De kanarie-man zegt er het zijne van V^exjaatt In Indonesië Spanningen in de ontspanning van Zuid-Holland Warmondse boeren bedreigd door Leidse zandhonger sië ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 PRAATJES OP DE PASTORIE De kanarie in de koperen hang- kooi was bedrukt op zijn stokje gaan zitten zo stil was het in de pastoorskamer waar de drie heren zwijgend aan hun sigaar zogen en blauwe rook tussen hun lippen lieten slippen, alsof zij inwendig smeul den. De kanarie gelijk alle kana ries, tuk op luidruchtig gezelschap voelde zich ontzaglijk teleurge steld over de gang van zaken. Met „pienk! pienk!" en een ongedurig geiiip van stok op stok had hij de binnenkomers begroet. Met een op gewonden triller-ouverture had hij de wederzijdse plichtplegingen over eikaars gezondheid en het herfstweer begeleid, maar daarna was de Grote Stilte ingetreden, die slechts ver broken werd door het bedachtzaam gelepel van drie theelepeltjes in drie koppen thee- De kanarie had gaarne de rol van gangmaker op zich genomen en be nijdde de papegaaien, die vloeken en schelden kunnen in mensen-taal. Want dat was het juist waar hij het meest behoefte aan had, toen. nadat de lepeltjes uitgelepeld en op de schotels gelegd waren, de drie heren de drie kopjes naar hun mond brachten en daaruit peinzende slok jes namen, op de wijze van het hoen der-volk. „Al? die vertoning nog lang duurt zuchtte het kanarie-pietje „val ik van mijn stokje", en om daartoe bijtijds in de gelegenheid te zijn, nam hij er met een bedrukt gemoed op plaats. Pastoor verkeerde in tweestrijd, of hij het gesprek zou leiden naar de briljante St Nicolaas-winkelweek. die in Boerenburgerwetering zal wor den gehouden of naai de hoge kaas- prijzen die de vreugde van de zelf- kazende en de ergenis van de niet- zelf-kazende parochianen had opge wekt, toen Stupido zich verslikte en gesmoord stamelde, terwijl hij naar de kanarie-kooi wees: „Die ziel zit óók achter het IJzeren Go-dijn." „Koperen" verbeterde pastoor. „Hij zit er warm er heeft zijn natje en ziin droogje" suste de heer Nix, die natuurlijk onmiddellijk aanvoel de. waar Stupido heen wilde. „Maar mist de vrijheid" sneed Stupido de pas af En vrijheid is voor geen geld te koop!" „En was zij te koop, nooit te duur gekocht" stemde pastoor toe. „Met name het Nederlandse volk is liever een magere wolf dan een vette ket tinghond. De Tachtig-jarige Oorlog en het verzpt tegen de Duitse over heersing hebben aangetoond, dat Ne derland gelijk de wolf in de fa bel eerder zich laat verhongeren, dan zijn kop in een halsband te steken. „Ook de communisten hebben in het ondergronds verzet een groot aandeel genomen" zei de heer Nix verontwaardigd. „Was het niet zo". vroeg pas toor het voorhoofd fronsend „dat de commi'D^sten zich afz^'d'? hiel den. toen Hitler Nederland binnen viel en zoete broodjes met Stalin bakte en zij pas in be weeing kwa men, toen Duitsland aan Ruslgnd de oorlog verklaarde?" „Pienk! Pienk! Tralala!" liet de kanarie zijn tong rollen. De middag zou toch nog meevallen. Hij begon er schik in te krijgen. „Ge kunt toch niet ontkennen" ontweek de heer Nix behendig de vraag „dat Rusland zich met man nenmoed verdedigd heeft en zijn bloed gegeven heeft voor de vrij heid?" „Voor zijn vrijheid" zette pastoor het puntje op de i. „Door de zwaar-bevochten en van harte ge gunde overwinning is het Russische volk. dat voorheen ir een vrome bui zich al het heilige Rusland" noem de. totaal over het paard getild. Door een handige propaganda opgezweept, waant het zich wel niet meer een heilig, maar toch een uitverkoren volk te zijn, geroepen de zegeningen van het Marxistisch evangelie aan de wereld op te dringen. Zo niet goedschiks dan kwaadschiks. Het communisme in Rusland heeft