Gemeenteraad van Zoeterwoude -flauive- '-SS& HOEST -ABimsloOP »,St. Cosmas" kreeg een geestelijk adviseur WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 POST VOOR TROEPENSCHIP „KOTA INTEN". Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Kota Inten', welke in één der tussenha vens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 8 December a.s. in Ne derland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „aan boord van het troe penschip „Kota Inten" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. TIJDELIJKE BEPERKING GEZINSHERENIGING TE BATAVIA. Van officiële zijde wordt bekend gemaakt: in verband met berichten, als zou worden overwogen de ge zinshereniging voorlopig stop te zetten, kan het volgende worden medegedeeld. Wegens de moeilijke huisvestings situatie te Batavia, welke thans nog tijdelijk zal worden verzwaard door bijzondere maatregelen in verband met de souvereiniteitsoverdracht, zal het noodzakelijk zijn de gezinsher eniging geduren'de enige tijd sterk te beperken. Immers, Batavia speelt bij deze materie een overheersende rol, aangezien het overgrote deel der gezinshereniging nu eenmaal over Batavia geleid moet worden. Nu in verband met de souvereini teitsoverdracht velen, die deel van de Indonesische regering zullen uit maken zich naar Batavia gaan ver plaatsen, en voor hen accomodatie gevonden moet worden, spreekt het vanzelf, dat dientengevolge de toch reeds zo ongunstige huisvestingssi tuatie te Batavia nog meer overbe last zal worden. Om die reden is bovengenoemde tijdelijke beperking onvermijdelijk. Het bovenstaande wil overigens niet zeggen, dat in bijzondere geval len gezinshereniging voorlopig niet meer mogelijk zou zijn. HET RUWIEL MET HULPMOTOR MOTORRIJWIEL VOLGENS LEEUWARDER RECHTBANK. De Leeuwarder rechtbank gaf he den bevestigend antwoord op de vraag of een rijwiel, toegerust met een hulpmotor, in casu een „Mos quito", moet worden beschouwd als een motorrijwiel in de zin van de motor- en rijwielwet. Met vernietiging van net vonnis van de kantonrechter, die ook een veroordelend vonnis had uitgespro ken, werd de verdachte, die een proefproces had uitgelokt, veroor deeld tot f 1.boete of één dag hechtenis. BEURS: IETS BETER. De stemming was gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs iets be- hagelijker. Deze behagelijkheid werd echter enigszins getemperd door de houding van het hoofdfonds, de olies, met uitzondering van Kon. olies, dat onder lichte ver koopdruk blijft staan. De staatsfondsenmarkt was welis waar zeer stil, maar in doorsnee toch goed prijshoudend. Hier en daar vielen fractionele verschillen naar beide zijden te constateren. ONVOLDOENDE WATER VOOR SCHOKLAND Schokland, dat eens een eiland in het IJselmeer was is door inpoldering vasteland" ge worden, en toch ook eiland geble ven. Alleen is Schokland nu een eiland in de Noord-Oostpolder. Het troont hoog boven het polderland met het gevolg, dat de druk van de waterleiding vaak niet voldoende is voor Schokland. De bewoners blij ven van water verstoken. In zo'n waterarme periode rijden de Schoklanders met een tankwa gentje naar het polderland en tan ken daar bij een der langs de weg staande pompen een voor enige da gen voldoende watervoorraad. LEIDEN, BREESTRAAT 143, TELEFOON 25873 Gisteravond kwam de Raad van Zoeterwoude bijeen. Opklapbare waarschuwings borden. In het verband met het schrijven van B. en W. gericht tot Rijkswater staat voor het plaatsen van borden met het woord „school" .is bericht ontvangen, dat hierop door boven genoemde instantie wel kan worden ingegaan, indien de borden tweede lig gemaakt worden zodat ze onder en na schooltijd dichtgeklapt kun nen worden, daar z>. anders een be lemmering voor het verkeer vor men. B. en W. stellen voor nu maar geen borden te plaatsen in verband met deze terugkerende werkzaam