S)e CcidócSoti^cmt Eén jongen overleefde Dakota-ramp HET WRAK GISTERMIDDAG GEVONDEN De ramp van de „Nijmegen" Storm rondom de Nijmegen-ramp V.N. krijgen „velddienst" WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 41se JAARGANG No. 11 Directe or: C. M. VAN BAMERSVELD. Qootdredactenr: TB WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracbt 32, Telef 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mod, 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 Advert.; 15'ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 Tegen berghelling te pletter gevlogen 2jOALS WIJ GISTERMIDDAG nog in een deel van onze oplage konden mededelen, is er gisteren een einde gekomen aan de spanning rondom de vermiste Dakota van Aero-Holland. Het wrak van het vliegtuig werd gistermiddag gevonden, verongelukt tegen een berghelling in de buurt van Storsand Het was met de neus tegen de bergwand gevlogen en totaal vernield. Slechts één overlevende werd gevonden, een jongen van 12 jaar, dit tot gistermiddag bekneld had gezeten, doch er overigens goed vanaf is- gekomen. Tegen 6 uur gisteravond had men de lijken van 25 kinderen en 6 volwassenen uit het wrak naar een boerderij aan de voet van de berghelling overgebracht. Vandaag zullen de laatste lichamen overgebracht worden. Slechts enkele lichamen waren volkomen verkoold. De gezichten van de kinderen waren over het alge meen onbeschadigd, hoewel de lichamen verwrongen waren. De lichamen der volwassenen waren veel erger verminkt, enkele zelfs onherken baar. ONTOEGANKELIJK GEBIED. Verscheidene dragers van de licha men der slachtoffers van het onge luk verdwaalden in de dikke mist, die over het gehele gebied lag. Het toneel van de ramp ligt bij een groot moe rasgebied;hierdoor werd de taak van de redders er niet gemakkelijker op. Twee hunner, Hilding Martinsen en Toralf Hagen, beleefden kort voordat zij het vliegtuigwrak vonden, een hachelijk ogenblik. Grote rotsblokken van 400 tot 500 kg. kwamen plotse ling in beweging en rolden met don derend geraas naar béneden. De mannen konden juist op tijd op zij springen. Er is een officiële commissie ge vormd om naar de oorzaak van "de ramp een onderzoek in te stellen. De commissie reisde Dinsdag naar Filt- vet maar achtte het, met het oog op de duisternis en het moeilijk terrein, gewenst, het onderzoek niet eerder dan Woensdag aan te vangen. Alle instrumenten van het vliegtuig, mo toronderdelen en documenten, die Dinsdag werden aangetroffen, zijn zorgvuldig ingepakt om ze niet ver loren te laten gaan. Er stond gister avond een wacht bij het toestel. De 12-jarige Izaak Allal, die als enige der inzittenden van de veron gelukte Nederlandse Dakota op won derbaarlijke wijze aan de dood ont snapte. (ANP-Telefoto) De jongen, die als enige de ramp overleefde, is de 12-jarige Izaak Al- lal. Hij werd, overdekt met roet, rook en olie, in de staart van het vliegtuig tussen twee stoelen beklemd gevon den. De rest van het vliegtuig was geheel uitgebrand. Izaak was volgens zijn redder op merkelijk monter en weigerde op de draagbaar te gaan liggen. Wel had hij erge honger en vroeg om eten. Zijn redder, de Noor Hilding Martinsen, gaf hem chocolade, sinaasappel en vruchtensap. Toen hij gevonden werd, kon Izaak niets anders uitbrengen dan „wij draaiden in kringen rond". Izaak werd onmiddellijk naar een zieken huis vervoerd en daar onderzocht. Hij bleek echter niet ernstig gewond te zijn. Hij- had een diepe snijwonde boven zijn rechteroog en enkele schrammen op zijn gezicht. In de ambulancewagen op weg naar het ziekenhuis deed hij een om standig relaas aan de doktoren en verpleegsters. Hij geloofde, dat alle anderen op slag gedood werden toen het vliegtuig tegen de grond sloeg. Izaaks plaats was helemaal achter in het vliegtuig. Duitsland mag nu schepen bouwen MAAR ZONDER KANONNEN- RUIMTE Groot-Britannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn het nu inder daad eens over de omvang van de Westduitse koopvaardijvloot. Onmid dellijk kunnen de Duitse reders en de werven aan het werk gaan. Ook voor vreemde landen mogen de Duitsers schepen bouwen. Wat hun eigen vloot betreft, is het hun nu toegestaan om: 1. Een onbeperkt aantal schepen te bouwen van maximaal 7200 ton Deze schepen mogen niet sneller kun nen varen dan 12 knopen met lading aan boord en ongeladen niet sneller dan 13.5 knopen. Om het onmogelijk te maken dat Duitse schepen als oorlogsschepen worden gebruikt moeten zij voldoen aan allerlei bepalingen: 1. Geen grote vrije ruimten op dek, waar kanonen kunnen worden opgesteld of vliegtuigen kunnen lan den of opstijgen. 