Tentoonstelling van moderne religieuze kunst geopend Onze Leidse „Immigranten11 Onder stapel hout bedolven ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 In de Boerhaave-zalen Met enkele woorden heette gisteren avond de voorzitter van het Leids Kunstcentrum, de heer Jonkmans, het verrassend groot aantal belange- stellenden welkom, om vervolgens het woord te geven aan jhr. mr. Van Kinschot, onze burgemeester. Toespraak door de burgemeester De burgemeester betoogde, dat het hem een genoegen en persoon lijk een eer was, de openingsrede te mogen uitspreken en wel aan de vooravond van Kerstmis. Hij herin nerde aan het prachtig vers van Von del: „O Kerstnacht, schooner dan de dagen." Het zijn goede en verheven gedachten die ons met Kerstmis be zielen. En de kunst zoekt een uitings vorm voor die gedachten Goethe heeft eens gezegd; „de kunst is ge grondvest op religieus gevoel. Daar om heeft zij de neiging met de gods dienst samen te werken". We kunnen dat oomerken als we in de grote kathedralen komen. Misschien ken nen we allen de „biddende handen" van Dürer. Spr. herinnert zich een geval van een jonge man aan het ziekbed gekluisterd die juist aan die biddende handen zo ontzaglijk veel heeft gehad. Het is gelukkig, dat het Leidse Kunstcentrum deze ge dachte voor haar expositie naar vo ren heeft gebracht. Met de innige bede, dat deze tentoonstelling velen moge boeien, opent spreker thans de tentoonstelling Het zeer grote aantal aanwezigen begaf zich vervolgens naar de ten toonstellingszaal om de werken te bezichtigen. De zaal is ten overvloede versierd met bloemen en takken- arrangementen van de firma Kriest, alles even smaakvol geschikt. Nadat men hier een tijdlang had vertoefd, werden verversingen rondgediend. Muzikale ouverture. Vervolgens werd de tentoonstel lingsruimte herschapen in concert zaal. Onder de bekwame en kunst zinnige leiding de heer Geirnaert speelde het Toonkunstorkest een drietal interessante werken. We hoorden eerst het Concerto Grosso van Corelli. het z.g. kerstcon cert, waarbij het Concertino werd voorgedragen door de heer Rozen- daal, 1ste viool mevr. Duivendaal. 2de viool, en de heer Van Ham, cello Vervolgens gaf mr. Teebaal, met orkestbegeleiding een knappe ver tolking van het vioolconcert in D. kl. t. van Tartini. Een knappe ver tolking, en dat zegt wat. want dit vioolconcert js niet gemakkelijk. En tenslotte spee'de het orkest de Ouverture „Iphigenia in Aulis" van Gluck. We hebben naar dat alles met groot genoeeen geluisterd, want er we -d met grote ernst naar gestreefd ook datgene tot uitdrukking te bren gen, wat achter de noten zit. Als Boerhaave kon weten.... Na afloop van het concert nam wethouder van Schaik nog even het woord: om zijn harleliike dank uit te spreken aan het Toonkunstorkest, dat hedenavond voor het eerst mede werkte aan de opening van een ten- toonstellin voor de ve-d'ening van het kunstzinnig leven. Dat kan voor ons van grote betekenis worden. Wij hebben nu eenmaal niet een orkest van beroepsmusici te Leiden. Maar dat wij een orkest hebben van ama teurmusici is voor ons van grote be tekenis Hier zijn de religieuze beel dende kunst en de muziek samenge bracht. Dit is een samenwerking die Leiden nog niet heeft gekend. A">s Boerhaave kon we+en dat ziin zalen voor het Collegium Medico Practi cum in late-e tijd op deze wiize wor den gebruikt, zou hii het zeker toe juichen De heer Geirnaert heeft de betekenis van het Kunstcentrum be- langriik versteekt. Sorp^^r brengt zijn hartelijke dank aan Geirnaert en heeft alle hoop dat deze zaal. vooral ook door diens medewe-king zich zal lenen tot steeds meer bizondere uitvoeringen. DE TENTOONSTELLING. Men herinnert