Het geheime graf Mussolini van SPORT Gemeenteraad van Ter Aar SistteMaaó fr>cengt neet nieuwe anufjeó Een blik in de f speelgoed-paradijzen J> DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Een grafsteen met een grote (Speciale KLN.P.-correspondentie). SCHEEPSBERICHTEN JOH. VAN OLDENBARNEVELT 16 Nov. 1508 mijl afstand van Bata via. REMPANG 17 Nov. Jeddah verw RIOUW pass. 16 Nov. Oporto SA- RANGAN 16 Nov. van Portswetten- ham naar Penang. INDRAPOERA pass. 16 Nov. om 17 uur Ouessant, wordt 17 Nov. 22 uur aan de Hoek v. men het stoffelijk overschot heeft, is slechts aan hem bekend en aan enige regeringspersonen, daar de politiecommissaris een rapport over deze zaak aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ge zonden. Dr. Agnesia heeft formeel verzekerd, dat het lijk van de Duce zich niet op het Romeinse kerkhof Verona bevindt. Na deze verklarin gen hellen velen over naar de me ning, dat Mussolini begraven ligt op het kerkhof van het Kartuizer klooster in Pavia. In het Romeins Dagblad „II Tem- van 5 November verzoekt Edda Ciano, de dochter van Mussolini, in een openbrief aan de regering in het bezit te wordëh gesteld van het lijk van haar vader Maar de familie heeft reeds tot-driemaal toe een der gelijk verzoek gedaan en tot nu toe werd steeds met een weigering ge antwoord. jPLK JAAR, van 28 October, verjaringsdag van het begin van het fas- cistisch regiem, in 1919, tot 2 November, Allerzielendag, zorgen de crypto-bewonderaars van de verscheiden Duce ervoor, dat diens naam op de een of andere wijze onder de ogen van het krantenlezend publiek komt. Dit jaar was het terrein daartoe reeds terdege voorbereid, want sedert enkele maanden worden de procesducumenten bijeen gegaard tegen de uitvoerders van de executie op 28 April 1945, toen met Mussolini der tien kopstukken van de fascistische partij, zonder vorm van proces, sa men met een journalist, een officier, twee chauffeurs en Claretta Petacci in Dongo werden doodgeschoten. Met deze executie is ook de zaak van de „schat van Dongo" verbonden. De voortvluchtige fascistische minis ters hadden zich namelijk terdege van de nodige financiën voorzien: goud en geldswaardige papieren, ten bedrage van verscheidene milliarden. Dit alles is door de partisanen, die Mussolini en zijn kameraden arres teerden, in beslag genomen en deels aan de plaatselijke autoriteiten, deels aan de plaatselijke leiding van de Italiaanse communistische partij en, naar het schijnt, deels onder elkander verdeeld. Het voonopig onderzoek naar de ze schat schijnt gesloten te zijn en eerlang kan men de opbenbare be handeling verwachten van het pro ces over „de schat van Dongo" voor de rechtbank van Milaan. Tenslotte hadden de crypto-fascis- ten in Italië is het bij wet verbo den fascist te zijn dit jaar de om standigheid nog mede, dat de plaats van Mussolini's graf door de autoriteiten geheim gehouden om mogelijke profanaties te verhinde ren weer volop de belangstelling heeft, zoals duidelijk gebleken is. De massa gist al lang naar de plaats, waar Mussolini begraven ligt en nu verschenen juist de laatste weken in de Italiaanse pers berich ten, volgens welke het lijk van de Duce op het Romeins kerkhof zou rusten, onder een valse naam. Dat prikkelde de verbeelding en nieuws gierigheid der kerkhofbezoekers en opeens zag men de grafsteen, waar onder een zekere Bruno Miserafani rust, j.l. Woensdag, zoals overigens alle graven op Allerzielendag, ge heel onder bloemen bedolven, uitge zonderd de grote „M". Een hoofdletter „M" droeg de fas cistische jeugd op de zwarte hemd- kragen, de magische „M" versierde