Grote Cultuuravond van de L.T.B., kring Leiden L EI D S E H HUTSPOT Sfjatte WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Rector Brans en Pierre Balledux vulden een goed geslaagde avond WIJ ZIJN hier vanavond bijeengekomen als leden van de L. T. B.,: als katholieke boeren, één in geloof en vak. Daarom is deze bij eenkomst voor de saamhorigheid onder ons zo belangrijk. Voorheen heeft de L.T.B. zich al te veel bezig gehouden met de materiële belan gen der leden. In de naaste toekomst zal meer aandacht besteed moeten worden aan de geestelijke, sociale en culturele belangen, waarvan de ze avond een begin is, bedoeld om U in de gelegenheid te stellen in, de stad iets moois te gaan zien." Aldus opende gisteravond in de practisch geheel gevulde Stadsgehoorzaal de heer A. C. Paardekooper de goed geslaagde grote cultuuravond van de L.T.B., kring Leiden. „Het is vijf voor twaalf' Spr. verwelkomde daarbij speciaal rector J. A. G. v. d. Hoogte, alge meen adviseur van de L.T.B., de heer M. P. v. d. Weyden, burge meester van Zevenhoven en lid van de Tweede Kamer, wethouder S. Menken uit Leiden, mr. G. J. Ver meulen, alg. secr. van de L.T.B., ir. A. Jacobs, directeur van de Land- bouwwinterschool te Voorhout, kap. M. T. A. Huiberts, waarn. geestelijk adviseur van de Kring Leiden, en later nog de heer G. W. Kampsehöer alg. voorzitter van de L.T.B. Onmiddellijk hierna was 't woord aan rector H. M. Brans, die zijn rede „Het is vijf voor twaalf" geti teld had. Spr. wilde hiermede tot uitdrukking brengen dat het voor de boerenstand in verschillend op zicht de hoogste tijd was. Om' te be ginnen is er de standsfierheid, waar veel aan ontbreekt. Het woord „boer" is een scheldnaam geworden en hij, die de trotse drager van deze titel zijn moest, dreigt ten onder te gaan aan een minderwaardigheids complex. Hij maakt daarbij maar al te weinig gebruik van de ontzagge lijke kracht, die alle katholieken in zich dragen; deze wordt gereser veerd voor de Zondagmorgen en men volhardt in de scheiding tussen geloof en leven. Bezien wij de achtergrond van de P.B.O. ook voor de boer belang rijk dan is daarin het streven van de Paus te bespeuren, die tracht Christus een kans te geven in het openbare leven, waarin mensen in liefde met elkaar rechtvaardig moe ten kunnen leven. De boeren-arbeid is verre van min derwaardig, want voor de voedsel voorziening van heel het volk draagt de boer verantwoording. Daarnaast is zijn arbeid schoon en rijk, in die zin dat zij het dichtst bij de Schepper staat. Wie heeft gele genheid om zo na te denken als een boer tijdens zijn werk? Hij kan dit doen als iemand die op retraite is, zonder 8,50 te betalen. Boerenstand. Nader ingaand op het begrip „boe renstand" wees rector Brans op deze aparte groep, die een eigen stijl, ca chet en cultuur heeft, welke echter wordt verwaarloosd, zonder dat de boer beseft hoe graag een stedeling zijn cultuur zoekt, om weer eens geheel mens te zijn. Die boerencul- tuur dient, gemoderniseerd en aan gepast. behouden te blijven! Ook nu de standen ineen vloeien, doordat vele jonge boeren in andere beroe pen overgaan. Sprekend tenslotte over de ge meenschap benadrukte spr. dat, wil de P.B.O. slagen, er mensen op de stoelen moeten zitten die eerlijk tegenover elkaar staan, die niet al leen maar willen halen, doch ook bereid zijn te geven. Een opbouw daarom van onderaf. Hiervoor zijn de standsorganisaties onontbeerlijk en zeer belangrijk. „De Kardinaal" Het