3)e Qeidte,(2ou/tat\k n a Adenauer in het Westduitse parlement De veiligheidsgordel redde Isaac's leven Bonn schenkt Israël 10 milloen Brussel en het Atlantisch Pact 'Jirectenr: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredactear: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" .VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 41se JAARGANG Ni Adenauer kreeg de wind van voren Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mod., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert 15 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 Een dramatisch incident met de socialisten ACHTTIEN DUITSE FABRIEKEN zyn vrijgesteld van ontmanteling. Dit 'blijkt uit het protocol in zake nieuwe overeenkomsten tussen de geallieer de hoge commissie in Duitsland en de Westduitse bondsregering, dat gis teren te Bonn is ondertekend. Tot deze ondernemingen behoren o-a. zeven grote staalfabrieken, met inbegrip van de Thyssenfabrieken, een van de grootste in Europa en enkele der grootste fabrieken voor synthetische olie, rubber en staal. De ontmanteling hiervan zal onmiddellijk worden gestaakt. se en middenpartij. De leden sloe gen met hun lessenaars cn spoorden Adenauer aan „hem er uit tc gooien". Zelfs toen de voorzitter, dr. Koehler, Schumecher tot de orde had geroe pen, werl het nog niet rustig. Lei ders van de regeringspartijen dron gen temidden van de algemene ver warring naar voren en verzochten dr. Koehler de zitting te onderbre ken. Dr. Koehler deed dit er riep de Raad der Ouden bijeen de voor zitterscommissie voor de procedure, waarin alle partijleiders zijn verte genwoordigd. De vergadering ging uiteen, terwijl de parlementsleden nog opgewonden schreeuwden en over de banken heen de vuisten naar elkaar schudden. Al die tijd, totdat de vergadering werd onderbroken, stond de kanselier nog bij de kathe der, zeer bleek en blijkbaar niet in staat een woord te zeggen. ALS GELIJKWAARDIGE MOGENDHEID ERKEND. Voor het eerst sinds de capitulatie is West-Duitsland, door de onderte kening van het Ruhr-statuut, als een gelijkwaardige' mogendheid erkend. Het heeft hiermee zijn eerste schre de op het pad der internationale po litiek gezet, aldus deelde dr. Ade nauer in het West-Duitse parlement mede. Behalve communisten en so cialisten, welke scherpe critiek lie ten horen, juichten alle leden de bondskanselier luide toe. Niet al on ze wensen zijn vervuld, aldus Ade nauer. „De rechtvaardigheid noopt ons echter te verklaren, dat wij een zeer groot deel van onze verlangens in vervulling hebben zien gaan." In ruil voor de vergaande geal lieerde concesies heeft de West- Duitse regering beloofd volledig te zullen samenwerken met het demi- litarisatiewerk van de geallieerde militaire veiligheidsraad en alle sporen van het nazidom te zullen uitwissen om de herleving van een totalitarisme in deze of andere vorm te voorkomen. De geallieerden deelden mede, dat het hun primair doel is de bondsre publiek op te nemen als vredelie vend lid in de Europese gemeen schap. Men zal er naar streven West-Duitsland spoedig lid te doen worden van „in aanmerking komen de internationale lichamen. Voorts mag Duitsland consulaire betrekkingen met het buitenland aanknopen. De huidige beperkingen op de Duitse scheepsbouw zullen verzacht worden. Adenauer deed een hartstochtelijk beroep op zijn landgenoten om te beseffen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn nationaal-socialis- tisch verleden door wantrouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het internationaal vertrouwen kan herwinnen. WANORDE IN DE VERGADERING Tijdens de discussie, welke volg de op de verklaringen van Ade nauer, had een incident plaats met de socialisten, die in de oppositie zijn en die met name fel gekant zijn tegen de ondertekening van het Ruhrstatuut. Adenauer las een tele gram voor, waarin het West-Duit se Vakbondsbestuur Adenauers po litiek inzake het Ruhrstatuut zou hebben goedgekeurd. Luid schreeuwend vroegen de le den van de oppositie, wie het tele gram had ondertekend. Tenslotte verklaarde Adeauer, dat hij niet een aan hem gericht telegram van de vakvereniging had voorgelezen, maar een bericht van een nieuws bureau uit Dusseldorp, waar