2. Beperkte omvang van de ma chinekamers om te voorkomen dat er te zware machines in onder wor den gebracht. ACHTTIEN „VLIEGTUIGBREUKE- LINGEN" VEILIG AAN LAND Vorige week stortte een Amerikaan se B.-39 superfort ongeveer 650 km ten Noord-Oosten van de Bermuda's in zee. De bemanning werd gevonden nadat zij drie dagen in rubberboten op zee hadden gedreven. Twee leden der bemanning werden gedood toen de staart van het vliegtuig afbrak. Met de Canadese oorlogsbodem Haida werden zij naar Hamilton (Bermu da's) gebracht. Eén der vliegtuigbreu- keline wordt van boord gehaald. Sociale onrust in Italië Een golf van stakingen heeft zich Dinsdag over Zuid-Italië voortgeplant in verband met de eisen van de land loze boeren, van wie velen bezit hebben genomen van grond. In de provincie Salerno riepen de commu nisten een algemene staking af uit solidariteit met de boeren, die 3000 ha. land hadden bezet. Zij beschul-; digden de politie, die tegen hen op trad, van „geweldpleging en wille-; keurige arrestaties"' Later is deze staking afgelast. Landarbeiders in Apulië legden het werk neer uit sympathie met 200 werkloze boeren die door de politie van gronden ip de provincie Foggia waren verwijderd. Op Sicilië groeven de boeren zich in op hun pas verworven grond, en trof fen voorbereidingen om zich teweer te stellen tegen de poliite, die bevel kreeg hen met geweld te verwijderen NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned- Ind. Leger: Gesneuveld 23 Oct.: men. sergt H. W. Damapoli. Gesneuveld 24 Oct.: mad. sergt. 2e kl. infie Abdoel- rachman. mal. soldt 2e kl. infie Engkam. mal. soldt 2e kl. infie Nisan. jav. soldt 2e kl infie Sastro. Gesneuveld 26 Oct.: mad. soldt 2e kl infie Halil. Gesneuveld 29 Oct.: jav. korpl infie Soeseno. Allen afkomstig uit Indonesië. Officiële rapport van Brits ministerie IN HET RAPPORT van het Engelse ministerie van burgerluchtvaart over de ramp van de KLM-Constellation „Nijmegen", die 20 October 1948 bij het vliegveld Prestwick in Schotland verongelukte, wordt critiek gele verd op de organisatie bij het vlieg veld Prestwick. Het rapport noemt het niet-doorgeven van een bericht over wijzigingen in de weersomstan digheden aan de gezagvoerder van he t vliegtiug óe voornaamste oorzaak van de ramp. Het rapport is echter vergezeld van een speciale verklaring van de Britse minister van burgerluchtvaart, opge steld in samenwerking met de staats secretaris voor de luchtvaart, waarin men het grondpersoneel van Prest wick van de verantwoordelijkheid voor het gebeurden wil ontlasten. De minister acht het „eeriijk tegenover het personeel van de gronddiensten te verklaren, dat het aan het toestel de volledige inlichtingen en mede werking heeft verstrekt, die bij slecht weer gebruikelijk zijn. De mi nister is van oordeel, dat het be sluit van de gezagvoerder, boven Prestwick rond te cirkelen op een ge ringere hoogte dan waarop zich de obstakels in de omgeving bevinden, niet beïnvloed kon zijn door het op treden of het gebrek aan optreden van het personeel van de luchtvei- ligheidsdienst of de weerkundige dienst en dat niet een bepaald lid van het personeel verantwoordelijk gesteld kan worden voor het onge val". Zoals bekend is raakte de Constel lation op meer dan 5 kilometer af stand van het vliegveld hoogspan ningsdraden van 132.000 volt en vloog het toestel ir brand. De 30 passagiers en de 10 leden van de bemanning kwamen om het leven. De Constel lation op weg van Amsterdam naar New York, maakte voorbereidingen om op Prestwick te landen. Bij het rappoit is een foto gevoegd van een verkoolde en verbrande kaart, die men in het wrak vond en die door de bemanning schijnt te zijn gebruikt. Op deze door de Ame rikaanse luchtmacht uitgegeven kaart stond de hoogte in de buurt van de plaats van het ongeval aangegeven als 15 meier, wat 150 meter moet zijn. Volgens het laatste aan de gezag voerder verstrekte weerrapport hing het wolkendek op 230 meter hoogte, maai spoedig daarna werd de dicht heid van lagere wolken zo groot, dat de hoogte var- het wolkendek 100 meter werd. Deze verandering werd niet onmiddellijk aan het vliegtuig gemeld daar volgens de instructies niet vaker dan om het half uur een weerrapport geseind behoeft te wor den. Deze wijziging was voor de K.L.M.