S)e CcicbeSoii^cmt Straks wordt de vlag gestreken Nog geen strijdmacht voor Oost-Duitsland K.A.B. wenst loonsverhoging van 5% met minimum f 2- loonsverhoging moet worden doorberekend! Betekenis van de Kath. pers YHrectenr: C. M. VAN BAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WLLMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 41ste JAARGANG Bar. Papengracht 32, Telet. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abooo 20035 Abonnementsprijs 10.32 p. w.t 11.40 p. mnd, f 4.15 p kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 Voor het paleis aan het Koningsplein /"\P HET TIJDSTIP van de overdracht der souvereiniteit te Amster dam zal alleen te Batavia voor het paleis aan het Koningsplein het ceremonieel van het neerhalen der Nederlandse vlag en het hijsen der rood-witte vlag geschieden. Het nationaal voorbereidingscomi té beveelt aan op hetzelfde tijdstip in de hoofdplaatsen der deelgebie den en in de andere plaatsen, waar op de dag der overdracht de Neder landse vlag niet meer dient te wor den uitgestoken, eveneens een vlag- ceremonie te houden, waarbij de rood-witte vlag plechtig gehesen wordt Waar een negara een afzonderlijke vlag heeft, kan van niet-federale ©verheidskantoren mede de negara- vlag worden uitgestoken; hierbij moet het rood-wit rechts geplaatst worden. Van federale kantoren wordt alleen de rood-witte vlag uit gestoken. Voor de woningen van gezagvoe rende ambtenaren geldt hetzelfde, ongeacht hun nationaliteit. Wat particulieren betreft, staats burgers mogen slechts met rood-wit vlaggen, eventueel met links de ne- garavlag. Niet-staatsburgers kunnen naast het rood-wit de eigen natio nale vlag uitsteken, doch deze mag nimmer alleen uitgestoken worden. De beide vlaggen dienen van gelij ke grootte te zijn en op gelijke hoog te te worden aangebracht. TNI SLAAGS MET DARUL ISLAM Een TNI-post in Dukuh Kesambi is nabij Prupuk aangevallen door een bende van ca. 500 gewapende leden van de Darul Islam. Het vuur gevecht, waarbij de bende 20 man verloor, duurde vier uur. De-TNI leed geen verliezen. Te Surabaja zijn Dinsdag 8 auto's met chauffeurs verdwenen. Weder om worden enkele overvallen, bero vingen en inbraken gemeld. Op het stationsemplacement werden bij schietpartijen twee bewakers ge wond. De ontruiming van het TBA-ge- bied Tapanuli is voltooid. De laat ste militaire posten zijn overgedra gen. Deze week geschiedde de be- stuurs overdracht te Tjilatjap. Diplomatieke betrekkingen met Bonn Twaalf missies geaccrediteerd Twaalf buitenlandse diplomatieke missies zijn gisteren officieel bij de geallieerde hoge commissaris voor West-Duitsland te Bonn geaccredi teerd. De missies zijn van de volgende landen: België, Canada, Denemarken, Griekenland, India, Italië, Luxem burg, Nederland, Spanje, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. De Nederlandse vertegenwoordiger vice-admiraal de Booy, was niet bij de plechtigheid aanwezig, daar hij door slechte spoorwegverbindingen was opgehouden. De betrekkingen met de buiten landse missies en de West-Duitse re gering zullen worden onderhouden door de hoge commissie. VOORTREKKERSMONUMENT BIJ PRETORIA Morgen zal even bui ten Pretoria voortrekkers, of din- gaansmonument officieel worden in gewijd. Rondom het monument loopt een muur, waarin de wagens, die de voortrekkers bij de verdediging ge bruikten, zijn gehouwen. Volgens een officiële schatting van communistische en niet-commu- nistische vakverenigingen in Italië heeft ongeveer een derde deel van het millioen arbeiders in overheids dienst gehoor gegeven aan de oproep om het werk 24 uur neer te leggen ter ondersteuning van de eis tot loonsverhoging. Ministeries en open bare gebouwen worden door een ster ke politiemacht bewaakt. Er zijn geen incidenten gemeld. De senaat is nog bezig met de be spreking van een plan van de re gering om aan de eisen der vakbon den tegemoet te komen. Woensdag werd hierover reeds een stemming