Vereniging Voor Vreemdelingen-verkeer kent maar één taak: Service! Méén geld betekent méén leelame Pastoor A. Kramer in Leiden afgehaald ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA 4 tekort aan hotelruimte Er is een groot Jongens van Gortestraat en omgevint bouwen mee aan hun „instuif £u-eti twee uua Het V.V.V. in Zuid-Holland or ganiseerde stempeltochten, waar bij ook Leiden met vijf stem pelposten was ingeschakeld. Een van die posten was „De Laken hal." Daarbij gebeurde het dat een jonge knaap aankwam en haastig de portier om een stem pel op z'n kaart verzocht. „Nee, zei de portier, eerst even het museum bekijken." Want daar was het tenslotte toch om be gonnen! Maar de knaap had zo'n haast, dat hij daar gewoon niet aan dacht. De portier bleef ech ter onverbiddelijk en eindelijk moest de jeugdige tourist wel toegeven. Hij holde het museum binnen en de portier, hem na drie minuten terug verwachtend, stond al klaar met z'n stempel. Maar de knaap kwam niet. Eerst na twee volle uren verscheen hij weer bij de portier. En het mu seum had hij schitterend gevon den! Onbekend maakt onbemind. En men heeft een duwtje no dig om zoiets „griezeligs" als een museum binnen te gaan. Maar wie die eerste stap eenmaal heeft gezet, is er niet zo een twee drie weer uit! „Zo, en bent U nu volkomen te vreden, nadat eindelijk een nieuwe bureauruimte gevonden en ingericht is?" „Neen," zegt de heer J. Vis ser, directeur van de Leidse V V.V Hij ijsbeert in het keurig ingerichte kantoortje heen en weer en zegt dan plotseling: „Vergeet niet dat wij onze grootste bron van inkom sten kwijt zijn. Dat waren de fiet- senloodsen bij het station, die' het V.V.V. tezamen met de Spoorwegen exploiteerden. Van die opbrengst konden wij ons wel bedruipen. Maar nu ook deze loodsen zijn weggebro ken, moesten we het stellen met de contributie der leden en de giften van begunstigers." Dit aantal bleek in Leiden zeer gering te zijn. Slechts 125 Leide- naars voelen zich geroepen een bij- i drage aan het V.V.V. te schenken, i Toch zal het nodige geld uit deze is op de eerste plaats meer reclame voor nodig. Maar dat hangt af van de finantiën. Ten tweede dat is eigenlijk wel zo belangrijk heeft Leiden een schreeuwend tekort aan hotel-ruim te. De enkele hotels die er nog zijn onlangs verdween „Rijnland" ook al hebben tezamen niet dat aan tal bedden wat nodig is. Vaak ge beurt het daarom dat reizigers naar Den Haag doorgestuurd moeten worden. Het feit trouwens dat de Residentie slechts 11 minuten spo- rens bij Leiden vandaan ligt, is voor het opzetten van een goed hotel-be drijf wellicht een beetje riskant. Maar vast staat dat er vooral in het vacantie-seizoen geen bed te krijgen is, zeker niet voor groepen. De moei lijkheden met congressen in Leiden, al of niet in Universiteits-verband, zijn bekend. Enfin, uitbreiding van de hotel- accomodatie is in ieder geval toe komstmuziek. Voor vandaag-aan de- dag moeten we het houden op meer reclame om het vreemdelingen-ver keer in Leiden te stimuleren. Dat het Leidse V.V.V. klaar zal staan om iedereen de meest mogelijke service te geven, dat is een feit wat zeker is! Hoorapparaten 1. Nieuwste Toestellen met in gebouwde batterijen; 2. Welke U één week op proe! kunt krijgen. Aangesloten bij het Financieringa- instituut (Hijninnd en Omatreken). Batterijen v. alle toestellen FIRMA GEBR. PAES naast Stadsgehoorzaal, Breestraat 58, Tel 23620, Leiden (Foto: „De Leidse Courant") rxiT OUDE, BOUWVALLIGE EN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE HUISJE, hoe onsmakelijk het er van buiten nu nog mag uitzien, is> een voorwerp geworden van gerechtvaardigde trots van jongens, vaders en «eiding van de Stichting voor Kath. Sociale Jeugdzorg. Reeds lang bestond in de omgeving van de Gortestraat behoefte aan een eigen ruimte, die de ongeorganiseerde jeugd als „instuif" kon gebruiken. Tot nu toe hadden zij hun clubs in handenarbeid enz. steeds in het gebouw Nieuwe Rijn 52, dat echter op de duur hier niet voor gebruikt kon worden. Daarom werd gezochi naar een aparte ruimte, die thans in het leegstaande huisje, Gortectraat 21, is gevonden. Maar voordat het in gebruik genomen kon worden, moest er eerst heel wat aan veranderd en