STADSNIEUWS Kath, Volkspartij BELANGRIJK BERICHT! Culturele Sectie van „Katholiek Leiden" in oprichting L EI D S E S HUTSPOT DINSDAG 13 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „EEN MIDZOMERNACHTS- DROOM" VOOR K. EN O. t In de serie abonnementsvoorstel lingen van K. en O. kwam gister avond het Amsterdams Toneelgezel schap met Shakespeare's „Midzomer- nachtsdroom" in de Leidse Schouw burg. De opvoering van een spel van Shakespeare is altijd iets bijzon ders, iets waar veel aandacht aan wordt besteed. Bovendien waren wij benieuwd, hoe een vergelijking met de opvoering van de Young Vic op 18 October jl. zou uitvallen. Ofschoon wij weten, dat een vergelijking niet helemaal eerlijk kan zijn, daar de jeugdige Engelse spelers enige nieu we en oorspronkelijke opvattingen demonstreerden, terwijl die van v. Dalsum en de zijnen niet veel afwe ken van het gangbare. Bovendien hadden de Britten een fantastisch décor meegebracht, terwijl het décor van v. Daisum uiterst sober en zelfs wat siordig aandeed. Dat men de muziek, die Felix Mendelssohn in dertijd voor de „Midzomernachts- droom" schreef, gebruikte om er de elfen en feeën op te laten dansen en de droomsfeer te accentueren, was volkomen verantwoord, maar het rekte de voorstelling en de weergave per gramofoon en luidspreker deed de muziek niet op z'n voordeligst uit komen. Maar naast die o.i. minder gelukkige factoren waren er toch zo veel goede scènes en uitstekend ge troffen typeringen, dat het een zeer boeiende en prettige opvoering is ge worden. Het waren vooral de toneel spelende handwerkslieden met de werkelijk volkomen Shakespeareaan- se .Spoel" van Johan Fiolet aan het hoofi, die het leeuwendeel van het succes hadden. Dat was kostelijk to neel, vol humor en leven. Ook de beide liefdesparen: Lysander (Ro bert de Vries), Hermia (Sepha Die- rikx), Demetrius (Cas Baas) en He lena (Betty v. Brussel) speelden vlot en met vaart, vooral in de laatste bos-scène. De dansende elfen met koning Oberon (Raymond Oost hout) en koningin Titania (Mary Smithuysen) aan het hoofd, die de sprookjes en droomsfeer vooral moesten scheppen, waren niet vlek keloos. Het halve masker, dat zij allen droegen gaf hun weliswaar de gewenste onaaardse uitdrukking, maar handicap te Oberon blijkbaar sterk. Overigens viel er in het vederlich te dansen der vluchtige elfjes in het maanlicht veel te bewonderen. De niet zo lichte rol van de snaakse Puck ligt Frits van Dijk uitstekend Albert van Dalsum, die de regie voer de, had bovendien nog in te vallen voor Kees van Iersel in de rol van Theseus een rol, welke hem van ouds bekend was en die hij dan ook met zwier vervulde. Alles bijeen was het een opmerkelijke uitvoering, mét aveel entrain gespeeld en met waar dering door de K. en O leden ontvan gen. Woensdag a.s. wordt een herha ling gegeven. MAATSCHAPPIJ VAN TOON KUNST. Cor de Groot. Het 2de concert van de Maatschap pij voor Toonkunst bracht een voor treffelijk pianist in een voortreffelijk programma dat wat het eerste deel althans betreft de werken bevatte, die minder gespeeld en dus ook min der beker, d zijn maar zeker niet min der mooi zijn. Cor de Groot, wij mo gen wel zeggen de eerste van de Nederlandse pianisten, heeft zijn gehoor bijzonder geboeid. Het eerst deed hij dit in „Sonate op.: 143 in a" van Schuberte. waarmede werd aangevangen. Merkwaardig beheerst hield hij de romantiek: ingetogen en stijlvol van inzicht. Bravour. sterke accenten: dit alles gaat uit de weg maar zuiver is de proportie, rank de contouren: het coleriet fijn; nooit fout. brilliant, maar zonder ooit te daveren. De Groot's interoretatie van het door Brahms bewerkte „Thema van Handel' met zijn vele variaties en