DE EERSTE STAP Stemming jegens Nederland veel beter Verdrag met Oostenrijk Moskou's breuk met Tito Ministers van defensie komen bijeen De UNO en Griekenland Kanselier Adenauer vergist zich Directeur: C M VAN HAMERSVELD. Boofdredacteur: TH WILME&. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 19 NOVEMBER 1919 Ilse JAARGANG No. 11831 Dr v. Royen vindt stemming in Amerika verbeterd Bur. Papengracht 32, Telei 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd t 4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert15 ct, p m m. Telefoontjes 11.50 A DENAUER, de Westduitse kan- **selier, heeft deze week de besiui- ten der geallieerden bekend ge maakt, welke te Parijs waren geno men. Dat het Adenauer was, die deze besluiten het eerst bekend mocht maken, is een symptoom voor de nieuwe instelling der geallieerde be zetters tegenover West-Duitsland. Men heeft het tactischer gevonden, om te vermijden, dat de nog zo jon ge regering te Bonn uit de pers moest lezen, wat er te Parijs over haar, maar zonder haar was besloten. Nu krijgt het geval meer het karakter van onderhandelingen, te meer daar men het ook aan de regering van Bonn heeft overgelaten om te pra ten over de concessies, welke Bonn zal toestaan tegenover de bredere armslag, welke 't van Parijs zal kun nen krijgen. In het kort kunnen wij de beslui ten van Parijs als volgt samenvat ten: West-Duitsland zal worden uit genodigd toe te treden tot verschil lende internationale organisaties; de nog steeds bestaande formele oor logstoestand zal practisch worden verlicht (formeel opheffen gaat nog niet); Duitsland mag grotere Oceaan stomers gaan bouwen en consulaten gaan vestigen; de ontmanteling der Duitse fabrieken wordt opgeschort totlat een oevredigende regeling is bereikt met Bonn over garanties, dat er geen nieuwe oorlogsindustrie wordt opgebouwd. Hiermede treedt West-Duitsland dus uit zijn isolement als overwon nen vijand, en wordt weer toegela ten tot de kring van vrije volken; het wordt weer ingeschakeld in het in ternationale verkeer. Te Parijs hebben de drie Westerse geallieerden nu een stap gezet, wel ke ongetwijfeld gezet moest worden, vroeg of laat, en welke eveneens ongetwijfeld gevolgd zal worden door verschillende andere stappen in dezelfde richting. Hoezeer het ook psychologisch verklaarbaar is, als men de Duitsers onder de duim wil houden toch is het niet alleen on juist, maar ook onmogelijk om voort te blijven gaan met Duitsland als een vijand te beschouwen en overal te weren. Op de eerste plaats heb ben wij voor ons economisch ver keer Duitsland nodig, maar op de tweede plaats gaat het leven nu een maal vanzelf z'n gang en kan men een volk niet duurzaam onder de duim houden zonder dat er gevaar lijke spanningen ontstaan Vandaai dat het van wijs beleid getuigt, dat men de teugels wat laat vieren. Vooral op economisch gebied, waar op trouwens het leeuwendeel van de te Parijs toegestane verlichtingen gelegen zijn. Daar komt nog bij, dat de houding en de politiek van de Sovjets in Oost-Duitsland het de Westersen gemakkelijker hebben ge maakt om tot dat inzicht te komen, want de Sovjets laten niet na te pas en te onpas te betogen, dat zij de enigen zijn, die de democratie prac tisch toepassen en die de eenheid van Duitsland nastreven. Tegenover zulk een propaganda moesten de Westersen ook iets stellen; vandaar de besluiten van Parijs. IJET IS evenwel duidelijk, dat het **bij deze concessies op de duur niet zal en niet kan blijven. Er gaan reeds stemmen op om Duitsland ook militair in te schakelen in de West- Europese verdediging. Maar hier komt men op een bui tengewoon netelig chapiter. Schake len wij alle sentimentsoverwegingen uit, dan blijft het nog de vraag, of men er goed aan doet, Duitsland op nieuw de gelegenheid te geven zich een militair appraat te vórmen. Een Frans persorgaan, de „Monde" bevat te dezer dagen de volgen<#e passage: „De waarheid is, dat, nu men er eenmaal van spreekt Duitsland in Europa te integreren (d.w.z. er vol waardig in op te nemen), het onmo gelijk is het er economisch en poli tiek deel van te laten uitmaken, maar het militair als