de zwarte bonnetten van de fascis tische leiders, de „M" was jaren het symbool van het nationale leven van het land. En zo werkte die „M" van Miserafani j.l. Woensdag eveneens fascinerend op de duizenden, die er passeerden. De stapels bloemen op het graf hoopten zich op. De een wilde niet bij de andere achterblij ven. Sommigen namen de stramme houding aan van weleer en schenen in gepeins verzonken. Anderen brachten heimelijk, verborgen ach- de schouders van de personen voor zich, de bekende fascistische groet. Het toneel werd nog levendiger toen geëxalteerde jongeling het no dig vond, voor deze „M" de wacht te betrekken, zoals hij dit in zijn jon gensjaren zo vaak bij fascistische plechtigheden had gedaan. Een voor bijganger vroeg hem ,ol hij Romano Mussolini heette. Op het ontkennend antwoord verontschuldigt hem de vrager onmiddellijk, zeggende, vol-_ komen te begrijpen, dat de jongen in" tegenwoordigheid van een zo grote menigte geen verklaring kan afleg gen van zijn bijna compromitterende afkomst. Maar het fluisteren van de naam Romano was voldoende, om de suggestie bij de menigte ten top te voeren. Iedereen wilde de in houding staande jongen zwijgend de hand drukken. De vermeende Romano aanvaardt fatalistisch de mystieke rol, die hem door de menigte is toebe deeld. Duizenden hebben die Woens dagavond het kerkhof van Rome ver laten in de stellige overtuiging „de nagedachtenis geëerd te hebben van de man, die meer verdiende, dan in cognito in een graf te liggen". Bij de aankomst van de gealliëer- de troepen in Milaan, die de in Dongo geëxecuteerde fascistische leiders daar op het Loreto-pleiu opgehangen vonden aan een krantenkiosk, heeft het militaire commando de ter aarde bestelling verzorgd van het lijk van Mussolini op het kerkhof van Milaan. Na het militair bestuur der stad ver nam men aldra, dat het stoffelijk overschot van de Duce ontvoerd was. Later werd het ontvoerde lijk door de politie-autoriteiten opgespoord en in beslag genomen en in het geheim begraven. Het hoofd van de Milanese politie, Dr. Agnesia heeft, na de gebeurte nissen van j.l. Woensdag op het Ro meins kerkhof verklaard, van het lijk van Mussolini in een dubbele zinken kist, vervat in een derde, no tenhouten kist, begraven ligt op een gewijde plaats, waarheen Dr. Agne sia het persoonlijk op 25 Augustus 1946 begeleid heeft. Bij deze tweede uitvaart zijn ook priesters tegen woordig geweest. De plaats, waar. VOETBAL LEIDSE STUDENTEN VERLIEZEN TE LUIK. Te Luik werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen de studenten elftallen van de Universiteiten van Luik en Leiden. De Belgen wonnen met 91, nadat zy met de rust met 30 voor stonden. ENGELAND—NOORD IERLAND 9—2. Te Manchester werd gister een voorwedstrijd van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal ge speeld tussen Engeland en Noord Ier land. De Engelsen wonnen met 92, nadat de rust was ingegaan met een 4—0 voorsprong voor Engeland. Door deze overwinning op Noord- Ierland heeft Engeland zich verze kerd van een plaats in het eindtour- nooi van het wereldkampioenschap, dat volgend jaar in Brazilië zal wor den gehouden. In de voor-competitie tussen Engeland, Schotland, Noord- Ierland en Wales hebben Engeland en Schotland thans beiden hun wed strijden tegen de vertegenwoordigers van Ulster en Wales gewonnen. 