NIEUWS UIT DE OMGEVING Gemeenteraad van Voorschoten Atieuuijaatóadae%teatieó RECHTZAKEN NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad van Leiderdorp ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i HILLEGOM Gemeentebegroting 1950. Deze is sluitend. Als voornaamste bron nen voor ontvangsten noemen we: Grondlasten (gebouwd) ƒ44650; id. (ongebouwd) 10200; personele be lasting ƒ2400; hondenbelasting 2400; vermakelijkheidsbelasting 18000; ondernemersbelasting ƒ26700; (vorig jaar ƒ170.00.) Vergunning en verlofrechten 1650. De uitkerin gen uit het gemeentefonds: algemeen 170062, belastingen 21238, bijzon dere uitkering 64800. Precario rechten 6022; grafrechten 2050; straatbelasting ƒ33500; reinigings rechten 1800, leges en burg. stand 4000. Hoe zit dat? Ook hier werd op de verjaardag van Prins Bernhard een „Anjer-collecte" gehouden voor het bekende goede doel. De op brengst is thans na rond y, jaar nog niet bekend. Na afloop van de collecte werden de bussen met inhoud in de safe van een der ge meentelijke bureaux opgeborgen. De volgende avond zouden comité en collectanten gezamenlijk de inhoud der bussen gaan tellen. Na lang zoeken zijn de bussen in het Raad huis gevonden, dochwaren leeg! Onmiddellijk is daarvan aan de burgemeester kennis gegeven, die het comité toezegde, de zaak te on derzoeken. Op het resultaat daarvan wordt nog gewacht. Zilveren Jubileum Donderdag was het 25 jaar geleden dat de heer E. Verhoeven in dienst trad bij gebr. Murk, bloemisten alhier. Bij de splitsing, ging de heer Verhoeven over naar de fa Frans Murk en Zn, waar hij als schuurbaas optreedt. Ter gelegenheid van het jubileum wapperde de vlag boven schuur en kantoor aan de Wilhelminalaan. De jubilaris werd ontvangen op het kantoor, daar toegesproken en ge huldigd onder aanbieding van het gebruikelijke couvert met inhoud en bloemen voor mevrouw. Eerste misère Hertenkamp. In de Hertenkamp loopt slechts één hert, de hinde. Haar gemaal sneu velde gedurende het transport. De lieve jeugd schept er genoegen in, het jonge hert met steentjes te gooien.Waarom ook niet! NOORDWIJK Schietvereniging De wisselme- dailes werden deze week behaald door: J. v. Egmond 95 p. Ie klasse, Jac Zwarts 96 p. 2e klasse, A. v. Eg- mond 94 p. 3e klasse. Van de dames behaalde mej. Ohms met 95 p. het hoogste aantal. NOORD WIJKERHOUT Onderscheiding. De heer A. Griekspoor, alhier, is toegekend de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Deze on derscheiding heeft Griekspoor ge kregen in verband met zijn jubi leum bij de Kunstzandsteenfabriek „Arnoud". Geslaagd. Mej- L. van Iersel slaagde met lof aan de R. K. School voor maatschhappelijk werk te Am sterdam, na verdediging van haar proefschrift „Visiting teacher" ten overstaan van dr. Eijsink. Aan haar proefschrift werd het praedicaat „uitmuntend" toegevoegd. Overplaatsing. De conrector van de St. Bavo Stichting, pater Enuma, is overgeplaatst naar het Franciscaner-klooster te Megen. In zijn plaats is gekomen pater Boers van het Franciscaner klooster te Woerden. Gemeenteraad. De raad verga dert a.s. Donderdag te 3 uur nam. Agenda: o.m benoeming van twee werklieden in vaste dienst. Voetbal. In verband met de H. Missie in de St. Jozef-parochie wer den vorige Zondag alle voetbalwed strijden afgelast. Zodoende konden de andere clubs hun achterstand van wedstrijden op WSB enigszins inlo pen. Vooral voor de onderste plaat sen is het in de 2e helft der compe titie van groot belang, dat men een gelijk aantal wedstrijden heeft ge speeld. Jammer is het enerzijds dat er in zovele weken niet gespeeld is want teveel rust is niet bevorderlijk voor een gode vorm Gelukkig is het daarom, dat WSB 2e Kerstdag de 2e klasse KNVB Z.M.