STADSNIEUWS L E I D S E S3 HUTSPOT NIEUWS UIT DE OMGEVING RECHTZAKEN VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 BENOEMING RECTOR VAN „DE VOORZIENIGHEID". Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot rector te Leiden (Cuneragestioht) de weleerw. Heer J J. Suyker, die kapelaan was te Schiedam (H. Liduina). Rector Suyker, opvolger van de tot pastoor benoemde rector Stan- denmeyer, werd geboren in 1906, is priester gewijd in 1931 en in sedert 1944 kapelaan te Schiedam. Rector Suyker is ook benoemd tot godsdienst-leraar aan de R.K. Vak school voor meisjes. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaats exa men Nederlands recht: de dames H. C. van Everdingen te Den Haag; A. v. d. Woude te Rotterdam en Th. Ch. M. Kettlitz te Den Haag en de heren M. A. M. Kramer te Delft; M. Polak te Oegstgeest; C. G. J. A. van G'ende- ren Stort te Den Haag; L. H. Werry te Wassenaar; C. Jansen te Rott.dam; H. Staal te Rotterdam^ P. K. R. van Goerschen te Den Haag; A. Kata> te Leeuwarden; F. W. M. van Oppen te Scheveningen- C. H. Wesra te Den Haag; J. De Reus te Scheve ningen en A. Menalda te Aarden- hout. „DE VREEMDE GAST". Door de „Sleutelspelers". De Sleutelspelers, de toneelver eniging van de Sted. Lichtfabrieken, die het tot nu toe steeds in een klucht of blijspel zochten, hadden zich gisteravond met het door F. J. Kemp geschreven romantische spel „De vreemde gast" voor een heel wat zwaardere opgave geplaatst. Rond de eigenaar van het landgoed Morehead. Sir Willifred Doggenar, wiens stelregel er op in was gesteld, dat aan alle normen en vormen moest worden voldaan, ontwikkelt zich een zeer geheimzinnige ge schiedenis, welke de spanning tot op het laatste moment gevangen weet te houden. Ofschoon er in dit spel nog wel enige zwakke plekken zouden zijn aan te wiizen, werd een bevredigende opvoering gegeven. Vooral de beide hoofdrolsoelers Sir Willifred (A. van Esmond) en El- vire Hiller (mevr. T. v. d. Mark- Smits) als vreemde gast, hadden vele goede momenten. Hoewel enigs zins gechargeerd, sloot zich mevr. M. E. Staats-Janzen als Cathreen, de meid. goed bii hen aan. Gezamen lijk hebben zij dit soel tot een goed einde weten te brengen, waarvoor een nagenoeg eeheel bezette Schouw burg zich uitermate dankbaar toon de. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. wethouder S. Menken en de directeur, ir. Y. Ykema. WOONWAGFNKAMP AANBESTEED. Hedenmorgen werd ten stadhuize aanbesteed door de directeur van Gemeentewerken te Leiden het aan leggen van een terrein voor een woon wagenkamp aan de Broekweg (I) en het bouwen van een paardenstal, latrines c.a. op bovengenoemd ter rein (II). Er werd als volgt ingeschreven: A. van Halem Leiden 11.930.I; fa- Rienstra, Rotterdam 12.500.I; fa. langeveld. Airhen aan den Rijn 12.60G.— I; fa. Keize-- en Monshou- wer. Bergscheshoek 12 900.I; fa. v. d. Blij Oegstgeest 13.580.II; fa. Vestdijk en Zoon en W. van Wan- rooy, Woubrugge en Leiden 13 925 II; N.V. Prori. Wassenaar 15.990 I 27.950 I en II; fa Koovman Voor schoten 17.200.I: fa. Waals. Lei den 17 200 I; 28 800.— I en II: L. Boekee, Den Haag 24.000.I: N. Mol Leiderdorp f 12 025 II; K Burgy, Leiden 12.050.II: Th. Bart en. Leiden 12.200.II; M. Kool Warmond 13 000II; F. Donker, Alphen aan den Rijn f 13.200II: L. P v. d. Geer, Leiden 31.400- I en II. BOTSING VRACHTAUTO EN SNELTREIN OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Een dode. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is een vrachtauto met lege melk bussen op de onbewaakte overweg in de Slichterhorsterweg onder Nijkerk gegrepen door de sneltrein uit Amersfoort. De auto werd bestuurd door de melkrijder P uit Voort-hui zen. naast hem zat nog iemand. Bei de inzittenden werden zwaar gewond naar het Sint Elisabethsgasthuis te Amersfoort overgebracht. P bleek inmiddels te zijn overleden. Zijn pas sagier. wiens naam nog niet bekend is, heeft een zware hersenschudding opgelopen. De auto werd zwaar be schadigd en de melkbussen lagen tot ver in de omgeving verspreid. De trein had enige vertraging. BEURS: VRIENDELIJKE MARKT. De Amsterdamse effectenbeurs opepde gisteren in alle sectoren vriendelijk, hetgeen werd toege schreven aan de toespraak van ir. Sukarno. Het wekte echter geen ver wondering, dat het publiek zich zo goed als afzijdig hield. Algemeen blijft men op de beurs van mening, :at eerst dient te worden afgewacht hoe de situatie in Indonesië zich na ;e souvereiniteitsoveriracht zal ont wikkelen. De meeste cultuurwaarden karen wat beter met winsten van 2 tot 3 punten. De Staatsfondsenmarkt was gisteren wederom vast. Zowel de invèsteringscertificaten als het grootboek 1946 wisten een fractione- le verbetering te boeken. De con versielening 1947 was onveranderd. GEM. AANKONDIGING VERPLAATSING KERSTBOMENMARKT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat met ingang van he den de Kerstbomenmarkt is ver plaatst van de Apothekersdijk naar de Bloemmarkt. 4622 Leiden, 16 December 1949. Burgemeester en Weth. voorn., De Eurgemeester. F- H. VAN KINSCHOT De secretaris. J. BOOL. ALLE VROUWEN-GROEPEN IN ééN COMMISSIE VERTEGEN WOORDIGD. Op initiatief van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden is gister avond opgericht een contact-commis sie, waarin alle vrouwen-groepen in Leiden vertegenwoordigd zijn, n.l. „Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap", Kath. Vrouwenbeweging, Soroptimist-club, U.V.V, Commissie v. huish. voorlichting, Chr Vrouwenbond, Christ. Hist Vrouwengroep, Vrouwengroep in de P. v. d. A., Vrouwengroep in de ver. „Vrij heid en Democratie. Ned. Ver. van Huisvrouwen, Academische Vrouwen. Het bestuur is samengesteld als volgt: presidente: N. Key-Stuurman, leden mevr. J. Manders-Vermeulen, mevr. A. Smit-Duvzentkunst. mevr. De Cler, mevr. Goudswaard-Knip- schaar. De bedoeling van de commissie is de belangen van de vrouwen te be hartigen zowel in plaatselijk als in groter verband. PROF. PARRY MILLER SPRAK OVER „THE NEW YORKER". Voor het genootschap Nederland Engeland Een luchtig en gezellig praatje hield gisteravond prof. Parry Miller van de Harvard University, gast hoogleraren te Leiden, voor het Ge nootschap Nederland-Engeland, over het humoristische weekblad „The New Yorker". Begrijpelijk, aldus spreker, dat de Amerikanen begonnen grappig te zijn naar Engelse trant, doch op de duur lag dit de landverhuizers niet. Er werd een ei?en humor geboren uit het wonderlijke pioniersleven van de vorige eeuw. In de boeken van Mark Twain vindt men dat nog terug. De Amerikaanse humor werd een waoen, waarmee de draak gestoken werd tegen het leven van alle dag. Dat is het gebleven, op een geheel andere toon dan in Europa. Eumne- anen begrijpen het dan ook niet. „The New Yorker'' heeft zijn be staan te danken aan deze humor. Toch is het niet uitsluitend een ko misch weekblad, want in de tekst komt men zeker de ernst tegen. Het blad werd ongericht in 1925, toen Sinclair Lewis de strijd begon tegen de Bourgeoisie. Hy deed dit door in komische vorm een ernstige uitleg te geven van het dagelijks le ven. Dit slikt de Amerikaan. Het blad is het meest zorgvuldig geredigeerde weekblad ter wereld. Een speciale staf van medewerkers controleert vooraf alle feiten zeer nauwkeurig. Het heeft zich hiermede een wereldreputatie verworven. Tenslotte gaf spr. verschillende typische voorbeelden