fuga. was p-achtig van aanslag en klaar van visie. Onberispelijk de wedergave in feilloze taillering. De pianist, uitgegroeid boven het werk. ingedrongen in de geest van de mu ziek. gaf een reDroductie waarin elke variatie elk gegeven in de fuga alles zins tot z'n recht kwam. Dit alles geeft aan een vertolking een hoge waarde. Bij de Groot is er veel even wicht tussen virtuositeit en inner lijk gehalte en er is welhaast geen componist die zo volmaakt het even wicht tussen onbegrensd kunnen en geestelijke inhoud betracht en neer gelegd heeft in de vormen van zijn scheppingen als Chopin, die in een zeer eigene maar toch strenge stijl heeft geschreven. De glans, het effectvolle van deze muziek met haar heel eigene melodieën en thematiek leidde de Chor»in-SDeler en toe zich enige vrijheid te permitteren: moge lijk" doet de Groot dit ook in strijd met de strenge vorm maar zijn snel boeit hevig en voortdurend en zowel in de Valse brillante in As. de Valse lente no. 2 in a en in de valse imnromptu h Dorde men fors- manlijk spel dat mogelijk iets aan poëzie kon winnen maar dat in vol komen fraseering met rake inzichten wordt opgebouwd. De valse imnromp tu v. Listz hierin wordt door de ocm- ponist overgeheld naar het virtuose Gespeeld in felle kleur is nog de Scherzo-valse van Chabrier. prettig om te beluisteren en in volmaakte phrasering uitgevoerd. De Valse van Debussy „La plus que lente", hier'n heeft de Groot gespeurd naar een uitgelezen melodietje rechts of links, hij heeft ze opgediept en voorgelegd als een gelukkige verassing. En tot besluit speelde hij een wals van Joh. Strausse. Tansig „Man lebt nur ein- mal" met een voortreffelijk raffine ment. Men was de pianist dankbaar -oor zijn prachtige vertolkingen, die hij met groot en onbetwistbaar mees terschap deed, met duidpliike en be heerste expositie en prachtige pianis- t;.sk. Men heeft hem dan ook gehul- ';gd, waarna hij een toegift speelde, waarvan nogmaals genoten werd. J. Kortmann, Over: het Federalisme in Europa Gisteravond vergaderde de KVP, afdeling Leiden onder leiding van de heer S. Menken. Voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land werden candidaat gesteld de aftredenden, de heren mr E. J. M. H. Bolsius te Leiden en J. C. Schrama te Sassenheim; beiden zittend lid. De heer J. Schiphorst uit 's-Gra- venhage hield een spreekbeurt over het Federalisme in Europa. Spr. gaf een historisch overzicht. In de late Middeleeuwen waren de handelscentra Vlaanderen, de Noord Italiaanse steden en Zuid-Duitsland Door de ontdekking van Amerika en het vinden van de zeeweg naar In- dië werd de handel verplaatst naar de kust van West-Europa. Antwer pen kwam op en later Amsterdam, dat tevens de handel aan zich trok uit de Oostzeelanden, waardoor de Hanzesteden in Noord-West-Duits- land en in het Oosten van ons land in betekenis verminderden. Vóór de Reformatie was het gees telijk middelpunt van Europa Rome. Door de godsdienstoorlogen werd het zwaartepunt van de handel en het verkeer van Antwerpen naar Amsterdam verlegd, en de Zuide lijke Nederlanden werden door de val van Spanje en Portugal meege trokken. In d- Gouden Eeuw was Amster dam de voornaamste handels- en stapelplaats van de wereld. De grootmachten in de 17e eeuw waren de Republiek der 7 Provin ciën, Frankrijk en Engeland. In deze eeuw kwam de opkomst van het national leven en van het nationale egoïsme. Het volk ging meespreken. Ons land heeft een de mocratie gevestigd door opkomst van de derde stand, die later ver- wordde in de regentenstand. In de 18e eeuw gaat Nederland achteruit en Engeland vooruit. Nederland wordt dan de bankier van de gehele wereld en plaatst zijn vele geld in buitenlandse onderne