verwacht, maar de senaat heeft een beslissing uitgesteld om meer spre kers gelegenheid te geven het woord te voeren. De ministers van financiën is tegen het plan. De staking werd uitgeroepen, na dat de onderhandelingen tussen rege ring en vakbonden waren vastgelo pen. NATIONAAL MONUMENT 18 December 1947 werd op het Dam- plantsoen te Amsterdam het voor lopige nationale monument onthuld, waar elf urnen met aarde uit alle provincies van Nederland waren ge plaatst. Een urn met aarde uit In donesië zou nog worden toegevoegd. Thans is een fraaie urn met in scriptie gereedgekomen (links). Van binnen is deze uurn in 22 vakjes verdeeld en elk vak bevat de aarde van een der 22 erevelden in Indo nesië. De urn past in een sierlijk ge sneden, 55 cm, hoge urntabernakel van senohout (een ebbensoort)rechts Na het Westen, zegt Wisjinski A NDREI WISJINSKI, de Sowjet- Zaken, zou de Oost-Duitse rege dat Rusland pas dan tot de instelling ten, als een West-Duitse gewapende Duitse kringen, die beweren in nauw regering, zou Wisjinski er de nadruk niet te zeer het karakter van een nemen, Wisjinski, die Woensdag te Berlijn is aangekomen, had gisteren een langdurige conferentie met Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht, de premier en plaatsvervangende premier van de Oost-Duitse regering, aldus deze kringen De Sow jet-minister zou hebben gezegd, dat men in de nabije toekomst geen opzienbarende veran deringen in de Russisch-Duitse be trekkingen moest verwachten. Het voornaamste onderwerp van bespre king met de Oost-Duitse politieke leiders zou West-Duitsland zijn ge weest. Wisjinski zou hebben meege deeld, dat het nog niet opportuun zou zijn voor de Duitse regering om om het lidmaatschap van de Komin- form te verzoeken. Een half uur voordat Wisjinski de voornaamste geallieerde functionaris sen gisteravond in het huis der Sow- jet-cultuur zou ontvangen, werden strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen Honderden zwart-geunifor- meerde leden van de Oost-Duitse volkspolitie, gewapend met karabij nen en revolvers en gesecundeerd door verschillende secties Sovjet-sol daten met bontmutsen en tommy- guns zetten de Unter den Linden af en ontruimden de straat Ook jour nalisten werden geweerd. Er viel een lichte sneeuw, toen de eerste gasten arriveerden. De Westelijke geallieerde autori teiten ontmoetten hier voor de eer ste maal officieel de leden van de Oost-Duitse regering. Een Britse gast, die de galareceptie bijwoonde, ver klaarde naderhand tegenover de pers, dat de atmosfeer zeer vriend schappelijk was. De geallieerde auto riteiten, onder wie de drie Weste lijke stadscommandanten van Ber lijn, werden echter niet aan de Duit sers voorgesteld. Russische minister van Buitenlands^ ring gisteravond hebben meegedeeld, van een Oost-Duits leger zou beslui- macht zou zijn opgericht. Volgens contact te staan met de Oost-Duitse op hebben gelegd, dat de volkspolitie para-militaire organisatie moest aan- DE ZIEKTE VAN GROTEWOHL. De Oost-Duitse regering heeft meegedeeld, dat premier Otto Gro- tewohl enkele weken rust nodig heeft om van zijn ziekte te herstel len. Hij heeft influenza gehad, waar bij zich een complicatie voordeed. Zijn gezondheidstoestand zou thans bevredigend zijn. Voor de geneeskundige behande ling van Grotewohl is de Moskouse specialist professor Gerson te Ber lijn aangekomen, aldus meldt het West-Berlijnse blad „Abend". Pro fessor Gerson heeft vooral door zijn succesvolle behandeling van de Hon gaarse kardinaal Mindszenty be kendheid verworven, aldus het blad. Er zijn opnieuw drie nationalis tische generaals, onder wie de gou verneur van de provincie Sikang, naar de communisten overgelopen, aldus verneemt Reuter uit betrouw bare Chinese bron te Hongkong. Zij hebben Mao Tse Toeng, de communistische leider, telegrammen gestuurd, waarin de communistische autoriteiten worden verzocht func tionarissen te benoemen, die hun posten kunnen overnemen, aldus