S)e CcidóeSou/fca/nt Nederlandse kustvaarder vergaan DRIE OPVARENDEN GERED, ZES VERMISTEN Onvast beleid Chin, provincie loopt over Eerste T.N.I. soldaten te Batavia Vredesparade bij overdracht *èv 1-P A* V* V "k Hij wi Ide de Pa us doden Concordaat met Franco MAANDAG 12 DECEMBER 1949 41se JAARGANG No. 'Jireetear: O. M- VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Labour in Australië in de knel Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826. Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mud., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.:'!5 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Gisterochtend om kwart voor ze ven is de Nederlandse kustvaarder „Toornvliet", van de rederij N.V. Soetermeer en Fekkes te Rotterdam bij de Goodwin-zandbanken, een kilo meter ten Zuidwesten van de San- dettie-lichtboei voor de Zuid-West kust van Engeland tegenover Deal, vergaan. Om 4 uur in de ochtend had men van de „Toornvliet" noodsei nen opgevangen, waarin gemeld werd dat het schip slagzij maakte, in zin kende toestand verkeerde en dat de bemanning op het punt stond in de boten te gaan. Het Deensé s.s. „Com- bria" redde later drie opvarenden van het gezonken schip; men neemt aan. dat de zes andere leden van de bemanning om het leven zijn geko men. De „Toornvliet", die 333 ton mat, vertrok Zaterdagmiddag om half vier met een lading lijnzaad uit Hoek van Ho.'land naar Engeland. Het bericht, dat het schip Zondagochtend om vier uur uitzond, werd ook als telegram naar de rederij doorgegeven. De namen van de zes vermiste mannen zijn: kapitein I. F. Thomas sen uit Rotterdam, stuurman H. Ses- singh uit Den Haag, eerste machinist C. de Heyer uit Voorburg, tweede machinist N. Aarsen uit Rotterdam, kok E- Hoeksveld uit Rotterdam en matroos M. Kuyt uit Scheveningen. De drie opvarenden, die door het Deense schip werden gered, zijn de matrozen H- de Wild uit Rotterdam, A. Dijkhuizen uit Scheveningen en de lichtmatroos J. M. Bal uit Scheve ningen. Sloepen verlaten. Het Ierse s.s. „Lanahrone", dat di rect naar de plaats des onheils voer, seinde Zondagochtend om negen uur aan Schevenmgen-radio. dat het op de in het noodsein aangegeven plaats was en daar twee verlaten sloepen had aangetroffen, waarvan er een om geslagen was. Van overlevenden was geen spoor te bekennen. Wat zich op die plek tussen vier uur en negen uur heeft afgespeeld, kon op dat moment nog niet worden geconstrueerd. De reddingboot van Dover is direct na het S.O.S.-sein uit gevaren, maar is na zes uur vergeefs zoeken naar de haven teruggekeerd. In Den Haag en Scheveningen heeft de politie, in Rotterdam een boekhouder van de N.V. Soetermeer en Fekkes. aan de betrokken fami lies mededeling gedaan van de scheeps ramp. Gestort lijnzaad. Het lijnzaad, dat het schip, als la ding voer. was, op 26 ton na. die in zakken waren geborgen, los in het schip gestort Naar de rederij ons ech ter mededeelde, waren de z. g. „slin gerschotten" die de lading op haar plaats moeten houden, goed in orde en had men voldoende van deze schotten aan boord. In hoeverre de soort van lading een aandeel heeft gehad in het ver gaan van de „Toornvliet", is niet be kend. Wellicht dat de drie overle venden die in Denema-ken zijn aan gekomen. opheldering kunnen geven over de oorzaak van deze scheeps ramp, over welke men nog volkmen in het duister tast. LOGGER AAN DE GROND. De Scheveningse logger SCH-56, de ..Poolster" van de rederij Den Duik, die Zaterdagavond de haven van Scheveningen binnenliep, raakte, doordat de motor afsloeg door de storm aan de grond. De reddingboot „Arthur", die ter assistentie uitvoer, slaagde er niet in het schip vlot te krijgen. De bemanning van de red dingboot kon ook Zondagochtend bij hoog water het schip niet wegslepen. Onverrichterzake keerde de „Ar thur" terug met een gebroken mast en ontzet hekwerk, als gevolgen van V De cafe's gesloten IN de Bollenstreek wil men weer, evenals vorig jaar, de café's op lste Kerstdag gesloten