L EI D S E 63 HUTSPOT Souvereiniteits-overdracht in de Tweede Kamer Gemeenteraad van Hazerswoude WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM „Wat iedere vrouw wel weet". De Toneelgroep „Comedia", die gisteravond in de Leidse Schouw burg optrad voor het Academisch Kunstcentrum, had Harvey" het konijn (dat aanvankelijk op deze avond was geplaatst) thuis gelaten en kwam met het humoristische blij spel van James Barrie „Wat iedere vrouw wel weet". Wat weet iedere vrouw? Ach niets bijzonders, zegt Joh. de Meester, de regisseur van dit spelj in het programma. „Wanneer je getrouwd bent met een lieve, ijdele, beroemde man, die natuurlijk wel heel knap is, maar ook zo heel dom, laat hem dan nooit merken dat je zelf zo veel intelligenter bent en dat vrouwelijke intuitie verder speurt dan de knapheid van de man. Help hem in alles, maar laat hem zijn le ven lang denken, dat hij het alle maal zelf gedaan heeft". Dat is precies de kern van het stuk. Er is een jonge treinconduc teur die vooruit wil, carrière wil maken. Hij brengt het tot Lager huislid en meent, dat hij dat alle maal zelf gedaan heeft. Pas in het laatste bedrijf bemerkt de domoor, hoeveel hij te danken heeft aan zijn vrouw Maggie. Dit gegeven laat royale ruimte voor een voortreffelijk samenspel tussen de beide hoofdfi guren John Shand (Ko v. Dijk) en Maggie (Mary Dresselhuys). Ko v. Dijk was een pracht type van een ingebeelde jonge Schot, die zo heer-, lijk overtroefd werd door het meisje zonder charme maar met veel ge zond verstand. Nu mag men menen, dat iedere vrouw hetzelfde weet als Maggie, maar slechts weinigen zul len die wetenschap zó fijntjes in practijk kunnen brengen als Mary Dresselhuys het deed. Om de Schotse sfeer te imiteren werd een licht Gronings acent ge bruikt, dat heel goed voldeed, al brachten de meesten er niet zo heel veel van terecht. Beter lukte het Rika Hopper om een bejaarde maar nog uiterst coquette Franse gravin te zijn, die alle Hollandse klinkers en medeklinkers radbraakte, maar toch best wist te vertellen wat zij zeggen wilde. Een pittig rolletje, met zoveel charme vertolkt, dat het haar een ..open doekje" bracht. Er waren trouwens tal van goede typeringen en veel aardige momen ten, die de zaal met daverend gelach wist te waarderen. Aan het slot een uitbundig applaus. ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Krachtdadige novene. Wij vestigen de aandacht van al onze, parochianen nog eens op de Krachtdadige novene der 3 Weesge groeten ter ere van Maria Onbevlekt Ontvangen. Deze novene beschouwen wij als de voorgeschreven novene door het Epicopaat voor een juiste oplossing der Palestijn se kwestie. Wegens de drukte van de St. Nicolaastijd konden velen niet mèt ons beginnen. Daarom her inneren wij er nog eens aan, dat men hedenavond, Vigilie van 't gro te feest van morgen, Maria Onbe vlekt ontvangen, nog heel gemakke lijk de novene kan beginnen. Ge durende het Octaaf van Maria On bevlekt ontvangen houden wij Lof ter ere van Maria. Wie vanavond zijn novene begint kan die mooi ein digen op de Octaafdag van Maria Onbevlekt Ontvangen, d.i. Dinsdag 15 December. Helpt nog mede, naar het verlangen van Z.H. de Paus onze novene te maken tot een nieuwe Kruistocht van gebed ter ere van Onbevlekt Hart v. Maria voor een juiste oplossing der Palestijnse kwes tie. Morgen, Feest v. Maria Onbe- vlekt Ontvangen Algemene H. Com munie voor onze schoolkinderen. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Radio ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.30 Voor de vrouw. 10-15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Fluit en piano. 12.15 Theater-ox-kest en solist. 12.30 Mede delingen. 12.33 „In 't Spionnetje". 12.38 Zuid-Amerikaans orkest. 13.00 Njeuws. 13.15 Metropole Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Alt-mezzo en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Ca baret. 16.30 Sluiting. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Radio Volks muziekschool. 19.45 Regeringsuitzen ding. 19.55 Nieuws. 20.00 Volksmelo dieën. 20.30 „Dreigt er oorlog?", cau serie. 20.50 Vocale solisten en piano. 21.35 Orgelconcert. 22.00 Cabaret. 22.30 Orkestconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30—24.00 Zigeu- nermuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgisch kalender. 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws. 8.40 weerberichten. 8.43 Hoogmis. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Waterstanden. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert, (12.3012.33 mededelingen), 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promena de-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 16.30 Sluiting. 17.30 Koor en solisten. 17.50 Regerigsuitzending. 18.15 „Land- en tuinbouw", causerie. 18.30 Radio-jeugdjournaal. 19.00 Nieuws. 19.14 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. (Om 21.00 familiecompetitie). 22.15 Buitenlands overzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Strijk kwartet. VRAGENRUBRIEK. Een onzer lezers vraagt, hoe hij het adres kan achterhalen van een familie, die naar elders is vertrok ken. Hij kan zich wenden tot de afd. Bevolking van het Stadhuis, waar hem tegen een vergoeding van 0.50 inlichtingen kunnen worden ver strekt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Peter, z. van W. Schee- rens en J. van Leeuwen; Yvonne Gerharda'd. van G. Tesink en M. L. Bruins; Johanna Cornelia, d- van W. H. Taconis en C. Prinsen; Anna Ma ria Nicolette, d. van P. Fontein eri W- Raadsen.. Cornelia Adriana, d. van A. Snoek en C. Vis; Anna Maria Cornelia, d. van J. C. Turnhout en A. M. Salman; Petra, d. van P. M. Kaak en E. B- H. Viet; Nicolaas Pe trus z. van M. P. Blokkèr en M. T- Hoogeveen; Johanna Jacoba, d. van J. G L. Otgaar en S. J. C. Gottmer; Jtcoba Catharina, d. van J. C. Bloem zaad en J. Lamers; Ada Cornelia, d- van A. C- van Velzfen en C. Potters; Nicolaas, z. van H. D. van Weizen en G. P. M. N. Louwrier. Gehuwd: L. Heidema jm. en S. C. van der Keur jd. Overleden: M- van der Grien dr. 7 jaar; G. van Duijn, huisvr. van D. Dijkhuizen 62 jaar; A. Linschooten man 77 jaar; G. Blokhuis wednr. 66 jaar; N. Pennings vr. 66 jaar. GEM. AANKONDIGING Herplaatsing wegens misstelling. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat met ingang van 8 December 1949, gedurende de werk zaamheden aan de Bostelbrug, zullen zijn afgesloten voor het verkeer met alle motorrijtuigen op twee en meer wielen, bespannen wagens, handwa gens, rij- en trekdieren en vee: a- het Kort Rapenburg in de rich ting Bostelbrug in beide richtingen; b. de Prinsessekade in de richting Kort Rapenburg; c- de Breestraat in de richting Noordeinde; d. de Apothekersdijk, de Aalmarkt, de Vismarkt en de Botermarkt in de richting Gangetje. Bedoeld verkeer, komende uit de richting Alphen aan den Rijn, zal worden geleid over het Gangetje, de Botermarkt, de Vismarkt, de Aal markt en de Apothekersdijk en dat in de richting Alphen aan den Rijn, enz. over de Morssingel of de Mors- straat, de Mors weg ,de Rijnzichtibrug. de Haagweg, het Noordeinde en de Breestraat. 