15 April 1950 ontmoeten zij elkaar te Glasgow teneinde de strijd om de Britse voetbaltitel uit te vechten. De 92 overwinning van gisteren was de grootste, welke sinds 1899 op een vertegenwoordigend elftal uit het moederland werd behaald. In dat jaar sloegen zij Noord-Ierland te Sunderland met 132. Het voetbal, dat de 65.000 toe schouwers op het gladde veld te Manchester werd voorgezet, was van Engelse zijde welhaast volmaakt De verdediging van de bezc^kers be leefde epn onplezierige middag, want de aanvallen der Engelsen waren niet te weerstaan. Zowel in baltech niek als positiespel werden de Ieren totaal overspeeld. Men zou zich overigens moeilijk een defensie kun nen voorstellen, welke niet zou zijn bezweken voor dergelijk aanvalsspe!, dat in sommige perioden weergaloos was. Zo b.v. toen na de hervatting een kwartier voetbal vier doelpunten opleverde. Met een bewonderenswaardige taaiheid en met inzet van alle krach ten trachtte het Ierse elftal zich aan de druk te ontworstelen, doch het merendeel van hun aanvallen bereik te het strafschopgebied niet eens. Toch slaagden de Ieren er in met twee goede doelpunten de eer te redden. Bij de Engelsen was de Manchester United mid voor Jack Rowley goed op schot. Hij nam vier doelpunten voor zijn rekening. Zijn clubgenoot, de linksbinnen Stan Pearson en zijn rechter buurman Stan Martensen van Blackpool scoorden ieder tweemaal. Het negen de doelpunt kwam van de voet van linksbuiten Jackie Froggatt (Ports mouth). Het was opmerkelijk, dat de beste man van de voorhoede, de Preston-rechtsbuiten, Tom Finney, het net niet kon vinden. DUITSERS IN ENGELSE PLOEGEN Bert Trautmonn, een gewezen Dutise valschermjager, zal Zaterdag 19 November het doel van Manches ter City verdedigen in de wedstrijd tegen Bolton Wanderers. De actie tegen zijn opstelling heeft dus geen resultaat gehad. Ook Bristol City heeft een Duit ser in de gelederen en wel de bin- nenspeler Eisentrager. ZWEMMEN KEES KIEVIT ZWEMT 100 M. RUGSLAG ÏN 1 MIN. 07.8 SEC. Te Maastricht werden gister avond internationale zwemwedstrij den gehouden met deelneming van een Spaanse zwemploeg, Mava (Luik), een Arnhemse combinatie en de plaatselijke verenigingen M.Z.P.C. en Poseidon. Op de 100 M. rugs'ag boekte Kees Kievit (Aegir) een fraaie prestatie door het nummer te winnen in de tijd van 1 min. 07.8 sec., hetgeen 0.4 soc. sneller is dan zijn op 13 Februari van dit jaar in hetzelfde bad geves tigde Nederlandse record (1.08.2). Helaas was het vereiste aantal tijd opnemers niet aanwezig, zodat van een officiële erkenning als Neder lands record niets kan komen. De prestatie is er echter niet minder om. PAARDENSPORT CENTRAALCOMITé CONCOURSEN HIPPIQUE. Gisteren vond onder voorzitter schap van de heer dr. H. L. M. van Schaik uit Wassenaar een buitenge wone alg. vergadering van het cen traal comité vooi de concoursen hip piqué in Nederland plaats. Besloten werd de stelling bij de terreinen voor tuigpaarden gratis be schikbaar te stellen. Voor de spring paarden zal men afwijken van geld bedragen voor het vaststellen van de limieten. Hiervoor zal een puntentel ling in de plaats komen. Op de e.k. vergadering van de F.E.I. zal Neder land voorstellen professionals toe te laten voor internationale dressuur- weistrijden. Men zal trachten in de toekomst dit ook gedaan te krijgen voor de springconcoursen. WATERPOLO. De ZijlZian 2, £—5. Nu de Zijl met haar volledig zevental ver scheen, dachten wij aan een grote Zian-overwinning. De training heeft echter een goede uitwerking gehad, zelfs zo, dat voor rust Rietbergen via de midachter van Zian 10 wist te maken en alleen na het uitzen den van een Zyl-speler de stand 11 werd. __i de tweede helft maakte^ de thuisclub echter enkele lelijke fou ten en profiteerden zij evenmin van het enkele malen uit het water zen den van een Zian-speler. Nadat de stand reeds 14 was, kon Kloos