heid, die te grote financiële gevol gen zou hebben. De heer v. d". Ploeg stelt voor dit door het onderwijzend personeel te laten verrichten, waar op de voorz, zegt, dat de gemeente geen zeggenschap heeft over het on derwijzend personeel van. een bij zondere school. Tenslotte zal, zulks op verzoek van één der raadsleden, een beroep gedaan worden op het desbetreffende schoolbestuur. Wat lezers schrijven Een .gemartelde" lezer klaagt ons zijn nood, omdat hij diep geschokt is door ons berioht, dat een Kerst mannetje in het koude water van de Amerikaanse rivier de Ohio is ge vallen, terwijl een ander blad meld de, dat het Sinterklaas is geweest. „Wie was het nu, of waren ze het allebei?" is de kreet uit zijn ge prangd gemoed. Wij hebben zielsmedelijden met deze ongelukkige lezer, te meer daar wij hem een nieuwe schok moeten toebrengen, U moet het, vooral in deze'dagen, aan niemand vertellen, maarin Amerika kent men Sin terklaas niet! Daar kent men alleen het Kerstmannetje, dat er Santa Claus heet en dezelfde milde functie uitoefent als bij ons Sinterklaas, 't Is wel jammer voor de kleine Ameri- kaantjes, maar onze goede Sint is nooit in Amerika geweest. Misschien heeft Zwarte Piet er bezwaar tegen gehad om zoveel familie tegen het iijf te lopen. Overigens heeft Stads- kok niets met het geval te maken, aangezien het Kerstmannetje in de Ohio is gevallen en niet in de huts pot. AUTORIJDEN BIJ MISTIG WEER De K.N.A.C. wijst er op, dat bij dichte mist het voeren van een ver lichting voor alle voertuigen, ook rij wielen en karren, verplicht is. Bij mist is het rijden met stadsuchten of gedimde koplampen voor auto's aan te bevelen. Bij dichte mist krijgt men het beste resultaat met gedimae kop- 'ampen. Het verdient aanoeveling >m een mistlamp te gebruiken, die O laag mogelijk moet worden aange- racht aan de urkerzij de, terwijl de lichtbundel naar iechts moe: vallen. Voorts is een schrijver binnenge komen van de Ned. Herv. Gemeente naar aanleiding van het door de R.K. Middenstandsver. „De Hanze" gesteunde verzoek om inlichtingen omtrent de gehouden aanbesteding van de restauratiewerken aan de Ned. Herv. Kerk, welke geschiedt met subsidie van de gemeente Zoe terwoude. Hierin wordt betoogd, dat vanuit Den Haag de richtlijnen zijn aangegeven over de wijze van aan besteden. Zodoende is door monu mentenzorg en de architect een lijst samengesteld van aannemers, die een uitnodiging ontvingen. Hier op kwamen voor: Groen en Berg man, Hazerswoude; K. Burgy, Lei den; Huurman, Delft en P. Hulsbos, Haarlemmermeer. De aanbesteding had tot gevolg dat Groen en Berg man met een bedrag van f 78.930, als laagste de gunning v h. werk ver kreeg. Ontheffing Winkelsluitingswet is verleend voor 1, 2, 3, 22 en 23 De cember a.s. tot 's avonds 9 uur. Aan de walkant tegenover het Raadhuis zal een hek geplaatst wor den voor de buspassagiers. Gladde Miening. Van Prov. Waterstaat is schrijven gekomen, waarin verklaard wordt, dat volgens een onderzoek ter plaat se door een bouwk. opzichter en in genieur, de Miening in orde is. De heer v. d. Ploeg vindt dit een be lachelijk antwoord en stelt voor de heren a.s. winter uit te nodigen als de weg glad is. Ten slotte wordt be sloten opmetingen te laten verrich ten omtrent de ronding van de weg. De heer Onderwater licht nog toe, dat hele karwei slechts zal bestaan uit het ophogen van de taluds door middel van graszoden en het aan brengen van een laag bitum aan de lage kanten. Prijsopgaaf was bin nengekomen voor het plaatsen van 3 gasradiatoren van de fa. Elder- horst, alhier, voor f 635,en het behang- en schilderwerk van H. van Wilsum, alhier voor f 452.in de raadzaal. Op voorstel van B. en W worden bovenstaande werken ge gund aan bovengenoemde aanne mers, als zijnde de laagste inschrij vers. Het restant, zijnde f 363.zal worden besteed aan de