LEI DS E H HUTSPO" r Gemeenteraad van Voorschoten WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Kind door rijtuig overreden TRAGISCH ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. Gistermiddag om kwart voor vier heeft zich in de Driftstraat een tragisch ongeval afgespeeld, dat aan de vijfjarige Willem Dozy, wonend in de Voorstraat, het leven heeft ge kost. Sint Nicolaas, met twee knechten, reed in een met twee paarden be spannen rijtuig door het Kooi-kwar- tier, ondertussen kwistig perperno- ten strooiend. Hierdoor ontstond een grote oploop van kinderen, die zich om het rijtuig samendrongen, zodat de koetsier in de Driftstraat even stopte. Blijkbaar is het slachtoffertje onder het rijtuig gekropen om pe pernoten te rapen. Want^ toen de paarden zich weer in beweging zet ten, werd het kind overreden. Met zware inwendige kneuzingen werd W. D. door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de dag aan de beko men verwondingen is overleden. DE WARMONDERBRUG. Wij hebben gisteren in het kort mededeling gedaan van het plan van het voorstel van B. en W. inzake verbetering van de Warmonderbrug. De Warmonderbrug, zo schrijven B. en W. aan de raad, heeft een be langrijke functie in het land verkeer, zodat met het treffen van definitieve voorzieningen niet langer mag wor den gewacht. Dit klemt te meer daar de Trekvaartbrug eveneens in een slechte staat verkeert. Vernieuwing van deze brug wordt reeds voorbe reid. Wanneer tot deze vernieuwing wordt overgegaan, zal het landver- keev ter plaatse over de Warmon derbrug en de Marepoortsbrug moe ten worden geleid. Het dek van de Marepoortbrug verkeert eveneens in een slechte toe- stand zodat, naast de voorzieningen aan de Warmonderbrug bedoeld brugdek vernieuwing behoeft. Tege lijkertijd zal de afrit naar de Nieu we Mare, welke steeds vanwege zijn steile living aardeidirtg tot kochten geeft, worden verlengd, waardoor hij minder steil wordt. De werkzaamhe den aan het dek en de afrit van de Marenom-+c-bHirT kunnen in e;g°n be heer worden uitgevoerd. De kosten worden geraamd op 4000. Met betrekking tot de verbetering van de Warmonderbrug hebben B. en W. verschillende plannen overwo gen. In verband met de omstandig heid, dat vernieuwing van de 'Trek vaartbrug binnen niet te lange tijd moet plaats hebben en de Warmon derbrug d^" vnor het norm*1® v°r- keer geschikt moet zijn en dat het vervangen van de Warmonderbrug door een nieuwe, brug het leggen van een hulpbrug over de Haarlemmer vaart nodig zou maken, waaraan be langrijke kosten verbonden zouden zijn, komt B. en W het omhoogvij- zeler van de Warmonderbrug het meest gewenst, voor. De brug zal dan voor B-verkeer (40 tons auto's) geschikt zijn. terwijl de levensduur op 20 jaren is te stel len. Onder de brug zullen ijzeren dwarsbalken worden aangebracht welke op betonblokken op houten palen onder water gefundeerd ko men te rusten. Voor het wegverkeer komt een rijbaan van pl m. 5.80 me ter breedte. De trottoirs worden ver breed waarvoor de grond zal wor den aangekocht. De kosten van herstelling der brug, met inbegrip o.m. van de kosten ter zake van de aan de brug ter voorko ming van verdere verzakking getrof fen voorzieningen en van de wijzi ging van de straatverlichting wor den geraamd op 61.800. Teneinde de uitvoering van het werk te be spoedigen. werd voor het hersctellen van de Warmonderbrug. met inebgrip van het maken van trottoirs, een on derhandse prijsopgave gevraagd aan het aannemersbedrijf Th. L. J. Zit man- Dit bedrijf is bei-eid het werk uit te voeren voor 42.535. welk bedrag B. en W. aannemelijk voor komt B. en W. stePep de raad dan ook voor, confrom te besluiten. „DE OUDSTE