de bond zetelt. Onder groeiende opgewon denheid zei dr. Schumacher, leider der socialisten, dat het bericht „ob jectief onwaar" was. Hedennacht om 3 uur 20 plaat selijke tijd ging 'de vergadering in wanorde uiteen. Toen Adenauer de socialistische oppositie verweet, dat zij „liever de ontmanteling tot het bittere einde toe wilde laten door gaan dan zich eens te verklaren met het Ruhrstatuut", klonk plotseling de stem van Schumecher, die uit riep: „federale kanselier der geal lieerden''. Onmiddellijk brak een storm los in het kamp van de recht- Bezuiniging E'EN minister heeft onlangs de op -®-1 merking gemaakt, dat ieder wil bezuinigen, maar, als men concreet een bezuinigingsvoorstel doet, dan komen de bezwaren los. Wel bezui nigen, maar niet zó. En, als er dan een ander concreet voorstel tot be zuiniging wordt gedaan, wordt weer hetzelfde gehoord, zij 't dan mis schien uit een andere hoek: wèl be zuinigen, maar niet zó. Op gevaar af, dat ons hetzelfde verwijt kan treffen, willen wij hier toch vaststellen, dat wij er diep van overtuigd zijn, dat soberheid en be zuiniging dwingende eisen zijn; maar dat wij toch ons vierkant willen ver zetten tegen het plan van de rege ring om Rijkspolitie (en ook ge meentepolitie?) op 55-jarige leeftijd te ontslaan. Een politieman kan op 55-jarige ieeftijd hoogstens dertig dienstjaren hebben. Pas na 40 dienstjaren heeft hij recht op 70 van zijn salaris als pensioen. Een ontslag op 55-jarige leeftijd bete kent dus voor velen: hoogstens een pensioen ter hoogte van 50 van hei salaris. En dat betekent als regel: vrijwel brodeloosheid. Die weg van bezuiniging willen wij niet op. SCHUMACHER 20 DAGEN ALS KAMERLID GESCHORST In verband met het incident, is dr Kurt Schumacher, leider van de so cialistische oppositie, voor 20 dagen als kamerlid geschorst. Dit werd door de voorzitter, dr Koehler, mee gedeeld, toen de zitting om 6 uur plaatselijke tijd werd heropend. Schumacher en zijn partijleden wa ren toen niet aanwezig. MOTIE VAN CRITIEK AFGEWEZEN. De West-Duitse Bondsdag heeft unaniem een socialistische motie van critiek op de regering vanwege de opstelling van het protocol van Petersberg met de westelijke geal lieerden van de hand gewezen, bij afwezigheid van de socialisten en de communisten. De schorsing van Schumacher en de stemming over de socialistische motie geschiedden na hervatting van de kort na drie uur hedennacht geschorste zitting te zes uur heden morgen. Dr. Koehler deelde mede, dat aan dr. Schumacher was ge vraagd alsnog zijn woorden in te trekken en dat nog met de fractie van de' socialistische partij over dit verzoek werd gedelibereerd. Adenauer ver-klaarde in zijn rede, dat Duitsland door de onderteke ning van het Ruhrstatuut voor het eerst sinds de capitulatie als gelijk waardige mogendheid is erkend en zijn eerste schreden weer op het pad der internationale politiek heeft gezet. Toen, na de hervatting van de zit ting te hedenmorgen zes uur dr. Koehler tot de stemming over de socialistische motie wilde overgaan, stond een der communistische leden op, klaarblijkelijk om te verzoeken de stemming uit te stellen totdat de socialistische leden teruggekeerd zouden zijn. Koehler liet hem echter niet aan het woord komen en daar op verlieten de communisten de zaal onder geroep van „dictatuur". Twee communistische moties, waar in officiële publicatie geëist werd van Adenauers nota's »aan de gealli eerden, met inbegrip van het me morandum over deelneming van bui tenlands kapitaal, werden eveneens met algemene stemmen, bij afwezig- GEWONDEN VAN AFRIKAANSE TREINRAMP WORDEN VERVOERD Enige dagen geleden ontspoorde bij Waterval-Boven in Oost-Trans vaal een trein, waardoor 6 wagons in de Elansrivier terecht kwamen. 57 personen werden hierbij gedood en 104 gewond. Met alle ten doel staande middelen zijn de gewonden naar Petoria vervoerd. Ned. bemanning wordt in Nederland begraven A LLE SLACHTOFFERS van de ramp met de Dakota zijn thans ge- identificeerd, behalve van drie geheel verkoolde meisjes. De leden van de Nederlandse bemanning worden in Nederland ter aarde besteld De stoffelijke resten der 27 kinderen en van een der verpleegsters gaan Zondag met een toestel van Aero-Holland naar Tunis, waar de begrafenis geschiedt. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het merendeel van de slachtoffers van het vliegtuigongeluk bezweken is aan schedelbreuk of aan de gevol gen van indrukking van de borst kast. Niets wettigt het vermoeden, dat zij niet op slag dood zijn geweest. De Nederlandse commissie, die een onderzoek naar de oorzaken van de ramp zal instellen, is gistermiddag op het vliegveld Fornebu aangeko men. Isaac Allal, *de 12-jarige overle vende, heeft gisteren met zijn moe der en vader gesproken via de tele foon. Hij was de enige in het vliegtuig, die zijn veiligheidsgordel aanhad en dat heeft hem ongetwijfeld het le ven gered, aldus een officiële verkla ring van de politie, nadat deze de jongen had verhoord. De jongen, die rustig in zijn bedje zat, vertelde de politie, dat een lid van de bemanning kort voor het on geluk gebeurde door het vliegtuig liep en de kinderen zei hun veilig heidsgordel vast te maken. „Ik had het gevoel, dat de grote mensen erg zenuwachtig waren", zei Isaac. Een paar minuten later moesten allen hun veiligheidsgordels weer GOODWILL TEGENOVER DE JODEN. Een Joods dagblad te Dusseldorp, de „Allgemeine", heeft gemeld, dat de Westduitse regering voornemens is, voor 10 millioen Duitse marken aan goederen aan Israël te schenken als bewijs van goodwill tegenover de Joden. Volgens het blad heeft de kan heid van de linkse afgevaardigden, I selier, Adenauer, dit in een inter - verworpen. view bekengemaakt. losmaken, doch Isaac hield de zijne vast. ,.Ik kon de grond niet zien en ook geen lichten", zo zeide Isaac. „Plot seling begon het vliegtuig over de boomtoppen te strijken en toen kwam er een harde plof'. Isaac dacht eerst, dat sommigen uit het toestel gesprongen waren om zich in veiligheid te brengen, doch na nadere ondervraging, gaf hij toe, dat zij door de schok uit het vlieg tuig waren geslingerd. Hij zelf vloog naar voren en sloeg met zijn hoofd tegen de stoelleuning voor hem en toen voelde hij een slag in zijn rug. Hij herinnerde zich ook een helder licht te hebben gezien vermoedelijk de brand dat, naar hij dacht, door de regen werd ge blust. „Ik lag toen onder de staart van het vliegtuig geklemd", zei Isaac. „Toen herinnerde ik mij, dat ik een appel in mijn zak had en die heb ik opgegeten". Van dat moment tot zijn redding herinnerde hij zich niets meer. De politie acht het echter waar schijnlijk, dat hij enige tijd bewuste loos geweest is en zijn appel heeft opgegeten toen hij bijgekomen was, kort voor hij werd gevonden. Isaac zeide, dat hij geen der an dere kinderen had gezien of gehoord, toen hij onder het vliegtuig lag. Hij herinnerde zich slechts, dat sommi ge kinderen schreeuwden, toen het vliegtuig de boomtoppen raakte. Isaac voelt zich thans heel goed en hij zal morgen ochtend waarschijnlijk naar de kinderkolonie van Grefsrud gaan. DE 24 UUR STAKING IN FRANKRIJK Een algemene staking van 24 uur, die door alle grote vakverenigingen in Frankrijk was afgeroepen, is van daag enkele uren eerder begonnen dan men verwacht had, doordat de drukkers niet aan de persen ver schenen om de ochtendbladen te drukken. Degenen, die hedenmorgen naar hun werk gingen, moesten te voet, per fiets of in volgeladen taxis, daar door het personeel van de openbare transportmiddelen niet gewerkt werd De staking, waartoe zowel door de niet-communistische als de commu nistische vakbonden is opgeroepen, is begonnen om onmiddellijk herstel van de mogelijkheid tot vrije onderhan deling tussen werkgevers en werk nemers. Er reden geen bussen en de sta tions van de ondergrondse waren ge sloten. Een druilerig regentje droeg bij tot een trieste stemming op de natte ongeveegde straten, die met niet geledigde vuilnisemmers gemeu bileerd waren. Veel mensen moesten zonder een warme hap of slok de deur uit, daar de gasdruk vrijwel nihil was. De automatische telefoon functioneerde normaal behoudens kleine manke menten. IN SOUTHAMPTON VERRIJST GROOTS SCHEEPVAARTHUIS. In de Engelse havenplaats South ampton verrijst een groot betonnen bouwwerk. Dit wordt het nieuwe station voor zee-reizigers, en zal waarschijnlijk in Juni 1950 worden geopend. INDONESIë LID VAN DE F. A. O. De Voedsel- en