4389 Leiden, 5 December 1949. Burgemeester en Weth. voorn. De Burgemeester F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. Woensdag 7 December. Vandaag weer een dag, gewoon als alle andere gewone dagen. De na klanken van het heerlijk avondje zijn verstomd, al is hier en daar nog een heel ijl toontje hoorbaar. Want de Sint schijnt de stad nog niet verlaten te hebben. Op enkele scholen is hij gistermiddag en vanmorgen nog ge signaleerd. Maar wij gaan weer ge woon verder, alsof er niets ge beurd is. En kondigen daarom aan de film avond, die de Leidse E.H.B.O.-raad op Maandag 19 December a.s. orga niseert in „Den Burcht". Vertoond zullen worden „Met de camera onder water" (filmen en fotograveren on der de zeespiegel) en „Land en volk in Zuid-Frankrijk en Noord-Afrika" (opnamen aan de Cote d'Azur, in het wild levende stieren, Romeinse ge bouwen in het Rhonedal). Bij de be stuursleden kunnen kaarten afge haald worden; introductie is beperkt toegestaan. Ziezo, dat weten we al weer. - Ondertussen gaat de Nationale Re serve op Zaterdag 10 December een mars door 's Gravenhage maken, compleet met muziek voorop. Hoewel wij dit buitengewoon aardig vinden, zouden wij het toch niet vermelden onder onze Hutspot, ware het niet dat het oefenverband 'uit Leiden en het Studenten Opleiding Centrum, ook al uit onze Sleutelstad, er aan deel nemen. Wie overigens van dat Leidse oefenverband nog geen lid is, maar wel belangstelling heeft voor die Nationale Reserve, willen wij aanraden: Ga eens praten met ser geant van Bree, kamer 17 op het Stadhuis. Deze sergeant weet er alles van en is ook Dinsdag en Donderdag avond van 6 tot 9 uur te spreken. Van de Nationale Reserve stappen we pardoes over op. de Kath. Ned. Metaalbewerkersbond „St. Eloy". afd. Leiden. Want de leden daarvan wor den allemaal a.s. Zondag om kwart over tien in de Hartebrugskerk ver wacht, waar een Hoogmis voor de levende en overleden leden zal wor den opgedragen. De propagandisten starten Dinsdag 13 Dec met hun huis bezoek-actie. En de jaarvergadering wordt gehouden op Zondag 15 Jan., voorafgegaan door een H. Mis en ont bijt. Tenslotte nog dit: Penningmees ter J. Mensen is verhuisd en bewaart nu zijn centjes in het huis Greven- straat 6 (bij de Ounde Vest). En zoals Stadskok vaak de brenger is van blijde berichten en verheugen de mededelingen, is hij het ook die zijn lezers zo nu en dan een domper moet opzetten. Daarom, leden van de Leidse K.J.M.V., bereidt U voor op het ergste. Dan komt de klap mis schien niet zo hard aan. Daar komt-ie: Deze week geen bijeen komst! Sterkte. Nog even een Sinterklaasgeluidje. De goede man moet een rijtoer door de Prof.wijk gemaakt hebben. Ter wijl hij in het rijtuig achterbleef moest Piet even iets afgeven. Dat durde nogal een poosje. Totdat de Sint ongeduldig werd en riep: „Kom je ru nog? 