3)e &2idóe(Boti/fca/nt Hatta komt souvereiniteit in ontvangst nemen Minister in 't Veld doet mededelingen inzake woningbouw Jlrectear: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TB. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 41ste JAARGANG No. 1 Souvereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Zij liepen voorbij ÏN de Eerste Kamer betoogde gis- teren de heer Kersten (K.V-P.) dat men onder de Nederlanders voor 1940 nooit voldoende aandacht heeft besteed aan het groeiende Indonesi sche nationalisme; het nationalisme, aldus spr., heeft nu naar de vrijheid gegrepen. De waarheid de verwijtende waarheid hier aan de Nederlanders vooi gehouden kan niet worden gelochend. Dat nationalisme drong vóór de oorlog niet zo krachtig naar voren; het groeide wel, maar meer onder dan boven de grond, of anders ge zegd: meer in het innerlijk bewust zijn dan in uiterlijke actie- En daardoor liepen we het voorbij. „Nakaarten" heeft geen nut tenzij wij uil dat „nakaarten" kun nen leren, hoe we voortaan moeten „spelen". De Nederlanders liepen dat groeiende Indonesische nationalisme voorbij Lopen velen onzer nu niet weer voorbij aan het groeiende bewustzijn onder de arbeiders van de waarde hunner persoonlijkheid als mens en als arbeider in bedrijf en onderne ming. in heel het maatschappelijk leven? Lopen vele onzer nu niet weer voorbij aan het groeiende verlangen onder het volk om in en boven alle politieke-parlijbelangen te erkennen en te behartigen hel algemeen be lang van het éne Nederlandse volk? Lopen vele onzer nu niet weer voorbij aan de groeiende vaak nog onbewuste behoefte van de mens. om n-iet te worden gemassificeerd, maar in zijn vrije persoonlijkheid vol komen te worden geëerbiedigd? De leiders van een volk, op welke plaats zij ook staaan en welke func tie zij ook bekleden moeten niet voorbijgaan aan wat er leeft in het volk. maar moeten dat levende wil len en streven tijdig weten te leiden. En dat is ook naar onze mening vóó- de oorlog in Indonesië ver zuimd. En met het constateren van dit verschijnsel bedoelen wij niet neer te schrijven een verwijt aan die ons voorgingen, maar een les en een vermaan aan onszelf, mensen "van déze tijd. Vertrek op 23 December a.s. MOHAMMED HATTA, die gistermid dag met verscheiden? van de nieuw benoemde ministers uit Djokja te Batavia is aangekomen, heeft gezegd, dat op 23 December onder zijn leiding een delegatie naar Nederland ver trekt om de souvereiniteit in ontvangst te nemen. De sultan van Djokja karta zal leider zijn van de delegatie, die te Batavia de plechtigheid zal bijwonen. Verder zal ook een afvaardiging naar Djokja gaan om de sou vereiniteit van de Djokjase Republik te ontvangen. Sovjets verlaten Raad v. Japan De Sowjetrussische afgevaardig den in de Geallieerde Raad voor Ja pan hebben Dinsdag de zitting ver laten na de V.S. er van te hebben be schuldigd, dat zij de Japanners als „kanorinenvlees" in een anti-Sow- jetrussische „kapitalistische oorlog" gebruiken. De Amerikaanse voorzitter Wil liam Sebald had de Sovjetrussische beschuldiging, dat ,,de Amerikaanse voorzitter nagelaten had een Sov jet-Russisch verzoek om bespreking van de antidemocratische acties der Japanse regering op de agenda te plaatsen", buiten de orde verklaard. Toen Sebald een debat trachtte te openen over de repatriëring van Ja panse krijgsgevangenen op Sovjet- Russisch grondgebied, verklaarde luitenant-generaal Derevanko, de leider der Sovjet-delegatie: „Ik acht het niet mogelijk deze kwestie op deze bijeenkomst te bespreken". Sebald zeide: „Bij gebrek aan in lichtingen uit de Sovjet-Unie kun nen wij tot de hartverscheurende slotsom