongetwijfeld nog wel hoe Stadskok hen enkele dagen gele den een buitengewone avond in het vooruitzicht stelde. Deze avond komt dan a.s. Donderdag, om 8 uur in „De Harmonie". Het huishoudelijk regle ment en de plannen voor het nieuwe jaar zullen besproken worden. Daar bij zijn nieuwe leden, als steeds, on gelofelijk hartelijk welkom! Ook voor de leden van de gym.ver. Victorie hebben we wat nieuws in onze Hutspot van vandaag. Hoewel het tragisch nieuws is. Want de les sen gaan deze week, wegens de Kerstvacantie niet door. De lessen beginnen weer gewoon voor ryhyth- misch op Woensdag 4 Jan. Voor de gym. een week later, dus Maandag avond 9 Jan. En The Ramblers komen op Nieuw jaarsdag naar Leiden, om in de Stads gehoorzaal het nieuwe jaar in te bla zen, te drummen, te zingen en te gekken. De nieuwste aanwinst Lou Marchel, waarvan men zegt dat hij een showman van grote klasse is, is op deze avond te bezichtigen in de Amerikaanse shownummers. De opening van het Heilig Jaar. wat in Leiden op 4 Jan. a.s. in de Stadsgehoorzaal onder auspiciën van „Katholiek Leiden" herdacht zal worden, geniet reeds de volle be langstelling der katholieke Leide- naars. Alle organisaties hebben en kele kaarten ter verdeling ontvan gen. De leden van de H.K.W.. afd. Lei den kunnen deze kaarten .t.e.m. Vrijdagavond 30 Dec. bekomen bij hun 2e penningmeester A. L. van Giezen, Julianastraat 8A. De kath. Onderwijzers uit Leiden en omgeving kunnen de kaarten af halen bij de heer L. van Veldhoven. Thosbeckestraat 38, tel. 23223 (op 1, 2 en 3 Jan. afwezig). En als u al dit nieuws van vandaag weer hebt verwerkt, menen wij dat het zo wel weer kan voor zo'n dag na twee Zondagen. STADSKOK. Gebruik geen overbodig geluid signaal, Minder vaart, of het wordt fataal! KATWIJK AAN DEN RIJN Holl. Mij. van Landbouw. Bij de bestuursverkiezing van de afd. Tuinbouw werden de heren A. van Rijn en G. Vooys herkozen en in de vacature G. Ooms werd gekozen de heer P. Ooms. Steun wettig gezag. Ook in Katwijk is thans een plaatselijke commissie van het Nationaal Insti tuut Steun Wettig Gezag geïnstal leerd. In deze commissie hebben de volgende heren zitting genomen; de burgemeester, voorzitter, J. G. Ande- weg, Secr.; G. van der Bent, ds. D. Bouman, P. Brasser. D. Goedhart, pastoor C. J. Hesp, ds. H. de Valk, F. W. de Vries, A. Wassenaar, E. van Wensveen. DE KAAG Diefstal. Tijdens afwezigheid van de bewoners is in een perceel te De Kaag door onbevoegden een aan zienlijk geldsbedrag gestolen. Bij het door de Rijkspolitie ingestelde on- deAoek bleek een inwoner uit een naburige stad hieraan niet onbekend te zijn. De dader is gearresteerd en heeft volledig bekend en is in verze kerde bewaring gesteld Het geldsbe drag kon geheel in beslag worden genomen. LISSE Onbehoorlijk rijden. Zaterdag middag kwam een vrachtauto de Bondstraat uit- en de Schoolstraat ingereden. Blijkbaar heeft de be stuurder bij zijn draaien zijn stuur ver omgedraaid, want hij reed het trottoir op, waarbij hij 'n boom beschadigde, het hekwerk voor de tuin van de heer A. Lefeber gedeel telijk omver reed, het ijzeren hek werk voor de tuin van mevr. de wed. van der Vlugt geheel sloopte, een gaslantaarn aan gruzelementen reed en weer op de rijweg gekomen doodeenvoudig zijn weg vervolgde alsof er niets aan de hand was. Ge lukkig waren op dat moment, het geen anders steeds het geval is, geen kinderen of voetgangers op het trottoir aanwezig, zodat geen per soonlijke ongelukken voorvielen. Een