MENSEN IN NEDER LAND EN ZUID-AFRIKA' Lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Ovev „de oudste mensen in Neder land en Zuid-Afrika", hield de heer J. Butter uit Deventer gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Spr .besprak eerst in het kort de nieuwste vondsten in de prae- historie, vooral van het mesoluthi- cum, die het hiaat tussen palaeoli- thicum en neolithicum heeft aange vuld. Hij stipte even de vondsten aan gedaan te Ureterp, Usselo, Elspeet, e.a. Daarna besprak hij Budel Om men en de latere vondsten bij de Koerbeek te Deventer (1935'37) en de sluisput (1948-4t'49) bij Deven ter. Vervolgens de daar gevonden diluviale dieien. de bewerkte voor werpen, de schedels, waarvan som mige met chignon, als de cro-mag- non ook heeft, alle voorkomende op drie plaatsen in diezelfde laag, tege lijk met talrijke landslakjes, die in het IJsseldal op droge conditie wij zen- De diepste lagen zijn uit het Pleistoceen. Ook besprak hij de vondsten in Zuid-Afrika, die dr. Broom gedaan heeft, zoals Sterkfontein, Kromdraai. Makapan en de vondst bij het Victo- riameer door dr. Leakey, die nog ouder zijn. Daarna werden getoond de verschillende voorwerpen gevon den bij de Koerhuisbeek en dit uit Zuid-Afrika. Met een overzicht van de verschil lende menselijke fossielen en moge lijke voorlopers van de mens besloot spreker zijn rede. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heren F. B. E. Prisse te Breda; Chr van Nis pen tot Sevenaer te Wassenaar en W. C. J. van Leeuwen te Leiden; voor het doctoraal examen semie- tische taal- en letterkunde: de heer dr. J. Schoneveld te Den Haag; voor het candidaatsexamen Wis en Na tuurkunde (K): Mej. M. Wissink te Scheveningen en de heer J van Die te Den Haag; voor het candidaats examen Wis- en Natuurkunde (A): de heer J. J. A. Beenakker te Rot terdam. ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Claire Feldern Een stampvolle Schouwburg luis terde gisteravond gespannen naar Claire Feldern, die causeerde en aan „the grand piano" haar tunes zong. Een heel apart amusement, dat wij tegenwoordig maar al te goed kun nen gebruiken. Want deze. Engels sprekende parodiste, Deense van ori gine, is vrolijk en geestig. Na een in leiding waarin het niet ontbrak aan woordspelingen en bon-mots, die met gejuich werden ontvangen, droeg zij haar tunes aan de vleugel voor, expressief van gelaat en ge baar; alles in stijl, één 'en al rhyth- me. Het meeste succes had zij met haar „Signatures-tunes", Memoires of Gershwin en „How the Classical composer would have done it" Al leraardigst zoals zij politici in 't zon netje zette en Mozart, Beethoven, Liszt, Bach en Tchaïkowsky en niet te vergeten Chopin parodieerde. Bo vendien een pianiste, die er zijn mag, die raak typeert. Wat er gevraagd wordt om 't zover te brengen naast een bepaalde aanleg? Enorm veel studie. Na de pauze maakte zij met haar gehoor een muzikale trip rond de wereld. Hawai, Argentinië, Turkije, Rusland en Engeland, Frankrijk en Italië, bereisde zij, gaf dingen ten beste, parodieerde enig de Italiaanse opera en zoals Charley Chaplin, als representant van „the United Sta tes", door haar zo uitmuntend werd getypeerd, was niet alleen knap maar ook hoogst amusant. Wat zij geeft is charmante be schaafde klein-kunst, waarbij lachen niet kan uitblijven, omdat zij de si tuatie in zo'n prikkelende uitbundig heid geeft, 't Moge dan beschouwd worden als een muziekgrapje het is dan toch een heel muzikale en ar tistieke grap die in hoge mate boeit en waarbij het vrolijke lied en pianospel in combinatie met humo ristische handelingen een genoeglij ke avond bezorgen. Als extra speel de zij tot besluit een