Kerstboodschap van H.M. de Koningin Het beste ervan zien te maken ,Sii£Ce nacht ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 H.M. Koningin Juliana heeft een Kerstboodschap gericht tot haar volk, waarin zij heeft ge sproken over de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië. Ik zou graag mèt u samen even een ogenblik van bezinning hebben bij het komende Kerstfeest want ver leden jaar was er oorlog, en dit jaar vrede voor ons in Indonesië. Moge de vrede voor Indonesië bestendig zijn dat is ons aller wens voor ons jong broederland. De dag na Kerstmis zal een zeer bijzondere voor ons zijn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevoren. In het verleden zijn bij ons, Neder landers, aspiraties van velerlei soort werkzaam geweest in Indonesië. Eigenbelang en naastenliefde zonden wij erheen. En zij, die hun beste krachten ga ven voor dat land en dat volk, voelen zich soms onzeker, of er thans dank baar om voortzetting van hun levens werk zal worden gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mon- diggewordene, zal worden terzijde geschoven. Toch bouwi een samen leving altijd voort op het werk van hen, die de ander en niet zichzelf zochten, en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk ver geefs was. Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar we willen nu op dit moment niet het oog op het verleden richten, maar liever op de waarden in de toe komst. Wij hebben allen de langs democra tische weg tot stand gekomen beslui ten te aanvaarden, onverschillig of gij van oordeel zijt, dat Indonesië aj lang, of nog lang niet, rijp is voor haar onafhankelijkheid, en hoe be- tt-M- KONINGIN JULIANA A.N.P. Foto Jos Zandvoort zorgd en zwaar uw hart ook is: ik zou willen zeggen in heilige ernst, en een beroep doende op de diepe wel willendheid jegens Indonesië: wan neer de Nederlanders eerlijk dit spel, volgens de nieuwe regels, spelen, zul len zij in Indonesië welkome gasten zijn. Bij deze souvereiniteitsoverdracht laten wij iets los en zij ontvangen iets, namehjk onze erkenning van wat ieder volk immers met zijn diep ste wezen wenst, en immers ook door geen Nederlander een ander in we zen wordt misgund. En omdat het nu Kerstmis is, en ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de zekerheid hardop uitspreken, dat het, voor de meesten van ons, in ons hart een gul en vrijwillig afstaan zal zijn. Wij, voor ons, moeten de dingen op lange termijn kunnen zien, en, met de souvereiniteit, ook ons ver trouwen schenken, en onze vriend schap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij, Nederlanders, ons op Kerstmis, met de joodse herders, de Wijzen uit het oosten, en ontelbare anderen, scharen om het Kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weer klank van „ere zij God in den hoge vrede op aarde in de mensen een welbehagen". En dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer. in groeiende broederschap. En wij mogen dit inzet ten, voor zover wij, elk voor ons zelf, wijs zijn en van goeden wille, wetende, dat aan de overzijde, in In donesië, gelijkgestemden opstaan. Maar voor wij dit beginnen, doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te worden. Wij, die gewend waren leiding te geven, wor den tenslotte zelf weer geleid door een Hogere Leiding. Laten we eens bedenken, wat een kleine visjes wij zijn in de grote stroom der historie, zwemmend stroom op of stroom af, maar vaag beseffend, wat de school, waartoe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze Hogere Leiding gaat er toch niet ook maar één van deze kleinste visjes verloren. De mensheid is zich altijd sterker bewust van de nood, dan van de liefde tot Hem, die nog steeds de be hoeder is van de mens Hoe zouden wij de wereld kunnen redden? Zeker niet op de talloos vele ma nieren van mensen en