nogmaals een goed tegenpunt ma ken (24), terwyl het vlak voor 't einde nog 25 werd. IJSHOCKEY HULL VOLANTS OP DE HOKIJ. Op de HOKIJ te Den Haag werd gisteravond een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen het Canadese team „The Huil Volants" en een ploeg, welke „Huil City" werd genoemd en bestond uit de Canadese reserves, versterkt met Andreola, Taconis, Schenwcke en doelman van der Hey- den. Het werd een aantrekkelijk, span nende partij, welke tenslotte met 65 door de Huil Volants werd ge wonnen. De tussenscores luidden: 3—0, 2—3, 1—2. BRIDGE. DE BO ND S COMPETITIE- VIERTALLEN. De uitslagen van de Dinsdag j.l. gespeelde wedstrijden waren als volgt: Hoofdklasse: team van Eg- mond wint van team mr. Koch met 13 m.p.; team Beyer verliest van team D.D.S. met 4 m.p.; team Thoolen wint van team Vrijenhoek mc1 13 m.p. Eerste klasse: team Aukes ver liest van team Goddijn met 15 m.p.; teapi Jacobs wint van team de Haan met 13 m.p. Tweede klasse: team mevr. Kla- renbosch wint van team den Dek ker mei 32 m.p.; team Klinkenberg verliest van team Kallenberg met 17 m.p.; team Bergsma wint van team Siex met 18 m.p. Dinsdagavond a.s. voortzetting van de competitie in café Royal aan de Doezastraat. Aanvang 7.45 uur. e raad dezer gemeente kwam gister .i in voltallige*- zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester Hogenboom. Ingekomen was een schrijven van het Wit-Gele Kruis te Nieuwkoop om subsidie voor een zestal gezinnen, welke in Ter Aar wonen doch in Nieuwkoop lid zijn van het Wit-Gele Kruis. Op dit verzoek werd afwij zend beschikt. Op een verzoek om subsidie voor de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren, wordt eveneens afwijzend beschikt. Een schrijven van de Vereniging Konin gin Wilhelminafonds ten doel heb bend de kankerbestrijding met het verzoek, dat de gemeente als lid zou toetreden vond een gunstig onthaal. De gemeente zal toetreden en een contributie van 25 gulden be talen. Bij het voorstel tot vaststel ling van het crediet voor het jaar 1950 met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten wordt het bedrag voor de rekening-courant vastge steld op 100.000. Rente 3J4 Daar in het Algemeen Bestuur van de duinwaterleiding „De Elf Gemeenten" voor iedere 1500 inwo ners één lid zitting behoort te ne men en Ter Aar nu ruim 4750 inwo ners telt dient er een 3e bestuurslid te worden benoemd met een plaats vervanger. Tot lid werd benoemd de heer L. J. Hoogervorst en tot plaats- verv. lid de heer G. Versluis. Tot leden van de commissie van advies bedoeld in art. 8 le lid der Woonruimtewet 1947 worden be noemd de heren: L. J. Hoogervorst, Jac. Éogerd. F. Sassen, G. Versluis en C. v. Vliet. Van de plaatselijke E.H.B.O.-ver eniging is een verzoekschrift inge komen om subsidie over het jaar 1949 Evenals vorig jaar wordt een subsidie van 75 gulden toegestaan. Vozende punt is; vaststellen van het bedrag der vergoeding, en het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven over het jaar 1948, overeenkomstig art. 103, 2e lid der L.O. wet 1920. Deze be dragen worden als volgt vastge steld. R.K. school: vergoeding 6422.00. Bedrag der voor vergoe ding in aanmerking komende uitga ven 3538.98. Chr. Nat school ver goeding 1302.00. Bedrag der vooj vergoeding in aanmerking komende uitgaven 2435.38. School voor Chr. Volksonderwijs: vergoeding 1844.50 Bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven 2249.61. Voorstel tot onttrekking van gron den aan het grondbedrijf. Het be treft hier de gronden welke bebouwd zijn en gebruikt voor straataan.'eg een en ander tot een bedrag van 