kermis exploitatie PERSSPIEGEL i van Katwijk ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i TWEEDE KAMER Welk onderwijs na de 6 de klas Gedurende de replieken bij de behandeling van de wijziging der L.O.-wet heeft gistermiddag de heer Peters (KVP) een motie ingediend, waarin tot uitdrukking wordt ge bracht, dat moet worden aange stuurd op gelijktijdige vaststelling en invoering van richtlijnen voor gecoördineerde leerplannen voor scholen voor voortgezet g.l.o., lager n.o en lager land- en tuinbouw- onderwijs, voorts dat de regeling met betrekking tot de toelating van leerlingen tot de ambachtsschool gehandhaafd dient te blijven. In de ze motie wordt de regering tenslotte uitgenodigd, met een wetenschappe lijk verantwoord plan te komen ten deze. De motie werd gesteund door de heer Gortzak (CPN) en bestre den door de heer Tilanus (C.H.) terwijl de heer de Loor (Arb.) haar overbodig achtte. In zijn dupliek betoogde minister Rutten, dat hij tegen de algemene strekking der motie geen bezwaar maakte, waar na zij werd aangenomen zonder stemming. Hierna kwamen nog eni ge amendementen aan de orde. Een amendement-van Sleen (Arb.) beoogde, het g.l.o. te blijven geven in scholen met 6 achtereenvolgende jaren Hierdoor zou men het voort gezet lager onderwijs (8 jaren) meer relief geven. Minister Rutten voelde maar weinig voor dit amendement, dat hem de handen te veel zal bin den. Daarna wijzigde de heer van Sleen het amendement zodanig, dat aan de minister wordt overgelaten waar de 6-jarige school mogelijk is en waar niet. De minister nam hier na het amendement over en wijzig de de overgangsbepalingen zodanig, dat tot een bij de wet te bepalen datum als regel de 8-iarige school zal gelden met uitzonderingen waar die mogelijk zijn. Met 46 tegen 29 stemmen werd aangenomen een amendement-Terp stra (A.R.) om in de wet te doen vervallen het verbod tot overheve ling van leerlingen naar een andere school. De minister bracht nog de wijzi ging aan, dat voor het oprichten van een school niet 61, m'aar 51 leerlin gen nodig zijn (met 3 leerkrachten), waarop een amendement-van Sleen, dat een gunstiger regeling voorstel de, verworpen werd met 43 tegen 31 stemmen. Een amendement-van Sleen om school- en gemeentebesturen de be voegdheid te geven bij een vacature voor ten hoogste 3 maanden een gehuwde onderwijzeres aan te stel len, gaf de minister aanleiding te verklaren, dat hij deze kwestie reeds soepel toepast en het beter is te wachten op een principiële uit spraak. Het amendement is verworpen met 43 tegen 31 stemmen. De eindstemming over het wets ontwerp werd bepaald op Dinsdag aanstaande. (Een kwart van het aantal Kamer leden was absent). SCHADELOOSSTELLING LEDEN DER TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp tot 'nadere regeling van de schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend. De schadeloosstelling van de le den van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in 1947 op ƒ6000 gebracht, blijkt mede in verband met de niet onbelangrijke, uit het Kamerlidmaat schap voortvloeiende kosten niet vol doende te zijn. In verband met de gestage groei der werkzaamheden van de leden van de Tweede Kamer zijn de bu reaukosten en de uitgave voor admi nistratieve hulp niet onbelangrijk in omvang toegenomen. Behalve bovenbedoelde kosten moeten onderscheidene Kamerleden belangrijke uitgaven doen voor ver blijfkosten. Ook deze uitgaven zijn de laatste jaren sterk gestegen. De noodzakelijke verblijfkosten, welke de leden, woonachtig