LEIDSE HUTSPOT MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Maandag, 28 November. Welnu, het is dan zover! De Sint- Nicolaastijd is begonnen! De heilige man heeft Zaterdagmiddag vol statie z'n intrede gedaan in onze goede Sleutelstad. Hij deed dit speciaal voor de kinderen van de openbare lageie scholen, die hun Spaanse vriend op het Pieterskerkhof op wachtten en bij zijn aankomst per rijtuig een enorm gejuich aanhieven. Voorafgegaan door padvinders-mu- ziek en omstuwd doo- op feestbeluste kinderen trok het rijtuig naar de Stadsgehoorzaal, waar de Sint 700 kinderen toesprak en een nummer tje paedagogie weggaf. Verder was er poppenkast enz. En blij gingen de kinderen naar huis. Met een zak vol lekkers. Ja. hoe dat mogelijk is, weten we niet. Godfried Bomans zou het „een geheim van ons heilig geloof" noe men! Maa>- het is een feit dat Sin terklaas Zaterdagmiddag ook aan het St. Antonius Clubhuis arriveerde, om daar ontvangen te worden door de kinderen van de Buurtvereniging „Haagwegkwartier" en de Speeltuin vereniging „Wes-terkwartier". Het en semble Mary van Helvoirt bracht poppenkast, voordracht, goochelen, acrobatiek van twee kleine meisies zang en muziek. Laat ons de over vloedige tractaties niet vergeten. Toen om 5 uur de groep grotere kin deer) kwam. werd het helemaal een amusante boel! Maar alles mag ge slaagd heten. De twee verenigingen kunren dankbaar terugzien op deze middag. Maar voordat dit alle* had plaats gevonden. b'-acht St. Nico1 aas Vrij dagmiddag reeds een bezoek aan de Speel*uinvereniging „Ons F'la"d", die 300 kleuters van 3 tot 7 jaar in het ontsDannineslokaal van de Firma de Koster bijeen gedreven had De vrees was spoedig overwonnen en enkele peute-s waagden het zo waar een versie voor de goede Sint op te zeggen. Verder was er een Sin- terk^asverhaal met lidhtbeeMen ac- cordeonmuziek en tractatie. Dan kreeg ieder kind nog een pakje mee naar huis. En onze verwondering steeg ten tOD toen we bemerkten, dat ook in „Den Burcht" Zaterdag middag de heilige man ontvangen werd- Deze keer door de proter k'n- deren van ..Ons Eiland". „De Vrolüke Kabouters" speelden „Aooelsnoetie". Dan was er weer accordeonmuziek „Een kwartier voor God" De Advent de voorbereiding van vier weken voor Kerstmis is be gonnen. En vandaag is, zoals ook, voor de oorlog geschiedde, in de Har- tebrugkerk het dagelijks „Kwartier tje voor God" begonnen. Dit kwartiertje wordt iedere dag gegeven, (behalve Zaterdag en Zon dag) om 1 Yi uur. Vandaag werd het geleid door de zeereerw. heer pastoor N. Lohuis O.F.M. Dit kwartiertje van overweeing gebed en zan« moet worden gewaar deerd door allen, die zich ook mid den op de da? even willen losrukken uit een bedreigende en vaak reeds beklemmende sleur. Door Schriftuur-lezing en over weging komt ons vluchtige, voorbij gaande da^eliiks leven met al z'n zorg en striid plots te s+aan in het stralende i^ht van de Waarheid en van de Schoonheid der eeuwige WerVe1 iikheid. Gezamenhik gebed en zan<* brengt de aanwezige in een troostende en sterkende saamhorigheid van gelo ven en beminnen. KAP. J. A. v. ADWTnwvM yrwwn*' ZIJN KOPEREN PRIESTERFEEST Gisteren vierde kap. J. A. v. Adri- chem in de dekenale kerk zijn ko peren priesterfeest. Daartoe droeg de jubilaris 's morgens om 10 uur een plechtige Hoogmis op, hierbij geassis. teerd door zijn neef, kap. J. P. M. v. Adrichem uit Nieuwveen, en een oud-collega, kap. A. Danckaarts uit Hoorn. De kerk was geheel met ge lovigen gevuld. 