door mensen. H. M. besloot met de wens. dat het Kerstfeest ons de kracht moge schen ken, onszelf te geven aan Hem, die dan door ons de wereld zal verheffen uit nood en verderf tot een wereld, waar de mens zichzelf in zal vinden en geven aan allen. GEESTES- VERNIEUWING pjET KERSTFEEST stelt nu met zijn Licht elke gebeurtenis in de wereld in de schaduw. Het Licht, dat in de duisternissen blinkt, schijnt al le andere glanzen doof en dof. Dat zal het blijven doen ondanks alle po gingen om het bescheiden lichtje van de Kerstnacht te overdonderen met de zon van 'n Stalin of van welke andere rode afgod ook. Het klinkt voor ons zo onzinnig, maar het is te vens zo droevig al dat tam-tam te horen rondom de figuur van de rode tsaar, wiens troon niet in een stal maar in het machtige Kremlin staat; wiens rijk er geen is van liefde en nederigheid, maar van haat en angst; aan wiens voeten de armen niet ko men knielen, maar van wien de ein deloze stoeten ellendigen wegtrek ken naar de barre steppen van Si berië; aan wien offers van mas sa-arrestaties, onophoudelijke zui veringsactie en executies worden ge bracht. En toch wil men deze 70-jarige wiens einde met rasse schreden na dert, de plaats doen innemen van het Kerstkind en diens verjaardag maken tot het rode Kerstfeest ach ter het ijzeren, gordijn. Hij moet het symbool worden van de materiële welvaart van Rusland en daarna van heel de wereld. En geen van al die genen, die buigen voor dit symbool, heeft er enig besef van, hoe arm zalig die hele materiële welvaart is, wanneer de ware Vrede en de ware Vrijheid weggeorganiseerd zijn, wan neer de mens niets anders is gewor den dan een kudde-dier, dat overdag zich Stachanovistisch mag uitsloven en 's avonds op massa-vergaderingen mag applaudiseren ter verheeriij king van de „man van staal". Wat heeft de arme mensheid de les van Bethlehem thans nodig, hard no dig! DETER PAST bij het Kerstfeest de aanvaarding van de resultaten der Ronde Tafelconferentie. Niet omdat de a.s, overdracht der souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indo nesië in de gewijde sfeer zou lig gen van dit lieflijkste aller kerkelij ke feesten; ook niet omdat er in Ne derland alleen maar vreugde en vol doening zou heersen, nu wij de zeg genschap over de Indonesische Ar chipel hebben prijs gegeven. Maar omdat de gedachte van verzoening, van vernieuwing der vriendschaps betrekkingen. van het brengen van offers ook, betei de geest van het Kerstfeest ademt dan het valse vre- desgekrijs uit Moskou. Wij hebben ons niet uitgeput in toejuichingen naarmate de onder handelingen met de Indonesische delegatie vorderden; integendeel hebben wij ons hoe langer hoe meer gedistancieerd, omdat er in de ont wikkeling der onderhandelingen ele menten te voorschijn kwamen, welke wij liever anders hadden gezien. Langzamerhand hebben deze he- zwaren zich vooral gecentraliseerd rondom twee kernen, nL de te haas tige en daarom des te minder ver antwoordde overdracht der souve reiniteit, waardoor de te nemen stap een sprong in het duister is ge worden, en op de tweede plaats, de al te lichte constructie van de Unie Aan de andere kant hebben wij ons ook niet hardnekkig verzet te gen deze gang van zaken, omdat wij inzagen, dat het onvermijdelijk was en dat een koppig tegen de stroom op roeien de toekomst slechts zwaarder zou kunnen maken. Nu de grote stap eenmaal is geno men, het parlement het accoord heeft aanvaard, blijft ons ook niet anders over dan de situatie loyaal te aan vaarden en met opgewektheid dc nieuwe toekomst in te gaan. jMEDERLAND kan in elk geval de toekomst tegemoet treden met het bewustzijn, dat het in het verleden gedaan heeft wat een goede mo gendheid behoort te doen tegenover volken, die onder haar bewind staan. Nederland heeft reden om trots te zijn op het monument, dat