verdere bij komende werkzaamheden. Op voorstel van B. en W. wordt het schilderwerk aan de onderwij zerswoning gegund aan de laagste inschrijver, A. v. Remmen, alhier, voor f 364. De raad verleende haar goedkeu ring naan een plan tot onteigening van de laan van H. G. van Leeuwen, H.R., alhier. Tot de minister van onderwijs zal een verzoek gericht worden om het mogelijk te maken aan het Bijz. Onderwijs een vergoeding te geven van f 2i.per kind voor het g.l.o. en f 23.25 voor het v.g.l.o. De heer v. d. Ploeg, sprekende namens de Kath. fractie, vindt deze bedragen te laag. Logisch is, dat B. en W. wel met dit bedrag komen, daar dit waarschijnlijk wel in over leg met de schoolbesturen is vastge steld. Ons is echter bekend, aldus spr., dat er in verschillende scholen werkz amheden achterwege bleven bij gebrek aan contanten ik noem 'n verzakking van de gang v. d. jon gensschool aan de Schenkelweg, 'n hoognodige voorziening aan de erf- scheiding v. d. speelplaats van de meisjesschool in de Zuidbuurt. Wij achten het mogelijk dat deze be spreking voor de schoolbesturen aanleiding zal zijn om te reclame ren, waardoor wij de gelegenheid krijgen hierin nader te voorzien. Zoals de zaken nu staan, moeten wij accoord gaan met het prae-advies. ~e voorz. verklaart zich bereid, nieuwe verzoeken de nodige aandacht te schenken. Op voorstel van B .en W. wordt aan het bestuur van de St. Pancratiusschool voor buitengewoon l.o. te Leiden behalve de verplichte bijdrage ad f 15.per kind evenals vorige jaren f 15.per kind gegeven. H. Rietveld zal elke maand een vergoeding van f 4.80 krijgen voor vervoerskosten van een kind naar een school voor bui tengewoon l.o. te Leiden. Op voor stel van B. en W. wordt de onder wijzerswoning op de Dorpstraat verhuurd yoor f 25 per maand aan de heer Kouw. De begroting. hoopte dat nu voor 1950 de Zuid- buurtse weg, blijkens de raming ad f 400 weer bomen zal krijgen, ook de andere straten een beurt zullen krij gen. Op hoofdstuk 13 aangekomen, vraagt spi. nogmaals naar een Grondbedrijf.- Tot voor kort heette het, er is geen grond. Nu is er grond maar nu is er weer geen grondbe drijf. Teruggaande op hoofdstuk 8 ver zoekt spr. het presentiegeld voor de commissie voor wering van School verzuim weer uit te geven. Aan het slot meent de heer v. d Ploeg hier mede te kunnen volstaan. Nu ivas het ook weer niet goed De voorz. antwoordde de heer v d. Ploeg en zette allereerst uiteen, dat de gemeente de kans heeft gekre gen om na de oorlog 'zich een auto San te schaffen, hetgeen B en W toenmaals niet verantwoord achtten Voor de weinige dienstreizen, vooral nu politie en brandweer ook niet meer bij de gemeente behoren, wordt gebruik gemaakt van open bare vervoermiddelen,, hetgeen na tuurlijk aanmerkelijk goedkoper is. Wij blijven, aldus spr. echter niet thuis, maar zullen zeer zeker indien nodig er op uittrekken. Wat de sub sidie aan bad- én" zweminrichtingen aangaat,doet de voorz. mededeling dat hij hierover met een deskundige de toestand bestudeerd heeft en dat zulks wel mogelijk ?ijn. doch dan zal dit met grote uitgaven gepaard moe ten "gaan, hétgèèn spr. voor Zoeter woude niet verantwoord acht. Het rioleringsplan met eventueel zuive ringsinstallatie is in voorbereiding. Daar hoopte de voorz. spoedig nade re inlichtingen over te kunnen ver strekken. Verbazing over schoolarts „Uw klachten, wat betreft de schoolarts hoor ik met verbazing aan", aldus de voorz. Wij meenden dat de dienst uitstekend verliep en hebben daarover onze tevredenheid meermalen geuit B. en W zullen de ze klachten onderzoeken en indien nodig stappen doen. De voorz ging hierna uitvoerig in op het punt: onderhoud wegen. Voor 1950 is geraamd de herbestrating Rijnegommestraat, het maken van betonnen banden langs de Vrouwen- weg en het leveren van grind voor de Geerweg, Vlietweg, Weipoortse