'k Zit te verr.van de kou". Maar als we nu eens iets heel be langrijks gaan vermelden is het dat voor en achteraan de Hoogewoerd nieuwe straatnaambordjes zijn aange bracht. Niets bijzonders? Maar er staat „Hogewoerd" in de nieuwe spel ling op. En dat achten wij uitermate belangrijk. Nu wachten we nog op Hoge Rijndijk, Mors weg, Heren gracht, enz. Ook in de nieuwe spel ling natuurlijk. Overigens doet het ons muzikale hart buitengewoon veel vreugde te vernemen dat de komische opera „Een dag koning" weer in Leiden zal worden opgevoerd. Tenminste, er zijn plannen die daar op wijzen. Maar daar zijn zangers en zangeres sen voor nodig. Die natuurlijk al even blii zijn als Stadskok. En daar om Maandag 12 December, 's avonds om 8 uur onverwijld naar Toon kunst stappen. Om zich op te geven. Al doet Stadskok dat zelf niet. Om dat een kok toch nooit geen koning worden zal. Zelfs niet voor "één dag! Daar is ook droevig nieuws van daag. De 17-jarige schilder M. K. deed gisteren juist zo z'n best om ergens in de Koningstraat een nieuw verfje aan te brengen. Totdat plots een sport van de ladder „krak" zei en de schilder op straat terecht kwam. Het verven was afgelopen. En de E.H.D. bracht hem met een lichte hersenschudding naar huis. En wie ook pech had was een wielrijder, die vanmorgen op de Stationsweg even z'n fiets tegen de trottoirband zette. Nu is dat niet bepaald de meest aanbevelenswaar dige methode om rijwielen te stal len. Vooral niet als het een beetje waait. Zoals vanmorgen. Want plot seling kwam er een windstootje dat er kennelijk plezier in had die fiets omver te gooien. Dat gebeurde prompt. En wel vlak voor een snel rijdende vrachtauto, waarvan de chauffeur niet meer kon remmen. Voor- en achterwiel gingen over de fiets heen. En de jammerende wiel rijder kon de verkreukelde resten op z'n schouders naar huis dragen. Wilt u tussen al dit nieuws nog even denken aan het Kwartier voor God? Iedere middag van kwart over een tot half twee in de Hartebrug. Bijbellezing, korte overweging, zang en gebed. Dat alles in één kwartier. Denkt u er eens aan? En kies uw route naar uw middagarbeid even over de Haarlemmerstraat. Zoals zo vele anderen reeds doen. Het einde van het eerste bedrijf van het „Drama Bostelbrug" komt in zicht. Reeds wordt de schutting weg gebroken. En is tussen het gloed nieuwe asphalt het tramspoor zicht baar. Vanmorgen werd begonnen met de wissels, die naar het enkel-spoor over de brug leidden, weer af te bre ken en zodanig te verleggen, dat het tramverkeer uit beide richtingen over het gerestaureerde deel kan rij den. Dan wordt aan de tweede helft begonnen. En kan de verkeers-misère pas goed beginnen. We zijn nieuws gierig hoe inspecteur mr. Breedveld en z'n mannen dat zullen klaren! Het verkeer blijft slachtoffers eisen. Zo ook gistermiddag om kwart voor een, toen de 41-jarige wielrijder A, S- op de Breestraat reed, hoogte van de Steenschuur en een paard en wagen wilde inhalen. Dat deed hij, met het gevolg, dat de wiel rijder werd aangereden door een auto. Het gevolg was een lichte her senschudding en een hoofdwonde- Wat de E. H. D. ernstig genoeg achtte om S. naar het Acad. Ziekenhuis te vervoeren. En omdat we met dit droevige be richt niet willen eindigen, maken we de Hutspot vandaag af met het be richt dat de leden van de honden buurtvereniging ..Papengracht en Omgeving" vannacht hun best weer gedaan hebben. Zov/el bij ons op de stoep (U weet wel) als voor de ach terdeur van het Rijksmuseum van Oudheden, waar schijnbaar een depot gevestigd is. De toeloop van katten tot de nieuwe vereniging is nog niet groot. Men overweegt nieuwe propa- ganda-middeien. In dit kader zal hedenavond om klokslag twaalf uur een kattenconcert aanvangen, in de dakgoot van Papengracht 32. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de vereniging er in geslaagd is een van de meest bekende grijze katers uit de Breestraat te engageren als solist, voor enkele klagelijke miauw- soli. STADSKOK. Dinsdagavond kwam de Raad van Hazerswoude bijeen. De jaarwedde van de gemeente-architect werd her zien. B. en W. achtten de jaarwedde 1200 met 4 twee jaarlijkse verho ging van 50, onvoldoende. Zij stel len voor deze jaarwedde vast te stel len op 1700, met 4 twee jaarlijkse verhogingen van 75, benevens 3 pet. kindertoeslag. Overigens mer ken zij op, dat door hem voor bij zondere werkzaamheden als nieuw bouw en dergelijke het gebruikelijke architectenhonorarium wordt geno ten. Tevens stellen zij voor hem een tegemoetkoming te geven, voor het gebruik van eigen kantoor dat hij ook voor de gemeente gebruikt, voor een bedrag van 150 per jaar. Aldus be sloten. Voorstel van B. en W. om de commandant van de brandweer, de heer J. Dekker, een vergoeding tc. geven van 150 per jaar, en dat van de plaatsvervangend commandant de heer W. J. Dekker in plaats van op 25 te bepalen op ƒ50 per jaar. Wordt goedgevonden. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van erfpacht met de Ned. Herv. Ge meente betreffende gemeentegrond bij haar in gebruik. Door de restau ratie van kerk en toren is de Toren straat versmald en is ongeveer 65 M.2 gemeentegrond aan de Ned. Herv, gemeente overgegaan. B. en W. stel len voor, vooraleer deze grond ten gevolge verjaring voor de burg. ge meente zou verloren gaan, deze grond in erfpacht te geven aan de Kerkvoogdij. Wordt goedgevonden. Aanvraag van het bestuur van de Ver. Geref. Schoolonderwijs (Dorp) om gelden voor leermiddelen. Daar_ op dezelfde aanvrage in de raadsver gadering van 13 April jl. afwijzend is beslist, stellen B. en W. voor deze beslissing te handhaven. Aldus be sloten. Aanvrage van de R.K. Jongens school in het Zwaantje om gelden voor het vernieuwen van de priva ten. Daar de privaten en urinoirs in deze school zodanig zijn verouderd en onhygiënisch zijn en vernieuwing inderdaad noodzakelijk is, stellen B. en W. voor deze aanvraag in te wil ligen. Wordt goedgevonden. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening. In verband met de uitgave voor de nieuw gebouwde school in het Zwaantje, de restaura tie van de gemeentetoren, de bouw van 4 woningen in de Groenendijk en de straatverlichting, stellen B. en W. voor, een voorlopige kasgeldleening aan te gaan van 100.000. Wordt goedgevonden. Voorstel tot het vast stellen van een bedrag der per leer ling der bijzondere scholen voor ex ploitatiekosten wordt beschikbaar gesteld. Dit bedrag is voor 1949 vast gesteld op 17 per leerling voor de lagere scholen en op 28 per leer ling voor de U.L.O.-school. B. en W. stellen voor deze vergoeding te ver hogen, deze voor de lagere scholen vast te stellen op 20 per leerling, en voor de U.L.O. school op ƒ33 per leerling. Wordt goedgevonden. Waarschuwing aan de pachters van het viswater. De commissie van de begroting vraagt in haar rapport aan B. en W. in verband met de geraamde pacht voor het visrecht in de vaarten der gemeente, inlichtingen over de pach ter, of deze nl. als pachter van het visrecht blijft gehandhaafd ondanks de klachten die het vorige jaar over hem zijn geuit. B. en W. delen mede, dat de pachter is veroordeeld tot eep boete van 10. De vraag is nu, moet aan het Departement van Land bouw en Visserij gevraagd worden hem uit te sluiten van het visrecht op het gemeentewater of kan vol staan worden