tweede deel van de avond was gewijd aan het toneel. Het Zuid Ned. Toneel-gezelschap van Pierre Balledux bracht het spel in drie be drijven „De Kardinaal" door Harald van Leyden. De schrijver, die zich achter een pseudoniem verbergt, heeft een stuk willen schrijven, ge- inspireerd door de tragische gebeur tenissen rondom kardinaal Mind- szenty in Hongarije, alhoewel hij be weert het spel reeds eerder geschre ven te hebben. Hij voert daarbij de kerkvorst ten tonele, die door het Russisch militair gezag gedwongen wordt bepaalde dingen te doen en tenslotte gevangen genomen wordt. Het is bij elkaar een zeer gecom pliceerd geval geworden, dat niet al te overtuigend spreekt. En het zijn juist deze minder waarschijnlijke facetten, die aan het stuk iets ge dwongens geven, waardoor de toe schouwer noch geroerd noch gegre pen wordt door een intense span ning, die een dergelijk verhaal mag opeisen. Ook de bouw van het stuk is be paald zwak. Er worden personen voor het voetlicht geplaatst en si tuaties geschapen, die met 't eigen lijke verhaal niets te maken hebben en eigenlijk slechts verwarrend wer ken. Het duurt dan ook geruime tijd voordat men de draad van het ver haal te pakken krijgt. Voeg daar nog bij de soms eindeloze dialogen, met vragen, waarop het antwoord reeds te raden valt, dan blijft er van het gehele stuk niet veel meer over. Nochtans wil het niet onze bedoe ling zijn de indruk te vestigen dat „De Kardinaal" een drakerig spel zou zijn. De actualiteit van hetgeen er in beschreven wordt en de tra giek, die aan dit alles ten grondslag ligt, is reeds voldoende om de toe schouwer in spanning te houden. De ongetwijfeld goede intenties, waar mede de schrijver zijn stuk geschre ven heeft, proeft men uit iedere scène en de realiteit, die ons nog zo vers in het geheugen ligt, dwingt tot belangstelling. Als tenslotte het resultaat van een dergelijk schouw spel te zien is als een oproep tot reveil tegen een gevaar dat de ge hele wereld, dus ook ons, bedreigt, dan is de waarde van zo'n stuk toch niet gering. Mogen we dus over het stuk niet geheel tevreden zijn, over het spel kunnen we enthousiaster schrij ven. De rollen vroegen een diepe karakterisering en deze heeft de re gisseur er in kunnen leggen, met goed begrip voor de geestesgesteld heid der verschillende personen. Bij zonder fraai tekende Balledux zelf de kardinaalsfiguur als de lichame lijk zwakke mens, die in zijn god delijke zending de kracht vindt' geestelijk niet zwak te zijn. We denken aan de geraffineerde Olga (Jesje van Marle) en de goed gety peerde Russische maarschalk (Bern- hard Droog), die door hun spel ver goedden wat aan het stuk xuocht mankeren. De entre-acts werden zeer ver dienstelijk gevuld met het optreden van een muzikaal trio uit de leden kring. SINTERKLAASFEEST KATJL REIS VERENIGING. Nog is het geen St. Nicolaas, of de heilige man is er reeds. Dat is een verrassing op zichzelf, welke de leden en genodigden van de afd. Leiden der Kath. Reisvereniging, gisteravond in de R.K. Militairen- Vereniging aan de Mare bijeen, op uitstekende wijze hebben geïncas seerd. Maar een andere verrassing was het nog, dat de afdeling op deze avond verschillende nieuwe leden mocht inschrijven. Dat was even eens 'n vroege Sinterklaas-surprise en we weten zeker, dat het bestuur er niet rouwig om zal wezen, wan neer er bij gelegenheid van het Sin terklaasfeest nog veel meer komen. De secretaris zal wel schrijven Hoe het echter