Deense ballade of Rhapsodie. J. KORTMAN PIANO-RECITAL. Door Paul Kurpershoek. Paul Kurpershoek, die hier gister avond in de Kleine Stadszaal con certeerde voor ongeveer negentig zeer aandachtige toehoorders, deed zijn entrée op een wijze, die respect afdwingt. Een smaakvol program ma heeft hij saamgesteld en uitge voerd met gezonde muzikaliteit en gecultiveerde techniek. In de drie Sonates van Scarlatti, in de Gigue d-moll van Hassler (pseudoniem voor Joh. Hager) in de Sonate „Es- dur van Haydn" en niet 't minste in de werken van Brahms konden wij zijn degelijk vakmanschap constate ren; een respectabele techniek, een verantwoord stijlbegrip en een draagkrachtige aanslag stellen hem in staat de hierboven genoemde componisten in hun eigen sfeer te heffen. Na de pauze de 12 études van Debussy, uiterst kunstzinnige meesterwerken; een onuitputtelijke schat vol verscheidenheid. Wie Frankrijks kunst wil kennen, zegt Jean Aubury in een harer bekoor lijkste volledigste uitingen moet lang de werken in zich opnemen, waarin zijn neergelegd de geest en gevoeligheid van Claude Debussy, Frans componist. Dit is een zware opgaaf geweest zowel voor de spe ler als voor de toehoorders. Kur pershoek heeft het zich niet gemak kelijk gemaakt, maar de toehoorders hebben met belangstelling zijn mu zikale voordracht gevolgt. Boven aan stonden de intelligente vertol king van de vier werken van Brahms waarin voor de pauze de climax lag. Al met al een geslaagd concert, waarin Kurpershoek zich als een degelijk en kunstzinnig pianist deed kennen. Men heeft zich zeer erken telijk getoond voor het gebodene en men was dan ook niet karig met bij^betuigingen voor deze stoere werker. A. L BURGERLIJKE STAND. Geboren: Robertus Jacobus, zn van J. Nieuwenburg en M. W. A. Nouwens; Ferdinand Cornelis Aly- dis zn van P. J. van Haasteren en M J. J. Visser; Wilhelmus Johan nes Petrus zn van J. Hoogervorst en P. J. Fase; Sara, dr van C. van Wee- ren en S. Sinteur; Willem, zn van G. Kooien en J. C. den Heijer; Ru- dolf Marinus zn van J. Ubink en J. Gommans; Johanna Rachel Eliza beth dr van K. van der Zwaan en E. Brand; Teuntje, dr van G. C. Vroege en T. N. Hagen; Hendrika Jacoba dr van H. A. den Hertog en A. E. Koster; Maria Magdalena dr van J. Waasdorp en H. M. Kien jet. Gehuwd: T. P. Stikvoort jm. en J. W. van Benten jd. Overleden: H. Neuteboom, wednr 77 jr; J. van der Wegen, man 65 jr; C. Dessauvagie zn 19 jr; M. M. Bee- len dr 3 dagen; C. Zuiderduin, man 85 jr; A. J. van den Diepstraten dr 14 jr; G. J. van der Nat, huisvr. van J. Kok 66 jr; A. de Wilde vr. 94 jr. HUTSPOT. Woensdag, 30 November. Het kan nu eenmaal niet anders. Wij moeten wel weer beginnen met Sint Nicolaas. Want in de Leidse editie van „Het Vrije Volk" stond gisteravond een dagboek van deze heilige, over de laatste vier dagen in Leiden doorgebracht, afgedrukt. Nu weten wij niet of de Sint wegens hoge ouderdom zo nu en dan iets vergeet op te tekenen in zijn dag boek, of dat de schrijver van ge noemd blad er maar een slag naar slaat. Want wij lazen: „Zondag: Van morgen lang geslapen. 's Middags een bezoek gebracht aan De Laken hal. Ik word beslist verkouden". Kijk, dat kan niet. Want iemand die zo heilig is als Sint Nicolaas en bo vendien de bisschopstitel voert, zal op Zondagmorgen niet lang slapen, maar zeker naar de kerk gaan. Trou wens, er komt juist van uiterst be trouwbare zijde een bericht binnen dat Zondag 11. in de Hartebrugskerk een stokoude, grijs-gebaarde man. eenvoudig in het zwart gekleed, de Hoogmis bijwoonde. En dus conclu deren wij dat het dagboek van Sint Nicolaas in „Het Vrije Volk" ofte wel niet het dagboek is van de ech te Sint. Oftewel schromelijk