zich dat de schil derkunst in de Middeleeuwen een bijna uitsluitend religieus karakter droeg, omdat, ondanks krasse tegen stellingen. de reüoie het gehele le ven h'Nhoo.fste. de "Reformatie was religieus schilderwerk, althans in Noord-Nederland. een hoge uit zondering. Daarom is het een ver heugend versebiiusel. dat in dn laat ste tientallen jaren de religieuze kunst meer en meer wordt beoefend. En niet minder verheugend is dat Leiden en omgeving lveraan dr"k meedoen. De ke~k is onschatbaar rijk aan iconografische gegevens uit tmt Oude en het Nieuwe Testament en de levens dpr heiligen. De Middoteemven hadden hun eigen beeldend vermo gen. hun eigen visie- en v/e vinden die onovertroffen. Wij leven in een andere tijd- Er zijn vier eeuwen voor- biieppoan. Rn het cm^eeki vanzelf dat onze kunstenaars de oude gegevens op hun eigen wijze in beeld brengen. Zij zijn modern en daarmee hebben wii reiceping te houden. De Kerk. ofschoon meer dan 19 eeuwen oud en krachtens de belofte van Christus altijd dezelfde tot het einde der tijden, weet zeer goed, dat rondom de rots, waarop zij is ge bouwd, de geslachten der mensen komen en weer verdwijnen, en dat elk geslacht, dat het C"edo als belij denis aanvaardt, nieuwe uitingsvor men zoekt, om het levend geloof te verheerlijken, vooral in de kunst. De kunst tracht de oude iconografie in nieuwe vormen te vangen. Dat lukt de moderne kunstenaar niet altijd even voortreffelijk en de toeschou wer staat meermalen wat onwennnig tegenover zijn werk. Er zijn kunste naars. die nog niet tot volle rijpheid zijn gekomen. Wij kunnen dat niet allemaal uitvoerig bespreken, maar ik moet mij tot enkele opmerkingen beperken. Er zijn enkele voorbeelden van de gekruiste Christus. Afschuwelijk! zegt ge? Inderdaad, mooi in de gewone zin is het niet. Maar denkt U nu even aan het be roemde Isenheimer altaar van Mat thias Grünewaid uit de 15de eeuw. In de 15de eeuw trachtte men zich in te leven in de afschuwelijke smar ten, waaraan de Godmens ten prooi moet zijn geweest. Waarom zou de moderne kunstenaar dan niet het recht hebben zijn visie, zijn over tuiging te leggen in deze voorstel ling, die in ieder geval eerlijker en waarachtiger is dan die van de mooie gladde prentjes der 19de eeuw. Moet ik U bezig houden met de prachtige voorstellingen van Lode Sengers even meesterlijk van tech niek als gevoelig van voorstelling? Of met de schitterende tekeningen van J. van den Berg, die o.a in zijn voorstelling van „De Schepping' af finiteiten vertoont met Konijnen burg en nog meer met Toorop? Dan hebt ge verder het f-aaie glasmo- zaiek van Q van der Kaaij. voor stellend .De Onbevlekte Ontvange nis''. Over liet abstracte werk van H. van der Vet- „achter de duister nis en de ohaos het licht", heb ik ver- GEM. AANKONDIGING SLUITING KANTOOR GEMEENTE ONTVANGER. Burgemeester en wethouders bren gen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvan ger op Zaterdag, 31 December 1949, voor het publiek gesloten zal zijn. Burg. en Weth. voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, 4849 Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. leden week reeds geschreven, Roeland Koning is in „Het is Vol bracht'' en zijn Eloi sterk dramatisoh. Zo heeft ieder zijn éigen accent. Dit is. wat schilderwerk betreft, lang niet alles. Ik wil evenwel nog even wijzen op goede religieuze voorwer pen uit Brouwers aardewerkatelier, op een paar gesneden heiligenfiguur- tjes van L. Verstoep. Verder is er een tekening en maauette van Pete- Wijn souw van een advent-kaoel, de moei te van bestuderen waard. Wij moeten ons beperken. Maar wat gij ook ziet het is alles met ernst en overgave gedaan. En als eerste tentoonstelling