's Middags vond in de pastorie van half twee tot half drie een receptie plaats, die eveneens druK be<.oe.U was. Tenslotte was er 's avonds een plechtig lof, waarbij de jubilaris werd geassisteerd door kap. Th. B. F. Plaat (St. Petruspar.) en kap. J. N. van Russum uit Heemstede. Kap M. L. M. Welling hield een feestpredi- catie over de waarde van het pries terschap. HET RESIDENTIE ORKEST Het programma van het derde abonnementsconcert van het Resi dentie Orkest dd. Donderdag 1 De cember a.s. in de Stadsgehoorzaal vermeldt de eerste uitvoering te Lei den van „Der Cornet" naar het ge dicht „Die Weise von Liebe und Tod des Cornet Christoph Rilke" van Rainer Maria Rilke, getoonzet door de Zwitserse componist Frank Mar tin. De zangpartij van deze Cantate voor alt en orkest, die is opgedragen aan Paul Sacher, dirigent van het Basler Kammerorchester, wordt ver tolkt door zijn landgenote Elsa Ca- velti, voor Leiden geen onbekende meer. De pianopartij van dit werk neemt de Haagse pianiste Roeli Ver hoog voor haar rekening. Het con cert wordt geopend met de Prolosus brevis" van de in 1944 overleden componist Jan van Gilse. Na de pau ze en tot slot wordt gesoeeld de 2e symphonie in D gr. t. van Johannes Brahms. Het geheel staat onder lei ding van Willem van Otterloo. en een piano-nummertje. De Sint gaf goede aanwijzingen over de speel tuin. En dat er tractaties waren be hoef' eigenlijk niet eens vermeld te worden Maar al deze vreugdevolle berich ten mogen ons toch niet weerhou den ook eens de andere zijde te be lichten van het stadsleven op Zater dagmiddag 1.1. Dat is dan de erger lijke zijde. Om even voor vijf liep de 59-jarige J. C. D., Lombokstraat 18, op de Zijlsingel, ter hoogste van de Evertsenstraat achter eer handwa gen, toen hij door een achterop ko mende personenauto werd gegre pen De wielen gingen O. over het lichaam en zwaar gewond werd hij naar het Acad Ziekenhuis ver voerd. Dit zou allemaal nog tot daar aan toe geweest zijn, ware de per sonenauto niet doorgereden Een an dere autobestuurder zag dit aan en zette de achtervolging in. Op de Heerensingel had hij de eerste auto ingehaald en werd de bestuurder, doordat hij klem gereden werd, ge dwongen te stoppen. Inmiddels was ook de politie aanwezig en toen de bestuurder uit z'n wagen gehaald werd, bleek het de 42-jarige Leide- naar G. D. te zijn, die onder sterke invloed van al even sterke drank verkeerde. Ter ontnuchtering werd hij in de Zonneveldstraat opgesloten. D. zal voor de officier van Justitie geleid worden. En zich dan te ver antwoorden hebben over onverant woordelijk rijden in staat van dron kenschap, enz., enz. Vanmorgen deel de men ons mede dat bij het slacht offer het levensgevaar geweken was. Er zijn gelukkig nog prettiger din gen dan zoiets als hierboven staat. Laat ons daarom liever denken aan het zilveren jubileum, dat ir. H A. Bol, als ingenieur bij de N.V. Meel fabriek „De Sleutels" a.s. Donder dag gaat vieren. En laat ons denken aan de bijzon dere vergadering van de Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas", afd. Leiden en Omstreken, welke morgenavond in ,,'t Raedthuys" wordt gehouden. Die bijeenkomst is' zo belangrijk omdat de nieuwe geest, adv. kap. J. A. v. Adrichem dan zal worden geinstalleerd. En omdat de bondsadministrateur W. Scheepma ker komt spreken. Maar niet iedereen kan naar die kappers vergadering toe. Want de ouders van de leerlingen van de R. K. U.L.O.