de ze bron. De Franse reg I .ig is in ernstige moeilijkheden geraakt met haar meer derheid in het parlement over de nieuwe belastingen, waarin de begro ting voor 1950 voorziet. In de wan delgangen van de Nationale Verga dering werd gisteren weer gespro ken over een mogelijke regerings crisis, ofschoon de meeste waarne mers verwachten, dat de regering nog wel een compromis zal vinden, dat haar in staat zal stellen het jaar 1949 te overleven. De Katholieke Volksrepublikeinen en de socialisten in het algemeen steunen de nieuwe belastingen, die 180 milliard frank belopen. De Volksrepublikeinen staan er zelfs op, dat de nieuwe belastingen worden goedgekeurd. De twee andere partijen in de regering, de Radicalen en Onafhankelijken, zijn vastbesloten tegen elke nieuwe belasting gekant. Zij eisen, dat de begroting door in grijpende bezuiniging op het amb telijke en militaire a- aat in even wicht zal worden gebracht. AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT Een superfort van de Amerikaan se luchtmacht is bij een startbaan op de vliegbasis Walker te Ros well (Nieuw Mexico) neergestort en in brand gevlogen. Er bevonden zich 14 I man aan boord. Het aantal slacbt- 1 offers is nog niet bekend. AANKOMST ZUIDERKRUIS. Het troepentransportschip „Zui derkruis" wordt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag met repatrië rende troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zaterdag om 9.00 uur. Binnenkort is een Koninkijlk Be sluit te verwachten, waarbij de exa mengelden voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zul len worden verhoogd, aldus heeft de minister van O. K. en W. de Tweede Kamer meegedeeld. De minister kondigt verder aan, dat het grote verschil tussen de sa lariëring der leraren bij het nijver heidsonderwijs en het middelbaar onderwijs, binnenkort tot het verle den zal behoren. H Verdere prijsstijging moet worden voorkomen ET IS EEN EIS van sociale rechtvaardigheid, en vopr de handhaving van orde en rust noodzakelijk, dat verplicht wordt voorgeschre ven, dat met ingang van 1 Januari alle lonen met vijf percent worden verhoogd met een minimum van twee gulden per week. Dat moet gel den voor alle lonen van volwassen en gehuwde werknemers en voor hen, die hiermee gelijk gesteld kunnen worden. Het moet ook gelden voor hen, die op provisie werken en ieder persoonlijk moet die vijf per cent ontvangen. De lonen van de jeugdigen van het achttiende jaar af moeten aan de nieuwe loonbedragen van de volwassenen worden aan gepast. De kinderbijslag moet van het eerste kind af ook met vijf percent worden verhoogd, evenals de overheidspensioenen, de sociale bijstand, de uitkeringen volgens de Invaliditeitswet en volgens de Wet-Drees. Ook de lonen van de D.U.W. moeten onder de regeling vallen." Al deze verlangens heeft de Katholieke Arbeiders Beweging samengevat in een resolutie, die heden met algemene instemming werd aangenomen, nadat de Verbondsraad de gehele dag in het gebouw van K. en W. in besloten vergadering over het vraagstuk van lonen en prijzen had vergaderd. ge beïnvloeding van de betalings balans, en ook voor de toekomstige werkgelegenheid. Het noodzakelijke evenwicht tussen productie en ver bruik, invoer en uitvoer kan daar door op een zo hoog mogelijk peil worden verkregen en ook wordt de mogelijkheid geschapen de omvang der investeringen te vermeerderen. De Verbondsraad acht het niet al leen redelijk, doch zelfs een eis van sociale en verdelende rechtvaardig heid, dat ook de werknemers aan deel verkrijgen in de investeringen. De Raad stelt als voorwaarde, dat de Overheid zorge, dat allereerst zy zelve, doch daarnaast alle groepen der bevolking aanwijsbare sober heid betrachten; daarnaast dient ook door betere organisatie van de ondernemingen en bedrijfstakken en een verbetering van de uitrusting naar vergroting der productie te worden gestreefd, terwijl aan econo misch niet verantwoorde uitgaven, die