- gezagvoerder echter van „het groot ste belang", aldus het rapport. Geen KLM-piloot mag de andere landings baan gebruiken, indien het wolken dek lager dan 230 meter is of het zicht minder dan 3 kilometer (het zicht was in feite 2 kilometer). Volgens het rapport beschikte de bemanning van het toestel „over de gegevens om te weten", dat het vliegtuig op 130 meter hoogte vloog en dat de bodem tot grotere hoogte opliep. „Men schijnt niet te kunnen ontkomen aan de conclusie, dat de gezagvoerder en de tweede piloot in de critieke tijdspanne zich deze bei de feiten niet bewust waren. Het kan niet positief bewezen worden, wel ke van deze factoren de gezagvoer der en de tweede piloot zich niet be wust waren of waarom beide facto ren aan hun aandacht ontsnapt zijn." Het rapport, dat niemand persoon lijk verantwoordelijk stelt, deelt voorts mee, dat de mededeling van de weersverslechtering alleen in code aan de controleur van het luchtver keer werd doorgegeven en niet ook nog in gewone taal, zoals vereist is. De betrokken weerkundige waarne mer verrichtte deze fout „in gewone sleur". „Het hof is van oordeel, dat de weerkundige dienst te Prestwick Het wrak van de vermiste Dakota van de Aero Holland is na langdurige opsporingswerkzaamheden, waaraan door honderden personen werd deel genomen, Dinsdag gevonden op de Westelijke oever van de Oslofjord tussen Filtvet en Storsand. De wrak stukken der verongelukte machine op de plaats van de ramp. (ANP-Telefoto) een tekort aan supervisie vertoonde". De conclusie van het hof is, dat „er geen enkele omstandigheid is, die het ongeval volledig verklaart". DR. PLESMAN GEEFT TOELICHTING. Dr. A. Plesman heeft gisteren een korte toelichting gegeven op enkele punten in het officiële rapport. „In het algemeen gesproken", zo zeide hij, „is het een zeer ernstig rapport. Het is knap gedaan. De con clusie stelt teleur, want de onderzoe ker zegt: „Ik weet het niet." Hij komt niet tot een definitieve gevolgtrek king." Na ieder ongeval heeft men een aantal veronderstellingen, aldus dr. Plesman. We leren er uit te voor komen, dat iets dergelijks weer ge beurt. Dat is van groot belang. Alle adviezen worden door alle lucht vaartmaatschappijen onderzocht en men gaat na welke maatregelen men nog niet heeft genomen en past die dan toe. Dr. Plesman zeide tenslotte zelf ook geen conclusie te hebben ge maakt. Het is een samenloop van omstandigheden geweest, die hij ook niet kan uitleggen. Hij gelooft, dat de wind op de hoogte waarop de „Nijmegen" vloog sterker was dan was verondersteld. Bij het nemen van de bocht kreeg het toestel de wind op de staart en het was veel eerder bij het hooggelegen gedeelte dan verwacht was. Minister en president vliegen elkaar in de haren De Londense bladen maken grote ophef van een controverse, welke is bewijzen, welke niet zijn medege deeld, of erger nog, niet bestaan, gezegd mag worden, dat u het pro- gerezen tussen de president van het bieem met vooringenomenheid en hof van onderzoek naar de ramp van partijdigheid hebt benaderd, het geen een ongelukkige omstandig heid zou zijn, daar het onderzoek krachtens een door u uitgevaardigde de „Nijmegen" en de minister voor de burgerluchtvaart. Deze laatste, lord Pakenham, had, zoals gemeld, het rapport van het hof vergezeld doen gaan van een eigen verklaring, wel ke het grondpersoneel van Prestwick tracht te ontlasten en alle verant woordelijkheid schuift op de Neder landse piloot. De president van het hof, Macdonald, heeft thans in een brief d,e minister er van beschuldigd, zonder bewijzen de dode piloot te hebben belast. In de brief zegt de president: „Daar noch u noch de staatssecretaris in het vliegtuig waren op het ogenblik van het besluit van de piloot, kan er geen feitelijke basis voor een der gelijke houding