Landbouw-organi- satie der Verenigde Naties heeft op voorstel van Nederland Indonesië als lid toegelaten. De stemverhou ding was 49 stemmen voor, geen te gen en twee onthoudingen. HET VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK. De „New York Times" meldt uit Lake Success, dat aan Oostenrijk zal worden toegestaan voorraden aan te leggen van bepaalde strate gische grondstoffen, met name staal en chemische stoffen, volgens de be palingen van een staatsverdrag, dat thans het eindstadium nadert. De onderhandelingen over het verdrag worden gevoerd door Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V. S. De „New York Times'" verklaart, dat dit eer. belangrijke concessie van So wj et-Russische zijde is. Het blad had vernomen, dat de Sowjet- Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wisjinsky, de andere afgevaardigden had medegedeeld, dat de Sow jet-Unie niet meer zou aan dringen op strikte controle op Oostenrijkse voorrader van grond stoffen, die in geval van oorlog nut tig worden geacht. GEEN SAMENSMELTING. De vijf ministers van defensie van de Westelijke Unie hebben in een te Londen gehouden vergadering be sloten, de organen dezer Unie niet op te laten gaan in die van het twaalf landen tellende Atlantische Pact, zo meldt Associated Press. Hierop was aangedrongen van Britse zijde, doch de Beneluxlanden en Frankrijk bleven op het stand punt staan, dat het defensieplan van het Brusselseverdrag gehandhaafd moet blijven, omdat dit verdrag 50 jaar loopt (het Atlantisch Pact 20 jaar) en tot automatische hulp ver plicht (het Atlantische Pact niet). Een communiqué geeft aan, dat verscheidene maatregelen voor de verdediging der Westelijke Unie wer den goedgekeurd alsmede plannen voor de bescherming van de scheep vaart in geval van nood. De plannen zullen worden voor gelegd aan de twaalf ministers van defesie van de landen van het At lantisch Pact, die 1 December a.s. bijeen zullen komen te Parijs. Op deze vergadering zal het grote Europese defensieplan worden opge steld, dat als voorwaarde geldt voor de militaire hulp van één milliard dollar, die de Verenigde Staten aan Europa hebben toegezegd. PANSJEN LAMA WIL OOK TIBET LATEN „BEVRIJDEN". Volgens radio Peiping heeft de „levende Boeddha" van Tibet, de 12-jarige Pantsjen Lama, een be roep gedaan op de Chinese commu nisten „Tibet te bevrijden, alle ver raderlijke elementen te verdelgen en de bevolking te bevrijden". De communistische leiders Mao Tse Toeng en general Tsjoe Teh hebben verklaard overtuigd te zijn, dat hun leger en regering „zeker de verlan gens van de Tibetaanse bevolking kunnen bevredigen" aldus de radio. De Pantsjen Lama, die deze zomer als geestelijk leider van Tibet in de tempel met gouden koepel te Koem- boem (Chinese provincie Tsjinghai) werd aangesteld, is in ballingschap wegens oppositie van de Dalai La ma, tijdelijk hoofd van de natie. De Pantsjen Lama zou zijn oproep tot de communisten gericht hebben van Tsjinghai uit, dat in September door de communisten werd veroverd. Lord Pakenham sneed zich in de vingers ZAL HIJ AFTREDEN? De Britse minister voor de burger luchtvaart, lord Pakenham, heeft zich lelijk in de vingers gesneden met de publicatie van zyn eigen visie op de oorzaken van de ramp van de „Nij megen" bij Prest] .ick. Zoals gemeld trachtte deze Britse minister, in af wijking van de uitspraak van het Hof, de schuld te schuiven op de Ne derlandse piloot Parmentier. Het ge volg van zijn optreden is waar schijnlijk, dat hij zal moeten aftre den. Gisteravond heeft lord Paken ham een onderhoud gehad met pre mier Attlee. Volgens de „Daily Mirror" heeft lord Pakenham tijdens zijn bezoek aan Attlee zijn ontslag ingediend. Het antwoord van Attlee zou heden bekend gemaakt worden, aldus het blad. DE BRAND IN DE KERK VAN HET HEILIG GRAF. Naar van gezaghebbende zijde vernomen wordt, is de brand per on geluk ontstaan door het gebruik van een acetyleenbrander bij repara tiewerkzaamheden aan de koepeL Vol gens niet-officiële berichten uit Je ruzalem is het eeuwenoude houtwerk van de koepel voor twee-derde ge deelte vernield. De westelijke koepel, waarin de brand heeft gewoed, bevindt zich bo ven het Heilig Graf zelf. Sigarenwinkeliers