mingen. In en na de Franse tijd is er een groot verval. De huisindustrie verdwijnt en wordt vervangen door de fabrieks nijverheid en het Liberalisme komt op. Europa wordt de werkplaats van de wereld. Grondstoffen worden in gevoerd en verwerkt tot producten en Europa kan zijn eigen mensen voeden hoewel het verdiende goud terecht komt in de zakken van en kelen De techniek gaat steeds voor uit: Noord-Amerika, dat de banden met het moederland verbreekt, komt in de 19e eeuw op. Ook het verre Oosten ontwaakt en gaat zelf produ ceren, waardoor de Europese pro ducten een kleiner afzetgebied vin den. Op de vraag waarvan Neder land in de 19e en 20e eeuw heeft geleefd, is het antwoord: van de scheepvaart, van de handel op Oost en West, van de land- en tuinbouw en van de industrie en nog steeds is Nederland de bankier. Hiervan is niet veel overgebleven na de capitulatie van Duitsland in Wageningen. Nog is de verbinding met Indonesië niet verbroken. De buitenlandse beleggingen zijn gron dig opgegeten en wij leven thans van opgenomen credieten en van de Marshallhulp. Spreker leest citaten voor van de Franse professor Allet uit een in 1947 te Montreux gehouden rede, waarin werd betoogd, dat door de Marshallhulp de levensstandaard zal stijgen, en uit inauguratierede van professor Snellen aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Door de Marshallhulp kunnen wij en de andere West-Europese staten, met uitzondering van Zwitserland, leven tot 1952. Wij zullen dan de levensstandaard moeten verlagen en nieuwe indus trieën zullen moeten worden geves tigd. Geen enkele partij kan Nederland welvaart geven. Vrede en veiligheid kan in geen land door de nationale legers worden verkregen. Gewenst is een internationaal le ger in West-Europa, dat met zijn 260 millioen inwoners een tegenwicht vormt voor het communistische Rus land en het kapatalistische Amerika. Naast de Benelux, een Fibelux en het Atlantisch Pact moet komen een Federalistisch West-Europa, met een president en een parlement, waarin ieder land zijn zelfstandigheid be houdt en eigenmachtig beslist in de daarvoor in aanmerking komende zaken. Spreker betreurt het, dat het Fe deralisme in Nederland wordt over gelaten aan de P.v.d.A. Men vraagt om Katholieken in de Federalisti sche beweging. Enkele bijzonderheden worden vermeld uit de vergaderingen van het West-Europese parlement te Straatsburg. Als een staaltje van de moeilijk heden in de Federatie geeft spreker het verhaal van een Nederlandse ambtenaar bij de Benelux, die zijn mond voorbij gepraat had. De Ne derlandse Regering kon deze ambte naar niet tot de orde roepen, omdat deze niet door haar was aangesteld. Dit zou moeten gebeuren door de ministers van Nederland, België en Luxemburg. Het practische middel is de aan dacht van de Federalistische bewe ging te zoeken in politieke richting. Tenslotte haalt spreker nog aan een artikel van de econoom Vlekke in het laatste nummer van het Maandschrift van de KVP. Over het onderwerp ontstond een geanimeerde gedachtenwisseling. Wegens het vergevorderde uur werden de agendapunten; verslagen van het Partijcongres en de verga dering van de R.K. Staten-Ceritra- le uitgesteld tot een volgende ver- j gadering. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden is in vergadering bijeengeroepen op Maan dag a.s te 2 uur. De vergadering zal zo nodig worden voortgezet Dins dags, Woensdags en Donderdags, des middags en des avonds. Alvorens tot de behandeling van de begroting over te gaan stellen B. en W. voor het stichten van een school „met de Bijbel" voor uitge breid lager onderwijs als bouwter rein aan te wijzen de Antonie Duyck- straat. Voorgesteld wordt voorts nog, de bezoldiging van de vakonderwijzers aan de openbare lagere scholen op nieuw vast te stellen: in de Bos- en Gasthuispolder enige percelen weiland aan te kopen, groot ongeveer 16 H.A. met de zich daarop bevindende opstallen, voor de totale prijs van 107.000. Na aftrek van de getaxeerde waarde der opstallen, kan de eigenlijke grondprijs worden ge steld op 0.64 per M2 een bedrag van 3800.