"nwim Veertien kraamverzorgsters kregen hun insigne ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer ROM,:-MS,GoES.NnE HET Binnenlandse Veiligheidsdienst - Politie Suriname - Buitenlandse Zaken Bij de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken is er gisteren in de Tweede Kamer nog a] verzet gerezen tegen de post voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De heer Goedhart (P.v.d.A.) noemde de wijze van werken van deze dienst „mallotig en al te rijk aan schilder achtige nonsens'' Ook andere sprekers zoals bijvoor beeld de heer Weiter (KNP) waarbij de heer Bachg (KVP) zich aansloot, erkenden het bestaan van zulk een dienst als een noodzakelijk kwaad, maar hadden insgelijks bezwaren te gen allerlei overdrijvingen, die de rechtszekerheid van behoorlijke bur gers zelfs zou bedreigen. Hett advies van de heer Weiter om toe te zeggen dat hij de dienst in kwestie goed in handen zal houden en er tegen zal waken, dat zij geen paden betreedt of gaat betreden, welke niet op hun plaats zijn in een democratische staat volgde minister Teulings eerst niet op, maar later heeft hij er zich toch wel mee verenigd. Eind van het lied: de post voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst ging er tenslotte zonder moeite door. Dat gebeurde ook met die, waardoor de ministersalarissen worden verhoogd tot f 24.000 per jaar. Met alleen de aanwezige communisten voor ver wierp de Kamer een daartegen ge richt amendement van die fractie. Minister Teulings merkte over de ze punten nog op, dat de inkrimping van de politie in de eerste plaats ver kregen zal worden door openvallen de plaatsen niet te bezetten. Met de organisaties is tot dusver geen over- Benelux- demonstratie Een grote Benelux-demonstratie werd gistermiddag gehouden in het Indisch Instituut te Amsterdam. In aanwezigheid van tal van Bel gische en Luxemburgse autoriteiten legden vele persoonlijkheden getui genis af van de wil tot economische samenwerking met België en Luxemburg. De voorzitter van het comité voor Belgisch-N ederlands-Luxemburgse samenwerking jhr. Van Beelaerts van Blokland, wees er op, dat de huidige toestand hoogst ernstig is en dat het nodig is zich te bezinnen op de noodzakelijke samenwerking. Verder uitstel van de economische unie zal rampzalige gevolgen heb ben. De industrie moet weten, waar zij aan toe is. Voorts werd het woord gevoerd prof. G. Weijer en prof. G. M. Ver rijn Stuart. HELPERS VAN DIENST WEIGERAARS GEARRESTEERD. Op vermoeden van hulpverlening aan militairen, die weigerden naar Indonesië te vertrekken, heeft de po litie een echtuaar te Bergambacht en twee echtparen uit Ammerstol gear resteerd. Zij werden overgebracht naar Rotterdam en na verhoor vrij gelaten met uitzondering van de onderwijzer B. uit Krimpen aan de Lek. leg gepleegd: de inrkimping is een kwestie van kabinetsbeleid, waarover moeilijk met organisaties te overleg gen valt. Indien bij de uitvoering van de beoogde maatregelen personeelsbe langen ter sprake komen zal met de organisaties overleg worden ge- gepleegd. Gezorgd zal worden, dat de inkrimping niet meer bezwaren met zich brengt dan onvermijdelijk is. Intussen verklaarde de minister, dat pensionnering op 55-jarige leef tijd bij de politie niet abnormaal is Zo kwam men eindelijk nadat nog allerlei puntjes waren besproken door de begroting van binnenlandse zaken heen zonder dat daarover eind stemming kon plaats hebben tenge volge van de tegenwerking die zich met betrekking tot de regeling voor de secretarissen-generaal had