van religieuze kunst door jongeren van onze tijd uit onze omgeving moeen we zeker spreken van een f->ede belofte voor de toekomst. Een belofte vooral ook. omdat er kunstenaars bij zijn, die zichzelf en hun persoonlijke uit drukkingsvorm nog niet geheel heb ben gevonden. Maar dat komt wel! Treedt deze kunst met onbevangen oordeel te gemoet! Swierstra. Wï/ELKE ROL in het Leidse arbeidsproces vervullen die inwoners van onze stad, die zich pas in de loop van de laatste tien jaar hier gevestigd hebben? En hoe sterk is de plaats, die zij in de betreffende bedrijfstak innemen? Is er in sommige gevallen sprake van, dat het „vreemdg element" (wij gebruiken duidelijkheidshalve deze uitdruk king, maar bedoelen er vanzelfspre kend volstrekt niet mee, dat wij on ze „immigranten" niet als geheel volwaardige inwoners van onze stad zouden beschouwen) een min of meer overheersende plaats in onze stedelijke gemeenschap inneemt? Recente officiële cijfers stellen on^ in staat, ons hierover een oordeel te vormen. In Leiden wonen 2705 mannen en 3416 vrouwen, die tien jaar geleden wel in Zuid-Holland doch niet in onze stad woonden. De overgrote meerderheid daarvan, zij het ook niet allen, is in Zuid-Holland gebo ren. Van dit aantal zijn er 2464 zon der beroep (n.l. 382 mannen en 2082 vrouwen). Uiteraard zijn dit vooral kinderen en gehuwde vrouwen. Van de overigen zijn 557 mannen en 1001 vrouwen werkzaam in de nijverheid. Uit andere provincies van ons land kwamen in de laatste tien jaar nog 210 mannen en 83 vrouwen, die in de Leidse nijverheid emplooi vonden. Daaronder zijn 123 mannen en 27 vrouwen, die uit Noord-Hol land naar hier kwamen. Alle overige provincies „leverden" een kleiner contingent. Voorts werken in de Leidse nijverheid 63 mannen en 9 vrouwen, die in de laatste tien jaar uit het buitenland zijn gekomen. Al les bijeen arbeiden in de Leidse nij verheid dus ruim duizend mensen, die zich hier pas in het laatste de cennium gevestigd hebben. Op het eerste gezicht lijkt dit aantal nog al wat, maar een berekening doet zien, dat het toch niet meer is dan 6 5 pet. van alle mannen en 6.0 pet. van alle vrouwen, die in de nijverheid in onze stad een bestaan vinden. Een gering gedeelte dus maar. Bij handel en verkeer in de ruim ste zin zijn in Leiden 357 mannen en 149 vrouwen werkzaam, die hier tien jaar geleden nog niet woonden, maar die hier zijn gekomen uit an dere gemeenten van Zuid-Holland. Voorts 199 mannen en 83 vrouwen, afkomstig uit andere provincies. De grootste groep, na die van Zuid-Hol- iand, kwam ook in dit geval uit Noord-Holland, n.l. 87 mannen en 42 vroüwen. Uit het buitenland kwamen 32 mannen en 7 vrouwen, die nu in onze stad bij handel of verkeer een functie vervullen. On der hen zijn 22 mannen en 2 vrou wen, die uit het voormalige Oost- of West-Indië kwamen. Het „nieu we" element in deze bedrijfstak wordt gevormd door 10 pet. van alle mannelijke en 11 pet. van alle vrou welijke krachten. Dit percentage ligt dus wel wat hoger dan bij de nijverheid. In de veel kleinere categorié van employé's bij het crediet-, bank- en verzekeringswezen werken 61 man nen en 14 vrouwen, die hier in het laatste decennium zijn komen wo nen. Van hen kwamen 37 mannen en 9 vrouwen uit andere Zuidhol landse gemeenten; buitenlanders zijn er in deze groep slechts 3. Op het totaal van de categorie vormt het „nieuwe" element bij de mannen 15 en bij de vrouwen 13 pet. Onder de 1481 vrouwen, die in onze woonplaats z.g. huiselijke dien sten verrichten zijn 204 vrouwen, die in de laatstverlopen tien jaar uit andere plaatsen in onze pi^>vincie naar hier zijn gekomen. Uit de ove rige provincies van ons land kwa men er 144, waarbij er 