'I- ONZE WEEK-P ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT BLAD - PAGINA 2 ZONDAGRIJVERBOD ZAL NA 1 JAN. VERVALLEN. Verhoogde benzinephijs aansporing tot zuinig autogebruik. Het Zondagrijverbod, dat op 31 December a.s. ophoudt van kracht te zijn, zal niet worden verlengd. Thans heeft minister Spitzen het officieel bevestigd in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus (Arb.). Zoals men weet is er een wetsontwerp ingediend tot verhoging van de benzineprijs. De minister is van mening, dat bij aan vaarding van dit wetsontwerp de hogere benzineprijs een aansporing tot zuinig autogebruik zal meebren gen, waardoor het Zondagrijverbod overbodig wordt. Weliswaar zal het bovenbedoelde wetsontwerp waarschijnlijk nog niet op 1 Jan. van kracht zijn, zodat de remmende invloed van duurdere benzine nog niet tot gliding zal ko men, maar aangezien deze periode buiten het toeristenseizoen valt, acht de minister dit geen overwegend be zwaar. Groot verlof bij Land- en Luchtmacht Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat met ingang van 20 Dec. 1949 het volgende personeel van de landmacht met inbegrip van de lucht strijdkrachten, dat zijn dienst in Europa verricht, met groot verlof kan worden gezonden. Ten eerste: dienstplichtige onder officieren en korporaals met kader- opleiding, die voor 1 Januari 1947 zijn opgekomen. Ten tweede: dienstplichtige korpo raals zonder kaderopleiding en sol daten, die voor 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitge zonderd, zij, die met de voorjaars- ploeg 1949- zijn opgekomen, onge acht tot welke lichting zij behoren; vervolgens zij door wier vertrek organieke tekorten zouden ontstaan en tenslotte zij, die bij de L.S.K. dienen en een technische vakoplei ding genieten of hebben genoten Deze laatsten worden, zodra zij 24 maanden in werkelijke dienst zijn, met groot verlof gezonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof worden ver leend aan dienstplichtige onderoffi cieren en korporaals met kaderop leiding, die voor 1 Juni 1947 zijn op gekomen. EERSTE LUSTRUM-VIERING DER BEVRIJDING. De Raad van Bestuur en Directie van het Olmpisch Stadion te Amster dam heeft de heer Carel Briels op dracht gegeven, om bij hét eerste lustrum der bevrijding, 5 Mei 1950, een nationale manifestatie te ontwer pen en te doen uitvoeren. De heer Briels heeft met meer re denen deze gelegenheid dankbaar aanvaard, omdat hij die als een af sluiting wil beschouwen van zijn werkzaamheden op dit terrein in de afgelopen 5 jaren. Met artistiek en financieel succes mocht hij terugkijken op. Het Drama der Bezetting 1945; hei Spel der Be vrijding 1946; De Waterweg heroverd 1947; Jubileummanifestatie H. M. Ko ningin Wilhelmina. Sportfantasie en Inhuldigingsmanifestatie H. K. Ko ningin Juliana 1948; Het nationale Ganzenbordspel 1949 welke spelen gezamenlijk een bedrag van ca. 700.000.voor liefdadige doelein den hebben opgebracht. CADI-CLUBS GAAN VERDWIJNEN De Cadi-clubs voor militairen, welke zich in veel plaatsen van ons land bevinden, gaan met ingang van 1 April 1950 verdwijnen. De ophef fing van deze instellingen houdt ver band met een op hande zijnde alge hele reorganisatie van de Cantine- dienst (Cadi) en de ontspanning voor militairen. DOM ADREAS BEEKMAN O.S.B. Dinsdag 20 December a.s. zal Dom Andreas Beekman O.S.B., Benedictij ner monnik van Egmond, zijn 25-ja- rig priesterfeest vieren. Voor zijn in treden bij de Benedictijnen der St Paulusabdij te Oosterhout studeerde hij op de Technische Hogeschool te Delft waarna