ge openbaard (welke werd aangehouden voor nader beraad) Vervolgens werkte de Kamer een zeer lange agenda af, onder meer zonder hoofdelijke stemming en zelfs zonder debat de gewijzigde interm regeling voor Suriname- aannemende om laat op de middae nog met Bui tenlandse Zaken te beginnen. De heer Schmal (C.H.) wilde we ten, waarop 's ministers overtuiging steunt, dat er geen aanleiding be staat voor een protest bij de V.N. over wat er in Soanie geschiedt. Spr. vroeg verder inlichtingen over wat er ten onzichte der protestanten in Argentinië is gebeurd. Hij bleek het eens te zijn met de minister, dat er thans geen aanleiding is tot op heffing van het gezantschap bij het Vaticaan, en hij vroeg, hoe de mi nister de zekerheid kan hebben, dat de Katholieke Kerk in geer. enkel opzicht verantwoordelijk is voor de vervol gin» in Spanje. Ook wilde hij een nadere verkla ring omtrent de verdediging van het Riik in Europa in verband met het Atlantisch Pact. Het buitenlandse beleid nader besprekend, zeide sor.. dat het parlement z.i. beter op de hoogte moet worden gehouden. De heer Weiter (KNP) bepleitte de noodzakelijkheid van vertrouwen tussen regering en parement. Ver volgens betoogde hij. dat wij heb ben moeten buigen voor buitenland se invloeden. Z.i. zou het parlement ter zake door de redering in ver trouwen moeten ziin genomen. N°ar sprekers oordeel is de Veiligheids raad niet de enige bron. waaruit het onheil is voortgekomen. De re°ering zou kunnen verklaren, dat zij uit redenen van staatsbelang niet kan antwoorden op de vraae.^ of we ge bukt hebben voor Amerikaanse in vloed. Spr. zou daarmede genoegen nemen, omdat hij dan genoeg zou weten. Z.i. terecht heeft de minister ge zegd, dat de Katholieke Kerk in geen enkel opzicht verantwoordelijk mag worden gesteld, zo men in een enkel land onderdrukking van pro testanten meent te kunnen consta teren. Tenslotte benleitte de heer Weiter grote voortvarendheid met de uitvoering van het Atlantisch Peet. Om tien voor half zeven werd de vergadering gesloten. Hoesten? 0AMP0-B0NB0NS Is Uw Radio defect? BEL 26244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I (301 m) 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR 12.00 AVRO. 17.00 VPRO, 17.30 VARA 20.00-24-00 AVRO 8.00 Nieuws, 8.30 Voor de tuin, 8.45 Populaire muziek, 9.10 Sport nieuws, 9.15 Verzoekprogramma 10.00 Voor de kinderen, 12.00 Semi-klassie- ke muziek, 12.30 Voor de jeugd, 12.40 Orgelspel, 13.00 Nieuws, 13.15 Mede delingen, 13.20 Populaire muziek, 14.00 „De opgaande zon hoorspel, 15.10 Pianotrio, 16.05 Dansorkest, 16.30 Sportrevue, 17.20 Causerie met declamatie en piano, 17.30 „De avon turen van ome Keesje", hoorspel. 17.50 Kinderkoor, 18.05 Reportage, 18.15 Nieuws en sportuitslagen, 18.30 19.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten, 20.15 Omroepor kest, 21.00 „Paul Vlaanderen", hoor spel, 21.35 Cello en piano, 22.00 Ca baret, 22.30 Vioolspel, 23.00 Nieuws 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II (415 m) 8.00 NCRV, 9.30 KRO 17.00 IKOR 10.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO 8.00 Nieuws ,8.15 Klassieke muziek 9.30 Nieuws en waterstanden, 9.55 Hoogmis, 11.40 Kamerorkest en so list, 12.15 Apologie, 12.40 Lunchcon cert, 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws mededelingen en kath. nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.40 Vocaal kwartet, 14.00 „Uit het boek der boeken". 