op een afstand van meer dan 25 km. van 's-Gravenhage, zich jaarlijks voor het Kamerlidmaatschap moeten ge troosten, leggen op een belangrijk deel van de schadeloosstelling be slag. Ten einde meer tegemoet te ko men aan het bezwaar, dat de finan ciële gevolgen een beletsel zouden vormen voor het vervullen van het lidmaatschap van de Tweede Kamer, heeft de regering gemeend te moe ten voorstellen, het bedrag der scha deloosstelling te verhogen. Aangezien de kosten voor verblijf in het algemeen hoger zullen zijn, naarmate de afstand tussen 's-Gra venhage en de woonplaats groter is. ware in het bedrag der schadeloos stelling enige differentiatie te bren gen op basis van een zone-indeling in dier voege, dat de schadeloosstel ling voor de leden, woonachtig te s-Gravenhagen of in de nabijheid daarvan, wordt gesteld op ƒ7200, voor de leden woonachtig op een af stand van meer dan 25 km., doch minder dan 75 km. van 's-Gravenha ge, op 7800 en voor de overige le den op 8400. Aangetekend zij nog, dat geen wij ziging van de thans geldende pen sioenbedragen is voorgesteld, omdat het voorstel tot verhoging van de schadeloosstelling gebaseerd is op de uitgaven, welke aan de uitoefe ning van het Kamerlidmaatschp zijn verbonden. De directie van de Ned. Spoorwe gen is teruggekomen op haar enige maanden geleden genomen besluit om geen Kerstgratificaties aan het personeel uit te reiken, aodat de uit kering dit jaar toch zal plaats vin den. De directie van de Hoogovens te IJmuiden heeft bekend gemaakt, dat in de statuten der maatschappij een winstdelingregeling voor het perso neel zal worden opgenomen. Het uit te keren bedrag is afhankelijk van het dividend-percentage, hetwelk aan aandeelhouders wordt uitgekeerd met een minimum van twee procent en een maximum van vier procent. Over het boekjaar 19481949 zal een uitkering worden verstrekt van vier procent van het jaarloon in dat boek jaar genoten. Door deze regeling komt de z.g. Kerst-gratificatie van twee procent van het jaarloon te ver vallen. „Trouw" PRINSES WILHELMINA BESTEMT HALVE TON VOOR SANATORIUM. Prinses Wilhelmina heeft vijftig duizend gulden uit de opbrengst van de tentoonstelling „De Vrouw" ter beschikking gesteld van het Neder landse sanatorium in Davos in Zwit serland. Residentie heeft een nieuwe burgemeester Mr. F. Schokking geïnstalleerd- De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. is gistermiddag in een buitengewone zitting van de gemeenteraad geïnstal leerd. Deze plechtigheid werd o.a. bij gewoond door ir. M. Tans, gouver neur van de residentie, mr. Kesper, commissaris der Koningin, de grif fier van de Staten, mr. Helmstrijd, leden van Ged. Staten, mr. Oud, bur- meester van Rotterdam, de oud-bur gemeester van Den Haag, mr. De Monchy, de hoofden van diensten en bedrijven der gemeente Voorts waren aanwezig de burge meesters van Alkemade, Koudekerk, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwveen en Rijnzaterwoude, Nieuwkoop, Ter Aar, Woubrugge, Zoeterwoude, Ze venhoven, Bodegraven, Hazerswou- de, Zwammerdam, Boskoop, Leid- schendam, Voorburg, Wassenaar, Monster Rijswijk, Wateringen, Wad- dinxveen, Pijnacker, Sassenheim, Katwijk, Oegstgeest. De Leidse kring van burgemeesters was vertegen- wordigd door jhr mr F. H. van Kin schot uit Leiden. Van de vereniging van burgemeesters in Zuid-Holland waren aanwezig de heer J. M. M. voorziter, mr A. A. M. Gründemann, Berkeï en Rodenrijs tweede secretaris en C. J. van der Hoeven, penning meester. Behalve vele familieleden en