opgeknapt worden. Dat deden de jongens zelf, hier bij geassisteerd door enkele vaklieden welwillend door werkgevers met gratis materiaal-levering afgestaan en de vaders van deze knapen, die heel goed begrijpen dat deze „instuif" hun zoons 's avonds van de straat kan halen Zo werd er puin gereden, een cementen vloer gestort, een tussenmuur uitgebroken electrisch licht aangelegd en een nieuwe pleisterlaag op de muren aangebracht. Er moet nog meer gebeuren; de muren vragen een fris sausje en daarna een vlotte beschildering, het spreekkamertje is nog niet klaar en een streekje verf zou ook geen kwaad kunnen. Maar dat komt allemaal nog. Terzijde wordt zelfs een soort plantsoentje aangelegd, waar voor de heer A. Galjaard, chef van de Plantsoendienst z'n medewerking reeds toezegde Wellicht zal ook aan de buitenkant een wat frisser aanzien worden gegeven. En als dan bovend'en nog het meubilair aanwezig is, kan in deze gezellige en zelf-ingerichte instuif een prachtig stuk sociaal werk beginnen. De zolder is niet tot beschikking van de jongens. Hier huizen de duiven van een duivenliefhebber op nummer 23, die de benedenruimte royaal af stond De duiven vliegen in en uit deze zolder, diq voor hen een veilig en vertrouwd onderdak is geworden. Moge de beneden-ruimte „De Duiven- •il," zoals de jongens hun instuif doopten, even veilig en vertrouwd wor den voor de in en uit vliegende jongens van de Gortestraat en omgeving! Leiuenaars, die op straat een grote wit-zwarte hond regelmatig met een boodschappen-tas in z'n bek zien lo pen, zullen waarschijnlijk nooit ge dacht hebben dat zij een beroemd heid in de hondenwereld tegenkwa men. Zelfs als het dier, met z'n soe pele gang, koninklijke houding en trouwe kop, vergezeld was van een jong meisje, dat een sprekende pape gaai op haar schouder droeg, zullen de toeschouwers er niet meer dan een aardig tafereeltje in gezien heb ben. Eerlijk gezegd:wij ook niet. Totdat gistermiddag plotseling een film-auto van Polygoon voor het pand Breestraat 182 stopte en en kele heren met apparaten, draden en lampen begonnen te sjouwen. Toen begrepen we dat het niet zo maar een mooie hond was, maar dat het di -r iets bijzonders moest zijn. De heer Kremer, eigeaar van de hond en ijverig lid van de Kynolo- gen-vereniging „Rijnland", ontving ons vriendelijk en vertelde hoe zijn trots bezit vorige week Zaterdag op de internationale honden-tentoonstel ling in Utrecht in de jeugdklasse de le prijs kreeg met de kwalificatie „zeer goed" en daardoor de ere-be- ker won van de Zwitserse Kynolo- gen-vereniging. Zondag daarop kwam de hond voor de ere-keuring, wat een grote onderscheiding blijkt te zijn. De hond doet denken aan een St. Bernard, hoewel slanker van bouw, waardoor hij gelijkt op een New Foundlander, met dit verschil echter dat hij niet zwart, maar wit-zwart is en bovendien grotere afmetingen heeft. In de vorige eeuw leefde in Enge land een schilder Landseer, die voor al beroemd werd door zijn dieren- schilderingen. Hij ontmoette eens een hond, die een bloemenmand droeg en verzocht daarop de begeleidende da me het dier te mogen schilderen. Hij verkreeg toestemming en het schil derij werd door de Engelse regering aangekocht. Ze kwam men aan de naam „Landseervoor deze hon en, waarvan de afstamming niet be kend is. Het is overigens een uitstervend ras. In Nederland zijn er 6, in Zwit serland 1 en in Engeland ook een of drie. Bovendien moet er een klein aantal in Duitsland zijn. Een textiel- Behalve dat het dier een zwem- liefhebber is, onderscheidt hij zich van vele andere honden door zijn buitengewoon trouw karakter en „verknochtheid" aan baas en vrouw. De film, die gisteren werd opgeno men, zal daar mooie staaltjes van la ten zien. Want de camera-man volgde Tar- zan door de stad, terwijl hij dood- schappen deed met de 13-jarige An neke Kremer, die haar pagagaai (pratend als brugman) op haar schouder meevoerde. Ook deze Lorre is iets bijzonders; hij eet aan tafel mee, d.w.z. heel discreet uit de mond van het meisje, terwijl Tarzan toekijkt. Ook dit zal allemaal op het filmpje te zien zijn. Begrijpelijk dat de heer Kremer trots is op z'n kostbaar bezit, dat vo rige week door de film in Utrecht werd ontdekt en