grote steekvlam kwam uit de grond vanwege de omvergereden lantaarn. De laakbare houding van de on verantwoordelijke bestuurder zal evenwel nog gevolgen hebben, onmiddellijk gewaarschuwde politie is deze chauffeur achterop gereden en heeft hem in Haarlem opgepikt en aan een verhoor onderworpen, alsmede proces-verbaal van een en ander opgemaakt. OEGSTGEEST AFSCHEID VAN DE BURGEMEESTER Vrijdag 30 December te half drie komt de Raad dezer gemeente in j buitengewone vergadering bijeen, i om afscheid te nemen van burge meester J. C. Baumann, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd als burgemester aftreedt. Van half 4 tot half 6 zal in de Raadszaal een afscheidsreceptie wor den gehouden, waar voor een ieder gelegenheid zal bestaan van de bur gemeester afscheid te nemen. Voor de goede organisatie is het wenselijk, dat zij die het woord tot de burgemeester willen richten dit vooraf schriftelijk of telefonisch aan de gemeente-secretaris mededelen. DEFILé 3e BATALJON GRENADIERS Destijds is het 3e bataljon grena diers door de gemeente geadopteerd. Dit bataljon is nu uit Indonesië te ruggekeerd en houdt Woensdag 28 December te drie uur een défilé voor het Raadhuis. Vooraf wordt door dit bataljon een kleine route door de gemeente - - - - gemaakt. De muzikale opluisteringkaatste oorlogsjaar, toen het water geschiedt door de Koninklijke Mili-1na een strenge winter met veel taire Kapel. I sneeuw en ijs sterk optrad, een op- De rondgang vangt aan te half 3 j '°ssing gezocht door waterlozing in vanaf 't patronaatsgebouw, Oranje-de Oost- en Westbroek Polder, waar laan, v. Griethuizenplein, Waldeck i een .dieselgemaal overgrote capaci- Pyrmontlaan, Terweeweg, De Kern-1teit in. staat is tot grotere waterver- penaarstraat, Geversstraat, Wilhel- plaatsing. minapark. Na afloop van het défilé Hiertoe^ werd een duiker gelegd zal genoemde kapel tot 4 uur in het Wilhelminapark concerteren. Rapiditas. Morgen, Woensdag 28 Dec., geen les. Wel op Woensdag 4 Januari a.s. met levens-grote beesten ten tonele geïllustreerd. Hierna volgde een bont spel met zang en dans. De kinderen van Bethlehem komen al spelende te we ten, dat er ergens in een oude stal een Kindeke is geboren. Zij gaan zoeken en vinden het Kindje in de kribbe. Allen haasten zich om thuis geschenken voor Hem te halen en komen ze Jezus aanbieden; de een wat snoep, de ander een warme das, enz. De allerkleinste, een peuter van 5 jaar geeft triomfantelijk zijn gro te bal, omdat hij nog een kleine heeft, om mee te spelen. Pastoor Braak dankte alle medewerkers voor dit fraaie Kerstfeest. De kin deren gingen voldaan met een uit gebreide tractatie huiswaarts, een ster met zich dragend met de wens er op: Lief Kindje Jezus Moge het licht van Uw ster ons de weg wijzen naar het Hemels Vaderhuis! WARMOND Kerstuitvoering „St. Matthias". Na de opening door de wnd. voor zitter., de heer P. M. de Vetten, kwam de afd. zang, onder leiding van haar dirigent de heer Albert Mey met een programma, hetwelk vanzelfsprekend in de Kerstsfeer was gehouden. Vier liederen werden uitgevoerd en het is een verheugend teken, dat deze afdeling weer een bloei-periode tegemoet gaat. Het ge- bodene werd dan ook door de aan wezigen met een hartelijk applaus beloond. Hierna voerde de afd. Toneel on der regie van de heer v. Elburg op een wonder-kerstspel uit Vlaande ren, getiteld „De Sukkeleer', ge schreven door J. C. Eggermont op. Het gegeven, een tweetal aarts smokkelaars, die aan God noch