vrienden van de nieuwe burge meester en mevrouw Schokking woonden ook de wethouders van Alphen aan den Rijn, de secretaris sen der gemeente Alnhen a. d. Rijn, 's-Gravenzande en Hazerswoude. de oud-burgemeester van Nieuwerkerk a d. IJsel en de fractievoorzitters van de raad der gemeente Alnhen a. d. Rijn en de hoofdambtenaren de zer gemeente. In een toespraak tot de nieuwe functionaris wenste de wnd burge meester, ir I. Feber, mr Schokking van harte geluk met diens benoe ming, welke tegelijk is een blijk van waardering en vertrouwen en tevens een hoge onderscheiding. Burgemeester Schokking ontwik kelde in zijn antwoord zijn persoon lijke instelling ten opzichte van de hem wachtende taak. Tot nog toe wist spr. zich in de gemeenten die hij heeft mogen die nen door de bevolking gedragen. Dit zal ook in Den Haag zo moeten wor den, niet door het najagen van ijde- le populariteit doch door werken en door een toenemende belangstelling voor stad en ingezetenen. Ook aan het nauwe contact met de gemeente raad in vroegere standplaatsen her innerde spreker met de verwachting, dat ook de Haagse raad daartoe in i Vtyftiy iaat i f, r.._in (Van onze speciale verslaggever). Op Dinsdag 13 December zal het vijftig jaar zijn geleden, dat de ker- mis-exploitanten zich gingen vereni gen. Welke organisatie van werkge vers maakt geschiedenis tot die tijd? Het verenigd zijn van mensen, die wegens de kermisbedrijvigheden ge wend zijn, kris en kras door het land te reizen, is op zich al een merk waardigheid. Enkele leden van het feest-comité hebben ons uit die lang vervlogen dagen verteld, uit de dagen van Hen ri ter Hall, van Tewe en Janvier, doch vooral van Alex Benno, die zijn schiettent in de steek liet, om in de eerste moeilijke jaren het secreta riaat op zich te nemen, met alle kracht engratis. Hij bereidde ook het verschijnen van het artisten- blad „De Komeet" voor en propa geerde waar hij maar kon de leuze voor het behoud en de wederinvoe ring van de kermis. Vijftig jaar geleden bedroeg de contributie 2.50 per jaar; thans be taalt de eigenaar van de minste auto scooter 500 contributie. Op het ogenblik zijn er niet minder dan 1200 bedrijfsgenoten en 927 kermisinrich- tingen. Voor hen bestaat het ver plichte lidmaatschap, waarschijnlijk als gevolg van de oorlogse tijd, toen de zelfstandig of gezamenlijk wer kende organisaties van kermisexploi tanten verplicht waren tot de vak groep toe te treden. Allengs is men vaster in het zadel komen te zitten. Niemand van de ondernemers kan tegenwoordig de kermis op, of hij moet in het bezit zijn van een vestigingsvergunning. Om dat te krijgen, moet men o.a. kunnen bewijzen, in de jaren 1937, 1938 en 1939 minstens vijf gemeen ten te hebben bezocht. De vergun ning gaat echter mee over als men zijn bedrijf verkoopt. In de pas bij de overheid. Omdat er over het kermiswezen in ons land weinig lectuur bestaat is de spoedige verschijning van een ge denkboek welkom. Maar reeds nu werden aardige bijzonderheden voor ons opgehaald. Er waren ooit 50 zweefmolens en 130 schiettenten; thans heèft men bij de overheid bereikt, dat dit aan tal niet mag worden uitgebreid. Terwijl men vroeger soms met list bepaalde gemeentebesturen gunstig moest stemmen voor het verkrijgen van vergunning, is het tegenwoordig zo, dat onderhandse inplaats van openbare verpachtingen vanwege de gemeenten door Ged. Staten worden ongedaan gemaakt. In de oorlog hebben de kermisbe- drijven veel verliezen geleden; doch na de bevrijding kon de ontstane verarming