komen, dat de 374.041 Ja panners, die zich voorheen in Sov jetrussische handen bevonden, dood zijn". Daarop verliet de Sovjet-delegatie de vergadering. Amerikanen niet naar Hongarije Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Ameri kaanse particulieren het reizen naar Hongarije verboden. Dit besluit werd bekend gemaakt in een scherp protest aan Hongarije tegen de arrestatie van Robert Vo- geler, de vice-president van de In ternat. Telephone and Telegraph Company, die vorige maand te Boe dapest werd gearresteerd. De nota eist de vrijlating van Vogeler en be schuldigt de Hongaarse regering van kwade trouw en juridischeonge oorloofde practijken. Vogeler wordt beschuldigt van spionnage. HOOFDOFFICIEREN VAN DE OOSTDUITSE POLITIE GEARRESTEERD Naar het Oostduitse nieuwsbu- ADN heeft gemeld zijn twee hoofd officieren van de Oostduitse politie gearresteerd. De beschuldigingen te gen hen zullen later worden bekend gemaakt. De betrokken functionarissen zijn Heinz Seidel, tweede assistent van de Oostberlijnse politiechef Paul Markgraf, en Conrad, hoofd van een afdeling. Van Markgraf zelf is officieel nog niets vernomen, sinds hij in Augus tus „met verlof" ging. De West- Berlijnse bladen hebben verschil- 'ende malen het vermoeden geuit, lat hij als titoist zou zijn weggezui- "u-d of eveneens in een corruptie- handaal zou zijn betrokken. SULTAN HAMID HOGE COMMISSARIS? Hatta deelde verder mee, dat de Hoge Commissaris van de Republik Indonesia Serikat in Nederland pas na de overdracht zal worden be noemd. Volgens' Aneta wordt in ge zaghebbende kringen te Djokja voor deze functie de naam van Hamid II genoemd. Tenslotte verklaarde Hatta, dat het niet in zijn bedoeling ligt om de portefeuille van buitenlandse za ken lang te beheren. De politieke correspondent van Aneta meldt, dat Soetan Sjahrir waarschijnlijk zal worden gepolst voor deze porte feuille. HATTA'S REGERINGSPROGRAM. De eerste regering van de R. I. S. heeft ook reeds een programma be kend gemaakt, dat uit de volgende zeven punten bestaat: 1. Overdracht der souvereiniteit en terugtrekking van het Nederland se leger. 2. Bescherming van de openbare Beheerschapsraad is bezorgd Over Israels houding De Beheerschapsraad der V.N. heeft gisteren besloten Israel te ver zoeken terug te komen van het plan om' bepaalde ministeries en andere regeringsbureaux naar Jeruzalem over te brengen. Vijf landen stem den voor en zeven onthielden zich. Het voorstel had geen tegenstem mers. Frankrijk wa's het enige lid van de „Grote vijf", dat voor de motie stemde. De motie had de vorm van een door Irak en Egypte ingediend amendement op de resolutie, waar in de V.N. uitdrukking geven van bezorgdheid over de Israëlische handelwijze in deze. In de rest van de resolutie wordt uitdrukking gegeven aan de mening, dat het beleid van Israel ingaat te gen de 9 December door de Alge mene Vergadering aangenomen re solutie, waarin internationalisatie van Jeruzalem werd aanbevolen, en de voltooing van het statuut van Jeruzalem moeilijker maakt. Aan de voorzitter wordt verzocht, de rege ring van Israel om een schriftelijke verklaring over deze aangelegen heid te verzoeken, en inmiddels de ontwikkelingen te Jeruzalem in het oog te houden. Tenslotte wordt de algemene secretaris verzocht, deze resolutie aan alle leden der V.N. te doen toekomen. RAMP IN SAKSISCHE URANIUMMIJN Volgens het Westberlijnse blad „Der Abend" zijn in de uranium- mijn Dietrich te Unter-Riesdorf in Zuid-Saksen Zaterdag j.l. 18 Duitse mijnwerkers om het leven gekomen, doordat een gang instortte. Drie mijnwerkers werden gewond. On middellijk na het ongeluk, aldus „Der Abend", werd het terrein rondom de mijn door Russische troe pen afgezet. Niemand mocht het be treden of verlaten. Op het bericht van het Berlijnse blad kon geen be vestiging worden verkregen. OTTO GROTEWOHL OP „GROOT VERLOF" Wilhelm Pieck, president van de Oostduitse staat, heeft medegedeeld dat premier Otto Grotewohl het Sowj et-ziekenhuis te Karlshoröt heeft verlaten en een vacantie van onbepaalde duur zal nemen, voor herstel van zijn gezondheid. vrede en verwezenlijking van de fundamentele rechten en vrijheden van de mens. 3. Voorbereiding van algemene verkiezingen. 