— beschik baar te stellen voor een nieuwe door lichting van het gemeentepersoneel. In dat onderzoek zouden B. en W. ook willen betrekken het onderwij zend personeel bij het bijzonder on derwijs, zomede de gezinsleden van hen, over wie het onderzoek zich zal uitstrekken. De gemeentelijke accountantsdienst heeft in Juli van dit jaar opnieuw een rapport uitgebracht aangaande de financiële toestand van het medisch kleuterdagverblijf .JVIargrfiet", aan de nand van de exploitatie-resultaten over het eerste halfjaar van 1949 Op grond van dit rapport achten B. en W. 'n subsidie voor het jaar 1949 van 1.25 per verpleegdag voors hands voldoende. De hiesruit voort- vloe'ende uitgave kan op 20.000. worden geraamd. Vuurwerkfabriek A. J. Kat. Met het doel de vervaardiging van en de handel in kunstvuurwerk en muni tie is opgericht de Kon. Ned. Kunst- vuurwerk- en Munitiefabriek A- J. Kat, voorheen Joh. Loeff N.V. te Leiden. In het maatschappelijk kapi taal ad 200.000.verdeeld in 200 aandelen a 1000.wordt voor 99 aandelen deelgenomen door A. J. Kat. vuurwerkfabrikant. Volstorting geschiedt gedeeltelijk door in con tanten en gedeeltelijk door inbreng van gebouwen, machinerieën en fa- briekterrein. Mevr. W. Katvan Houten participeert voor een aandeel, vol te storten in contanten. Als be stuurder treedt op A. J. Kat, com missarissen zijn A. Kapsenberg en L. T. van der Velde. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O." Zondag speelde „O. O." een Mitshell-drive van 16 paren tegen „Het juiste bod" te Noordwijker- hout, waarvoor door Noordwijker- hout een medaille was beschikbaar gesteld. Bij de samenstelling van haar ploeg had Noordwijkerhout rekening gehouden met de weinige wedstrijd ervaring van onze jonge club, waar van door ,,0. O." geprofiteerd werd en wij met 28 m.p. de overwinning behaalden, en alzo de uitgeloofde me daille mede naar Leiden konden ne men. De Noordwijkerhouters bleken prettige gastheren te zijn. De revanchewedstrijd is voorlopig vastgesteld op Zondag 8 Jan a.s. Weggebruikers, Die kindersterfte moet verminderen Snelverkeer, denk om de kinderen! Het ladderen van kousen, nu onder garantie, uitgesloten Bij gebruik van „ANNELIE" p. flacon f. 1en f. 1.80. Dit komt per behandeling van 1 paar kousen op 1 5 ct. VLASVELD's Manulacturenhandel LEIDEN DOEZ ASTRA AT*20 Telef. 21300 St. Melania-werk. De Leidse Afdeling van het Sint Melania-werk, een lekenapostolaat, dat zich o.m. ten doel stelt: De verheffing van de In- heeme vrouw, met name in Indone sië, heeft dezer dagen een nieuw be stuur gekregen. De geestelijk adviseur bleef pater ir. Laur. Teepe O.F.M., Mariënpoel- straat. Benoemd werden, tot presi dente: mevr. M. C. P. van Leeuwen Houtman; tot secretaresse: mej. L. E. M. Dee; tot penningmeesteresse: mej. M. J. Th. Nota. Aan" het Kon. Conservatorium voor muziek te Den Haag slaagden voor het examen C 1, piano: de heer H. W Briër en mej. L. M. Mosseveld, beiden alhier Geslaagd voor het candidaats- examen in de Economische Weten schappen aan de Ned. Econ. Hoge school te Rotterdam de heer D. van der Top, te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Antonie z. van R. W. Lindemeijer en A. van der Baan; Johanna Gerardina, d. van H. van Tongeren en E. Verschragen; Ca- tharina Maria, d. van J. L. Meerpoel en P. M. van Ha aster; Johannes