weldra in heel het land bekend zal zijn. Op menige hon den-tentoonstelling zal deze Leidse Tarzan nog van zich doen spreken. De nieuw benoemde pastoor van Voorhout, de zeereerw. heer A J ea rner, werd gistermiddag plechtig in gehaald. Daartoe werd nasfeor T ra- mer door enkele heren geestelijken in Leiden afgehaald. Even voor het vertrek per auto v.l.n.r.: rector F. F. van Buuren (Huize „St. Angnes"), kapelaan W. A. J. Koenekoop, rector G. P. Regeer (B.N.S.) en pastoor A. Kramer. (Foto: „De Leidse Courant Aantal leden en begunstigers gering Kan het beter Op de vraag of Leiden, qua-histo rie, bezienswaardigheden en be kendheid, het aantal bezoekers en touristen trekt wat men zou kunnen verwachten, moest onze gastheer een ontkennend antwoord geven. Het zou veel beter kunnen. En daar Het interieur is al even vriendelijk als de acnter groen verscholen bui tenkant. De betimmering en meubilering zijn afkomstig uit het oude ge bouwtje. Temidden van de bloemen, die ter gelegenheid van de opening werden geschonken, staat mej. Joke Devile haar cliënt welwillend te woord en verschaft hem de inlichtingen, nodig om zijn reis te kunnen vervolgen. (Foto: „De Leidse Courant") £en dubbeltje Dat is waar! We hebben één bron van inkomsten vöor het V.V.V. vergeten. Dat zijn de dubbeltjes, die geholpen vra genstellers moeten betalen voor een inlichting." Maar meestal is het zó, zegt de heer Visser, dat iemand binnenkomt om iets te vragen en dan over de geboden service zó verrukt is, dat hij met een hartelijk „Dank U wel; 'k ben reuze blij; dank U vriende lijk" de deur uitloopt. En ga hem dan maar eens achterna met „Mijnheer, ik krijg nog tien cent van U". „Tarzan van Landseerheim" Niéuwe Leidse filmster ontdekt fabrikant in Enschede legde zich toe op de fokkerij ij en toen de heer Kremer hem in 1936 een jong te koop vroeg, werd hij op de wachtlijst ge plaatst, om pas in Mei 1948 aan de beurt te zijn een keuze uit het nest maken. Zo kwam „Tarzan van Land seerheim", z'n „achternaam" is ont leend aan de kennel in Enschede, naar Leiden en groeide naar op tot een prachtige hond. Hoewel nog niet volwassen, heeft het dier een hoogte van 81 cm. (schouderhoogte) en meet hij van neus tot staartwortel 1.31 meter. CR LOOPT EEN MAN DOOR LEIDEN. De snit van z'n jasje vertelt dat hij New York beter kent dan Amsterdam. Het is een warme zomer dag en deze man steekt z'n neus in een rood boekje, om dan stil te staan bij het Gravensteen. Even gaat z'n zonnebril de hoogte in. Hij kijkt eens links; hij kijkt eens rechts. En kijkt dan eens naar boven. Nog even een blik in z'n opengeslagen boek. Om dan z'n kostbaar foto-toestel voor z'n rechteroog te zetten. Even de benen wijd Even rustig wachten. „Knip" zegt de sluiter van z'n toestel. Dan gaat de man weer verder. Hij steekt het Rapenburg over en blijft staan voor het Academie-gebouw. Hij kijkt eens links; hij kijkt eens rechts, enzovoorts, totdat de sluiter van z'n foto-toe stel weer „knip" zegt en de man z'n tocht al slenterend vervolgt. Juist, U begrijpt het Deze wandelaar-fotograaf is een tourist, die Leiden komt „doen." Hij heeft er een halve dag voor uitgetrokken en wil in die enkele uren, aan de hand van z'n Baedeker, alles zien, waarover men het heeft, als in het buitenland over Leiden wordt gesproken of geschreven. Zo komen er honderden, ja duizenden per jaar. Vooral Amerikanen e;n Engelsen. Maar ook Fransen, Belgen, Italianen, Zwitsers, Denen en Span jaarden, Zij worden aangetrokken door de reclame die de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen-verkeer in het buitenland maakt Want op de reisbureaux van alle grote steden en onder alle grote stationskappen hangen kleurige platen met Hollandse molens, klompen, tulpen, Velendammer broeken en vette koeien met blozende boerinnetjes. En hoewel, terwijl U dit leest, de kachel lekker brandt en misschien de regen een roffel tegen de ruiten klettert, het niet de juiste tijd is om over toSrisme te schrijven, menen we dit toch wel te mogen doen, naar aanlei ding van het feit dat enkele dagen geleden de Vereniging voor Vreemde lingen-Verkeer kortweg het V.V.V., in Leiden een tijdelijk bureau in ge bruik nam omdat het eigen kantoor, wegens de tunnelplannen