4. Bevordering der Indonesische economie door reconstructie en her stelobjecten. 5. Uitbreiding van het onderwijs en intensieve bestrijding van het analfabetisme. 6. Regeling op vreedzame wijze van de kwestie Nieuw-Guinea. 7. Versterking van de positie van Indonesië in het wereldbestel, aan knopen van nauwe betrekkingen met andere Zuidoostaziatische landen, lid maatschap van de UNO en samen werking met de Nederlanders binnen de Nederlands-Indonesische Unie. ADVISEUR VAN MGR RERAN GEVLUCHT Dr. Psenicka, juridisch adviseur van de aartsbisschop van Praag, dr Beran, is gisteren in Beieren aange komen, zo verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Regensburg. Hy is uit Tsjecho-Slowakije gevlucht en heeft zich ter beschikking van de Amerikaanse autoriteiten gesteld. Volgens genoemde bron heeft dr Psenicka meegedeeld, dat het ge hele personeel van de pauselijke nuntius te Praag, mgr Verolini is gearresteerd. Dr Psenicka was tevens juridisch adviseur van de ambassades van Frankrijk en de Ver. Staten te Praag JOHAN VAN OLDENBARNEVELT NAAR BATAVIA De „Johan van Oldenbarnevelt" de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" zal Vrijdag 23 December met ongeveer 400 passagiers, hoofdzake lijk vrouwen en kinderen, van Am sterdam naar Batavia vertrekken. WETSONTWERP SOUVEREINI TEITSOVERDRACHT INDONESIë IN DE EERSTE KAMER Met uit zondering van minister Wjjers was het voltallige kabinet gisteravond in de Eerste Kamer aanwezig om de de batten betreffende het wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht Indonesië, te volgen. Overzicht van de regeringstafel, v.l.n.r. Om de tafel de ministers Teu- lings, Spitzen, Rutten, staatssecreta ris Fockema Andreae, Schokking, Joekes, Stikker, v. Schaik, Drees, v. Maarseveen, Götzen, Lieftinck, v. d. Brink, Mansholt, In 't Veld, en schout bij nacht Moorman. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 13 Juli, na ver missing: soldt. J. G. M. Wolfs, afkomstig uit Hilvarenbeek (N. Brabant). Gesneuveld 6 Dec. res. 1ste luit. F. W. M. Huynen uit Was senaar. KON. NED.-IND. LEGER: Gesneuveld 23 Nov. Jav. soldt 2e kl. inf. Kariosemito, afkom stig uit Indonesië, Tweede Kamer STOOTTROEPERS KEREN HUISWAARTS. Met de „Kota Inten", die, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 24 December te Rotterdam wordt verwacht, repatrieert o.a. het 3de bataljon van het regiment stoot troepen. DE GROTE BEER" OP HUISREIS. Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat op 17 December jl. uit Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren o.m. het bataljon 3-11 R.I., alsmede militairen van de 3e hulp- verbandplaats afdeling, voorzover deze niet reeds onderweg zijn naar Nederland per „Sibajak", welk schip omstreeks 30 December te R'dam wordt verwacht, In" totaal bevinden zich 955 man aan boord van de „Gro te Beer". Nadat Maandagavond de begroting teren een begin gemaakt met de be teren een begi ngemaakt met de be handeling van de begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting. Verscheidene sprekers voerden het woord. Minister In 't Veld, de sprekers beantwoordende, deelde