weg en Kerkepaden. Vervolgens ont spon zich een debat over 't Water tje, waar de gemeente zich had voor gesteld door het slaan van een be tonnen damwand met betonnen balk waarover de „beruchte" granietblok"- ken, waarop de heer v. d. Ploeg de voorz. verzocht, of er niet ergens in de gemeente een gaatje was, waarin die graniet blokken weggestopt zou den kunnen worden. B en W stellen ;voor aan de Ver „Veilig Verkeer" Leiderdorp-Hoge Rijndijk in navolging van de ge meente Leiderdorp f 25 subsidie te verlenen, waartoe werd besloten. Aan de Ver. „Koningin Wilhelmi- nafonds" wordt een subsidie van een halve cent per inwoner, is f 27.88 ge geven. De heer v. d. Ploeg stelt voor naar aanleiding van het punt v. d. begro ting: beloning voor vaccinatiën en lijkschouwingen deee post met f 100 te verhogen, waartoe werd besloten na stemming. Tegen stemde de heer G. P. v. Leeuwen. De voorz. antwoordde de heer v. d. Ploeg omtrent de gevaarlijke toe stand der huizen a. d. Schenkelweg. De huiseigenaren hebben opdracht tot reparatie gegeven maar de aan nemer laat op zich wachten. Daarom is de gemeente niet in staat te gaan procederen. Aan de leden van de Commissie tot wering van School verzuim zal het presentiegeld weer uitgekeerd worden. Voorstel van B en W in verband met subsidie aan bewaarschool van de pgróchig van de H. Kruisverhef fing om deze kwestie aan te houden, daar een nieuwe regeling 'in voorbe reiding is. Subsidie jeugdverenigingen Aan de drie parochiële jeugdver enigingen zal elk f 250 subsidie wor den verleend. Ook wordt toegestaan een subsi die groot f 25 aan de Ver. Ned. Fa brikaat, wegens het groot belang voor de plaatselijke industrie. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat grote veranderingen in het uit breidingsplan in voorbereiding zijn, daar Ged. Staten van oordeel zijn, dat meerdere gebouwen geplaatst dienen te worden op de beschikbare grond. Ook het Watertje zal grote veranderingen ondergaan, aldus spr., door omlegging van het vaarwater. Tenslotte wordt de begroting vast gesteld en wel voor de gewone dienst op f 271.940,96 en voor de ka pitaaldienst op f 282.140,35 Aan de R.K. Ver. Het Wit Gele Kruis" wordt ten behoeve van de TBC-bestrijding f 400 subsidie ge geven. De rondvraag werd benut door de heer v. d. Velden over een parkeer verbod voor de Rijnegommerstraat en door de heer J. H. v. d Ploeg over de plaatsing van hoge lichtmas ten op en nabij de Nieuwe Provin ciale weg. Hierna sluiting. Die krampachtige hoestbui lat U i nog d beklemde borst 6naUt pijnlijk naar lucht! Spaar llw longen en neem nog vandaag de ver zachtende. sijjinoplossende De heer v. d. Ploeg, sprekende na mens de begrotingscommissie, merk te op. dat de commissie de Stukken te laat zijn toegezonden voor een se rieuze bestudering. Allereerst stelt spr. vast dat f 25.plus f 15.ge raamd is voor reis- en verblijfkos ten van de ambtenaren. Het gaat mij niet om deze bedragen, maar deze ramingen bewijzen, dat B. en W. weinig of geen waarde hechten aan beter contact met bureaux en departementen, wat vooral voor volkshuisvesting van zeer groot be lang is. Vervolgens vroeg spr. op heldering omtrent subsidie bad- en zweminrichtingen, die, pro memorie geraamd is. Dienaangaande wijst spr. op de keuring van zwemwater, welke heeft plaatsgevonden in aan liggende gemeenten met treurig re sultaat! De riolering en de polders. Spr. wijst voorts op het grote ge vaar voor de volksgezondheid, dat ontstaat door de rioleringen, uit mondende in polders en buitenwa ter. Klacht over de schoolarts Aangekomen op het punt bijdrage schoolartsendienst wijst spr erop, dat uitgegeven is in 1949 f 965.81 en ge raamd in 1950 f 1081,32. Ik weet niet, aldus de heer v. d Ploeg, of wij de bevoegheid hebben om invloed uit te oefenen bij de be noeming van de schoolarts maar in het algemeen is