26339.75 Dit bedrag komt teruj uit Rijksgrondvoorschot. De caféhouders hebben een ver zoek gedaan om het officiële slui tingsuur der café's vast te stellen op 11 uur. Van de zijde van B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar. De Wie zo eens gaat kijken naar het speelgoed, dat voor Sinterklaas in de Amsterdamse speelgoedpa radijzen is opgestapeld, moet wel zeggen, dat de Sint dit jaar buitengewoon goed voorzien is. Én hij heeft het niet eens alle maal uit Spanje moeten meeslepen. het meeste speelgoed is Nederlands labrikaat. uit de handen glijden. Dan zijn er mooie in elkaar passende „bouwbekers", waarmee je torens kunt bouwen die je als zand vormen kunt gebruiken of ook gewoon als drinkbe kers. Verder in cellophaan verpakte sleepboten met schepen er achter aan. Tem Poes zie je in allerlei vormen en gedaanten, ka- leidoscopen tonen je won deren van prachtige edel stenen. Een rijkdom van glazen knikkers, van pren- tenboeken en vooral een overvloed van uit plastic vervaardigd speelgoed valt er te zien. Een sierlijke In de lichthal van een groot warenhuis kijken de kinderen naar een grote vliegmachine die aan de zoldering hangt en waar uit zij de schimmel van Sint nieuwsgierig het hoofd naar buiten zien ste ken, terwyl zwarte Piet grijnzend om de hoek. kii kt. In parachutes dalen allerlei heerlijkheden naar beneden, waaruit men kan zien. dat de Sint met zijn tyd meegaat en alle goede dingen van boven laat ko men. zó de schoorsteen in. Gelukkig brengt onze ge moderniseerde Sint de kin deren niet. zoals in Ame- ika straalvliegtuigen, die ren knippen alleen papier, blijven. Knap is ook de vondst om het mondstuk van een up te blazen bal lon vand op te maken! Vele jongens zullen ook ten propeller-pet willen bezitten, die draait terwijl je loopt of een pet van een tramconducteur- Een troep kinderen ver dringt zich rondom de ..levende dieren", te we ten kevers en kikkers die zich volmaakt ..natuurlijk" bewegen. Vooral een schildpad .spant de kroon maar hii kost dan ook f 2.95. De verkoopster klaagt: „Ja. die kinderen, ze kijken maar en kopen uit de staart vuur spuwen Holland verw! KAMERLING ONNES en door de neus schieten. Ballen in overvloed. Onze kinderen kunnen 17 Nov. (7 uur) Tanger, KOTA BAROE 16 Nov. van Batavia n Soe- rabaja, KOTA GEDE 12 Nov. v. Ba tavia te Semarang, KOTA INTEN 25 Nov. te Batavia verw. verm. 26 Nov. van Batavia naar Rotterdam. MOD- JOKERTO pass 16 Nov. (24 uur) Fi- nisterre, SAMARINDA 15 Nov. van Cebu te Batavia SARANGAN 13 Nov. van Batavia te Singapore, SI- BAJAK verm. 30 Nov. van Batavia naar Rotterdam. zo lang ontbeerde gummi ballen. Voor 15 a 20 cent heeft men al een voortref felijk stuitende biina zo groot is als een echte voetbal. De ballen zijn blauw of rood. soms stoomboot blijkt ookniet ik ben er nog maar fluit te zijn. Plasctic scha- drie kwijtgeraakt." W© W© W© V«© W© W© V© O© W© V© c 2 d) v©ws©#*©w©»rf©v©r*ê)vtf©r*©vs@v©«rf©*<©v©«^)v©v©v©w© Pop en handtas-kruising. Een nieuwe verschijning in de speelgoedwereld is de on verslij tbare en on breekbare pop, die een ritssluiting in de rug heeft er. daardoor gelijk een handtas is. Alleraardigst en practisch. Kost maar 5.90 Het mooiste wat Sinterklaas meebracht zijn wel de Italiaanse poppen, die even smaakvol ge kleed zijn als echte kleine dames- Ze hebben beweeg bare ledematen. kunnen onschadelijk dus voor stof of voor de vingers. Een complete plastic auto. in een (papieren) garage 0.95) en voorts vergroot glazen van plastic, die on- hun hart ophalen aan de breekbaar zijne, geen scher kunnen opleveren en waardoor ..een vlieg haast zo groot lijkt als een oli fant", zoals een jongetje voor 75 cent een kanjer, die met enige overdrijving be weerde- Een doosje plastic massa geeft gelegenheid om zélf ballonnen te bla- geribbeld. zodat ze je niet zen. die een dag lang goed slapen en komen werkelijk het poppen-ideaal (van de grote mensen) heel dicht nabij. Maar ze zijn onbe taalbaar duur. Het klein ste poppetje een juweel tje overigens, misschien een 20 cm. hoog. kost niet minder dan 26.