mede, dat hij voornemens is met ingang van 1 Januari 1950 verder gaande be voegdheden aan de gemeentebestu ren te geven. Na 1 Jan. zal de bouw zonder rijkssteun vrij zijn en ook zullen werkjes tot 2000 vrij komen. Industriële projecten, waarvan vast staat, dat de uitvoering ervan zal bij dragen tot verhoging der industriële productie zullen niet langer worden opgehouden. Wil een industrieel bou wen zonder steun van het Rijk, dan kan hij zijn gang gaan. Op het gebied der bouwnijverheid slaat Nederland geen slecht figuur, meende spr., die opmerkte, dat zijn voorspellingen over de woningproductie zijn uitge komen en zelfs overtroffen. In ver gelijking met Rusland rnaakt Neder land lang geen kwaad figuur, betoog de spr. aan de hand van een rapport der U.N.O., waaraan de Sovjet-Unie heeft medegewerkt. Hij merkte verder op, dat de pro ductie van bouwmaterialen zal moe ten worden gestimuleerd; de moder nisering der baksteenproductie moet met kracht worden aangepakt. Ook overigens zijn de vooruitzizchten gun stig. De minister oordeelde een ver hoging der prestatie van de bouwvak arbeiders nodig. De arbeiders moeten een redelijk loon hebben en dan maakt hij zich geen zorg. Uitbreiding van het aantal bouwvakarbeiders achtte de minister nodig. Met het oog op een tekort aan stucadoors zal wellicht gezocht moeten worden naar nieuwe bouwmethoden. De minister achtte voor 1953 een bouwcapaciteit van 1700 millioen nodig. Daarin zit ƒ660 millioen voor woningbouw, dat betekent 55.000 woningen. Spr. schat te het tekort op 250.000 woningen, het accres is gesteld op 33.000 per jaar. In 1964 zou men op normale wijze door de achterstand heen zijn Wanneer er in de eerste tien jaren 72.000 duplex-woningen worden ge bouwd, dan zal de achterstand in 1960 zijn ingelopen. In de avondvergadering, gepresi deerd door mr. Donker zijn rede ver volgend, zeide de minister, dat het duidelijk is, dat naast, duplex-wonin gen eengezinswoningen moeten wor den gebouwd. De gemeentebesturen hebben de juiste verhouding in de hand. De minister wilde zich niet op het standpunt stellen, dat er helemaal geen woningen voor grote gezinnen moeten worden gebouwd, maar wel zou hij er voor willen waken, dat er niet te veel komen. Z.i. kan men de middenstandswoningen niet missen. De regering is bereid, zo verklaarde spr., voor de financiering de mini mum grootte te verhogen tot 450 kub. meter voor gezinnen met meer dan zes inwonende kinderen en op voorwaarde, dat de aanvrager zelf in het huis woont. Spr was in geen geval bereid de kubieke meterprijs van ƒ31.50 te verhogen, ook niet ais de vijf procent loonsverhoging, die in de maak is. wordt doorgevoerd. Z.i. moet men het maar vinden in rati- Stalin vandaag 70 jaar Geheimzinnige persoonsvergoding Vandaag is Stalin 70 jaar gewor den en dat is door de communisten uitgebuit voor een grote propagan da. Van overal hebben de commu nisten zich beijverd om aan het vadertje in Moskou geschenken te zenden en tussen de partijen van de diverse landen is een wedstrijd gehouden, wie de meeste geschen ken bij elkaar kon krijgen. Je kunt nooit weten waar het goed voor is. Tevens gaat de geschenken-rage vergezeld van een mateloze bewie roking van de „grote leider der volken". Moskou zelf heeft Stalin de orde van Lenin toegekend als erkenning voor zijn „buitengewone diensten bij de consolidatie en ontwikkeling van de Sowjet-Unie, de opbouw van het communisme in ons land, de organisatie van de vernietiging van de Duitse fascistische invallers en Japanse imperialisten en het her stel en de verdere ontwikkeling van de Sowjetrussische economie in de naoorlogse periode". Radio-Moskou maakte