-competitie. Noordwijk, bereid heeft gevonden tegen haar te wilen spelen. Onverwacht ontving WSB bericht, dat In plaats van pastoor van der Waarden, kapelaan Naastepad tot geestel. adv. van deze vereniging is benoemd. Dit besluit is het gevolg van reorganisatie van het mannelijk jeugdwerk. De wedstrijd WSBNoordwijk vangt aan om 2.30 uur; de wedstrijd WSB ANoordwijk A om 12.15 uur. SASSENHEIM Geboren Gerardus J. P. z. van G. Luscaris en H. C. van der Vooren Dorothea E. G. M. d. v. P. H. Blom en A. H. J. Sailer, Christina d v. A. J. van Duyn en H. Bij; Adrianus z. en Guurtje d. v. C. Oudshoorn en G. Breedijk. Getrouwd: Th. W. J. van Waal en J. J. van Wiest; W. Honders en F. Star'ins; W. J. Zwetsloot en P. M. Kersbergen; Overleden J. Th. Bomwater 89 jr VOORSCHOTEN Geboren: Tiny Catharina Mar- greetje d. van Jan Boersma en Sij- brigje van Mook. Hendricus Anto- nie z. van Johannes van Egmond en Maria Jacoba Verhart. Geboren te Leiden: Wilhelmus Ma ria z. van Jacobus Wilhelmus Meyer en Theodora Cornelia Straver. Gehuwd: Adrianus Martinus Per- fors 30 j. en Nathalie Hortense Zon neveld. Overleden: Jacobus Leonardus de Groot 79 j. echtg. van Maria Straat hof. Jan Pen, 62 j. echtg. van Geer- truida Wilhelmina Eggink. ZOETERMEER Schietvereniging. De uitslagen van de onderling gehouden schiet wedstrijden dooi de schietvereni ging „Diana" zijn: Klasse A: P. A. v. d. Meer 233 p., J. Friggen 231 p. Ph. v. d. Wees 228 p., P. de Bruin 226 p. Klasse B: 1. Vleggert 220 p., J. de Bruin 218 p., A. Koole 217 p., Adr. v. d. Meer 203 p. Klasse C: J. Woldendorp 224 p., R. C. de Bruin 219 p.. J. de Jong 104 p. Vrije baan: Klasse A: A. P. v. d. Meer 2 x 35 p., D de Jong 36 p., P. de Bruin 4 x 35 p., J. d eWilde 2 x 35 p. Klasse B: T. Vleggert 36 p., A. de Wilde 36 p.. Adr v. d. Meer 2 x 35 p., J. de Bruin 35 p. Klasse C: R. C. de Bruin 36 p., J. Kool 35 p., J. de Jong 34 p., J. Wol dendorp 33 p. Gunning bouw 3 woningen. De bouw van de 3 dubbele woningen voor de Alg. Woningbouwer. „Be ter Wonen" is gegund aan de laagste inschrijver Jac. Brandhorst voor 29.994. Geboren: Izak Jacob zoon van Izak Jacob Roos en Neeltje Loef. Cornelis Adrianus Joseph zoon van Adrianus Perus Smits en Helena Ma ria Ericht Harmina Klazina dochter van Leendert Dogterom en Hendri- ka Aaltina Boething; Johannes Ge- rarda Maria, z. van Jacobus Johan nes Vollebregt en Gerarda Maria Duivesteijn. Huwelijken: Dirk Voorwinden, 33 Perkel en Rodenrijs en Janna Dekkers, 17 jaar. Overleden: Philippus Buitendijk, 94 j. wed. van Johanna Maria Jans sen. Vrijdagavond kwam de raad van tooh zijn moeilijkheden hebben en Voorschoten in vergadering bijeen De zetel van de heer Viveen was onbezet; zijn aanwezigheid werd el ders vereist. De zetels van de heren Sirks en van Leeuwen werden in genomen door de heren Korthals en Schrama, die op deze avond werden geïnstalleerd en beeëdigd. In zijn toespraak na de beëediging zeide de voorz., dat de beide heren geen onbekenden waren in het politieke leven, en hij hoopte dat zij beiden de belangen van Voorschoten naar 'hun beste weten zullen behartigen en dat zij met voor de gemeente nuttige voorstellen t.z.t. zouden ko men. vereniging tot IJsbestrijding te Leiden, welke zich ten doel stelt, om, wanneer de weersomstandighe den daartoe aanleiding geven, ver schillende waterwegen rondom Lei den voor de scheepvaart bevaarbaar te houden, deelt mede, dat zij heeft besloten, evenals vorige jaren, in samenwerking met de betrokken gemeenten, gelegen in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, een