S)e ftHdóeöoutamt Souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië overgedragen Korte plechtigheid in Burgerzaal van het Amsterdams Paleis Rede Moh. Hatta De rede van H.M. de Koningin Jirecteor: C. AL VAN HAMEBSVELD. Boofdredactenr: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 27 DECEMBER 1949 41ste JAARGANG No. 11862 „Moge dit zo zijn" sprak de Koningin Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 H.M. de Koningin hield een treffende rede Hedenmorgen om 10 uur heeft te Amsterdam in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam de historische plechtigheid plaats gehad van de over dracht der souvereiniteit aan- de Verenigde Staten van Indonesië. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard waren reeds vroeg in de morgen ten paleize gearriveerd. De minister-president dr. Drees passeerde even na negen uur de erewacht, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld. Circa tien minuten later inspecteerde drs. Moh. Hatta de erewacht, terwijl het Indonesische volkslied werd gespeeld. Op het slaan van het carillon van tien uur kwam de stoet van ministers, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, mej. dr. Tellegen en dr. Prinsen uit de zijdeur van de troonzaal de Burgerzaal binnen met de vertegenwoordigers van de Ned. Antillen en Suriname. Reeds gezeten waren de leden van het Corps Diplomatique, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, de vice-president van de Raad van State, enige leden van het Internationale Hof van Justi tie, enige leden van de Nederlandse delegatie ter Ronde Tafel Conferentie en de heren Neher en dr. Beel. De secretaris van de ministerraad, dr. Prinsen, las vervolgens het Pro tocol voor, waarin verklaard wordt, dat de overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie zijn aanvaard, waarna dit Protocol werd ondertekend. H. M. Koningin Juliana trad vervolgens in gezelschap van Z. K. H. prins Bernhard de zaal binnen. Na aankondiging door de minister-president las de secretaris van de mi nisterraad de Acte voor, waarin de nieuwe rechtsorde door de Koningin wordt bevestigd en daarna de acte der souvereiniteitsoverdracht. Hier mede is de Unie tussen Nederland en Indonesië opgericht en traden alle bijkomende overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie in werking. Moh. Hatta, de minister-president van de Republiek der Verenigde Sta ten van Indonesië legde dan een korte verklaring af. Nadat Hatta gesproken had, legde de secretaris van de ministerraad de Acte van Overdracht aan hem ter tekening voor, waarna Hatta tevens het charter der souvereiniteitsoverdracht, het Unie-Statuut en de overgangs overeenkomst tekende. Na aankondiging door de minister-president sprak dan Hare Majesteit, thans naast Koningin der Nederlanden ook hoofd van de Nederlands-Indo nesische Unie, een rede uit, welke wij om haar belangrijkheid een afzon derlijke plaats hebben gegeven. Dan speelt het carillon van de Paleistoren eerst het Indonesische en daarna het Nederlandse volkslied en verlaten de Koningin, de prins der Nederlanden en de hofhouding de zaal door de hoofddeur van de Troon zaal, gevolgd door de overige leden van het kabinet en de andere gasten. De historische plechtigheid is ten einde. Zij heeft een half uur geduurd. souvereiniteit over Indonesië te aan vaarden, op de voet van de zoeven door de secretaris der Nederlandse delegatie voorgelezen actie van sou vereiniteitsoverdracht. Ik koester de hoop, dat de betrekkingen tussen beide landen, welke hierdoor, in de Unie verbonden, op een voet van vol komen gelijkheid, vrijheid en vrijwil lig-heid zijn komen te staan, zich zul len ontwikkelen in die zin, welke zal leiden tot de welvaart en het geluk van onze beide volkeren". Weinig publieke belangstelling Om precies negen uur vanmorgen ontplooide zich de koninklijke stan daard aan de vlaggestok van het Ko ninklijk Paleis op de Dam, ten teken dat H. M. Koningin Juliana was ge arriveerd. In gezelschap van Z. K. H. prins Bernhard der Nederlanden was de Landsvrouwe enkele minuten tevoren het Damplein opgereden en terwijl de marinierskapel het Wilhel mus speelde en de erewacht van ma trozen strak in de houding de eer bewijzen bracht, betrad zij haar pa leis om haar gasten bij de plechtige souvereiniteitsoverdracht te ontvan gen. De Koningin was gekleed in een kostbare bruine bontmantel. Minister president Drees werd verwelkomd door de eerste strofen van het Wien Neerlands Bloed en vrijwel direct gevolgd door minister van Maarse