tevens be kend, dat vijf tot 10 wereld prijzen voor de vrede ieder jaar. op Stalins verjaardag zullen worden uitge reikt. Op acht en dertig van de hoogste bergtoppen van centraal Azië, waar onder de hoogste in Rusland de bijna 7.500 meter hoge Stalin-top prijken borstbeelden van Josef Stalin, aldus radio Moskou. Deze beelden zijn daar sinds 1937 lang zamerhand geplaatst en de 38ste is thans aangebracht op het 7000 me ter hoge Pamir-plateau. Tien alpi nisten van de commissie voor lichaamscultuur en sport, welk or gaan ook gezorgd heeft voor het be kronen van de andere bergen, heb ben tien dagen gezwoegd om het bronzen gevaarte op zijn plaats te krijgen. Tenslotte nog een bloemlezing uit de onzinnige verheerlijking van Stalin, waarbij zelfs de brallende hysterie om de figuur van Hitler in het niet verzinkt. Tichonow, Russisch schrijver: „Onze grote leraar en leider, on ze geliefde vader en vriend, onze eigen kameraad Stalin." Jarygina, arbeidster uit Moskou: „De grote kampioen en bezieler van de zaak van de vrede, onze wij ze en vurig beminde leider en leraar." Wawilow, Sowjetgeleerde: „De ontembare strijder voor een ware democratische vrede in de hele wereld." Ling Kiang Joen, Chinees vak bondsleider: „De grote revolutionnaire leider van de volken der gehele wereld". Herahimow, schrijver: „De leraar der gehele mensheid". Kroetsjenjoek, schrijver: „De vader en leider der volken". Wassilewska, Pools schrijfster: „De man, die het mensdom redde van de verwoesting." Ho Hoen, Koreaan: „Het genie der mensheid." Bernal, Brits professor: „De beschermer der wetenschap." Chorawa, volksartiste: „Onze dierbare vader, leraar en leider, de grote Stalin, het geloof en de hoop van de werkende mensheid, de vriend der volken." LOON- EN PRIJSPOLITIEK Donderdag de beslissing? Naar het ANP verneemt is er thans volledige overeenstemming tussen de departementale loon- en prijzencommissie en de Stichting van de Arbeid ten aanzien van de te voeren loon- en prijspolitiek in de naaste toekomst. De definitieve beslissing over wij zigingen in de lonen zal zeer waar schijnlijk Donderdag a.s. gepubli ceerd worden, nadat de minister raad in zijn vergadering van Don derdagochtend de nieuwe maatre gelen nog aan een laatste beoorde ling zal hebben onderworpen. STICHTING VOOR DE LAND BOUW EN DE LOON- EN PRIJS POLITIEK. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Lou- wes heeft dezer dagen in een rede over het onderwerp: „De agrarische bedrijfsgenoten en hun beleidstaak" gesproken over de plannen tot ver hoging der lonen, welke thans door de Stichting van de Arbeid aan de regering zijn voorgelegd. Naar aan leiding van de voornemens tot loons verhoging heeft de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw uitdruk kelijk verklaard, „dat de land- en tuinbouw de gevolgen van deze nieuwe loon- en prijspolitiek slechts dan kan aanvaarden, indien de ver hoogde lonen worden doorberekend in de prijzen der landbouwproduc ten. De loon- en prijspolitiek mag niet gevoerd worden ten koste van de land- en tuinbouw. Deze krijgt nog slechts een bescheiden deel van het nationale inkomen; hij is niet bereid een vermindering van dit deel te aan vaarden, en zal zich hiertoe ook niet laten dwingen", aldus de heer Lou w-es. neler bouw en hoger arbeidsprestatie. Ook hij vond unificatie van bouwver ordeningen van grote betekenis. Na der ingaande op de financiering zei de minister In 't Veld. dat zijn ge dachten uitgaan naar een vaste pre mie voor bepaalde typen van wo ningen. Deze premie zal niet 100 pet. van de onrendable top kunnen zijn. Het wetsontwerp inzake de huren zal nu binnenkort worden ingediend. O.m. herinnerde hij er nog aan, dat hij 300 woningen voor gedemobili- seerden heeft beschikbaar gesteld. Worden het duplexwoningen, dan zijn er 600 gezinnen meer geholpen. Ne re- en dupliek is de begroting zonder hoofdelijk stemming goedge keurd. EERSTE KAMER SOUVEREINITEITSOVERDRACHT De Eerste Kamer heeft gisteren de debatten over het wetsontwerp inzake souvereiniteitsoverdracht voortgezet. De heer Kersten (K.V.P.) ver klaarde namens de K.V.P.