De terreur der Darul Islam DONDERDAG 17 NOVEMBER 194* DE LE1ÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Dr. PAUL JULIEN IN LEIDEN Reisverhalen uit Afrika „Aan jullie, mijn zwarte helpers van vele jaren zwoegen in Gods wij de Afrikaanse wildernis, draag ik dit boek op, dat je waarschijnlijk nooit te zien zult krijgen en zeker nimmer zult lezen". Zo luidt het voorwoord, dat dr. Paul Julien schreef in zijn pasver- schenen werk: „De eeuwige wilder nis". En met deze woorden karakte riseert de heer Julien zichzelf vol komen. Want het was niet alleen de geleerde, die vele malen naar Oost en West- en Centraal-Afrika toog, tot onderzoek van dit machtige en nog lang niet geheel doorzochte ge bied, doch veel meer was het de vriend-mens, die zich niet superieur voelde aan zijn zwarte broeders, die doordrong in de ziel van de bewo ners dezer streken. Paul Julien vertelde gisteravond, Wider auspiciën van de boekhandel „De Sleutelstad", in de foyer van de Stadsgehoorzaal, over zijn reizen. Hij nam het in groten getale opgeko men en aandachtig luisterend pu bliek mee naar de kleine Wa-Kindi- gastam, die wat beschaving betreft nog zelfs ver achterstaan bij de on beschaafdste Pigmeeënstammen. Hij vertelde van de Masai, de stam van rijke veeboeren, die woont op de hellingen van de bergen. Onder ademloze stilte voerde hij zijn ge hoor mee naar de hoogste toppen van de Kilimandzaro, ruim 6000 me ter boven de zeespiegel. Dr. Julien is een geboren vertel ler. Omdat hij zo gewoon vertelt. En omdat door zijn woorden de warmte naar buiten straalt van een mens, die niet alleen eerbiedig knielt voor de grootse natuur vaa de door hem bezochte streken, maar zich tevens een gelijke voelt van de eenvoudig ste schepselen der aarde, die hun primitieve leven temidden van deze grootse natuur leiden. Projectielan- taarn en film vervolmaakten de schoonheid van deze avond. GEM. AANKONDIGING GEMEENTEREKENING 1947. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen, zulks ter voldoening aan de artikelien 256 en 265 der ge meentewet. ter openbare kennis, dat aan de Gemeenteraad zijn overgelegd tegelijk voor een ieder gedux-ende veei-tien dagen op de secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld, de rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1947, alsmede de rekeningen over dat jaar van de verschillende takken van dienst, ten aanzien van welke arti kel 252 der gemeentewet is toege past. 3799 Burgemeester en Weth. voorn., De Eurgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL- EERSTE MOEDER-CURSUS VAN HET WIT-GELE KRUIS TEN EINDE Voldoening op sluitings-avond. Gisteravond werd op feestelijke wijze de eerste Móedercursus van het Wit-Gele Kruis gesloten. Nadat de laatste les gegeven was, vond onder gebruik van een gezel lig kopje koffie, een grote loterij plaats van niet minder dan 160 prij zen, waaronder een mooie doopjurk. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer J. Kroone, dankte alle aanwezigen voor hun trouwe op komst, zowel op middag- als avond cursus, waarna een der dames aan de docente, Zr. Kampschöer, een boek en aan Zuster Zita een mooie plant ten geschenke gaf. Zr. Kampschöer spoorde tenslotte allen aan mee te helpen het Wit-Gele Kruis te steunen om zo te komen tot uitbreiding van de Kath. Gezond heidszorg. Donderdag, 17 November. Als wij vandaag weer het belang rijkste voorop willen zetten, begin nen we met het zilveren jubileum, dat de heer J. van Zanten, admini stratief ambtenaar bij de Stedelijke Lichtfabrieken vanmoi'gen vierde. Hij werd met echtgenote in de can- tine ontvangen door een feestelijke schare van collega's. Als voorzitter van het jubileum-comité sprak de heer J. J. C. Snel vriendelijke woorden en bood een prachtig kleed