—. En be halve dat deze poppen te duur zijn schijnen ze als kinde-speelgoed ook tè le vensecht tè volmaakt: ei blijft voor de kinderfanta sie te weinig over. zou men geneigd zijn te geloven De meeste kleine meisies zijn gelukkig met een pon van veel lagere prijs even tevreden. In de afdeling mecaniek heeft Sinterk7aas eveneens werkelijk bewonderens waardige dingen. Al spe lende worden onze ion- gens tot ingenieurs in onti ma forma ongeleid! Dit wond°r wordt vo'bracht met de ..elmec" waaron der men electro-mechani- sche co"struriiedozen ver staat. Men kan er ze^s echte dvnamo's mee ma ken. Verstomd staat men ook wei even van de net echte bioscooen met film. MchtstTaal en al. De kin derfietsen zijn mooi. maar duur Over de verschei denheid in het eenre pod oenmeubels zouden we nog veel kunnen vertellen maar wii denken het wel "evoegeliik hierbij te kun nen laten. Sintp-klaas heeft genoeg meegebracht om alle kinderen lot da verende opgetogenheid te brengen! heer Langelaar maakt zich evenwel zorgen, dat door deze maatregel de rust kan worden verstoord. De heer Bos daarentegen is voorstander, vooral met het oog op het verkeer. Zonder stemming wordt hierop de wijziging aangenomen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de gemeente-architect de heer C. Lok per 1 Jan. 1950 ontslag ge vraagd. De voorz. herinnert aan de vele verdiensten, welke de heer Lok aan de gemeente heeft bewezen. Als gemeente-architect heeft hij zich in deze betrekking vooral een practisch mens getoond. B. en W. stellen dan cok voor hem het meest eervolle ontslag te verlenen. Met instemming besluit de raad met algemene stem men hiertoe. Zonder verdere bespre king wordt een wijziging in de ge meentebegroting 1949 o.a. in verband met de aanleg van centr. verwarming in de R.K. school, en een wijziging in de begroting gem. grondbedrijf goedgekeurd. Eveneens werd nog goed gevonden, dat aan een lid van de brandweer een vergoeding wordt gegeven voor de schade door hem geleden wegens een ziekte, opgelo pen bij het blussingswerk. Bij de rondvraag vraagt de. heer Egberts, of het in de bedoeling ligt de vermakelijkheidsbelasting, welke verenigingen betalen in het tijdvak gelegen tussen h^.t genomen raads besluit waarbij plaatselijke ver enigingen een uitvoering per jaar mogen geven vrij van deze belas ting en het tijdstip der goedkeu ring van dit besluit aan de betref fende verenigingen terug te betalen. Op deze vraag geeft de voorz. een ontkennend antwoord. Ook de verbetering van het kerk- pad waaraan een begin is gemaakt heeft de belangstelling. De heren Egberts, Sassen en Hoogervorst be spreken deze aangelegenheid. Op het ogenblik is de toestand zodanig dat passeren haast niet mogelijk is. De aangevangen werkzaamheden geven echter noodzakelijk enig ongerief. De bedoeling is echter om deze zo kort mogelijk te laten bestaan. Men dringt er ook op aan de verbetering vooral ook van de waterkant zoda nig te maken dat men er in één keer af is. De heer Versluis vraagt betere controle op de straatverlich ting. Ook informeert hij hoe het staat met de demping van de sloot in Langeraar. Verder vraagt hij de aandacht van B. en