houden. Dit is een heel sympathiek stre ven, waarvan wij hopen, dat het de instemming van alle betrokkenen heeft. Voor de klanten en bezoekers van café's mag het niet erg zijn, om op lste Kerstdag niet in een café te recht te kunnen! De exploitanten van café's en hun helpers komt het toch zeker toe, om lste Kerstdag vrij te kunnen vieren in kerk en gezin. En ook kan voor zulk een maatre gel het publiek er aan worden her innerd, dat Kerstmis iets anders is, dan een dag, waarop men het, wat eten en drinken betreft, beter heeft, dan op andere dagen en „gewone" Zondagen; waarop men 'ns extra behoort uit te gaan. Het zou werkelijk een sociaal goed zijn en niet alleen voor de direct-belanghebbenden als 'het verleden jaar gegeven voorbeeld van de caféhouders in de Bollen- Lreek dit jaar niet slechts daar maar ook elders navolging zou vin den. een botsing met de logger. Ook po gingen, om het schip met trossen van de wal vlot te trekken, mislukten. Door de Noord-Oostenwind was de haven ondiep en onveilig, zodat een andere logger, die wilde binnenlopen, de steven moest wenden en buiten gaats moest blijven. „RANDKERK" BEHOUDEN. De brand, die Zaterdagnacht op het Nederlandse s s. Randkerk uitbrak, was volgens berichten van Zondag avond, nog niet geblust. Het lag in de bedoeling het ruim van de „Randkerk". waarin de brand woedt, vol te laten lopen en het schip aan de grond te zetten. Wan neer de brand eenmaal geheel ge blust is. zal men het water weer uit het schip pompen en trachten het vlot te laten slepen. Aan boord be vindt zich een bemanning van 70 koppen onder kapitein L. Luidinga. Uit de berichten, die bij de maat schappen zijn binnengekomen meent men hoop te mogen koesteren, dat het schip behouden zal blijven. Onder deze kop geeft de Maasbode volgend kruiskopje „Met alle begrip voor de moeilijk heden, die de regering ook bij haar sociaal-economisch beleid op haar weg vindt zouden wij willen opmer ken dat het niet uitmunt door een vaste lijn. Herhaaldelijk moeten im mers toezeggingen worden teruggeno men, waarmee getracht was aan ern stige bezwaren tegemoet te komen. Nu weer deze lamentabele historie in net varkensvlees dat. tegenover het dure rundvlees kunstmatig goed koper gehouden, plotseling weer aan merkelijk in prijs stijgt omdat h et subsidie voor de maatregel geraamd verre dreigt overschreden te wor den. Ter gedeeltelijke compensatie voor de stijging van de varkensvlees-pri.is zou de suikerprijs wórden verlaagd; maar na enige dagen talmen ten de- partemente, komt Z.Exc. Mansholt, pas uit Amerika terug, laconiek me dedelen dat dat toch eiseniiik om „technische redenen" niet gaat. Wij hopen spoedig te vernemen wat er dan wel mogelijk zal zijn om zo menige in het nauw gedreven huis vrouw enig soulaas te bieden. En ook menen wij te mogen verwach ten dat aan de te treffen maatrege len behoorlijk overleg vooraf ga. al vorens zij den volke worden kond Wij zijn het hiermee volkomen eens En het feit, dat minister Mansholt af wezig is geweest en b ijzijn terukomst „ten zeerste verbaasd is geweest" zo weet het „Handelsblad" te berichten, „dat de regering tot verlaging van de subsidie op varkensvlees had beslo ten" en de suikerprijs wilde verla gen dit feit kan de draaiende po litiek van de regering in dtze zaak niet goed praten. HERZIENING VAN HET GYMNASIAAL EN MIDDELBAAR ONDERWIJS De minister van Onderwijs, K. en W. deelt aan de Tweede Kamer mede dat hij zich voorstelt te komen tot herziening van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs door een wet, waarbij, in aansluiting aan vroegere ontwerpen en voorstellen, het gymnasium wordt gehandhaafd, het lyceum als zelfstandig schoolty pe wordt gelegaliseerd, een algeme ne middelbare school met vierjarige cursus wordt geintroduceerd om de hogere burgerschool van haar twee slachtigheid te ontdoen. WOORDENBOEK BIJ EXAMEN Met betrekking tot het gebruik van woordenboeken bij het schrif telijk eindexamen Latijn en Grieks waartegen door vele deskundigen is