zich ontwikkeld tot een nationaal-commu- nisme, dat de wereld-heerschapDij nastreeft, met Moskou als wereld hoofdstad. Als welmenende Neder landse communisten, zoals u. me neer Nix, zich nu eens niet lieten weg drijven op liefelijke, maar bedriege- lijke dromen van een herwonnen pa radijs en van een hemels geluk op aarde, zouden zij tot inzicht komen, ongewild dat neem ik gaarne aan ongewild in hetzelfde schuitje te zitten als de N. S. B.'ers vlak vóór de oorlog." „De N. S. B.'ers waren landverra ders" zei de heer Nix. „Maar waren er voor zichzelf van overtuigd het beste met Nederland voor te hebben. In de vorige eeuw noemden de ontevredenen hier te lan de zich de Patriotten d.w.z. de echte vaderlanders en wenkten de Franse overheersing en Napoleon naar ons toe. Zij hadden er achteraf bitter spijt van. Ook de Nederlandse com munisten zouden zich zwaar bekocht voelen als de Russische legers West- Europa overstroomd zouden heb ben en het hoog-beschaafde Neder landse volk regeerden met de ijzeren maatstaf van een volk, dat op een veel lager trap van algemene ont wikkeling staat. De dwingelandij van de Duitsers zou daarbij vergeleken, zachtzinnig lijken." „En 't was al niet veel zaaks" galmde Stupido, die vond er te veel vooi spek en bonen bij te zitten. „Uw schildering van de Russische veroverings-zucht, pastoor" ver weerde zich de heer Nix „is vals gekleurd. Het communisme is een beweging, welke de gehele wereld zal omvatten. Het wil juist alle na tionale banden opruimen en één grote wereld broederschap van arbeiders vormen. Rusland is het verst op de goede weg en zal ons pogen steunen." „Wat gij zo onschuldig een poging noemt" lichtte pastoor het doekje op „is niet anders dan de wereld revolutie. De Nederlandse commu nisten, hebben van hogerhand bevel gekregen, er maar niet te veel over te praten, om de gemoederen niet te verontrusten. Als tot blode schapen vermomde wolven moeten zijn onder de kudde leven tot 't grote ogenblik is aangebroken Mocht dat ogenblik aan breken dan zal de wereld borrelen van bloed en gillen van wanhoop, overkoken van haat en verminkt worden door duivelse driften. Uit de ze zee van bloed en tranen zal dan de heilstaat van vrede en liefde, het arbeiders-paradijs a's een zondeloze maatschappij opbloeien." „Het is misdadig" viel Stupido woedend uit het woord arbei ders hierbij te noemen De arbei ders zijn fatsoenlijke mensen en la ten' hun naam niet door het slik van bloed halen. Het moet maar eens uit zijn met dat gebral over volks-de mocratieën" en „arbeiders-regerin gen", terwijl er niets anders mee be doeld wordt dan de meest laffe en wa'gelijke ti-annie- De arbeiders wil'en langs vreedzame weg hun rechten verdedigen, zij zijn daarbij veel verder gekomen dan de arbei ders in Rusland en er is, dat is het mooiste, geen druppel bloed bij ge vallen." De heer Nix hoorde bleek en zwij gend deze Stupidiaanse uitbarsting aan. De kanarie echter, die wel het lawaai hoorde, maar de inhoud er van niet kon begrijpen, achtte de tijd gekomen, zingend van trilili! van de hak op de tak te springen. Daarmede haalde het diertje zich een snau wend verzoek zijn bekje te houden van Stupido op de hals. „Wie denkt, dat uit de meest vol slagen wanorde een nieuwe orde wordt geboren" onweerde Stupido na „heeft evenveel verstand als een kanariepietje." „Het is de wijsgerige grondstel ling van het communisme" ver klaarde pastoor kalmpjes. „Men mag godsdienst opium voor het volk noemen, maar deze godloze en god deloze wijsbegeerte is een dodelijk vergift. De mensheid moet vergif tigd worden van haat. de klassen strijd. en als deze haat fomeloos zich gaat uitvieren in de wereldrevolutie baart het plotseling liefde en vrede. Gelove het, wie het geloven wil!" „Toch is het