-schooI ,Titus Brandsma", Vrouwenkerkhof 1, moeten morgen avond naar de ouderavond die om kwart over acht in het St. Antonius Clubhuis begint. Woensdagavond wordt een herhaling gegeven. Ook in het Clubhuis. Ook om kwart over acht. Dan is er nog een lezer die wil pro testeren tegen het doorlaten van schepen, wanneer het ophalen van een brug voor het verkeer grote be lemmeringen meebrengt. Hij was er b.v. getuige van hoe Donderdagmid dag om kwart voor twee de Haven- brug twaalf minuten openbleef voor het doorlaten van een lege schuit. Hoeveel mensen zullen hun trein of tram gemist hebben?, vraagt inzen der zich af. Hoevelen zullen er te laat op hun werk gekomen zijn? En hoeveel schoolkinderen zullen te laat geweest zijn? Het is moeilijk, dat weet schrijver wel. Maar hem dunkt dat vooral tijdens de spitsuren, 89, 122 en 56. de brugwachters moe ten zien of de schepen, die willen nasseren inderdaad noodzakelijke haast hebben. Anders kunnen zij be ter even wachten. Want op die Don- dex'dagmidHag hebben hij weet niet hoeveel mensen moeten wachten op een lege boot. En dat vindt schrijver niet nodig. Tja, wij begrijDen die klacht. En we zouden ook graag ver betering willen zien. Ook aan de Blauwpoortsbrug bv. Maar of het mogelijk zal zijn? Vanwege het vijf en zeventigiarig bestaan van de Ned. Bond van Han delsreizigers en -agenten hield de Leidse afdeling Zaterdag een feest avond in „Het Gulden Vlies". In een van die zaaltjes stond de heer J. v. d. Berg plotseling op en hield een n'no-'vn'le to^nraak tot de heren A. Brouwer en F. van Haarlem, die on afgebroken vijf en twintig iaar lang bestuurslid van de plaatselijke afde ling zijn geweest. En als zodanig he°l wat werk voor de Bond hebben verzet. En willen onze lezers nog even denker, aan de vervolg-cursus van pater Wijnand Sluys, die hedenavond om 8 uur in de gymnastiekzaal aan de Pot°ieterslaan wordt gehouden? De Tuintjesvereniging „Ons Be lang" gaf Zaterdagavond in „Den Burcht" een gezellige bijeenkomst voor de leden. De R.H.W.-wisselbeker voor grote tuinen, werd door twee man tegelijk gewonnen. Daarom mag iedere winnaar het kleinood een half jaar in z'n kast hebben. De wissel- prijs voor de potkweekwedstrijd werd niet toegekend. De kleurenfilm „Hol lands Glorie' werd vertoond. De heer Smit sprak namens de juryleden Voor de rest zorgden de toneelclub van de Ned. Rotogr. en het accor deon-duo „De Anja's". En toen de ouderen huistoe gingen, zette het jonge goed de stoelen aan kant. Om nog even te dansen. Op diezelfde avond werd in de Stadsgehoorzaal een uitvoering gege ven door het Eerste Leidse Klucht en Revuegezelschap van de revue- schets „Als je voor een dubeltje ge boren bent, krijg je nooit een kwar tje". De heer Nic. Rosier, die de lei ding had, mag tevreden zijn, hoewel de solozang iets beter gekund had. De balletten waren goed verzorgd. En de muziek was in handen van het Allround Sextet. Terwijl de heer L. Alphenaar voor de rest zorgde. De Kath. Gymver. „Victorie" meent voor de komende wedstrijden een extra-turnavond nodig te heb ben. En daarom worden alle leden, morgenavond om 7 uur in de Kath. H.B.S. verwacht. En herinnert u zich nog hoe Zater dag precies negen jaar geleden het openlijk verzet van de studenten der Leidse Universiteit aanving? Dit feit werd Zaterdag herdacht, toen in Den Haag een groot aantal aldaar wonen de oud-studenten bijeen kwam, on der leiding van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, die de betekenis van deze herdenking uiteen zette. De Leidse hoogleeraar, prof. dr. S. T. Bok sprak over de structuur van de hersenen en de Leidse student P. H H. Jonk man zei het een en ander over de problemen in de huidige studenten maatschappij. Bovendien werd er van een gezamenlijke maaltijd geno ten. De Leidse Broodslij tersvereniging „Verbetering zij ons streven" hield Zaterdagavond in „De Harmonie" het 52ste jaarfeest. „Binnenkort is een provisieverhoging te verwachten," vertelde voorzitter P. Woudwijk. De bondspropagandist J. Smit sprak over de positie van de broodslijter. Verder kwam het duo Bela op de proppen met gezellige liedjes. De toneelclub van Rodou-Vreewijk