Se£ekW(Bou/tatit ELBE OF RIJN? Nieuwste stunt der Belgische communisten Praag verbiedt kerkelijke huwelijken 'Jirecteur: C. RL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 41 sc JAARGANG No. 11843 De Sinterklaassurprise der Belgische Communisten Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w.f 11.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 F\E MINISTERS van defensie van de twaalf landen, welke bij het Atlantisch Pact zijn aangesloten, hebben deze week te Parijs het door hun staf-chefs opgestelde verdedi gingsplan voor West-Europa goedge keurd. Zij hebben daarmede een re sultaat bereikt, dat uiterst belang rijk kan worden genoemd voor onze veiligheid. Op de eerste plaats krij gen wij nu de door de Verenigde Staten toegezegde wapens, maar ver volgens ook is een samenwerking tot stand gebracht, welke voor ons de ga rantie inhoudt, dat wij hier in West- Europa niet wederom worden over rompeld en onder de voet gelopen. Het thans aanvaarde strategische verdedigingsplan is natuurlijk niet gepubliceerd, maar algemeen wordt gezegd, dat het zodanig is, dat een succesvolle overrompelingsaanv'al uit het Oosten voortaan onmogelijk is. Men zou het idee hebben laten va ren, dat West-Europa tcoh niet ver dedigbaar zou zijn en dat men zich dus tevreden moest stellen met West- Europa te bevrijden, juist zoals het in de jongste wereldoorlog is ge- schied.Europa wordt nu wel verdedigd en goed ook. Daarbij schijnt het fun damentele denkbeeld te Parijs te zijn geweest, dat de vijand zover moge lijk Oostelijk in de strijd moet wor den gewikkeld. Met andere woorden, men zou thans definitief besloten hebben om de Elbe-linie en niet de Rijn-linie te kiezen als buitenste verdedigingsgordel. Dat is voor ons land een buitengewoon prettige om standigheid want het lijkt altijd be ter, wat verder van het front af te liggen dan vlak er achter. Een specu latie, welke overigens in een even tuele derde wereldoorlog wel eens niet op zou kunnen gaan, daar de waarschijnlijke ontwikkeling van V- wapens en atoombommen en de groei der luchtvaart een verblijf ver achter het front even onaangenaam en ongezond kunnen maken als aan het front zelf! Dat zijn echter^ allemaal slechts veronderstellingen," welke niet opwegen tegen het. reële voordeel niet in de eerste linie te lig gen. In elk geval zullen wij ons aan deel in de gezamenlijke krachtsin - spanning moeten bijdragen en dat zal niet gering zijn. Tot nog toe heb ben wij er weinig van gemerkt, zaten wij trouwens nog te veel verward in onze verwikkelingen met Indonesië, maar langzamerhand wordt het me nens en moeten wij met onze man netjes op de proppen komen. Onze vrijheid en veiligheid zal waarlijk niet goedkoop kunnen worden ge kocht. WANNEER WIJ ONS even inden ken, wat het zeggen wil dat on ze verdedigingslinie niet aan de Rijn maar aan de Elbe ligt, dan vragen wij ons af, hoe dat gaan moet. Zal men de consequenties daaruit trekken en de Westduitsers toestaan een eigen leger te vormen? Wil men de Elbe verdedigen, dan moet men dat doen óf met Duitse troepen óf met vreem de troepen. Met vreemde troepen: dat zullen dan de bezettingstroepen moeten zijn en dan zal men de be- zettingslast tot in lengte van dagen moeten dragen. Waartoe geen enkel van de drie bezettende mogendhe den ooit bereid gevonden zal wor den. De enige andere mogelijkheid is de toelating van een Duitse her bewapening. Heeft men te Parijs deze mogelijk heid reeds onder de ogen gezien? De Amerikaanse ministers Acheson en Johnson hebben met stelligheid be weerd, dat er in afzienbare tijd niet aan een herbewapening van West- Duitsland te denken' valt. Anderen echter pleiten er openlijk voor. De vraag is nu maar, of de Duit sers zelf er voor voelen Aan de ene kant streelt het hun trots en prik kelt het hun fantasie, wanneer zij weer de beschikking krijgen over een leger Maar van de andere kant zul len zij verder doordenken en de mo gelijkheid onder de ogen zien, dat zij hun leger in het kader van het Westerse Pact wel eens zouden kun nen moeten inzetten tegen hun