communisme met de beste bedoelingen opgezet" hield de heer Nix zwakjes vol. „Reeds eerder heb ik verklaard." gaf pastoor toe ..dat daaraan niet te twijfelen »s. Maar tot zulke biina waanzinnige afdwalingen van het verstand komt de mens. indien hij God los laat, ja. ik durf het nauwe- 'ijks te zeggen God in de hoek trapt en vi^ndis wordt aan God. De viiand van God is de duivel, al vermomt hij z'ch als een engel van licht." „God of geen God speelt hierbij in 't geheel geen rol" zei de heer Nix vol waardigheid. „O nee?" haalde Stupido in heer'ijk Leids uit. O nee?" schetterde de kanarie, die reagens iets van had begrepen, maar daar helemaal niets van. ,Nog een kopje thee heren" c'oeg castoor voor en belde Eüza. Weldra zaten de drie heren weer met hun lenelt'es in de kopie* te pinke len eenieder verdiept in gepeinzen. De kanarie rchudde zijn veren-pak netjes en ging opgeruimd een graan tje pikken. v. P. ONDER DE VELE PROBLEMEN VAN ONZE, IN DAT OPZICHT SCHATRIJKE, TIJD heeft zich een nieuw probleem aangediend: het probleem van de ontspanning in de vrije natuur in Zuid-Holland. De Provinciale Stedebouwkundige die ist heeft daaromtrent een wel zéér fraai verzorgde publicatie het licht doen zien. In deze beschouwing "wordt met cijfers, die zelf echter ook problematisch zijn, aangetoond, hoe nijpend het te-kort aan ontspapnings-terrein tegen 1970 zal worden, v/aar de behoefte aan recreatie thans reeds nauwelijks te bevredigen schijnt. Met vijven en zessen wordt aange toond, hoe weinig stil het stille stand op zomer-dagen is, hoe weinig zomerse dagen er in een jaar voor komen en- hoe op koele dagen de vacantie-vierende stedelingen niet weten, waar ze een goed-heenkomen zullen zoeken Er is namelijk zeer weinig bos en nog minder vrij toe gankelijk bos in deze provincie en de duinen komen wegens hun kwets bare beplanting voor massa-bezoek niet in aanmerking. Daarom wordt gedacht aan een langgerekte bos- strook aan de duinvoet, waarbij het eerst voor bebossing in aanmerking schijnt te komen het Langeveld be noorden Noordwijkerhout (overi gens voor dagjes-mensen, daar gaat het hier om, tamelijk ver van de grote steden verwijderd). Voorts is gedacht waar we reeds eerder melding van maakten aan uitbreiding van het net van toeristen-fietspaden in de polders. Grote bewonderaars als wij zijn van het echt-Hollandse landschap is daar in 't geheel geen bezwaar tegen, mits de aanleg van deze fietspaden eenvoudig wordt gehouden en er geen kapitalen aan gespendeerd wor den, zoals aan het fietspad over de Ruige Kade uit Leiderdorp. Een fietspad moet aan redelijke eisen voldoen, maar het zal nooit de be doeling zijn ze open te stellen voor zwaar geschut. Het is ons echter opgevallen, dat het van oudsher bestaande kruisnet van polderwegen ook in de zomer maanden zeer weinig aftrek hegft. Men mag het in het mensdom prij zen of laken, het is nu eenmaal zo, dat het gros van stedelingen zich daar het beste thuis voelt, waar het weer in een dichte mensen-massa wordt opgenomen. Het merendeel van de stadsbevolking wordt min der door natuur-bewondering dan door sportieve ontspanning, zwem men, spelen, zeilen naar buiten ge lokt. Waar dus van de bestaande, ruimschoots aanwezige gelegenheid om zich in het polderland te ver meien, betrekkelijk zo weinig pro fijt wordt getrokken, is het weer een nroMeem in dit prob'eem of de be hoefte aan polder-rijwielpaden nu wel zo groot is. Het is samenstellers van het boek je ook opgevallen, dat de Kager- plassen 's zomers tjokvol liggen en het Braassemermeer vrijwel verlaten blijft. Om spreiding van de zeilbedrijvig- heid te bevorderen is door de Prov. Stedebouwkundige Dienst een stel sel van nieuwe zeilroutes ontwor pen, dat er als volgt uitziet. a. Vorming van een nieuw