geprotesteerd merkt de minis ter op, dat Nederland zeker niet het enige land in Europa is, waar dit wordt toegestaan. Hij staat op het standpunt, dat het gebruik van een woordenboek bij het eindexamen aan de toetsing van het begrip en inzicht van de candidaten niet in de weg zal staan. Het zelfstandig oor deel kan immers blijken uit de ma nier, waarop iemand het woorden boek heeft gehanteerd. KLEUTERONDERWIJS. In het begin van 1950 kan worden verwacht een wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs. Het voor-ont werp is reeds bij de Onderwijsraad. HET „ONTGROENEN" De minister van Onderwijs, K. en W. zegt in zijn Memorie van Ant woord op het afdelingsverslag van de Tweede Kamer fiver het „ont groenen" „De minister is van mening, dat excessen bij het „ontgroenen" ten enenmale verwerpelijk zijn en met kracht dienen te worden tegen gegaan. Wanneer er excessen plaats vinden, is het de taak van de rector- magnificus, om op degenen, die zich aan dergelijk wangedrag hebben schuldig gemaakt, het tuchtrecht toe te passen. Nadere regelingen dan die. welke in de hoger-onderwijswet hierom trent zijn neergelegd, behoeven voorhands niet te worden getrof fen." RADIO EN TELEVISIE Betreffende het radiowezen deelt de minister van Onderwijs, K. en W. mee, dat het niet de bedoeling is de televisie buiten het definitieve om roepbestel te laten vallen. Er zul len overeenkomstig de voorstellen van de televisiecommissie geduren de twee jaar experimentele televi sie-uitzendingen plaats hebben waaraan dan de omroepverenigin gen zullen deelnemen. Tot zolang zullen de bepalingen van de nieu we omroepwet niet van toepassing zijn op de televisie. Het aantal regeringsuttzendingen zal worden verminderd. Joenan in rode handen De Zuid-Chinese provincie Joenan heeft zich zonder slag of stoot bij de communisten aangesloten. De 40.000 nationalistische soldaten in de hoofd stad Koenming hebben zich aan de zijde geschaard van Mao Tsen Toeng en daarop heeft de provinciale gou verneur Loe Han meegedeeld, dat hij de bevelen van de rode regering in Peking afwacht. De actie was behoorlijk voorbereid want op een gegeven ogenblik keer den de wachten op het vliegveld van Koenming hun hoofddeksels binnen ste buiten, waardoor de communisti sche sterren zichtbaar werden, die al aan de binnenkant waren aange bracht. Hiermee heeft Loe Han zijn bedrei ging van enkele maanden geleden uitgevoerd. Ook toen was er al spra ke van dat hij was overgelopen, maar op een dramatische conferentie in Tsjoenking hebben de nationalisti sche autoriteiten hem toen van zijn voornemen kunnen afbrengen, naar gezegd werd, met beloften van geld. De afval van Joenan komt de na tionalisten op verschillende leger korpsen en vliegtuigen te staan. De persoonlijke gezant van Tsjane Kai Sjek, generaal Tsjang Tsjorn zit in Koenming in de val Nationalistische vliegtuigen hebben pamfletten boven Koenming uitgeworpen, waarin vrij lating van Tsjang Tsjoen en terug gave der vliegtuigen wordt geëist. Volgens onbevestigde berichten is een nationalistisch vliegtuig van het type Convair dat uit Peking ont snapt zou zijn tegen een berg aan gevlogen in de provincie Kansoe. Alle 38 inzittenden zouden om het leven zijn gekomen. SPOORWEGSTAKING IN JAPAN. Spoorwegarbeiders in geheel Japan zijn Zondag in hongerstaking ge gaan. Zij eisen hogere lonen. Premier Josjida weigerde een delegatie der staxers te ontvangen. De staking is Vrijdag begonnen en heeft zich Zon dag over geheel Japan uitgebreid. Een arbitrage-commissie stelde on langs loonsverhogingen voor. waar omtrent echter door de regering nog geen beslissing is genomen. SCHEVENINGSE LOGGER LOOPT AAN DE GROND Zaterdagavond is de Scheveningse logger „Poolster" bij het binnenlopen van de Scheve ningse haven op het Zuiderhaven hoofd vastgelopen. De „Poolster" aan de grond. CANADA ZAL HANDELS BETREKKINGEN MET SPANJE AANKNOPEN. De Canadese regering heeft beslo ten opnieuw handelsbetrekkingen met Franco-Spanje aan te knopen. Een ambtenaar