protesteren tegen verhoogde prijzen Zij voelen zich bedreigd in hun bestaansmogelijkheid. Door cnoordeelkundigheid en een zijdigheid van besluiten, door de ta- baksdetaiihandel riet in de bespre kingen te betrekken, hebben wjj na ue oorlog nog niet anders dan misère beleefd, aldus de heer J. A. Rum- menie voorzitter van de Amster damse vereniging van sigarenwin keliers, op een ciiuk bezochte protest vergadering van deze organisatie en die van de katholieke bond in Kras- napolsky te Amsterdam. Aanleiding tot deze vergadering was de maairege- die door het over grote deel van de kerfindustrie is ge nomen en die neerkomt op een prijs verhoging er op een verlaging van anderhalf procent van de winstmar ge voor de winkelier op ae aritkelen shag, rook- en pruimtabak. Door deze maatregel voelen de winkeliers z'ch ernstig in hun be- staansmagelijkheid getroffen. Met klem betoogde de heer Rum- menie, dat de bewering van de kerf industrie, als zou deze door het mi nisterie van economische zaken zijn gedwongen de prijzen te verhogen, onjuist is. Hij adviseerde de vergadering met de grootste nadruk stelling te ne men tegen deze aanval, door in de eerste plaats die fabrikanten de le veranties te gunnen, die de winke liers de oude winstmarge toestaan. In een tijd, waarin een ieder door het stijgende prijspeil naar loonsverho ging streeft, achtte hij deze poging tot loonsverlaging verderfelijk. De vergadering heeft tenslotte met algemene stemmen een motie aange nomen, waarin de tabaksdetaillisten protesteren tegen de huns inziens stellseimatige, doelbewuste econo mische verzwakking van de gespecia liseerde tabaksdetailhandel, door de Nederlandse kerfindustrie, omdat van enig overleg over de maatrege len, die de kerfindustrie treft en die de belangen van de detailhandel ra ken, nimmer sprake was, en omdat sinds 1 Juli 1949 de kerfindustrie met veronachtzaming van de be staande wettelijke maatregelen de belangen van de detailhandel ernstig schaadt door aan elk willekeurig be drijf producten te leveren. De besturen van de drie landelij ke organisaties eisen daarom, dat de kerf industrie begrip zal tonen voor de belangen van de detailhandel en daarom de maatregelen inzake de winstmarge zal intrekken. In Den Haag is een belangenge meenschap opgericht van winkeliers, die zich uitsluitend op de verkoop van tabaksproducten toeleggen. Het bestuur heeft gezegd, dat door de prijsverhoging van shag de han delsmarge voor de winkelier met twee procent is verlaagd. Men wil nu druk oefenen op de fabrikanten, om daarin verbetering te brengen. Ver der zitten de winkeliers met grote voorraden slechte en daardoor onver koopbare sigaretten, aldus het be stuur. Men zal trachten de fabri kanten te bewegen deze voorraden terug te nenvrn. Er zijn op het ogen blik ruim dertig leden. „Algemeen Dagbla". KOFFIEBON WORDT VERDUBBELD. Maar tijdsduur eveneens. Op 1 December a.s, zal een bon voor een dubbel rantsoen (250 gr.) koffie worden aangewezen. Met dit rantsoen zullen we echter acht we ken moeten doen. Deze koffie zal nog tegen de oude prijzen verkrijg baar zijn. Daarna zal vermoedelijk de prijsverhoging ingevolge de de valuatie zich doen gelden. Hoeveel die zal bedragen, zal geheel afhan gen van de prijs, waartegen wordt ingekocht. In verband met deze gang van za ken en de hogere eisen, die de in voer van koffie aan onze dollarpo sitie zal stellen, is het te verwach ten, dat de koffie voorlopig nog niet bonloos te verkrijgen zal zijn. Het gebruik van koffie-surrogaat, al dan niet gemengd met koffie, zal dan ook worden gestimuleerd. „Maasbode". DE ..VOLENDAM" BRENGT ZIEKE SOLDAAT AAN DE WAL IN GIBRALTAR. De „Volendam", die zoals gemeld Maandagmiddag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, heeft gistermorgen vroeg buiten het vaarplan om Gi braltar aangedaan, omdat een ziek geworden soldaat, die aan boord niet behandeld kon worden, in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Het schip is om half tien weer van Gibraltar vertrokken. De soldaat is afkomstig uit Amsterdam. Zijn ouders zyn op de hoogte gesteld. £en kcPiAtHjt... De waarheid Is niet wat behaagt: de waarheid is wat is.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1