Min. Mansholt antwoordt in de Tweede Kamer op hem gestelde vragen De diocesane Middenstand houdt centrale raad 3ian de tuinman voor Uw boekhouding zorgen? JCaite Qatf In Indonesië DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 „De boer moet weten waar hij aan toe is" In de gistermiddag gehouden ver gadering van de TVeede Kamer heeft de minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, de lieer Mansholt, de sprekers, die in eerste termijn bij de behandeling van zijn begroting het woord hebben ge voerd, beantwoord. Met het oog op de toenemende be volking zal telkenj are V/z pet. meer geproduceerd moeten worden. Tot nu toe is dat gelukt. De oppervlakte cultuurgrond neemt practisch niet meer toe; cultuurgrond mag dus niet worden opgeofferd of vermorst. Ook de wens naar betere voeding maakt uitbreiding der productie noodzake lijk. Productie en afzet der agrarische producten zullen efficiënter moeten geschieden. Ten deze zyn we op de goede weg, zo constateerde de minis ter, die verder opmerkte, dat het in voersaldo heeft plaats gemaakt voor een uitvoersaldo. Intussen zullen on derzoek, voorlichting en onderwijs zo veel mogelijk moeten worden verbe terd. De boer moet weten, waar hij aan toe is, dat betekent de bestaans zekerheid. Het is niet eenvoudig die te bereiken en dit is een essentieel onderdeel van het landbouwbeleid. Thans wordt bestudeerd of de landbouw een redelijk deel van het nationale inkomen ontvangt. De melkprijs kan naar 's ministers oor deel redelijk worden genoemd en de varkensprijs is zo, dat er een aan sporing in ligt, op deze weg voort te gaan. Dat er geen aandacht zou zijn besteed aan de sociale zijde van het boerenvraagstuk ontkende spr Voor afzet van landbouwproducten naar Duitsland is- er thans grotere vrijheid en mogelijkheid. Verdere in tensivering van de bedrijven mag z.i. niet leiden tot een nieuw soort roofbouw. De minister zeide, dat het te be treuren is, dat er niet meer aard appelen zijn geteeld. Het leek hem nog te vroeg, om al te spreken over de prijzen van akkerbouwproducten voor 1950, maar er zal z.i. geen gro te wijziging zijn. Het mogelijk ma ken van overneming van 300.000 ton suikerbieten, die niet zijn af te zetten, zou niet een maatregel zijn, maar een wijziging van het beleid. Onder zocht wordt wat ter zake kan worden gedaan. Spr. zal ertoe medewerken, dat de gegevens der organen van de voedsel- en landbouworganisatie worden gepubliceerd. Bepaalde pro ductieregelingen op tuinbouwgebied zullen wellicht niet kunnen worden gemist. Voor grasdrogen worden dit jaar geen subsidies verleend; wel wordt overwogen wat gedaan kan worden ter bevordering van de bouw van grasdrogerijen in de komende jaren. Spr. was het er niet mee eens, dat de dorsvergunningen voor tarwe zou den moeten worden afgeschaft. Het vraagstuk van de veilingplicht is in studie. Er wordt intensief overleg ge pleegd over de bloembollenteelt. De minister zeide te hopen, dat men spoedig kan komen tot een regeling ten aanzien van vestiging in de tuin bouw. Uitbreiding van de glascul tuur is afhankelijk van de export. De opmerkingen ten aanzien van het landbouwonderwijs kunnen z.i. beter aan de orde komen bij de bespre king van het achtste leerjaar. Nog gaf de minister te kennen, dat wij ziging van de wetgeving ten aanzien van het gebruik van de grond zeer ingewikkeld is. Een nieuwe pacht wet is in voorbereiding. De kwestie van vestigingseisen is bij de geor ganiseerde landbouw ter sprake ge weest. doch men is er niet uitgeko men. De minister hoopte echter spoe dig met zekere regelingen te komen Tien leden repliceerden. Nadat de minister op hun opmerkingen nog nader was ingegaan kwamen de arti kelen aan de orde. Die welke ver band houden met de salarissen van minister en secretaris-generaal wer den aangehouden tot na de vaststel ling der bejp-oting van het departe ment van binnenlandse zaken. De heer Vondeling (Arb.) pleitte nog voor opheffing van het bureau oogstvoorziening. De heer Biwenga (A.R.) daarëntegen