ge bod geloven en zelfs in de Kerst nacht er op uit trekken om het hun zo geliefde beroep van smokkelen te gaan uitoefenen, worden door de sukkeleer, die zij zelf, bij wijze van grap, naar een van de vele in Vlaan deren opgestelde Maria-kapelletjes hadden gestuurd, waar Maria hem zou spreken, tot hun eigen ver bazing weer op het goede pad terug gebracht, zeer tot vreugde van Mi na, de dochter van Sieska en Ward, die er een stamminee op na houden. Het is niet de gewoonte om enkele spelers met name te noeiwen, maar in dit geval moet er een uitzonde ring gemaakt worden voor Peerken de Sukkeleer, die op waarlijk mees terlijke wijze zijn rol uitbeeldde. Voor de overige speelsters en spe- Iers kunnen wij niet anders dan lof hebben, hoewel het eerste bedrijf wat aarzelend werd opgevoerd. Voor VRIJHEID IS EEN ONBEKEND BEGRIP GEWORDEN. Het is moeilijk om uit te maken of het nu het Tsjechische ofwel het Slowaakse deel van Tsjechoslowa- kije is, dat het zwaarst onder het huidige bewind heeft te lijden. Op het gebied van de economie en de landbouw staat Slowakije ongetwij feld sterker; de communisten zullen daardoor wel gedwongen zijn om dit gebied anders aan te pakken dan het geïndustrialiseerde Bohe- men. Het einddoel blijft echter het zelfde. De Slowaakse boeren hebben thans een vast contingent aan graan, vlees, eieren, melk, aardap pelen en wijn (wanneer zij meer dan 400 liter winnen) af te leveren tegen een vastgestelde prijs. De boer verkoopt de wijn voor 35 Kro nen. De instantie, waaraan hij de wijn moet verkopen, mengt de wijn met water en verkoopt hem dan voor 120 Kronen per liter. Wie niet geheel en al aan zijn leveringsplicht kan voldoen, is saboteur en verliest alle recht op textielpunten en op alle overige gerantsoeneerde artike len zoals schoenen, suiker, vet, enz. Voor verbouwingen aan huizen en schuren moet men toestemming heb ben. Is deze toestemming gegeven, dan moet de ondernemer nog zijn toewijzingen voor steen, hout, ce ment enz. zien te krijgen, waar zo goed als geen kans op is. De boer moet met andere woor den alles wat hij oogst tegen kost prijs verkopen, wanneer hij echter zelf iets kopen wil, kan hij alleen maar op de zwarte markt terecht. Hoge laarzen kosten 6000 Kronen en er is bijna geen aankomen aan. Iedereen krijgt per jaar 70 textiel punten, maar een winterjas is al leen al op 60 punten gewaardeerd. De arbeiders kennen geen vrij heid meer. Staken mogen zij niet, evenmin van betrekking veranderen. Bijna alle bedrijven zijn genationa liseerd en daar, waar vroeger inten sief gewerkt werd, heeft men zeil geen belangstelling meer voor nor male prestaties. De regering heeft de volgende christelijke feestdagen, die'tot dusverre in Slowakije alge meen erkend waren, afgeschaft: Driekoningen, Hemelvaartsdag, Sa cramentsdag, H.H. Petrus en Paulus, Maria ten Hemelopneming en het feest van Maria Onbevlekt Ontvan gen. Bovendien worden iedere Zon dag „vrijwillige" arbeidersbrigades gevormd. Er bestaat een scherpe controle en degene, die er niet aan deelneemt, ondervindt de gevolgen. Ook wordt nagegaan, wie er naar de kerk gaat, wie met een priester spreekt en met wie de priester zich onderhoudt. Zo is thans een situatie geschapen, waarin nienvand zijn buurman meer vertrouwt, niemand wat zegt en iedereen met vrees het ogenblik afwacht, dat ook hij zal worden gearresteerd. In Lamac bij Bratislava waren de dorpsbewoners begonnen met de bouw van een kerk. Het materiaal werd echter in beslag