48 zijn, die uit Noord-Holland naar Leiden kwa men Een tiental vrouwen met „hui selijke" betrekkingen kwam sedert 1939 uit het buitenland. Uit dit alles volgt, dat in deze groep de import" van de laatste tien jaar 24 pet. van het totaal uitmaakt, en dit is een percentage, dat wel gewicht in de schaal legt. Voor het karakter van onze ste delijke gemeenschap is tenslotte de volgende groep wel belangrijker, n.l. die van de overheidsdiensten, het onderwijs, de eredienst en de vrije beroepen. Hierbij zijn 391 mannen en 467 vrouwen, die tien jaar gele den nog in een andere plaats in Zuid-Holland woonden. Uit andere provincies kwamen voorts 362 man nen en 459 vrouwen, onder wie 120 mannen en 186 vrouwen uit Zuid- Holland. Uit het buitenland kwamen ter vervulling van functies in deze 1 groep 94 mannen en 50 vrouwen, onder wie 74, resp. 38 uit het vroe gere Oost- of West-Indië. Een bere kening doet zien, dat hierbij het „nieuwe element" 24 pet. van de mannen en 36 pet van de vrouwen vormt. Recapituleren wij de cijfers, dan blijkt in al de genoemde groepen tezamen toch slechts 10 a 11 pet. van de mannen, 20 pet. van de vrou wen en ruim 13 pet. van het totaal der betrokkenen hier korter dan tien jaar te wonen. Een bijzondere plaats, buiten het bedrijfsleven, neemt de groep inwo ners van Leiden in, die enigerlei vorm van dagonderwijs geniet en ouder is dan 14 jaar. Hieronder val len dus ook de in Leiden geboren of hier langer dan tien jaar wonende jongelui, die ulo-onderwijs, middel baar onderwijs of nijverheidsonder wijs genieten, maar evenzeer de studenten. Op een totaal van 3111 „mannen" en 1706 „vrouwen" zijn er 1583, resp. 823, die hier door ge boorte of door eerdere vestiging al meer dan tien jaar wjnen. In het laatste decennium kwamen in deze categorie naar hier 692 mannen en 383 vrouwen uit andere Zuidhol landse gemeenten en kleinere aan tallen uit de andere provincies. Ver der ook 217 mannen en 118 vrou wen uit voormalig Oost- of West- Indië. In deze groep van dagonder- wijs- genietenden blijkt dus bijna de helft in de laatste tien jaar „ge-im- migreerd" te zijn. Dit is inderdaad een zeer groot deel? maar de jonge lui, die dagonderwijs genieten is in totaal niet meer dan 7 pet. van de mannelijke en 4 pet. van de vrou welijke Leidse inwoners. Daardoor blijft hun invloed op het karakter van onze stedelijke gemeenschap toch zeer beperkt. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heren R. Glazener te Rotterdam; F. J. Liberg te Den Haag en H. J. Derks te Rot terdam. Geslaagd voor het doctoraal exa men vrije studierichting in de rechts geleerdheid: de heer Tj. H. Sixma van Heemstra te Hengelo. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Nederlands-Indisch recht: de heren G. J. M. v. d. Burg te Amster dam en F. v. d. Gaag te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands-Indisch recht: de heren J. C. Ongkiehong te Leiden; L. H. P. S. Makaliwy te Leiden en F. DE OUDERAVOND V.N.L. De R.K. Voetbalvereniging „Nieuw Leiden" hield een geslaagde ouder avond. Ongeveer 50% der ouders had den aan de uitnodiging gehoor gege- ven.Na 'n kort openingswoord door de voorz., de heer B. Bekkering, waar in hij o.a. de groei der vereniging memoreerde, volgde het eerste optre den van de „Lucky Strikes". Ver volgens werd vertoond de film „De kreet in de nacht" met in de hoofd rol de beroemde hond Rin-tin-tin Afgaande op de reacties tijdens de film en het applaus na afloop, had de ze film aller waardering. Onder het nuttigen van een aan geboden kop koffie met bijbehoren. sepelde „de Lucy Srikes" opgewekte muziek. Vervolgens kwam de G. A„ de wel- eerw. heer Rector L. P. M. Vester, aan het woord. Deze zette