ver valst wordt. We hadden het gisteren nog over de Bostelbrug. Welnu, hopelijk eind volgende week de eerste helft gereed zijn. Onmiddellijk wordt dan aan de andere zijde begonnen, wat wil zeggen dat het verkeer door de binnenstad moet worden omgeleid. Daarvoor is het nodig dat de Zater dagse markt verplaatst wordt. Deze gaat tijdelijk naar de Hooigracht, met ingang van 10 December. Dat zal twee maanden duren. En dt Breestraat krijgt dan een-richting- vekeer in de richting Hoogewoerd. Hebt u wel eens ooit gehoord van Anthony van Kampen? Wel, deze schrijver, bekend door zijn ra diopraatjes en door zijn boek „Jungle Pimpernel", komt op 8 Dec. a.s. naar „Den Burcht' om te spreken voor de Band NederlandIndonesië over: „Naar het land van de Jungle Pim pernel", onder auspiciën van boek handel de Kier. Lichtbeelden zullen zijn ontmoetingen met bergpapoea's tijdens de Japanse bezetting op het witte doek laten zien. Wat is het gisteren toen een rare dag geweest! Dat begon gistermor gen al om kwart voor tien. Want toen liep een voetganger op het voet pad van de Kraaierbrug en gleed uit, waardoor hij kwam te vallen. Een achterop rijdende vrachtauto reed hem over beide benen. Maar het liep wonderlijk goed af. Want hij kreeg slechts een bloeduitstorting in de rechterknie en ontvellingen aan het gelaat. De E.H.D. bracht de ongelukkige voetganger veilig naar z'n huis. En of Stadskoks lezers eens willen denken aan het „Kwartier voor God". Wat is tenslotte een' kwartier in zo'n lange dag? We lopen allemaal de hele dag heen en weer te hollen wordt immers duurder. En waarom dan die gele tram niet? Maar de heer G. K. Spierenburg trekt zich daar allemaal niets van i. Alsof de Gele Tram nooit over tariefsverhoging heeft gedacht, gaat deze heer Spierenburg a.s. Maandag z'n zilveren jubileum vieren, in dienst bij de N.V. v.h. L. E. Nieuwen- huizen, Conservenfabriek. Omdat dit feest op zo'n bijzondere dag valt, dunkt het ons dat het wel een bij zonder feest zal worden. Maar onder tussen: van harte, mijnheer .Spieren burg. De Vereniging tot behartiging der belangen van slechthorenden, afd. Leiden, had gisteravond een bijeen komst in „Oud Hortuszicht". Daar heeft mevr. Hans van LierGruys de aanwezigen een genotvolle avond ge schonken, door voor hen mooie en geestige liedjes te zingen. Mej. De Land begeleidde haar goed op de pia no. En hoe mooi de leden het gevon den hebben, vertelde na afloop de voorzitter, mr. R. van Royen, in een hartelijke dankwoord. En laat U tenslotte niet van de wijs brengen door enkele vrij onbe schaafde katten, die gisteravond en vannacht op de Papengracht een concert gaven. Want dat had niets te maken met de officiële Katten- buurtvereniging „Papengracht en Omgeving". Dat was maar zo'n stel ongeorganiseerde asphalt-katten, die geen behoorlijk geluid kunnen voortbrengen. Laat staan een con cert geven. Trouwens de honden v. 1 de gelijknamige buurtvereni ging hebben dat heel kies aange voeld. En een wilde jacht op die muzikanten ingezet. Met het gevolg dat er vanmorgen op onze stoep (centrale plaats waar alles, wat met honden en katten te maken heeft, gedeponeerd wordt), vanmorgen een kattenlijk gevonden werd. Eigen schuld! Had dat stomme beest zich maar aan moeten sluiten bij een or dentelijke buurtvereniging. Van gemeentelijke zijde wordt ons verzocht de honden van Papengracht en omgeving er op te wijzen dat de lantaarnpalen in dit stadsdeel gis teren opnieuw geschilderd zijn. Al thans in de grondverf gezet werden. Of die honden daar de eerste dagen een beetje rekening mee willen hou den. En een goede boom uit willen zoeken. Of desnoods een stoeppaal. Maar geen lantaarn. STADSKOK. in dit