De Kerstboodschap van de Paus tot de wereld Het H. Jaar zij een jaar van bekering Garantiewet STADSNIEUWS ZATEROAG 24 DECEMBER 1949 tJE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KERSTBOODSCHAP, die Zijne Heiligheid de Paus uitsprak in ant woord op de gelukwensen van de kardinalen ter gelegenheid van het Kerstfeest, was eer dringende oproep tot bekering, eenheid en verzoe ning in het Heilig Jaar. De Paus verklaarde grote verwachtingen te koes teren van he+ jubeljaar en eindigde met een hartelijke uitnodiging naar de Eeuwige Stad te komen. JAAR VAN TERUGKEER EN VERZOENING. De Heilige Vader sprak onder meer als volgt: Nog nooit was in het Hart van Uw Vader zo groot vertrouwen, dat het beroep op onze geliefde zonen en dochters weerklank zal vinden dan bij het begin /an het Heilig Jaar. Wanneer morgen door Onze handen de Heilige Deur wordt geopend zal de toegang open staan tot de tem pel der Christenheid, symbool van onze Verlosser Jezus Christus, in Wie wij zijn ingelijfd en Die gezegd heeft: „Ik ben de Deur, wie door Mij ingaat zal redding vinden". Het komt Ons voor, dat het Heiüg Jaar 1950 be slissend zal zijn voor de geestelijke vernieuwing dei huidige wereld. Het Heilig Jaa moet een jaar zijn van ernstig, inneidjk en zuiver Chris tendom. Het zal aan de geheime be doeling van God beantwoorden, in dien het wordt het jaar van de grote terugkeer, het jaar van de grote ver zoening. Alle mensen op aarde zijn Onze kinderen, althans van rechtswege en volgens hun bestemming. Ook zij, die ons hebben verlaten en ons trach ten te grieven, de dwaienden en de teleurgestelden. Wijst het aanbod van de verzoening niet af op dit zo zeld zaam geschikte ogenblik. Het Heilig Jaar is ook het jaar van de vervulde terugkeer van hen, die de herinnering aan de Schepper uit het oog hebben verloren en de stem van hun hart tot zwijgen heb ben gebracht er zij, die tengevolge van hun agnosticistische houding, een verkeerd oordeel hebben over de grote vragen van het leven, of die trachten zich aan Gods alomtegen woordigheid te onttrekken en een nutteloze strijd voeren tegen Zijn absolutie heerschappij. Noodzakelijk is tenslotte een te rugkeer tot de nederigheid. Ons hart zegt Ons, dat dit Heilig Jaar vele dergelijke terugkerenden zal zien. Van het Jubeljaar 1925 tot heden is het getal katholieken in verafgele gen landen meer dan verdubbeld. In Afrika is de Kerk zelfs geworden, tot grondslag van het maatschappelijk bestel, maai van de andere kant doe men zware gevaren op voor de Kerk in vele an:"ere landen van Europa en Azië en met name in het arme China, dat een oord van goddeloos heid geworden is. SOCIALE RECHTVAARDIGHEID. Moge de terugkeer tot de natuur van het christendom tot een erken ning leiden van de gelijkheid der mensen en de nutteloze strijd doen eindigen, die de mensen door broe derhaat verbittert. Gij allen, die u uitdrukkelijk bekent als materialisten en atheïsten, vermanen Wij er aan te denken, dat gij een onsterfelijke ziel in u draagt en even goed geroe pen zijl tot een eeuwige bestem ming. Bijzonder in deze tijd, waar overal oprechte mannen de roep der blijken te hebben begrepen en vastberaden middelen zoeken om haar terug te brengen op de weg der sociale rechtwaar" igheid. Wij verwachten, dat dit Heilig Jaar ook zal leiden tot een interna tionale gemeenschap, waarin de on derlinge hulpvaardigheid en de recht vaardige verdeling der goederen en de gezamenlijke vervolmaking wor den nagestreefd. Geliefde zonen, in dien ooit dan scheen ons het Heilig Jaar als geen ander geschikt om een bijdrage te leveren voor de verbroe dering der volkeren. In Rome binnen dezelfde muren, op dezelfde straten, in dezelfde herbergen, in dezelfde kerkdiensten en hun dorst stillende aan dezelfde bron komen bijeen de zonen