hem ernstig te waar schuwen. B. en W. besloten tot het laatste. Tenslotte stelt de commissie voor aan Gedep. Staten dezer provincie te vragen het presentiegeld voor het bijwonen van de Raadsvergaderin gen te bepalen op 5 per vergade ring. In aanmerking nemende het tijdsverzuim, is het tegenwoordig presentoegeld van ƒ3.50 beslist te laag. B. en W. kunnen zich hier mede verenigen. Daarna werden de gemeentebegoting en de begroting van het Waterleidingbedrijf behan deld en met alg. stemmen goedge keurd. Bij de algemene beschouwingen hadden de heren Slootweg, de Boer en Kouwenhoven het over de wo ningtoestand, die in de gemeente on houdbaar is. De voorzitter was het hiermede 'eens en het heeft zijn volle aandacht. ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileum. Ter gelegenheid van zijn zilveren arbeidsjubileum werd de heer R. J. Pijpers, fabriekschef bij de N.V. In- en Verkoopkantoor „Handelsraad" van de L.T.B. te Al phen a. d. Rijn, ten kantore in wijk Hoorn Dinsdagmiddag allereerst toe gesproken door de directeur, de heer F. C. H. Schrijnemakers uit Haar lem. Deze belichtte de plichtsgetrou we arbeidsvervulling van de jubila ris, zijn prettige omgangsvorm met alle instanties in het bedrijf en zijn activiteit in het belang der zaak. Zijn waarderende woorden deed spr. vergezeld gaan met de aanbieding van een enveloppe met inhoud. Ver volgens sprak de heer L. P. G. Frij- ters, de bedrijfsleider te Alphen aan den Rijn, enkele sympathieke woor den, waarin de samenwerking een De Tweede Kamer heeft hedenmor gen te elf uur de algemene beraad slaging over het wetsontwerp inzake overdracht van de souvereiniteit over Indonesië voortgezet. De heer de Graaf (K. V. P.) merkt op, dat Nederland een grote taak te vervullen zal krijgen in samenwer king met Indonesië. De idealen op dit gebied zullen niet bereikt kun nen worden, tenzij het Nederlandse volk zijn taak verstaat en de kansen grijpt, die in de Unie worden gebo den. Men moet zich daarbij stellen op de basis van Nederlands nieuwe functie. Het verleden kan in velerlei vorm continuïteit vintien. Vervolgens bespreekt de heer' de Graaf het ambtenaren-vraagstuk, zich daarbij bepalend tot de ambte naren uit Nederland. Het gedwongen overgaan van ambtenaren naar de R. I. S. acht hij op morele gronden niet aanvaardbaar. De band van de amb tenaar met Nederland is onmisken baar. Het heengaan van de oude over goede kwalificatie kreeg. Ook spr. bood ter herinnering enkele ge schenken aan n.l. een Delfts blauw asbak, alsmede een bloknoot in ver zilverde „montage". De heer L. W. Menken, hoofdboekhouder en in specteur der N.V. sprak namens het j ubileumf onds, vertegenwoordigen de het gehele personeel over Noord en Zuid-Holland en offreerde een tafelkleed, terwijl mevr. Pijpers een tuil bloemen ontving. Tot slot voerde nog de heer Joh. C. Vink het woord, die namens de vertegenwoordigers, met die de heer Pijpers ten nauwste samenwerkt, een stoffelijk blijk van waardering in het vooruitzicht stel de, dat, evenals het geschenk van het Alphense personeel, Vrijdag avond een gezellige bijeenkomst zal worden aangeboden. KOUDEKERK Thuiskomst. Als gebruikelijk werden de gerepatrieerde militairen uit onze gemeente, t.w. maj. ds. Wol vers, korporaal R. Geerlof en de manschappen P. de Jong, Chr. Kraay, G. Dorrepaal en M. Cok met hun familieleden door het gemeentebe stuur op het Raadhuis ontvangen. Ook ditmaal verleende Kunst ns Arbeid" haar