genomen en bepaald werd. dat het gebouw niet afgewerkt zou worden als kerk, doch als danszaal. In Sv.Kriz n/Hr terro riseren drie communisten de gehele gemeente; de keuterboer Orsag, de technicus Kolar en de chauffeur Luptak. De studenten van het groot seminarie hebben vorig jaar tot aan hun vacantie nog geen halve kilo gram vlees gekregen. Men heeft ge zegd, dat dit hun niet toekomt, om dat zij onproductieve elementen zijn. Gedurende het vijfjarenplan mag er geen kerk gebouwd worden, noch mogen er herstellingen worden ver richt. Van de paters Salesianen. die in Slowakije zeer verbreid zijn, heb ben de communisten vier instellin gen geconfiskeerd: namelijk in Mi- chalovce, Sillein, Tyrnau en Korrro- ra. In Bratislava heeft de staats- Dolitie de bovenste étages van het klooster der Salesianen in beslag ge- nomen. hen, die deze eerste opvoering we gens de overgrote belangstelling niet konden bijwonen, wordt de voorstel ling herhaald op 27 en 28 Decem ber a.s. DE ZILK Konijnendiefstal. De heer S., wonende in het Langeveld, kwam toen hij gisterenmorgen z'n konijnen wou voeren tot de onaangename ontdekking, dat zulks niet meer no dig was: de gehele voorraad, 8 stuks, was gestolen. Hoe machtig ook de aandrijving i Aanvankelijk werden drie plannen van het scheprad, het wiekenkruis dat de kracht van de wind opvangt, met alle verbeteringen op de Hol landse molen aangebracht, moge zijn, bij windstilte kan de molen door te gemaakt n.l.: Ie. Volledige electrische bemaling door middel van een gemaal met centrufugaalpomp op een plaats aan Noordbuurt achter de dokters- langzaam of te laat wegmalen van I woning. het water niet meer voldoen aan de 2e Een dergelijke maar door die- huidige eisen, die de intensieve be-1 selmotor gedreven installatie nabij bouwing yan het land stelt. de molen (omdat te dier plaatse Het is jammer, dat onze mooie j geen kabel ligt), molens het tegen de machinerieën 3e. Een hulpgemaal met diesel hebben moeten afleggen en langzaam aandrijving nabij de molen. maar zeker uit het landschap ver dwijnen zullen. In de vorige eeuw was het Zoeter- wouds landschap rijk èn levendig gesierd door de vele houtzaag-, olie-, papier-, koren- en watermolens. De bedrijfs-molens zijn alle verdwenen en van de watermolens zijn er nog vier overgebleven n.l. de Grote, de Grote Westeinder-, de Barre- en de Meerburgermolen. In de Grote Polder werd van het SASSENHEIM Een schone Kerstviering. In een keurig versierde zaal, waar twee grote kerstbomen aan weerszijden van het toneel waren opgesteld, heb ben pl.m. 700 kinderen in het K.S.A gebouw een mooie kerstviering ge had. Deze door de gezamenlijke or ganisaties van L.T.B., Middenstand en K.A.B. georganiseerde middag is zeer geslaagd. Opgevoerd werd „Het Bewind der Kinderen" van Herman Divendal, dat op het volgende gege ven is gebouwd. Het is een oud ge bruik in vele streken van ons land, op de feestdag der Heilige Onnozele Kinderen, de jongsten in het huis gezin die dag „de baas" te laten zijn. Zij geven bevel wat er die dag ge geten moet worden en zitten op va ders of moeders stoel. Zou dit al oude gebruik niet reeds lang in de hemel hebben bestaan? Ja, ook in de hemel wordt dit feest sinds de da gen van Herodes gevierd. Er gebeu ren op die dagen soms gekke din gen en er werden geheel tegen de zin yan de oude St. Pieter in, mensen in de hemel gesmokkeld omdat zij op aarde de kinderen welgezind zün geweest. We hebben gezien hoe de Heilige Onnozele Kinderen