niemandsland te la ten voortbestaan, hetwelk voor elke aanvaller open ligt. Een dergelijke situatie kan enige tijd duren, maar Wordt spoedig ondraaglijk." Het blad wijst er dan op, dat Rus land reeds bezig is om in Oost-Duits land een gewapende politiemacht op te bouwen, welke zo sterk is, dat zij het rode bezettingsleger kan vervan gen. Op de duur kan men de West- Duitsers hun bewapening niet ont houden, vooral niet als er aan de Oostgrens een buurman is, die maar al te bereidwillig is om hun die wa pens te verschaffen, schrijft het blad. Men kan dus koel redenerend zeggen: het is toch onmogelijk de Duitsers te beletten, dat zij zich weer wapenen, laten wij een grootmoedig gebaar maken en hun vaijwillig toe staan, wat zij ons straks toch zullen afdwingen. Maar daar zijn special de Fransen zeer huiverig voor en men kan hun dat niet kwalijk nemen. Een herha ling van de geschiedenis uit de jaren 1930 tot de oorlog van 1940 wenst niemand; de vraag is alleen, op wel ke manier een herhaling op de ze kerste manier kan worden voorko men. Te Parijs heeft men nu blijkbaar ingezien, dat een binding van Duits land aan het Westen op economisch gebied het beste middel is om de Duitse economische ontwikkeling in de gaten te houden. Tot het inzicht, dat eenzelfde binding met het Wes ten op militair terrein (invoeging in het Westerse defnsie-cshema) het beste middel is om Duitsland ook mi litair te controleren, schijnt men nog niet gekomen te zijn. Het is ook niet gemakkelijk, vooral als men zich de geschiedenis van het verdrag van Locarno herinnert. Toen kreeg Duits land ook bevoegdheid om er een klein leger op na te houden, maar het duurde niet lang of heel de we reld wist, op welke wijze de bepalin gen werden ontdoken en nog iets la ter ervoer heel de wereld, dat Duits land er in geslaagd was om zich zulk een machtig oorlogstuig aan te schaffen, dat het half Europa onder de voet kon lopen. De tijden zijn echter veranderd; er is nu een Noord- Atlantisch Pact, dat het beste mid del is om de Duitsers als zij mee doen onder controle te houden. Voorlopig is men evenwel nog lang niet zover. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat ot haar leedwezen de volgende erliezen in Indonesië zijn gerap- orteerd: Koninklijke Landmacht: oldaat D. Brouwer, afkomstig lit Haskerland (Fr.). Korporaal G. v. d. Eijnoen, af- omstig uit Valkenswaard N.-Br.). Gesneuveld 1 Augustus, na /ermissing: Soldaat A. Hootsen, afkomstig iit Veenendaal. Kon. Ned. Ind. Leger: Geen verliezen. Aldus constateerde dr. v. Royen in Amerika F*)E NEDERLANDSE AMBASSADEUR te Ottawa, dr. van Royen, ver- klaarde Vrijdagavond op een persconferentie te Flushing Meadows, dat ofschoon geen der partijen volkomen tevreden was over de resultaten van de Ronde Tafelconferentie er toch een hechte grondslag was ge legd voor de toekomst van een levensvatbare Unie. De overeenkomst zou, indien zij bekrachtigd en eerlijk door beide partijen werd nage leefd, de beste voorwaarden scheppen voor vrede en rust in Indonesië en dienen als een „bolwerk tegen het communisme". Volgens dr. van Royen had het re sultaat van de Haagse conferentie de waarheid aangetoond van de recente verklaring van de Koningin, dat hst Nederlands kolonialisme dood was Dr. van Royen gaf desgevraagd toe dat er zich moeilijkheden zouden kunnen voordoen bij de souvereini- teitsoverdracht. Het zou ook moge lijk zijn, dat extremisten in Indone sië onrust zouden trachten te ver wekken. Dr. van Royen was echter vol ver trouwen, dat de huidige republikein se regering het zowel met het com munistische gevaar als met het ge vaar van omverwerpende actie on der de nationalisten zou klaar spe len. Hij prees het verdienstelijke werk van de Unci, dat naar hij zeide waarschijnlijk de duur van de on derhandelingen aanmerkelijk had verkort. De ambassadeur vond de stemming in Amerika veel gunstiger voor Ne derland dan toen hij in April ver trok. Het succes van de RT.C. schreef hij toe aan de innerlijke drang van partijen om tot een over eenkomst te komen. Concessies aan Rusland Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat definitieve