W voor de volkshuisvesting. Dit laatste punt wordt eveneens besproken r" heren Sassen en Langelaar. De voor zitter zegt. dat zo spoedig mogelijk met de wegreconstructie in Lange raar zal worden begonnen. Echter houdt dit verband met de beschik- barjj arbeidskrachten. Wat de volks huisvesting betreft, wordt aan de band van de woningtelling de wo ningnood in deze gemeente voldoen de aangetoond. We blijven, aldus de voorz., echter afhankelijk van toe- wiizing en goedkeuring. De heer Sasse vraagt ook nog toe zicht bij de herstelwerkzaamheden aan het kerkoad. De heren Langelaar, Bos en van Vliet besnreken het onderhoud van de grafmonumenten op de algemene begraafplaats. De beer Bos zegt. dat ook de gebouwen en ingang verbe tering vragen. De voorz. wil naar aanleiding van deze opmerkingen een onderzoek instellen. De heer Bos vraagt of er in 1950 ook bouw volume voor particulieren beschik baar is Voorts of er al aanvragen zijn voor bouw door particulieren op grond van het gem. grondbedrijf en wat de prijs is per M2. Voor dit ter rein bestaat inderdaad belangstel ling, de hoge kosten werken echter nog remmend De prijs van de bouw rijpe grond waaronder begrepen de kosten van bouwrijp maken straat- aanleg, riolering, verlichting enz. is f 8.11 per M2. Particulieren kunnen bouwen op deze grond. De gemeente zal dan de grond tegen de kostende prijs, dus geheel zonder winst, af staan. De heer Bos zou nu alvast straataanleg willen om een betere indruk van de situatie te kunnen krijgen. De hepr C- v. Vliet vraagt of naar aanleiding van een verzoek door de Ned. Herv. Kerkvoogdij, reeds een plaats is aangewezen voor een in de toekomst daar te bouwen kerk. Deze plaats is echter nog niet bepaald. De voorz. voelt er wel voor om het gehele plan van uitbreiding dezer gemeente in kaart te brengen. De heer v. Vliet wijst op de slechte toestand waarin de weg naar de veiling zich bevindt. De voorz. zegt dat <3e wegenplannen der Provincie hier voorzichtigheid gebieden. Geef geen signaal, Houd liever in! Kindje overreden en gedood Woensdagmorgen te 9.30 wilde de bestuurder van een met 5 ton aard appelen geladen vrachtauto bij Looster weg III de weg afdraaien. Drie meisjes stonden op de hoek te wachten om de auto te laten pas seren. De auto raakte een houten wagentje van een der kinderen, he meisje wilde het wagentje nog grij pen en struikelde en kwam onder een der achterwielen terecht. Het k:nd overleed onmiddellijk. Het was de 4-jarige Maartje Foks, wonende Loosterweg III. INBREKER AT DE KOEKTROMMEL LEEG Door het luid geblaf van zijn hondje werd de heer v. d. S. aan de Parallelweg alhier, gewaarschuwd, dat er onraad was. Op het erf zag hij iemand die de benen nam, toen hem naar de reden van het bezoek werd gevraagd. Het bleek dat 'n ruit uit de sponning was gehaald, waardoor de ongenode gast in huis kon komen. Een koektrommel is leeggegeten, een pakje shag en een gouden damespols horloge worden vermist. De politie zoekt de dader. Geen slachtoffers Dokters, poli tie en E.H.B.O. werden gealarmeerd, omdat gemeend werd, dat een auto met inzittenden aan de Hillegommer- dijk te water was geraaktBij nader onderzoek bleek, dat slechts 'n aanhangwagen van 'n vrachtauto was osgeschoten en in de R?ngvaart over de kop was geslagen. Er waren dus gelukkig geen s achtoffers er de wa gen werd met een kraan gelicht. V.V.V. Deze vereniging heeft een nieuw bestuur gekregen nl. J. Braun voorz., P. van Geffen secr. en A. Planje penn. NOORDWIfK Feestavond „St. Antonlus", On der grote deelname van de leden der afdeling hield de R.K. Bond van ho tel-, café- en restaurant-geëm