ga rantiefonds in het leven te roeoen. Daar het verantwoord is aan" deze fondsvorming deel te nemen, stel len B. en W. voor een bedrag van ƒ192,26 t.w. 9613 inwoners maal 0.02 per inwoner beschikbaar te stellen. Verbouwing van twee „open baarheden". Uitbreiding O.L. school en huis vesting dienst openbare werken. Dit was een voorstel van B. en W., waar voor een crediet verlaagd werd van 73.500.en dat in deze vergade ring door verschillende leden van de raad besproken werd. Zoals voor gesteld door B. en Wwerd voor beide objecten een oplossing gevon den, en wel op korte termenn. De openbare lagere school behoeft drin gend uitbreiding. Over dit punt zijn al de leden het eens. Alleen de vraag hoe en in welke vorm eisten de nodige tijd van bespreking. De heren Schrama en Buwalda hebben bezwaren tegen uitbreiding van de school op de plek, waar deze nu staat. Rekening houdend met de toekomst wanneer uitbreiding en concentratie van de gemeentelijke instellingen nodig blijkt werkt de thans voorgestelde uitbreiding rem mend op een eventuele vergroting van het Gemeentehuis. Beide heren staan op het standpunt, dat een nieuwe school gesticht moet worden en dan op de plek, waar deze in het uitbreidingsplan is geproiect-erd. De voorz. weerlegt de gemaakte be zwaren en deelt mede, dat men re kening moet houden met de be staande feiten. Een Finse school? Dit type is populair gesproken niet meer leverbaar. Vergunning voor een permanente nieuwe school is wel niet geheel uitgesloten, maar zal Van heden al tot en met 28 Dec. is de gelegenheid opengesteld tot het opgeven van NIEUWJAARSADVERTENTIES die worden geplaatst in ons nummer van ZATERDAG 31 DEC. tegen gereduceerd tarief De prijs bedraagt: 1—15 m.m. 11.50 elke m.m. meer t 0.12 Deze advertenties kunnen, behalve bij onze administratie, ook worden opcegeven bij de plaatselijke agenten en be zorgers in de stad, echter UiTSLUITEND tegen CONTANTE betaling. Spoedige opgave is gewenst. Na 27 December wordt het gewone tarief ad 15 ct. per m.m. in rekening gebracht. DE DIRECTIE de nodige kosten. De heer Korthals geeft eveneens zijn visie op het voorstel. Hij acht het een voorstel van groot belang omdat er belangrijke bedragen mee zijn gemoeid. Hij acht het plan aan vaardbaar omdat men thans met een uitgave van K ton klaar is en een nieuwe school zpker meer dan een ton zou kosten. Spr. informeert nog of er een fietsenbergplaats gepro jecteerd is, waarop door de voorz. bevestigend werd geantwoord. De heer Fortanier maakte nog een opmerking over het monument voor de gevallenen. Door de uitbreiding van de school moet het monument verplaatst worden. Krijgt het nu zijn definitieve plaats of niet? Hij vindt het uit piëteitsoogpunt gezien niet juist, als het monument door om standigheden verplaatst moet wor den. Bij de stemming over dit voor stel stemden 9 leden voor, 3 tegen, tw. de heren Schrama, Buwalda en v. d. Hulst. Dammen Een lokaal voor de plaatselijke damvereniging. Zou de gemeente voor dit doel geen lokaal beschik baar kunnen stellen? De^e vraag werd gedaan door mevrouw Romijn- Oostveen, die er tevens op wees, dat een lokaal van de oude openbare sdhool hiervoor wel geschikt zal zijn. De voorz. antwoordde, dat de mo gelijkheid onder de ogen zal worden gezien. In ieder gevaj niet eerder dan voordat de verbouwing v?n de school met de Bijbel op de Wijn gaardenlaan gereed is. .Armoedige kledij De aankleding van het gemeente huis werd eveneens door mevrouw Romijn gelaakt. Nu de verbouwing zo goed als gereed is en zijn einde nadert verzoekt zij meer aandacht te besteden aan de