van humor, door dit blad gebracht, en gaf op vele gestelde vragen een geestig, kernachtig antwoord. DIPLOMAZWEMMEN EN REDDINGSDEMONSTRATIE Zaterdagavond wordt in de „Overdekte" opnieuw Diploma ge zwommen, echter met een bijzonder tintje, want ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Bond van het Reddmgswezen, zal het bestuur en de leden van de Leidse Reddings brigade demonstreren hoe verschil lende reddingsmatrialen moeten wor den gebruikt opdat de jeugd van Leiden eindelijk eens gaat inzien, dat misbruik van lijn en haak, niet alleen financiële offers kost, maar tevens bij verdrinkingsgevallen de slacht offers niet geholpen kunnen worden. Als slot van deze avond volgt dan nog een demonstratie schoonspringen van de jeugdige Greetje Lugthart, lid van de Groningse zwemclub. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus Henricus Ga briel Maria, z. van A. Groenendijk en A. W M. Winkel, Wilhelmina Helena Johanna Maria, d. van J. H. van Leeuwen en P. M. van der Hoeven, Robertus Jozef, z. van H. Franssen en W. J J. Bisschop, Jo hannes Alexander Abraham, z. van L. J. van der Bijl en A. M. Stik- voort. Jan, z. van J. van Meizen en M. van Vegten, Maria Johanna, d. van J. Pols en P. Deelman, Janne tje, d. van J. van der Plas en H. M. Keijz^r, Dingeman Joban, z. van J. A. Cannoo en J. A. Pijnnaken, Peter André, z. van P. C. Hoogen- doorn en J. G Soruschinski. Klasi- na, d. van C. Tilborg en J van Duijvenbode, Marinus Maria, z. van P. A. van der Zwet en M. v. Wijk, Daniël. 7. van A. J. de Geus en M. Zweerus. Overleden: J. Varkevisser, z., 1 j. J. Hesseling, man, 76 j., W. L. van Turenhout, z., 2 dagen. Gehuwd: L. J. Nieuwenhuizen jnr en J. H. de Wekker jd. Ondertrouwd: A Cornet jm. 26 j. en C. Paauw jd 24 j., J. J. Kors- wagen jm 27 j. en G van Beek jd 24 j., J. Mathot jm 27 j. en M. A. van den BoCTaerd jd 24 j., A. J. Schaap jm 25 j. en C. A. v. Leeu wen jd 21 j., A. Slineerland jm 33 j. en H. van Loef jd 26 j., A. A. van der Soek wednr 51 j. en R. T. Liszt jd 35 j., T. Stokman jm 25 j. en C. C. Segijn jd 19 j.. M. A. Ver met im 40 i. en H. J. M. van Noort id 37 j., B. Fnvier jm 25 j. en J. M. Jon<*eleen jd 22 j. Weggebruikers. Als ieder VEILIG loopt en rijdt dan raakt geen mens zijn léven kwijfl Vrijdag, 16 December. Laat ons vandaag op die dag die zo prachtig mooi begon, maar tegen het middaguur dreigde af te zakken tot een ordinaire regendag, laat ons vandaag weer eens beginnen met het belangrijkste. Dat vinden wij ongetwijfeld het bericht dat de be kende rado-priester, Henri de Greeve in Leiden komt spreken. Hij doet dat op Dinsdag 10 Jan. a.s., des avonds om 8 uur in de Stadsgehoorzaal. Pa ter de Greeve werd daartoe uitgeno digd door Miva (Missie-verkeersmid delen-actie). Over enkele dagen zul len ra.ambiljetten overal in de stad nadere bijzonderheden vermelden. Daar wachten we dan maar op. En ondertussen gaat het leven ver der. Het leven, dat elke dag weer duurder wordt. Kijk maar eens naar het volgende alarmerende bericht. De gezamenlijke Leidse bakkerspa troons, de broodfabrieken en de brood-coöperaties hebben de koppen bij elkaar gestoken en besloten als resultaat van dit koppensteken dat det prijs voor het blanke wittebrood van 34 op 36 cent gebracht zal wor den. Dat moet wel, luidt de verkla ring, want verschillende producten zijn eveneens in prijs gestegen. Denk maar eens aan de gist, olie en kolen. Dan moet ook het brood wel duur der worden. Trouwens, het blanke wittebrood is niet aan prijscontrole onderhevig. Vandaag neemt Stadskok de be delstaf maar weer eens op. Niet voor zichzelf, maar voor de stille armen. Vooral in de Kersttijd is het geden ken van