voerde een al leraardigst schetsje op. En de Rhyth- me Boys zorgden voor de muziek. In het Prentenkabinet, Kloksteeg 25, werd Zaterdag een tentoonstel ling open gesteld van grafisch werk, geëxposeerd door de kunstenaars M. C. Escher, W. van Heusden en H. v. Kruiningen. Tot en met 7 Januari 1950 dat is een hele tijd! hebt u gelegenheid dit ietwat surrealis tische werk te gaan bezichtigen. En als we dan tenslotte nog ver tellen dat „Ons Grunnegerland" weer eens een toneelavond gaat geven, a.s. Woensdag in „De Burcht", dan ge loven we voor vandaag wel we-=r t.e mogen eindigen. Want zo kan het wel. STADSKOK LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands-Indisch recht: mej. A. Versfeit te Den Haag en de heren C. D. J. Boere te Den Haag; C. Q. H. M. Crijns te Heerlen: C H. v. d. Pols te Rotterdam; R. Adriani Soeprapto te Leiden; H. D. Planje te Den Haag; N. J. Roorda te De Steeg; J. Her- weyer te Wassenaar; A. L. Melai te Leiden en J. Soripada te Leiderdorp. BURGELIJKE STAND. Geboren: Maria Bernadette, d. van G. P. C. de Winter en P. H. Devilee; Franciscus Hermanus Maria, z. van F. J. Bekkerin en W. T. van den Berg; Marianne, d. van J. H. Ver- hart en A. C. Romijn; Dirkje Gerdi- na, d. van N. van Poelgeest en L. Vogelenzang; Johannes, z. van J. Koolmoes en H. C. Keijzer; Cornelia Adriana, d. van J. C. Zwanenburg en G. H. J. Reijerse; Johanna Gerar- dina, d. van M. Gijsman en H. P. van Leeuwen; Hendrina Bastiana, d. van S. Corba en H. B. Wijland; Petrus Matheus Joannes, z. van J. Kuyven- hoven en W. M. van Dooren. Overleden: H. Pa Gerwig huisvr. van D. L. Barthen 63 j.; J. van der Meij wednr. 84 j. OEGSTGEEST Uitvoering „Triumph". In het pa rochiehuis gaf de R. K. Harmonie ..Triumph" voor haar donateurs haar jaarlijkse uitvoering. En ook nu weer stond dit jaarlijks terugkerende evenement, waar velen telkenmale reikhalzend naar uitzien, in het mid delpunt van de belangstelling, want de zaal was zoals altijd, wederom geheel gevuld. De organiserende ver eniging opende het programma met een pittige ma-s, en daarna betoogde de g a.. kapelaan Wüst. in zijn wel komstwoord de noodzakelijkheid van het in stand houden van onze har monie en de daarvoor benodigde me dewerking van alle Oegstgeestenaren. Daarbij wees hij op de moeite en op offeringen die velen waaronder in de eerste plaats directeur P. Baart zich getroosten om de muziekver eniging in kwantiteit zowel als in kwaliteit op een hoge- plan te bren gen. „Triumph" werkte vervolgens met nog een vijftal nummers haar ge deelte van het programma af. en zij deed hierbij haar naam van harmo nie eer aan want hoewel natuurlijk niet alles volkomen vlekkeloos was, bleken deze nummers harmonisch wel te kloppen. Vooral de „Schone Meimorgen'' beleefde weer een goe de uitvoering Het publiek was zeer dankbaar en applaudisseerde er zelfs een toegiftje uit. Pastoor Looyaard hield een toespraak, waarin hij de verwachting uitsprak, dat „Triumph" sooedig weer de plaats zou innemen, die haar toekomt. Kapelaan van den Bosch animeer de met enige gezellige woorden de verloting, die gehouden werd om de hoge kosten van reparatie en aan schaffing van nieuwe instrumenten enigszins te kunnen dekkén, en toen was het woord aan het welbekende en graag geziene R.K. Amsterdams Toneelgezelschap, dat het blijspel ,Om Tantes erfenis" voor het voet- Hcht bracht. Dit stak brengt een aan tal erfgenamen bijeen in het huis van -een overleden oude dame, die daar vier dagen moeten loge-en. Er wordt natuuriijk flink ruzie gemaakt onderling, uitgezonderd door een tweetal jongelui dat het best met elkaar blijkt te kunnen vinden en tensVtte daardoor ook de erfenis krijgt toegewezen. En vanwege de verschillende komische situaties, waarbij Gerard Kenter en Jos. v. d. Valk de boventoon voerden is er door de toeschouwers veel en sma kelijk gelachen. En zodoende kan .Triumoh" ook op deze avond weer met voldoening terugzien. VOORSCHOTEN ZO MAAR 100.