14.15 Vocaal kwartet, 14.30 Concertgebouw orkest, 15.30 Boekbespreking, 16.00 Lichte muziek, 16.15 Reportage, 16.30 Vespers, 19.00 Gewijde muziek, 19.30 Nieuws, 19.45 Actualiteiten, 19.52 Boekbespreking 20.05 De gewone man 20.12 Gevarieerd programma, 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws. MAANDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws, 8.40 Radio ochtendblad, 9.00 Men schrijft ons: Reeds gedurende vele maanden tast men in het duister omtrent de mogelijkheden om gedurende het Heilige Jaar het hart van het Chris tendom: Rome te bezoeken. Rome te zien, te beschouwen en te doorkruisen, om er rijker vandaan te komen dan men gegaan is, dit is, wat de Franciscaanse Minderbroe ders Conventuelen zich ten doel heb ben gesteld. Deze bedevaart der Franciscaanse Tertiarissen heeft de erkenning van het Centraal Comité voor het Heilig Jaar. Zij vertrekt eerste Paasdag 1950 des avonds en blijft twaalf dagen on derweg. Indien zulks wegens onze deviezenpositie mogelijk is, zal de heen- en terugreis via Zwitserland worden gemaakt: héén door de St. Gothard, terug via de Simplontun- nel. Wanneer evenwel om vorenge noemde moeilijkheden niet door Zwitserland kan worden gereisd, dan zal de heenreis over Straatsburg en de terugreis over Parijs worden ge leid. Naast het grote doel Rome, zullen ook de Franciscaanse heiligdommen in Padua en Assisië worden bezocht, alsmede enkele Italiaanse kunstste den. Onnodig te vermelden, dat deze bedevaart geheel in Franciscaanse geest wordt gehouden. Programma's van deze bedevaart worden gaarne verstrekt door de directeur: de zeereerwaarde pater Canisius Delgeijer, Eperweg 11, te Nunspee.t WINKELSLUITING IN VERBAND MET ST. NICOLAAS EN KERSTMIS Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken evenals vorige jaren de col leges van burgemeester en wethou ders van alle gemeenten gemachtigd, ontheffing te verlenen van de wet telijke voorschriften inzake de win- ke1 sluiting. Een dergelijke ontheffing kan slechts worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 1, 2, 3, 22, en 23 December a.s. GRENSKOMMIES WORDT ZELF SLACHTOFFER BIJ GEBRUIK VAN VUURWAPENEN. Aan de Duitse grens bij Emmer- compascum heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij de grenscommies H. Hams zwaar werd gewond en in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Em- men moest worden overgebracht. De grenscommiezen Hams en J. Rechtop achtervolgden een smokkelaar, die met enige pakken koffie de Duitse grens wilde passeren, en ondanks herhaalde sommaties op de vlucht sloeg. De commies Rechtop trok zijn revolver. Hij kwam ongelukkiger wijs te vallen, waarbij een schot af ging én de kogel zijn collega Hams in de buik trof. De buit van de smok kelaar kon in beslag worden geno men, hijzelf wist echter te ontko men. J{We LEIDEN Weerberichten, 9.30 Voor de vrouw, 10.15 Populair concert, 11.15 Carillon, orgel en zang, 12.00 Musette-orkest 12.30 Mededelingen, 12.33 in 't Spion netje, 12.38 Vocaal kwartet, 13.00 Nieuws, 13.15 Zuid-Amerikaans or kest, 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie, 14.20 Pianocon cert, 14.50 Fluit en piano, 15.15 Ca baret, 16.00 Promenade orkest, 16.30 Sluiting 17.30 Voor de padvinders, 17.45 Regerinïsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Radio film krant, 19.30 Muzikale causerie, 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 Bariton en piano. 