bij het station, moest worden weggebroken. Alsof het dus geen November, maar begin Juni is. gaan wij over dat vreemdelingen-verkeer in Leiden iets schrijven richting moeten komen, want een ander exploitatie-object, in plaats van de fietsenloodsen, blijkt niet te vinden te zijn. Zo kwamen we vanzelf terecht op de vraag wie er in Leiden belang heeft bij een goed functionerend V.V.V. Dat bleken er velen te zijn. Dat hotel-, restaurant- en café-hou ders belanghebbenden zijn, is dui delijk. Maar de industrie b.v.? „Het komt nogal vaak voor," vertelt de heer Visser, „dat we een of andere buitenlandse business-mann op be zoek krijgen, die op ons kantoor komt vragen of wij soms in Leiden een soortgelijk bedrijf kennen als het zijne. Dan sturen we zo iemand naar een wasserij, een textielfabriek, een banketbakker of iets dergelijks en niet zelden vloeit uit een derge lijk bezoek een aangename buiten landse relatie voort of in ieder ge val een nuttige uitwisseling van ge dachten over bedrijfs-methoden, waarmede de Leidse fabrikant z'n voordeel doen kan." Dat is één voorbeeld. Er zijn er meer. We denken slechts aan de ve le excursies, door binnen- en bui tenlandse groepen naar Leiden ge maakt. Men vraagt aan het V.V.V. een route-opgave, die steeds zo is ingedeeld dat het eindpunt op de Breestraat of Haarlemmerstraat valt. Dat betekent in het program ma een vrij uurtje, waarin iedereen kan doen en gaan wat of waar hij wil. Dat wordt dan natuurlijk een winkel-uurtje en daarmede is het belang voor de middenstand al ge tekend. Over de vele individuele be- toeken van tcuristen, die ook in de Leidse winkels kopen, zwijgen we De voormalige Politiepost aan de Steenstraat, die thans als noodverblijf voor de Leidse V.V.V. is ingericht. Hoewel het gebouwtje iets verder van het station ligt, mag het bestuur toch blij zijn met deze oplossing. Aan deze blijdschap geeft de uitgestoken vlag uiting. En de grote letters „V.V.V" zijn zowel een aanwijzing dat het bureau thans hier gevestigd is, als een uitnodiging om binnen te komen, waar alle reis-moeilijkhede.n een twee drie worden opgelost. (Foto: „De Leidse Courant") maar. En dat de musea en andere bezienswaardigheden tegen toe gangsprijs bij een druk tourisme wel varen, is eveneens vanzelfsprekend. Want weet U dat op een drukke zo merdag gemiddeld 300 bezoekers hijgend en puffend de heuvel van „Den Burcht" bestijgen? We willen geen pleidooi voeren om meer begunstigers voor het V. V.V. Wie het belang begrijpt, zal zelf z'n taak kennen! Wat doet het V.V.V. We verwachten op deze vraag een zeer uitgebreid antwoord. Het was echter slechts één woord: „Servive!" Dit woord is natuurlijk voor ver schillende uitleggingen vatbaar en dat duurde iets langer. Het V.V.V. is' thans niet alleen in het binnenland, maar ook over de landsgrenzen heen. bekend bij de touristen en zakenlieden. Daardoor zijn de kantoren op de eerste plaats vraagbaken geworden. „Juffrouw, hoelaat gaat de trein naar Amster dam?". „Mijnheer, waar moet ik overstappen voor de trein naar Gro ningen?" „Weet U waar de tram naar Noordwijk vertrekt?" „Weet U ergens op de Veluwe een rustig pension, waar in ongestoord eens twee weken vacantie kan houden?" „Wat moet ik gaan zien als in Parijs kom?" „En kan ik per K. L.M. naar Washington, of moet ik overstappen?" Ga zo maar door. Dat zijn vragen, die Leidenaars stellen voordat ze op reis gaan. Andersom. Er komen mensen naar Leiden toe, of willen naar de Sleu telstad komen. In beide gevallen wordt het V.V.V. telefonisch, schi'if- telijk of mondeling om inlichtingen verzocht. „Hoe kan ik de mooie din gen van Leiden in een halve dag zien?" „Weet U een goed restau rant voor me?" Wanneer is „De Lakenhal" geopend?" „Hoe kom ik bij de Pieterskerk?" „En weet U iemand die me in het Museum voor Volkenkunde verder kan hel pen?" Voor deze categorie staat het V. V.V. eveneens klaar. Er zijn platte gronden van Leiden beschikbaar en aan buitenlandse relaties wordt een vier-talig boekje gezonden, geschre ven door dr. E. Pelinck, over de be zienswaardigheden van onze. stad Schoolreisjes en excursies kunnen met waardevolle adviezen van het V.V.V. worden voorbereid.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8