geschieden op grond van fiscale overwegingen een einde dient te worden gemaakt. Naar het oordeel van de Ver bondsraad zou het van wijs beleid getuigen, indien de Regering door middel van een elastische subsidie politiek de prijzen binnen beperkte trenzen zou weten te houden, waar door een voor de export ongunstige sterke stijging van het Nederlandse kostenniveau wordt voorkomen en de sociale rust wordt bevorderd. De K.A.B. is van oordeel, dat een ver dere loonsverhoging noodzakelijk is, zodra een verdere in onderling overleg vast te stellen prijsstijging is geconstateerd. Hoewel de gedane voorstellen niet mogen worden gezien als loon politieke maatregelen, daar zij «1- lereerst een sanerend en prijs-com- penserend effect beogen, meent de Verbondsraad er nog uitdrukkelijk op te moeten wijzen, dat de overi gens gewenste differentiatie tussen ongeschoolden niet worden verwe zenlijkt ten koste van het sociaal minimum der laagst-betaalden. De Verbondsraad acht deze maat regelen van belang, voor de gunsti- MIDDENSTAND: De besturen van de drie centrale middenstandsbonden, t.w. de Chr. Middenstandsbond, de R. K. en de Kon. Middenstandsbond hebben zich beraden over het vraagstuk van lo nen en prijzen, mede in verband met het feit, dat de regering niet afwij zend blijkt te staan tegenover een loonsverhoging. Dit beraad, zo delen de middenstandsbonden in een com muniqué mede, was nodig, omdat het niet weer mag gaan als in November 1948 bij de bekende guldenbijslag, toen middenstanders, detaillisten en ambachtspatroons het gelag moesten betalen en doorberekening niet was In het communiqué wordt er op gewezen, dat de ene bevolkingsgroep niet ten achter mag worden gesteld bij de andere en dat de sociale recht- Alle 2600 stakende arbeiders van de Londense electrische centrales hebben besloten het werk te her vatten in afwachting van de uitslag der verdere onderhandelingen over 'n bijslag voor vuile arbeid in hoge tem peraturen. Gistermiddag hadden echter slechts de arbeiders van de barking centrale, de grootste van Eeuropa, het werk inderdaad hervat. In de andere drie centrales weigerden de arbeiders 'n verklaring te tekenn, dat zij „onvoor waardelijk" weer aan 't werk zouden gaan. De militairen, die naar deze centrales waren gedirigeerd, zijn daarom gebleven en de arbeiders ver klaren, dat de staking een uitsluiting is geworden. Isaacs, de Britse minister van ar beid, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de arbeiders als voorwaarden voor de werkhervatting eisen, dat geen represailles worden genomen, de troepen tevoren de centrales ver laten en dat de ondrhandelingen over de gevraagde bonus worden her vat. De minister vroeg het huis geen pressie op hem uit te oefenen. „Gis teren verklaarde ik, dat er dynamiet op ons pad lag. Vandaag stapelt het zich echter op", aldus Isaacs. Voor vanavond zijn massaverga deringen van stakers belegd. Het per soneel dat bij Barking het werk heeft hervat, heeft voor morgenochtend vroeg een vergadering uitgeschreven waarop zal worden beslist welke hou ding zal worden aangenomen. Mor gen komen ook de vakverenigings leiders en de vertegenwoordigers van de bedrijfsleiding weer bijeen. EEN GLAZEN LONG Dr. Walter Hellman te Kiel heeft een glazen long geconstrueerd, die een verbetering van de tot dusver gebruikte ijzeren ong zou betekenen. Het gewicht en de kosten van dit nieuwe apparaat zijn ongeveer de helft minder dan die van de ijzeren long. vaardigheid in acht dient te worden genomen, te meer daar de midden stand reeds jarenlang allerlei maat regelen heeft moeten opvangen. Ter tegemoetkoming in de hogere bedrijfslasten en de verhoogde le vensstandaard achten de besturen der drie middenstandsbonden de volgen de maatregelen gemotiveerd. Loonsverhoging dient zo spoedig mogelijk bij de bron geheven te wor den, zodat de middenstander niet meer met de incassering hiervan be last wordt. In de aangekondigde wijzigingen van de