deze stille armen het meest sympathieke liefdewerk, aldus schrijft men Stadskok. Hij wil dit graag onderstrepen en er op wijzen dat iedereen, die zich geroepen voelt op dit terrein iets te doen hopen lijk zijn het er zeer velen zich het volgende in z'n hoofd moet prenten: Postgiro 131200, ten name van Lief dewerk Vincentiushuis! postadres: Lorentzkade 32. En nu gaan ge eens een bloempje brengen naar de altijd actieve Dienst van Gemeentewerken. Want het zijn deze mannen die onophoudelijk in de weer zijn onze stad een fraaier aanzien te geven. Nu zijn ze begon nen met het herstel van da danig ge havende kademuur van de Aal markt, t.o. V. en D., tussen het Waag- hoofd en Visbrug. De leuning van de brug is al weggebroken. En de ver pulverde stenen lijken wel vermolmd hout. Zo zacht. En zo slecht. Waar mee we maar zeggen willen dat het hoog tijd werd hieraan eens iets te gaan doen. Wat nu ook geschiedt. Trouwens, dat is niet het enige wat er aan stadsaanzien verandert. Neem b.v. het station. Nu kunt u wel den ken: dat wisten we al. Maar er is nog iets, dat u misschien niet weet. Het is Stadskok onlangs ter ore geko men dat op het volledige spoorweg plan in Leiden, waar een slordige twintig millioen gulden mee gemoeid is, een millioen gulden bezuiniigd zal worden. Niet dat aan het plan iets gaat veranderen. Helemaal niet. Al leen maar een beetje bezuinigen. Hier een tegeltje minder, daar een kleiner lampje. Elders een wat min der kostbare versiering. En ga zo maar voort. Bij elkaar een millioen. Doe het maar eens na. Een millioen op uw eigen uitgaven te besparen Heeft u gisteravond in de omge ving van „Den Burcht" niets bijzon ders gehoord? Wij wel. Wij hoorden zeer welluidende zang. Het bleek dat K. en O. in de grote zaal een gezel lige samenzangavond belegd had, voor alle zangliefhebbers, om hun stembanden eens te proberen op een aantal van onze mooie helaas vaak versmade Nederlandse liede ren. Herman Stenz was wegerts ziek te verhinderd z'n dirigeerstokje te zwaaien. Maar z'n echtgenote Tilly Stenz-Leening had het stokje meege bracht en zwaaide er mee dat het een lieve lust was. Het K. en O.-zang- koor was voor de zangers en zange ressen een flinke ruggesteun. En het klonk best in de helaas niet geheel gevulde zaal. Mevr. Truus Massaar van Driel, alt-mezzo, zong voortref felijk enige Kerstliederen. En het werd bij elkaar een gezellige avond. Ons dagelijks knaapjesbericht gaat deze keer over twee jongens van 9 en 11 jaar, die gisteravond om zes uur op het Staatsspoor net op tijd ge snapt werden, toen zij steenkolen uit een wagon aan het gappen waren. Het liep voor de ondeugende jon gens met een sisser af. Want zij wer den weer onder de hoede van hun ouders gesteld. En als we op dit terrein van de kleine misdaad nog even verder mo gen gaan, moeten we vermelden, dat een dezer dagen uit de gang van een woning aan de Waldeck Pvr- montstraat een damesmantel \v\d ontvreemd. Het moge voor allen een waarschuwing zijn. Al doet het Stadskok geen vreug de met dit onaangename bericht te eindigen, moet hij het toch wel doen vandaag. Want er is geen nieuws meer. STADSKOK. NOORD WIJK K. A. B. De gehouden ontwik kelingsavond van de K. A. B. mocht zich in een grote belangstelling ver heugen. Na opening door de voorz. de heer J. v. Leeuwen, deed deze de mededeling, dat deze avond niet de heer C. J. v. d. Ploeg zou spreken over de gevolgen van de wet op de P.B.O. doch de heer Pannebakker, bestuurslid van de Landarbeiders- bond en lid van de Stichting van oe Landbouw. De heer Pannebakker noemde de materie van de P. B. O. geen gemakkelijke. De laatste tijd horen en zien we zoveel over dit onderwerp, terwijl