ons standpunt dat op 'n kath. school 'n kath. arts be hoort te werken. Geneeskundig on derzoek op onze scholen is prachtig, maar dan zal er rekening mede ge houden moeten worden met onze kath. opvattingen. Ons bereikten klachten, dat de schoolarts adviezen geeft, die voor ons, katholieken, niet te aanvaarden zijn. Spr stelt er prijs op de mening van B en W hierover te horen. De heer v. d Ploeg wijst voorts op gevaarlijke toestand van sommige huizen a. d. Schenkelweg, ondanks bezoek door Bouw- en Wo ningtoezicht en een inspecteur van Volkshuisvesting en verzoekt B en W. maatregelen te nemen. Voorts achtte spr. de geraamde post ad f 4630.voor onderhoud wegen enz., zeer laag en ziet de we gentoestand somber in. Door de ra ming van f 200 voor aankoop en on derhoud van gereedschappen hoopt spr. dat dit voldoende is, daar de gemeente anders misschien weer het een en ander moet gaan lenen, het geen vroeger jaren wel eens gebeur de! Meer bomen! Voorts pleitte de heer v. d. Ploeg langdurig voor „groenmaken" der gemeente door middel van aanplan ting van bomen en heesters. Hij Plechtige installatie De laatste vergadering in dit jaar, welke de afd. Leiden van de R.K. Bond van Kapperspersoneel ,,St. Cosmas" gisteravond in ,,'t Raedt- huys" hield, vormde een prachtig sluitstuk van deze actieve afdeling van de K.A.B. te Leiden om dat op het programma stond de installatie van de onlangs benoemde geestelijk adviseur, de weleerw. heer J. A. v. Adrichem. Na opening der vergadering door de voorzitter, de heer E. M. Lange- zaal, heette hij allen hartelijk wel kom, in 't bijzonder kapelaan J. A. Adrichem, de heer W. Scheep maker uit Utrecht, administrateur van „St. Cosmas", de voorzitter van de afd. Leiden der K.A.B., de heer Oyen en de penningmeester, de heer de Kruyff. Spr. wees er hierna op, dat dit de laatste vergadering was in het jaar, in verband waarmede hij een terug blik wierp over het in het afgelopen jaar verrichte werk. Veel is er weer gedaan; in 't bijzonder door ver schillende bestuursleden. Onder de leden zijn er nog immer, die zich er lleen toe gedrongen gevoelen, in dien zij er van kunnen profiteren. A*ahgezien: er nog zovele misstanden zijn in het bedrijf ook al is er sinds de bevrijding zeer veel bereikt vroeg spr. aller steun en mede leven bij alle acties, die worden op touw gezet,. Gezamenlijk moet het Werk gedaan worden, dan kan men ook gezamenlijk de vruchten pluk ken. Nadat het bondslied was gezon gen volgde voorlezing der notulen van de vorige vergadering en deed voorz. verschillende mededelin gen. Voor 'n zieklid, uit Indonesië teruggekeerd, zal met Kerstmis een pakket klaar gemaakt worden. De jaarvergadering zal op Dins dag 31 Januari worden gehouden. Reeds nu vroeg spr. hiervoor aller belangstelling. Op die bijeenkomst zal de eigen toneelgroep optreden. Verder wees spr. op ledenwer vingsactie van de Ned. Bond „St. Cosmas". Leiden heeft nagenoeg alle R-K. kapsters en kappers geor ganiseerd. doch voortdurende actie blijft geboden, omdat er steeds jon ge mensen in het vak komen. Spr. wekte de leden hierna op e.v. arbeidsgeschillen onmiddellijk aan het bestuur ter kennis te bren gen, zulks om teleurstellingen te voorkomen. Op Dinsdag 18 December zal een excursie gehouden worden naar de Bisschoppelijke Nijverheidsschool waarvan de expositie op de ten toonstelling „De Mens en zijn Ar beid" zulk een voorname plaats heeft ingenomen. Hierna volgde de installatie van de nieuwe geestelijk adviseur. Deze plechtigheid werd ingeleid met gra- mofoonmuziek. Vervolgens sprak de voorzitter een hartelijk welkom tot kapelaan v. Adrichem die Zondag jl. zijn koperen priesterfeest mocht herdenken. Spr. verheugde er zich over, dat kap. v. Adrichem te Heem stede adviseur voor de KAB was, waardoor men verzekerd kan zijn van zijn belangstelling voor de ar