o.m. uit een, dat de sport geen doel mag zijn, alleen vorming voor de R.K. jeugd, daarvoor heeft het bestuur ook de medewerking van de ouders nodig Na een kort gebed sloot de Geest Adviseur deze prettige avond. ST. JORIS, AFD. LEIDEN. De leden van de afd. St. Joris, voedings- en genotmiddelen, worden aangespoord de laatste kans te be nutten om deel te nemen aan de feestviering welke gehouden wordt op 8 Jan. a.s. De inschrijving tot deelname sluit op 2de Kerstdag. Aan melden bij L. Zandbergen, Ter Haar- kade 6 A. Gisteravond vond er een kaart- wedstrijd plaats door het personeel der firma A. H. J. Wijtenburg en wel om vlees voor de Kerstdagen. De uitslag is als volgt: 1. C. Schrijer, 2. Laven, 3. Fuks, 4. van Haaren, 5. Kromwijk, 6. Vinke Jr., 7 Meidam, 8. Hermsen, 9. v. d. Veer, 10. Stokken, 11. Schareman Sr., 12. A. Beljaars, 13. J. Veldt, 14. Schareman Jr. Het personeel der Leidse Wol spinnerij N.V. hield gisteravond een wedstrijd in het Kruisjassen. De prijzen bestonden uitsluitend uit vlees. De uitslag hiervan was: 1. J. Crama, 2. F. Maerschalck. 3. P. Bak ker, 4. F. IJzerman, 5. P. Vooys, 6. J. W. Attevelt, 7. A. W. v. Rossen. 8 S. Pijnacker, 9. G. Horn, 10. J. Bey, 11. J. v. Haaien, 12. O. Nekeman. Bij het uitreiken van de prijzen sprak de heer H. Broers woorden van dank tot het bestuur voor het vele werk dat het voor de personeels vereniging doet. Gisteravond had de laatste on derlinge wedstrijd plaats van de kruisjas- en klaverjas Kerstcompe titie van de buurtver. „Haagweg- kwartier". Na afloop reikte de 2e voorzitter de prijzen uit, welke be stonden uit rollades, kerstkransen en dozen bonbons. Het bestuur zorgde dat alle spelers een troostprijs mede naar huis kregen. De prijzen waren als volgt: hoofdprijzen klaverjassen: le pr. C. Blok. 2. S. Honsbeek, 4. Or- fermans, 4. Weber, 5. Mizee, 6. Rom- bout, 7. H. Honsbeek, 8. v. Egmond, 9. v. Sandt, 10. Botermans. Kruisjassen. 1. Ruiter, 2. G. Jan sen, 3. Hartevelt, 4. Heymans, 5. Beursen, 6 Nagtegeller, 7. Slinger land, 8. Groenendijk. Zondagsdienst der huisartsen. Zondag 25 December 1949 zal de dienst der huisartsen worden waar- Bioscopen Luxor vertoont deze week „Moord te middernacht". Op het eerste ge zicht denkt U natuurlijk aan een spannende thriller, maar zo erg is het niet. Abbott en Costello zijn in deze film de belangrijkste figuren en dan begrijpt iedereen, dat er meer gelachen wordt dan gehuiverd. De twee komieken geven zich dit keer uit voor detectives. Als zij toevallig bij de uitzending van een hoorspel verzeild raken, pleegt een van de medewerkenden een echte moord. Tijdens de grote consternatie, die hierop volgt, nemen de twee vrien- t den de touwtjes in handen, om de i kwestie even op te lossen. Hoe ze i dat aanleggen, is moeilijk na te ver- tellen. De ene situatie is nog dwa- zer dan de andere, maar het uitein- delijk resultaat van hun bemoeiin- gen is verbluffend. Een bijzonder j aardige film voor de Kerstvacantie, maar heus niet uitsluitend voor de jeugd, want ook volwassenen zullen er een paar amusante uurtjes aan beleven. Boven veertien jaar. Casino. We kunnen voor de Nederlandse films niet de maatsta ven aanleggen, die we op de produc tie uit de filml^pden toepassen. We willen bij „Een Koninkrijk voor een huis" alles vergeten (en vergeven) om slechts te denken aan het amu sement, dat zij ons geeft. Daar zijn dan weer de oude bekenden: Hein tje Davids en Johan Kaart. En die amuseren ons. We hebben Heintje wel eens minder goed gezien en ge hoord. Johan Kaart, wel, dat is Jo han Kaart: rond en gezellig en on verschillig, precies alsof hij niet voor de camera staat. Een eenvoudige film over een groot probleem, dat in de tijd van