hij als electro-technisch ingenieur op een fabriekslaborato- rium in Twente werkzaam was. In 1924 werd hij priester gewijd. Thans is hij bibliothecaris van Eg- mond en is hem de installatie opge dragen van de nieuwe boekerij, die in de pas gereedgekomen nieuwe vleugel der priorij zal worden ge plaatst. Van de hand van Dom Beekman verschenen vele publicaties op litur gisch gebied, maar ook op dat der bouwkunde. Hij is medewerker van het Katholieke Bouwblad, de Katho lieke Encyclopaedie en de Winkler Prins. Verder is hij auteur o.a. van het Katholiek Huisboek het Huisge zin rondom het Kruis. Egmonds he den en verleden, Egmond Herbouwd. Zijn vele vrienden in den lande hebben het voornemen hem op zijn feestdag een financiële bijdrage te geven voor de uitbreiding van de kloosterbibliotheek. GELDIGHEIDSDUUR BRAND- STOFFENBONNEN. Het Rijkskolenbureau deelt mede aat de hierna genoemde losse brand- stoffenbonnen met in?ang van 16 December 1949 hun geldigheid ver liezen; rantsoenbonnen „brandstof— 11 eenheden 1949/'50", rantsoen' TWEE EN ZEVENTIGJARIGE DOOR GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Toen een broodbezorger gisteren legen twaalf uur, na herhaalde ma len te hebben gebeld, geen gehoor kreeg bij het woonhuis van de 72- jarige W. K. S. aan de Koningin Wilhelminalaan te Gouda, vermoed de hij, dat de bewoner iets was overkomen. De broodbezorger rook een gaslucht en hij forceerde de deur In de gang vond hij de man, die 'bewusteloos was. Vermoedelijk heeft de bewoner, toen hij bezig was een gascomfoor te repareren, verzuimd de toevoer te sluiten, waardoor hij door gas bedweld is geraakt. De man bleek reeds te zijn overleden. KNOEIERS MET MELK KRIJGEN ZWARE STRAFFEN De zwaarste straffen in de melk- zwendel van Nes aan de Amstel waarbij o.m. zes hoofdstedelijke melkslijters zijn betrokken ontvin gen de beide melkrijders B. en V„ De politierechter veroordeelde beide mannen tot drie maanden gevangenis straf en laakte in scherpe bewoordin gen het feit, dat zij water uit het Am- stelkanaal bij de melk hadden gedaan Vijf van de zes slijters, die mede deel uitmaakten van de halve kring die voor Mr de Blécourt stond opge steld, geraakten even wit om de neus, toen de officier van Justitie tegen ieder van hen 14 dagen gevangenis straf eiste, met evena's tegen de melkrijders onmidellijke gevan genneming. De slijters, die reeds in voorarrest bonnen „brandstoffen 6 eenheden zaten en de melk tegen tien cent per 1949/'50", rantsoenbonnen „brand stoffen 1 eenheid 19488/'49", rant soenbonnen „brandstoffen voor a.s. moeders". Deze bonnen moeten uiterlijk op 15 December a.s bij een brandstof- fenleverancier worden ingeleverd. liter van de melkrijders hadden be> trokken, werden zeer mild behan deld. Het vonnis tegen hen luidde 60 subs. 10 dagen. Te°en de melk rijders, d:e tezamen 12.00 liter van hun werkgeefster, de melkfabriek Nieuwenhuis te Nes aan de Amstel hadden gestolen en verdund verkocht was niet minder dan een half jaar ge ëist. De zesde slijter, L., die stokstijf bleef volhouden, dat hij nimmer iets heeft vermoed, werd een week ge vangenisstraf opgelegd. De politierechter roemde de nelle en krachtige wijze van ingrijpen der Justitie, niet in het minst uit maat schappelijk oogpunt bezien. Zowel de officier als de rechter wezen op de grote onverantwoorde lijkheid wan het „wassen" der melk met water uit het Amstelkanaal, het geen op nachtelijke ritten, gedurende het tijdvak van Mei tot November is gebeurd. Met deze zwendel is een be drag van ongeveer f 1800 gemoeid