20.40 „Radio scoop", 23.00 Nieuws, 23.15 Reportage HILVERSUM n (415 m) 7-00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.10 Sportuitslagen, 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws, 9.00 Weer berichten, 9.15 Voor de zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Familiecompetitie 11.40 Piano voordracht, 12.30 Medede lingen, 12.33 Orgelconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Orkest, koor en solis ten, 14.00 Schoolradio, 14.45 Voor de kinderen, 16.30 Sluiting, 17.30 Piano voordracht, 17.55 Koperkwartet, 18.20 Sport, 18.30 Pianoduo, 19.00 Nieuws 19.15 Engelse les, 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws, 20.05 Omroeporkest, 21.05 „Op de tweesprong een melo die", hoorspel, 22.20 Strijkkwartet, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws GEEN STRIJDKRACHTEN PROGRAMMA MEER OP ZATERDAG Nu de Omroepverenigingen tot 15 Februari 1950 gedurende twee uren per dag haar uitzendingen staken, teneinde tot vermindering van het stroomverbruik te komen, heeft de leiding van het radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten het wenselijk geacht zich ook enige beperking op te leggen, Daarom is besloten voor het strijdkraohten- programma geen gebruik meer te ma ken van de zendtijd op Zaterdagen van 13.00 tot 13.30 uur, via Hilversum I, zulks met ingang van Zaterdag 19 November a.s.. De tot nu toe in dit half uur uitgezonden groeten en ver zoekplaten van militairen uit Indo nesië voor hun familieleden in Ne derland zullen zo veel mogelijk dage lijks in het avondprogramma van 18.30 tot 19.00 uur worden verwerkt. Iedere belanghebbende voor wie een groet zal worden uitgesproken of een verzoekplaat gedraaid, ontvangt hier- van tijdig bericht. Te Megen is in de ouderdom van 83 jaar overleden pater Theo dorus van Rooyen O.F.M. De overledene is o.a. kapelaan geweest in Delft en Amsterdam (de Boom). Sedert 1933 was hij in het klooster te Megen. De heer G. Brödv., handelsraad bij het Hongaarse gezantschap te Den Haag, heeft uit deze functie ontslag genomen. Hij zal echter niet naar Hongarije terugkeren. A. Meyer Schwencke, die zich na zijn ontsnapping uit Franeker in de psychiatrische inrichting te Woensel heeft gemeld, is op transport naar Den Haag gesteld, waar hij verhoord zal worden. In een schip aan de Conradka- de te 's-Gravenhage ontdekte giste- FEESTELIJKE AVOND IN „DEN BURCHT". Op een bijeenkomst, die officiëel begon en vrolijk eindigde, hebben gisteravond in de Jacobazaal van „Den Burcht" veertien leerlingen van het Kraamcentrum in Leiden, uit handen van dr. J. Bazuin hun in signe ontvangen, als uiterlijk ken teken van hun gediplomeerde vak bekwaamheid. Voor deze plechtigheid was grote belangstelling van de zijde der kraamverzorgsters, waarvan het Leids Kraamcentrum vijf jaar geleden opgericht er thans ruim 50 telt. Dr. Bazuin sprak over de schone, zware, verantwoordelijke en vaak zelfstandige taak van de kraamver zorgsters, die echter in moeilijkhe den steeds bij het Kraamcentrum kunnen aankloppen om steun en hulp Na gewezen te hebben op het gro te belang van prae-natale zorg. on derscheidde spr. twee delen in de taak van de kraamverzorgster: de zorg voor moeder en kind en daar naast het vervangen van de moeder in l.et huishouden. Ook dit laatste is belangrijk, wil de kraamverzorgster volledig aan haar doel beantwoor den. Sprekend over het kraamcentrum, dat ook als trefpunt voor gezellig heid een plaats bij de kraamver zorgsters moet blijven innemen, wees dr. Bazuin er op hoe het pu bliek dit centrum beoordeelt aan de hand van het optreden der kraam verzorgsters. die dus ook in dit op zicht hun grote verantwoordelijk heid moeten begrijpen. Verheugd over de toevoeging van deze