haastige leven. Laat ons dan één kwartier rust zoeken! Dat Kwartier voor God wordt iedere middag van kwart over een tot half twee in de Hartebrugskerk gehou den. Bijbellezing korte overweging, gezamenlijk gebed en zang. Bij el kaar slechts één kwartier. Denkt u er eens aan? Maar we gaan verder met die rare dag van gisteren. Want terwijl die voetganger zo'n pech had, geraakte de 19-jarige N. Z., werkzaam in een instrumentenfabriek te Leiden, met z'n rechterhand in een circelzaag. Deze onvoorzichtigheid kostte hem ernstige snijwonden in z'n hand en duim. Wat wij voor de winkeliers zeer belangrijk vinden, is het feit dat bur gemeester en wethouders van Lei den welwillend besloten hebben om vergunning te geven de winkels op 1, 2 en 3 December tot negen uur 's avonds geopend te laten. Wie dus in de avonduren een Sinterklaas- boodschap wil gaan doen, kan in de Leidse winkels terecht. Trouwens op 22 en 23 December geldt hetzelfde, ten aanzien van de Kerstdrukte. Maar daar praten we nog niet over. Bent u vannacht om half vier ook wakker geschrokken van een enorm glasgerinkel? Dan wilt u na tuurlijk weten wat er aan hand was. Wij weten het. Een grote vrachtwa gen, beladen met kratten melkfles sen, passeerde de spoorwegover gang aan de Haag weg. We hebben er zo'n idee van dat die wagen een beetje gehobbeld heeft, want 18 kratten gleden van de wagen af. En aangezien er in die 18 kratten vele gevulde melkflessen zaten, ging er ruim 200 liter kostelijke melk naar de bliksem toe. Gisteravond is in het St. Antonius Clubhuis een ouderavond gegeven van de Kath. U.L.O -school ,,Titus Brandsma". We hebben horen vertel len dat de directeur, de heer Th. G. A. Scholte op die avond tot de vele ouders prachtig gesproken heeft. En dat bovendien een zeer jeugdige leerling een sublieme Chopin-ver- tolking gaf. Vanavond wordt deze ouderavond herhaald. En we gaan beslist luisteren. Naar de directeur. En naar die pianist. Zodat u er mor gen meer van zult lezen. Wat was het gisteren toch een on geluksdag! Want de 8-jarige scholier W. t. H„ wonend op de Morsweg, stak op die weg over en werd door een on bekend gebleven wielrijder aangere den. Met een snijwonde in het rech- ter-onderbeen bracht de E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis. En die goede oude Gele Tram is ook al besmet met de prijsverho gingsziekte. Want om van de Rijns- burgerweg naar het Station te ko men moet men nu 5 inplaats van 3 cent gaan betalen. Van Posthof naar de Haarlemmerstraat 10 inplaats van 5, en van de Haagsche Schouw naar de Haarlemmerstraat 30 inplaats van 20. Dan spreken we nog niet eens over kinderkaarten, maand trajecten, abonnementen, werkmanskaarten enz. Maar wat doe je er aan? Alles Over onze brandweer. Na de langdurige bespreking van het uitbreidingsplan kreeg het voor stel aangaande de nieuwe formatie en beloning van het brandweerper soneel een beurt. Door het nemen van ontslag en door overlijden is de sterkte van het personeel van de brandweer teruggelopen tot 17 man, wat voor een goede functionering onvoldoende wordt geacht. Het voor stel beoogde vooreerst de sterkte op te voeren tot 22 man, waardoor de paraatheid van de brandweer verze kerd is. Kleding en uitrustingsstuk ken zullen worden verstrekt uit de aanwezige voorraden. Daar de hui dige rangindeling nog gebaseerd is op de zg. oorlogssterkte, zal tevens worden overgegaan tot een nieuwe indeling. Deze indeling zal bestaan uit: 1 Adjunct-hcofdbrandmeester le klas (cdt), 1 brandmeester (plv. cdt.), 2 onder-brandmeesters, 3 i hoofdbrandwachten, 8 brandwachten le klas, 9 brandwachten 2e klas. Door deze nieuwe regeling zullen verschillende leden in rang worden verlaagd. Deze rangsverlaging zal geen financiële nadelen ten gevolge hebben. In deze vergadering deed mevr. H. A. S. Romijn-Oostveen het voorstel om de vergoeding per uur voor de brandwachten te brengen van 1,-- op 1,50 per uur en dat van de onder brandmeester van 1,50 op 2.