Hen- drikus, z. van J. Karreman en G. van Nierop; Bartholomeus Pieter, z. van B. P. van Wensveen en W. Nakken; Marinus, z. van A. van Lienden en J. A. Hemerik; Hans Willem, z. van H. van der Leeuw en K. M. Thiele mann; Maartje d. van N. de Vreugd en J Cossee; Marinus Hendrikus, z. van M. H. van Tongeren en M. E. van Steijn; Evert Willem Philippus. z. van P- E. H. Roelofs en M. E. A. Woestenburg Gehuwd: L. Spaanderman gesch. en A. Paats gesch. Overleden* C. A. M. Looijesteijn d. 2 jaar; A. van Haasteren vr. 78 j.; W- L. Kortekaas zn 4 maanden; L. H. Juffermans man 61 jaar; B. C. van der Lith vr. 68 jaar; J. Borleffs vr. 71 jaar. REEDS IS EEN BESTUURS-COM- MISSIE GEVORMD. Op. een. gisteravond in „In den Vergulden Turk" gehouden bijeen komst hebben vijftien van de vijf en twintig verenigingen, waarvan er mogelijk enkele vergeten zijn, die zich op een of andere wijze op cultu reel gebied begeven, in principe be sloten tot oprichting van een Cultu rele Sectic, als de laatste van de vier pijlers, waarop het gereorganiseerde „Kath. Leiden" komt te rusten. Als eerste, positieve, stap daartoe werd een bestuurscommissie van vier per sonen samengesteld, die de verdere voorbereidingen zal leiden, o.a. de verkiezing van een definitief bestuur Enkele weken geleden gaven wij in een uitvoerig artikel weer hoe „Kath. Leiden" gereorganiseerd is. De ver. wil niet langer zijn een log en los voorhangsel, doch een werkelijke binding van alle kath. verenigingen, op basis van zelfwerk zaamheid. Daartoe waren reeds drie secties gevormd. Alle verenigingen op sociaal-economisch-, charitaüef- of sport- en jeugdgebied hebben el kaar reeds in die secties tot samen werking verbonden. En thans is een begin gemaakt met de laatste sectie, voor de culturele verenigingen. De voorzitter van K. L., de heer C. Zandbergen gaf in zijn openings woord een kort exposé van deze re organisatie en zette uiteen wat het belang is van de culturele verenigin gen om in een sectie verbonden te worden. Door samenwerking, elkaar begrijpen en elkaar steunen kunnen moeilijkheden mogelijk ook finan- tiële van de verenigingen afzonder lijk uit de weg geruimd worden. Rector F. Bernefeld ging op de ide ële samenwerking nog wat dieper in en stelde daarbij o.a. de char lieve sectie ten voorbeeld. Ook toen is aanvankelijk gezegd: „Wat moeten wij samen doen? Iedere vereniging heeft haar eigen werk en eigen me thodes. Laat iedereen z'n gang gaan"' Maar toch is er doorgezet en over 't resutaat is elke aangesloten organi satie of vereniging thans tevreden. Dit kan ook in een culturele sectie bereikt worden, al zagen de ver schillende afgevaardigden nog niet direct welke samenwerking er moet komen. Ten aanzien van dit laaste werd naurukkkeiijk betoogd dat het niet de bedoeling is van alle verenigin gen „één pannetje pap" te maken, maar samenwerking op vrijwillige basis, met behoud van autonomie, de onderlinge concurrentie uitschake lend. Na een zeer uitvoerige en vaak vruchtbare gedachtenwiseling, werd de bestuurscommissie samengesteld. Mej. P. Kellenaers, Stadhouderslaan 4, Zoeterwoude, zal voorlopig het secretariaat waarnemen. De heren G. Vuurpijl, J. W. J. A. Devilee en A. Dinsdag, 13 December. Uit is 't weer met het mooie win terweer! Er hangt weer een grauw grijze, sombere, regen-zwangere lucht boven onze goede oude Sleutel stad. Maar het leven gaat door. De winkeliers, nauwelijks bekomen van de Sinterklaas-drukte zijn al volop in de weer om hun Kerst-etalage ge reed te maken. Met kersttakken Rode linten. Witte watten-sneeuw. Kleurige ballen. En lokkende arti kelen. Op de Haarlemmerstraat slip pen de wielrijders weer over die heerlijke tramrails. Op de Breestraat zijn de