eigen landgenoten in Oost-Duitsland. En dat is geen prettig vooruitzicht. Ver volgens krijgt Duitsland de rol van voorposten-terrein toegewezen en voelen de Duitsers er weinig voor als kanonnenvoer te dienen om de landerijen en volken van andere sta ten veilig te stellen. Gesteld al, dat men een Westduits leger op de been bracht, wat zou het voor gevechtswaarde hebben, in deze omstandigheden? Zoals men ziet, is het probleem er één van onopgeloste raadsels, een buitengewoon ingewik keld en lastig dilemma. Dat men te Parijs hoogstwaarschijnlijk maar tot beter tijden heeft of geschoven. Hoe men de verdediging van de Elbe dan denkt op te lossen is een raadsel, maar een raadsel, waarop men het antwoord eerst nodig zal hebben als er werkelijijk een oorlog uitbreekt. Tot zolang kan men nog gezellig overleggen, praten en confereren. Het is ook niet ineens nodig om de vol gende week al een verdedigingslinie aan de Elbe te bezetten: voordat het zover is, moet er nog heel wat werk van voorbereiding gedaan worden. Haar kan alvast mee begonnen wor den. Maar uiteindelijk komt men toch ""oor de voorbereidingen heen en dan --il het probleem moeten worden "toesneden. Of weet men er te Pa- r s al wat op? Geheim, geheim! Zij zijn opeens koningsgezind geworden JN DE HOUDING der Belgische communisten in zake de koningskwestie is een zeer merkwaardige ontwikkeling te melden, schrijft de Brussel se correspondent van de „Volkskrant". De communistische vertegen woordiger in de bijzondere commissie voor de volksraadpleging, die over een terugkeer van Leopold zal beslissen, heeft opdracht gekregen zich van stemming te onthouden. Hierdoor hebben de communisten de C. V.P. de troefkaart der volstrekte meerderheid in handen gespeeld. De vertragingspolitiek, die de socialisten met hulp van enkele liberalen i dachten te kunn entoepassen, is dus dank zij de communisten ver hinderd. Ift een uit Brussel afkomstig arti kel in het Britse communistische blad „New Diplomat" houdt een Belgisch communistisch schrijver het volgend pleidooi voor de Koning: „Men moet de moed hebben zijn denkbeelden duidelijk te formuleren. Radio-Moskou heeft in Mei 1940 ver klaard, dat de capitulatie van de Ko ning een dwingende noodzaak was om het bloed van zijn heldhaftig volk te sparen. Indien Leopold III weigert te capituleren voor de eisen van het Westen en de Belgische on afhankelijkheid en neutraliteit ver dedigt, wensen wij hem vriendschap pelijk de voortzetting van zijn vast beraden politiek ten opzichte van alle internationale vraagstukken toe" Aldus „New Diplomat". Zo tussen de regels door beweert het communistisch orgaan nog, dat Leopold, als hij weer op de troon komt, de neutraliteit zou kunnen pro clameren tussen Oost en West en dat hij het plan-Marshall beschouwt als onverenigbaar met de nationale sou- vereiniteit. Dit alles is natuurlijk maar camou flage; de communisten voeren dood gewoon een misleidings-politiek. Zij rekenen op relletjes als Leopold te rugkomt en alleen daarom spelen De vliegramp op Banka Zes doden, vijf gewonden Omtrent de gisteren reeds in 't kort gemelde vliegramp op het eiland Banka, wordt nader medegedeeld, dat zes personen, vier Nederlanders en twee Engelsen, werden gedood en vijf andere Nederlanders werden ge wond, toen Vrijdag een amphibie- Catalina-vliegtuig van de Bataafse Petroleum Maatschappij bij het lan den in de Muntokbaai (Banka) ver ongelukte. Van de bemanning, be staande uit twee Engelse piloten, Ward en Kenny, twee werktuigkun digen, Wenkelaar en Geeve en mar conist Van Polanen Petel, overleefde alleen de marconist de ramp. Van de passagiers werden twee scheep vaartkundige adviseurs van de met de B.P.M. verbonden Nederlands-In donesische Tankvaart Maatschappij, Brinkgreve en De Braber gedood. De vier andere passagiers waren de heer Reiniers, hoofd van de kugtverlich- ting en bebakening van het departe ment van Scheepvaart, de heer Fray, havenmeester van Palembang, de scheepvaartkundige adviseur van Tankvaartmij. Happee en gezagvoer der Meyer, eveneens van de Tank