— per uur, daar deze normen voor de huidige toestand meer nor maal zijn. Dit voorstel werd aange nomen. Klachten over de kleding zal de voorz. in besloten vergadering beantwoorden. Van theelichtjes en schemer lampen naar de natrium- verlichting. De verlichting van de wegen, die voor het verkeer worden gebruikt behoeft ter wille van de veiligheid van de bevolking dringend verbete ring en uitbreiding. In verband hier mede zijn plannen ontworpen voor de uitbreiding van de verlichting van de Veurseweg, gedeelte School straat, Koningin Julianalaan, Leidse- weg, Rijndijk en Vinkweg, dus voor de grote verkeersader door ons dorp. Bij een aan te brengen verlichting volgens plan, waarbij de masten op een afstand van 3032 m geplaatst zouden worden, zouden 259 licht masten nodig zijn. Dit plan vraagt echter zware financiële offers van de gemeente. Voorgesteld werd dan ook de lichtmasten te plaatsen op een af stand van 6064 m. en waarbij dan 117 lichtmasten nodig zijn aan t< nemen. Bij dit plan is rekening ge houden met een eventuele uitbrei ding, zodat wanneer het in de toe komst nodig blijkt te zijn, de ver lichting kan worden aangevuld door plaatsing van lichtmasten op de helft van deze afstand. Ook de meerderheid van de com missie was het met het voorstel van B. en W. eens. De minderheid van genoemde commissie stond plan I voor. Mevrouw Romijn-Oostveen gaf te kennen plan II voor te staan, echter met dien verstande, dat ook het ge deelte van de Leidseweg tot aan de Hofweg tot de kom van het dorp rekend zou worden. Dus ook hier plaatsing van de masten op 30 m. Dit voorstel vond bijval. De heer Viveen, die de vroegere verlichting vergeleek met theelicht jes en op het ogenblik de verlichting op sommige plaatsen aanduidde als dat van een schemerlamp, was voor plan II en vond het voorstel van me vrouw Romijn de beste oplossing. De heer Fortanier sprekende na mens de meerderheid van de com missie van bijstand en de heer Bu- walda als c}e vertegenwoordiger van de minderheid gaven ieder hun me ning. Besloten werd het voorstel van B. en W. inclusief het voorstel van me vrouw Romijn aan te nemen. De verlichting van bovengenoemde we gen zal uitgevoerd worden met na- trium-verlichting, waardoor onge twijfeld een grote verandering zal ontstaan. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 u.). TOENEMENDE WIND. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, morgen later op de dag enkele verspreide opklarin gen en matige tot krachtige, in de kustprovincies tijdelijk har de of stormachtige Zuid-Weste lijke wind. Weinig verandering fn temperatuur. Een clandestiene riool-legger De riolering van Voorschoten was het eerste punt van de rondvraag. De heer C. v. d. Hulst hield een zeer uitvoerige bespreking over het pol- derpeil van de Noord-Hoflandse pol der en over het rioolwater van de Leidseweg. Hij sprak over deze aan gelegenheden uit persoonlijke erva ring, opgedaan als voorzitter van de Noord-Hoflandse Polder. Hij greep hierbij terug naar het verleden en gaf een uitvoerige beschouwing hoe een en ander in de loop der .jaren was ontwikkeld. Bij de jaarlijkse schouw in 1946 is komen vast te staan, dat er zich op de Leidseweg een clandestiene uitlaat van het rioolwater in het polderwater be vindt. Met nadruk verzocht spr. te laten onderzoeken, wie deze uitlaat heeft aangebracht, daar deze er ligt zonder schriftelijke vergunning van de