toch veel er van langs ons heengaat. Spr. gaat dan uitvoerig in op de geschiedenis van de sociale voorzieningen, waarin vooral de katholieken een belang rijk aandeel hebben gehad en in verband hiermede toonde hij aan de- bevoegdheden van het bedrijfsschap. Bij de totstandkoming der wet op de P.B.O. zal op de eerste plaats een samenwerking moeten groeien tussen werkgevers en werknemers. De organisatie is thans op papier uit gewerkt. Aan de bedrijfsgenoten is het de taak voor een goede uitvoe ring zorg te dragen. Na een aange name en leerzame gedachten wisse ling werd deze zeer vruchtbare bij eenkomst gesloten. Bloembollencultuur De voorz. de heer J. C. v. d. Meer, deed mede deling, dat het H.B. bezwaar had ge maakt, om een verzoekschrift in te dienen bij het ministerie van Land bouw tot vergoeding van gemaakte kosten op cultuurgronden, welke door aardappelmoeheid zijn aange tast. Wel was het H.B. bereid een adres te richten tot gen. ministerie om subsidie om door aiepdelven deze cultuurgronden wederom ge schikt te maken. Dit adres was be reids verzonden doch een uitspraak is in deze nog niet ontvangen. Te vens zal men er bij het BVS blijven aandringen dat van de ingenomen bollen, geteeld op deze afgekeurde gronden ten spoedigste afrekeningen en uitbetalingen moeten plaats heb ben. Tot afgev. naar de Alg. Verg. wer den gekozen de heren M. Hoek en J C. v. d. Meer. Punt 6 der beschrijvingsbrief de motie betrekking hebbende op le den van de Commissie van Bijstand van het Bedrijfschap: die niet tegen deze motie was, vond toch dat het H.B. een negatieve houding aannam want aan de andere zijde wensten het geen medewerking te verlenen bij de vorming van het Bedrijfschap Spr zou gaarne zien dat BBC de op bouw in de PBO zou helpen bevor deren. Nadat de heer Hoek gewe zen had op het nut en de noodzaak van deze motie, werd met alg. st. be sloten deze te steunen. Het voorstel van het H.B. inzake het houden van eeh grote tentoonstelling in 1953 vohd aller instemming. Waar deze tentoonstelling zal plaats hebben moet nog nader worden uitgemaakt. Waar het afd. bestuur van mening is, dat de stichting „Keukenhof" te Lisse, welke over een pracht terrein van 25 ha beschikt, deze in 1953 voor deze doeleinden zou willen af staan, zou het, het H.B. verzoeken onderhandelingen met deze stich ting aan te gaan en eventuële voor stellen in deze op de eerstvolgende agenda der Algem. Verg. te plaatsen. Het voorstel-Anna Paulowna in zake eventuele verplichte aparte af delingscontributie zal niet worden gesteund. Bij de rondvraag van de Algem. Verg zal door de afg. ge vraagd worden naar de motieven van het H.B. voor zijn afwijzende houding tegenover deelname aan de P.B.O. Gemeenteraad. Donderdag 22 Dec. a.s. 's avonds te 8 uur zal de Raad in openbare ergadering bijeen komen. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door J. de Heus 96 p., Ie klasse, J. de Groot, 96 p., 2e kl., G. Steenvoorden 93 p., 3e kl. Van de dames behaalde mej. N Oosten met 92 p. het hoogste aam tal. z Personalia. F. W. graaf van Lim burg Stirum slaagde voor het docto raalexamen economie aan de Han dels-hogeschool te Rotterdam. SASSENHEIM Geboren Cornelis z. v. H. Lobik en M. v. d. Lugt. Floris z. v. A. Ho- gewoning en Y Ouwehand. Arnoldus Theodorus Hendrik Maria z. v. H. A. Vrijburg en A. M. van Dijk Jacob Hendrik z. v. D. van der Heiden en M. Zwaan, Jan Willem z. v. I. J. de Gruyter en H. Philippo; Hendrikus Jacobus z. v. A. P. C. van der Zwet en W. Went. VOORHOUT K.A.B. De 2e culturele avond der K.A.B werd door de heer Wen sten ingeluid met het onderwerp „De opvoeding in het gezin". Geluk kig was de belangstelling groter dan de