aan. Mevr. v. Zanten werd niet ver-, geten en kreeg bloemen. Er waren nog meer sprekers, er was koffie met koek, er was muziek, kortom: het was feest! Maar laat ons niet verge ten dat hiervoor in de directie-kamer een korte plechtigheid had plaats gevonden, tijdens welke weth. D. v. d. Kwaak de gebruikelijke enveloppe aanbood. Er was trouwens vandaag nog een jubileum op dc Lichtfabrieken. Ook een zilveren jubileum. Dit werd ook gevierd. Ook al in de cantine. Maar omdat de jubilax-is er geen rucht baarheid aan wilde geven, noemen we zijn naam niet. Ook tot hem sprak de heer Snel en liet een eiken thee tafel als geschenk aanrukken. Ook hiervoor had in de directie-kanjer de gebruikelijke ceremonie plaats ge vonden. De K.A.V. gaat weer eens een bij eenkomst houden. Deze keer in het zaaltje Maria Gijzensteeg. Pater En- gelmertus zal spreken: het Jubilate- koor zal zingen en ook de „Anritos" treden op. Dit gebeurt allemaal op Dinsdag 22 Nov. a.s., welke dag be gonnen wordt met een H. Mis om hadf acht in de St. Leonarduskerk. Dus niet om half zeven, zoals aan vankelijk was vermeld. En nu we het toch zo over die K A.V. hebben, laat ons dan direct ook even vertellen dat gisteravond in het St. Antonius Clubhuis de toneelafde ling „De Vrolnke Club" een uitvoe- ring gaf van „Grote zus". Wij gaven reeds eerder een recentie over dit spel in vier bedrijven Ook gisteren hebben de dames weer vlot gespeeld en met veel succes. De praeses van Huize Beresteyn in Voorschoten, spx-ak voor de aanvang een kort woord over de culturele waarde van goed toneelspel. En pater Calasanc- tius liet een propagandistisch geluid horen voor de K.A.V. in Leiden, die ï-eeds 400 leden telt en een der be langrijkste afdelingen in het bisdom dreigt te worden. Of de heren van de R.K. Harmonie er vooral aan willen denken dat de eerstvolgende repetitie wordt gehou den op Donderdag 24 Nov. a.s., zoals gebruikelijk in de fabriek van de fa. Wijtenburg. Daarna zal weer vier weken lang op Maandagavond gere peteerd worden. Blaas ze, mannen! Ondertussen zal burgemeester van Kinschot a.s. Woensdag (23 Nov.) in „De Lakenhal" een tentoonstelling openen. Daar zal te zién zijn: aarde werk van Gerrit de Blanken en schil derijen en grafiek van Piet Herfst en Lode Sengers. Dat gebeurt die middag om half vier. En prof. H. v. d. Waal zal een korte inleiding hou den. Over het tentoongestelde werk. En nu gaan we eens een gezellig potje Hutspot koken voor de Ver kenners van de St. Lodewijksgroep. Want die groep wil twee verkenners afvaardigen naar Rome, met de ver kenners-bedevaart ter gelegenheid van het Heilig jaar. Maar dat kost een bom duiten, waar je van ach terover valt. En die hebben de ver kenners natuurlijk niet. Maar ze ko men er wel aan. Als de mensen ten minste een beetje meehelpen. B.v. als iedere welp, verkenner en voortrek ker 20 lege flessen inzamelt, is het geld voor een man al binnen. Wilt u ze alvast even klaar zetten? Boven dien zijn deze verkenners door een bijzondere gunst van de Heilige Man in staat om enkele dagen over de kostbare tijd van St. Nicolaas te be- schiken. Wie dus rond 5 Dec. bezoek wil hebben van de Sint, stelt zich even in verbinding met deze verken ners. En heeft u er soms een hekel aan om houtjes te hakken of andere lastige karwijtjes te verrichten? Die verkenners niet. In tegendeel! Ze komen u graag helpen. Voor dit alles kunt u zich melden bij hopman Mon- tanus, de Sitterlaan 102. En Stads- kok zal prompt een boon worden als die twee-persoonsreis niet door kan gaan! Want hij weet dat de mensen dit kostelijke verkenners-plan om zelf hun geld te verdienen, zullen waarderen. Laat die hopman vooral een paar dagen thuis blijven. Om al le bestellingen te ontvangen. We verheugen ons nu al op de avond van Dinsdag 22 Nov. Want dan organiseert het bestuur van de Kring Leiden der Kath. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haar lem een grote cultuuravond in de Stadsgehoorzaal, die reeds om kwart over zeven aanvangt. Rector H. Brans spreekt over „Het is vijf voor twaalf" (alhoewel wij niet begrijpen, dat die rector daar over spreken kan als het pas kwart voor acht is, zoals om „De Kardinaal" te spelen. Boven- Balledux komt met zijn gezelschap om „De Kadinaal"te spelen. Boven dien zullen drie leden enige zang ten gehore brengen. Maar ondertussen verlangen we heus niet minder naar Zaterdag 26 November, als 's avonds in de Leid' se Schouwburg het R.K. Operette koor „Pulchri Studio" (directeur Willy Verburg) de operette „La Mascotte" zal brengen. Dat begint om half acht. De K.A.B.-symphonie zal haar medewerking verlenen. En de heer H. C. Snelderwaard voert de regie. Maar laat ons mej. Toos Zandvliet, die de dansen vei'zorgt, vooral niet vergeten. Ondanks onze aandacht voor deze twee, avonden, willen we toch ook het tweejarig bestaan van de show band „The Lucky Strikes" niet uit vlakken. De viering daarvan op 11 en 12 December kan niet doorgaan. Maar troost u, vrienden, op Zater dag en Zondag 21 en 22 Januari gaat het wel door. Dus daar wachten we dan maar op. En als u vanmorgen op straat een meisje tegenkwam, dat u een ram melende collectebus onder de neus duwde, weet dan dat hetgeen u er in gegooid hebt. bestemd is voor het World Student Relief, dat is een we reldorganisatie voor noodlijdende studenten van alle gezindten. En vanmorgen werden we plots blij verrast, toen we in de Leidse straten weer het muzikale duo uit Den Haag opmerkten, dat evenals enkele weken geleden, weer met zijn piano op de bakfiets door de stad fietste, om overal op straat concer ten te geven. Er wordt geen toe gangsprijs geheven; slechts hun hand houden ze op. Want daar moeten die Hagenaars van leven. Niet van die hand, maar van hetgeen daar in komt. Jawel, we weten het al. We ho ren al de bezwaren van: er wordt zoveel gevraagd tegenwoordig. Er is om de haverklap een collecte. En hel leven is toch al zo duur. Maar toch geven we u op een briefje, dat geen weldenkende katholieke Leidenaar durft te weigeren, als hem een lot wordt aangeboden voor Sint Francis- ca Romanawerk in Leiden. U weet wel, voor dat jeugdhuis „In de Vroo- lijcke Arke". En als dat ene kwai'tje voor een lot, waarop u een prachtig Solexrijwiel kunt winnen, u toch te zwaar zou vallen, bedenk dan hoe gelukkig u bent voor u zelf of voor uw kinderen geen gebruik behoeven te maken van dat prachtige jeugd huis. En koop dan een lootje. Zonder een boos gezicht, want de mensen die u de loten aanbieden, vragen niets voor zichzelf, maar doen het voor de goede zaak. Afgesproken! De Kynologen-vercniging „Rijn Bloedbad in het Cheribonse Langs de Noordkust van Java in Er zijn honderden doden en in Che- de omgeving van Tegal en Brebes kan nog gen vermindering geconsta- teex-d worden in de activiteit van de Dural Islaxn, aldus bericht een cor respondent van Aneta. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de be volking van Brebes opgeschrikt door schoten en branden in woningen. Dit keer waren de randdessa's Wo- nosari en Siasem het doel van de aanval. In deeze dessa's zijn 45 woonhuizen afgebrand. Gemeld wordt, dat velen, die in handen van de D. I. vielen, werden gedood; cij fers kunnen echter nog niet gege ven woi'den. Door spoedig ingrijpen van militairen en politie werd een grotere moordpartij voorkomen. Naar verluidt, lieten terroristen van de D. I. vrouwen en kinderen voor zich uitlopen. De gehele actie werd geleid door een zekere Amir Fatah, die onlangs bij een botsing tussen T.N.I. en Darul Islam aan het hoofd werd gewond