gemeente of provincie en zonder vergunning van het Polderbestuur. De voorz. deelde mede, dat hij een l ander zou onderzoeken. Ook de heer Dekker besprak breed voerig deze kwestie. Wat is de die pere oorzaak van al de klachten? Ligt de riolering wel op de juiste diepte? Deze spreker verzocht een uitvoerig rapport op te maken over de hoedanigheid van de huidige rio lering. Mede in verband met uit breidingsplan zou dit de gemeente van groot nut kunnen zijn. En als laatste sprak mevr. Romijn over de riolering, toegevend niet technisch deskundig te zijn, alleen maar vast stellend, dat de bewoners op de Leidseweg veel hinder van de rio lering ondervinden. De heer Buwalda informeerde hier na hoe het staat met het gemeente lijke industrieterrein. De voorz. deel de mede, dat er verschillende lief hebbers waren geweest, maar dat bebouwing en vestiging zijn afge stuit op de bekende moeilijkheden van deze tijd: bouwvolume en bouw- mogelijkheid. Of Voorschoten lid is van het Bouwcentrum? Deze vraag v/erd gesteld door mevr. Romijn. De voorz. zal dit in overweging nemen. Aan het einde gekomen sprak de ^oorz. een afscheidswoord tot de he ren dr. J. F. Sirks en A. W. van verlaten. De heer Sirks gaf daarna Leeuwen, die beiden de raad gaan een toelichting op zijn heengaan. Evenzo de heer Van Leeuwen. ZOETERWOUDE K.A.B. De pl. K.A.B. hield haar derde ontwikkelingsavond, welke in het teken stond van het Credo- Pugno-werk, waarvoor het bestuur de oud-districtsbestuurder A. v. d. Veld had uitgenodigd om de leden over dit onderwerp iets naders te vertellen. De voorz., de heer J. v. d. Ploeg, sprak zijn voldoening uit ever de opkomst, waarna de spreker een duidelijke uiteenzetting zag over het werk en het doel van de Credo- Pugno-club. Nadat even gepauzeerd was kwam men tot een vlotte ge dachten wisseling over het behan delde onderwerp. Hierna kwam een nieuw punt in bespreking n.l. de begroting, die en kele dagen van te voren aan de le den was toegestuurd. Het doel van deze bespreking, meer inzicht te ge ven aan de leden van de moeilijk heden en mogelijkheden van de afd. is hierdoor ten volle bereikt, het geen duidelijk naar voren kwam bij het behandelen van verschillende posten die op de begroting voorkwa men, waarover nogal eens een hartig woordje werd gesproken. Bij de rondvraag bleek er nog een lid te zijn, die het met 't voorgestelde be leid van het bestuur niet eens was. ZOETERMEER Vroeg of laat in de val. Drie jaren geleden werd een inwoner al hier opgelicht voor een bedrag van 175,terwijl eveneens een gouden horloge werd verduisterd. Een de zer dagen werd een zekere J. B. uit Den Haag door de rijkspolitie alhier aangehouden, die inmiddels heeft bekend vorengenoemde feiten te hebben gepleegd. DE ZILK K.V.P. Voorz. v. d. Ploeg wens te de secretaris, het raadslid Jac. Out, geluk met diens herstel. Het ledental bedraagt 399; de financiën waren in orde. In de verificatiecom missie werden benoemd de heren C- de Winter en Ch. Rooyakkers. De stemming voor de groslijstverkie zing Prov. Staten werd bepaald op 19 Febr. De heren L. Duivenvoorden en C. v. Berkel werden met over grote meerderheid herkozen. Een uitvoerige discussie werd gevoerd over een resolutie door de heer W. Prins ingediend met betrekking tot de bekende uitlating van prof. Rom- me. Hieraan namen deel de voor steller, de voorzitter en pastoor Hansen. ROELOFARENDSVEEN Brug gelegd zonder toestemming. Het bestuur van de voetbalver eniging DOSR alhier had een brug doen aanleggen van de wegberm naar het clubterrein. Dat was ge beurd zonder toestemming van Pro vinciale Staten, zodat drie bestuurs leden zich voor de kantonrechter moesten verantwoorden. „Tien