vaartmij. De toestand der vijf gewon den is bevredigend en voor geen van hen bestaat direct levensgevaar. De stoffelijke overschotten van de heren Brinkgreve en De Braber zijn gebor gen en worden vandaag in Muntok begraven. zij de koningsgezinden in de kaart. Vermakelijk is, dat op het ogen blik, dat deze regels, in „New Diplo mat" verschenen, de communistische relletjesmaker Demany een opruien de redevoering hield op een vergade ring van linkse verzetsmannen, waar in hij zijn vrienden aanspoorde de Koning met geweld te beletten terug te keren. Het is nu de vraag of De many niet als Titoist weggezuiverd zal worden. Spaak, die nu regelmatig artikelen schrijft in de socialistische pers, tracht uit de communistische acro batiek politieke munt te slaan. Hij schrijft: „De communisten willen de terug keer van de Koning omdat België dan voor lange tijd ir een verwarde politieke toestand zou worden ge dompeld." Het is een zeer glibberig pad, waar op de vroegere premier zich begeven heeft, want een glad politicus als Spaak weet zeer zeker, dat het ge vaarlijk kersen eten is met grote (communistische) heren. T.N.I 15 Dec. in Batavia De troepen van de T.N.I. zullen op 15 December a.s. Batavia binnen trekken. Onmiddellijk na de over dracht zal in het gebied van Batavia een militair bestuur worden inge steld dat zal worden opgeheven zo dra de omstandigheden het toelaten. Dit deelde de overste der T.N.I. Jahja mede aan het dagblad Pedo- man. MINISTER STIKKER NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Minister Stikker is hedenochtend naar Nederland vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij tegen over de politieke correspondent van Aneta, dat bij de besprekingen, wel ke hij tijdens zijn korte bezoek heeft gevoerd, nog eens is komen vast te staan, dat samenwerking bepaalde lijk wordt gewenst. „Allen van goe de wil, die wensen mee te werken aan de opbouw van de nieuwe staat, zullen welkom zijn", aldus minister Stikker. Sprekend over deze samen werking, noemde hij o.m. de plan ters, de ondernemers, het politie corps, het K.N.I.L. en de ambtena ren. De minister, die zeide bepaald tevreden te zijn over het resultaat van zijn vierdaags bezoek, verklaar de, dat hij Vrijdagavond twee en een half uur met Hatta had geconfe reerd. Tijdens de veelvuldige be sprekingen van deze dagen zijn tal van onderwerpen ter sprake geko men, o.m. de persoon van de hoge commissaris, de gebouwenkwestie enz. Over deze zaken kon de minis ter geen nadere bijzonderheden mel den. TWEE GOEDERENTREINEN RE DEN BIJ DEVENTR OP ELKAAR Gistermorgen omstreeks half vier ten Oosten van Deventer zijn twee goederentreinen op elkaar gereden. De locomotief van de ene, en een aantal wagens van de andere trein werd volkomen vernield. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Men vermoedt dat de machinist van de lange zwaar beladen trein niet heeft gezien, dat het sein op on veilig stond. Een overzicht van de ravage. Het verkeer was gisteravond om zeven uur weer normaal. Staat heft Sacrament op j^ERKELIJKE HUWELIJKEN zijn volgens de nieuwe huwelijkswetge ving in Tsjechoslowakije slechts toegestaan tot het einde van dit jaar, aldus meldt het K.N.P. Na die datum worden deze in de kerken gesloten huwelijken niet alleen onwettig verklaard, maar het zal dan de geeste lijkheid tevens verboden zijn in de kerk een huwelijksplechtigheid te leiden. Voor de Katholieke Kerk betekent dit, dat de Staat een Sacra ment verbiedt. NEDERLANDSE GEDEMOBILI- SEERDEN ZETTEN VOET OP AUSTRALISCHE BODEM Vijftig Nederlandse jongens, die op Java demobliseerden, zijn per KLM- vliegtuig in Australië aangekomen, op weg naar hun nieuwe vaderland, Nieuw-Zeeland. Zij zullen daar in veebedrijven gaan werken. De Nederlanders verlaten op het vliegveld van Sydney het KLM-toe- stel, dat het eerste vliegtuig is, dat na de oorlog in Australië landt. Het burgerlijk huwelijk, zoals dit wordt gesloten door de locale autori teiten, wordt eveneens terzijde ge steld. Voortaan zal het alleen aan de voorzitters van de regionale commu