aankleding. De huidige aankleding acht zij armoe dig en de burgerij van Voorschoten onwaardig. Wanneer B. en W. met voorstellen komen, zullen deze van veel leden van de raad hun instem ming wel betuigen, waarop de voorz. repliceerde, dat het cni' -innenkort met dergelijke voorstel len zeker zal komen. Gedenk Lij ue aanschaffing van nieuwe stoffering de plaatselijke middenstand, aldus de heer Fortanier in het slotwoord over de aankleding. Aan het einde wenste de voorz. de heren nog een vrolijk Kerstfeest, een goed uitein de een een goed begin van het nieu we jaar. HAAGSE GERECHTSHOF. Twee dodelijke aanrijdingen. Wegens het veroorzaken van dood door schuld was de vrachtrijder A. K. te Katwjjk aan Zee door de rechtbank veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Van dit vonnis kwam hij in hoger beroep bij het Haagse Hof waar de proc. generaal wel van mening was, dat verd. de bocht te nauw had genomen, waar door een motorrijder tegen de wa gen botste, doch de mate van schuld voor verd. was niet voldoende aan wezig, zodat vrijspraak werd ge vraagd. Het Hof heeft verdachte vrijgesproken. Voorts was de chauffeur B. van M. te Sassenheim door de rechtbank tot drie maanden hechtenis veroor deeld wegens veroorzaken van dood door schuld. In hoger beroep vor derde de proc. generaal bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft op nieuw drie maanden hechtenis op gelegd. Weggebruikers, 300 kinderen elk jaar weer, Vallen ten offer aan het Verkeer! „Die zwarte vlek moet weg!" AI.PHEN AAN DEN RIJN HET LUILEKKERLAND VAN ALPHEN. De opbouw van de traditionele fancy-fair in de SL Josephzaal, ten bate van de militairen is gereed. Ruim drie dagen werd daar in koortsachtig tempo door tientallen dames en he ren gewerkt. Dat zegt zoveel, dat er aan het interieur, de stands, de ver makelijkheden en attracties meer dan anders veel zorg is besteed. En dat verhoogt de gezellige sfeer, wat al leen al veel waard is voor de bezoe ker. De toegang is vrij. Bovendien wordt 2e Kerstdag aan elke bezoeker een gratis verversing aangeboden Duizenden guldens worden besteed aan prijzen. Enkele grepen: fitsen varkens, kazen, hazen, konijnen, hammen, rollades, fruitmanden, taar ten, kerstkransen en honderden klei nere prijzen, maar bovenal een luxe wagen anno 1949, merk Kaizer Prai- ser, met salon dak en ingebouwde tadio. Het wordt: het luilekkerland van Alphen. Profiteert van deze, wel licht de laatste gelegenheid. En toont daarmede uw dankbaarheid aan de soldaten die voor ons het vaderland dienen en dienden. Voor openstelling der fancy-fair en andere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer! Geboren: Alida, dr van A. Roest en W. de Haas; Frederik Willem, z. van P Oostervink en G. Buiten; Eliza beth, d. van M. van der Zwaard en A. de Vos; Helena Cornelia Hubertus. d van A. van Gils en B G. van He- mert; Nelly Gijshertha Annie, d. van M. Kersbergen en N. J van Helden; Adriana Gerarda, d. van J. Spreij en G. van Leeuwen; Hubertus Gerardus. z. van P. E. Loogman en P. M. Rade- maker. Ondertrouwd: J. van Rijn 26 j. en J. Batelaan 26 j. Getrouwd: H. van Roon 20 j. en J de Pater 19 j. Overleden: Wilhelmina van Vos kuilen 5 mdn.; Johanna H. Sernée 82 j., weduwe van J. H. Waardenbure. ALKEMADE Geboren: Elisabeth Johanna Maria d. van A. van der Aart en A. van der Aar; Sophia Petronella Ma ria d. van A. P. G. Oudshoorn en S. J van der Meer; Teunis z. van J. Rierdijk en G. Schalk; Henricus Johannes Maria z. van C. L. van der Salm en J. C. M. Bontje; Johannes Petrus z. van J. van Haastregt en C. A. Ganzevles; Hendricus Adria nus Joseph z. van H. P. de Vries en