ook zij, het heerlijk avondje dat de Leidse afdeling gis teravond mede ter inleiding van het winterseizoen hield, mag uit stekend geslaagd genoemd worden. Dat blijkt reeds uit het feit, dat zo- velen zich als lid aanmeldden. Dat gebeurt niet op een sof-avond. De sfeer, die deze avond omhulde, was die van echte gezelligheid, waarbij het gebodene ten zeerste op prijs werd gesteld. Namens de „Win tercommissie" opende de heer v. d. Berg de avond met een kort welkomstwoord, waar bij hij het bezoek van St. Nicolaas aankondigde En die kwam al spoe dig, want na het eerste optreden van de bekende Leidse banjoband „de Gibaba's" stond hij al in de zaal. Wat hij allemaal verteld heeft, zul len we niet herhalen: er is al ge noeg gekleurd. De voorzitter, df heer C. Schinck, ontving tot slot echter zijn prachtige voorzitters hamer, hetgeen deze natuurlijk ten zeerste op prijs stelde. Even n echter was het geschenk, dat Sint en zijn knecht zich spontaan als lid opgaven. En dit voorbeeld werd door meerderen gevolgd. En voor de rest? Het gebruike lijke programma: wederom de Gi- baba's, wier optreden ten zeerste gewaardeerd werd, een dansje, waarbij de dames en heren zelfs 'n reisje rond de wereld konden ma ken. Bovendien, 't was Sinterklaas, dus de meesten gingen nog met een presentje naar huis. En natuurlijk, 'n hartig woordje van de voorzitter met woorden van dank aan degenen, die zich zoveel moeiten voor deze avond hadden getroost en daarin noemde hij in het bijzonder mej. Sina. ST. LEONARDUS-PAROCHIE. „II Povcrello". Heden, Woensdagavond om 8 uur wordt in de Gymnastiek-zaal Potgie terlaan een lezing met lichtbeelden gegeven over „II Povcrello". St. Franciscus van Assisië, zijn persoon, zijn leven en stichtingen. De leden der Derde Orde nodigen alle leden der H. Familie vriendelijk uit tot deze leerzame, stichtende en boeien de lezing. Maar ook anderen zijn welkom! Wie het mooie filmwerk „II Poverello" heeft gezien, moet nu zeker 'ns komen luisteren naar de zuiver historische gegevens over dit leven van een der grootste en meest populaire Heiligen in Gods Kerk. Een film is altijd 'n roman hier zal men de gegevens van de „II Pove- rello-film" beter leren begrijpen. Hier zal men tot de overtuiging ko men, dat St. Franciscus, de Gestig matiseerde der Goddelijke Liefde, de grote Vredes-Apostel ook in onze verworden tijd nog veel, heel veel, ja, alles heeft te zeggen en te leren. Allen, boven 17 jaar, vrij entrée! SHOW DE PARIS IN BIJZONDERE SFEER. t Mag eigenlijk niets bijzonders heten, dat een demonstratie over de kap-mode gepaard gaat met een de monstratie van de klederdracht. De mode schrijft onverbiddelijk een sa mengaan voor, er moet een volkomen harmonie bestaan tussen beide kunst uitingen. De kappers er zijn er in Nedeiland maar liefst 11.000 zit ten onverbiddelijk aan de „mode de couture" vast en daarop moeten zij hun „mode de coiffure" geheel instel len. Er is ontegenzeggelijk bij de da mes grotere belangstelling voor de mode der kleren dan voor het kap sel, dat bewijzen de bewonderende blikken der toeschouwsters ten zeer ste, doch we kunnen zeggen, dat zij het eigenlijk als van zelfsprekend beschouwen, dat het kapsel zich daarbij volkomen aansluit. Hoe het echter ook zij, de avond, die gisteren in de foyer der Stadsge hoorzaal werd gegeven onder de naam „Show de Paris" mag alleszins 'aagd genoemd worden. Deze show bracht 'n bijzondere sfeer. De foyer was stemmig-smaakvol aangekleed, de