nistische comité's zyn voorbehouden huwelijken gesloten te verklaren. De ze voorzitters zijn de meest actieve en betrouwbare communisten. De plaatselijke bevolking beschouwt hen meestal als zeer laagstaande figuren. De nieuwe wet bevat ook bepalin gen ten aanzien van echtscheiding en wel op zeer gemakkelijke voorwaar den. De voorzitters hebben voortaan de bevoegdheid ieder huwelijk op beider aanvragen ontbonden te ver klaren. Een eis tot echtscheiding van een van beide partijen wordt evenwel niet erkend. Kinderen, uit deze huwelijken ge boren, worden aan geen van beide ouders toegewezen, doch naar Staats- internaten gezonden om een Volko men communistische opvoeding in de Marxistische-Lenistische theorie te genieten. Kleine kinderen worden naar van staatswege onderhouden kindertehui zen overgebracht. In praktijk komt deze echtscheidingsprocedure hierop neer, dat, indien man en vrouw wil len scheiden, de baby's door de Staat aan de moeder worden ontnomen. Over het aantal achtereenvolgens te sluiten huwelijken zijn in de wet geen beperkingen opgenomen. Door deze wetgeving gaat het communisti sche regiem in Tsjechoslowakije de zelfde wegen, welke de Sovjets di rect na de vestiging van hun regiem in Rusland bewandelden. In Sovjet- Rusland evenwel werden de laatste jaren de voorschriften radicaal gewij zigd. Het gezinsleven werd beschermd en de wetgeving in Sovjet-Rusland ten aanzien van de echtscheiding is thans zo regoureus, dat scheiding buitengewoon moeilijk is geworden De Tsjechische bevolking, die uit de Sovjet-couranten vernam, dat echtscheiding in Rusland niet ge wenst is, omdat zulks gevaarlijk is voor de regelmatige aanwas van de bevolking, is door de nieuwe huwe lijks wetg9ving zeer verontrust. Zij vraagt zich af, wat het doel van de nieuwe voorschriften kan zijn. en is ontsticht en wanhopig omdat zij deze nieuwe wetgeving beschouwt als een buiten de wet stellen van Gods Tien Geboren. GOTTWALD'S „AMNESTIE" VOOR DE GEESTELIJKEN. Hoe het toeging bij de „amnestie verlening" van president Gottwald aan de geestelijken, die weigerden de eed af te leggen, is momenteel te zien in de bioscopen van Praag. In de ac tualiteiten is een filmreportage op genomen van de Pracrac gevangenis, waar men een groot aantal Katholie ke geestelijken bijeen ziet, die door een andere geestelijke worden toege sproken. De geestelijke, die voor de camera spreekt, belijdt met spijt zijn fouten van het verleden en verzoekt de aan wezige geestelijken toch te bedenken en te overwegen welke de grote wel daden zijn, die de Marxistische-Le- ninistische theoriën aan het mensdom hebben gebracht. Een ander deel van de film laat de geestelijken zien, terwijl zij hun handtekening plaatsen. Verderop wordt in de film de inhoud van het getekende document verklaard, dat (althans volgens de film) een belof te bevat: „het land te dienen volgens de leer van Marx en Lenin" en ook „de kerkelijke plechtigheden te lei den in overeenstemming met deze theorieën". Tenslotte maakt de film duidelijk, dat alleen die geestelijken, die hun handtekening gezet hebben, „amnestie" hebben verkregen, ter wijl degenen die weigerden „gestraft werden voor hun vijandigheid jegens het regiem". Op de gezichten van de bioscoop bezoekers is duidelijk te lezen wat er in hen omgaat. Zeemansgraf van Frans oorlogsschip EEN OUWE TAAIE. Het houten Franse slagschip „Du- guay-Trouin", dat door de Britse marine in 1805 in de slag bij Trafal gar waarin Nelson sneuvelde werd buitgemaakt, „bood tot het laatst tegenstand", toen het gisteren in het Kanaal door Britse oorlogs schepen tot zinken werd gebracht. Vier moderne dieptebommen waren achtereenvolgens onder haar water lijn tot ontploffing gebracht, doch de „Duguay-Trouin" weigerde tot zinken te worden gebracht. Tenslotte verdween deze veteraan uit de slag bij Trafalgar onder de waterlijn, met de commandovlag en de Franse driekleur van de cam pagne wapperend. Terwijl het naderhand tot „Implacable" her doopte oorlogsschip zonk, werden op de begeleidende Britse marine vaartuigen de volledige, bij