— GESCHONKEN. Op de propaganda-avond van de blindenbond „St. Odilia" werd blijk gegeven van spontaan medeleven. Een van de weinige aanwezigen, aan gegrepen door de teleurstelling van de propagandisten over de opkomst, schonk 100. In 1953 internationale bloemententoon stelling Bloembollencultuur en de „Sierteelt" De Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur houdt op Maan dag 19 December a.s. des middags om 2 uur de 208ste algemene vergade ring in de Tuinzaal van het Con- ce.tgebouw te Haarlem Aan de orde komen o.a. de vol gende belangrijke punten: Voorstel van het hoofabestuui tot aanneming van de navolgende motie: „De Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur in vergadering bijeen over wegende dat door het bestuur en de commissie van bijstand van het BVS een beleid gevoerd wordt hetwelk in houdt het bestendigen van de crisis maatregelen welke in 1932 voor het bloembollenbedrijf werden getrof fen, dat dit beleid indruist tegen de mening en de wensen van het over- grootste deel der bedrijfsgenoten, dat immers de voortzetting van deze bedrijfsmaatregelgen geleid heeft tot een zodanige verstarring in het be- bedrijf, gepaard aan zware lasten, dat het overgrootste deel der be drijfsgenoten deze maatregelen moe de is; spreekt als haar mening uit: dat het zeer ongewenst is dat een groep van enkele personen wier per soonlijke goede trouw overigens niet in het geding wordt gebracht zon de rekening te houden rnet en zelfs tegen de mening en het verlangen der bedrijfsgenoten in, het bloembol lenbedrijf mede kan besturen en dwingend regelen, dat de daaruit voortvloeiende verwij dering tussen het bedrijfschap sierteeltproducten en de bedrijfsgenoten tot ongewens te spanningen leidt, besluit: ALPHEN AAN DEN RIÏN AUTOMATISCH TELEFONEREN OP 20 DECEMBER. De automatisering van de telefoon in Alphen zal op 20 December a.s. een feit worden. Vanaf dien datum zullen de Alphense abonné's voor lokale gespreken dus de telefoonjuffrouw niet meer nodig hebben. Voor inter lokale gesprekken blijft voorlopig aanvragen nog noodzakelijk. Zodra de buitengemeenten van nieuwe te lefoontoestellen voorzien zjjn en de leidingen en kabels gelegd zijn, zal tot algehele automatisering worden overgegaan. Er wo<-dt hier momen teel hard aan gewerkt, zodat mag worden aangenomen, dat binnen niet al te lange tijd dus ook deze ge meenten aan het automatisch net zul len worden aangesloten. FRNSTIG MOTORONGELUK. Toen. de heer R. uit Nieuwveen, vertegenwoordiger bij de N-V. Vee- koekenfabriek „De Leerhoeve". Za terdagmorgen met zijn motorrijwiel over de Schevejaagsbrug reed, slipte hij daarbii en smakte tegen het weg dek. Personeel van de rivierpolitie, dat het ongeTuk zag gebeuren, was spoedig ter plaatse en verzorgde het slachtoffer. De spoedig ter plaatse zijnde dr. Pilon constateerde een her senschudding en achtte overbreneing naar het Acad Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Hersengymnastiek over veilig ver keer. Woensdagavond zal o. 1. v. mr. v. d. Burg, alhier in een der be nedenzalen van hotel Centraal op initiatief van de vereniging Veilig Verkeer een wedstrijd worden ge houden in „Hersengymnastiek", waar bij dan uit de aard der zaak vragen zullen worden gesteld over het ver keer. Voor deze eerste wedstrijd zijn als partiien uitgenodigd een ploeg van de Motorclub Rijnland"' en een oloeg chauffeurs der Fa. Vis en de Jong. Alle beroepschauffeurs