eerste keer en verwacht werd een nog grotere belangstelling, voor al van ouders met kinderen van 1418 jaar, bij de 3e inleiding op 26 Jan. met het onderwerp „De Pu berteitsjaren." Het gehele leven van vader en moeder aldus inleider moet zo zijn ingesteld dat een goede opvoe ding vanzelfsprekend is. De kinde ren moeten opgevoed worden tot godsdienstige karaktervolle mensen. Bij een kind zijn nu eenmaal goede en slechte eigenschappen aanwezig. Spreker zet uiteen, hoe juist de goe de eigenschappen aangekweekt moe ten worden en hoe men moet trach ten van de kinderen zelfstandige mensen te maken. Om hier toe te komen m<oet men niet steeds gebieden en verbieden of dresseren. Houdt U wel aan de al gemene regels en zorg dat deze stipt nagekomen worden. Geeft Uw kin deren een taak en verwaarloos niet hun liefhebberijen. Hierna geeft spr. enige besohouwingen uit zijn veel jarige praktijk. Hij legde er de na druk op, dat de grote jongens wel eens wat meer ridderlijkheid kon den tonen tegenover hun zusters. Ook wellevendheid is een zeer voor naam probleem De juiste vorm hier van' komt voort uit het innerlijke van de mens. Zorg steeds de goede vormen in acht te nemen en geeft als ouders het voorbeeld, want dit is een machtig voorbeeld. Inleider gaat, hier dieper op in,, en toont dit met voorbeelden aan. Geeft uw kin deren geen onredelijke opdrachten. Laat uw kinderen de juiste vriend of vrienden kiezen. Zorg voor goede lectuur. Gebruik nooit dreigemen ten. Besluit: Opvoeding is een zware taak. Laten wij bidden om Gods kracht en stellen wij ons gezin on der de hoede van het Heilig Huis gezin. De vele vragen die gesteld wer den, werden tot volle tevredenheid van de vragenstellers beantwoord. VOORSCHOTEN Weer thuis. Per vliegtuig is uit Indonesië teruggekeerd soldaat A. de Wit, Veurseweg 96. WARMOND DE TOL AAN HET WARMONDER HEK. Omtrent de tol aan het Warmon derhek schrijven Ged. Staten in de Memorie van Antwoord: Er is inderdaad ruimte voor de op vatting, dat voor de huidige tolhef fing voor rijwielen en motorrijtuigen geen rechtsgrond aanwezig is. In ver band hiermede is het gewenst een deskundig onderzoek in te stellen naar het rechtskarakter van de tol aan het Warmonderhek. Dit onder zoek is gaande. In afwachting van de uitslag daarvan komt het Gedepu teerde Staten niet gewenst voor, zich uit te spreken over het al dan niet rechtmatige van de heffing van tol geld voor rijwielen en motorrijtuigen. Het is Gedeputeerde Staten niet be kend, dat het tarief van deze tol se dert de inzending omstreeks 1811, van de titels der heffing aan het Franse gezag zou zijn gewijzigd. Aan vulling van het bestaande tarief voor nieuw ontstane verkeerscategorieën en verhoging van dat tarief 'kan na het in werking treden van de Ve- renwet alleen geschieden door de Staten van dit gewest, althans wan neer hier sprake is van een in een brugrecht omgezet veerrecht. BEGRAFENIS J. HEITLAGER. Lijkrede door de burgemeester. Onder zeer grote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J. Heit- lager. Een schat van bloemen dekte de baar, o.a. een grote krans van het gemeentebestuur van Warmond. Toen de kist in het graf werd neergelaten speelde de Warmondse Fanfare het Choral uit Mattheus Passion van J S. Bach. Hierna trad burgemeester Jhr. mr. L. M. E. von Fisenne naar voren en sprak als volgt: Aan de open groeve van deze overledene is het mij een behoefte een enkel woord te zeggen. Moeilijk, zeer moeilijk valt mij dit. Want niet alleen woorden, maar ook gevoelens van dank en waardering namens gemeentebestuur en burgerij moeten te kort schieten jegens de persoon van deze edele en nobele mens, wanneer wij denken aan 't