van vele volkeren, die nog kort geleden met de wapenen in de hand tegenover elkander stonden. BIJZONDERE RECHTSPLEGING. Wie een eerlijk christen wil zijn knecht niet wilde vergeven. Dit is in het geheel niet in tegenstelling met de eisen van een rechtvaardige uitboeting. Maar het betreft aller eerst hen die wraak nemen op de genen, die meei hebben gedwaald dan misdreven en hen die straffen opleggen ver beven elke redelijke maat, zowel in de zwaarte als in de duur van deze straf. Er moet een einde komen aan elke overgebleven rest van bijzondere wetgeving en rechtspleging, die na zovele jaren nog straffen uitdeelt en ongeluk brengt over gezinnen, zowel als en kelingen en daardoor een geest van verbittering oproept tegenover de gemeenschap, die hun deze behan deling oplegt. Wij herhalen luide Ons verzoek tot alle regeringsautoriteiten om het goede voorbeeld van Jezus na te vol gen. Die Zijn moordenaars vergiffe nis schonk en doen een beroep op haar nog meer gebruik te maken van het recht om gratie te verlenen welk recht immers in de wetgeving van alle beschaafde landen aanwe zig is. Geliefde zonen Rome staat met open armen gereed. Aanvaardt Onze uitnodiging tot een bezoek aan het gemeenschappelijk Vaderhuis, uit alle landen en over alle grenzen heen, over de oceanen en door de lucht. Komt naar Rome! Komt zon der vreze en laat alle zorgen achter, wanneer gij de grenzen van de moet in staat zijn vergiffenis te schen Eeuwige Stad nadert. Over allen, die ken indachtig het woord van Jezus van goeden willt zijn, moge neerda- tot de boze knecht, die zijn mede- len Onze Apostolische Zegen. TWEEDE KAMER De Garantiewet voor burgerlijk overheidspersoneel in Indonesië is gistermidag, nadat de Tweede Ka mer een reeks van verbeteringen had weten aan te brengen, zonder hoofdelijke stemming aangenom'en. De regering had enkele amende menten overgenomen: onder andere één, die een vrije overtocht onder bepaalde voorwaarden garandeert, ook voor vooroorlogse ambtenaren. Bedragen van 175 tot 300 gulden per maand werden bij amendement vastgesteld voor degenen, die een diensttijd van 10 jaar hebben en kostwinner zijn. Daarentegen moest het maximum-bedrag voor niet- kostwinners naar omlaag, waarover binnenskamers eerst nog werd be raad. Verlaagd moesten ook worden de percentages van onderstandsgel- den, die overheidsdienaren in vaste dienst twee jaar na de dag van hun dienstbeëindiging zullen genieten: 60 percent van de eerste 500 gulden en 40 percent van de rest der genoten wedde moesten voor kostwinners verlaagd worden tot 50 en 30 per cent en voor niet-kostwinners van 40 en 20 percent. De Kamer is op reces tot 31 Ja nuari. In de luebten klonk de oproep Hulp voor het Europese kind Koning Gustaaf van Zweden, de vorst V2n Monaco, de Amerikaanse generaal Marshall, mevrouw Roose velt, de kanselier van Oostenrijk en andere bekende personen hebben gis terenavond dee^enomen aan een ge- meenschappelijke oproep van West- Europese radio-omroepen ten behoe ve van de Europese kinderen. Sta tions in Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk, Monaco, Italië, België, Triëst West-Duitsland en West-Berlijn kre gen ieder enkele minuten zendtijd en de andere stations relayeerden de uitzending. Radio-New York bracht de boodschappen van generaal Marshall en mevrouw Roosevelt. Ko ning Gustaaf zegde toe. dat zijn land zou blijven he'.pen en de prins van Monaco zeide gaarne aan deze „ware kruistocht voor het kind" te willen medewerken. Mevrouw Roosevelt sprak Frans. Generaal Marshall zei- de onder meer, dat de oorlog in Europa voor velen in 1945 eindigde. Voor duizenden dakloze kinderen zou de oorlog echter nooit ten einde komen. Duizenden trokken door Europa op zoek naar een haven of leden in stilte terwijl hun lichamen kreupel