van het ministerie van handel heeft verklaard, dat dit besluit geen enkele politieke bete kenis heeft en dai het genomen is om een nieuw afzetgebied te vinden, teneinde de verliezen van de ster- lingzöne goed te maken. NIET NAAR MOSKOU A.U.B.! Volgens de onder Britse controle staande „Die Welt" zou de ziekte van Grotewohl, de Oost-Duitse minister president, die volgens verklaring van Oost-Duitse zijde slechts aan griep lijdt, verergerd zijn. Grotewohl zou echter geweigerd hebben zich in een Moskous ziekenhuis te laten behan delen. SPOORWEGONGELUK IN MORAVIë. Bij Lipnik Nad Eecvou, in Moravië. is een sneltrein op een goederentrein gereden, zo meldt het Tsjecho-Slo- waakse Nieuwsbureau. Zeven pas sagiers zijn om het leven gekomen en 17 passagiers ernstig en negen tien licht gewond. De materiële schade is aanzienlijk. ENKELE honderden soldaten van het republikeinse leger zijn in Ba tavia aangekomen om als kwartiermakers te fungeren voor de 6000 T.N.I.-militairen, die de komende weken zullen arriveren. Honderd soldaten van de Siliwangi-divisie uit West-Java kwamen het eerst in vier vrachtauto's, die de roodwitte vlag voerden. De militairen waren uitstekend uitgerust en gekleed in groene tropenuniform en zwarte baret. Zij stonden onder commando van luitenant-kolonel Tasmin en sloegen hun hoofdkwartier op in het centrum van de stad, recht tegen over het hoofdkwartier van het Nederlandse leger. Een detachement van het hoofd kwartier van de Indonesische mili taire politie kwam per vliegtuig uit Djokja. Tweehonderd andere poli tiemannen maakten de reis per trein. Nederlandse en republikeinse troepen zullen bij de overdracht der souvereiniteit gezamenlijk een vre desparade houden, aldus deelde de stafchef van de T.N.I., kolonel Bam- bang Soegeng, in Djokja mee. De sultan van Djokja is inmid dels ook haastig per vliegtuig naar Batavia vertrokken. Volgens Reuter wil hij zich persoonlijk op de hoog te stellen van bepaalde incidenten aldaar, die de goede sfeer zouden bedreigen. Een van deze incidenten was een inspectie door Arr.'bonese soldaten in het huis Pegansaan 56, waar Sukarno in 1945 de onafhan kelijkheid proclameerde en waar de Grondwet der Verenigde Staten van Indonesië zal worden ondertekend. Deze plechtigheid is in verband met, practische moeilijkheden van 12 HERDENKING GEVALLENEN IN ZUID OOST AZIë In de Grote Kerk te Den Haag werd Zaterdag middag een plechtige herdenking van de gevallenen en slachtoffers in de strijd voor de vrijheid tegen Ja pan in Zuid Oost Azië gehouden, die ook door H.M. Koningin Juliana bijgewoond werd. Overzicht van de aanwezigen in de Grote Kerk. naar 17 December verschoven. De verkiezing en beëdiging van de eer ste president in Djokja zal daarom niet op 15 maar op 17 December geschieden. De vertegenwoordigers van de Re publiek in Amerika, dr. Sumitro, heeft in Djokja verklaard, dat spoe dig na de overdracht der souverei niteit enige deskundigen naar de Verenigde Staten zulien gaan om met de Amerikaanse In- en Uitvoer- bank besprekingen te voeren over een lening van 150 millioen dollar aan de Verenigde Staten van Indo nesië. Mededeling Minister van Overzeese gebiedsdelen inzake binnentrekken T. N. I. in Batavia. In verband met de in de pers ver schenen mededelingen, dat republi keinse troepen Batavia zouden begin nen binnen te trekken en dat zij na 15 December a-s. volledig met de vei- ligheids-maatrekelen belast zouden zijn deelt de minister van overzeese gebiedsdelen het volgende mede: „Dadelijk na de voorgenomen sou- vereiniteitsoverdacht op 27 Decem ber a.s. zullen de organen van de V- S. I belast zijn met de handhaving v. orde en veiligheid, 't Spreekt van zelf. dat hiertoe een omvangrijke vooi-bereiding nodig is. Bij de te dier zake gehouden besprekingen met mi litaire en bestuursautoriteiten was v' S» V» 4 -t w - «Clf gebleken, dat te Batavia een belang rijk aantal T. N. I.-bataljons nodig zou zijn om de openbare veiligheid in redelijke mate te kunnen waarborgen Voor een doeltreffende taakver vulling leek het de autoriteiten no- dog, dat deze T. N. I.