overeen stemming over het staatsverdrag met Oostenrijk, waarbij dit land on afhankelijk zal worden, aanstaan de is. De plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken heb ben gisteren te New York vergaderd en wat genoemd werd „grote mate van ovei eenstemming" bereikt over artikei 35 van het ontwerp-verdrag, dat tot dusver het grootste strui kelblok is geweest. Dit artikel gaat over de oliegebieden en raffinade rijen. Naar gemeld wordt, is aar de Russische eisen ten aanzien van be paalde gebieden door het Wésten tegemoetgekomen. De Russische vertegenwoordiger had gezegd, dat zijn regering geen overwegende be zwaren tegen andere artikelen zou maken als men over de oliekwestie tot een accoord kwam. In Westelijke kringen wordt er de nadruk op gelegd dat de voordelen, die Oostenrijk en Centraal-Europa in het algemeen zullen'trekken uit de totstandkoming van een verdrag, opwegen tegen concessies op be paalde geschilpunten. Communistisch China kloptaan Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., heeft het telegram van de Chinese communistische regering ontvangen, waarin verzocht wordt, de huidige Chinese nationalistische delegatie uit te wijzen, „daar zij niet langer de bevolking van China ver tegenwoordigt". Het telegram is af gelegd bij de stukken van niet-offi- ciële organisaties en staten, die geen lid zijn. „LA PASSION ARIA" NIET GEARRESTEERD. Naar Reuter meldt bevindt „La Passionaria", de Spaanse commu niste, wier arrestatie te Praag giste ren gemeld werd, zich niet in deze stad. Zij sprak gisteravond te Mos kou op een bijeenkomst van de in ternationale vrouwenfederatie. Radio Djokjakarta heeft bekend gemaakt, dat het republikeinse ka binet vanmorgen de in Den Haag tei R.T.C. bereikte overeenkomst accen teerde Volgens betrouwbare berich ten besloot het kabinet in principe een voltallige parlementszitting te houden om deze over de ratificatie van de Haagse overeenkomst te laten be slissen. Waarschnijlijk zal deze zit ting op 5 December aanvangen. ZAAKGELASTIGDE MOET MOSKOU VERLATEN. Rusland heeft de Joegoslavische zaakgelastigde in Moskou, Lazo La- tinovic, beschuldigd van spionnage en zijn terugroeping geëist, zo meldt het officiële Russische nieuwsbu reau Tass. Tass onthult verder, dat Joego slavië verscheidene dagen geleden de terugroeping heeft geëist van dri2 Russische diplomaten, die in middels uit Moskou opdracht heb ben gekregen terug te keren. Het zijn de consul te Zagreb, een assis tent-militaire attaché, en de verte genwoordiger van de Russische voorlichtingsdienst te Belgrado. In de nota, waarin Rusland de Joegoslavische zaakgelastigde thans beschuldigt, wordt gezegd, dat de Joegoslavische beschuldigingen te gen deze drie Russen (anti-Joego- slavische activiteit) van alle grond ontbloot zijn en een nieuw bewijs zijn voor de vijandige houding, die Joego-Slavië ten aanzien van de Sowjet-Unie aan de dag legt. De Joegoslavische regering zou zelf de verantwoordelijkheid moeten dra gen voor deze nieuwe anti-Russische daad. Vorige maand heeft Rusland het terugroepen geëist van de Joegosla vische ambassadeur te Moskou, Karlo Mrazovic. Als reden werd toen anti-Russische activiteit ge noemd. ADIEU HEEMSKERK EN BARENTZ De Russen hebben alles het eerst ontdekt. De wereld heeft dat vroe ger niet zo geweten, maar nu zegt Stalin het zelf. Wij Nederlanders hebben altijd gedacht, dat Heems kerk en Barentz Spitsbergen en Nova Zembla ontdekt hadden. Mis, het was een Rus, de zeevaarder Sa- veli Losjkin, die in het begin van de 16e eeuw de beide eilanden reeds eerder had ontdekt. In ieder geval hebben wij het ha ringkaken nog uitgevonden, tenzij blijkt dat Jan Beukelszoon een Rus is geweest. Defensiepact gekoppeld aan Atlantisch Pact? F^E MINISTERS VAN DEFENSIE van de v\jf landen van het Brusselse pact zullen, naar Ass. Press verneemt, op 23 November te Londen bijeenkomen, om besprekingen te voeren over het koppelen van hun de fensiepact aan het Atlantische Van militaire zijde in Londen wordt ver wacht, dat ten minste enige leden van het Brusselse pact bezwaren zullen maken tegen het samenvoegen van de legers van de