ge weest. Achter de groene tafel weiger de men aan te nemen, dat de melkslij ters, van wie er verscheidene reeds jaren gevestigd zijn, te goeder trouw de melk die ver onder de prijs lag zouden hebben afgenomen. „Trouw" BEURS: STILLE GOED PRIJS HOUDENDE MARKT. Nu in het Binnenhof de beslissing is gevallen en de resultaten van de R.T.C. door de Tweede Kamer zijn aangenomen, is een sinds lang voor de beurs zwevende factor van on zekerheid weggenomen. Men was van oordeel, dat bij ver werping de markt vandaag behoor lijk lager zou zijn geweest. Thans viel de stemming betrekkelijk mee, al had de beurs een onbelangwek kend verloop en waren de verande ringen gering. Over het algemeen lagen de koersen echter goed prijs houdend in de markt. De omzetten- waren echter klein. Uiteraard vraagt men zich nu af, hoe de toe stand in Indonesië zich in de nieu we omstandigheden zal ontwikke len en met name, of de ondernemers in volle vrijheid en veiligheid zul len kunnen werken. De Staatfondsenmarkt lag betrek kelijk vast, inclusief de dollarlening Nederland. Horizontaal: 1. stoere vent, 5. leesteken, 9. strijdperk, 10. werkelijk, 11. schaap, 12. ge sloten, 13. achting, 14. inwen dig lichaamsdeel, 16. sleutel. 18. familielid, 20. rolrond, hol voorwerp, 23. metalen vaat werk, 26. schrijflijn, 27. bas- taarduitgang, 29. licht slaapje, 30. lichaamsdeel, 31. dorp in het N. v. Drente, 32. echtge noot, 33. tap met sleutel, 34. rivier in Afrika. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. muze van het minnedicht, 3. toestel om de beweging van. iets te doen vertragen, 4. comparatief van laat, 5. gil, 6. voorzetsel, 7. overtreffende trap van veel, 8. wandellaan, 14. krijgsmacht, 15. houten klepper, 17. bundel, 19. ont kenning (Eng.), 20. smalle vaar geul, 21. schande, 22. oorzaak, 23. ketting, 24. studie, 25. tegenstelling van hoger, 28. groente, 30. draad van een spinneweb. Na de vermoeienissen, na het op lossen van de grote Sinterklaas- puzzle, dunkt ons deze week een eenvoudige opgave verkieslijker. GRATIE VERLEEND. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan H. W. Hofman, die door het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam tot de doodstraf werd veroordeeld. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. H. heeft tijdens de bezetting deel uitgemaakt van de colonne-Hen- neicke. Dodelijk getroffen is de 46 ja rige bankwerker J. S., toen gister middag is de onderzeeër „Zwaard vis" een hoge drukleiding sprong. Hij kreeg een ijzeren afsluiter tegen het achterhoofd. aaoxzien degetgk ett detfiundig in gtote naadzaak 111 AT MOET ONS KIND WORDEN? Dat is de vraag, die talloos vele ouders zich stel len, wanneer hun kind aan het einde van de lagere school gekomen is en zich zal moeten uitspreken over de richting, die hij in z'n leven wil gaan volgen. In het verleden werd over het antwoord niet zo lang nagedacht. Finantiële omstandigheden, het bezit van een eigen zaak familie-traditie of een willekeur van ouders of kind, bepaal den vaak het beroep dat uitverkoren werd het kind onder zijn beoefenaren te krijgen, al of niet na het volgen van bepaalde studies. Het ontstellend grote aantal mislukte keu zen echter, met alle ellendige gevolgen van dien, en het snel opkomen van de psychologi sche wetenschap, deden op het gebied van de beroepskeuze andere wegen inslaan. En met het verstrijken der jaren rezen beroepskeuze- bureaux en psychotechnische laboratoria als paddenstoelen uit een vochtige bosgrond. Zoals zelfs onder het beste koren nog kaf zit, zijn