gulden boete" meende het O.M. De kantonrechter maakte er vijf gulden van. HAAGSE RECHTBANK. IS MUIZENTARWE VERGIF? De werkster A. C. V. te Leiden heeft zich te verantwoorden gehad omdat zij in koffie muizentarwe had gedaan en op die wijze getracht haar ouders om het leven te brengen. De vader was overleden, de moeder had van het vergif geen nadelige gevol gen gehad. De vader leed in ernstige mate aan suikerziekte. De recht bank heeft nu een onderzoek gelast over de vraag in hoeverre muizen tarwe voor mensen vergiftig moet worden geacht. De Officier had tegen verdachte, die niet toerekeningsvatbaar werd geacht, plaatsing in een krankzin nigengesticht gevraagd. LAATSTE BERICHTEN HET ONGELUK MET DE AMERIKAANSE D. C.-6. Over het ongeluk met de D. C-6 van de „American Airlines" ver neemt het A.N.P. nog het volgende van de zijde der maatschappij: De gezagvoerder had, toen de DC 6 boven de plaats Altheimer in Arkansas vloog, de schroef van de vierde motor in de neutrale stand geplaatst omdat deze niet goed liep. Juist voordat men zou gaan landen op de landingsbaan 36 van het vlieg veld Dallas rapporteerde hij, dat de machine begon te zwenken en naar links af te draaien. Hierbij sloeg eensklaps de vierde motor af. Het was onmogelijk nog genoeg snelheid te maken om weer te stijgen en de linkervleugel kwam in aanraking met een hangar. De machine geraak te in brand en het vuur sloeg over op drie belendende gebouwen. De brand was dus, in tegenspraak met vorige berichten, niet reeds in de lucht uitgebroken. Dit ongeluk maakt een einde aan het Amerikaanse veiligheidsrecord van de American Airlines, de groot st luchtvaartmaatschappij in de Ver. Staten. Het laatste ongeval met dodelijke afloop gebeurde in Maart 1946. SCHEEPSBERICHTEN AKKRUMDIJK 29 Nov. van New Orleans naar Londen; AMSTELDIEP 30 Nov- van Bremen te Antwerpen; AMSTELDIJK, 29 Nov. van Rotter dam te New-York; AMSTELSTAD 2 Deo. van Rotterdam te Galveston verwacht; ARENDSDIJK 29 Nov- v. Rio de Janeiro; BAARN 29 Nov. van Callao naar Port Chicama alwaar 30 Nov. verwacht; BLIJDENDIJK 29 Nov. van Durban; BLOMMERSDIJK 29 Nov. van Genua; DALERDIJK 29 Nov. van Balboa; DELFTDIJK, 29 Nov- van San Francisco; DELFSHA- VEN 30 Nov. te Buenos Aires; HOOG KERK 29 Nov. van Portsaid; JAVA, pass. 29 Nov. Elba Cape (Rode Zee): JOH. v. OLDENBARNEVELT 30 No vember pass. Kaap Bon; KOTA IN- TEN 29 Nov. oj 680 mijl Z-O. van Ceylon; ZUIDERKRUIS pass. 29 No vember 11 uulr Colombo; ALUHARD 29 Nov. 90 mijl van West Cape Blanco; PRINS ALEXANDER 29 Nov. van Montreal; PRINS JOHAN WILLEM FRISO pass. 29 November Dover; PRINS FREDERIK HEN DRIK 29 Nov. te Valencia; PRINS WILLEM II 28 Nov. 400 mijl Key west PRINS WILLEM V pass. 29 Novem ber Gibraltar- SIGARETTEN, SIGAREN en tabak een welkom ST. NICOLAASGESCHENK. Speciaal voor Sinterklaas kunt U bij ons een keus doen uit 80 verschillende merken sigaretten, o. a. grote dozen van 50 st. en assortimenten van 100 stuks. Tevens originele Engelse, Amerikaanse en Egyptische importsigaretten. Grote sortering shag en rooktabak o. a. half ponds' pakken rooktabak a 2.50, een leuk cadeau. Een pracht collectie sigaren uitsluitend van le klas fabrie ken, teveel om op te noemen. 4188 Exportsigaren en assortimentkisten in alle prijzen enalles in SPECIALE ST. NICOLAASVERPAKKING. KEES DE BOCK NAJADE-KLEOING TRICOT BLOUSES, zulvar wol f 18.en f23.85 TRICOT ROKKEN, zuiver wol vanaf f 19.75 MODEMAGAZIJNEN Garages te huur, Ned. i 3? Donderdagavond 1 Dec. lichtbouwplaten Industrie. Prijsjassen om carbonado ..Factotum". Maredijk 171. bij J. H. v. d. Ploeg. Boek Tel. 24370. 6109 horsterweg 11. Oud Ade.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3