een uur wordt opgelost. Kan het prettiger? Voor alle leeftijden. Rex geeft de „Held van de Jungle", een film, welker aard en strekking voldoende wordt aangeduid door de titel. Een echte oerwoudfilm met de nodige moordpartijen, welke voor de K.F.C. aanleiding zijn ge weest om voorbehoud te maken voor volwassenen. Lido heeft de grote „Jeanne d'Arc"-film deze week geprolon geerd. Voor 14 jaar. Trianon. „Alles wel aan boord!" Wat wil men meer? Inderdaad, de ze leuke comedie laat zien, dat al les wel aan boord is. Het is een al leraardigste geschiedenis van een jong meisje, dat aangezien haar vader weduwnaar is en kapitein op een schip op een kostschool haar opvoeding ontvangt. Dat gaat haar natuurlijk op de duur vervelen en zij vraagt haar vader haar mee te nemen op de eerstvolgende zeereis. Een onverbiddelijk „neen" is het antwoord daarop, maar men raadt de geschiedenis: zij duikt als stow away op in volle zee en de gevol gen? We zullen ze niet verklappen. Men moet dit zelf zien zonder te voren te weten wat al verwikkelin gen zich daarbij voordoen. Hef is een echt amusante filnr ge worden, waarbij men volop kan ge nieten van tal van komische situa ties, van goede zang en muziek, kortom het is een show-film ge worden, waarbij men zich gerust kan wegdenken aan boord te zijn van een oceaanstomer. Jane Powell is het ondeugende meisje, dat zich zelfs niet ontziet zich de ex-dochter van de kanitein haar vader te noemen! Georee Brent, Xavier Cu- gat, Lauritz Melchior en tal van anderen zorgen voor een uitstekend geheel. Voor alle leeftijden. genomen door de doktoren: Van Es, Kortman, Lahr, v. Leeuwen. Tweede Kerstdag wordt de dienst waargenomen door de doktoren: v. Bockel, De Graaff, Kors, Postel, Veld huizen. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 24 Dec. 13 uur tot Maandag 26 Dec. 8 uur waargenomen door:, de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuider-Apotheek, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 9, tel. 26274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 26 Dec. 8 uur tot Zaterdag 31 Dec. 8 uur waarnomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 9, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriana johanna Geertrui dr van A. J. Wansink en G. Lithj Jo hanna Berendina, dr van A. Harte- veld en A. Assié; Cornelia Anna Jo hanna Maria, dr van J. B. Pompe en J. M. van Nunen; Abraham, zn van A. van den Broek en C. Siera; Willem, zn van C. Kanbier en C. van Kralingen. Overleden: W. F. Veldhuijzen, wednr, 89 jaar; T. Hiemstra, man, 29 jaar; J. I. van der Wal, huisvr. van W. L. Olthof, 58 jaar. (Door een bijzondere medewerker). Sinds de telegraaf vooral bestemd schijnt voor het overbrengen van ul timatums, de radio-uitzendingen vooral benut worden als storingsob jecten en de teelvisie zich er op toe legt de aangezichten der staatslieden te caricaturiseren, wordt blijkbaar het raket door de volkeren uitver koren om elkander tebenade ren! Aldus een der jongste uitspraken van Bernard Shaw, de 93-jarige satyricus, van wie een advies aan de Amerikaanse en aan de Russische regeringen wordt toegeschreven, dat hij samenvatte in vier woorden: Zeg het metraketten! De aanleiding tot deze boutade is het feit, dat de Amerikaanse auto riteiten bekend maakten, dat ze over twee jaar in staat zullen zijn ra ketten over een afstand van drie duizend mijl over de Varaibische Zee te sturen ente besturen! Van Florida uit is de baan dezer raket ten over de Bahama's en Puerto Rica in Zuid-Oostelijke richting gepro jecteerd. Leger, vloot en lucht macht werken samen bij de proef nemingen „waarbij bestuurbare ra ketten volkomen en onbeperkte werking kunnen hebben zonder ge vaar voor schade aan leven of eigen dommen en onder absolutie geheim houding". De „Joint Long-Range Proving Ground" zo heet de militaire in stelling, die zich met deze proefne mingen bezig houdt, heeft een plek gekozen bij kaap Vanaveral, bij de mond van de Banana rivier in Flo rida, vanwaar de raketten zullen worden afgeschoten. De richting van de baan is zodanig vastgesteld, dat de Bahama's, (Brits territorium) als observatiepost kunnen dienen. Men zal daar observatiestations inrichten om de raketten over de eerste 500 mijl te kunnen volgen. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd met de Britse regering om de Bahama's voor dit doel te mogen gebruiken. In Juli 1951 hoopt men gereed te zijn voor proefnemingen over de ge hele baan. Beperkte proefnemingen zullen eerder genomen worden. De observatieposten worden gesticht oo Grand Bahama en Crest Abaco, de twee grootste eilanden die het dichtst bij de kust van Florida liggen. Ver dere observatieposten komen op Eleutheria en op Cat-island Russische raketten op Europa gericht? Terwijl deze bijzonderheden in Amerika blijkbaar officieel worden bekend gemaakt, verneemt men langs minder officiële weg, dat men in Rus land ook niet stilzit. Kort geleden berichtte een Duitse deskundigen op het gebied van raketten, dat de Sov jet-Unie een uitgestrekt netwerk van startbanen heeft gebouwd voor V2 raketten. Volgens deze deskundige, die bij de Russen onder dwang heeft moeten werken bij de ontwik keling der Russische V2 wapens, zou men in Rusland oo dit gebied grote vorderingen hebben gemaakt. Men beschikt zowel over permanente als mobiele startbanen. Volgens deze deskundige, die uit Oost-Europa is "ev'ucht en thans emplooi zoekt bij de Amerikanen, zouden de Russische startbanen vijf hoofdrichtingen heb ben: een groep zou gericht staan oo Noord-Zweden, een groep op Zuid- Zweden, en een derde groep op het gebied ten Zuiden van Erfurt in Thü- met doel een belangrijk gedeelte van de Rijn te bestrijken de vierde groep staat gericht od het eiland Ruegen, even voor de Russi sche kust, een mogelijke landings plaats voor de geallieerden, en de vijfde groep staat gericht op Pilzen en de Brenner Pas. De derde groen kan ook het ge bied van de Scheldemonden bestrij ken. Voorts zou in de omgeving van Stettin gewerkt worden aan start banen. die op de Nederlandse kust gericht zouden zijn De Amerikaanse inlichtingendienst die de berichten over de 3000 mijl afleggende Amerikaanse raketten niet wenste tegen te spreken, ver klaarde de berichten over de Rus sische raketten-voorbereiding niet te kunnen bevestigen. Weliswaar had de dienst vele raoporten ontvangen over Russische activiteit op dit gebied, maar dergelijke positieve gegevens waren tot nu toe niet beschikbaar geweest HAZERSWOUDE (H. R.) Bij de houtverkoping bij de firma Van Seumeren aan de Rijndijk had de heer J. Bijsterbosch het ongeluk onder een schuivende stapel hout terecht te komen. Met een schedel basis-fractuur en een gebroken neusbeen werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. ALPHEN AAN DEN RITN Personalia. De heer M. H. van Huik behaalde het Staatspractyk- diploma voor handel en admini stratie. Uitbreiding St. Joseph-zaal. Bij de onderhandse aanbesteding van de verbouwing van de St. Joseph-zaal werd ingeschreven door de firma Deerenberg en Van Beek voor 634S en door de firma Slingerland en Zn. voor 6695. Deze aanbesteding be treft de aanbouw van een kleedka mer (voor dames). Zij komt aan de rechterzijde van de St. Josephzaal, aan de vaartkant. Zij zal zo worden ingericht, dat ze ook voor kleine vergaderingen dienstbaar kan wor den gemaakt. Tevens zullen de toi letten (op de toneelkamer) worden