er onder dergelijke bureaux ook die deze naam niet waardig zijn te dragen wegens onvoldoende geschiktheid van de leiding. Deze factor, naast de omstandigheid dat de prijzen voor onderzoek en advies gemiddeld variëren tussen 50 en 80 gulden en dus voor een groot deel van ons volk onbetaalbaar zijn, heeft de Raad van Overleg waarin alle R.K. Standsorganisaties vertegenwoordigd zijn doen besluiten zelf dergelijke bureaux in het leven te roepen nadat overleg met het Epis copaat gepleegd was. De overweging dat godsdienst en levensbe schouwing factoren zijn die bij een psycho technische test en een advies voor beroepskeu ze niet weggedacht mogen wo-den, heeft de totstandkoming van R. K. Bureaux nog nood zakelijker gemaakt. Het gevolg was dat in ieder diocees een „Stichting van Kath. Paedagogische Beroeps- keuze-bureaux" werd opgericht In de bisdom men Haarlem en Utrecht werken deze stichtin gen al enige tijd. Men heeft zich bij de oprichting laten leiden door de gedachte dat het voor iedereen moge lijk moet zijn van zo'n bureau gebruik te ma ken, m. a. w. dat de prijzen binnen een rede lijke grens moesten blijven. Daar desalniette min de onkosten steeds hoog zijn, moest een oplossing gevonden worden in een sterke cen tralisatie. In het bisdom Haarlem kent men dan ook in Den Haag een Centraal Bureau, waar onder diverse regionale bureaux thans 14 resorteren. Ook Leiden heeft een dergelijk regionaal bureau gekregen, wat binnenkort officiëel ge opend zaL worden. Deskundig en degelijk. Iedereen, die lid is van een katholieke Standsorganisatie, kan voor zich of zijn kinde ren van zo'n regionaal bureau gebruik maken. Het bureau staat onder leiding van een pacda- gogisch adviseur die in het bezit moet zijn van het diploma M.O. Paedagogie A- en B. Deze neemt in het regionale bureau dus bijv. in Leiden de eerste test-series af en zendt de rapporten op naar het Centraal Bureau in Den Haag. waarvan de psycholoog P. Franc, van Solt directeur is. Deze stelt, op grond van de rapporten, een schema op voor het tweede on derzoek. Ook het resultaat hiervan gaat weer naar Den Haag. Tenslotte komt de psycholoog zelf naar het regionale bureau om met de on derzochte of zijn ouders te spreken, terwijl een schriftelijk rapport het onderzoek besluit. De kosten van een dergelijk onderzoek be dragen in totaal 6 tot 20 gulden, afhankelijk van het inkomen en het aantal kinderen. De tekorten worden gedekt door de subsidies van Standsorganisaties en overheid. Ieder regionaal bureau ook in Leiden, heeft een eigen bestuur, samengesteld uit de ver schillende standsorganisaties, en bovendien een raad van advies, waarin enkele deskundige personen, benevens een priester en een medi cus, zitting hebben. Uit een en fnder is wel duidelijk dat hier op verantwoorde wijze te werk gegaan wordt. Tijdens een bezoek aan het Centraal Bureau in Den Haag, waar ons verschillende proeven werden gedemonstreerd, hebben we ons daar persoonlijk van kunnen overtuigen. Nochtans komt men niet tot hoge onkosten, omdat de leiding gecentraliseerd is. Dit laatste heeft bovendien tot voordeel dat op een bepaald punt een schat van gegevens binnenkomt, zeer belangrijk voor statistieken, in verband met het bepalen van de intelligen- tie-quotienten van bepaalde streken, leef tijdsgroepen, millieu, en dergelijke. Dit laatste kan nog meer centraal geschieden, nu door de vijf d'ocesane stichtingen en enkele particuliere R.K. Bureaux (in Amsterdam en Rotterdam) oorspronkelijk eigendom van de Vincentius-ver. een Federatie van R.K. Pae