rond 250 belangstellenden waren aanvankelijk in spannende afwach ting, later in bewonderend meeleven, al bleef de stemming ingetogen zon der veel uiterlijk medeleven. De heer Tom Westen leidde de avond in. Deze show werd in Leiden gehouden vanwege het 12j^-jarig be staan van zijn zaak in de Maarsmans- g. Begonnen op de Breestraat, was hij binnen het jaar al verhuisd naar de Maarsmanssteeg, waar hij in Franse stijl en volgens Franse metho des zijn bedrijf en niet zonder suc ces inrichtte. De bedoeling van deze show was te tonen wat Nederland kan en de7e opzet is volkomen gesaagd, en we kunnen eraan toevoegen dat ook Lei den heeft laten zien waartoe het in staat is. Want Van Egmond's Mode- bedrijven brachten de bonwerken en robes, Tom Kesten verzorgde tezamen met de Cercle des coiffeurs uit Den Haag de haute coiffure, Tonny Waa- gemans van de Ned. Kleedkunst-in dustrie bracht daarbij de haute cou ture en het geheel was perfect in orde. De show begon met een aantal hou se coats van Tonny Waagemans en de mannequins flitsten onder de gro te^ booglampen door- La Matineuse, Rêve de NuitEr kwamen toilet jes in grijs wollen chiffon-japon met grote kraag van kant uit St. Gallen, een bontjas van zeehondenleer, de bisamrug met speciale kraag. Ter afwisseling de haarmode. De heer de Weert wees er op, hoe de haarmode zich geheel aansiuit bij de mode als geheel en mét de verande ring in klederdracht mee gaat. Vier modellen kapsels werden ge demonstreerd, waarbij niet alleen op het uiterlijk van het kap werk, doch op de haarverzorging in haar ge heel werd gewezen. Dan volgden weer de toiletjes en bontjassen. Driemaal werd een Ka meleon-japon getoond, alle vol een voud, maar ook vol smaak. Dan volg de een geverfde hermelijn, de, koning onder de bortsoorter een grijs In- lisch lam met wijd klokkende rug. een Naturel Petit-gris, luisterend naar de naam „Avenue Rossignol" zeer bijzonder van vorm met aparte kraag en wijde rug, een eekhoorn bontmantel, vervolgens een creatie a la het model van het A'damse weesmeisje, zeer flatteus, en zo ging het voort. Na de pauze weer een kap-demon- stratie. waarbij de kansels werd°n opgemaakt met sierstukken van echt haar en weer volgden de toiletjes ais 'n sprookje elkander op: een wijn rood silhouet, 'n donkerblauw ve lours chiffon, een korenblauw avond toilet in velours chiffon „Chanson" dan „Impression chinoise", van zwar te zijde, hoog aan de hals gesloten met mooie sleep en versierd met in Daar kunt U hem mee verrassen! met een blikje originele VIRGINIA IMPORT SIGARETTEN van 50 stuks f3.75, f4.25, f5.50 ASSORTIMENT KISTEN SIGAREN vanaf f 5. M. W0LTERSD%AST32 handwerk vervaardigd Chinees mo tief. Van de bontjassen noemen we nog een model uit zilvervos-poten met prachtige tekening in de rug, een ex clusief stuk, vervolgens een Persianer Duchesse", getailleerd en flatteus klokkend, een Collier van hermelijn. Fantastisch was voorts het ijscos- tuum „Patineur" van wit lamsvel met blauwwollen pantalon, met grap pig hierbij behorend mutsje, dat het complet maakte tot 'n charmant ge heel. Deze show was af en de bewon dering was groot. Er was voorts gelegenheid tot het schatten van de totale waarde aan toiletten en bontwerken vóór de pau ze. 