beidersbeweging. Spr. hoopte op daadwerkelijke medewerking van de nieuwe adviseur als geestelijk raads man bij de voorkomende vraagstuk ken. Na een uiteenzetting van de werkwijze van bestuur en afdeling, zegde spr. aller medewerking toe bij het werk dat de adviseur wacht. Spr eindigde met de wens, dat hij spoe dig de populariteit moge bezitten, die een leidinggevend persoon nu eenmaal behoeft. Na deze installa tie rede, volgde een gelukwens van een klein meisje, dat deze wens ver gezeld de-ed gaan van een bloemen hulde. Ook de secretaris der advies commissie sprak een woord van wel kom, onder aanbieding van een por tret van Mgr P. J- Huibers, door een der leden met potlood vervaardigd. Kapelaan v. Adrichem, hierna het woord verkrijgend, zeide dat de ver wachtingen, cüe hij van St. Cosmos koesterde, verre zijn overtroffen door dit origineel onthaal Hij dankte de voorz. voor zijn vriendelijke woor den bij zijn installatie, waaruit hem duidelijk gebleken is welk een gro te saamhorigheid in deze afdeling heerst. Daarna aanvaardde hij dit adviseurschap volgaarne. Overeen komstig het KAB-affiche „Goal' constateerde spr, dat hier werkelijk doel getroffen wordt. Spr. hoopte dat de goede geest moge blijven bestaan en hij zegde volgaarne toe daaraan een steentje te willen bijdragen. De hartelijke ontvangst, welke hem in Leiden en speciaal in deze 'afde ling ten deel was gevallen, deed hem heel goed en was voor hem een bewijs, dat de eerbied en waardering voor de priester in Leiden zeer groot Spr. trad hierna in een nadere beschouwing over het werk der KAB en zeide zich erover te verheu gen, dat in tegenstelling met vóór de oorlog nu zulk een voorname plaats aan het culturele leven wordt ingeruimd, waardoor meer aandacht wordt geschonken aan de geestelij ke waarden van de mens. Ook het kapperspersoneel kan door zijn bijzondere positie hiertoe veel bijdragen. Een goed gesproken woord te ï'echter tijd en plaats en weloverwogen kan voor vele zoekenden een goede daad zijn. Inleiding W. Scheepmaker Na een korte pauze sprak de heer W. Scheepmaker uit Utrecht, admi nistrateur van „St. Cosmos" over het belangrijke onderwerp: „Loon- en prijspolitiek en de komende wachtgeld- en werkloosheidsverze kering". Aan de hand van de thans overal geldende hoge prijzen voor de nood zakelijkste levensbehoeften, wees spr. op de bestaande wrijving tus sen lonen en prijzen. Om enig idee te geven van de be staande verhoudingen, gaf spr. een uiteenzetting over het tot stand ko men van de prijs van een artikel. Daarbij wees hij er op, dat de lonen thans geen sluitstuk zijn van de prijsvorming. Integendeel, het is èen zeer belangrijk essentieel deel van de prijsvorming. Er zijn tal van factoren, die de prijsvorming on gunstig beïnvloeden. Het feit, dat ons land ^rm is aan grondstoffen, beïnvloedt onmiddellijk, de prijs on zer artikelen. De grote bevolkingsaanwas in ons land biedt eveneens vele moeilijk heden. Ons economisch bestel dient daarmede ten zèerste rekening te houden. Het kleine stukje grond, dat Nederland heet, moet zo exploi tabel mogelijk gemaakt worden. Op 'n klein terrein moet werkgelegen heid zijn voor vele mensen en dit is thans meer dan ooit nodig, nu de bevolkingsaanwas zo groot is. Ten aanzien van de loonpolitiek in diverse bedrijven, zeide spr., dat er voor het kappersbedrijf na de oor log veel verbetering is gekomen, al zit men hier nog steeds met ver schillende factoren aan de loonpoli tiek vast, waaronder het verval en de provisie de grootste zijn. Spr. vraagt zich af, of de door de Vakcentrales voorgestelde 5 pet. loonsverhoging van enige invloed zal zijn op het levenspeil, want de te verwachten hogere prijzen voor artikelen zuHen deze loonsverhoging nietig doen zijn. Wat de algemene toestand betreft, zeide spr., dat we ondanks alle zor gen hier te lande toch nog in een