meende, dat het nog niet kan worden gemist. De heren Haken (C.P.N.) en Kikkers (C.H.) wensten opheffing. De heer van der Weijden (K.V.P.) wilde er nu nog niet over beslissen of het bureau niet meer nodig is. De minister merkte op. dat het uitgetrokken bedrag niet be hoeft te worden gebruikt. Telkens zal worden nagegaan waar het bu reau nodig is. Het betrokken artikel werd z.h.s. gehandhaafd. Nadat nog bij een aantal andere artikelen op merkingen waren gemaakt, werd de eindstemming over de begroting aan gehouden tot na vaststelling der be groting van Binnenlandse Zaken. Tegen zes uur is de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. Minister Stikker bezorgd over het Heilig Land In de memorie van antwoord op het af del mgs verslag der Tweede Ka mer zegt de minister van Buiten landse Zaken, de heer Stikker o.m.: De grenzen van de nieuwe staat Israël zijn nog niet officieel vastge steld, terwijl evenmin een vredes verdrag tot stand is gekomen met de nabuurstaten. Dit vormt voorals nog een bezwaar tegen de jure er kenning van deze staat. Gezien de bijzondere betekenis die de Heilige Plaatsen in het geestelijk leven van zeer velen innemen, oordeelt de mi nister het van het hoogste belang, dat er waarborgen geschapen wor den voor de instandhouding en be scherming dezer plaatsen en de daaraan verbonden geestelijke be langen. Tenslotte deelt de minister mede, dat hij verwacht, dat de Sovjet-Unie haar toezeggingen gestand zal doen en zonder verder uitstel de Neder landers, die zich in de Sovjet-Unie bevinden en naar Nederland wen sen terug te keren, zal doen repa triëren. Extra woningen bij snelle bouw Voor elke montage-woning, die binnen 6 of 7 maanden gereedkomt, zullen de gemeentebesturen thans een nieuwe montage-woning mogen bestellen buiten het hun toegewe zen bouwvolume om, aldus het „Vrije Volk". Met deze maatregel beoogt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de fabrieken, welke zich met de montagebouw bezighou den, een toeneming in de afzet verzekeren. Door deze toeneming zullen productiekosten omlaag kunnen, hetgeen weer tot gevolg zal hebben, dat de montagebouw in omvang zal toenemen. Dringende wensen aan de Overheid (Van onze speciale verslaggever). NEEM steeds God als uw compag non en ge zult nooit falen". Deze ..gedachte ontwikkelde rector J. Th. M. Kraakman, toen hij Woensdagmiddag de centrale raadsve rgadering van de Dioc. Kath. Midden- -standsbond in Amsterdam toesprak. Maar de geestelijk adviseur had nog andere practische punten. 0.a. bepleitte hij het houden van „Port'-avon- den in de afdelingen, bezinningsbijeen komsten, teneinde de bron van het uithoudingsvermogen te kunnen vinden. Verder moet men ruimer mee doen aan kerkelijke plechtigheden, bijv. op de eerste Vrijdagen en bid den voor het sociale werk in eigen bond. En dan nog moet de team geest tussen afdelingen en hoofdbe stuur worden bevorderd, moet men voldoende begrip tonen voor samen werking. Een en ander heeft rector Kraak- besproken, omdat in de thans rechts geldig geworden aanhangsels van de Haarlemse synode er op is gewezen, dat zij, die nog niet hun plicht ver staan in de stands- en vakorganisa tie, niet meer kunnen deelnemen in besturen van kerkelijke instellin- Dringende vragen van do dag. Bij de aanvang van deze druk be zochte bijeenkomst heeft voorzitter H. E. v. d. Brule enkele actuele on derwerpen aangesneden. Als hoofd doel van de devaluatie zag hij prijs verlaging. Maar nu klinkt bet wat gek, zei de voorzitter, als ik meen, dat we naar lagere prijzen en lagere lonen moeten. Dat is volgens hem het enige middel om de devaluatie effectief te doen zijn. Wij moeten naar lager nieveau, willen wij geen herhaling zierr van na 1918, toen de prijzen en lonen steeds hoger stegen, maar toen een crisis volgde. Ten aanzien vpn de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie vroeg de heer v. d. Brule: zijn alle vakorgani saties wel in staat, de haar toebe deelde functie op zich te nemen, nu de wet spoedig in het Staatsblad komt? Nadat hij een beroep had gedaan op de afdelingsbesturen, jonge krach ten aan te trekken, wees de voorzit-, ter er op, dat wij in een stadium zijn gekomen, waarin de mensen door overreding tot centrale contributie inning moeten worden gebracht. (De afd. Boskoop had hieromtrent een verzoek gedaan). Tenslotte wees hij op de noodzakelijkheid van bepaalde wisselwerking tussen vak- en stands organisatie. Déze laatste is menig maal de motor voor het werk in de Aetherklanken HILVERSUM I 301.5 Meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 „Thuis", causerie. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor de zieken. 11.15 Accordeon-orkest. 12.00 Zang en gi taarspel 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Hammond-orgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamer orkest, en solist. 15.20 Kamerorkest ee£ste. en soliste. 16.30 Sluiting. 17.30 Muzi- De directeur van het Bondsbureau kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Fe licitaties. 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Orgel en zang. 19.50 „Ttien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.05 Viool en piano. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.25 „De rode japon", hoor spel. 21.50 Buitenlands weekover zicht. 22.05 Theater-orkest, -koor en solisten. 23.00 Nieuws. HILVERSUM 11 416 Meter. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.35 Sextet. 12.10 Alt en piano. 13.15 Promenade-orkest en solist. 14.00 Strijkkwartet. 15.10 Trio. 16.00 Cello en piano. 16.30 Sluiting. 17.30 Friese i'inzending. 17.45 Schoolzangwedstrijd. 18.30 Mannenkoor. 18.45 Christelijk 'ationaal Vakverbond. 19.00 Nieuws. 115 Regeringsuitzending. 19.40 Ra- akrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Concert en workest, Omroepkoren en so- (21.2022.00 „De draadloze klankbeeld). 22.45 Avond- king. 23.00 Nieuws. vulde aan, dat bisschoppelijke mede werking is verzocht bij het inscha kelen van de georganiseerde midden stand bij leveranties aan rekenplich- tige besturen en instellingen. Nadat de begroting 1950 was vast gesteld op 120.150 (vorig jaar ƒ114.150), werden de aftredende be stuursleden Th. Dresmé, Th. Hooy en J. Rijnen bij acclamatie herko zen. Afdelingen vragen. De afd. Loosduinen had te kennen gegeven, prijs te stellen op een bonds-insigne. Voorzichtigheid schijnt geboden, maar het hoofdbestuur zal zien, wat mogelijk is. Loosduinen wil verder actie tot het stichten van een eigen sanato rium voor t.b.c.-patiënten. Ondanks overleg met Santos weet het hoofd bestuur niet, hoe die stichting mo gelijk is en waar de millioenen van daan moeten komen. De afd. Oegstgeest is opgekomen tegen de voorgestelde verhoging, der omzetbelasting van 3 tot 3 f4 pro cent. Heffing aan de bron acht men meer gewenst. Het hoofdbestuur ging niet alleen accoord met deze sugges tie, maar had al reeds een resolutie in elkaar gezet. Deze kwam nu aan de orde. De heer Vos uit Gouda wil de in die resolutie ook laten blijken, dat de Staat van bepaalde bedrijven (b.c. benzineprijzen bij vervoer) fis caal veel vordert. Maar omdat de hogere benzine-prijs ook op anderen drukt, wil het hoofdbestuur nagaan, of er aanleiding bestaat voor een af zonderlijk adres. Tenslotte zeide de beer Lem uit Den Haag te hopen, dat het niet bij een resolutie zou blijven, maar dat 't hoofdbestuur steeds ver der zou streven. Een krachtige resolutie. In genoemde resolutie wordt ge constateerd, dat de omzetbelasting door de ontwikkeling in het beur(j is leven in veel gevallen in feite een bedrijfsbelasting geworden is, ter wijl deze belasting bedoeld is als consumenten-belasting, en thans weer een verhoging van deze belasting in het voornemen van de regering ligt, waardoor de druk nogmaals ver zwaard wordt. Verder is men verontrust door de overwegingen van de Regering de kinderbijslag voor zelfstandigen vol gens een groepsgewijze regeling voor groepsgewijze rekening te doen gescheiden en overtuigd, dat het lan ger uitblijven van een kinderbijslag regeling