veen en minister Stikker. In snel tempo volgden daarne de andere mi nisters en Kamerleden. Heel onop vallend betrad ook de oud-minister en oud-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. Beel het paleis. Om tien minuten óver negenen schalden wederom bevelen over de Dam en zwenkte een ere-escorte mo torrijders het plein op De auto van de Indonesische delegatie, Moham med Hatta, reed voor. De rode witte standaard wapperde aan de voorzij de. De muziek zette het Indonesische volkslied in en nadat dit uitgespeeld was, inspecteerde de vertegenwoor diger van de Verenigde Staten van Indonesië de erewacht. Gevolgd door de overige leden van de delegatie, die tegelijkertijd waren aangekomen, ging hij daarna het paleis in. In de volgende twintig minuten arriveer den de verschillende diplomatieke vertegenwoordigers bij het Neder- londse hof en de commandanten van de drie afdelingen van de Nederland se weermacht. Vooral de gezant van India, gekleed in het costuum van zijn land met een kostbare tulband van goud-brocaat, trok in dit hoge gezel schap sterk de aandacht. De publieke belangstelling voor de plechtigheid was opvallend gering. Het aantal toeschouwers op de Dam overtrof nauwelijks het aantal, dat er is bij een bezoek van Hare Majesteit aan Amsterdam, wanneer zij bijvoor beeld een nieuwe ambassadeur ten paleize ontvangt. Enkele minuten voor tienen begon de plechtigheid in de Burgerzaal, waarvan het verloop te volgen was op de Dam, doordat het radioverslag hiervan, door middel van luidsprekers te horen was. De minister-president van Indone sië, leider der Indonesische delegatie bij de souvereiniteitsoverdracht in Nederland, sprak bij deze gelegen heid de volgende woorden: „Uwe Majesteit. Het is mij als lei der der delegatie van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië een grote eer en een waar genoegen, hierbij namens de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, de BATAVIA FEESTELIJK EN RUSTIG. Reeds vroeg in de morgen van de souvereiniteitsoverdracht stond Bata via in het teken van het rood-wit. In de winkelstraten werd vrijwel huis aan huis gevlagd, terwijl op talrijke punten erepoorten waren opgericht met opschriften als „Wij vieren van ganser harte de geboorte van de R. I. S." Er waren ook practische op schriften, zoals: „Weinig praten, hard werken." De stadsbussen waren op de radiator met bloemen en rood-witte vlaggen versierd, ook de trams zonder uitzondering voerden vlag gen. In de Chinese wijken wapperde veelal de nationale Chinese vlag naast de vlag van de R. I- S., Neder landse particuliere ondernemingen vlagden rechts rood-wit, links rood- wit-blauw, sommigen ook de So- citeit en de Harmonie vlagden alleen rood-wit. Tot 8 uur waren de straten zeer stil; mede in verband met het feit, dat de Nederlandse militairen in de kazernes geconsigneerd waren, maak te het stadsbéeld in vergelijking met andere dagen in de morgenuren een verlaten indruk. Na achten echter dromde de Indonesische bevolking naar het koningsplein. Om 10 uur zaten reeds vele hon derden op het grasveld tegenover het paleis, waar hedenmiddag de plech tigheid van de bestuursoverdracht zou plaats hebben en waar om 9 mi nuten voor 6 de Nederlandse vlag zou worden neergehaald en de vlag van de R. I. S. zou worden gehesen- Trei nen uit Buitenzorg brachten honder den naar Batavia. De gehele stad was zeer rustig, aldus meldt de correspondent van Aneta, die een rondrit door de stad maakte. De officie plechtigheden vingen aan om 16 uur. toen de leden van de commissie voor ceremonieel en de leden van de commissie van bijstand zich bij de adjudant van de H. V. K. meldden. De laatste dagen zijn talrijke bui tenlandse gasten gearriveerd om de souvereiniteitsoverdracht bij te wo- neEe H- Stoel was vertegenwoordigd door monseigneur de Joghe d'Aardoye Overdracht militair bestuur te Jakarta Met een korte indrukwekkende plechtigheid is vanochtend het mili taire bestur van de Indonesische hoofdstad en het federale district Batavia oficieel aan de plaatselijke republikeinse commandant, luitenant kolonel Taswin, overgedragen. Ne derlandse en republikeinse officieren stonden in de houding, toen de Ne derlandse kolonel B. P. de Vries en overste Taswin het protocol tekenden in aanwezigheid van de Australische brigade-generaal C. I. Prior, waar nemer van de Ver. Naties. De Nederl. schildwachten buiten het basis-hoofd kwartier presenteerden het geweer, toen Taswin en de Vries glimlachend het gebouw verlieten. De Nederland se wacht