schare van toegewijde kraamverzorgsters aan het corps, eindigde spr. met dank te brengen aan alle medewer kt s en docenten, om vervolgens de insignes persoonlijk uit te reiken aan de dames: M. Groenendijk, C. Verweij, J. H. Mulder, A. Redel, M. Kraan, M. v. d. Hoorn, S. Straver, C. Groenendijk, J. Laman, M. E. v. d Krogt, A. de Goede, R. D. Döll, H. Pouw en H. v. d. Laan. Een der gediplomeerde meisjes bracht in een speechje de dank van alle geslaagden over aan de docen ten, onder aanbieding van geschen ken aan dr. A. H. Ferguson, de do centen-zusters en de leidster van het tehuis. Mej. rnr. C. Bloemarts, secretares se van de Commissie Inzake Kraam hulp, feliciteerde de meisjes, nu zij in het grote corps van bijna 2.500 kraamverzorgsters zijn opgenomen en hun belangen behartigd zullen zien door deze commissie. Na de pauze was het officiële ka rakter van deze bijeenkomst in een oogwenk verdwenen en vermaakten de meisjes elkaar nog enige tijd met een zelfverzorgd programma van zang en toneel. Het Gilde van de N.K.V.B. Vrij dag 25 November a.s. 's vands 8 uur komt de bekende priester-dichter Pa ter Jac. Sohreurs een voordracht avond houden voor ons gilde in „De Doelen", Rapenburg 2. Om iedereen van deze bijzondere avond te laten Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen monter en fitzij neemt een'AKKERTJEI/V AKKERTJES 7/ helpen direct ren de melkboer, dat de 70-jarige vrouw, die daar woonde, op de vloer lag, De vrouw bleek bedwelmd door kolendamp. De toestand is redelijk wel. Twee duizend horloges zijn uit gereikt aan employé's Bij Philips, die in het tijdvak 19411949 hun ko peren dienstjubileum hadden ge vierd. genieten, hebben ook niet-leden toe- gan gtegen de prijs van ƒ0.50 per persoon. In de plaats van mejuffr. Niemer is tot secretaresse benoemd mej. R. van Beukering, de Sitterlaan 19. SUBSIDIE MAATSCHAPPELIJK WERK IN ZIEKENHUIZEN Voor deze keer, vooruit dan maar! menen Ged. Staten Ged. St. stellen voor aan het be stuur der Vereniging Maatschappe lijk Werk in de Ziekenhuizen te Lei den, voor het jaar 1949 een provin ciaal subsidie te verlenen ten behoe ve van het maatschappelijk zieken huiswerk, in het exploitatie-tekort dier vereniging over dat jaar, tot een bedrag van f 2.000 of zoveel minder als nodig is om een zonder saldo slui tende rekening 1949 te verkrijgen, onder voorwaarde dat de gemeente Leiden minstens het dubbele van dit bedrag als subsidie verstrekt. Ged. St. willen het bestuur ook doen weten, dat wanneer dit in vol gende jaren voor hetzelfde doel een beroep op de provinciale kas wil doen, het afdoende zal moeten aan tonen, dat het te verrichten werk op een allezins gezonde financiële ba sis berust en met name in de a'sdan over te leggen begrotingen geen te korten dienen te worden geraamd, welke praktisch niet te overbruggen zijn. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: de heren W. P. J. Brakman te Den Haag; A. v. d. Marei te Katwijk aan Zee en B Weissmann te Dén Haag; voor het artsexamen 2e gedeelte: de heren H. van Beek te Leiden; A G. Duijff te Den Haag en H. D. Hira Singh te Paramaribo. ALG. NED. INVALIDENBOND, AFD. LEIDEN. Maatschappelijke classering. De afdeling Leiden van de Alg. Ned. Invalidenbond belegde gister avond in het gebpuw Steenschuur 6 een bijeenkomst, waarop de voor zitter van het hoofdbestuur, de heer J C. Livingstone sprak over de maat schappelijke classering der invali den, in verband met de huidige In validiteitswet. Na een welkomst woord van de afdelingsvoorzitter, de heer