ondernemingsbelasting wordt de vrijstelling van het winstbedrag ten minste gebracht op f 5000 en uitgebreid tot firmanten, terwijl aan genomen wordt, dat voor het belas tingjaar 1950 de ondernemingsbelas ting geheel zal vervallen. Er zal een straffere toepassing van de vestigingswet plaats moeten vin den, in afwachting van de reeds lang toegezegde nieuwe vestigingswet. Een wet ter beteugeling van het cadeaustelsel dient zo spoedig moge lijk aanhangig te worden gemaakt. Bus met DUW-arbeiders geslipt en omgeslagen Vanmorgen om half acht is op de rijksweg tussen Haarlem en Velsen op het beijzelde wegdek een vracht auto, die tot bus was omgebouwd, geslipt en omgeslagen. Met deze bus werden 36 DUW-arbeiders naar Cas- tricum vervoerd, waar zy werkzaam zijn op het kampeerterrein. Drie van de inzittenden werden ernstig ge wond en moesten met inwendige kneuzingen in het Antoniuszieken- huis te IJmuiden worden opgeno men. Een vierde gewonde kon later uit dit ziekenhuis worden ontslagen. Acht licht gekwetsten moesten per toevallig passerende Rode Kruis- legerwagen naar Haarlem worden gebracht, vanwaar zij via de Maria- stichting naar huis konden terugke- Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de chauffeur de gevaarlijk gladde plek te laat heeft opgemerkt. Hij schijnt voorzichtig te hebben bij geremd, waardoor de wagen, die naar schatting 35 a 40 km per uur reed, is geslipt. De bus kantelde en kwam dwars over de weg te liggen. Het verkeer is door dit ongeval ge ruime tijd gestagneerd geweest, zo dat de politie de auto's van de Vel- ser pont moest omleiden, het ver keer uit Haarlem moest zich een weg banen over de bern. Naar wij nader vernemen zijn de drie in het Antoniusziekenhuis op genomen slachtoffers niet levensge vaarlijk gewond. Sinds de bevrijding heeft de ar beidersbeweging in Nederland niet stil gezeten. Nu de loonsverhoging van vijf percent wordt gevraagd, is het belangrijk na te gaan wat in de ze tijd is bereikt. De heer A. C. De Bruyn gaf er in de Verbondsraad in Utrecht het volgende overzicht van: De inkomsten van een groot deel der werkers zijn sinds de bevrijding verhoogd met 100 procent. De inkom sten van de landarbeiders stegen meer. Jaarlijks krijgen vele werknemers een toeslag van 2 percent. 385.000 gezinnen kregen via het Consumentencrediet 157 millioen, waarvan vermoedelijk 125 millioen niet zal worden terugbetaald. De kinderbijslag is verbeterd. De maximum-duur van de Ziekte wet-uitkering is gebracht van een half op een geheel jaar. Invaliditeits- en weduwenrenten werden met 100 percent verhoogd. De betaalde vacantie werd ver lengd. De ouderdomsuitkering is belang rijk verbeterd. Kosten ongeveer 136 millioen. De loonbelasting is met 2 percent verlaagd. Enig bedrijven kregen bedrijfs pensioenfondsen. De tariefionen zijn opgevoerd. Voor de prijsverhoging kwam een gulden loontoeslag. maar de bereke ning van die gulden bleek achteraf twintig percent te laag te zijn ge weest. H. Vader tot Hoofdredacteur van „La Croix". De na de dood van pater Merklen benoemde hoofdredacteur van het Franse Katholieke dagblad „La Croix", pater Gabel, heeft zich na zijn benoeming met een huldigings- schrijven tot de H. Vader gericht. In Zijn antwoord op dit schrijven stelt Z.H. de Paus vast, dat de betekenis van de pers van dag tot dag toe neemt. doch dat er jammer genoeg nog steeds Katholieken zijn, die zich van hun verplichtingen en de mo gelijkheden op dit gebied nog niet geheel en al bewust zijn. Aldus de Paus. Naast het feit, dat steeds meer katholieken de katholieke pers als zodanig gaan waarderen, moet wor den geconstateerd de houding van andere katholieken, die nog steeds blind zijn voor de waarde der ka tholieke pers, die zijn als kleine kin deren, welke bij anderen alles veel lekkerder en mooier vinden dan thuis. Een Haviettie Verstandig spreken is moeilijk; verstandig zwijgen nóg moeilijker.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1