werd daarna door een In donesische vervangen. Tijdens de plechtigheid van hedenmorgen heeft H. M. Ko ningin Juliana de volgende rede uitgesproken: De aanvaarding van haar souvereiniteit door de jonge staat, de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door. het Koninkrijk der Neder landen, en het aangaan van een Unie, is één van de meest aangrijpende en ingrijpende gebeurtenissen van deze tijd die aangrijpt enerzijds door de onnatuurlijkheid van een ver loop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar- gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de lidtekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordigen een resultaat, dat in beide landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide landen, haar diepste begeren, haar vredeswil wordt verwezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede en ware elementen van wat voor overtuiging ook, uit beide volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoening van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Neder land slaat men dat met bezorgdheid gade. Maar op dit ogen blik en op deze plaats wil ik uitdrukkelijk constateren, dat in Nederland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit instemt. En ik doe een beroep op allen loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indo nesië daar om vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der Souve reiniteit te verrichten tegenover de geschiedenis, of beter ge zegd voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samen gaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der generaties, maar Die ook ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mensheid. Móge dit thans zo zijn. Z.H. DE PAUS OPENT HET HEI LIGE JAAR Z.H. de Paus knielt voor de open Heilige Deur van de Sint Pieter na de plechtige opening van het Heilige Jaar. Op het plein van de Sint Pieter waren vijf hon derd duizend pelgrims samenge stroomd, die zongen en baden voor het Heilige Jaar, dat naar Z.H. de Paus verklaarde het beslissende jaar zou zijn in de strijd tussen de gees telijke en atheïstische machten. Ten Paleize Koningsplein werd 5 over half 6 (Bataviatijd) plechtiglijk het protocol van de bewindsover- dracht getekend. 16 minuten later werd plechtiglijk het rood-wit-blauw van het Paleis neergelaten onder het spelen van het Wilhelmus en het rood-wit gehesen, terwijl het Indone sische volkslied, het Indonesia Raya ten gehore werd gebracht. In de tuin van het paleis stonden opgesteld een compagnie van de T.N.I. en de mu ziekkapel van de T.N.I., een Neder landse compagnie bestaande uit een peleton van de Koninklijke Marine, een peleton van de Koninklijke Land macht en een peleton van het K. N. I. L. en de muziekkapel van het K. N. I. L. Vóór de tuin van het paleis, ach ter de touwafzetting, hadden dui zenden een plaats gezocht. De burgerzaal heeft veel meegemaakt Veel heeft de Burgerzaal reeds binnen haar muren zien geschieden. Onder haar hoge gewelven kwamen Amsterdam's burgers bijeen, wel be wust van aanzien en macht van hun stad. Peter de Grote werd 'hier door het stadsbestuur ontvangen. Met een groot bal werd er het bezoek aan Amsterdam van stadhouder Willem 5 en zijn jonge gemalin prinses Wil- helmina van Pruisen in 1768 luister rijk gevierd. Koning Lode wijk Na poleon veranderde de open erezaal van Amsterdam's burgerij in een af gesloten ontvangruimte. Op haar vloer staan de voetstappen van Na poleon en keizerin Marie Louise. Nederland's koningen en koningin nen hielden er plechtige ontvangsten en verleenden er belangrijk audiën- tis. Verlaten, het plafond afgebroken en veilig opgeborgen, de beeldhouw werken door zandzakken beschermd, heeft de zaal, tijdens de bezetting de komst van andere tijden afge- ben het gebruik van rood-witte vlag gen op geheel Java en op verschil lende delen van Sumatra gesigna leerd; op dit ogenblik ziet men nog op Borneo het gebruik van rood witte vlaggetjes bij het Dapakse do denfeest en andere godsdienstige plechtigheden. Rood-witte vlaggen worden ook de in oude geschiedenis boeken van Java herhaaldelijk ver meld. In de kraton van Solo bevindt zich nog een zeer oude vlag, die af komstig heet te zijn van Kiahi Ageng Tarub, zoon van Raden Widjaja, de eerste vorst van Madjapahit, bekend onder de naam van Kertararjasa. In een oorkonde in oud-Javaans, vervaardigd op last van Raden Wid- joj ,de stichter van Madjapahit) in 1294 wordt eveneens melding ge maakt van een rood-witte vlag. Dit is het oudste geschreven