en die in een draagstoel gezeten de actie mee maakte. Men neemt aan, dat de des sa's Wonosari en Siasem wegens de goede verstandhouding van de bevol king met de T.N.I. bij wijze van re presaille door de Darul Islam wer den geterroriseerd. Daar ook in de regentschappen Tegal en Brebes een uitstekende samenwerking bestaat tussen de T.N.I. en het Nederlandse leger, verwacht men inmiddels, dat op korte termijn de terreur van de D. I. kan worden onderdrukt, aldus de correspondent. De „Javabode" bericht, dat in de nacht van Zondag op Maandag een afschuwelijk bloedbad werd aange richt in de dessa Panggurangan ten Oosten van de suikerfabriek Ardja- winangun in het Cheribonse. Het aan tal doden is niet px'ecies bekend, doch gezegd kan worden, dat het massaslachting is geweest, welke komt op rekening van de Darul Is lam. Evenals in het gebied van Te gal en Bx-ebes moet de actie gezien worden als een tuchtigingsmaatre gel, 'omdat de tot wanhoop gebrachte bevolking zich ten einde raad had gewend tot het K.N.I.L. en de T. N. I. om steun tegen de terroriserende Darul Islam-benden, aldus het blad. land" voor Leiden en omgeving hield gisteravond op een ongebruikelijke plaats, in de zaal van jachthaven „Princehaven" te Wassenaar een le denvergadering. Het bestuurslid, de heer P. Alofs, hield als expert een lezing over de jacht en jachthonden. Na afloop hiervan werden dergelijke honden voorgeleid en besproken. Een beetje bleek, hier en daar een glinsterend traantje, stapten vanmid dag om half een twaalf Duitse kin dertjes uit de trein, om drie maan den in Leiden door te brengen en aan te sterken. Dat geschiedt onder auspiciën van het Humanistisch Ver bond, waarvan de leden hun pleeg kinderen kwamen afhalen. Ze waren maar sjofeltjes gekleed en de jongens droegen allemaal soldaten-petjes. Hoe heet je? vroegen we aan een puk van tien. „Peter" antwoordde hij En Peter vertelde ons hoe hij uit Keulen kwam, wel een moeder, maar geen vader meer bezat en thuis nog een zusje had. Hij vertelt het onbewogen, omdat hij het al zo vaak verteld heeft. Maar er ligt een enorm brok kinder-tragiek in opgesloten. Dan zien we niet meer dat het Duitsers zijn. Het zijn slechts kinderen, die gebrek lijden. En daarom in Leiden van hax*te welkom zijn. STADSKOK. HET GILDE VAN DE N.K.V.B. Woensdag had het Gilde een recol lectieavond in de kapel van het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Mevr. v. Don gen zong op voortreffelijke wijze het „Ave Verum" van Mozart, onder vakkundige orgelbegeleiding van de heer Martijn. De geestelijke adviseur. Pater Calasanctius, sprak over de waardigheid van de vrouw, die alleen in gezond geestelijk leven en een goed geordende liefde tot Christus tot volle uitbloei kan komen. ORGANISCH-CHEMISCH LABORATORIUM KRIJGT NIEUWE VLEUGEL. Toeloop van studenten nxaakt uitbreiding noodzakelijk. Op Woensdag 7 Dec. a.s. zal in den Haag worden aanbesteed het bouwen van een nieuwe vleugel aan het Organisch-Chemisch Laboratorium, Hugo de Grootstraat 25 te Leiden. Uitbreiding van dit laboratorium is noodzakelijk geworden door het steeds stijgende aantal studenten. De nieuwe vleugel wordt gebouwd in de tuin van het laboratorium en zal plaats bieden aan 50 studenten en hun staf. Het zal in moderne stijl worden opgetrokken, waarmede men in Januari a.s hoopt te beginnen. Verwacht wordt dat de bouw en in richting acht maanden zullen vergen. E.H.B.O. VOOR LEIDEN. Nieuw bestuur samengesteld. Op de laatst gehouden vergadering is het bestuur van de E.H.B.O.-raad voor Leiden als volgt samengesteld; P. Agema, le voorzitter; S de Ko ning, 2e voorzitter; J. Rietbergen, le secr., Maredijk 85, telef. 