water sportcentrum nabij Leiderdorp, waarbij de Does tot zeilwater zou worden verbreed tot aan de Wijde Aa. Hiermede zou de Braassemer meer als het ware verlengd worden lot aan de Oude Rijn; b. Een verbindingsvaart tussen Zevenhuizen en Hoogmade, waar langs dus de overbelasting van de Kaag op Wijde Aa, Braassem en DE BEDREIGDE POLDERS BIJ WARMOND. In het bovenstaand schetsje ligt de Zwanenburgerpolder ten Noorden en de Broekpolder ten Zuiden van de „Grote Sloot." Het plan is aan weerszijden van de Gtote Sloot een plas uit te diepen. Does zou kunnen worden gespuid. Hoogmade, op de driesprong, zou dan als watersportcentrum van be tekenis kunnen worden; c. Aanleg van een „achterstraat" van de Grote Sloot, over het Venne- meer en de Zomersloot naar de Koppoel. Hieraan zouden een aan tal voorzieningen kunnen worden gelegd, waar de watersport nog be hoefte aan heeft. De Kagerplassen zouden in dat geval als natuurmo nument zoveel mogelijk in hun te genwoordige staat behouden kunnen blijven; d. Verruiming van de Ringvaart tussen het dorp de Kaag en de Ha repoel (ter voltooiing van de ach terstraat) en tussen Oude Wetering en Leimuiden ter verbetering van de verbinding tussen Braassem en Westeinder; e. Verbreding van de Leede, waar door Warmond meer dan tot nu toe in de zeilroute zal worden opgeno men. Dit plan, dat zich bijzonder leent voor uitvoering in étap pes, is inmiddels al weer aan gevuld door het z.g. Leidse Me- renplan, n.l. het denkbeeld om voor zandwinning ten behoeve van de aanleg van wegen en straten en van de uitvoering van het spoorwegenplan, tussen de Leede en de Zijl een twee tal meren te graven, die tevens aan de watersport dienstbaar kunnen worden gemaakt. Een becijfering heeft aangetoond, dat na ten uitvoerlegging van het hierboven onder a. tot en met e. om schreven plan de opname-capaciteit van de beide Zuidhollandse meren tengevolge van een betere outillage met piashuizen, jeugdherbergen, touristenhotels enz. kan worden op gevoerd van momenteel 5000 zei lers en toeschouwers tot in totaal 20.000 bezoekers. Een becijfering heeft echter nog niet aangetoond, hoeveel de aanleg van dit water-stelsel kosten zal! Uitbreiding van Kager-plassen wordt tegelijk beoogd Naar aanleiding van een medede ling van de heer Vergeer in de ge meenteraadsvergadering van War mond op 17 November j.l. hebben wij een onderhoud gehad met een eer ingelanden van de Zwanenbur gerpolder, wiens bestaansbron door de plannen, om deze polder leeg te zuigen, bedreigd wordt. De situatie is momenteel als volgt; Volgens verrichte boringen bevindt zich op verschillende plaatsen in de Zwanenburger- en Broekpolder een zandlaag, die een diepte heeft tot 30 meter. Volgens een circulaire ge richt aan verschillende landheren heeft de stad Leiden plannen om deze landen inclusief de bijbehoren de woningen aan te kopen, om dan deze zandlaag weg te zuigen en dit zand te bezigen voor de aanleg van jtraten en wegen en het ophogen van bouwterreinen. Aan de betrok ken huurders wordt dan een schade- ^osstelling verstrekt, welke schade loosstelling nog niet precies is om schreven. Gelukkig voor de huurders is er op dit moment nog slechts één eige naar toe overgegaan, zijn bezit te verkopen, echter met deze clausule, dat de verkoop geannuleerd wordt, indien de wegzuiging van de zand laag om de een of andere reden niet door kan gaan. Aangekocht is een terrein van 25 h.a., waarop de boerderij, bewoond door de wed. A. Breedijk, terwijl het de bedoeling is 70 h.a. in handen te krijgen. Naast de reden, die de stad Leiden aangeeft, staat nog een ander plan dat vrijwel parallel loopt met de plannen van Leiden, n.l. het z.g. „Merenplan". Dit plan, een gelief koosd idee van „Stad en Land", be helst een uitbreiding van