dagogische Eeroepskeuze-bureaux. werkend zonder finantiëel winstoogmerk is opgericht. Is het noodzakelijk? Is het nog nodig uit te weiden over het nut en de noodzaak van dergelijke R. K Bureaux? De redenen, waarom de Stichtingen zijn opge richt, hierboven vermeld, soreken reeds duide lijke taal. We denken hie"bij nog aan de vaak moeilijke beslissing over het al of niet volgen van een priesteropleiding. Maar daarnaast kunnen dergelijke bureaux voor de keuze van alle vakken belangrijk werk doen. Niet zelden sluimeren in de mens be paalde talenten of eigenschappen, die nooit aan de oppervlakte zullen komen. Een psychotech nisch onderzoek brengt deze naar voren en kan aanleiding zijn om in een heel andere richting te gaan zoeken. In nodige gevallen kan naar een priester of medicus verwezen worden. Zeer vele totaal verkeerde keuzen in beroep vak of studie kunnen voorkomen worden. En in de gekozen richting zijn nog zovele mo gelijkheden waarvoor een benaald persoon op pervlakkig beschouwd geen bijzondere aanleg of bezwaren heeft welke bii een degelijk on derzoek dat in alle discretie en onder ver plichte geheimhouding geschiedt aan het licht komen en waardevolle aanwijzingen aan kind of ouders kunnen geven. Dit alles uiteindelijk tot vermeerdering van het levensgeluk van hen, die. dank zij een des kundig advies, zijn weerhouden een verkeerde weg in te slaan en de goede richting, afgestemd op hun karakter, capaciteit, intelligentie en physieke toestand, zijn ingedaan. Mogen daarom deze bureaux, ook in Leiden, hun zegenrijk werk met steeds meer succes blijven voort zetten! i 1 lp - pi r" r /i T W 'V 1 1 1 r 1 1 1 rv |/r rr-% u 1 'r i Daarom vandaag een gemakkelijke puzzle, die ongetwijfeld weer velen ook nieuwelingen naar de pen zal doen grijpen. Succes! Oplossingen worden tot en met Woensdag 14 Dec. a.s op ons bu reau verwacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Voor de goede inzenders zulen worden beschikbaar gesteld: een sigarenaansteker, een portermonnaie en een boek. Oplossing Sinterklaas-puzzle Overdonderend groot was het aan tal inzendingen van lezers, die be lust waren op de eerste prijs: een dames- of herenpolshorloge. Meer dan 1200 oplossingen kwamen met hopen tegelijk de redactie binnen rollen. Na het enorme corrigeer werk, werden in het bijzijn van Sinterklaas persoonlijk de prij zen als volgt toegekend: le prijs, een dames- of herenpols horloge (naar keus): J. Kroone, Hoge Rijndijk 240, Leiden. Twee sigaren-aanstekers: J. P. M. de Groot, Noordeinde 53, Zeven hoven en G. v. d. Lans, Kerklaan\ 15, Sassenheim. Twee portemonnaies: C. J. Th. Vesseur, Zuideinde 64 A, Roelof- arendsveen en A. M. Starrenburg, Stille Rijn 14, Leiden. Zes katholieke zakagenda's: P. J. J. Hogervorst, Dorpsstraat 82, Oegst- geest, A. van Dongen-Grimmelt, Pr. Hendrikstraat 64, Alphen aan den Rijn, M v. d. Besschaar, Luiker weg 54, Valkenswaard (N.B.), H. Smel- tink, Schev.straat 30. Noordwijk- Binnen. G. Wolvers, Koppoellaan 7, Rijpwetering, J. A. van Dam, Zuid- buurt 55, Zoeterwoude. Zes boeken: J. A. Breedeveld, San. Berg en Bosch, Bilthoven, P. v. Noort, Bijdorpstraat 33, Voorscho ten, H. A. Selier, Zonneveldstraat 6, Lejden, mevr. V. v. Deventer-v. d. Veer, Lage Morsweg 8. Leiden, mej. R. Knijnenburg, Meerlaan 41. Leid- schendam, mej. J. de Hey, Rijndijk 245, Hazerswoude. De prijzen zullen worden toege zonden. Oplossing Kinder-puzzle Hoewel niet zo overdonderend als bij de Sinterklaas-puzzle, was ook hier toch het aantal inzendingen vele honderden groot en ver boven