zijn bij deze bijeenkomst wdkom. Het hoofd van de Alphense politie, de heer N. G. Groothuijse. zal met zijn staf ver tegenwoordigd zijn. ROELOFARENDSVEEN INZEGENING NIEUWE KERK. Vanmorgen te 9 uur werd in de tijdelijke kerk van Maria Presentatie door deken Nieuwenhuizen van Al phen a.d. Rijn de zegening verricht, achtereenvolgens van het kerkge bouw, de paramenten, he| voor de H. Diensten benodigde linnen, de twee tabernakels en het kruis. Tijdens deze plechtigheid las van de preekstoel pastoor Ligthart de ge beden in het Nederlands voor. Na de inzegening droeg pastoor Onel, geassisteerd door de beide ka pelaans van de kerk „St. Petrus Ban den" een plechtige H. Mis op. Op deze plechtigheid komen wij morgen uitvoerig terug. SASSENHEIM Gymnastiek-uitvoering „Teylin- gen." Onder zeer grote belang stelling had Zondagmiddag een de monstratie van de meisjes gymna- stiekafdeling van Teylingen plaats. In een overvol K.S.A.-gebouw toon den de leden ons, hoe ver men sinds de zomermaanden gevorderd was. O.l.v. de turnleraar, de heer God- dijn, streden ze in onderlinge wed ijver naar de eerste plaatsen. Want er was een jury, bestaande uit da mes en heren uit Leiden, die verge leek en punten gaf. En dan zouden er acht prijzen uitgereikt worden. Dus ieder meisje en iedere jonge dame werkte zo hard ze kon. De meisjes waren in drie afdelin gen gegroepeerd volgens dé leeftij den. Iedere afdeling kreeg drie oefe ningen te presteren. Een brugoefe- ning, een oefening op de even- wichtsbank en een demonstratie vrije oefeningen in een passende combinatie verwerkt tot een pittig nummertje. Alle verrichtingen ga- v blijk van serieus trainen onder geoefende leiding, zodat men er van overtuigd kan zijn, dat deze middag Aan de minister van Land bouw ter kennis te brengen dat de leden van de commissie van bijstand van het BVS door het overgrootste deel der bedrijfsge noten niet als „vertegenwoordi gers" van het bloembollenbe drijf worden erkend en derhalve ook niet als „vertegenwoordigen de" het bedrijfsleven in het bloembollenbedrijf kunnen wor den aangemerkt, zodat regelin gen in overleg met de genoem de commissie van bijstand ge troffen niet als in een overleg met het georganiseerd bedrijfs leven genomen mogen worden beschouwd. Ook wordt voorgesteld een grote tentoonstelling te houden in het voorjaar van 1953. Het zal een volle- gronds tentoonstelling zijn van bloembollen in een toepassing op een groter naar het oordeel van het hoofdbestuur geschikt terrein, ge paard met een aantal tentoonstellin gen in overdekte ruimten, waaron der een tentoonstelling van gebroei de bolgewassen. Aan de tentoonstel ling" zal een internationaal karakter worden gegeven en een internatio nale jury zal worden uitgenodigd. Deelneming van alle takken van tuinbouw moet worden mogelijk ge maakt. Ter financiering zal gevormd worden een aanzienlijk waarborg fonds en een bekroningsfonds uit schenkingen en subsidies. Er zal ge legenheid gegeven worden tot ex positie van andere producten van tuinbouwgewassen. Aan het Centraal Bloembollenco mité zal verzocht worden gedurende de komende vier jaren jaarlijks een bedrag van f 50.000.ter beschik king te stellen voor de voorbereidin gen. Indien aan het hoofdbestuur onverhoopt zou blijken dat het door zetten der plannen op onoverko- menlijke moeilijkheden stuit, dan zal het bestuur kunnen besluiten dat de plannen niet zullen doorgaan een zeer waardevolle propaganda is geweest. Een compliment voor de heer Goddijn, die dit heeft bereikt. De uitslagen zijn als volgt. Afde ling I: 1 Thea de Boer, 2 K. de Zwart 3 Ria Reeuwijk, 4 Yvonneke de Greef, 5 Irene Kieft, 6 Henny Blom, 7 Joke Reeuwijk, 8 Ria Smits. Afdeling