H. P. Pannekoek, tot de vrij talrijke aanwezigen, wees de heer Li vingstone er op, dat deze vergade ring de eerste is van een serie, welke alom in den lande zullen worden ge organiseerd in het belang du* inva liden. In het bijzonder stond spr. uitvoerig stil bij artikel 72 van de Invaliditeitswet, dat het loon der in validen afhankelijk stelt van de graad van hun invaliditeit en tegen welke norm spr. verschillende be zwaren ontvouwde. De heer Tholen, ambtenaar voor de Bijzondere Bemiddeling bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, gaf ver volgens een historische uiteenzet ting van de verzorging der invaliden van de Spartaanse tijd tot heden, waaruit viel af te leiden dat in dit opzicht reeds veel is verbeterd, maar nog niet het peil is bereikt, dat de invaliden volledige bevrediging kan 'geven. Het moeilijkste probleem is de invaliden op de juiste plaats in maatschappij in te schakelen. In Amerika is daarvoor een góed-func tionerend systeem ontworpen, dat ock het continent ten voorbeeld kan strekken. Tenslotte werd een aantal vragen gesteld, in welker beantwoording ook de heer Melse. deskundige op het gebied der sociale verzekering bij de Raad van A'U~H, een groot werk zaam aandeel had. De avond werd verder gevuld met de vertoning van de film Return to action", welke een goed beeld gaf van de revalidatie in Enge'and en een aantal natuurfilms waarvan de kleu ren meer de bewondering opwekten dan het geluid. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). BEWOLKT WEER. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk tussen Oost en Zuid, later uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering van temperatuur. Bioscopen Luxor. „Alarm in Hollywood" is een komische thriller, die zich zoals de titel reeds aangeeft af speelt in het grote Amerikaanse filmcentrum. Misschien is het de ge woonste zaak ter wereld, wanneer een filmster zo af en toe een kist met stoffen toegezonden krijgt, waarvan een paar honderd dames zich in het nieuw zouden kunnen steken. Het wordt echter gekker, wanneer bij het openen van zo'n kist behalve de genoemde materia len ook nog een lijk naar buiten komt rollen. Iets dergelijks kan men in deze film aanschouwen. De politie komt er aan te pas, maar in- plaats van een oplossing der rr/oord vallen er steeds meer slachtoffers. Vanzelfsprekend gaan ook de ver slaggevers zich met de zaak be moeien en dit geeft aanleiding tot allerlei komische voorvallen, aange zien een heer en een jongedame, die de grootste bladen vertegenwoor digen, elkaar primeurtjes trachten af te snoepen. Ondanks alles is het uiteindelijk hun werk, dat de moor denaar in de val doet lopen. Wie die moordenaar is, moet U zelf maar gaan zien. We zullen alleen ver klappen, dat de twee persmuskieten, als de hele zaak achter de rug is, het besluit nemen, om hun verdere levensweg gezamenlijk af te leggen. Boven 18 jaar. Casino. „Hoe is 't mogelijk" is een typische Fernandel-film. Deze filmacteur moet het zoeken in het buitenissige om nog een zekere graad van vrolijkheid te veroorza ken. Wanneer dit buitenissige altijd smaakvol was, zouden we hiertegen allerminst bezwaren maken, maar hst mangelt Fernandel wel eens aan fijnheid van geest. In deze film zelfs op opvallende wijze. Hij speelt met begrippen, die voor vele mensen zeer hoog staan en speculeert grof op bepaalde lagere instincten. De K.F.C. keurde deze film toelaatbaar voor personen boven de 18 jaar. Trianon. „Argentijnse Nachten" schijnt men in Buenos Aires uitslui tend in peperdure en