'n Zeer moeilijke opgave. De waarde bedroeg ruim f 34.000. Ook het charitatieve doel: steun aan het Studenten-sanatorium te La ren, was ingeschakeld. Verschillen de damesstudenten verleende daar bij hun medewerking. FIGARO'S AAN DE ARBEID. Kapconcours en haarmode-show. Aan twintig geïmproviseerde kap tafels, welke in „Het Gulden Vlies" waren opgesteld, hebben gister avond de figaro's uit Leiden en om geving in een vriendschappelijke wedstrijd elkaar bekampt en het bewijs geleverd, dat het herenvak. doch vooral het dameskappen, aan een steeds wisselende haarmode on derhevig zijn. Dit kapconcours, dat was georganiseerd door de afdeling Leiden van de Stichting Technische Clubs voor het Kappersbedrijf en grote belangstelling trok, werd ge opend met een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer H. A. G. van Bellen te Oegstgeest, waarin hij o.a. wees op de grote betekenis van de vakstudie en het zich op de hoogte stellen van wat de haar- m'ode-centra op dit terrein hebben te bieden. Nadat de heer R. Helmond het „wedstrijdreglement" had bekend gemaakt, legden 9 herenkappers zich toe op het knippen van een ge dekt model, terwijl acht dameskap pers hun krachten beproefde op het brengen van een moderne dagcoif fure. De jury, welke voor het he renvak bestond uit de heren J. Jan sen uit Amsterdam, B. J. Kuivers en J. Weimar uit Rotterdam en voor het damesvak was samengesteld uit mevr. J. Neuteboom uit Leiden en de heren E. Spleet uit Amsterdam, J. Pluimmakers uit Rotterdam, W. Vriends en A. Bosman uit Den Haag, had lang geen gemakkelijke taak, te meer daar, te oordelen naar haar uitspraak, het technische peil zich in stijgende lijn bevindt. Bij het herenvak kwamen de volgende prijzen uit de bus. Ie pr. (zilveren medaille) A. van Leeuwen te Al phen a.d. Rijn, 2e pr. H. H. Noorde loos te Leiden (bronzen medaille) 3e pr. M. de Mol te Katwijk aan Zee (fruitmand met vruchten van zeep). Bij het dameskappen behaal den de volgende deelnemers een Drijs: mevr. J. Hagen te Lisse le pr. (zilveren beker); H. A. G. van Bellen te Oegstgeest 2e pr. (zilveren medaille); mej. T. Kranenburg te Alphen a.d. Rijn 3e pr. (kleine zil veren medaille). Na afloop van dit kapconcours Woensdag, 23 November. Burgemeester van Kintschot is gis termiddag op kraamvisite geweest. Om kwart voor vier belde hij aan bij het gelukkige gezin Van Slingerland, Hansenstraat 51. En een burgemees ter op kraamvisite komt niet met lege handen. Drie spaarbankboekjes, elk van 25.werden namens het gemeentebestuur aan de ouders van Leidens jongste drieling aangeboden. De Buurtvereniging „Haagweg- kwartier" hield een bestuursverga dering, waarop het bestuur als volgt werd samengesteld: le voorzitter: Lardee, 2e voorzitter: Schouten, se cretaris: Crama, 2e secretaris: Steen bergen, penningmeester: G. Janssen, 2e penningmeester: Pommer, com missaris: van Polanen. En dat lijkt ons nu precies een zevental dat de zaken eens even flink zal aanpak ken. Trouwens voor het gecombi neerde Sinterklaasfeest met „Wester kwartier" hebben zich al 450 kinde ren laten inschrijven. De Sociaal Medische Dienst van de Marine aan het Noordeinde, heeft de geheel gerestaureerde cantine en nieuwe toneel-accomodatie in ge bruik genomen. Hiermede is in een behoefte voorzien. Want het was hard nodig dat er eindelijk eens een beetje behoorlijke recreatie-ruimte kwam. Die is er nu. Omdat de mannen zelf de handen ineen geslagen hebben. En gingen timmeren dat het een lieve lust was. Met een feestavond is het resultaat van hun werk in gebruik genomen. Ja, het spijt ons, maar meer nieuws hebben we vandaag niet. Alhoewel nog even vermeld moet worden dat aan de Leidse gedemobiliseerde mi litairen, die na 22 Juli uit Indone sië terugkeerden, gisteravond in de Schouwburg een gezellige avond werd aangeboden. Mr. Godsmit, voor zitter van het comité Ontvangs^ en Ontspanning, sprak welkomstw'oor- den. En het cabaret van de Leidse verzorgden de leden der jury een haarmode-show, waarbij in ver schillende creaties de „Coupe de Vint 1950", de korte haardracht, werd getoond. Voor belangstellen den en vaktechnici een hoogst inte ressante avond. ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Theo Olof Peter Hansen. De Aula van het Volkshuis was tjokvol met studerenden, die geko men waren om het vioolrecital te be luisteren, dat Theo Olof gisteravond gaf in samenwerking met de pianist Peter Hansen. Tijdens de uitvoering van „Sonate f kl. t." van Bach dach ten wij: er wordt door Olof technisch reusachtig knap gemusiceerd. Onge twijfeld is hij een van de voornaam ste Hollandse violisten en men kan zijn energie, zijn hoogstaande spel-1 capaciteiten, zijn toon en streek niet genoeg prijzen. De samenwerking met Hansen leek ons van de zijde van de pianist wat weinig gebonden en wat voorzichtig. Volgde de pracht „Sonate in A" van César Franck. Weergaloos de vaardigheid en, on betwistbare zekerheid. Prachtig! Het samenspel uiterst verzorgd, maar niet komend tot de extase, waardoor Franck's muziek zo indrukwekkend is. In de door Henkemans in 1944 geschreven Sonate, was het samen spel perfect, en werd zowel door de componist als door de uitvoerenden het bewijs geleverd, dat nieuwe mu ziek uitgenomen interessant, ook mooi kan zijn „De Havanaise" van Saint-Saëns moge men als parade stuk beschouwen, 't Is toch niet te verwonderen, dat op zo'n wijze ge speeld, het succes volkomen is. Tot besluit speelde Olof ..Tzigane" van Ravel. Met duizenderlei toon en klankleur vertolkte hij het ontzag lijk moeilijke werk, onberispelijk, geen vlekje, absoluut en vaardig, in welke soort van technische moeilijk heid ook alsof het geen moeilijk heden waren. Zo'n vioolpartij te se- cunderen lijkt ons lang niet gemak kelijk. Veel applaus, als blijk van waardering een toegift van de com ponist Kreisler. J. Kortmann. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacoba Anthonia There- sia d. van H. J. M. Goddijn en H. J. M. van Avendonk. Kornelis Antoni Johannes z. van A. A. Korenhof f en J. B. Hermans. Willem Roelof z. van R. Monfils en C. van der Widk. Ca- tharina d. van D. Kramer en H. van der Walle. Alphonsus Johannes z. van J. J. A. M. Neger en A. A. van der Lijke. Teunis z. van M. Heij- mans en D. van der Luit. Agatha Hendrika Maria d. van H. J. Semp en A. van Loon. Johannes z. van B. Ouwerkerk en J. Bakker. Barthojo- mea Gemma Maria d. van R. P. W. Vreeburg en J. A. van den Brink. Robert Marcel z. van D. Verboon en C van der Linden. Maria d. van J. Onderwater en A. H. van der Linden, Cornelit Sophia d. van A. Pont en M. C. S. Veeshouwer. Overleden: P. Mieloo man 79 j. M. Teljeur huisvr. van I. Delfos 72 j. D. A. Cornet wednr. 88 j. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TAMELIJK ZACHT WEER. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelyk mist. Meest matige wind aan vankelijk tussen Zuid en Oost, later uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in temperatuur. VERJAART IN INDONESIË FRANS VAN DER MEER, Zuideinde 10, Roelofa,rendsveen, viert op 24 November zijn 3de Ind. verjaardag, ditmaal te Pamundjuk (Java). gemeente-ambtenaren bracht een vlot en beschaafd programma van bont allerlei, waarin vooral de accordeon- muziek te loven viel. Burgemeester van Kinschot en wethouder Menken waren er ook bij. En dit moet het einde zijn. Want er rest ons slechts nog een aantal prettige dingen in het vooruitzicht te vermelden. Zo b.v. dat a.s. Zaterdag in het Prentenkabinet een tentoon stelling van grafische kunst wordt geopend. De kunstenaars M. C. Escher, W. van Heusden en H. van Kruiningen zullen exposeren, nadat zij dit in Boymans (Rotterdam) had den gedaan. En daar 2500 bezoekers trokken. Dan wordt er Vrijdagmiddag om vier uur in „Het Gulden Vlies" voor de „Leidse Vereniging van Indus triëlen een propaganda-voordracht gehouden, met het doel de Nationale Reserve bij de leden bekend te ma ken. Hiervoor wordt op grote belangstelling gerekend. En de E.H.B.O.-raad Leiden is van plan om op Vrijdag 2 Dec. om 8 uur in de collegezaal (Heelkunde) van het Acad. Ziekenhuis een lezing te laten houden door dr. L. M. Hilder- nissen over „De werking van de hor monen in het menselijk lichaam". Die hormonen zullen met lichtbeelden worden toegelicht. Tenslotte wordt Zaterdag 3 Dec. de tweede jubileum-feestavond door het Jubileumfonds P. C. L. gege ven. En wel in de Stadsgehoorzaal om half acht. Het duo „Wi Jo" en de „Kamiki Zusjes" zullen het een en ander ten beste geven. Maar we besluiten niet alvorens alle leden van de Leidse K.J.M.V. er op gewezen te hebben dat hun aal moezenier, pater E. Spruyt O.F.M., hedenavond in „Royal", Doezastraat, een lezing houdt over Apologie. Daar behoort ieder lid bij te zijn. En goed te luisteren. Want er valt iets te le ren. STADSKOK. Kath. werkgevers in bloembollenbedrijf Omtrent de oprichting van een „R.K. Vereniging van Werkgevers in het bloembollenbedrijf waarvan de oprichtingsvergadering morgenmid dag te half 3 wordt gehouden in „De Nachtegaal" te Lisse kan worden me degedeeld dat mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, in deze aangelegenheid nog geen beslissing heeft genomen, in afwachting van een samen te stellen rapport. De heer C. P. H. Freriks te Hillegom voorzitter van het oprichtings-comité, zeide dat het comité zich tot de bis schop had gewend, doch in dit sta dium natuurlijk geen nadere mede delingen kon doen. Ook de geestelijk adviseur van de L.T.B., rector J. A. P. van der Hoog te. verwees naar de te nemen bis schoppelijke beslissing. In een afdelings-vergadering van de L.T.B. te Hillegom zeide de plaat selijk geest. adv. kapelaan Hammann dat het hem onjuist leek op deze be slissing voruit te lopen door een ver gadering te beleggen. Z.i. zou door de nieuwe vereniging een tegenstel ling in het leven worden geroepen tussen de kleine kwekers ener- en de grote kwekers anderzijds. De Hille- gcmse adviseur deed een dringend beroep de moeilijkheden binnen de L.T.B. op te lossen. De voorzitter van het comité, de heer Freriks, verklaarde ons, dat in de L.T.B. de belangen van de bloem bollenkwekers en handelaren worden overstemd door die van de boeren en tuinders. Reeds vele jaren is daarte gen gestreden, zonder resultaat, zo dat vele bloembollenkwekers be dankten als lid van de L T.B. Het doel van de nieuwe vereniging zou juist zijn te bewerken en te bereiken, dat alle Katholieke kwekers en hande laren zich verenigden in Katholiek verband. Tot curator van de R.K. Uni versiteit te Nijmegen is benoemd ir. J. G. M. Ridder de vari der Schueren, commissaris der koningin in de pro vincie Overijssel, ter