23698; C. Chr. v. d. Meer, 2e secr.; H. v. d. Vos, le penn.; H. Treur, 2e penn. en voorts de heren J. W. Jansen, H. v. Nierop, J. J. v. Korde!aar, P. Aver- dieck. L. H. Piek, mej. C. Goddijn, P. Fa vier, J. A. Nijssen en P. v. Veen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 17 Nov. Kaas. Aanvoer 176 partijen le kwal. 2.502 55. 2e kwal 2 44—2.49. extra kwal. ?.56 2.60, extra zware tot 2.67 per kg. Handel kalm. ribon zijn talloze gewonden. Over de toedracht van dit bloedbad zegt het blad, dat de Darul Islam-groep zich voordeed als een patrouille van het K.N.I.L. die om hulp vroeg ter be strijding van de Darul Islam. Vrij willigers uit de kampong marcheer den met hen mede, doch buiten het gebied van de dessa ontpopten zij zich als leden van de Darul Islam en intussen richtte het overige deel van de D. I.-bende in de van weerbare mannen ontdane kampong een ont zettend bloedbad aan. Tegen 8 uur Maandagavond telde men reeds 200 doden en gewonden. Tegen de in de nabijheid zwervende Darul Islam, die 500 tot 1000 man sterk zou zijn, is een actie ingezet. VOORLOPIGE AANVAARDING R.T.C.-RESULTATEN. Na de Masjumi, de P.N.I. en de Katholieke Republikeinse Pax-tij heeft thans ook de Parkindo (Christen- partij) besloten de ter R.T.C. bereikte resultaten voorlopig te aanvaarden, in afwachting van de thuiskomst van haar vertegenwoordiger, dr. Leimena, aldus verklaarde de heer Tambunan, vice-voorzitter van de Parkindo te genover Aneta. De heer Tambunan zeide nog. dat de Parkindo meent, dat Irian (Nieuw Guinea) een deel van Indonesië is. DE VALSE MUNTERS VAN LUIK. Na de zaak van de valse munters, de valse peseta's en de valse reis- chèques heeft de Belgische recherche, thans ook een bende opgerold, die zich bezig hield met het vervaardi gen van valse Duitse marken. Veel arrestaties had zij niet te verrichten, want de hoofdpersonen waren reeds gearresteerd in verband met de drie eerste zaken van vervalsing. In dit nieuwe geval van valse munterij zijn betrokken Dominique Deconick, De Pauw, Adam, O^elen en Ranckson, die reeds genoemd zijn in de zaak der valse guldens, alsmede de 49-jarige Pierre Wilrin, een zakenman uit Luik, de 41-jarige Julien de Werck uit Tilff en de 29-jarige Edouard Kirsch uit Welkenraedt. Het grootste gedeelte der 12.000 valse markbiljetten, die door de ben de werden gedrukt, werd door Kirsch en enkele andere personen, die nog voortvluchtig zijn, in Duitsland van de hand gedaan. Hierbij zou een winst van 10 mil- lioen francs zijn gemaakt. Het aan tal personen, dat zich thans achter slot en grendel bevindt, is intussen opgelopen tot 40 en iedereen in Luik en omgeving vraagt zich af, wie nog meer bij deze vervalsingsaffaire, die de grootste van deze eeuw dreigt te worden, betrokken is. BRAND GESTICHT TE ROTTERDAM. Gisteravond omstreeks half tien brak brand uit op de tweede verdie ping van een huis aan de Pretoria- laan te Rotterdam. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kan echter niet verhin deren, dat de achterkamer en de daarachter gelegen keuken geheel uitbrandden. De gang en de tussen- kamer liepen brandschade op. Om 10 uur was het vuur bedwongen. De be woners van dit huis, de 59-jarige fa brieksarbeider J. B. en zijn gezin wa ren 's avonds uitgegaan. Alleen de kostganger, de 59-jarige loswerkman C. van B. bleef thuis, Het wekte-ver- wondering, dat hij op het moment van de brand ook niet aanwezig was. Om half twaalf meldde hij zich aan het politiebureau Sandelingen- plein, met de mededeling, dat hij uit wraak de brand had gesticht. Hij werd direct in verzekerde bewaring gesteld. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN EERSTE OPVOERING VAN „ORANJE GRIJPT IN." Onder auspiciën van de Chr. Oranjevereniging bracht de Chr. toneel- en reciteerclub „Mobiel" gis teravond de première van het stuk „Oranje grijpt in". Het stuk ver- plaatst ons naar het rampjaar 1672. Johan en Cornelis de Witt zijn ver moord. Cornelis van Baerle, peet kind van Cornelis de Witt, komt door een ongelukkige samenloop van omstandigheden als verdacht staatsgevaarlijk te zijn, in een cel van de Gevangenpoort terecht. Hij is tulpenkweker en zet zijn proef nemingen in de cel voort om de zwarte tulp te kweken. Daar komt echter ook een liefdesverhouding tot stand met Rosa, de dochter van de cipier, die ook een bol heeft voor een zwarte tulp. Willem III, Prins van Oranje, redt van Baerle ter elf der ure van het schavot. Hij is het ook die aan het einde Boxtel ont maskert, die de zwarte tulp gestolen heeft van Rosa om de uitgeloofde 10.000 gulden in handen te krijgen. De onschuld van v. Baerle en zijn relaties met de De Witter komen ook aan het licht. Het einde is voor van Baerle en Rosa heel blij. Oranj wordt geprezen, ook om de wijsheid in kleine zaken getoond. Er zijn 18 medespelenden, zes be drijven. Vooral no. twee en vijf ga ven zeer sterk toneel met uitne mend spel van H. Brokaar, mevr. W. in 't Veld-Maaten, de heer T. Goedhart en de heer W. W. Smits. Ook zij, die zich met een bescheiden rol tevreden moesten stellen, lever den goed werk. Het derde toneel was wat lang gerekt soms onwerke lijk. Het pseudoniem, waaronder dit stuk geschreven werd, Willem Aer- noud, verborg de namen van twee „Mobielleden", n.l. de heren A. Hof land en A. J. Roos, die hiermede voortreffelijk werk gedaan hebben. De reactie van het publiek be wees, dat genoten werd. Aan het slot, 11.45 uur, werd een ware ova tie gebracht. Boerenleenbank 50 jaar! De Coöp. Boeienleenbank bestaat deze maand 59 jaar. Dit feit zal Donder dag 24 Nov. officieel en feestelijk worden herdacht. Des namiddags van 34.3U uur recipiëren het be stuur en de Raad van Toezicht in het Nutsgebouw. Des avonds zal er een feestavond zijn voor de leden der bank. waarop aan elk een her inneringscadeau zal worden aange boden. RIJPWETERING Kath. Thuisfront. Dank zij de medewerking, die de afd. Rijpwete- ring van de dorpsgenoten onder vindt, kan ook dit jaar weer aan ieder van onze jongens in Indonesië een Kerstverrassing worden gezon den, in de vorm van een pakketje, dat b.v. bevat: 2 pakjes sigaretten, 1 pakje shag. 1 p. sig.papier, 1 tube tandpasta, 1 blik speculaas, 1 blikje kersen pp sap, 1 blik leverpastei, 2 rollen pepermunt, 2 rollen zuurtjes, 3 pakjes kauwgom, 2 repen choco lade,, 1 chocolade-lettei', 2 ons tof fees. Daarbij gevoegd de beste wen sen van heel Rijpwetering voor een spoedige, behouden thuiskomst en het pakje is tot verzending gereed. Het zal iedere jongen goed doen dit bewijs van vriendschap te ontvan gen. Het bestuur van onze afdeling van Kath. Thuisfront is dan ook dankbaar gestemd, omdat het in staat is gesteld de verrassing te kun nen verzorgen. AARLANDERVEEN Spuithuis gereed. Het brand spuithuis zal Zaterdagmiddag dooi de burgemeester in tegenwoordig heid van de wethouders e.a. geopend verklaard worden. Het lijkt ons niet denkbeeldig, gezien de datum, dat dit tevens het laatste bezoek v^n de burgemeester aan Aarlanderveen zal zijn en dat bij deze gelegenheid wederzijds afscheid zal worden ge nomen. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Verbetering, Een buitengewone verbetei-ing is dat bij het drukke kruispunt Wassennaarse wegMolen- tuinweg, bij de heer de Koning, twee flinke lantaarns' zijn geplaatst. KATWIJK Montagebouw. De eerste der 126 montage-woningen is bewoond, de meest zuidelijke die ruimte moest bieden voor de bewoner van het huis tegen de zanderijvaart, het gezin F., welks- huis moet worden afgebroken ten dienste der genoemde montage woningen. De volgende week komen meerdere gezinnen aan de beurt om in de nieuwe panden te trekken. Bonte avonden. De