II: 1 Ria Brocks, 2 Tini Lascaris, 3 Toos van der Geest, 4 Ria Molkenboer, 5 Anny van der Wiel, 6 Thea Jorna, 7 Leni Jorna, 8 Truus Homan. Afdeling III: 1 Nellie Wolvers, 2 Bep van der Geest, 3 Nellie de Hol lander, 4 Rosa Haverkora, 5 Corrie van der Lans, 6 Elisabeth van Nobe- len, 7 Bep van der Geest, 8 Ria Op- hof. Afd. IV. dames: 1 Truus Korte- kaas, 2 Annie Turk, 3 Jopie Waas dorp, 4 Do Immerzeel. Succes. Op de Nat. Pluimvee tentoonstelling te Hillegom behaal de de heer Th. Witteman, Hein Ba derstraat met zijn inzending „grote rassen" bij het hoogste aantal pun ten, met zijn Lotharingers, de „fraaiste collectie." Zeven ereprij zen plus een mand levensmiddelen mocht de heer Witteman in ontvangst nemen. NIEUWKOOP K.A.B. Willibrordus-herdenking. Gisteren werd de sociale Zondag be gonnen met een algemene H. Com munie en gezamenlijk ontbijt in het parochiehuis. Onder beide heilige missen preekte pater Engelbertus O.Cap. over de toepassing van het christelijke geloof in de maatschap pij, waarbij de noodzakelijkheid werd betoogd van het katholiek or ganiseren. 's Avonds werd een feestelijke bij eenkomst belegd in de zaal-de Ko ker. Een prachtig initiatief was het om voor deze avond ook uit te no digen de bestuursleden van de an dere standsorganisaties in onze pa rochie. Aan deze uitnodiging was gevolg gegeven. Burgemeester van der Weijden was aanwezig, alsook leden van het kringbestuur van de K.A.B. Na de opening sprak pater Engel bertus enkele woorden, waarbij hij de leden aanspoorde om het werk van St. Willibrord voort te zetten, door actieve K.A.B.-mannen en vrouwen te zijn. De K.A.B.-toneelgroep „De Dilet tant" voerde hierna op, onder lei ding van de heer van Hecke (die ook de grime verzorgde), het aan grijpende toneelspel „Achter de wolken schijnt tóch de zon" van Feenstra en Spierings. Het spel werd uitstekènd vertolkt; de zaal volgde de scènes in gespan nen stilte. Menigmaal was het pu bliek merkbaar ontroerd, wanneer kruidenier Weijts (v. Hecke) bijna tot de wanhoop werd gedreven, doordat zijn kinderen hem minacht ten, ja zelfs wilden bestelen. Het spel was een greep uit het harde leven; van ouderleed en ouderliefde van tegenspoed en een zon die toch weer door de wolken breekt. Het stuk wordt Dinsdagavond we derom opgevoerd. Tussen de bedrij ven door zorgde Siem de Koker voor accordeonmuziek, begeleid door de drummer Wim Schouten, die ook een liedje zong. WASSENAAR Burgemeester verwelkomde St. Nicolaas. Een grote schare Was- senaarse kinderen was Zaterdag middag bij de Haven verzameld, waar kort na half drie St. Nicolaas per auto arriveerde. De goede Sint werd in café Flora officieel ontvan gen door het bestuur der Winke liersvereniging TOSEA en de Was- senaarse Middenstandsverenigingen en doo. burgemeester van Wijnber gen, die met zijn echtgenote aan wezig was. De burgemeester had zich bereidverklaard de winkelweek1 officieel te openen en hij deed dat met een korte toespraak over de be te1 mis van de middenstand in de Wassenaarse gemeenschap. De con currentie is een belangrijke factor voor de winkelier. En vooral de na bije grote steden doen de Wasse-1 WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) IETS KOUDER Zwaarbewolkt met opklaringen en hier en daar nog een enkel ouitje. Matige wind tussen Noord en West. Vanacht in het binnen- and plaatselijk even onder het vriespunt. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. LAATSTE BERICHTEN OVEREENKOMST GOEDGEKEURD DOOR PARLEMENT VAN PASUNDAN Het kabinet van Pasundan heeft de ter R.T.C. bereikte overeenkomst goedgekeurd nadat het de uiteen zetting van haar delegatie had ge hoord. De overeenkomst zal thans zo spoedig mogelijk in het parlement worden behandeld. SJAHRIRS MENING OVER HUIDIGE PERIODE De periode van de overdracht dei- bevoegdheden in Indonesië is zeer gevaarlijk, indien de regering in haar beleid niet heel voorzichtig is, aldus heeft Sjahrir tegenover het Chinese blad „Keng po" verklaard. Op de vraag, of zijn partij „de Par- tai Socialis", nog in de oppositie zal blijven, antwoordde Sjahrir, dat het thans niet de tijd is voor oppositie, daar nu alle krachten verenigd moe ten worden in het belang van dc veiligheid van het volk. Oppositie in deze tijd kan zeer gevaarlijk zijn, zo zeide Sjahrir. GESCHENKEN VOOR STALIN Het Berlijns blad „Die Welt" (Britse licentie) meldt, dat uit de Rusische zóne van Duitsland zeven tig wagons met verjaardagsgeschen ken voor Stalin zullen worden ver zonden. Ook de wagons en de loco motieven zullen in Rusland blijven, aldus het blad. VERKEERSONGEVAL OP WEG ELST—LENT Tengevolge van slecht zicht van morgen omstreeks half acht reed op de snelweg tussen Eist en Lent een luxe auto van Gimborn's inktfabrie- ken uit Zevenaar op de vrachtauto van de heer Z. uit Eist. De luxe wa gen schoot onder het andere voer tuig, met he gevolg, da de beide in zittenden, de directeur van genoem de fabriek en diens procuratiehou der in hoogst ex-nstige toestand naar het Wilhelminagasthuis te Nijmegen moesten vervoerd worden. VIER WILDE ZWIJNEN GESCHOTEN Tijdens een jachtpartij is het de gebroeders Driessen en de heer P. v. Doorn te Velp gelukt vier wilde zwij nen te schieten. De dieren, die elk ruim 100 pond wegen, bevonden zich te midden van een koppel van 13 op het zgn Schaddeveld, een stuk heide en bos terrein, gelegen tussen Pos- bank en Imbosch, De wilde zwijnen vormen in deze contreien nog steeds een gevaar voor de afgelegen lande rijen. VOETBAL DE WEDSTRIJD ENGELAND— ITALIë. De Engelse ploeg, die Woensdag 30 November a.s. te Tottenham in Noord-Londen tegen Italië uitkomt, heeft vandaag op het veld van Brigh ton een lichte training ondergaan. Volgens de heer Winterbotton, de verzorger van het team, zyn alle spelers in goede/ conditie, met uit zondering van Mozley van Derby County, die als rechtsback definitief vervangen wordt door Ramssey van Tottenham Hotspurs. Ook de Italianen, die een ver moeiende reis achter de rug hebben,, trapten zich vanmiddag wat los. De aanvoerder van hun team, de links buiten Carapellese, ondervindt geen last meer van zijn spierverrekking, zo verklaarde men van Italiaanse zijde. naarse middenstand grote concur rentie aan. Daarom is het goed, dat deze winkelweek wordt gehouden. De ingezetenen moeten dat weten te appreciëren en hun gemeenschaps besef tonen óók jegens de plaatselij ke winkeliers. St. Nicolaas overhandigde daarna aan de burgemeester een tweetal speculaas-vrij ers. En na dit officiële welkom maakte de Sint te paard, voorafgegaan door de muziekvereniging Excelsior een rondrit door het dorp, terwijl zwarte Piet de jeugd deed grabbelen naar pepernoten. Fancy-fair St. Lidwina-naaiclub. Mevr. van Wijnbergen, ere-presi- deite van de R.K. Vrouwenbewe ging opende Zatérdagmiddag de jaarlijkse fancy-fair annex tentoon stelling van de werkstukken, ver vaardigd door de leden der St. Li dwina-naaiclub, die tegen Kerstmis aan enkele tientallen Wassenaarse gezinnen zullen worden uitgereikt. Kapelaan Bregten, g. a. van de Vrouwenbond, sprak een inleidend woord over het werk der naaiclub, die een van de voornaamste funda menten is van de taak der R.K; Vrouwenbeweging. Mevr. Wijnber gen knipte het lint door, nadat zü hulde had gebracht aan de dames voor hun werk van naastenliefde. Gisteravond is de fancy fair geslo ten.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3