-fractie voor het wetsontwerp te zullen stemmen. De heer Ruys de Beercnbrouck (K.V.P.), die indertijd als Tweede Kamerlid tegen Linggadjatti had ge stemd, verklaarde vóór te zullen stemmen. Daar hij indertijd zich te gen de overeenkomst van Lingga djatti had verzet, wenste hij zijn standpunt nader te motiveren. Bij Linggadjatti, zo meende hij, is de beslissing gevallen. Artikel 1 van die overeenkomst erkende de repu bliek en gaf aan haar een interna tionale status. Artikel 17" bevestigde dat door de invoering van interna tionale arbitrage. Toen is de beslis sing gevallen. Sindsdien was er geen terugkeer meer mogelijk. Door de overeenkomst van Linggadjatti wer den wij steeds internationaal in het ongelijk gesteld. Bij verwerping van dit ontwerp zou de toestand hele maal ondraaglijk worden. Spreker deed een ernstig beroep op de Prot. Chr fracties toch hun stem aan dit ontwerp te geven. Eenzelfde nog krachtiger beroep deden ten slotte de ministers, die dat ook in de Tweede Kamer hadden ge daan. Hier drong ook Minister Drees, die in de Tweede Kamer had gezwe gen, met alle klem er op aan, het wetsontwerp te aanvaarden. De kans, dat, als er vandaag wordt gestemd, na de replieken, het wets ontwerp 2/3 van de stemmen haalt, is heel groot. TEXTIELPRIJZEN WORDEN NIET LOSGELATEN. In antwoord op desbetreffende vra gen van het Tweede Kamerlid N. van den Heuvel heeft de minister van Economische zaken geantwoord, dat het ogenblik voor de gehele of nage noeg gehele opheffing van de prijs- voorschriften voor de textielhandel nog niet gekomen is. Aan het uitvoe rige antwoord van de minister ont lenen wij voorts, dat voor de handel geen andere maatstaven zijn aange legd dan voor de industrie. Ten hoog ste kan gezegd worden, dat als ge volg van verschillen in de techniek der prijsregelingen en in de structuur der betrokken takken van bedrijf de uitwerking een zekere divergentie vertoont, die echter op het feitelijke resultaat geen invloed van betekenis uitoefenen. TWEE V-MANNEN TER DOOD VEROORDEELD Twee Nederlandse V-mannen van de vroegere Duitse „Abwehrstelle", de 41-jarige electricien P. Rothert uit Heemstede, en de Amsterdam mer G. C. van Bree, zijn gisteren door 't Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof conform de eis ter dood veroordeeld. Aan beiden was ten laste gelegd, dat zij spionnagediensten hadden verricht voor de „Abwehrstelle" door zich in te dringen in illegale or ganisaties. Het Hof was niet van mening, dat de uiting van berouw van Rothert tijdens de terechtzitting ernstig was gemeend en noemde hem „een ge slepen misdadiger, voor wie geen enkele verzachtende omstandigheid aanwezig is." EX-N.S.B.-ER BELEDIGD Wegens belediging van de ex- NSB-er J. H. H. uit Haarlem, die hij in Februari jl. bij een onverwachte ontmoeting in een garage de woor den had toegevoegd: „Ik wist niet, dat^hier ook vuile rot-NSB-ers wa ren", heeft het Amsterdams ge rechtshof de heer H. O., lid van de bond van oud-illegale werkers in hoger beroep conform de eis ver oordeeld tot f 25 boete, subs 15 da gen hechtenis. Een koAA.eto.je Meegedeelde smart is niet altyd gedeelde smart; soms zelfs verdub belde smart.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1