spoedig worden hersteld, doordat het publiek op de kermissen afvloog. Geen wonder, want de goe- AUTORIJDEN BIJ MISTIG WEER. De K.N.A.C, wijst er op, dat bij dichte mist het voeren van een ver lichting voor alle voertuigen, ook rij wielen en karren, verplicht is. Bij mist is het rijden met stadslichten of gedimde koplampen voor auto's aan te bevelen. Bij dichte mist krijgt men het beste resultaat met gedimde kop lampen. Het verdient aanbeveling om een mistlamp te gebruiken, die zo laag mogelijk moet worden aange bracht aan de linkerzijde, terwijl de lichtbundel naar rechts moet vallen. CHAUFFEUR REED DOOR. Donderdagavond om kwart voor zes werd op de Julianalaan aan het viaduct op de grens tussen Haarlem en Bloemendaal een 14-jarige sla gersjongen door een hem achterop rijdende personenauto aangereden. De jongen bleef ernstig gewond op de weg liggen. De chauffeur van de auto stopte even om naar het slacht offer te kijken, doch stapte toen weer in en reed in snelle vaart weg. De knaap werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis Joan nes de Deo overgebracht waar hij gistermiddag is overleden. BEURS: VERDER OPLOPENDE KOERSEN. De maand December, die Donder dag inzette met een verrassend wil lige markt, schijnt een hoopvolle afsluiting van het jaar te worden, althans, indien de goede stemming voortgang vindt. Vandaag was dit het geval. De hogere koersen schenen voor het publiek aanleiding geworden te zijn in lichte mate aan de handel deel te nemen. De Nederlandse staatsleningen hadden een vast verloop, vooral voor investeringscertificaten die tot 98 5/8 aantrokken. Voor het eerst sinds verscheidene dagen viel weer enige belangstelling te constateren voor de dollarlening Nederland, die een fractie verbeterde. De raad van Katwijk kwam Don derdagavond in openbare vergadering bijeen. Een voorstel tot het verkopen van een aantal percelen grond in het zogenaamde Vuurtorenplan werd aan gehouden. Het betreft de bouw van een 17-tal panden aan de Vuurbaak- straat en Koninginneweg. De prijs der gronden zal variëren van 13. tot 15.per M2. De wethouders-salarissen. B. en W. stellen voor de jaarwedde van de Wethouders te verhogen van j 1700.— op 2400.— De heer v. Duyvenbode opende de rij van sprekers. Uit een vergelijking met andere gemeenten van gelijke omvang bleek, dat het salaris vol doende was, maar gezien het meer dere werk hier, stelde spr. voor het te brengen op ƒ2000.De heer Haasnoot meende, dat het ook voor arbeiders mogelijk moet zijn een wethoudersplaats in te nemen. Dat gaat nu niet. Het mag gedeeltelijk een erebaantje heten, die eer is er spoedig genoeg af en het vele werk blijft over. Mr. v. d. Plas achtte het, gezien het zeer vele werk verant woord, de vergoeding op ƒ2400.te brengen. De heren v. a. Zwan, C. v. d. Plas en C. v. Beelen achtten een bedrag van 2400.te hoog. De heer Vooys pleit voor het voorstel. Het voorstel van de voorz. wordt ten slot te verworpen met 6 voor en 11 tegen. Voor de heren Vooys, Dijksman, Ouwerling, Kulk, C. v. d. Plas en Haasnoot. Het voorstel van Duyven bode, (ƒ2000.wordt met algeme ne stemmen aangenomen, behoudens, dat mr. v. d. Plas wil geacht worden tegen te hebben gestemd. Verhoging keurlonen. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van rechten ten behoeve van de keuringsdienst voor vee en vlees in de gemeente Katwijk. De gedurende de laatste ja ren verminderde opbrengst aan keur lonen en anderzijds de verhoogde lo nen en salarissen en de toegenomen exploitatiekosten brachten over 1948 een nadelig saldo van 3000.Voor 1949 wordt dit tekort geraamd op 5300.Aangezien de kosten van de Vleeskeuringsdienst voornamelijk bestreden worden uit de opbrengst van keurlonen en slachtrechten zijn deze rechten aan een onderzoek on- derworden en gebleken is, dat sinds AUDIëNTIE. Onder dit opschrift lezen we in de Tijdspiegel van de Tijd het vol gende. dat we graag hier aan onze lezers doorgeven: Laten wij beginnen met te open baren, dat wij uit hoofde van ons beroep „De Waarheid" mogen lezen. Anders geven wij misschien ergernis, als wij er blijk van geven, iets in „De Waarheid" te hebben gelezen. En verder moet u dat „mogen" goed verstaan. Wij mogen het, omdat wij het moeten. Het is helemaal geen voorrecht, het is een ellendige nood zakelijkheid. „De Waarheid" nu heeft smalende commentaar geleverd op het bericht, dat Anton Preisinger en Anna-Marie Mayer, die resp. de Christus- en de Mariarol zullen vertolken in de ko mende Passiespelen te Oberammer- gau, uitgenodigd zijn door de Paus, die hen persoonlijk wenst te ontmoe ten. Wij betwijfelen, of dit bericht wel helemaal juist is, maar daar gaat het nu niet om. Het gaat nu om de volgende opmerking van „De Waar heid": „Bij dit bericht in de R.K. pers is vergeten mede te delen, dat Prei singer niet alleen lid is geweest van de nazi-partij, maar in 1933 met een stormtroep een aanval heeft gedaan op een klooster. Maar de paus (klei ne letter natuurlijk), wie dit bekend is. wenst hem persoonlijk te ontmoe ten". Wij betwijfelen ook, of die storm troep-aanval in 1933 wel helemaal juist is. Maar ook hier gaat het nu niet om. Wij wilden „De Waarheid" eigenlijk alleen maar de verzekering geven, dat, wanneer Stalin zich be keert, het best nog eens zou kunnen gebeuren, dat de Paus ook hem uit nodigt. Wij wilden, dat ons blad het bericht van de audiëntie van Stalin bij de Paus reeds kon publiceren Dan zou den wij eindelijk zonder enig voor behoud kunnen geloven in de vrede. En dan nog een kleine opmerking: als iemand gerechtigd is een aanval op een klooster te vergeven, dan is het toch zeker wel de Paus. 1941 niet meer zijn herzien, voor varkens zelfs verlaagd. De verorde ning zal daarom gewijzigd moeten worden hetgeen B. en W. dan ook voorstellen. Hierdoor wordt een ho gere opbrengst verwacht van ƒ4000. Aangezien er is een gemeenschappe lijke regeling voor Katwijk, Noord- wijk, Rijnsburg en Valkenburg, zal aan deze gemeente gevraagd worden zich met de nieuwe regeling te ver enigen. De voorz. doet mededeling, dat Rijnsburg en Noordwijk reeds be richt hebben zich met het voorstel te kunnen verenigen. Ook deze raad gaat met het voorstel accoord. Dan nog een voorstel met betrek king tot het aangaan van kasgeldle ningen gedurende het jaar 1950. Er moet rekening worden gehouden met de kosten van de volgende kaüitaals- werken: vernieuwing wegdek Nieuwe Duinweg 26.880.Vernieuwing wegdek te Brittenstraat 24.320. Bouwrijp maken van diverse gronden 165.140.Uitbreidingswerken ge meente-bedrijven 56.000.zodat voor 1950 gerekend moet worden op een kasgeldlening van rond 2.500.000.De machtiging daartoe werd verleend. Bij de rondvraag klaagt de heer v. Eijk over de moeilijkheden, vooral in vele bedrijven, veroorzaakt door de z.g. spertijd, voor wat betreft het gebruik van e'ectrische stroom. Ook andere leden uitten hierover hun be klag. Wethouder Kleen zegt, dat B. en W. hierover reeds in onderhande ling zijn met de Directie van de Lichtfabrieken te Leiden. De heer Vooys klaagt, en de heer van Duyvenbode en anderen sluiten zich hierbij aan, over de zeer onzin delijke en rommelige toestand aan de laadplaatsen bij het P. H.kanaal. Niet minder is zulks het geval bij de Duinstraat, waar de omwonenden soms pootje moeten baden. Het zat de aandacht hebben van B. en W. De heer van der Marei vraagt hoe het staat met de trap aan het P. H. kanaal. De wethouder van O.W. ant woordt, dat deze om bepaalde reden in eigen beheer zal moeten worden uitgevoerd. Daarom is het nog niet geschied. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid ©e ziCueten AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 9) „Ja, als ik dat wist! Maar 't was donker en waarschijnlijk met opzet bleef hij in de schaduw der bomen, totdat de auto kwam aangesuisd. Toen hij instapte stond de auto tus sen ons en ik kwam niet zonder in spanning overeind, zodat ik hem niet goed te zien kreeg." „Jammer! Denkt u, dat die me neer hier in de buurt thuis hoorde?" „Dat geloof ik niet. Ik ken, om zo te zeggen, al de mensen die hier wonen, want ik logeer zeer dikwijls bij oom en tante Grathwohl, en de man in kwestie is mij helemaal on bekend voorgekomen." „Houding en gestalte hebt u dus niet kunnen waarnemxm?" „Toch wel, maar niet lang. Toen hij onder de bomen stond. Ik keek natuurlijk zo scherp mogelijk, want in den beginne vreesde ik, met een bandiet te doen te hebben.." „Die indruk heeft hij dus niet op u gemaakt?" „O neen! Ik zag heel goed, dat het een héér was. Hij droeg een lange, donkere overjas, was groot, slank en had brede schouders. Hij liep kaars recht, maar niet stijf en geheel zijn voorkomen was ongedwongen en aristocratisch. Maar dat was alles wat ik kon waarnemen. De man had zijn reispet diep over de ogen ge trokken en de kraag van zijn over jas hoog opgezet." Nu, 't is toch in ieder geval iets, dacht Silas Hempel. Groot, slank brede schouders voorname houding. Met een baanstroper van beroep hebben wij dus niet te doen. Zij begonnen toen over andere din gen te spreken, voornamelijk over kruidkunde, vonden de gezochte planten en slenterden langs dezelfde weg terug. Plotseling bleef Sorel staan en zei, enigermate weifelend: „Mijnheer de bibliothecaris, sinds gisteren verlang ik zeer, een ver zoek tot u te mogen richten." „Tot mij? Laat gauw horen. Kan ik eraan voldoen, dan zeer gaarne." „Mag ik op strenge discretie re kenen?" „Natuurlijk! Zie ik er uit als iemand zonder tact en voorzichtig heid?" „Integendeel. Juist de kiesheid, die ik bij u heb opgemerkt, boezemt mij een groot vertrouwen in, dat ik, hoewel wij elkaar nog niet lang ken nen en u het misschien een beetje zonderling zult vinden.." „Recht door zee, meneer!- Wij m'oeten elkaar niet met complimen ten lastig vallen. Het betreft.." „..Freule Veronika von Turnwald. Zij heeft een diepe indruk op mij gemaakt en reeds enige tijd doe ik mijn best om het haar duidelijk te maken; maar tot nu toe schijnt zij er niets van te hebben bemerkt. Ik heb er geen slag van om dames het hof te maken. Ik ben van aard nog al stil en teruggetrokken. En zij is nog een opgeruimd, argeloos kind, zonder veel begrip van de ernstige zyden van het leven." „Dat geloof ik ook." „Dan is er die jonge baron Lans berg. iemand van haar karakter en neigingen, met wie zij iedere dag omgaat. Die houdt ook van haar en ik heb bemerkt, dat zowel mevrouw Von Turnwald als de heer en me vrouw Lansberg die vertrouwelijke omgang tussen de jongelui gaarne zien." „Ook daarin hebt u naar het mij voorkomt, gelijk, en zeker maakt het belang van de gemeenschap ge legenheid zal geven. Vergeleken met Den Haag zijn de gemeenten 's-Gravenzande, Alphen en Hazerswoude, welke spr. heeft mogen dienen als burgemeester, van bescheiden omvang, doch even zo goed zijn het zelfstandige volksge meenschappen met eigen aard en stijl, gemeenschappen waaraan spr zich door zeer verschillende banden gebonden weet. 