vijf lan den met die van bet uit twaalf landen bestaande Noord-Atlantische ver drag. Bevin heeft Donderdag in het La gerhuis gezegd, dat de ministers van defensie van het Brusselse pact van plan zijn de uitgaven voor de defen sie van de Westelijke Unie grondig de <-evue te laten passeren. Hij voegde er aan toe, dat het no dig was om de Brusselse militaire organisatie in het Atlantisch pact op te nemen en er één groot orgaan van te maken. Verscheidene leiders op het conti nent hebben bezwaai tegen deze sa mensmelting gemaakt om twee fun damentele redenen: 1 De Westelijke Unie i: voor 50 jaar gesloten en het Atlantische pact voor 20 jaar. Beroep op Albanië en Bulgarije I De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Vrijdag onder krachtige 1 oppositie van Sowjetrussische en j Oosteuropese zijde een beroep ge- I daan op Albanië en Bulgarije, on middellijk iedere steun aan de Griekse guerilla-strijders te staken. In de resolutie wordt verder be sloten: 1. De speciale commissie voor de Balkan, die door de Slavische lan den is geboycot, te laten voort bestaan, 2. haar te instrueren onr de po gingen voort te zetten voor het her stel van de normale betrekkingen tussen Griekenland en zijn Noorde lijke buurlanden, 3. er bij alle leden van de V.N. en andere staten op aan te dringen zich op welke wijze of via welke regering ook te onthouden van steunverlening aan iedere tegen Griekenland strijdende gewapende groep. De resolutie werd met 50 stemmen tegen 6 bij twee onthoudingen '(Is rael en India) aangenomen. 2. Het Brusselse pact eist volledige bestand en onmiddellijke militaire steun, in geval van aggressie je gens een van de vijf landen. Verscheidene ministers van defen sie hebben de vrees te kennen gege ven dat onder de termen van het At la^tische pact een dergelijke hulp niet onmiddellijk zou komen, in het bijzonder niet var Amerika. De vergadering van de ministers van defensie zal op 1 December ge volgd worden door een van de mi nisters van defensie van het Noord Atlantische pact in Parijs. HET BLUSSINGSWERK NA HET ONGELUK MET DE SPITFIRE Weer 'n superfort verongelukt OP REDDINGSVLUCHT NEERGESTORT. Een Superfort, dat van een vlieg veld in Florida was opgestegen om deel te nemen aan het zoeken naar de B 29, die bij de Bermunda-eilar. den op zee is gedaald, is kort na de start neergestort op modderbankert in de Tampabaai. Slechts vier leden van de uit 13 koppen bestaande be manning zouden zijn gered. Donderdagavond heeft een vlieg tuig 350 km. ten Noordoosten van de Bermunda-eilanden twee rode vuur pijlen gezien. Later hebben andere vliegtuigen en het radiostation van Baltimore zwakke noodseinen uit hetzelfde gebied opgevangen. Hieruit is opgemaakt, dat enkele overleven den van de B 29 zich op een vlot zouden bevinden. Een aantal schepen en vliegtuigen zijn onmiddellijk uit gezonden. Tot nu toe is nog niets ge vonden. Uit nadere berichten is gebleken, dat het aantal doden van de botsing tussen twee Superforten boven Stock ton in Californië 18 bedraagt. STARTVERBOD VOOR SUPERFORTEN. Generaal Hoyt Vanderberg, staf chef van de Amerikaanse lucht macht heeft Vrijdag na een bespre king met generaal Curtis Lemay, hoofd van de strategische lucru macht, aan alle afdelingen van de Amerikaanse luchtmacht bevel ge geven om alle superforten, waarvan de motoren niet veranderd of n et aan extra controle zijn onderworpen op de grond te houden. Het bevel is het gevolg van de reeks ernstige on gelukken der laatste dagen. Inzake de ontmanteling der fabrieken |^R- ADENAUER, de West-Duitse kanselier, maakte een fout, toen hij in de Bondsdag beweerde, dat de ontmanteling in alle fabrieken be halve de oorlogsindustrieën zou worden stopgezet of beperkt. Dit hebben officiële Engelse zegslieden gisteren medegedeeld. De Hoge Commissa rissen hadden dr. Adenauer duidelijk gezegd, dat slechts de ontmante ling van zes fabrieken voorlopig zal worden stopgezet. Het lot van de andere fabrieken hing gedeeltelijk af van de besprekingen, welke de Hoge Commissarissen met de West-Duitse regering zou houden. lende van Wt bericht, dat Adenauer Het regent van alle kanten