waren. In deze geest spra ken de meeste sprekers. TRUMAN EN DE PAUS WISSELDEN KERSTGROETEN. President Truman en Z H. de Paus hebben Vrijdag Kerstgroeten gewis seld, waarbij zij plechtig beloven op nieuw hun krachten in te spannen ten behoeve van de wereldvrede. ONTWERP NIEUWE KIESWET. Kota Inten boorde logger in de grond Het troepenschip Kota Inten is gis ternacht omstreeks twaalf uur, on derweg van Hoek van Holland naar Rotterdam, ter hoogte van Maas sluis in aanvaring gekomen met dc Vlaardinger 85. De vissersboot is dwars in het vaarwater gezonken. Zestien schepelingen van de VI. 85 zijn aan boord van de Kota Inten genomen. Eén lid van de bemanning, de machinist, heeft zich naar Vlaar- dingen begeven. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. PRINS BERNHARD EN PRINSESJES TERUG UIT LONDEN Z.K.H. Prins Bernhard en de Prin sesjes Beatrix en Irene zijn gister middag om half twee met de K.L.M. Convair „Gerard Terborgh" het gewone lijntoestel uit Londen op Schiphol aangekomen. Zoals gemeld heeft de Prins met zijn beide doch ters een kort bezoek aan Londen ge bracht. Onmiddellijk na aankomst bega ven de Prins en de Prinsesjes zich met een op het platform gereed staande hofauto naar het paleis Soestdijk. WEDEROM ONTSPORING VAN DRIE GOEDERENWAGENS. 3500 WONINGEN MOGEN VRIJ WORDEN GEBOUWD. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft voor het jaar 1950 een landelijk contingent van 3500 woningen beschikbaar gesteld voor de bouw van woningen waar voor geen rijkssteun wordt ver langd Deze woningen mogen een maximum classificatie-inhoud heb ben van 500 kubieke meters. Alle gemeentebesturen zijn van 1 Januari 1950 af gemachtigd zelfstandig rijks goedkeuring voor de bouw van deze woningen te verlenen, die bovendien niet ten laste van het reeds toege wezen woningcontingent zullen ko men. De plannen dienen bij het ge meentebestuur te worden ingediend. Verder heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting met ingang van 1 Januari 1950 aan alle gemeentebesturen de bevoegdheid verleend om? zelfstandig rijksgoed keuring af te geven voor bouwwer ken, die een bepaald bedrag per op zet niet te boven gaan. Van.l Juli 1949 af was reeds een algemene rijksgoedkeuring verleend voor bouwwerken tot een bedrag van 500 gulden. Thans acht de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting de tijd gekomen om de ze goedkeuring uit te breiden tot werken, waarvan de bouwsom MINISTER IN 'T VELD TOT DE PARTICULIERE BOUWERS Vrij bouwen tegen lagere kostprijs. Mr. Dr. J. in 'tVeld, de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, heeft gistermiddag te Rotterdam in een rede de woningbouwpolitiek der regering een „uitdaging" gericht tot de particuliere bouwers. Wan neer zij hem aantonen een redelijke arbeidrswoning te kunnen bouwen tegen zulk een prijs, dat de regering aanmerkelijk minder behoeft bij te dragen dan driehonderdvijftig vier honderd gulden per jaar, zoals nu het geval is, wil hij het bouwen ervan buiten het verleende bouwvolume toestaan aan elk gemeente, woning bouwvereniging of particuliere bou wer. Deze mededeling werd gedaan bij de opening van het Woningbouw centrum in het Bouwcentrum te Rot terdam, waarbij een groot aantal vooraanstaande persoonlijkheden uit alle geledingen van de bouwwereld aanwezig waren. De woorden van de minister maakten dan ook grote in druk. Hedenmorgen in de vroegte zijn nabij het station alhier drie goede renwagens ontspoord. Dit geschiedde thans bij het rangeren van de goe derentrein. Wederom werden beide hoofdsporen versperd, zodat het eer- Naar wij vernemen hebben de ste treinverkeer gestagneerd was. voorzitter en de secretaris van hetTussen Leiden en DenHaag wordt Centraal Stembureau voor de ver- de dienst onderhouden met Diesel- kiezing