's-Gravenzande om dat het zijn eerste gemeente is ge weest. Hazerswoude omdat enkele oorlogsjaren in de herinnering van haar inwoners en de gedachten van spr. diepe lijnen hebben gegrift, Al phen te weinig bekend als een in dustrie-centrum van toenemende be tekenis omdat haar ingezetenen sprekers intenties steeds voortreffe lijk hebben begrepen. Het verblijf in die gemeenten wordt meer en meer herinnering, doch de in die gemeenten opgedane goede ervarin gen draagt spr. mee als een kostbaar bezit. Spr behandelde voorts de specifie ke Haagse problemen en besloot met de wens, dat het hem onder Gods zegen gegeven mocht zijn de residentie een zegenrijke periode binnen te leiden. GROENTE-UITVOER STEEG MET TWINTIG PROCENT. De omvang van de groente-uit voer is na de oorlog sterk gestegen. In 1938 was de omvang 296 duizend ton, voor 1949 wordt een eindcijfer van 360 duizend ton verwacht. De cijfers van de fruit-export waren voor de jaren 1938 en 1948 onder scheidenlijk 24 duizend en 29 dui zend ton. Dit verklaarde de heer A. W. van de Plassche, voorzitter van het Uit voer Controle Bureau, tijdens de jaar vergadering van deze instelling, waarbij alle erkende exporteurs van groente en fruit en de veilingen zijn aangesloten. Toch was de heer Van de Plassche door deze gunstige cij fers niet geheel gerustgesteld met betrekking tot de toekomst. Hij meende, dat in de komende jaren de kwaliteit der uitvoerproducten, de sortering en de verpakking be langrijk moeten verbeteren, wil Ne derland aan de concurrentie op de wereldmarkt het hoofd bieden. NIEUWE OLIELAAG AAN ONZE GRENS. Bij het dorp Elpersbuettel in het oliegebied van Emsland is op een diepte van 1.286 meter een nieuwe olielaag aangeboord, die zich volgens deskundigen in Westelijke richting naar de Noordzee uitstrekt. de verzorging van kermis-attracties is een Nederlandse eigenschap; en om iets beters te zien, behoeft men niet naar het buitenland te gaan. Alleen met de stoomcaroussels wil het niet meer. Er was een tijd, dat ons land er Ï52 telde; nu nog slechts twee en de vraag is, of die kunnen stand hou den. Het publiek wil tegenwoordig liever zelf bezig zijn, zelf deelne men aan het vermaak, inplaats van zich zonder meer te laten rondrijden. In de scooter bijvoorbeeld wil men zelf werkzaam zijn. „Ik vlucht de kermis om de luidsprekers". De romantiek van de kermis is er niet mee gediend, nu de laatste tijd allerle i luidsprekers verschillende attracties uitroepen en aldus het pu bliek nerveus maken. Zelfs een hoofdbestuurder moest ons toegeven: ik vlucht de kermis om die luid sprekers!" Als het straks feest is, zal in de hoofdstad receptie worden gehou den, waartoe alle burgemeesters in ons land worden uitgenodigd en in Kras zal een revue worden opge voerd onder de titel „Waardeloos", naar aanleiding van het gelijke stop woord, dat kermisexploitanten tepas en te onpas gebruiken. Verder geeft men een jubileumspeldje uit met de voorstelling van het Hoofd van Jut; aldus gekozen, omdat de kermislui steeds de eerste klappen krijgen, zo als het Feestcomité meent. Het grote publiek hoopt men het volgend jaar te verrassen met jubi leum-kermissen, waaraan