voor zelfstandigen voor ve len fataal moet worden beschouwd. Overwogen wordt, dat ten aanzien van de middenstandswetgeving, met name ten aanzien van de reeds ge ruime tijd geleden aangekondigde herziening van de vestigingswet, de wettelijke regeling van het cadeau stelsel en de winkelsluitingswet nog geen tastbare resultaten zijn bereikt, terwijl het ontbreken van afdoende controle op het naleven van de be staande vestigingswet ongecontro leerde vestiging en brancheverva ging, zeer ten nadele van het mid denstandsbedrijfsleven, tengevolge heeft en het ontbreken van een wet telijke regeling van het cadeaustel sel juist in deze tijd van opkomende concurrentiestrijd, als preventief middel, ten zeerste te betreuren valt. De resolutie zegt voorts, dat men heeft kennis genomen van de stij gende onrust en ontevredenheid on der de middenstand ten aanzien van het ontbreken van een krachtige en positieve middenstandspolitiek, al hoewel in de jongste troonrede een passage voorkwam, waarin gezegd wordt dat de positie van de midden stand de bijzondere aandacht van de regering zal vragen. Bovendien werd kennis genomen van de resoluties, aangenomen door het congres van de K.V.P., gehouden op 12 en 13 No vember te Utrecht. Bij de regering, het partijbestuur van de K.V.P., de Katholieke Twee de Kamerfractie en de N.R.K.M. wordt er daarom op aangedrongen te willen bevorderen: lo. dat de in het vooruitzicht ge stelde opheffing van de onderne mingsbelasting op korte termijn ver wezenlijkt zal worden; „Neer" zegt U? Dat verwondert ons niet Daar is wat meer voor no dig dan goede wil alleen. Maar bij het kopen van een sjaal kunt u ook beter een vakman voor U hebben. Zoek hem dus op. H. Nolet, Botermarkt 9. Raumann Teppema, Maarm.st. 4. G. Sohoonwater, Haarlstr. 79. Bert Schrier, Breestraat 152. Alb. B. Timmerman, Breestraat 90. Herm. Trossel, Hogewoerd 109. Fa. Wannée, Botermarkt 17. Jan Westen, Breestraat 147. Fa. Windsor. Gangetje 6. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87. Jan van Hartevelt, Haarl.str. 210. H. J. HoLswilder, Nieuwe Rijn 7. A. Klaassens, Breestraat 114b. Fa. J. J. v. d. Bly, Haarl.straat 11. C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206- Koopt in een Speciale Herenmodezaak 2o. dat aan de door de N. R. K. M. in een gezonden adres aan de leden van de Tweede Kamer d.d. 11 Juli genoemde bezwaren tegen het wets ontwerp Belastingherziening 1949 zal worden tegemoet gekomen; 3o. dat de omzetbelasting aan de bron zal worden geheven en, in af wachting van een nadere regeling van deze materie in Benelux-ver- band, de in het vooruitzicht gestelde verhoging van de omzetbelasting al reeds nu uitsluitend bij de bron ge heven zal worden; 4o. dat op de kortst mogelijke termijn een kinderbijslagregeïing voor zelfstandigen, de gehele groep der zelfstandigen omvattend, tot stand komt, desnoods voorafgegaan door een noodvoorziening. 5o. dat op korte termijn een wet telijke regeling getroffen wordt voor het cadeau-stelsel en de vestigings wet en winkelsluitingswet worden herzien; 6o. dat in het algemeen een krachtige en positief gerichte mid denstandspolitiek zal worden ge voerd. Achter het ijzeren gordijn. Aan het slot van de bondsvergade ring heeft de heer Frans Schneiders, een blik geworpen op de lan den van Oost-Europa achter het ijze ren gordijn. Hij stelde de vraag, hoe het economisch systeem in Rusland werkt. Het antwoord was kort en bondig: ieder, die ginds werkt, is staatsambtenaar. De lonen voor de ondernemer zijn vastgesteld; alle winst is voor de staat. In zulk een systeem gaat de middenstand auto matisch te gronde. Over Hongarije zeide Frans Schnei ders, dat er vóór de oorlog minder bedelaars rondliepen dan nu. Kardi naal Mindzenty, hardnekkig in het verzet, eerst tegen de nazi's en later tegen de communisten, is het lich tende voorbeeld voor de vrije mens. Het ziet er ginds triest uit en daar zijn er, die menen, dat slechts een nieuwe oorlog oplossing kan bren gen. Doch wie op God vertrouwen behoeven