van de lezen der Staten Ge- electrische treinen, zodat reizigers neraal, de heren prof. mr. dr. G. van van Rotterdam naar Amsterdam en den Bergh en mr. dr. W. K. J. J. van omgekeerd in Den Haag en Leiden Ommen Kloeke namens het Centraa Stembureau aan de minister van Binnenlandse Zaken overhandigd het door dat bureau voorbereide ont werp van een nieuwe kieswet met de daarbij behorende toelichting. De voornaamste voorstellen, welke het ontwerp bevat, zijn de volgende: De volgens de bestaande kieswet jaarlijks vast te stellen kiezerslijs ten worden door kiezerresgisters ver vangen, die van dag tot dag bijge houden worden, De mogelijkheid om bij volmacht te stemmen wordt vergroot en ver gemakkelijkt, zodat enerzijds zieken hun stem bij vo'macht kunnen uit brengen en anderzijds personen, die op de dag van de stemming niet in hun woonplaats aanwezig zijn. Het stelsel van de enkelvoudige voorkeur, zoals dit thans voor alle verkiezingen geldt, wordt vervan gen door dat van de facultatieve meervoudige voorkeur, dat wil zeg gen, dat de kiezer óf kan stemmen op de lijst in haar geheel, waar door hij mede de volgorde daarvan aanvaardt, óf we1 die volgorde door nummering van de cand'daten der lijst geheel naar eigen wens kan wijzigen. B" verkiezing van de k'eine ge meenteraden. te weten die met 7 of 11 leden, verkrijgt de kiezer nog «roter vrijheid, daar hij de bevoegd heid krijgt de nummering niet tot de canJinaten van één lijst te be nerken. maar zijn candidaten vrij te kiezen uit alle gestelde candidaten, op welke lijst zij ook voorkomen. moesten overstappen. Om 8 uur was het verkeer van beide sporen weer normaal. DERDE LOONRONDE IN DE METAALNIJVERHEID. In de Vakraad voor de grote me taalnijverheid is tussen de georga niseerde werkgevers en werknemers reeds overeenstemming bereikt over een in Januari aanstaande door voeren loonsverhoging binnen het raam van de jongste regerings besluiten. SAMENWERKING IN DE SIGARENINDUSTRIE In een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering heeft een groot aantal sigarenfabrikanten, omvat tende ruim 75% van de Nederlandse sigarenproductie, definitief besloten, het reeds enige tijd van kracht zijn de conditiekartel in de sigarenindus- trie voorlopig tot 1 Juli 1950 te ver lengen. De samenwerkende fabrikanten hebben zich contractueel verplicht, aan afnemers slechts te leveren on der Rembours. Tevens is een lijst opgemaakt van afnemersadressen, aan wie mag wor den geleverd. Alle andere tabaks vergunninghouders kunnen slechts sigaren ontvangen tegen vastgestel de winkelierskorting. Men heeft zich verder contrac tueel verplicht geen extra kortingen in welke vorm ook, te verlenen. Provinciale Staten van Zuid-Holland Gistermorgen werden de algemene beschouwingen over de behandeling van de begroting van Zuid-Holland voortgezet. Het woord was aan gedeputeerde, mr. Schmal, die inging op de door de Statenleden gestelde vragen. In de ontwikkeling van de provinciale fi nanciën zag spreker nog onzekerheid door de devaluatie en door nog te verwachten regeringsmaatregelen. Deze Onzekerheid staat een directe belastingverlaging in de weg. Eerst bij de volgende begroting zullen Ge- deouteerde Staten een voorstel ter zake kunnen indienen Het lid van Ceoeputeerde Staten, mr. Bolsius (K.V.P.), zag de ver werking van stedelijke afvalstoffen thans meer nog als een taak van de gemeenten. Hij zegde echter toe, dat ook Gedeputeerde Staten dit pro bleem ter hand zullen nemen. Over verdeling van kosten voor het onder- boud van tertiaire wegen kon spr. nog weinig bijzonderheden meede len Met het rij korden besprekingen gevoerd. Zeer veel waardering had spr. voor het bodemonderzoek. Be zwaren tegen de stedebouwkundige dienst, deelde mr Bolsius niet. Aan een industriële commissie voor de uitbreidingsplannen der steden voel de spr. geen behoefte, omdat de be staande commissies in voldoende ma te rekening houden met industrie- belangen. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Jansen Manenschijn (A.R.) achtte het, ondanks ingebrachte be zwaren, toch gewenst, dat de provin ciale wetgeving de mogelijkheid zou bieden, om naar ge'ang de behoefte, het aantal gedeuteerden dat thans op zes is bepaald, uit te breiden. Wat be treft het aantal zittingen dat thans op twee is gesteld, achtte spr. niet gewenst, dat in de provinciale wet geving een artikel zou worden opge nomen, volgens welke de Statenleden zelf zouden kunnen bepalen, hoeveel zittingen zij wensen, een regeling die gehouden zou moeten zijn aan een minimum- en maximum-aantal. Gedeputeerde mr. Schilthuis (Arb.) sprak nog tot 15 Statenleden over de verantwoordingsplicht van gemeente besturen en van Gedeputeerde Sta- fen tegenover de Provinciale Staten. Het Leidse merenplan, een plan tot winnen van zand door het afgraven van weidegronden in de omgeving van Warmond en Oegstgeest, achtte spr., helaas, noodzakelijk door het nijpend gebrek aan zand. Mr. Schilt huis beloofde echter alle aandacht aan dit probleem te wijden want ook hij betreurde dat cultuurgronden door afgraving in plassen zouden worden veranderd. Uit dieping van de plas sen achtte spr. niet mogelijk. Mr Schilthuis deelde voorts mede, dat er in Zuid-Holland 60 industriewindmo lens en 150 poldermolens zijn. Van deze poldermolens verkeert het grootste deel in goede staat; dertig verkeren er echter door hun bouw valligheid in acuut gevaar. Zij vol doen iet alleen aan de eisen, welke gesteld zyn voor het verlenen van subsidies. Gedeputeerde ir. Wittenberg (K.V. P.) sprak nog over de tol van War mond, veerdiensten en veergelden. Gedeputeerde mevr. mr de Ruy- ter-de Zeeuw (Arb.) verklaarde, dat het aantal nieuwe t.b.c.-gevallen in de provincie stabiel blijft. Mevr. de Ruyter beloofde haar aandacht te zullen wijden aan de wensen en op merkingen, gemaakt naar aanleiding van de provinciale recreatieplannen. Spr. hoopte in de aanstaande zomer met concrete plannen te kunnen ko men. De begroting werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens het voorste] om de jaar wedde van Gedeputeerde tot 6500 te verhogen. ERNSTIGE MALVERSATIES VASTGESTELD. Twee arrestaties. Reeds Vrijdag 9 December jL zijn door de marechaussee te Rotterdam twee personen gearresteerd, die in de v.m. illegaliteit van Rotterdam tot de top-figuren konden worden gere kend. Het zijn T. E., die in de bezet tingstijd beter bekend was als „Jo sé" en J. P. S., alias „Bram". Bei den zijn als verdacht van malversa ties aangehouden, om uitvoerig te werden verhoord. E. bevindt zich thans in voorarrest, terwijl de de tentie van S. is opgeschort; hij is overgebracht naar een psychiatrische nrichting. Het onderzoek in deze zeer inge wikkelde affaire is reeds meer dan een half jaar gaande. Beide perso nen. die in de oorlog in nauw cop- tact met elkaar hebben gestaan, wor den verdacht van malversaties, waarmede aanzienlijke bedragen rnceten zijn gemoeid. Het onderzoek in deze zeer neteli ge kwestie vordert uiterst langzaam. Diverge volkomen integere personen moeter in dit onderzoek worden be trokken en het is verklaarbaar, dat de justitie zeer terughoudend is. Wanneer het onderzoek met kracht kan worden voortgezet, is het met uivgesMer.. dat nog meer arrestaties zullen volgen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgenomen te 10 uur). NEVELIG WEER. Nevelig of mistig overwegend droog weer met plaatselijk en kele tijdelijke opklaringen. In de kustprovincies zwakke tot mati ge wind tussen Zuid-West en Zuid, elders meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Iets kouder. Een 19-jarige