de stoutste verwachting! Ook bij het toekennen van deze prijzen was Sinterklaas tegenwoordig. Hij gaf z'n hoogwaardige toestemming aan het volgende lijstje: le prijs, een autoped op lucht banden: Toos Langeveld, Heereweg 307, Lisse. Zes gezelschapsspelen: Hansje Kool, p.a. J. Kozijn, Plantage 26, Oude Wetering, Tonnie Silvester, Haven 38 B. Leiden, Anneke Turk, Huigsloterdijk 3, Abbenes, Hansje Jansen, Overrijn 10, Katwijk a.d. Rijn, Gerarda v. d. Meel, Van der Duynstraat 40. Leiden, Jan van Leeuwen, Langebrug 2, Oud Ade. De prijzen zullen worden toege zonden. HYPOTHEKEN en voor alle aDdere zaken op het gebied ran on roerende goederen 3ouw-en Makelaarsbedrijf v.cL Drift Oude Vesi 29 - Leiden Telef. 20513 De zitaeten AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 15) Wil het mij niet kwalijk nemen, mijnheer de bibliothecaris, zei hij. Ik kwam eigenlijk voor u. Maar u be grijpt.... 4 ,J. Natuurlijk geen verontschuldi gingen. Ik hoop, dat u zich flink zult amuseren. U gaat toch meec? Neen ik heb andere plannen. Maar, mijnheer Sorel, 't valt me in, dat u mij een grote dienst zoudt kun nen bewijzen. Met genoegen. Beschik over mij. Waarmee kan ik u dienen? U zei gisteren, dat u uw motor hebt meegebracht en was zo goed, mij die aan te bieden voor uitstapjes. Heel graag. Ik ben vandaag zelf met de motor van „Heimdeele" ge komen Is de motor hier? Dat treft uit wekend. Want juist voor vandaag wil de ik u verzoeken hem mij te lenen voor een tochtje naar Bruck. In orde! De motor staat buiten bij de fontein. Maar ik zal misschien eerst laat in de namidag terug zyn. Hoe nomt u dan op „Heimdeele"? Te voet zoals gewoonlijk. Maak u daarover niet ongerust. Ik zal dus de motor eenvoudig afgeven op „Heimdeele Sorel kleurde een weinig. Neen, zei hij, laat hem liever op Sperber-Eck; ik zal hem morgen wel komen halen. De chauffeur zal er wel voor zorgen. Hempel glimlachtte ondeugend. Hij had onmiddellijk begrepen, dat de jonge advocaat niet één gelegenheid om op Sperber-Eck te kunnen komen, wilde verzuimen. I Zoals u wilt, zei hij, en bij voor baat dank. Ik stelde mij juist de vraag waar ik hier in de buurt aan een mo- j tor voor dat reisje zou kunnen komen I en nu ben ik opeens geholpen Wees niet bang, dat ik er iets aan zal be derven. Ik heb zelf een motor gehad en kan er best mee omgaan 't Lag niet in Hempels bedoeling, enkel naar Bruck te rijden. Hij wilde veel herder gaan, waarschijnlijk lot aan de grens, om vast te stellen, welke richting de „zilveren" auto had geno men, en, zo mogelijk, iets naders aan gaande de personen, die er in zaten, te weten te komen. De auto moest iedereen in 't oog vallen en had onge twijfeld althans in de grote gemeen ten de bijzondere aandacht van enige personen getrokken, 't Was ook best mogelijk, dat men zich hier of daar had opgehouden, al was 't maar even. En aan de grens, waar de passen en andere papieren moesten worden ge controleerd, had de auto in ieder ge val stil gestaan. De zilveren auto had Sichelfeld in in noordelijke richting verlaten. Der halve moest Hempel's expeditie even eens noordwaarts gaan. Slaagde hij erin, met enige zeker heid vast te stellen, waar de auto ge bleven was, dan mocht dat «*eeds als een succes van betekenis beschouwd worden. Gelukte hem dat niet, dan zou hij eerstdaags naar Weenen gaan, om zich met de advocaat der familie Von Turnwald, die het laatst met U1- rich in aanraking was geweest, in ver binding te stellen. Misschien wist de advocaat aan gaande Ulrichs plannen op dat tijdstip meer dan hij aan