pa radijs leven, vergeleken bij het bui tenland, waar de arbeidstoestanden, de woningnood, de hygiënische wan toestanden veel groter zijn dan hier. Daarom wekte spr. op waardering te hebben voor wat hier bereikt is en tot een getrouw volgen van de leiders der Katholieke vakbeweging. Vervolgens deed spr. enige mede delingen over de komende wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Spr. betreurde het, dat dit eerst in 1950 het geval zal zijn, omdat daar door vier hausse-jaren ongebruikt zijn voorbijgegaan. Over de uitvoering van deze rege lingen is het bestuur van ,St. Cos mas" actief en spr. is er van over tuigd. dat de invoering er van weer een goede stap verder is in de so ciale voorzieningen van het bedrijf. Na een korte gedachtenwisseling sprak de voorz. een hartelijk dank woord tot de heer Scheepmaker oor zijn interessant betoog, waarop een kernachtig slotwoord voor deze Welgeslaagde avond volgde. SIGARENWINKELIERS UIT LEIDEN PROTESTEREN. Tegen uitbreiding van aantal verkooppunten. In een ietwat rumoerige vergade ring, gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden, hebben ongeveer 60 sigarenwinkeliers uit Leiden en omgeving geprotesteerd tegen de uitbreiding van het aantal tabaks verkooppunten en het dalen van de winstmarge. Deze vergadering was bijeengeroepen door de gezamenlijke besturen van de Kath., Christelijke en Algemene Bond van Sigarenwin keliers, afd. Leiden, en stond onder leiding van de heer D. Spoor, die tot zware taak had het verloop in goe de banen te leiden. In een uitvoerige uiteenzetting vertelde de voorzitter hoe op 30 Juni 1949, toen de tabaks-distributie werd opgeheven, er in Nederland ong. 20.000 sigarenwinkeliers waren. Dit aantal is thans reeds meer dan ver dubbeld. Tabaksvergunningen wor den royaal afgegeven; voldoende controle op de verkoop is er niet; de Vestigingswet Kleinbedrijf vol doet niet. Vandaar dat enige tijd ge leden door de gezamenlijke bonden een protest-motie werd aangenomen. Opgemerkt werd hoe tegenwoor dig zelfs tabaksartikelen worden verkocht in watei'- en vuurwinkels, naast petroleum, zout, krenten, ro zijnen en klompen! Vele kruideniers verkopen thans weer tabaksproduc ten, evenals kappei's en caféhouders, terwijl zij voor 30 Juni 1.1. niet in het distributieproces waren inge schakeld. Aangezien, aldus de voor zitter, de erkende sigarenwink-Viers ruimschoots in de behoefte kunnen, voorzien, is deze verkoop op andere plaatsen dan in sigarenwinkels af te keuren. Daarom hebben de gezamenlijke Leidse besturen zich tot de grossiers gewend, met het verzoek slechts te willen leveren aan erkende verko pers. Vijf van de negen grossiers uit Leiden en omgeving hebben toezeg ging gedaan niet te zullen leveren aan zaken, die voor 30 Juni 1.1. geen tabaksproducten verkochten. Gros siers, die deze toezegging nog niet deden, worden hiertoe tot a.s. Zater dag in de gelegenheid gesteld. Hun namen worden aan de detaillisten bekend gemaakt. Geadviseerd werd slechts van die grossiers te kopen. De aanwezigen werden aangespoord zich te houden aan de bestuurs-aan- wijzingen en één lijn te trekken. Kleinere winstmarge. Voor de kerftabak is de winstmar ge met anderhalf procent verlaagd. Hiertegen hebben de drie gezamen lijke bonden in Nederland een pro test-motie ingediend aan het Bureau voor Kerftabakindustrie. De Leidse winkeliers, in vergadering bijeen, betuigden aan de hoofdbesturen ad- haesie voor deze protest-motie. Bo vendien werd een telegram verzon den aan het Bureau voor Kerftabak industrie, waarin gezegd werd dat Leiden het protest onderschrijft. Nog verschillende andere zaken werden aangesneden, geen verband houdend met de twee belanerijke ounten. In een uitvoerige rondvraag werd zoveel mogelijk op alle kwes ties een antwoord gegeven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2