loodgietersknecht is onder Vianen, terwijl hij op een bakfiets reed door een auto aange reden en kort daarna overleden. In Wouda's meelfabriek te Sneek is de arbeider G. Koopman bekneld geraakt tussen een wagen en een muur. De man is aan de ge volgen overleden. Een twee-jarig dochtertje van de familie A. te Leeuwarden kreeg warme thee over zich heen, toen moeder de theepot van de kachel stootte. Hpt meisje is enkele uren later overleden. Een drieling is geboren in het gezin van Tilburg-de Bont te Ber gen op Zoom. De heer Snel, lid van de Prov. Staten van Zuiil-Holland, heeft reeds enige maanden geleden de C.P.N. ver laten. De heer Snel heeft gisteren, op de laatste dag van de laatste zit ting van de Staten in hun huidige samenstelling zijn ontslag ingediend. DE GEMEENTEBEGROTING. De belangstellende Leiise lezer heeft in de loop dezer week de ver slagen gelezen van de behandeling der Leidse gemeentebegroting. Wij zullen nu niet wéér zijn aan dacht voor de gemeente-politiek vra gen door een uitvoerig overzicht. Ons verslag heeft o.i. gecompri meerd maar zakelijk de lezers in kennis gesteld van al wat in die drie avonden en twee middagzittingen is besproken. Vijf zittingen heel wat minder dan in vele vorige jaren, toen er wel negen vergaderingen waren. En toch zijn er veel meer zaken van gemeentebe.ang besproken. Ter wijl het voorheen gebeurd is, dat on geveer 7 pet. van de discussies was gewijd aan een bespreking, die geen verband had met het gemeentelijk beleid, was de verhouding nu omge keerd. Uit de gevoerde discussies is wel niet naar voren gekomen een stroom van voorstellen of moties, maar toch wel veel lering en leiding voor de in de naaste toekomst te volgen politiek. De bespreking stond door haar over het geheel genomen zake lijkheid op een behoorlijk peil. De „geprikkeldheid" van het col lege van B. en W. in de schriftelijke memorie van antwoord, die de heer Stolp constateerde, kwam ook bij de mondelinge beantwoording nu en dan om de hoek kijken, maar toch weer niet zó, dat de goede sfeer in de Raad er door verbroken werd. De goede sfeer is in de blijven hangen ook ondanks het feit, dat. op de laatste zitting (Woensdag avond) de heer Frohwein (V.V.D.) boos weg liep. Dit kwam zo. Hij had een motie ingediend, strekkende om te onderzoeken, of de rente bij de gemeentelijke volkscredietbank kan worden verlaagd. Dit irriteerde de heer Questroo, die deze kwestie bij het sectie-onderzoek der begroting had ter sprake gebracht, en nu gene geerd was. (Achterof bleek óók nog dat de heer Frohwein, zelf commis saris van genoemde bank, daar deze zaak niet besproken had). Deze ge prikkeldheid van de heer Questroo was heel verklaarbaar, maar de toon, waarop hij ze uitte, was niet erg weTuidend. Toen de motie in stemming kwam, was de voorsteller niet aanwezig. Daar wethouder v. d. Kwaak had medegedeeld, dat de bedoelde rente kwestie reeds vóór de indiening der motie door het gemeentebestuur was in studie genomen en op de eerst volgende vergadering aan de com missarissen zal worden voorgelegd, was er geen zin meer voor de motie. Maar ze kon niet worfen ingetrok ken, daar, zoals gezegd, de voorstel ler niet present was. Zijn twee col lega's. raadsleden van de V.V.D... stemden blijkbaar „contre coeur" voor. Dat er over de woningbouw is ge sproken, is vanzelfsDrekend. Hoe het komt, dat er in Leiden zo hoogst be droevende achterstand is in de wo ningbouw; wat daarvan naar de me ning van B. en W. de oorzaak is. is nog niet klaar en onomwonden ver klaard. Maar wel is, gelukkig, ge bleken. dat er meer samenwerking is gekomen zowel in het college van B en W., als tussen het college van B. en W. en de instanties in Den Haag, inzake de woningbouw. Dat geeft ons tenminste moed toekomst. Het heeft ons intussen