ployeerden „St. Antonius", een ge zellige avond in „Royal". De bijeenkomst werd te omstreeks 10 uur geopend door de heer A. A. J. v. d. Bol, die als voorzitter van de feest commissie allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder pas toor W. Bende, de bondsvoorzitter J. F. v. Bijsterveld en de afd. Lelden, die met 'n dertigtal leden met dames tegenwoordigd was. Spr. gaf hierna het woord aan de heer J. F. v. Bijs terveld, die herinnerde aan de ge slaagde retraite, welke vorige week is gehouden, ondanks het feit, dat er slechts 36 deelnemers waren. Jam mer was dat, want de afwezigen hebben veel gemist. Spr. wees erop, dat de afd. Noord- wijk nog een kleine afdeling is. ech ter nog niet de kleinste in de Bond. De afdeling heeft inmiddels een vaandelcommissie in het leven geroe pen en spr. wekte allen op het stre ven om te komen tot een eigen vaan del sterk te steunen. Vervolgens memoreerde de heer v. Bij st erve1 d een en ander omtrent de in het bedrijf behaalde resultaten. Hij vergeleek het slavenleven van en- ke'e tientallen jaren geleden met de huidige toestand en hij meent, dat er inderdaad wel reden is tot feest vieren. al was het alleen maar om de „St. Antonius-familie" eens bij elkaar te hebben, los van de dagelijkse sleur. Alleen als de leden en hun familie als hechte eenheid optreden, valt er iets te bereiken. Spr. constateerde met dankbaar heid, dat het afdelingsbestuur zyn best doet voor de bond en voor de behartiging der belangen van de le den en hij sprak de wens uit, dat men op deze weg zal voortgaan, daarbij voorgelicht door hen, die spr. de op volger van St. Jeroen noemde. Na het zingen van het bondslied sprak pastoor Bênde als lid van de Antonius-familie een hartig woord je tot de leden, opwekkend 'n volgen de keer deel te nemen aan de retrai te, opwekkend ook tot 'n gezellige feestavond. De rest van de avond was gewijd aan muziek, zang en dans en dat dit zeker niet 't minst geslaagde deel was, laat zich begrijpen als men weet hoe de kellners kunnen feesten. De Wilea's-band en de conferencier R. Couzijn deden er ook hun best voor. zodat het geheel opperbest slaagde. Een gehouden verloting hield de vele aanwezigen lange tijd in spanning en 't was al laat, toen men tenslotte huiswaarts trok. Tevoren evenwel had de heer J. v. Asperdt namens de Leidse afde ling woorden van dank gesproken tot het bestuur van Noord wijk. Hij wees op de excursie, welke volgende maand gehouden wordt en waaraan vier le den der Noordwijkse afdeling kun nen deelnemen, terwijl het Sinter klaasfeest op 7 December open staat voor de kinderen der Noordwijkse leden. De voorzitter van Noordwijk, de heer Doove, sprak wederkerig woor den van dank voor de medewerking en het meeleven van Leiden en gaf tot slot alle gasten een specifiek Noordwijks geschenk mee naar huis: voor ieder een aantal hyacinthenbol- len. ZOETERWOUDE Kath. Thuisfront. De parochiële Thuisfront-afdelingen iwogen zich verheugen in grote belangstelling zowel voor haar werk, als voor haar acties om het werk te kunnen vol houden. En al hebben we nu voor biina 100 procent zekerheid dat onze militairen spoedig allen thuis zullen zijn, dan nog, mag ons werk niet verslappen. Daarom dan, dat er a.s. Zondagavond 8 uur in het Parochie huis aan de Schenkelweg een to neeluitvoering gegeven wordt, waar van de baten ten goede komen aan de parochiële afdelingen. Deze to neeluitvoering wordt verzorgd door de pl. toneelvereniging „In liefde bloeiend", welke ons het tropenspel „Boeng Toni" voor het voetlicht zal brengen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6