vele, zeer vele wat hij met wegcijfering van zichzelf voor zijn medemensen heeft gedaan. Vast staat dat ik als hoofd van de ze gemeente hier mag getuigen, uit naam van onnoemelijk velen die de heer Heitlager in de loop der jaren mochten ontmoeten. Dat zijn leden van de raad, van de vele besturen waarin de heer Heitlager zitting had, dat zijn jonge en oude mensen, werk gevers en werknemers, rijke en arme mensen, mensen van alle godsdiens tige overtuigingen. Diep was ieder getroffen, door het bericht van zijn onverwacht overlijden en men zei tegen elkaar: hij was zo goed en vriendelijk, zo ijverig voor de goede zaak", zo bereid om te helpen, zo mild en zacht in zijn oordeel. Hij leed mede met degenen, die hun leed aan hem openbaarden, hij was blij en gelukkig met de vreugde van an deren. Hij was een groot man door zijn eenvoud en zyn trouwe naaste- liefde. Wij hebben zijn werk, zijn hulp en zijn raad gewaardeerd maar deze waardering tot uitdrukking brengen is moeilijk. Ik mag dan dank zeggen voor wat de heer Heitlagei als raadslid heeft gedaan in de periode 19461949. De ze na-oorlogsjaren waren niet ge makkelijk voor het gemeentebestuur, dat bovendien niet beschikte over een ruime ervaring. Zijn stem en zijn advies zijn een grote steun voor het bestuur van de gemeente geweest. Maar ik weet mij ook de tolk te zijn van het gemeentebestuur van voor de oorlog. Op de meest prettige wijze heeft hij ook hen met raad en daad bijgestaan Dat waren jaren van cri sis en werkloosheid In die jaren heeft de heer Heitlager zijn admi nistratieve en financiële ervaringen ten dienste gesteld van Warmond. Speciaal de woningbouwvereniging „Warmunda" heeft daar zeer vele ja ren in ruime mate van geprofiteerd. In talloze besturen heeft hij zitting gehad. In de laatste jaren had de Warmondse Wijkverpleging zijn volle belangstelling. Slechts insiders weten met hoeveel zorg hij daarvoor streed. Het zeer ondankbare werk van voor zitter van de woning-commissie heeft hij gedragen en verdragen, omdat hij wist dat het moest gebeuren voor het algemeen belang. De nood van de ar men en zieken heeft hij steeds ge tracht te lenigen. Heb ik iets te veel gezegd dat onze woorden en gevoe lens van dank te kort moeten schie ten? Ik dank de heer Heitlager voor alles wat hij voor Warmond en zijn burgerij heeft gedaan en waarin hij voor hen een voorbeeld is geweest. En zijn weduwe moge ik toewensen moed en sterkte om het grote verlies dat zij geleden heeft te dragen. Wij WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur) ZUID-WESTELIJKE WIND Matige tot krachtige en later langs de waddenkust en de kust van Noordholland harde Zuid westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige re gen of motregen Vrij zacht voor de tijd van het jaar. danken ook haar voor haar zorgen voor haar man, waardoor hij tot zijn dood in staat bleef zo veel voor ons te doen. Wij danken haar voor de vele tijd, dat zij haar man afstond om te vergaderen of te werken voor de gemeente. Vaarwel vriend van ons allen. Moge gij deelachtig worden aan de Eeuwige Rust. Moge het Eeuwige Licht U verlichten. Moge gij rusten in Vrede. Na deze grafrede werd nog het woord gevoerd door de heer H. W. Nijman, die sprgk als voorzitter van de Oranje-Sociëteit alhier, waarvan de overledene sinds de oprichting se cretaris-penningmeester was, en ver volgens als vriend mede namens zijn vele vrienden. Nadat de Warmondse Fanfare nog de choralen had gespeeld: „Blijf bij mij Heer als de avond daalt" en „Bo ven de Starren", dankte mevrouw Heitlager voor het grote bewijs van' medeleven. DUITSE DOKTER LIET ARRESTANT DODEN Mr baron van Voorst tot Voorst officier van justitie