verwonderd, dat B. en W. geen mededeling heb ben gedaan van het onlangs in ons blad gemelde bericht, dat er voor 1950 150 montagewoningen zijn toe- gewezen.Zulk een medede'ing inte resseert de Raad toch wel!! Tenslotte om toch weer niet de lezer op een uitgebreid overzicht te vergasten zij nog even de aan dacht gevestigd op een typerende stemming. Voorheen diende wijlen mr. v. Eek (S.DA.P.) elk jaar een motie in om in Leiden de Zondags wet niet zo toe te passen als gebrui kelijk is (optochten toestaan, enz.). Nu werd zulk een motie ingediend door de heer v. Weizen (C.P.). En nu stemde niet mee de gehele fractie der P. v. d. A. maar ongeveer de helft. Een typerende stemming. Mogen we daarin niet zien een uiting van 't feit, dat in de P.v.d.A. een deel nog het streven van de vroegere S. D. A. P. volgt en een ander deel een an dere richting uit wil? OPENING HEILIG JAAR- Als U dit berichtje leest, heeft de olechtige opening van het Heilig Jaar door Z.H. de Paus plaats ge vonden. Daarmee is een jubeljaar ingeluid, dat over de gehele wereld gevierd zal worden. Wii willen daar zeker niet bij achterblijven. In Leiden zal de opening van het Heilig Jaar op pass-nde wijze ge vierd worden op Woensdag 4 Ja nuari a.s. Dan zal door de Veren. „Katholiek Leiden" een grote „paus avond" worden georganiseerd, het geen wil zeggen dat op deze avond Z.H. de Paus door Leidens katho lieken gehuldigd zal worden. Als feestreden aa-s zullen optreden Pa ter Lohuis O.F M. en Paul de Waart, die thans de opening van het H. Jaar te Rome meemaakt, terwijl het Alma-Materkoor o.l.v. de heer Wil- ïenï Mizée o.a. het Te Deum van Verdi zal uitvoeren. Ook het Sleu- telkoor (Jongenskoor) o.l.v. de heer H. Rijnbeek zal ziin medewerking verlenen. Een eroot aantal kerke lijke en wereldlijke autoriteiten zal de feestelijke bijeenkomst biiwonen. Toe^aneskaarten ad 0 50 zijn ver krijgbaar bij de organisaties waar men lid van is. en zolang de voor raad strekt bij de fa. J N. Geyer, Botermarkt 26, alhier. Zie ook de advertentie in dit nummer. GOUDEN RIDDERSCHAP. A.s. Dinsdag, 27 December, zal de heer W. Mensen, Magdalena Moon- straat 17, de dag herdenken, dat hij 50 jaar Ridder is in de Militaire Willemsorde. Aan de heer Mensen, die thans 77 jaar is, werd destijds deze ridder-orde toegekend wegens zijn moedig gedrag in Atjeh, waar hij twee officieren het leven redde, waarbij hü zelf door een lanssteek in de rug levensgevaarlijk werd ge wond. LEIDSE TAXI-BEDRIJVEN STICHTTEN EEN COÖPERATIE. Binnenkort een „Cotax" in Leiden. Eigenaren van zes Leidse taxi bedrijven staken reeds een half jaar geleden de koppen bij elkaar en kwamen tenslotte tot oprichting van een coöperatieve taxi-onderneming, met een voorlopige capaciteit van 25 auto's. Een belangrijk voordeel ziet men in het instellen van 8 standplaatsen, waardoor het overbodige heen en weer rijden van en naar garages voor een groot deel wordt vermeden. Deze standplaatsen komen in de Adr. Pauwstraat, Boerhaavelaan, Sophiastraat-hoek Maresingel, Lage Rijndijk, Jan van Houtkade, Witte Rozenstraat-hoek Witte Singel, Vis markt en Steenstraat. De laatste zal dienen als centrale, met telefoons e.d., waarvoor op het perceel Steen straat 1 reeds een kiosk is geplaatst. Het ziekenvervoer per luxe auto voor de Leidse Zi-kenfondsen komt geheel aan deze coöperatieve onder neming. waarvan de auto's geken merkt zullen zijn met een rood-wit bordje „Cotax". Het bestuur wordt gevormd door de heren W. C. A. Kerkhof, promo tor van deze coöperatie en voorzitter, J. J. de Jong, seer, en J. L. de Groot, penningmeester. Niet alle taxi-be drijven zijn bij de Cotax aangesloten, alhoewel de mogelijkheid daartoe nog wel openstaat. Medio Januari hoopt men te starten.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2