welwillende medewer king. Voor het Raadhuis werd het Volkslied aangehoord waarna bur gemeester Verheul als hoofd der ge meente de teruggekeerden hartelijk dankte voor hetgeen zij ver van huis in dienst van het Vaderland hebben gepresteerd. In de Raadzaal werd de plechtigheid voortgezet en reikte de burgemeester de oorkon den uit. Namens „Pro Rege" en de Jeugdorganisaties sprak de heer T. Molema, die uiting gaf aan de grote dankbaarheid die leeft in aller hart. De heer P. Boer, voorz. van de V.O. M.O. sprak nog een enkel woord en hoopte dat de andere soldaten spoe dig mogen volgen. Ds. Wolvers dankte tenslotte voor de officiële erkenning en de hartelijke ont vangst. Geboren; Johanna Petronella d. van J. Verbree en M. Guldemond; Cornelia Barbara Hugolina d. van H. J. Heemskerk en M. C. A. van Dijk. KATWIJK AAN DEN RIJN L.T.B. In de vergadering van de LTB gisteravond gehouden deelde de voorzitter de heer F. C. Meijer mede dat Vrijdag 9 Dec. in „De Kroon1' een bespreking zal worden gehouden met de CBTB en de Mij. van Landb. over het a.s. looncontract Daarna kwamen in bespreking de voorstellen voor de alg. vergadering te houden te Haarlem op 12 Dec. a.s. Over het algemeen werd meegegaan met de prae-adviezen van het H.B. Afschaffing van de Ondernemings belasting en vereveningsbelasting achtte de vergadering, evenals de voorstellers urgent. Met het voorstel tot het verkrijgen van een billijke regeling voor de wegen belasting ten gerieve van polderwegen kon de ver gadering meegaan. De Eigenvervoers organisatie achtte de vergadering on billijk. Tot afgevaardigden werden gekozen de heren F. C. Meijer en Hub. v. Paridon. De heer C. J. Bos kamp bracht verslag uit van de ver gadering van de vakgroep Tuinder en Bloemisten. OUD-ADE Maria-Congregatie. Door on voorziene omstandigheden is pater de Brouw (O. Carm.) verhinderd a.s. Zondag de vormingsdag voor de meisjes te houden. Deze zal nu plaats hebben op 8 Januari a.s. heid zou betekenen, dat de ambte naar geen werkgever meer heeft. Spr. is van mening, dat het jammei is, dat het Nederlandses plan niet is doorgegaan volgens hetwelk een corps ambtenaren ter beschikking van de R. I. S. gesteld zou worden, waaruit zij kon putten. Hij vraagt of terzake overleg is gepleegd met de Indonesische dele gatie en of deze een afwijzende hou ding heeft aangenomen. Voor een goed begrip is een nadere verklaring van de regering nodig. De ontwerp-overeenkomst stelde een integrale overdradh der amb tenaren aan de nieuwe souverein voor, mits de ambtenaren een stem in het kapittel was gegeven. Dat is niet gebeurd. Spr. hoopt, dat een groot aantal ambtenaren zal overgaan in Indone sische staatsdienst. Uitvoerig be spreekt hij de rechtspositie der amb tenaren, die overgaan. Uit Indone sië komen steeds meer berichten dat men van erkenning van het recht van vrije keuze geen groot verloop onder de ambtenaren verwacht. De heer De Graaf acht het wel mo gelijk, dat de openbare behande ling van de garantiewet voor de da tum der souvereiniteits-overdracht kan geschieden. Wanneer de regering geen bevredigend antwoord kan ge ven zou de Kamer zich z.i. bij dit debat ter zake moeten uitspreken. Volgens de heer De Groot (C.P. N.) zal de republiek Indonesia over winnen als de volksrepubliek China alleen veel sneller, waarna de docu menten van de R.T.C. zullen belan den in de prullemand der geschiede nis, waar ze z.i. thuis behoren. De heer Van de Wetering (C.H.) bespreekt