zijn, welke, indien ik het zeggen mag de gehele procedure van onpartigdig openbaar onderzoek waardeloos, zo niet tot een ongepaste klucht, maakt. Het is mij duidelijk, dat het doel van deze verklaring is, de gehele verantwoordelijkheid, zon- orde is gehouden." De Fritalux MORGEN BESPREKINGEN IN DEN HAAG. Donderdag a.s. zullen de ministers van buitenlandse zaken van België, Nederland en Luxemburg te 's-Gra- venhage bijeenkomen ter bespreking van de voorgenomen economische sa menwerking tussen de Benelux en Frankrijk en Italië Zij zullen geen besluiten nemen, doch uitsluitend naar vernomen wordt de vooruit zichten bespreken. Kort daarna zul len de drie ministers van buitenland se zaken te Parijs met de Franse en Italiaanse ministers van buitenland se zaken besprekingen voeren om trent een regionale samenwerking dier vijf landen. Gewoonlijk betrouw bare kringen te Brussel verklaarden gisteren, dat de Britse minister van - financiën, sir Stafford Cripps, aan der bewijzen te leggen op een dode, de Belgische minister van buiten een piloot met een smetteloze dienst- j landse zaken, Paul van Zeeland, de staat en ongeëvenaarde ervaring". vorige week te kennnen heeft gege- De president merkt verder op, dat ven, dat Engeland bereid is tot sa- „indien uw mening gebaseerd is op menwerking met die vijf landen. HULP AAN REIZENDE MISSIES. De Algemene Vergadering der V.N. heeft met 46 tegen 5 stemmen (Slavische groep behalve Joego-Sla- vië) bij 3 onthoudingen (Saoedi- Arabië, Egypte en Irak) Trygve Lie opdracht gegeven, een „velddienst der V.N." van 300 man sterk te vor men om technische hulp te verlenen aan de reizende missies der V.N. De Slavische groep noemde dit een schending van het Handvest en was van oordeel, dat alleen de Vei ligheidsraad het recht heeft een mi litaire of quasi-militaire macht in te stellen. NIEUWE HUWELIJKSWET IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe huwelijkswet, waarbij alleen het burgerlijk huwelijk wordt erkend. De nieuwe wet wordt 1 Ja nuari 1950 van kracht. Wettige en onwettige kinderen worden geheel gelijkgesteld. Een kerkelijke plech tigheid na de huwelijksvoltrekking zal niet verboden zijn. Echtscheidin gen zijn alleen mogelijk, indien een gerechtshof vaststelt, dat „het hu welijk een grondige en blijvende mislukking is geworden". KOLENDISTRIBUTIE IN WEST- DUITSLAND EINDIGT PER 1 JANUARI. Het Westduitse ministerie voor economische zaken heeft aangekon digd, dat de kolendistributie in West- Duitsland op 1 Januari 1950 zal ein digen. Auto op onbewaakte overweg door trein gegrepen Gistermiddag om half twee werd een luxe auto, bestuurd door de 49- jarige J. Cortlever uit Papendrecht, bij het passeren van de onbewaakte overweg aan de Schuine Hondsbos- selaan te Heiloo door een uit Alk maar komende electrische trein ge grepen. De auto, die aan dc achterzijde werd geraakt, werd een eind mee gesleurd en vloog in brand. De voorste wagen van het treinstel vat te eveneens vlam'. Men had de trein spoedig tot stilstand gebracht, en met behulp van de passagiers en omwonenden kon de bewusteloze bestuurder uit de auto worden be vrijd. Dr. A. Janssen uit Heiloo verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een hersenschud ding naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd. Zijn toe stand is redelijk wel. De auto brand de geheel uit. De trein kon, zij het met een half uur vertraging, de reis voortzetten. VRACHTAUTO UITGEBRAND. Een dode, een zwaargewonde. Gisteravond omstreeks 22.45 uur Is te Ermelo een vrachtwagen met op legger uit Groningen tegen een boom gereden en daarna onmiddellijk in brand gevlogen. Een der inzittenden, J B., raakte bekneld en is geheel verbrand. Een tweede inzittende, D. van der H., werd zeer zwaar gewond. Men vreest voor zijn leven. De der de inzittende, wiens initialen even eens J. B. zijn, kwam er met lichte verwondingen af. De vrachtauto, die geladen was met stukgoederen, reed in de richting Zwolle. Het ongeluk gebeurde tus sen Ermelo en Harderwijk, onder de gemeente Ermelo. Het onderzoek naar de toedracht is nog gaande. Een (caAAtttje... Er zijn kastelen, die niet zoveel kosten als menig luchtkasteel.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1