het bewind overnamen van Petrus en St. Nicolaas. Hoe handig het hun afging in de „heuse" kleren van St. Nicolaas. Wat een schone aanblik, die stralende engelen in een sneeuw witte hemel met een gouden poort, waardoor ook de H. Drie Koningen, fraai uitgedost binnen kwamen. Een kerstvertelling door kapelaan Stroo- band, werd door levende figuren door de Nieuwe weg, maar hoewel het polderpeil van de Grote Polder hoger ligt was de aanvoer door ge brekkige watergangen zo onvoldoen de, dat deze maatregel geen resul taat gaf. De overweging, dat de Grote Pol der steeds moet wachten tot de Oost- en Westbroek Polder zijn wa ter weg heeft, dus ook al weer te Iaat, deed in een andere richting zoeken. In het jaar 1947 werd contact ge vonden met de Cultuurtechnische Dienst tot het verkrijgen van een subsidie, zoals deze gegeven wordt voor het verbeteren van de water standen in polders. Om deze subsidie te kunnen ver krijgen moeten volledige metingen, een hoogtekaart en bemalingsplan overgelegd worden. De vergadering van stemgerechtigde ingelanden ver leende hiertoe een crediet en het maken van de plannen werd op ge- aragen aan het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbon den. Ook de Westeindse polder heeft aan dit bureau opdracht gegeven voor plannen. Van het denkbeeld, voor deze beide polders één gemaal le stichten met een grote duiker on der de Noortbuurtse weg en vaart, is afgezien. In de Grote Polder zijn de plan nen en conferenties thans zover ge vorderd, dat de voorstellen aan het bestuur de ingelanden hebben be reikt bij een oproeping voor een vergadering, welke zal gehouden worden op 3 Januari a.s. De Provinciale Waterstaat heeft hij het maken van de plannen het behoud van de molen krachtig be schermd en zo werden dan ook meerdere plannen gemaakt, waarbij het mogelijk is een plan te kiezen, waarbij de molen een kans krijgt behouden te blijven. opstelling van een definitief plan ondervond echter een belang rijke doch niet te vermijden vertra ging, omdat de aanwezigheid van de molen, die nog in goede staat ver keert en in de laatste jaren gron dige herstellingen heeft ondergaan, in bijzondere mate overleg met an- aere overheidsinstanties vereiste. Na vele onderhandelingen werd door de dienst van de Provinciale Waterstaat de voorkeur gegeven aan een nieuw voorstel van het Technisch Bureau. Volgens dit plan zal achter de dokterswoning een vijzelgemaal met een wateropbrengst van 25 m3 per minuut worden gebouwd met een instalaltie van 20 p.k. electromotor. Wanneer door een ramp, de molen verloren mocht gaan of door al te kostbare herstellingen verlaten zou moeten worden dan kan de instal latie echter door vervangihg van de electromotor door een zwaardere tot een volwaardig gemaal met een ca paciteit van 50 m3 p. min. worden omgebouwd. Het bouwwerk, de vijzel en de aansluiting op het electrisch net kunnen bij deze toekomstige wijzi ging gehandhaafd blijven, daar al leen al door het opvoeren van het toerental van de vijzel, dit resul taat is te bereiken. Wanneer het bovenomschreven gemaal wordt gebouwd en de water toevoer naar de vijzel door het ver diepen van een aantal watergangen wordt verzekerd vergt zulks een uit gave van f 63.500. De Cultuurtechnische Dienst is be reid van deze kosten 35 pet. subsidie te verstrekken d.w.z. maximaal 22.225.Wanneer direct tot de stichting van een vijzelgemaal met een capaciteit van 50 m3 p. min. wordt overgegaan en het grondwerk t. b.v. de toestroming wordt