nimmer te twijfelen. Hij besloot met de aansporing, dat wij armen en verdrukten moeten bij staan door gebed en door onze ga ven. Eierzegelsysteem buiten werking Met ingang van de nieuwe periode d.i 19 November zal, aidus de „Tiirl' het eierzegelsysteem bij wijze van proef tijdelijk buiten werking wor den gesteld. Leidt deze uitschake ling van de eierzegels niet tot moei lijkheden in de komende maander., dan staat binren niet te lange tyd de definitieve opheffing voor de deur. POST VOOR TROEPENSCHIP „GROOTE BEER" Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer" op weg naar Indonesië, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 17 No vember a.s. in Nederland worden ter post bezorgd en post voor uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk op 29 November. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veld postkantoor te Batavia met vermel ding „aan boord van het troepenschip „Groote Beer". Een drogist in doodsangst ZWAAR VERGIF VOOR „AZIJN ZUUR" VERKOCHT Een Haagse drogist aan de Paul Krugerlaan heeft Dinsdag waar schijnlijk de schrik van zijn leven gehad. Tussen 4 en 6 uur in de mid dag vervoegde zich in zijn winkel een onbekende dame, die hem ver zocht 300 gram „azijn-zuur" te le veren. Dit gebeurde, doch 's avonds kwam de drogist tot zijn onsteltenis tot de ontdekking, dat hij inplaats van „azijnzuur", „accuzuur" had ver kocht, wat een zeer gevaarlijk gif is Een extrapolitiebericht werd Dins dagavond nog via Hilversum en de plaatselijke radiodistributie omgeroe pen, doch resultaat leverde dit niet op. Gistermorgen trok in alle vroegte de Haagse politie er met een radio wagen op uit om in de omtrek van de Paul Krugerlaan het bericht ver schillende malen om te roepen. Dit had succes. In de Pretoriusstraat meldde zich een aldaar wonende da me aan, die vertelde azijnzuur te heb ben gekocht. Zij had een gedeelte voor de inmaak gebruikt, het reste rende deel, dat inderdaad „accuzuur" bleek te zijn, werd door de recherche in beslag genomen. De betrokken dame spreekt en verstaat de Nederlandse taal onvol doende en had het radiobericht niet begrepen. Zij werd gistermorgen door de buren op de hoogte gebracht toen de politie het bericht omriep. ONGENODE GASTEN OP BRUILOFT. Terwijl op een bruiloft op een boerderij in het Peeldorp America ware feestvreugde heerste, werden enige bij de ontginning ingeschakel de vreemdelingen die tevoren in een café zich de nodige moed hadden in gedronken, door de vrolijkheid aan getrokken. Zij wisten de keuken bin nen te dringen, waar zij toenadering zochten. Men was er daar echter niet van gediend en begon luidkeels om hulp te gillen. Versterking kwam weldra van de zijde der bruiloftsgan- gers, maar de vreemdelingen waren niet goedschiks bereid, het veld te ruimen en haalden messen voor de dag. Hierop grepen de bruiloftsgan- gers naar enige hooirieken, bonenpa- len en harken, waarmede ze de onge node gasten te lijf gingen. Geducht toegetakeld en bebloed moesten deze de wijk nemen. In hun verblijf wer den ze van een noodverband voorzien in afwachting van de komst van de dokter. VERBLINDEND FIETSLICHT IS EEN GEVAAR Rijwielen met verblindende ver lichting vormen een groot gevaar voor het verkeer. Daarom wijst de A.N.W.B. die hierover veel klachten in ontvangst heeft te nemen er op, dat de bepalingen zó luiden, dat het er praktisch op neerkomt, dat het schijn sel van de fietslamp binnen twintig meter voor het rijwiel de weg moet raken. De 42-jarige J. G. H. is te Kel- lum bij werkzaamheden van het dak gevallen en aan de gevolgen over leden. De heer E. van de Mortel, oud directeur der 's Hertogenbossche brandwaarborg-maatschappij is in de ouderdom van 80 jaar overleden. RECHTZAKEN AFWIJZEND BESCHIKT OP GRATIEVERZOEKEN Bij K.B. is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken, ingediend door J. Lamberts en S. van Droffelaar. Zij waren beiden bij sententie van het Bijzondere Hof te Leeuwarden (Ka- mr Assen) tot de doodstraf veroor deeld. De vonnissen zijn inmiddels reeds ten uitvoer gelegd. 