document, waarin van de rood-witte vlag mel ding wordt gemaakt. SEMI-AANMOEZENIER P. C. VAN NISTELROOY NAAR INDONESIë VERTROKKEN. Met de „Tabinta", die 23 Decem ber van Amsterdam naar Indonesië is vertrekken, is ook semi-aalmoeze- nier P. C. van Nistelrooy scheep ge gaan, om de zielzorg van onze katho lieke militairen op zich te nemen. Goede gewoonte getrouw werd ook zijn uitrusting door het Hoofdbureau Katholiek Thuisfront verzorgd. Het zelfde schip werden 30 kisten verzonden met allerlei noodzakelij ke artikelen, o.a. veldharmoniums. radio's, gebrandschilderde ramen voor het hospitaal in Batavia, hang en sluitwerk, vele vakbladen, spe len, boeken en tijdschriften, limonade essence, rozenkransen, puzzles, enz. Middernachtmis te Bethlehem wacht. Na de oorlog is zij weer voor gebruik gereed gemaakt. Thans was zij getuige van de historische plech tigheid van de overdracht der souve reiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië. De symboliek der rood-witte vlag De rood-witte vlag, het symbool van het nationale Indonesië, is reeds eeuwen oud. De symboliek der kleu ren is in het Oosten nog meer ont wikkeld dan in het Westen. Het rood is in Indonesië de kleur van het bloed, de kleur van het lichamelijke, tegenover het wit als de kleur van de geest. Tezamen vormen zij dus de kleuren van de complete mens. In vele delen van Indonesië wer den de rood-witte kleuren, lang vóór er van politieke bewustworden spra ke was, in zinvol gebruik toegepast. Zo wordt een Javaanse baby op de vijfde dag (als de baby dus juist een Pasar-week oud is) „djenang abang putih" d.i. pap van wit rijstemeel rood-bruin gekleurd met klappersui ker, gegeven. Vele Nederlandse ethnografen heb- De akte van Souvereiniteitsoverdracht Wij Juliana, bij de gratie Gods. Koningin der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, enz. enz., enz. Verstaan dat mitsdien op heden, de zeven en twintigste December negentienhonderd negen en veertig: De souvereiniteitsoverdracht overeenkomstig het aan voor melde mantelresolutie gehechte charter van Souvereiniteits overdracht rechtskracht verkrijgt. De Nederlands-Indonesische Unie, aan welks hoofd Wij staan, en bij opvolging Onze wettige opvolgers in de Kroon dei- Nederlanden, tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië is tot stand gekomen; alle bijkomende resultaten van de Ronde Tafel Conferentie, vervat in de bij voormelde mantelresolutie behorende be scheiden, krachtens het onder V van die mantelresolutie be paalde in werking zijn getreden. De Kerstklokken hebben in de Kerstnacht enig leven gebracht in het stille Bethlehem, dat in een dikke mist was gehuld. De Midder nachtsmis werd met de traditionele luister opgedragen door Mgr. Testa, de apostolische nuntius, die werd geassisteerd door verscheidene pre laten. De plechtigheid werd bijgewoond door koning Abdoellahs afgevaar digde, die vergezeld was door tal rijke burgerlijke hoogwaardigheids bekleders. Ook het consulaire corps en tal rijke buitenlandse persoonlijkheden waren aanwezig op de plechtigheid, welke over de radio werd uitgezon den. Tijdens de grootse processie na de H. Mis heeft Mgr. Testa, die een beeld van het Kind Jezus droeg, vergezeld van de kerkelijke en bur gerlijke hoogwaardigheidsbekleders en geëscorteerd door een Arabische erewacht, zich naar de grafkelder van debasiliek begeven, waar hij het beeld heeft neergelegd op de plaats, waar volgens de overleve ring Christus is geboren. Te 2.30 u. was de plechtigheid afgelopen. DE NIEUWE REPUBLIEK VAN INDONESIë Hierboven een overzicht van de nieuwe Republik Indonesia Serikat. Buiten de republiek valt Nieuw Guinea, waarover eerst over een jaar beslist zal worden. Tot zolang blijft dit gebied onder Nederlands beheer. Een andere kwestie is de positie van Assahan. Dit is gezien van de zijde der R.I.S. een interne aange legenheid. Over dit gebied moet nog beslist worden of het al dan niet zal worden aangesloten bij Oost-Su- matra. De regeringszetel van de R.I.S. zal worden gevestigd in Batavia, dat voortaan Jakarta zal heten. De vlootbasis Surabaja zal ten dienste staan van de marine der R.I.S.bovendien zullen enkele oor logsbodems door Nederland aan de R.I.S. worden overgedragen. Ten slotte moet nog worden af gewacht hoe de situatie wordt in de gebieden Timor, Ambon en Mina- hassa, waar minderheden ijveren voor aansluiting bij Nederland. Sen Het is zelfzucht van de edelste aard, zijn geluk te stellen in dat van anderen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1