de familie had me degedeeld; misschien kende hij zelfs de verblijfplaats van de jongeman: misschien had hij, zij het dan ook met lange tussenpozen, met hem in in briefwisseling gestaan Mevrouw Von Turnwald had de naam van dien advocaat niet genoemd maar als hij er haar naar vroeg, zou zij wel moeten antwoorden. Arme vrouw! Welk een nacht moest zij doorgebracht hebben! Geen won der, dat zij zich ziek voelde. Intussen was 't voor Hempol een geruststelling dat mevrouw Von Turnwald nu veilig thuis was; dit verheugde hem temeer omdat er die dag niet op Roland's be scherming te rekenen viel. Silas Hempel reed snel maar regelma tig. Alleen in de grote dorpen hield hij even stil, om naar de zilveren auto te informeren. Zijn vermoeden b'eek ge grond te zijn; op verschillende plaat sen had men de auto gezien en ver baasd na gestaard, ofschoon het reeds laat was, toen zij voorbij kwam. Te Bruck en te Müzzuschlag, waar men in sommmige fabrieken ook 's nachts arbeidde, zodat de inwoners over het algemeen later opbleven dan elders wisten zelfs vele mensen er van te vertellen. Silas bleef de rijksweg volgen en kwam tegen middernacht te Semme- ring aan. Daar, voor 't hotel, dat aan de grens ligt, had de auto stil gestaan en waren de personen, die er in zaten, uitgestapt, om een en ander te gebruL ken. De gasten van 't hotel waren toen voor 't merendeel nog op, en er werd zelfs nog gedanst De vreemdelingen, die zowel door de auto, waarmede zij gekomen waren, als door hun voor naam uiterlijk de aandacht trokken, deden niet in het minst geheimzinnig en trachtten niet, zich aan de blikken der aanwezigen te onttrekken. Zij bestelden biefstuk met spiegel eieren en dronken een fles wijn Ver volgens keken zij een poosje naar de dansenden, betaalden en gaven een ruime fooi. Hun oponthoud had een goed half uur geduurd. Silas Hempel kreeg een vrij juiste persoonsbeschrijving van het jonge paar. De dame, die jong en erg mooi was en nog al groot, had een smal fijn gezicht,, kort, krullend blond haar en grote donkere ogen, overschaduwd dor lange wimpers; zij droeg een grij ze zijden stofjas en had een soort slui er van witte zijde, fijn als spinrag om 't hoofd gewonden. De heer was groot, slank, maar breed van schou ders. Hij had een scherp besneden, door de zon gebruind gezicht en zeer heldere grijze ogen. Wimpers, wenk brauwen en haar waren donkerbruin, bijna zwart. Boven het linkeroog had hij een litteken. De jongelui schenen veel met elkaar op te hebben. Tegen over elkander bedienden zij zich van een vreemde taal waarschijnlijk Spaans of Portugees doch met het bedienend personeel spraken zij vloei end Duits, zonder accent. Niemand had enig spoor van ge jaagdheid bij hen opgemerkt. De chauffeur gaf verscheidene col lega's, die zich met hem in de gelag kamer bevonden, bereidwillig ant woord op hun vragen; hij noemde ook de naam van zijn meester, maar die naam had men niet onthouden; hij was zo verbazend lang en zo moeilijk om uit te spreken! Zij kwamen uit Argentinië. Zijn meester, die in dat land, in de provin- de Entre Rios, een uitgestrekte plan tage bezat, was zeer rijk en stond hoog aangeschreven. Zij gingen thans naar Weenen en zouden daar misschien wel een half jaar blijven. Passencontrole had niet plaats ge had, want voor het grensverkeer tus sen de Bondsstaten was die formali teit afgeschaft. Hempel noteerde dit alles zorgvul dig. Vele dingen klopten met de voor stelling, die hij zich had gemaakt, an dere daarentegen niet. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6