15 JAAR GEëlST TEGEN EX-WACHTMEESTER A.K.D. „Had ik hem maar doodgescho ten". Deze woorden sprak de ex- wachtmeester van de „Arbeitskon- trolldienst", de 27-jarige winkelier H. F. uit Sneek, toen hij de onder duiker J. Jager, die bij zijn arresta tie een poging tot ontvluchten waag de, door de hals had geschoten. Jager was ondergedoken bij ds. J. Hartkamp te Alphen aan den Rijn. F. had ?ich hedenmiddag te ver antwoorden voor de Bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank, verdacht van medeplich tigheid aan arrestaties van onder duikers en hulpverlening aan de vijand. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de zaak te gen F. destijds bij verstek was be handeld. Tegen hem was toen een gevangenisstraf van vijf jaar geëist. Omdat men op verschillende punten door de getuigenverklaringen thans een betere kijk op de persoon van F. heeft, meende de officier sterk te moeten afwijken van de eis van destijds. Hij vroeg een gevangenis straf voor de tijd van vijftien jaar met ontzetting uit de kiesrechten voor de duur van het leven. Uitspraak 30 November. LEIDDE SAMENWONEN TOT BRANDSTICHTING? Voor de Rotterdamse rechtbank stond Dinsdag terecht A. v. d. B., die er van verdacht wordt in het huis van P. K. te Waddinxveen, waarvan hij een gedeelte had bewoond, brand te hebben gesticht, waardoor het huis tyj&tjacvtt sic JAN VAN LEYDEN, Vissersweg 6, Hoogmadc, viert op 18 Nov. zijn 3e Ind. verjaar dag te Palembang. J. J. A. SOUPART, sergeant, viert 18 Nov. zijn 4e Ind. verjaardag in Bandung. A. C. DE JONG, viert 18 November zijn 4e Ind. ver jaardag, op de thuisreis met de „Jo- han van Oldenbarnevelt" gedeeltelijk afbrandde. De verstand houding tussen eigenaar en vroegere medebewoner was zeer slecht. Met v. d. B. stond terecht de twintigjarige M., die by het stichten van de brand behulpzaam zou zijn geweest. Hoe wel verdachten ontkenden eiste de Officier van Justitie tegen beiden een gevangenisstraf van één jaar. Uitspraak 29 November. HAAGSE GERECHTSHOF Het blijft zo De verdediger van C. J. P. te Leidschendam betoogde, dat de legergoederen geen distributie artikel zijn. en dat daarom verdachte, die deze goederen zonder punten had verkocht, niet strafbaar was. De feiten hadden zich afgespeeld in 1947 en de Politierechter had P ver oordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van hetgeen inbeslag wasgenomen. In hoger beroep heeft het Hof het von nis bevestigd. Clandestien geslacht In verband met een clandestiene slachterij was A. van S. te Voorschoten door de Po litierechter veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met proef tijd van drie jaar. Van dtt vonnis kwam verdachte in hoger beroep bij het Gerechtshof. Dit heeft hem thans veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. Vrijgesproken Wegens overtre ding der Distributievorschriften, was J. T. te Alphen aan den Rijn ver oordeeld tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met proef tijd van twee jaar. In hoger beroep, heeft het Haagse Hof het tenlaste ge legde niet bewezen geacht en ver dachte vrijgesproken. HAAGSE POLITIERECHTER Heibel in de bus F. W. van K. uit Zoeterwoude had een stevige borrel op, toen hij te Leiden in de bus stapte om zich huiswaarts te be geven. Op welke wijze de ruzie tot stand kwam schijnt voor discussie vatbaar te zijn, belangrijk was dit overigens niet, want' niet de ruzie werd verdachte verweten, doch wel het feit, dat hij de chauffeur van de autobus op diens gezicht had getim merd. En dit feit werd op zichzelf niet ontkend, doch volgens verdachte was er alle aanleiding voor de klap, want de chauffeur had eerst geslagen en vervolgens geschopt. Daar was de verloofde van ver dachte getuige van geweest. Niettemin was de Officier van me ning dat verdachte schuld had, en hij vond de klap van zo ernstige aard, dat hij er drie maanden gevangenis straf voor eiste. De rechter legde twee maanden gevangenisstraf op.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5