drie Stands organisaties, de K.A.B., de L.T.B. en de Middenstandsver. hadden korte lings een raad van overleg sa- mangesteld en ter kennismaking van deze samenvoeging in gezamen lijk overleg hadden zij twee bonte avonden georganiseerd, te houden in het Parochiehuis. Tevens werd de jeugd van de St. Jozefschool onthaald op een „bonte middag". Wegens verhindering van pastoor Hesp opende kapelaan v. Gastelen de avond. Spr. liet uitkomen, dat lande lijk is opgericht een Raad van Over leg, om gezamenlijk banden te bun delen en daardoor plaatselijk te kun nen werken op sociaal en cultureel gebied; hoe de drie Standsorganisa ties hier ter plaatse, n.l. de K.A.B de L.T.B. en de Middenstandsbond hiertoe reeds zijn overgegaan en ge vormd hebben een Raad van Over leg voor Katwijk en Omstreken, en hoe-hieruit reeds deze mooie avonden zijn georganiseerd Spreker heette met de aanwezigen ook welkom het bekende gezelschap uit Noordwijk, hetwelk een gezellige avond zou be reiden. Na een succesvol optreden van genoemd gezelschap, een pau ze met attracties en vervolgens daar na nog het tradittionele gezellig sa menzijn. ..Tot weerziens" hebben de huisgaanden toen ongetwijfeld ge zegd. LISSE Vleeskeuringsrechten. Na over weging van een verzoek van vlees- warenfabrieken in de kring Lisse stellen B. en W. voor de keurlonen zodanig te wijzigen, dat het tarief van 2 cent der K.G. ingevoerd vlees slechts zal gelden voor de eerste 75.000 K.G. per jaar en dat voor vleeswarenfabrieken voor de volgen de 50.000 K.G. wordt geheven V/ cent per K.G. en voor grote partijen vlees ook reductie zal worden geno ten. In verband met de resultaten over het jaar 1949 stellen B. en W de raad voor bovenvermeld besluit vast te stellen en te doen ingaan op 1 Januari 1949. Verkoop grond. De heer G. A. Koning, die onlangs het perceel, vroeger genaamd „de Propeller" aan de 3e Poellaan heeft gekocht, wenst van de gemeente een perceel rietland te kopen, omdat hij voor zijn bedrijf daar ter plaatse een soort binnen- baventje wil maken. De heer Koning bood aanvankelijk 0.25 p. M2„ doch B. en -W. hebebn hem medegedeeld, dat de gemeente slechts bereid was de grond af te staan voor 0.40 per M2. Koning heeft dit aanbod aan vaard, maar verzocht om de over- schrijvingskosten ten laste van de gemeente te nemen. Daarop willen B. en W. echter niet ingaan. Aankoop pand. In 1948 hebben Burg. en Weth. de raad voorgesteld een regeling aan te gaan met de heer Rhijnsburger, in verband met de slo ping van diens tegenwoordig winkel pand met het oog op de verdere aan leg van de Oranjelaan. Het pand van de heer Rhijnsburger is inmiddels na genoeg voltooid en 't doet B.enW. ge noegen de raad te kunnen medede len, dat het indertijd opgestelde fi nancieringsschema praktisch met de werkelijkheid overeenkomt. Zoals bekend was een detail van de getroffen regeling, dat de ge meente aan de heer Rhijnsburger voor zijn tegenwoordige winkelpand 7.500.—* zou betalen met toegift van de grond hoek-Kanaalstraat-Gladio- lenstraat, waarop zijn nieuwe winkel huis zal verrijzen. Van rijkswege is er mede accoord gegaan, dat het grond-perceel wordt ingebracht voor 3.500.en B. en W. stellen de raad daarom voor, de betreffende grond voor deze prijs te verkopen aan de gemeentelijke woningstichting, in dit geval onder het beding, dat de over- schrijvingskosten ten laste van de gemeente komen. De netto-opbrengs' 2.050, is vanzelfsprekend bestemd voor de heer Rhijnsburger en zal door deze worden aangewend tot fi nanciering van zyn aandeel in de kosten van de bouw van het nieuwe pand. Geboren: Antonius Johannes Ma ria en Hendricus Petrus Maria, zoons van L. J. M. Beugelsdijk en A. M. de Ree; Adriana Sophia Maria, d. van J. van Dijk en P. de Bi'uin; Allegondu