de gemeen ten hun medewerking zouden kunnen verlenen met een feestelijke opening of illuminatie. Aldus welgemoed gaat de organi satie van de Nederlandse kermis ondernemers de gouden feestviering tegemoet. dat voor u de vooruitzichten niet beter. De familie Von Turnwald en de familie Lansberg zijn sinds vele jaren zo zeer met elkaar bevriend, dat mevrouw Von Turnwald na tuurlijk moet verlangen, door een huwelijk van haar dochter met Erich Lansberg, die vriendschap nog hechter te maken, te méér, omdat zij dan haar teergeliefde dochter in haar onmiddellijke nabijheid zou houden." „Dat alles weet ik. En toch wil ik niet alle hoop laten varen. Mevrouw Von Turnwald is een te goede moe der, om in zake een huwelijk pres sie op haar kind te willen uitoefe nen. Zij zal de dingen afwachten en Vera's hart laten beslissen. En naar ik geloof, is dat jonge, frisse hart nog niet ontwaakt. Daarop berust mijn hoop. Kan het niet even goed voor mij als voor Erich Lansberg of een ander beginnen te kloppen?" „Ja, dat kan het zeker. Maar wat zou ik in deze zaak voor u kunnen doen? Ik ben niet in het minst ge schikt om als huwelijksmakelaar op te treden." „O, mijnheer de bibliothecaris, hoe zou ik er aan kunnen denken, u zo'n rol op te dringen! Maar u is Vera's huisgenoot en komt dagelijks in nauwe aanraking met haar. Dus kunt u veel beter dan ik haar nei gingen gadeslaan en uit die waar neming conclusies trekken. Ont waakt eVra's hart en ik geloof, dat dit niet lang meer zal duren dan kunt u als onpartijdig beoorde laar beter dan wie ook onderschei den, naar welke zijde het overhelt. En danzoudt u mijeen wenk kunnen geven." „Die u aanmoedigt ofwel u dwingt, niet langer te hopen, nietwaar? Nu, dat zal ik gaarne doen, veronder steld, dat mij gelegenheid wordt ge boden om het te kunnen doen." „Dank u zeer. En nu zou ik onder geheimhouding u nog een vraag wil len stellen, die weliswaar geen ver band houdt met de zo even bespro ken zaak, doch mij om persoonlijke redenen interesseert. Eigenlijk niet om persoonlijke redenen, maar uit persoonlijke sympathie voor me vrouw Von Turnwald. En daar ik uit de snelheid, waarmede mevrouw Von Turnwald u tot opvolger van Kluge aanstelde, opmaak, dat u reeds vroeger met haar waart bevriend, is u misschien op de hoogte van zekere familieomstandigheden, waarvan hier niemand iets schijnt te weten zodat ik er mij streng van ont houden heb, iemand er over te spre ken, zelfs niet in onze familiekring." Silas luisterde met gespannen aan dacht „Familieomstandigheden? Wat be doelt u daarmee, meneer? Wat wilt u mij vragen?" „Heel graag zou ik iets vernemen aangaande het lot van mevrouw Von Turnwald's oudste zoon. Ik geloof, dat hij Ulrich heette. Wat is er van hem geworden? Leeft hij nog of is hij dood?" r Hempel keek de jonge advocaat ietwat verbijsterd aan. „Wat hoor ik? zei hij. Mevrouw Von Turnwald heeft buiten Roland nog een tweede zoon?" „O. wist u daar niets van? In dat geval „Maak u geen verwijten, meneer. Neen, ik heb er tot nu toe niets van geweten. Maar 't is van het aller hoogste gewicht dat u mij alles me dedeelt, wat u aangaande die zaak bekend is. Waarom? Dit kan ik voor het ogenblik niet zeggen, doch later zult u het weten. Wat is er gebeurd met die zoon?" Sorel aarzelde nog. „Ik weet niet, zei hij, of ik wel het recht heb, daarover te spreken. Wat moet mevrouw Von Turnwald van mij denken, als ik u dingen me dedeel, die zij blijkbaar zelf streng geheim wil houden?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6