uitge voerd zal dit 74.100.kosten. In dit geval staat de C. T. D. een sub sidie van 30 pet. toe: max. ƒ22.230. De Cultuurtechnische Dienst ramt de exploitatiekosten van hulpgemaal en molen samen per jaar 600. hoger dan mechanische bemaling al leen. Voor dit bedrag is door de C. T. D. een aanvrage bij Gedeputeer de Staten ingediend. Deze zaak moet nog door de Provinciale Mo lencommissie en naderhand de Pro vinciale Staten worden behandeld. Voor de Polder is de situatie zó, dat het financieel weinig of geen verschil maakt welke van de beide oplossing wordt gekozen. In de exploitatierekening worden de lasten geraamd voor de Grote Polder, 489 h.a., op 11.per h.a. en voor het Zwieten, 36 h.a., op 5.50 per h.a. LAATSTE BERICHTEN NA DE SOEVEREINITEITS OVERDRACHT. Nadat de heer Hatta ten stadhuize van Amsterdam was ontvangen, be gaf hij zich in gezelschap van burge meester d'Ailly naar het monument op de Dam. Hij eerde de Nederlandse gevallenen in de bezettingstijd door aan de voet van het monument een grote krans van witte bloemen, ver sierd met rood-witte linten te plaat sen. In de Grote Club, naast het paleis, recipieerde het gemeentebestuur van Amsterdam. Omstreeks half een begaven de gasten zich wederom naar het paleis waar H.M. de Koningin de leden van de Indonesische delegatie en enkele hoge autoriteiten een noenmaal aan bood. TELEGRAM VAN H. M. DE KONINGIN AAN PRESIDENT SUKARNO. H. M. de Koningin heeft na afloop van de plechtigheid der souvereini- teitsoverdracht het volgende tele gram aan president Sukarno gezon den: „Op deze aangrijpende dag, waar op Indonesië haar onafhankelijkheid heeft verworven, zend ik u, mijn heer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volk. Moge de Unie, wel ke thans onze beide landen verbindt, strekken tot zegen van Nederland en Indonesië. (get.) Juliana". DE „SIBAJAK" MORGEN TE ROTTERDAM. Het troepentransportschip „Siba- jak" wordt morgenochtend (Woens dag 28 December) met repatriërende troepen in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping der opva renden begint, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, morgen ochtend om 9 uur. SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS pass. 26 Dec. (12 uur) eiland Minicoy, FRIESLAND 26 Dec. pass. Ouessant, JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT 27 Dec. pass. Kaap St. Vincent: ORANJE 27 Dec. te Suez; WATERMAN 26 Dec. 300 mül West ten zuiden Padang. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Dec. Vette Varkens. Aanvoer: 59 vette varkens. Prijzen: zware 1.72—1.75, lichte 1.64—1.66 per kg. levend gewicht. Handel vlot. BODEGRAVEN. 27 Dec. Kaas. Aanvoer: 20 partijen. Ie srt. ƒ2.46— 2.52, 2e srt. ƒ2.40—2.45. Handel: flauw. ROELOFARENDSVEEN, 26 Dec. Groente. Tulpen: White Sail 0.80— I 30, Krelage 0.75—1.15. Hillegarda 80—95 cent, Pink Gem 90—95 cent, Earlu Kueen 0.75—1.00. Crown Im perial 60—80 cent, Br. Star met bol 2 603.70, Early Queen met bol 4.705.60, Narcissen: Early Glory 5056 cent, Magnificense 4451 cent Chrysanten 2545 cent. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Dec. Groente. Waspeen I 828, idem II 916, breekpeen f 5.405.50, groene kool 11—15, gele kool 6.10 8.?0. rode kool 7.808.andijvie 2948, uien 2023, spruiten I 32—52, idem II 30.80—31, idem m 16—70—17—, witlof 53—59. Bloemkool I 16—29, idem II 8—9, selderie 8.108.20, boerenkool 10 14, knolselderie 6—6.10 pieter selie 5.10—5.20.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3