verkeersagenten met onna volgbare ijver en een onuitputtelijk geduld nog steeds bezig de automo bilisten aan het verstand te bren gen dat er eenrichtingverkeer is. En op de Bostelbrug dreunt de slopers hamer. Verder een trage regen, die uit een huilerige hemel drupt. Een draaiorgel, dat vergeefs probeert wat zon in de triestige straten te bren gen. Een jankende hond. die op drie poten over het trottoir zeult. En mensen, die maar steeds menen dat hun gezicht een afspiegeling van het weer moet zijn. En daarom al even druilerig kijken. En sikkeneurig zijn. Dat is Leiden van vandaag. Maar kom, laat ons weer opgewekt worden. Dat worden we trouwens vanzelf als we aan vanavond den ken. Want dan mogen we naar de vergadering van de V.O.M.O., die de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. Hartog, heeft uitgenodigd om in ,,'t Raedthuys" te spreken over „Onze taak en roeping". „Komt al len", staat op de convocatie. En daar rekenen we dan maar op. En nu een sprookje. Er was eens een Leidenaar. En die Leidenaar meende dat men, om waarlijk „in de olie" te kunnen zijn, beslist naar Amsterdam moet. Nu is Amsterdam een uitermate mooie, aardige en ge zellige stad, waar men volop etablisse menten vindt om in die olie-achtige toestand te geraken. Enfin, die Lei denaar ging. En na de nodige hoogte bereikt te hebben, meende hij goed te doen een wandelingetje te gaan maken over de Zeedijk. Daarbij kwam hij op de onzalige gedachte maar eens flink aan een bel te trek ken. Dat gebeurde gistermorgen om half zes. Maar de bewoner van het huis, waar die bel aan vast zat, ook lang niet mis, wat zodanig ontstemd over het feit, dat hij ontijdig uit z'n slaap gewekt was, dat hij een bijl nam en daarmede de Leidse snoodaard even bewerkte. Nu ligt de Leidenaar in een Amsterdams zie kenhuis. En de hakbijlman zit in de bajes. Om uit te slapen. Ja, dat zijn zo van die onprettige ontmoetingen. Zoiets had Stadskok gisteravond aan de hand. Niet dat hij „in de olie" was. Verre van dat! Ook niet dat hij met een bijl bewerkt werd. Nog verder van dat! Maar toch had hij een onprettige ontmoeting. Want wie schetst zijn onaangename verbazing, toen hij gisteravond te gen half twaalf uur op de Breestraat plotseling niemand minder dan Sint Nicolaas ontmoette! Die goede man zit toch al lang weer in Spanje. Het kan dus nooit de echte geweest zijn. Trouwens, hij keek bepaald ongunstig uit z'n ogen. En naar z'n gang te oordelen was hij geen lid van de blauwe knoop! Maar laten de dames die lid zijn van het Werkcomité van de K. A. V'. zich hierdoor niet laten afschrikken. Alsof er niets aan de hand is, wor den ze morgenavond (14 December) in „In de Vroolijcke Arke" ver wacht voor een bijeenkomst. En de leden van de Leidse K. J. M. V. zullen hun evzntuele angst voor dergelijke onprettige ontmoetingen moeten overwinnen. Want zij wor den morgenavond om 8 uur in „De Harmonie" verwacht. Zonder Leids kwartiertje wordt prompt om 8 uur begonnen met de jaarvergadering, die zo belangrijk is, dat geen der le den afwezig mag zijn. Maar als we na dit alles eens over mogen stappen naar de tragische af deling, dan moeten we allereerst ver melden dat gistermorgen de Leidse Brandweer werd gealarmeerd voor een schoorstenbrandje in het pand Groenesteeg 10. De oorzaak? Natuur lijk weer een vuile schoorsteen. De brandweer maakte korte metten met de vlammetjes. En de groentekoopman P. Z. had gisteren een slechte dag, toen hij in z'n winkel, Heerenstraat 60, kwam te vallen. Laat hij nu precies op een groentekist terecht komen. Ai! De E. H. D. bracht de man naar het Acad. Ziekenhuis. Want men vermoedde dat er een rib gebroken was. Zo ziet men maar weer. Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Of op een groentekist. Hoedt u dus voor groentekisten! Volgende bericht hoort uiteraard I niet thuis onder de tragische afde- ling. Want het betreft de Nationale Reserve. Enkele weken lang hebben wij getracht iedereen aan het ver stand te brengen dat de avondzit ting in het Stadhuis, kamer 17, waar gegadigden en belangstellenden alle inlichtingen kunnen verkrijgen, op Dinsdag-, Woensdagavond (en over- Dinsdag- en Donderdagavond gehou den wordt. Dat was ook zo. Maar nu niet meer slechts op Woensdag avond (en overdag natuurlijk) kan men er terecht van 6 tot 9 uur. Een hevig verontwaardigde lezer belde ons gistermiddag op. „Daar moet die Stadskok maar eens naar kijken", riep hij toornig door het toe stel. Nu wil Stadskok uiteraard graag naar alles kijken. Als hij maar weet wat er bedoeld wordt. Dat werd hem duidelijk gemaakt, ,,'t Is een schandaal. Ze hebben allemaal de mond vol over zuinigheid met licht tijdens de piekuren. Maar vanmiddag om kwart over vier floepten alle electrische lantaarns in de stad aan, terwijl het nog volop licht is. Wa.ar om moet dat zo vroeg? Laten ze op zulke heldere dagen als vandaag (dus Maandag) de lichten wat later op steken. Dat bespaart duizenden kilo watturen. Meer dan wij met een of ander onnozel theelichtje, straal kacheltje of strijkijzer kunnen bezui nigen". Ondertussen werden we uitgeno digd voor een Kerstmiddag voor ouden van dagen. Daar zorgt jaar lijks de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers voor. En de dames doen dat heel verdienstelijk. Heel gezellig, vrolijk, knus en opgewekï. Dit jaar is het op Vrijdag 23 Dec. van half drie tot vijf uur in „Den Burcht". Die jongens toch! Vooral die Leid se jongens. Dat zijn geen knaapjes- met-de-groene-zeep-gezichten uit de boekjes van Hieronymus van Alphen! Gisteren vertelden we van de knaap, die op een vrachtwagen geklommen was. Vandaag komt het bericht bin nen van de 9-jarige H. O., wonend Gerrit Doustraat 13, die er gisteren plezier in had om van de brugleu ning van de Jan van Goyenbrug af te glijden. Maar het plezier was gauw over toen hij kwam te vallen en de E.H.D. hem moest oprapen met een gebroken linker-onderbeen om de knaap naar het Acad. Ziekenhuis te brengen. Nu kan hij voorlopig zes weken lang niet meer glijden. Wat beslist een flink bedrag aan broek- reoaraties zal uitsparen. En tenslotte nog een belangrijk be richt voor allen, die wel eens de spoorwegovergang bij het Station passeren. Omdat het tweede nood- spoor aangelegd moet worden en daarom de overgang dient te worden opgebroken, zal al het verkeer vanaf a.s. Zondagavond 10 uur tot hopelijk Maandagmorgen 8 uur de overgang niet kunnen passeren. Als alles mee loopt is het zaakje 's morgens om 8 uur weer dicht. Maar in die nacht zal het verkeer om moeten rijden. En nu maar niet teveel denken aan het slechte weer. En opgewekt blij ven! STADSKOK. Kemming zullen zich eveneens mei de voorbereidingen van een en ander belasten. De heer A- van Dijk ver klaarde zich bereid in voorkomende gevallen als adviseur op te treden. Hiermede was de kogel door de kerk en kon de voorzitter deze ge animeerde, aan haai doel beantwoor dende bijeenkomst sluiten met de hoop uit te spreken, dat de verenigingen met elkaar iets moois zouden bouwen in onderling begrip, saamhorigheid en broederschap, zoals dat goede katho lieke verenigingen past. Van de nieuw gevormde bestuurs commissie vernamen we nog dat al lereerst getracht zal worden contact op te nemen met de verenigingen, die om welke reden dan ook geen afgevaardigden hadden gezonden, en met de verenigingen die misschien vergeten mochten zijn voor deze eerste bijeenkomst. OEGSTGEEST Nat. Reserve. De