het me rengebied. Nu ligt het voor de hand, dat deze uitbreiding van het merengebied, welke ten koste gaat van de vele prima verzorgde weidegronden, waardoor de bestaansmogelijkheid van vele boerenbedrijven wordt te niet gedaan, door de plannen van de gemeente Leiden wel wordt be vorderd, temeer daar de te maken onkosten ten dele worden vergoed door de opbrengst van de zand-ver- koop. Al met al wordt hier een plan beraamd, dat, zo dit doorgang zou DE BEVOEGDHEID VAN ONDERNEMINGSRADEN. Na ontvangst van de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet,, regelen omtrent Ondernemingsraden", heeft de com missie van voorbereiding omtrent een aantal punten mondeling overleg ge pleegd met de minister van Sociale Zaken. Hiervan is een verlaag opge maakt waaraan het volgende ont leend is. Enkele leden wezen er op, dat de ondernemers ingevolge lid 5 onder meer verplicht zullen worden aan de Ondernemingsraden alle inlichtingen te versttrekken, welke deze behoeft voor de uitoefening van de hem toe gekende bevoegdheden. Tot hoever zei een ondernemer nu moeten gaan met het verstrekken van inlichtin gen? De minister was van mening, dat een begrenzing op dit punt moeilijk in de wet kan worden vastgelegd. Wel zullen hier tact en begrip ver eist zijn, zowel van werkgevers als van werknemerszijde. In ieder geval echter dient de gedachte, dat de on dernemingsraad op de hoogte wordt gesteld met de economische gang van zaken in de onderneming, niet uit het ontwerp te worden geschrapt. Hiertegen werd weei opgemerkt, dat men onder het begrip „economi sche gang van zaken" praktisch alles kan brengen. De bepaling van letter F juncto lid 5, letter A mag er niet toe kunnen leiden, dat de daarin ge geven bevoegdheid wordt gebruikt voor een doel, waarvoor zij niet is gegeven. Indien de goede gezindheid ,ontbreekt, zal de Ondernemingsraad aan de hand van deze bepalingen het verstrekken van praktisch onbeperk te inlichtingen omtrent de onderne- 'ng kunnen eisen van de onderne em De minister wees nogmaals op het voorbehoud in zake de zelfstan dige funotie van de ondernemer, dat in de in lid 1 opgenomen taak omschrijving wordt gemaakt. Ten einde de hierboven uitgesproken vrees te ondervangen, was hij be reid te overwegen om een verwij zing naar lid 1 in de hier gewraak te bepalingen op te nemen. vinden, zeer fataal zou zijn voor de betrokken landbouwers. De schade die aan deze bedrijven wordt toegebracht, weegt niet op tegen de voorgestelde verhoging van het natuurschoon en de daar mede gepaard gaande uitbreiding van het recreatie-terrein in War mond. Nog werd medegedeeld, dat van de zijde van het Hoogheemraad schap van Rijnland nagenoeg geen bezwaren tegen dit plan te ver wachten zijn, daar uitbreiding van het boezemwater bij dit waterschap te allen tijde toegejuicht wordt. Onze zegsman meende echter, dat het hoogheemraadschap geen be hoefte heeft aan uitbreiding van het boezemwater, omdat het huidige ge maal bij Gouda het overtollige wa ter ruimschoots kan verwerken. Naast een goed opgezette protest actie van Warmond tegen deze ver vreemding van uitstekende cultuur grond, is er een taak weggelegd voor de Stichting van de Landbouw en voor de L.T.B. die, ten koste van alles, deze inbreuk op- het bestaan van onze landbouwers, moet trach ten te voorkomen. Is er voldoende zand? De Plaatselijke Bureauhouder te Sassenheim, waaronder Warmond ressorteert, verklaarde, nadat hij door onze zegsman over de plannen was ingelicht, dat, zo deze vernie tiging van goed weideland uitslui tend ten doel had, zand te bekomen, cit volkomen onverantwoord was, daar er in zijn district heel veel land was, dat door afgraving verbeterd zou kunnen worden. Een andere raadsman verklaarde, dat hij voor minstens vijf jaar