het in Indonesië voor zichzelf heeft opgebouwd. Nieuwe verhoudingen zijn aangebroken en zul1 en zich straks verder gaan ontW^Velen. maar deze kunnen steunen op de oude verhoudingen, waarover ons land zich niet behoeft te schamen. Het „Handelsblad" geeft in een na beschouwing de volgende sumihiere samenvatting: „Nederland heeft de veiligheid, de rechtszekerheid, de volksgezond heid verbeterd, het heeft een admini stratieve orde geschapen het heeft onderwijs voor dit in hoofdzaak agra rische volk ter hand genomen, het heeft de landbouw in nieuwe banen en naar n'euwe producten geleid, het heeft markten geopend, ook voor de bevolkings-cultures, het heeft woeste gronden ontgonnen, een industrialise ringsproces ingezet, een volkscre- diet-stelsel opgebouwd, en de striid tegen vele en slonende tropenziekten aangebonden. Het heeft de intelli gentsia van Indonesië gelegenheid gegeven om een ontwikkeling door te "maken, waarmede onontkoombaar de wapens gesmeed zouden worden die zich in sommiger handen later tegen Nederland zouden keren. Dat is het onvermijdelijke lot van elke opvoeder, die een pupil bewust mo^kt van ziin eigen kracht. Wii hebben Indonesië oogevoed en krachtig gemaakt en nu kan het on eigen benen staan. Natuurlijk zal het ook nu nog de aanvu^ehde hulp en steun kunnen gebru'ken van hen die het 't bewijs van volkenrechte lijke meerderjarigheid hebben ver leend. Nederland heeft nog een taak in Tndones'ë. zii het dan een geheo1 andere dan tot nu toe. Voortaan zal alles er op gericht moeten ziin. de ionge samenwerking te versterken en te verstevigen. Laten wij dat doen in de geest van het Kerstfeest, dat vernieuwing en verlossing kwam brengen, toewij ding, trouw en eensgezindheid. In Indonesië is men vastbesloten TUU DE VOLGENDE WEEK Indonesië een staat wordt, kan men consta- teren, dat de oplossing van het Nederlands-Indonesische geschil door geen van de beide partijen hier met overmatig enthousiasme is begroet. De meeste Nederlanders, aldus meldt Associated Press, zijn van oordeel, dat zij te veel hebben weggegeven en dat dit ook nog -te vlug is ge beurd. Aan de andere kant zijn er vele Indonesiërs, die van mening zijn dat zij meer hadden kunnen winnen, indien de guerillastrijd was voort gezet. Zowel de Nederlanders als de Indo nesiërs geven buitenstaanders er de schuld van dat zij hen in hun hui dig positie hebben gedrongen. In bei de kampen hoort men gewoonlijk de klacht uiten, dat Amerikaanse druk er voor verantwoordelijk is Maar ook al stemmen beide par tijen niet van harte met alles in, zij aanvaarden het en blijken vastbe sloten te zijn er het beste van te ma ken. Voor de Indonesiërs is de plech tigheid van de overdracht te Batavia belangrijker dan die te Amsterdam, omdat zij hun vrijheid niet zien als iets dat hun in Europa kan worden aangeboden. De verwachting was, dat president Soekarno het gezag van de Neder landse autoriteiten te Batavia zou overnemen, maar het comité van voorbereiding achtte het in strijd met de positie van Soekarno als hoofd van een souvereine staat om het ge zag te aanvaarden van de Nederland se Hoge Vertegenwoordiger, een amb tenaar. De president wordt nu verte genwoordigd door een delegatie. De volgende dag vliegt Soekarno Tanden wit a/s a/pensneeuw met IVOROL TA N O PAS TA HAD ZETTER WAARHEIDSPIL GESLIKT? Het Stalin-ver jaar dagsnummer van de Belgische „Drapeau Rouge", liet Woensdag Eduard Lalman, se cretaris van de communistische par tij zeggen: „In Rusland is er geen blijvende vrede, is er geen hoop voor de ar beiders." Gisteren maakte de redactie haar verontschuldiging voor deze zetfout, want in plaats van „in Rusland" had er „zonder Rusland" moeten staan. Het blad meldt niet, of de onge lukkige rode zetter, die de fout maakte, al ontslagen is. ONZE PRINSESJES IN CIRCUS TE LONDEN. Z.K.H. prins