aanvulling van de vacature, ontstaan door het bedan ken van dr. W. A. Boekelman uit Utrecht. In de meubelmakerij van de fir ma H. te Zaandam heeft een brand gewoed, die uitbrak op de vliering, vermoedelijk als gevolg van het oververhitten van een kachel. De schade bleef door snel ingrijpen be perkt. LAATSTE BERICHTEN De slachtoffers van de verongelukte Dakota In het rijksziekenhuis te Oslo was men heden onder toezicht van de po litie doende met het identificeren van de slachtoffers van de ramp met de Dakota van de Aero-Holland. Vrijwilligers van de burgerwacht belastten zich vanmorgen met het bergen van de laatste drie lijken uit het vliegtuigwrak, terwijl anderen de in de boerderij „Elgtongaard" on dergebrachte lijken naar het zieken huis vervoerden. Men verwacht, dat het identificeren van de omgekomen kinderen niet moeilyk zal zijn. De politie is in het bezit van aller pas poortfoto's. Men verwacht, dat de lijken dei- kinderen naar de respectieve tehui zen in Tunis overgebracht zullen worden voor begrafenis aldaar. De Aero-Holland heeft een vliegtuig voor het transport ter beschikking gesteld. De Noorse gemeenschap van orthodoxe Joden heeft in een tele gram van deelneming aan de Joodse gemeente in Tunis aangeboden voor rituele begrafenis in Noorwegen zorg te dragen, indien besloten zou wor den de lijken niet naar Tunis te bren gen. Izaak Allal, de enige overlevende van de ramp met de Dakota, heeft een goede nacht gehad. De dokters die hem onder behandeling hebben, zijn van mening dat hij slechts eni ge dagen rust nodig heeft, om qlle nadelige gevolgen van het door hem meegemaakte te boven te zijn. STANDBEELD VOOR STALIN TE PRAAG. Alle gewesten van Tsjecho-Slowa- kije zullen gehouwen stenen zenden, afkomstig uit historische plaatsen, voor de bouw van het voetstuk van het standbeeld van Stalin, dat te genover het Hradsjin te Praag, de residentie van de president, zal worden opgericht. De plechtige eerste-steenlegging van het standbeeld zal 21 December a.s., op de verjaardag van Stalin, geschieden. VOETBAL HET VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL. Naar het A. N. P. verneemt, is het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 30 November a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam met het oog op de komende inter land-ontmoeting tegen Denemarken een oefenwedstrijd speelt tegen de Zweedse ploeg Djurgaarden, als volgt samengesteld: Doel: Kraak. Stormvogels. Achter: Everse, Neptunus en Van der Sluis, BW. Midden: Van Schijndel, SW, Ter louw, Sparta en de Vroet, Feijenoord. aanvoerder. Voor: Lenstra. Heerenveen, Van Steenbergen. Feijenoord, Van Geen, Scheveningen, Timmermans, ADO en Clava ADO. Reserves: Saris BW, Schijvenaar. Edo, Stoffelen, Ajax, Schaap, Gooi en Roosenburg, Sneek. De wedstrijd begint om half drie. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Nov. VeeTo taal aanvoer 4562 stuks. 600 vette koeien en ossen; 1538 gebruiksvee; 263 graskalveren; 657 nuchtere kalveren; 713 biggen; 26 veulens, 216 paarden; 370 schapen en lammeren; 81 bokken en geiten; 98 varkens- Prijzen per stuk: Kalfkoeien le soort 885, 2de soort f 750, 3e soort 625.melk koeien 885750625; varekoeien 530425350; vaarzen f 550450 350; pinken 450350275; gras kalveren 25018085; biggen 30 —25—23; hitten 600—500—400; werkpaarden 800—600500; nuch tere kalveren 383330, Prijzen per kg.: slachtpaarden 1.30, f 1.20 en 1.—.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3