bij de bijzondere strafkamer van de Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, eiste hedenmorgen 12 jaar gevangenis straf met aftrek tegen de 52-jarige Duitse arts, F. G. H. Pils uit Hildes- heim, (Duitsland) aan wie ten laste was gelegd dat hij gedurende de be zetting van Nederland zou hebben verhinderd, dat medische hulp werd verleend aan een door een S.S.'er aangeschoten jongeman, en voorts zou hebben gelast om deze gewonde jon geman het genadeschot te geven. Op een vroege morgen in April 1944 had zich, aldus bleek hedenmor gen ter zitting, dit drama te Bodegra ven afgespeeld. Getuige K. Robbert- sen uit Arnhem, gedetineerd, was als S.S.'er gedurende de laatste maan den der bezetting in Bodegraven ge detacheerd. Op zekere dag werd er melding gemaakt, dat een zich in arrest bevindende 16-jarige S.S.'er, die schuldig gemaakt had aan plun dering bij Nederlandse burgers, was ontvlucht. Getuige P. J. v. T. en R. hadden beiden de jacht op deze 16-jarige jon gen, die over een weiland trachtte te ontkomen, geopend. Van T. had het eerste schot gelost. Het slacht offer viel en bleef zwaar gewond liggen. Van T. was daarop naar het hospitaal te Bodegraven gegaan, om een dokter te halen. R. verklaarde hedenmorgen, dat van T. met dokter P. was teruggekomen, en deze laatste hem, na het slachtoffer in de ogen gekeken te hebben, mededeelde, dat de jongen 't niet lang meer zou ma ken, en het beter was, hem het-gena deschot te geven. R. zou dit tot twee keer toe hebben geweigerd, doch de derde keer, op bevel van dokter P. hem een kogel door het hoofd heb ben gejaagd. De officier van justitie, was van mening, dat dokter P. zich schuldig had gemaakt aan een mis daad tegen de menselijkheid, en het deed zich er z. i. niet toe of het slachtoffer een landverrader en plun deraar was geweest. HAAGSE POLITIERECHTER Heibel op het station Er „zat" iets tussen de chauffeur J. K. S. en de arbeider J. T. B. beiden uit Lei den. Ze wisten blijkbaar iets van elkaar en hadden dat gezegd ook, waarover eigenlijk beiden kwaad waren. Doch in de ochtend van 7 Juni had S er op los geslagen, toen hij zijn rivaal op het station zag staan. De verdachte vond zich helemaal niet schuldig, want B. zou hem eerst hebben „geschopt." „Hij is zo'n klein mannetje en U zo'n flinke vent", constateerde de Officier. „Het lukte ook niet," zei verdach te. Maar vanwege de poging zou hij toen B een klap hebben gegeven, Niet zo erg hard. „Als ik gewild had, dan had ik hem het ziekenhuis in geslagen", verklaarde verdachte. Daar was de Officier het wel mee eens en daar om geloofde hij ook dat niet B doch S. de schuldige in deze was. De eis luidde: twee maanden gevangenis straf. Onder hevig protest van ver dachte, gaf de rechter een maand gevangenisstraf. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 Dec. Vee. Aanvoer: 9 fokstieren, 70 kalf- en melkkoeien, 226 varekoeien e.a.. 180 vette koeien, 30 vaarzen, 34 graskaJveren. 81 nuch tere kalveren, 668 weideschapen, 800 vette lammeren, 11 zeugen, 287 mest- varkeus. 574 biggen, 6 paarden, 1 veuien, 23 bokken en geiten. Prij zen: kalf- en melkkoeien 650—900 en varekoeien 275600 handel le vendig; vette koeien 400750, 1.602handel matig; vaarzen 375580 en graskalveren 125 270, handel levendig; nuchtere kal veren 3045, handel matig; wei deschapen 7090 en vette lamme ren 5065 handel flauw; mestvar- kens 6080 en biggen f 2538, handel matig. Kaas. Aanvoer 48 partijen Goud se en 5 partijen Leidse kaas, totaal 53 partijen. Prijzen: le soort Goudse 2 552.60, 2e soort f 2.502.54 en le coort Leidse kaas 2.382.40 p~ kg. Handel zeer flauw.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2