economisch-financiële aan gelegenheden, welke hij van lager orde acht dan die, welke tot gewe tensconflicten aanleiding geven. Hij betreurt het, dat de voorstellen tot overdracht geen volledige schulden- verrekening bevat. Deze overdracht ondergraaft de financiële positie van Nederland. Spr. vraagt in verband met een uit lating van Hatta of de Verenigde Staten van Indonesië rechtens be voegd zijn het Unie-statuut op te zeg gen. Als het Unie-statuut kan wor den opgezegd, zou het financieel-eco- nomisch verdrag rechtens ook opzeg baar zijn. Daaromtrent vraagt spr. de mening der regering. Spr. heeft er ernstig bezwaar te gen, dat de ambtenaren worden over gedragen aan de R.I.S. zonder dat zij er over gehoord zijn. Dit is immoreel en het is de vraag of de besluiten "an de R.T.C terzake kunnen wor den aanvaard Te kwart over een wordt de ver gadering geschorst tot kwart voor twee. BMjf af toch zonder noodzaak Van ons reddingsmateriaal ,Het gaat om mensenlevens Bedenkt clat allemaal LAATSTE BERICHTEN CENTRALE REGERING VOOR OOST-DUITSLLAND IN BERLIJN? De West-Berlijnse bladen melden vandaag, dat de Oost-Duitse repu bliek van plan is alle provinciale regeringen en parlementen in de Sowjet-zóne te vervangen door één gecentraliseerd bestuur in Berlijn. De bladen, die bijna hetzelfde be richt geven, zeggen dat volgens het nieuwe plan een „gouverneur" in iedere provincie zou worden be noemd, die zijn opdrachten recht streeks uit Berlijn zou ontvangen. Deze functies zouden door de huidi ge provinciale premiers worden ver vuld. Zij zijn allen lid van de socia listische Eenheidspartij. In officiële Britse kringen te Ber lijn hecht men niet te veel waarde aan deze berichten. Het Oost-Duitse departement van voorlichting wei gerde commentaar, doch een voor aanstaande Britse politieke func- tionnaris kenschetste ze als „zeer on waarschijnlijk". Hij wees er op, dat een dergelijk plan radicale wijzigin gen in de constitutie van de „Duitse democratische republiek" nodig zou maken. Deze constitutie werd twee maanden geleden aangenomen. Er was geen aanwijzing, dat een derge lijke wijziging op de agenda van het Oost-Duitse parlement, dat vanmid dag in Oost-Berlijn bijeen zou ko men, voorkomt. HET PROCES TEGEN KOSTOF C.S. BEGONNEN. Het proces tegen de voormalige Bulgaarse vice-premier Traitsjo Kös- tof en tien anderen, waarvan velen vroeger hoge communistische func tionarissen waren, is hedenmorgen voor een speciale rechtbank in de grote zaal van de militaire club te Sofia begonnen. De beklaagden wor den beschuldigd van spionnage en verraad. Het proces zal waarschijn lijk een week duren. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 6 Dec., Vee- To taal aanvoer 4770. Vette koeien en ossen 792. Gebruiksvee 1483, Gras kalveren 226, Nuchtere kalveren 565, Biggen 784, Veulens 5, Paarden 208, Schapen en Lammeren 495, Bokken en Geiten 49, Varkens 163. De prijzen per stuk waren: Kalfkoeien 625885. Melkkoeien 625885, Varekoeien 375540, Vaar zen 360—550, Pinken 275—450, Gras- kalveren 100260, Biggen 2432, Hitten 400600, Werkpaarden 500 800, Nuchtere kalveren 3343, Slacht-paarden 1.001.35 per kilo, Lammeren 1.401.75 per kilo. Vet te koelen 1.402.00 per kilo. WOERDEN, 7 Dec. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden waren van daag aangevoerd: 220 partijen: prij zen le soort 3.632.68, 2de soort 2.552.60, zware 2 73, extra 2.77 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3