C M Rietbroek; Maria Cornelia Jo hanna d. van H. C. van Berkel en Th. J. W. Bakker. BOSKOOP Geboren Wilhelmus Anthonius z, v. Theodorus Louwers en Alida Snabel; Marinus Johannus z. v. Hen ri Poot en Pieternella van Drunen. Getrouwd: Jan Zael 28 jr en Inge- tje Wilhelmina Koomen 23 jr; Cor nelis Hoogendoorn 24 jr en Johanna Cornelia Bos 23 jr. Overleden Arie Pos 53 jr echtge noot van Johanna Maria de Groot. HAZERSWOUDE Gidsen-gezelligheid. Der ge woonte getrouw boden onze Gidsen in de oude school hun ouders een prettige avond aan. De opening be gon met iets zeer verheugends, n.l. de installatie van een nieuwe leid ster. In vlot tempo werd daarna een kleurig en gevarieerd program ge boden. Met zang, declamatie en toneel toonden de gidsen, dat zij behalve in het buitenspel ook hier het goede spoor weten te vinden. Ernst en luim, voor elk wat wils. Ook de aalmoezenier liet zich niet onbetuigd en sprak een ernstig woordje tot de ouderen. In brede lij nen toonde hij aan het belang van de vrije jeugdbeweging, speciaal van de Gidsen, ook in ons dorp. Zonder steun, medeleven en hulp van de ouders kunnen de leidsters het niet klaren. Voor deze avond, welke de gidsen boden, voor de zorg en toewijding der leidsters, hadden de aanwezigen niets dan lof. Met een daverende yell: een wel te rusten, werd deze avond gesloten 't Was voor de staf weer een aan sporing. vooruit op deze weg en nooit versaagd. HAZERSWOUDE (Dorp) Zoals reeds eerder per advertentie in ons blad werd aangekondigd komt D. V. op Tweede Kerstdag en op 28 December d a.v. weer voor het voetlicht, ditmaal met een van vori ge uitvoeringen in de Kerstweek enigszins afwijkend programma Werden voorheen n.l. deze toneel avonden min of meer in de sfeer van Kerstmis gehouden, thans is dit al leen het geval met het toneelstukje Moderne Meisjes", waarin tevens enkele nieuwe speelsters van hun kunnen blijk zullen moeten geven Daarna komt ten tonele „Klei of Zand", een leutig blijspel over het Brabantse boerenleven, waarin de controverse tussen de z.g. zand- en kleiboeren op de voorgrond treedt. Al met al dus een gevarieerd pro gramma en wij wensen D. V. bij voorbaat veel succes. KOUDEKERK Ondertrouwd: Jacobus van Of- wegen 27 j. en Adriana Maria Ho- genes 25 j. NIEUWKOOP Geboren: Anna Maria d. v. G. P. v. d. Weijden en J. L. van Steijn; Cornelia Gerritje d. v. J. Leliveld en W. den Hartog, Cornelia d. v. P. M. M. v d. Weijden en C. J. C. M. de Wert, Cornelia Margaretha d v. F. A. Demoed en J. Vos, Maria Johan na d. v. A. de Beer en M. D. Hooge- veen, Dirk z. v. J. A. v. d. Lek en C. A Meijer. Ondertrouwd: J. de Rijk 31 jr en C. Pieterse 25 jr, J. Zuij der vliet 25 jr en Th. W. Pietersen 24 jr; J. J. M. Goes 24 jr te Kamerik en J. W. Fransen 22 jr, G. J. Kuijf 32 jr en H. M. van Dam 29 jr; J. H. E Spits 28 jr Bernean (België) en G. G. Wan- sinck 28 jr; C. van 't Kruis 22 jr te Nieuwveen en M. J. Blijleven 19 jr. Overleden: Gerrigje van Dijk 77 jr wed. van G. Oostveen. WOUBRUGGE Kerstmiddag ouden van dagen. „Ook de ouden van dagen hebben een taak te vervullen Is het niet meer in het volle leven, zij moeten, evenals de herders, die de nachtwacht hiel den in het veld, waken over hui- kudde". In deze woorden van de heer P. J. Rijpstra klinkt eerbied voor de ouden van dagen en eerbied voor hun levenservaring. Daaraan wordt tegenwoordig wel eens te wei nig gedacht. Daarom is het goed gezien van de plaatselijke afdelingen van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen, de ouden van dagen een Kerstmiddag aan te bieden. Dat dit op prijs wordi gesteld, weet een ieder, die op de juiste plaats