deze ge legenheid passende eerbewijzen ge bracht. REGERING ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN NIET AFWIJ ZEND TEGENOVER ENIGE LOONSVERHOGING. Ingevolge het verzoek van de Stichting van de Arbeid had giste ren onder leiding van de minister president een bespreking plaats tus sen een delegatie uit de minister raad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de voorstellen tot loonsverhoging, die door de raad van vakcentralen bij de Stichting zijn ingediand. Bij de uitvoerige gedachtenwis- seling over deze voorstellen heeft de regering als haar standpunt medegedeeld, dat zij onder be paalde voorwaarden niet afwij zend staat tegenover enige loons verhoging met ingang van 1 Ja nuari a.s., waarbij evenwel ook de subsidie-politiek opnieuw zal dienen te worden bezien. Overeengekomen werd, dat thans binnen de stichting van de Arbeid het overleg tussen de werkgevers en werknemers zal worden hervat, teneinde tot nadere gezamenlijke voorstellen aan de regering te ko men. Deze voorstellen zullen be trekking hebben op het loon en oj de verhoging van de arbeidsproduc tiviteit. Teer gevoel voor politici eis T\E Paus heeft dezer dagen een toe- spraak gehouden tot 15 gedele geerden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die deel uit maakten van de drie commissies van de ministeries van Buitenlandse Za ken, van Handel en van Justitie, en door de H. Vader in audiëntie wer den ontvangen. Hij zeide o.m.: „Indien de Kerk van Christus aan Haar kinderen overheden en on derdanen voorhoudt, dat het een waarachtige en rechtvaardige plicht is, om van zonsopgang tot zonson dergang God te danken voor de ga ven van het leven, van de vrijheid en van de mogelijkheid om met lief de hun leven te wijden aan de bele ving van het geloof, aan het huisge zin en aan het vaderland, hoeveel dringender is dan het gebod van God, om Hem dankbaar te zijn voor Zijn Goddelijke goedheid, wanneer deze plicht doordringt tot het gewe ten van de volksvertegenwoordigers die uitverkoren zijn om op poli tiek terrein de geestelijke activiteit en de verlangens van hun volk te be vestigen, te coördineren en te vereni gen". „Zeker, het bewustzijn van de in dividuele en gezamenlijke afhanke lijkheid van God en van de dank baarheid, die Hem verschuldigd is voor de gaven, die alleen van Hem afkomstig zijn, verplicht de staats man in naam van allen een program te voeren dat een belijdenis van God betekent". „Dit bewustzijn veronderstelt een bijzondere gevoeligheid, een teer gevoel, zowel voor de goddelijk als de zuiver menselijke rechten en be langen, die in het bijzonder in deze moeilijke dagen van herstel op eco nomisch en internationaal finan cieel gebied de erkenning en de be scherming eisen van de zijde van de wetgevers." Een teer gevoel te hebben houdt de Paus voor aan politici. Misschien vinden sommigen of ve len dat heel vreemd. Wie in de politiek gaat moet een dikke huid hebben, wordt wel eens En inderdaad hij moet een zekere ongevoeligheid hebben voor eigen persoonlijke belangen, als hij zich bewust is, en zich inderdaad bewust mag zijn, het algemeen belang te dienen. Maar: hij hebbe, aldus de Paus, „een bijzondere gevoeligheid, een teer gevoel, zowel voor de godde lijke als de zuiver menselijke rech ten en belangen," Ongevoelig voor eigen belangen; teer gevoelig voor de Goddelijke en zuiver menselijke belangen. Wij hebben de indruk, dat er in de wereld politici zijn, bij wie het precies andersom is! Absenteïsme Ï"\E regering stelt voor, aan de le- den van de Tweede Kamer een verhoging van hun wedden toe te kennen, stijgend naar mate zij ver der van de Residentie wonen en dus meer kosten moeten maken (voor reizen, maaltijden, logeren, enz.). Maar. geldt dat ook voor de leden, die veel absent zijn? Deze hebben het toch niet zo nodig, naar 't ons voorkomt! Gisteren b.v. waren er weer on geveer 25 van de 100 niet aanwe zig. Sen. koJi/ie-ttje. Wij worden vooral aangetrokken door mensen, die niet naar geld en eer streven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1