zwaar-luxe tingeltangels door te brengen. Maar overdag danst het Argentijnse volk blijkbaar ook al, als het tenminste niet meedoet aan paardenrennen. Althans als men deze Amerikaanse „technicolor" wil geloven. Er komen in dit filmverhaal een Argentijnse jongeman en een New Yorkse dame voor, wier bezigheid bestaat in het kopen en verkopen van ren-paarden en het gokken op races. Dat deze twee mekaar krijgen is in de eerste 100 M. al feilloos te voorspellen, maar er m'oet eerst heel wat ge danst, getokkeld, gezongen en ge- raced worden voordat bij maanlicht en begeleidend gezang van caucho's de definitieve kus de laatste meters film in beslag neemt. De K.F.C. stelde de leeftijdsgrens op 18 jaar. Rex heeft deze week de film „Slavenschip" met Mickey Roony en de onlangs gestorven Wallace Beery als sterren. Voor 18-jarigen. Lido De oorlog met zijn vele aspecten leeft nog steeds door in de verschillende films, welke meer of minder belangrijke episodes uit deze grote wereldkrijg in beeld brengen. Een daarvan wordt thans in het Lido- theater gegeven onder de naam van „De strijd in de Birma-Jungle" Voor duizenden en tienduizenden in de wereld zal het horen van de naam Birma een somber beeld voor ogen brengen, want de strijd, die in deze nagenoeg ondoordringbare wilder nis zich heeft afgespeeld, is wel van bijzonder karakter geweest. En al is hetgeen deze film vertoond wordt, geen realiteit doch slechts spel van bekwame filmartisten onder aanvoe ring van Errol Flynn, het is toch ook wel zo suggestief gespeeld en opge nomen, dat de realiteit hier niet ver van af heeft geslaan. In ieder geval wordt op duidelijke wijze gedemon streerd hoe zwaar de mannen en jon gens het hebben gehad, die ver van huis werden uitgezonden om de gro te aanval op Birma voor te bereiden. Errol Flynn is de commandant van de met twee vliegtuigen uitgezon den expeditie om een radarstation er gens in Birma onklaar te maken. Het plan wordt volgens de regelen van de kunst uitgevoerd en als de pa trouille, die er zonder verliezen is af gekomen, zich weer naar de aan snellende vliegtuigen wil begeven, is er onraad in de buurt. De vlieg tuigen worden weggestuurd, om over twee dagen terug te komen En de strijd der expeditieleden tegen de hitte, de muskieten, het klimaat, de vermoeienissen en een steeds lorende vijand begint. Die twee dagen lijken een eeuwigheid, maar tot een verlossing komt het niet, want een nieuwe opdracht noopt de mannen verder te trekken om tenslotte de grondslag te vormen voor de uit eindelijke invasie van Birma, waar van de grootscheepse uitvoering aan de slag om Arnhem doet denken. „ST. CHRISTOFFEL" Wettelijke sanering van het beroep vertegenwoordiger De R.K. Ver. van Handelsverte genwoordigers en Handelsagenten hield gisteravond haar maandelijk se ledenvergadering in „De Har monie".. De opkomst was zeer bevredi gend, waaraan het feit, dat de 2e Bondssecretaris, F. v. Hest zou spre ken over de „Wettelijke sanering van het beroep: vertegenwoordiger" niet vreemd was. Na opening, notulen en ingeko men stukken volgde onder bestuurs mededelingen een bespreking over ae St. Nicolaasviering voor de kin deren der leden. Door de grote ac tiviteit der betreffende commissie en de medewerking van de leden, be- ooft deze viering een groot succes te worden. Leden, die hun kinderen rog niet voor deze middag hebben opgegeven, kunnen dit alsnog doen bij de commissieleden. Hierna kreeg Pater Retél het v/oord, voor zijn 5 minuten over peinzing. In klare taal besprak de pater de plicht