Bern- hard woohde met de prinsesjes Bea trix en Irene in Londen een voor stelling bij van het beroemde Ber tram Mills Circus. Prinses Bea trix en prinses Irene tijdens de voorstelling. naar Batavia om daar een grote pa rade af te nemen en als president van Indonesië zijn intrek te nemen in het witte paleis van de vroegere Neder landse gouverneur-generaaL UITNODIGING VOOR KONINGIN JULIANA TOT EEN BEZOEK AAN INDONESIë. Op doorreis naar Nederland heeft dr. Mohammed Hatta, minister-pre sident van Indonesië, te Karatsji verklaard, dat het mogelijk is, dat koningin Juliana wordt uitgenodigd „te eniger tijd" een bezoek aan In donesië te brengen. Hij voegde er echter aan toe, niet een bepaalde uitnodiging bij zich te hebben. WIE LIETEN FAMILIEFILMS ACHTER IN KAMPEN OP JAVA? Ten stadhuize, Groenmarkt 1, 's-Gra- venhage kamer 6 en bij de afdeling bevolking, Goudenregenstraat 36, liggen lijsten ter inzage met een kor te beschrijving van de inhoud van een groot aantal films, door Neder landers in Indonesië achtergelaten. Het betreft hier 16 milimeterfilms, voornamelijk scenes bevattend uit 't familieleven van Nederlanders in Indonesië en tijdens verlof in Euro pa, uit de jaren voor de oorlog. De films zijn voor 90 procent afkomstig uit de kampen te Bandoeng en be vinden zich thans op het kantoor KERSTMIS IN CANADA Een witte Kerstmis komt in Nederland niet vaak voor. Anders is het in lan den met een kouder klimaat, zoals bijv. Canada. Binnenshuis branden de haardvuren en zijn de kamers feestelijk met dennegroen versierd. Buiten dekt de sneeuw de aarde als met een wit tapijt. Het is een gewoonte in sommige plaatsen van Canada dat op Kerst avond de jongeren langs de huizen gaan en Kerstliederen ten gehore brengen. Enige jongelui zingen voor een huis in Ottawa. Joseph Mohr en zijn Kerstlied Een wereld van vrede ligt er be sloten in het eenvoudige „Stille Nacht, Heilige Nacht". Reeds meer dan honderd jaar wordt het op Kerst mis gezongen, en telkens opnieuw wordt men getroffen door de innig heid van tekst en muziek en hun wondere samenklank. De dichter van het „Stille Nacht", Joseph Mohr, was in 1818, als pas ge wijd priester, aangesteld tot kapelaan tc Oberndorf in Oostenrijks Tirol. Kerstmis naderde en de jonge pries ter liep rond met de gedachte om een eenvoudig Kerstgedicht te schrijven, dat op muziek gezet, door de paro chianen in de Kerstnacht zou wor den gezongen. Het moest geheel ver schillend zijn van de pompeuze, bij na onbegrijpelijke woordenpraal der geïmporteerde Kerstzangen, welke zijn mensen plichtsgetrouw zongen, maar niet begrepen. In de morgen van 24 December dichtte Joseph Mohr zijn „Stille Nacht" en toog er mee naar de onder wijzer-organist Franz Grüter met het verzoek er een melodie voor twee stemmen met orgel- en guitaar bege leiding bij te schrijven. Grüter werd onmiddellijk gegrepen door de een voud en de zangerigheid der woorden en met geheel zijn ziel gaf hij zich aan de taak om de muzikale bewer king in overeenstemming te brengen met de inhoud der woorden. En in de Kerstnacht van 1818 klonk in het eenvoudige St. Nicolaaskerkje van Oberndorf voor de eerste maal het „Stille Nacht, Heilige Nacht". De kapelaan en de organist zongen het, Joseph Mohr de tenorpartij en Grü ter de tweede stem, terwijl enkele guitaren begeleiden. Het orgel bleef in gebreke, het was niet op gang te brengen, geen klank kwam er uit. Nog vele dagen later werd er door de parochianen gespreken over het jammer van dat orgel. Juist dit fa len zou de aanleiding worden voor de verspreiding van „Stille Nacht". V/ant Josepr Mohr ging naar een or gelmaker in Zillerthal om hem het geval te laten opknappen. Te Obern dorf leerde deze het Kerstlied ken nen, noemde het een meesterstuk en verzocht om tekst en melodie. Thuis leerde hij het aan de mensen der Zil- ler-vallei. De