landelijke propagandist van de Nat. Reserve houdt spreekuur in het gemeentehuis 's Maandags van 102 en van 6-8 u. voorschoten DE 50.000STE RECRUUT. En een gelukkige matroos. Een niet alledaags feit werd Maan dagmiddag in het „M.O.C.", Marine Opkomst Centrum te Voorschoten herdacht. In tegenwoordigheid van schout bij nacht P. C. Broekhof, of ficier Marva le klas Rollin Cou- querque, vloot-hoofdaalmoezenier J. F. M. de Sain, alle officieren, onder officieren en manschappen herdacht de commandant van dit kamp, kapi tein-luitenant ter zee J. J. Hogen- doorn, het feit dat jl. Vrijdag de 50.000ste selectie-keuring was ge schied. Het gehele kamp was in carré- vorm opgesteld, terwijl voor de aangetredenen stonden luitenant ter zee le klas R. Smit, serg.-maj. adm. Jansen, serg.-ziekenverpleger Roos en bootsman Koopman, die vanaf het begin in Engeland, 7 November 1944 tot nu toe bij deze tak van dienst werkzaam waren. Daarvóór stond de gelukkige, de 19-jarige electro-monteur G. van Horssen uit Amsterdam, degene die de 50.000ste persoon was, die aan de verschillende keuringen onder worpen was geweest. De commandant hield een korte toespraak en schetste he+ ontstaan, de moeilijkheden en de groei van het selectie-centrum, waarbij ook nog enkele wensen naar voren kwamen. Ten slotte werd Van Horssen naar voren geroepen en ontving hij uit handen van de commandant een taart, terwijl hij tevens'een extra dag verlof kreeg om dit feit in de huiselijke kring te herdenken. Aan luitenant ter zee le klas R. Smit werd als herinnering een boek werk en aan de onder-officieren een vulpenhouder geschonken. LAATSTE BERICHTEN SOLEX TOCH WEFR MOTOR RIJWIEL! De Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te 's Gravenhage heeft aan de politie-instanties in zijn ressort medegedeeld terug te komen op de voor enige maanden door hem gege ven aanwijzing, dat rijwielen met hulpmotor niet als motorrijtuigen in zin der wet dienden te worden be schouwd. Deze maatregel is geno men in verband met de huidige wet telijke voorschriften. Thans is het rijwiel met hulpmotor in het gehele land dus weer motorrijwiel. Een de finitieve regeling van deze kwestie kan pas tegemoet worden gezien bij de nieuwe verkeerswetgeving die aanstaande is. WISJINKSKI IS WOEDEND. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wis- jinsky, is heden aan boord van de „America" te Le Havre aangekomen op weg naar Moskou. Hij heeft de Sowjet-Unie bij de V.N. vertegen woordigd. „Ik ben woedend. Een door de V. N. genomen besluit gaf mij voldoe ning". Op de vraag wat hij van een Duitse herbewapening dacht ant woordde de minister: „Deze wensen wij niet, tot-iedere prijs. Duitsland wordt door de Westelijke mogendhe den weder bewapend met de ge dachte aan oorlog. Rusland wil bo ven alles vrede". Over China zeide de minister: „Al les gaat goed in China". SCHEEPSBERICHTEN JAVA, 13 December te Londen; KOTA INTEN 12 Dec- (10.20 uur) v. Port Said; TAWALI pass. 12 Decem ber Point de Galle, TE1RNATE 12 Dec. 12 uur van Aden; ZUIDER KRUIS pass. 12 Dec. Algier. marktberichten LEIDEN, 12 Dec. Groente. Rode kool 5.7012, savoye kool 6.30 11.90. groene kool 11.90—21.80, boe- rekool 5—19, prei 8—29, kroten 667.0. kroten gekookt 1119, uien 622. peen 5.5026.sprui'. ten 1365, andijvie 2554, sla 26.—, Nero 24—35, witlof 6—68, tomaten 24—52, sla 2.90—410, knoiselderie 315, pieterselie 2.20 radijs 1.701.90, selderie 4—7.60. Vette varkens. Aanvoer 90 stuks notering in centen levend gewicht, zware 1.60—1.70, lichte 1.66, zeu gen 150 Handel zeer lui. BODEGRAVEN, 13 Dec. Kaas. Aan voer 158 partijen. Prijs le soort 2.64 2 70, 2e soort 2.552.63 en zware 2.75 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3