pro testen en telegrammen nu blijkt, dat tal van fabrieken en bedrijven niet van de „ontmantelingslijst'' zijn afgevoerd. De regering van Bene den-Saksen zond een telegram aan dr. Adenauer om te vragen of hij er vooral aan wilde denken, dat de Hermann Goering Werke in Waten- stadt-Salzgitter zo belangrijk zijn. De arbeiders van deze fabrieken hielden vandaag een protest-demon stratie. Industriëlen en beursmensen zijn optimistisch ondanks het teleurstel- DE CYCLOON BOVEN MADRAS. Volgens officiële ramingen zijn bij de cycloon, die 27 October aan de Oost-kust van India boven Madras heeft gewoed, 780 personen om het leven gekomen, meer dan 263.000 huizen vernield en meer dan 30.000 stuks vee verdronken. in zijn rede voor de Bondsdag bui ten zijn boekje is gegaan. De note ringen van verschillende industrieën vooral de scheepsbouw, stegen niet onaanzienlijk. De oorzaak van dit optimism'e is de overtuiging, dat Adenauer zijn verklaring waar zal maken in de loop van de besprekin gen met de Hoge Commissarissen, die inmiddels zijn begonnen. Deze besprekingen schijnen vlot te ver lopen. VAKBONDEN OVER HET LOON- EN PRIJSVRAAGSTUK. De Stichting van de Abeid deelt ons mee, dat het overleg over het loon- en prijsvraagstuk thans in een zodanig stadium is gekomen, dat het N.V.V., de K.A.B. en het V.N.V. con crete compensatievoorstellen bij de Stichting hebben ingediend. Spitfire verongelukt VIER DODEN Gistermiddag om kwart over taalf is een Spitfire van het vlieg veld Twente na een mislukte landing tegen een massief stenen gebouw, waarin de K.L.M. en de Rijkslucht vaartdienst zijn gevestigd, gevlo gen. De piloot, de eerste luitenant-vlie ger Huisstee, de enige inzittende, kwam daarbij om het leven. Het toestel drong zich a!s gevolg van de enorme snelheid in het ge bouw, waardoor ook een van de le den van het personeel van de Rijks luchtvaartdienst, de heer Schürer, op slag werd gedood. Twee andere per sonen werden zwaar gewond. De brand, die was uitgebroken in het gebouw werd onmiddellijk door militairen bestreden, welke taak la ter door de brandweer van Enschede werd overgenomen. Het toestel werd volkomen vernield. De twee zwaar gewonden, de heren Engbers (uit Lonneker) en Scheygrond zijn, na eerst op het vliegvzld te zijn behan deld, naar het R K. ziekenhuis te En schede overgebracht. Nader wordt gemeld: In het R.K. Ziekenhuis te Enschede zijn gister avond de twee zwaargewonden van het vliegtuigongeluk op het vlieg veld Twenthe, de 28-jarige B. F. Scheygrona en de 29-jarige H. J. Engbers, aan hun verwondingen bezweken, zodat dit ongeval aan vier mensen het leven heeft gekost. GROTE DIAMANTSMOKKEL TE LONDEN ONTDEKT. Een Londens gerechtshof is gis teren begonnen met het behandelen van 47 aanklachten tegen drie maat schappijen, een bank, een directeur en een procuratie-houder, die ervan worden beschuldigd betrokken te zijn in een plan om ruwe diaman ten uit Engeland te verzenden, waarbij de deviezen wet opzettelijk werd ontdoken. De openbare aanklager verklaar de, dat de Britse regering, als ge volg van het heimelijk verzenden van ruwe diamant uit Londen naar Tanger, waar de edelsteen weer ver der verkocht werd naar de Verenig de Staten, reeds een bedrag van zes honderd duizend dollar heeft verlo ren. Het complot kwam uit, doordat op het hoofdpostkantoor te Londen drie postpakketten werden geopend, die diamanten ter waarde van 75.254 pond sterling bleken te bevatten. De opzet van het plan was, de diamanten niet rechtstreeks naar de Verenigde Staten te verkopen in dat geval had Engeland er dollars voor ontvangen doch via de om weg van Tanger, waar een stroman zorgde voor de wederverkoop naar Amerikaanse diamanthandelaren. De koers van het pond sterling was destijds nog 4.2 dollar voor een pond, doch de notering bedroeg te Tanger slechts om en bij 3.2 dollar. Op deze wijze wisten de Amerikaan se diamanthandelaren een on wettige extra-winst van 20 tot 25 procent te boeken, terwijl Engeland de zo zeer benodigde dollars ontgin gen. Een kcPi'iMfe De roem is voor velen de graf steen van het geluk.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1