z'n oor te luisteren legt. Mevr. Loth, de presidente, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en droeg de leiding over aan de heer Rijpstra. Deze ging voor in gebed en las daarna het Kerstevangelie; eveneens vertelde hij op boeiende wijze een kerstverhaal. O.l.v. het zangkoortje van de af deling werden vele kèrstversjes ge zongen. Het zingen werd afgewisseld iret tractaties. Al keuvelend liet men zich de thee. koffie en het gebak goed smaken. Mevr. Schijff droeg nog eni ge gedichten voor. De heer H. v. d. Nagel dankte namens de aanwezigen voor het gulle onthaal Het doet ons goed, zo zeide hij, dat wij ouden niet worden vergeten en dat de Platte landsvrouwen ons een Kerstmiddag hebben gegeven, waar we allen met vreugde en dankbaarheid op terug zien Mevr. Loth bedankte de heer Rijn stra voor de leiding en de commissie van voorbereiding voor al 't verrich te werk. Een bijzonder woord van dank kreeg de heer Swama, die zo spontaan zijn zaai voor dit doel had afgestaan. Nadat de dames een zak snoep en de heren een sigaar hadden gekregen, sloot de heer Rijpstra deze middag. Geboren: Hendrikus Johannes, z. van H. J. Hoogenboom en H. A. Vol- water; Gesina Jantiena, d. van G. Hoogeveen en M. Duinkerken. Dat de raad van Leiderdorp vol ledig vertrouwen stelt in het college van B. en W. bleek gisteravond wel uit het feit dat de begroting voor 1950, zonder algemene beschouwin gen en z.h.s. werd vastgesteld. Bij de behandeling werden door de voorzitter bij enkele posten enige nadere inlichtingen verstrekt Daar bij kwamen o.a. de wethouderssala rissen aan de orde. Desgevraagd had de raad indertijd voorgesteld aan Ged. Staten te verzoeken deze te brengen op f 500 per jaar. Op de begroting was uitgetrokken een be drag van f 450 per wethouder. De heer van der Stoel wilde een bedrag van f 500 uittrekken. De voorz. ant woordde, dat Leiderdorp met haar voorstel boven de normen was ge gaan en dat daarom nog geen be slissing was gevallen. Het bedrag van f 450 zou echter, volgens ver kregen inlichtingen, in ieder geval worden toegestaan. Het feit dat thans f 450 wordt uitgetrokken doet aan het indertijd gedane voorstel niets af. Op voorstel van B. en W. werden de presentiegelden voor de raads vergadering verhoogd van f 3 op f 5, voor de leden van stembureaux van f 6 op f 8, voor de leden dei- raadscommissies van f 1.75 op f 3 en voor de leden van de woning commissie van f 3 op f 5. De schulden der gemeente Aan de schriftelijke beantwoor ding door B. en W. van het rapport der begrotingscommissie ontlenen we het volgende: De commissie had gevraagd naar de schuldenlast der gemeente per inwoner. B. en W. onderscheidden onder totale schuld: L De schuld waarvoor leningen zijn aangegaan; II. de ongedekte ka pitaalsuitgaven. Deze schulden kunnen worden on derscheiden in: a. in schuld, waarvan de renten, de aflossingen en de afschrijvingen moeten worden gevonden uit belas tingopbrengsten, huren van gebou wen en waterleidinggelden; b. in schuld, waarvan de renten, de aflossingen en afschrijvingen geheel worden bestreden uit de wo- ningbouwexploitatie; c. in schuld, waarvan de renten, de aflossingen en de afschrijvingen geheel ten laste van het grondbe drijf komen. Deze schuld bedraagt, gesplitst naar deze onderdelen: sub a. I leningsschuld f 37.930; II. ongedekte kap uitg. f 372.425,43; To taal f 410.355,43 sub b. I. leningsschuld f 543.885,85 II. ongedekte kap. uitg. f 102.337 To taal f 64S.222.85 sub c. I. leningsschuld f 97.035; II. ongedekte kap. uitg. f 21.900; Totaal f 118.935. Blijf af toch zonder noodzaak Van ons reddingsmateriaal „Het gaat om