-bataljons te vo ren in Batavia gelegerd zouden zyn en in staat gesteld zouden worden zich in hun nieuwe omgeving te oriënteren. In verband daarmede stelde de auto riteiten in Indonesië aan de Neder landse regering voor goed te keuren, dat de eerste T. N- I -afdelingen om streeks 15 December 1949 in Batavia zouden binnentrekken. De regering heeft daarop medegedeeld, dat dit staatsrechtelijk en politiek onjuist zou zijn en dat daarom het binnen trekken van de T. N. I. in Batavia en andere grote steden niet mocht plaats vinden, zolang de Tweede en Eerste Kamer de resultaten der rondetafel conferentie niet zouden hebben aan vaard. Thans verneemt de regering, dat, hoewel de feitelijke m ach tso ver gave eerst op 27 December 1949 in Indo nesië zal plaats hebben, indien ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal de resultaten van de rondetafelcon- ferenntie 'aanvaardt, de autoriteiten in Batavia hebben goedgevonden, dat kwartiermakers van het toekomstige R. I. S.-leger in de steden komen om er politie-technische besprekingen te houden en voorbereidingen te treffen. In de steden worden echter geen wapenen overgedragen of bewapend optreden van de R. I. S.-troepen toe gelaten vóór de eindbeslissing van het Nederlandse parlement. De regering heeft aan de hoge ver tegenwoordiger der kroon doen we ten, dat het haar uitdrukkelijke wens is. dat de in gang gezette voorberei dende maatregelen tot een strikt mi nimum worden beperkt, omdat de re gering zelfs niet de indruk mag wek ken, als zoude zij de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor een fait accumpli willen plaatsen", aldus de mededeling van de minister van overzeese gebiedsdelen. Bruno Cornacciola, een 38-jarige Italiaanse trambestuurder, die naar zijn eigen verklaring vroeger anar chist is geweest, kwam Vrijdagavond 1.1., nadat de Paus in de Sint Pieter de Rozenkrans had voorgebeden, uit een menigte arbeiders op zijn knieën naar voren gekropen tot voor de Paus en hield hem, op een opengeslagen Bijbel, een knipmes voor, zeggend: „Met dit mes heb ik U willen doden. Vergeef mij. Vader." Gedurende enige ogenblikken was het in de grote kathedraal zo stil als in oen graf. Toen zeide de Paus een voudig: „Ik vergeef u, mijn zoon." Cornacchiola verklaarde nader aan Reuter, dat hij eens een vurig anar chist was. Twee jaar geleden was hij met zijn drie kinderen in de bossen bij Rome een balspel aan het spe len. De bal rolde een grot in en hij ging er achteraan. „In de grot. aldus vertelde Cornacchiola, kreeg ik een visioen. Mijn kinderen hoorden mij praten. Zij kwamen naar beneden en zagen ook de Madonna. Dat was mijn bekering." De correspondent van de „New York Times" heeft in goed ingelichte katholieke kringen in Madrid ver nomen, dat de Spaanse regering on derhandelingen over een nieuw con cordaat met het Vaticaan aanhangig wil maken. De minister van Buiten landse Zaken, Artajo, zal, naar ver wacht wordt op 18 December uit Madrid naar Rome vertrekken om de opening van het Heilig Jaar bij te wonen. Hij zou opdracht hebben tijdens zijn bezoek aan Rome het Va ticaan te polsen omtrent de kansen op een nieuw concordaat en de voor waarden hiervoor. De Spaanse am bassadeur in Rome, Jimenez, zou reeds enkele maanden zonder resul taat getracht hebben de weg voor een concordaat te banen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor te Schermerhorn, de Weleerw. heer C. C. Standenmeijer, die rector was te Leiden (St. Cunera-Gesticht). Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft ontslag verleend wegens ziekte aan de Weleerw heer C. M. M. Hijgeman, die pastoor was te Scher merhorn Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 13 en Woens dag 14 December geen audiëntie verlenen. £en koJiAe.ltje. „Een gouden ring in een varkenssnuit Is een knappe vrouw, die geen hersens heeft." Spr. 17. 22.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1