van zelfheiliging Na een kleine onderbreking hield de heer v. Hest een rede. Op zeer bevattelijke wijze besprak hij aan de hand van het program van actie en het rapport, uitgebracht door de samenwerkende organisaties van vertegenwoordigers, de noodzaak, vooral voor de jongeren, om zich vakbekwaam te maken. Het beroep, door de middenstand gedaan op de regering en het daarna tot stand komen van de vestigingswet met eisen voor vakbekwaamheid, kwam alleen voort uit de noodzaak, paal en perk te stellen aan het ongebrei delde vestigen van nieuwe zaken, zonder dat deze voldeden aan rede lijke eisen. Ook bij de vertegen woordigers was en is dit kwaad diep doorgedrongen. Niet alleen, dat een vertegenwoordiger, die niet vol doet aan minimumeisen van vak- bek waamheid en verkoopkunde, voor zijn firma meer kwaad dan goed doet, het gehele beroep wordt er door geschaad. Spreker maakte duidelijk, dat de organisatie er niet is om een lid in een betrekking te handhaven, dat ligt aan het lid zelf, maar om het beroep te verheffen #n over de gehele lijn betere voorwaar den te scheppen. Het ideaal van de organisaties gaat er naar uit, dat elke vertegenwoordiger het diplo ma warenkennis bezit van de bran che waarin hij werkzaam is en daar naast een diploma verkoopkunde en wetskennis. Dan alleen kan hij eisen stellen en de beunhazen we ren. Hij is dan meer dan alleen ver koper. Hij wordt de graag geziene vraagbaak voor zijn klanten en een gewaardeerde kracht voor zijn fir ma. Een uitgebreide gedaohtenwis- seling had hierna plaats. De voorzitter bedankte de spre ker hartelijk voor het belangwek kende betoog. Na een korte rondvraag werd de vergadering gesloten. K.L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, telef. 22761. Zondag 20 November 20 uur pre cies „Den Burcht" feestelijke vie ring 30-jarig bestaan Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden. „Come- dia Catholica" voert „Het Gouden Kalf" op na afloop gezellig sa menzijn o.l.v. Evert Castelein m.m.v. Rythmisch Sextet. Maandag 21 November 20 uur „De Doelen" (Rapenburg) bijeen komst Beweging van Europese Fe- deialisten (B.L.F.) afd. Leiden. Spreker: Dr. M. Straub. Onderwerp: „Amerikaans en Europees Federa lisme." Dinsdag 22 November. Katholiek Arbeiders Vrouwendienst (K.A.V.). 7.30 uur H. Mis in de Leonardus- kerk. 20 uur bijeenkomst in het zaaltje Maria Gijzensteeg (naast de Overdekte). Optreden van de „An- ritos". Pater Engelbertus spreekt het Jubilatekoor zingt. 20 uur „Den Burcht" gezellige avond Katholiek Thuisfront St. Petrusparoohie to neel, dans, verloting. 20 uur Rectoraat Hooigracht 29 bijeenkoirst Kath. Jeugdraad voor Leiden. 20 uur R.K Mil. Tehuis. Ned. Kath. Reisvereniging, afd. Leiden Sinterklaas-avond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Arnoldus An- thonius Lidwina, z. van P. A. de Does en J. Tol; Johannes Henderikus, z. van J. H. Bos en J. M. van den Berg; Carolina Cornelia, d. van J. van den Handel en J. C. Hupse; Joan, d. van J. P. Slegtenhorst en A. G. Kage.-; Odilia Maria Helena, d. van J. C. Uijlenbroek en C. J. de Heiden; Ethel Henriëtte, d. van C. Teljeur en L. W van der Weyden; Judith Marion, d. van J. L. J. Jonkhart en C, Vonk; Cornelia Asrtid Helena, d. van C. F. Biermann en D. E. Paulsen; Hendrik, z. van L. J. de Boer en W. Buiten dijk: Annemarie, d. van B. G. A. Buissink en C. D. Kromhout; Sonja Dorothea, d. van H. L. Marsé en M. A. Janssen. Overleden: G. de Vries vr. 57 j.; W Oudïhoorn man 50 j.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2