Maria, d. van A. Th, van Steijn en M. Witteman. Geti'ouwd: L. Cornelisse te Haar lem eii A. Broekhuizen. Overleden: Marretje Bosman 56 j LEIDSCHENDAM Bezitspreiding en winstdeling Voor de leden van de LTB heeft dr J. G. M. Delfgauw gisteren een in leiding gehouden over het actueele onderwerp „bezitspreiding en winst deling". Deze causerie heeft voor de LTB-ers verhelderend gewerkt, waar door het voor hen duidelijk is gewor den, dat door bezitspreiding en winst- deling veel goeds kan worden bereikt VOORHOUT 12 K- - JARIG PRIESTERFEEST KAPELAAN C. NETTEN. Het feest van kapelaan C. Netten belooft een mooi feest te worden. De jubilaris, die in retraite is, zal Za terdagavond 7 uur door de plaatse lijke geestelijkheid van Noordwijker- hout worden afgehaald. Bij de En- gelschelaan zal zich een stoet forme ren, met kerk- en armbestuur en de muziekver. „St. Caecilia". Bij aankomst aan de kerk woi'dt de kapelaan ingehaald door bruidjes, waarna Lof. Zondagamorgen om 10 uur solemnele Hoogmis met feest predikatie door rector G. v. Buuren. Om 2 uur hudigingsbijeenkomst in het Parochiehuis, waar tegenwoordig zullen zijn alle besturen der Kath. verenigingen en, voor zover plaats, houders van gele toegangskaarten. Bij deze plechtigheid, die opgeluis terd wordt door toneel en zang, zal een feestgave worden aangeboden. Dinsdagavond 8 uur is er een her haling van deze huldiging, voor hou ders van grijze kaarten. Kaarten zijn verkrijgbaar Vrijdag en Zaterdag na het Lof in het Parochiehuis. SASSENHEIM Geboren: Catharina Th. M. A., d. van P. J. Augustinus en C. C. Bierman; Jacob C. z. van L. Bouw meester en M. v. Klaveren; Johanna S., d. van W. Zandbergen en K. A. J. Hijlkema; Antonius A. J. Th., z. van A. L. Reeuwijk en M. H. C. Dofferhof; Willy, d. van J. Ouds- hooirx en G. A. de Kooker; Maria P. H., d. van L. C. v. d. Eist en A. M. Bakker; Regina, d. van J. C. v. d. Meij en L. T. v. d. Neut; Willem J., z. van W. L. Niewold en J. M. Hoogervorst; Willibrorda M., d. van Th. M. v. Kestercn en C. G. v. d. Heiligenberg; Jacoba J. M., d. van P. Wolvers en A. Muilwijk. Ondertrouwd: Marinus G. v. Steijn 26 j. en Wilhelmina M. Zuydam, 25 j.; Jacobus Z. de Vries, 26 j. en Martina Luijk, 23 j.: Theodorus W. J. v. Daal 22 j. en Johanna J. van Diest 21 jaar. Getrouwd: G. Vos 24 j. en C. Braam 23 j.; J. Feenstra 56 j. en T. Kruit 47 jaar. VOORHOUT Geboren: Hendrika C. M., d. v. A. N. de Groot en C. Heerings; An na A. M., d. van J. van Dam en A. H. M. Berkhout: Cornelia M.. d. v. B- J. v. d. Poel en H. C. Opdam. Gehuwd; W. N. van Leeuwen, 24 j. en J. F. Heemskerk, 22 j.; H. J v. d. Slot 25 j. en Th. R. Augusti nus 24 jaar. Ovex-leden: W, J. Warmenhoven. 61 jaar. VOORSCHOTEN Kath. Thuisfront. Zondag in het Bondsgebouw propaganda-avond. „De Friese Fakir" zal optreden. Niwin. Uit de opbrengst van het Niwin-busje van het gemeente- personeel konden weer 5 Kerstpak ketten gekocht worden! Geboren: Hendrika Theodoxa Maria, d. van J. A. van der Meer en T. J. M. Nieuwveen; Willem Johan, z. van W. Verhoeven en L. G. Berk huizer); Wilhelmus Theodorus Jozef, z. van G. H. Spiegeler en J. M. van der Zijden; Johannes' Jacobus, z. van L. Brouwer en A. M. Douwes; Pe trus Marinus Hendricus, z. van J. P, T. Zonneveld en J. A. P. van dei- Meer; Walter Alexander, z. van J. L. de Heer en Jvr. A. van Lennep. Petrus Martin us, z. van H. P. Hooy- mans en T. M. H. Prins. Ondertrouwd: G. Dubbeldam, 43 j., 's-Gravenhage, en T. van Weert, 29 j.; Jan Eggink, 25 j., Rockanje, en M. M. W. Kaaijk, 23 jaar. Gehuwd: Carel Souwer, 20 j„ Til burg, en Neeltje Nagtegaal, 19 jaar: Bastiaan Mechelse, 22 j. en Leentje Bakelaar, 21 jaar. Overleden: Barendina Kloet, 60 j.. echtg. van Jan Roodhorst.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3