mensenlevens Bedenkt^dat allemaal Het grondbedrijf heeft een schuld aan de gemeente van f 134.535. De schuld per hoofd van de schuld sub. a bedraagt pl.m. f 87.30 tegen f 78 in het vorig jaar. Tegenover deze schuld staat een kapitaa1 van f 117.100,23, zijnde ongeveer f 25 p. inwoner, alsmede de bezittingen die niet voor de openbare dienst zijn bestemd, verzekerd tegen brand schade tot een bedrag van f 185.200 zijnde ongeveer f 40 per inwoner. Tegenover de schuld sub. b staan hypothecaire vorderingen op wo ningbouwverenigingen en het bezit de»- duplexwoningen. Door deze du- plexwoningen was aanvankelijk een lening geraamd doch deze kon nog niet worden gesloten, zodat bij dit overzicht voor deze woningen een ongedekte kapitaalsschuld is mede- gerekend van f 81.437. Tegenover de schuld sub. c. staat de taxatiewaarde van de bezittingen van het grondbedrijf ad. f 115.350 en een vordering op de gemeente van f 16.000 ook de begroting van het grondbedrijf werd z.h.s. vastgesteld. Wat de Raad van Leiderdorp Vrij dagavond verder behandelde. Het voorstel van B. en W. tot ver pachting van een stukje grond achter ue meuwe begraafplaat.; aan C. Hoo- geboom werd aangehouden in ver band met een na-ingekomen verzoek van de heer Moraal óm dit stukje te mogen huren als tuingrond. De wo- n'rig aan de Berkenka^e no. 2 werd opnieuw verhuurd aan P. Zwaan. Vis water werd verpacht aan J. Moenen te Leiden. Het bedrag per leerling voor de lagere scholen werd vastge steld op 29.13 per leerling, voor de ulo-school op 34.per leerling. Besloten werd boven de reeds aan gegane kasgeldleningen, samen groot 150.000.nog een tweetal kasgeld leningen aan te gaan van 100.000.— elk, zodat in totaal ƒ350.000.— kas geld wordt opgenomen voor de kapi taalsbehoeften der gemeente De on gedekte kapitaalsbehoeften belopen volgens de begroting 1950 rond 410.000.De woningbouwuitgaven zijn deels gefinancierd uit leningen met lange looptijd en deels uit een bijzonder crediet in rekening-cou rant. De neutrale kleuterschool. Het verzoek van het werkcomité voor de bouw vaneen neutrale kleu terschool. om een renteloos voorschot voor de bouw of om een gebouw te gen jaarlijkse huur vergoeding be schikbaar te stellen maakte nog even de tongen los. B. en W. stelden voor de beslissing op dit verzoek aan te houden in ver band met de op komst zijnde wette lijke regeling. De heren Kuilenberg f-n Eror'prman (P T" en de heren Boon en Disseraad (P. v. d. A.) waren 'het niet eens rret de zienswijze van E en W. Hun bezwaar was dat „op komst zijn" een zeer rekbaar begrip is en ze achtten deze aangelegenheid zo urgent, dat niet langer kon worden gewacht. De voorz waarschuwde voor de financiële consequenties aan de inwilliging van het verzoek ver bonden. Niettemin stemden deze he ren tegen het voorstel van B. en W., zodat het met 7 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Het verzoek van de Ned. Hervorm de schoolvereniging tot het vaststel len van een verplaatsirgskostenrege- ling voor het onderwijzend personeel werd afgewezen op grond van het feit, dat de personeelslasten voor re kening van het Rijk genomen dienen te worden en het "bedrag per leerling in vergelijking met andere gemeen ten vrij hoog mag worden geacht, zodat voor de verzekering van de goede gang van het onderwijs even tuele verplaatsingskosten altijd nog ten laste der exploitatieuitgaven kun nen worden gebracht. De heer de Graag vestigde de aan dacht van B. en W. er op, dat een en ander wel van invloed kon zijn op de personeelsvoorziening, hetgeen de heer Snel betwijfelde. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6