Zillerthalers zijn van ouds beroemd om hun muzikaliteit, velen trekken als liedjeszangers naar jaarmarkten en kermissen of gaan als venters en kooplui tot ver buiten de landsgrenzen. Ze hebben het „Stille Nacht" uitgedragen over de wereld, steeds weer vroeg men om „het lied van Oberndorf". „Stille Nacht" is in bijna alle talen van de filmcommissie te Batavia. De eigenaars zijn onbekend. Belanghebbenden kunnen de lijsten aan bovengenoemde adressen komen raadplegen. Na een eventuele her kenning van hun eigendom kunnen zij zich tot de filmcommissie te Bata via, Theresiakerkweg 4, wenden ten einde weer in het bezit te geraken van deze onvervangbare souvenirs. Binnenkort wordt een soortgelijke lijst met opgave van de inhoud van 8-milimeterfilms aan dezelfde adres sen verwacht. Hierover zal een na der bericht volgen. Bidault met de hakken over de sloot Franse regering krijgt vertrouwensvotum Na een nachtelijk debat in de Franse Nationale Vergadering over de begroting heeft de vergadering een motie van vertrouwen in de re gering met 303 tegen 297 stemmen aangenomen. Aan de vergadering was de vraag gesteld, of het over de begrotingswet voor 1950 wilde debatteren en minis ter-president Bidault had te kennen gegeven, dat de uitslag der stem ming als een vertrouwens-votum voor de regering zou worden be schouwd. Volgens de Grondwet had de regering alleen afgezet kunnen worden, indien 311 of meer tegen stemden, maar in de practijk had el ke meerderheid tegen haar gedwon gen af te treden. De hachelijke overwinning van de Franse regering wordt te Parijs als een aanzienlijke verzwakking van de positie der regering-Bidault be schouwd. In de wandelgangen voor spellen velen, dat de regering het ge detailleerde debat Maandag niet zal overleven. Men wijst er op, dat na- overgezet, soms met andere woorden- keus, maar zoveel mogelijk^ met be houd van rythme en de oorspronke- genoeg de helft der leden tegen ge stemd heeft, terwijl het aantal ont houdingen (18) een van de laagste uit de historie is. DE TRAMSTAKING IN HET RUHR GEBIED. De staking van de 1500 man per soneel van de tramdienst te Reck linghausen, die 27 steden in het Ruhr- gebied met elkaar verbindt, heeft succes gehad. De raad van beheer der tramweg maatschappij heeft besloten de voor malige SA.-kolonel Alois Greve niet als directeur aan te stellen. Het rampersoneel had verklaard te zullen staken tot de benoeming van Greve ongedaan zou zijn gemaakt. He tis nu weer aan het werk ge- ONTMANTELING DER HERMANN GOERING WERKE WORDT HERVAT. De Britse autoriteiten in Beneden- Saksen hebben aangekondigd, dat de ontmanteling van de voormalige Her mann Goering werke te Watenstedt Salzgitter op 2 Januari a.s. hervat zal worden. In de officiële mededeling wordt lijke betekenis. Joseph Mohr heeft nog vele ge dichten gemaakt, Frans Grüter nog vele begeleidingen gecomponeerd, maar hun meesterwerk bleef het Kerstlied van 1818. gezegd, dat tijdens de jongste con ferentie van ministers van buiten landse zaken te Parijs de geallieerde Hoge Commissaris een voorstel had ontvangen van de Duitse regering en de vakverenigingen om wijziging te brengen in de geallieerde voorstellen tot ontmanteling van deze fabriek. De ontmanteling werd gedurende het onderzoek omtrent deze voorstellen tijdelijk gestaakt, "maar de geallieer den hebben thans besloten, dat een hoogoven, de installatie van Krupp te Renn en de gieterij te Heerte ont manteld moeten worden. Een deel van de machinewerktuigen, die tij delijk gereserveerd waren voor her- herstelwerkzaamheden aan wagons en locomotieven kunnen echter voor het Duitse economische leven behou den blijven. De Britse autoriteiten hebben verder medegedeeld, dat een deel van de gebouwen door nieuwe industrieën gebruikt kan worden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5