verbeterd, terwijl een ongeveer 2 meter brede strook ruimte bij het toneel zal worden gevoegd. Verbe teringen, waardoor in langgevoelde behoefte wordt voorzien. SCHAKEN Achtkamp te Noordwijk De uit slagen van de gisteren gespeelde wedstrijden om de Seinpostbeker zijn: SchüssBeij 0-1, Admiraal Turk afgebr., Marijtv. Galen 0-1, v. Dijk—Bedijn 1-0. De stand is thans: v. Dijk 4 1/2, Bey 4, Bedijn 3 Turk en Admiraal 2 en 1 afgebr. Marijt 2, Schüss 1 1/2, v. Galen 1. In de jeugd-zeskamp luiden de uitslagen: Turk jr—Lindhout 0-1, Varkenvisser—De Groot 1/2-1/2, Se- lierJong 0-1. De stand is hier: Lindhout en de Jong 2, De Groot en Selier 1 1/2, Turk jr en Varken visser 1. Op tweede Kerstdag wordt de laatste ronde van beide tournooien gespeeld. TAFELTENNIS „Steeds Vooruit", Warmond Met een enigszins geflatteerde 10-0 overwinning heeft St. V. 1 zich de meerdere getoond over haar rivaal, het derde team van het Wassenaar- se „Tempo". Woensdag 28 Dec speelt St. V. 1 de uitgestelde wedstrijd te gen „Tempo" 7. Het derde team ver loor met 8-2 van AITC 4, In 4 B was St. V. 3 de gastheer van Tempo 5 en wist in een tot de laatste game spannende partij met 6-4 te zegevie ren. A.s. Woensdag speelt ook St. V. 2 een uitgestelde wedstrijd en wel tegen Treffers 4 uit Roelofarends- veen. De naam Treffers is zo zoetjes aan legendarisch aan het worden, doch v. d. Kerkhof c.s. beloofden zich niet te laten intimideren. Wilt U iets weten Vraag inzake Ondernemingsbe lasting. Antwoord: Onder de verplichting tot het betalen van Ondernemings belasting valt iedere op het maken van winst gerichte zelfstandige, duurzaam bedoelde organisatie, wel ke aan het economisch verkeer deel neemt. Voor de bedrijven, welke niet zijn onderworpen aan de Ven- nootsbelasting, is de eerste f 3000 van de winst vrij. Vraag: Is de werkgever verplicht volgens de geldende arbeidsovereen komsten aan een werknemer een vr«eij dag te verstrekken wegens huwelijk van zijn broer of zuster? Antwoord: Een wettelijke ver plichting ls dat niet, tenzij zulk een bepaling mocht voorkomen in het collectief arbeidscontract. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Dec. Groente. Per 100 kg., rode kool 6.20—10.10 savoye koo, 8.10—9.70. groene kool 618, boerenkool 7—17, prei 8—32 kro ten 66.80, kroten gekookt 6—15 uien 524, peen 5.5034, sprui- i8?/ andÜvie 36—64 witlof 19—57, tomaten 40; per 100 stuks bloemkool 14—42. .salade 9—18. pieterselie f 6.90—9.20, radijs 1.90, selderie 2.807.60, TER AAR, 23 Dec. Groente. To maten A f 1.07—1.53 idem B f 0.64 —1.82, idem C f 0.95—1.48. idem CC 36—93 cent, idem ongesorteerd 39— 55 cent. idem stek 15—24, witlof I 41—57 cent, idem II 33—39 cent. prei I 25—37 cent, idem II 16 cent,'glas- andijvie 4356 cent andijvie I 22 —39 cent, idem afw. 7—10 cent, sja lotten 11 cent, waspeen I 1520 cent, idem II 3—5 cent. soruiten 33—52 cent. idem afw. 12 -29 cent. groene kool 1920 cent, rode kool 58 cent sav. kool 67 cent. kroten 67 cent. uien 1719 cent alles per kg., sla 4 6 cent. knoiseldérie 8—12 cent alles per stuk selderij 6—7 cent per bos, boerenkool 70 cent per kist- ROELOFARENDSVEEN, 23 Dec. Bloemen. Tulpen: White Sail f0 60 —0.95, Krelage f 0.65—1.05. Early Oueen f 0.550.85, Crown Imnerial f 0.55—0.75, Hillegarda f 0.650.90 per bos, King of the Yellow f4.20—6.10, Br. Star f5.30—5.50, Early Queen f 6.108.per 100, Early Glory f 0.48 0.63, Magnificense f0.460.57 per bos, Cyclamen f 0.15—0.49, Chrysan- then f 0.31—0.70. Groenten. Tomaten I f57— 79.— Kropsla I f 13—24—idem II f 814.Stoofsla f3264.Andij vie f20—23.—Spruiten f44—58.— Bloemkool f 21—39.—. Witlof I f 39— 50.idem II f 1427.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3