voldoende zand had om de steden den Haag en Lei den te voorzien. Er zal nog heel veel water langs deze polders stromen, voordat dit plan ten uitvoer gebracht kan wor den. TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN. Met ingang van 1 Januari 1950 wor den de werkzaamheden van de Stich ting „Toezicht po'itieke delinquen ten" beperkt in dier voege, dat nog slechts in de vijf plaatsen, waar een Gerechtshof is gevestigd, een bureau van de Stichting blijft bestaan. Het ressort dat ieder van die bureaux be strijkt, komt overeen met het res sort van het desbetreffende Gerechts hof. Een commissie, ingesteld door de Stichting van de Arbeid, spreekt in haar rapport over het vraagstuk in zake verlenging van de vacantieduur van jeugdige arbeiders als haar oor deel uit, dat het uit een oogpunt van sociale wenselijkheid aanbeveling zou verdienen, indien de vacantieduur voor jeugdige arbeiders van 14 t.m. 18 jaar zou worden uitgebreid met gemiddeld een week. Bij deze ver lenging van de vacantieduur zou het wenselijk zijn een glijdende schaal te maken, waarbij de grootste ver lenging aan de 14- en 15-jarigen ten goede komt, terwijl voor de 16- t.m. 18-jarigen de verhoging geringer kan zijn. De K.A.B. komt tot een voorstel van drie weken voor 14- t.m. 16-jari- gen, twee weken voor 17- en 18-jari- gen en tien dagen voor 19- en 20-ja- rigen. NEDERLANDS ACROBAAT IN V. S. VERONGELUKT. De Amsterdamse acrobaat Jan Vogel, die reeds een jaar in de Ver enigde Staten optrad met een sen sationeel programma, is gisteravond te Kansas City van een hoogte van 30 meter naar beneden gestort. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Jan Vogel, die 37 jaar oud was, was bekend om zijn schijnval van een hoogte van 30 meter. Halver wege greep hij dan een voor de toe schouwers onzichtbaar koord, dat aan zijn enkel bevestigd was. Vrijdagavond viel hij echter tot op de grond, zonder dat hij in zijn val werd gestuit. Het publiek geloofde tot het einde toe in een schijnver toning. Het is niet bekend, waaraan het ongeluk te wijten is. AUTO-BOTSING EIST EEN DODE. Gistermorgen om acht uur is op de viaduct Varkenoord te Rotterdam een personenauto, die uit de rich ting Dordrecht kwam, in botsing ge- ALBERT BOTTENBERG, Kanaalweg 8, Oude-Wetering, viert 20 November zijn 2e Ind. ver jaardag te Batavia. THOM HIJMAN, Zuideinde 35, Aarlanderveen, viert zijn 3e Ind. verjaardag 20 Nov. te Bütar (Java). J. P. VERGEER, Poeldijk 10, Rijpwetering, viert 21 Nov. zijn 3e Ind. verjaardag te Fort de Koek (Sumatra). L. C. VAN SWIETEN. Willibrordusstraat 32, Leidschendam, soldaat le kl. viert op 22 Nov. zijn 4e verjaardag in de tropen, te Batavia. W. VAN OOI, Reyerskoop 166, Boskoop, geb. 22 Nov. 1927, verjaart in Indo nesië. komen met een autobus doordat de luxe-auto slipte. Een der inzittenden, de 45-jarige J- H. GrossouwPoort man, wonende Tuyl van Seroosker- keweg te Amsterdam, verloor hierbij het leven. Haar echtgenoot, die aan het stuur zat. werd licht gewond, terwijl een derde inzittende onge deerd bleef. BEURS: IN HERSTEL. Na lagere opening markt tegen slot geheel in herstel. De Amster damse effectenbeurs opende gisteren lusteloos en de nadelige koersver schillen waren in de meeste afdelin gen overheersend. Tegen slot trad in alle afdelingen een krachtig herstel in, waardoor de openingswinsten zo goéd als geheel konden worden inge lopen en de stemming omsloeg van lusteloos tot goed prijshoudend. Men taste ter beurze nog in het duister waar deze plotselinge ommekeer aan toe te schrijven viel. Op de Staatsfondsenmarkt heerste enig aanbod van investeringscertifi caten. die daardoor 3/8 punt verlo ren. De overige beleggingspapieren waren eerder wat luier.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5