De zingende slang „Onze waarde en onze houding in onze tijd" Huidige problemen in West-Duitsland DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 Prijs gewonnen met over geschreven boek In 1948 schreef de Haarlemse Uit geverij Boom Ruygrok een literaire prijsvraag uit. Van de 19-jange Haarlemmer W. de G. die voorgaf een i letterkundige te zijn, ontving men een manuscript, dat getiteld was: „Wij bouwen aan een toe- konist". Als schrijversnaam gaf de jongeman „W. van der Laan" op. Het bleek zo goed te zijn, dat de jury hem de tweede prijs, zijnde ƒ500.ver leende. Inmiddels is evenwel gebleken, dat de „schrijver" om aan de prijsvraag mee te kunnen doen het in 1939 door de Amsterdamse Uitgeverij H Meulenhof uitgegeven meisjesboek „Start" van Tiny Pulles van het be gir» tot het eind letterlijk bad over geschreven. Alleen had hij de titel van het boek en de naam var de hoofd persoon veranderd. De 19-jarige Haarlemmer is ter zake van oplich ting aangehouden. Van zijn „boek waren reeds 700 exemplaren Dij de boekhandel ondergebracht.„Tijd". ONDERNEMINGSRADEN OOK IN KLEINE BEDRIJVEN. Bij het mondeling vooroverleg met een commissie uit de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp on dernemingsraden is gebleken, dat de minister van Sociale Zaken niet af wijzend staat tegenover het instel len van ondernemingsraden in on dernemingen niet minder dan 25 werknemers. Dit zal echter uitzon dering moeten blijven, b.v. in ge- vallén waar kleine ondernemingen werken van grote omvang uitvoe ren, hetgeen in het bouwbedrijf nog al eens voorkomt. De beslissing in deze gevallen zal evenwel blijven berusten bij de centrale overheid, nadat deze de be trokken bedrijfscommissie heeft ge hoord. RIJWIEL MET HULPMOTOR VORMT NOG EEN PROBLEEM. In appèl behandelde de Leeuwar der rechtbank een principiële zaak tegen een inwoner van Leeuwarden, die zonder rijbewijs een rijwiel met hulpmotor had bereden. De kanton rechter had de man veroordeeld tot f 6.— boete, om hoger beroep moge lijk te maken. Verdachte gaf de fei ten toe, waarna de president over ging tot het ontleden van de motor en rijwielwet, voorzover die hier van toepassing was. De officier zei- de deze strafzaak niet te begrijpen, daar de wet geen andere keuze laat, dan een veroordeling uit te spreken. Hij hoopt dan ook, dat men hierme de zal ophouden, doelende op circu laires van verschillende procureurs generaal en een schrijven van de A.N.W B. die aanvankelijk van oor deel was dat een rijwiel met hulp motor geen motorrijwiel in de zin van de wet is. De officier zeide, dat alleen de rechterlijke macht kan be slissen. Hij eiste f 1.boete. Een toepasselijke fabel „Er was eens een slang, die prach tig kon zingen, maar het hinderde hem, dat de vogels zo zorgvuldig afstand van hem bewaarden". Zo begon McNeil, de Engelse minister van Staat gisteren in de politieke commissie der Verenigde Naties een Russische fabel te verhalen, die niet bedoeld was om Wisjinski te be hagen. „Houden jullie niet van mijn stem?" vroeg de slang. „Jawel," schreeuwde een spreeuw van veili ge afstand, „je zingt even mooi als een nachtegaal, maar wij zijn bang geworden toen wij je giftanden za gen. Je zang doet ons genoegen, maar zing als-je-blieft een eindje verder bij ons vandaan." McNeil vergeleek Wisjinski en de slang met het nachtegalengeluid. Zijn gehele rede kenmerkte zich door lengte en scherpte. Zo gaf hij Wisjinski de raad naar huis te gaan om zijn regering te vertellen, dat „het wereldgeweten in opstand is gekomen tegen het mechanisch cy nisme van de Sowjet-Unie". De Engelse minister van Staat, die naast Wisjinski zat, vroeg deze de deuren en blinden van de Sowjet- Unie open te zetten, om het Russi sche volk te laten zien, wat de rest van de wereld doet. De Sowjet-Unie schreeuwt om wereldvrede, maar houdt onderwij] een leger van vier mijlioen man op de been. Wij lusten de Sowjet-vrede niet, aldus McNeil, het is een vrede, die vernietigt en geen vrede die opbouwt. De Sowjet- Unie saboteert de vrede en sticht verwarring in de wereld door het zaaien van haat. Hij waarschuwde Wisjinski, dat het verlangen om Rusland te begrijpen met het ver strijken van de tijd verdwijnt. STUDENTEN ALS ROOFRIDDERS Politiemannen met stalen helmen en geweren en brandweerlieden met ladders en brandslangen bestormden Woensdagavond de muren van het oude „Gravenkasteel" te Gent, dat door honderden studenten van de Gentse universiteit bezet was. De studenten hadden een paar bejaarde wakers overrompeld en wierpen, hoog op de transen staande en van de torens uit, rotte aardappelen en ap pels, voetzoekers en stinkbommen naar beneden. Pas na een beleg van twee uur slaagde de politie er in, het kasteel binnen te dringen. Talrijke studenten werden gearresteerd, en kele lichtgewond. Naar de N.V. Oliescheepvaart en Bevrachtingsmaatschappij te Rotter dam ons mededeelt, heeft zij van haar agent te Londen bericht ontvan gen, dat de schade, door de aanva ring aan de „Mercurius" toegebracht, buitengewoon meevalt. Het schip was omstreeks kwart voor zes van Pur- fleet vertrokken met bestemming naar Cultonbroards. In de dike mist is toen de aanvaring met de „Sedu lity" gevolgd. Welke situatie op dat moment aan boord ontstaan is, is nog niet te achterhalen. De „Mer- curius'? werd opzij geraakt en nu blijkt er wel ter plaatse van de aanvaring een gat ontstaan te zijn, maar niet zo groot dat er direct ge vaar voor het schip ontstond. De „Mercurius" ligt thans, zoals ge meld, ter hoogte van Hole Haven met lichte slagzij voor anker en de scha de werd zelfs door een expert van Lloyds zo weinig betekenend geacht, dat volgens de Londense agent ge tracht zal worden een certificaat te verkrijgen, waardoor de kapitein toestemming krijgt toch nog naar Cultonbroads door te varen. Dit laat ste vindt de rederij zelf echter wat al te optimistisch, al kan zij dan het geval van Rotterdam uit niet geheel beoordelen. In ieder geval bevindt de bemanning zich weer aan boord. VERNIEUWINGSDAG MULOVERBOND Op initiatief van het Mulo- verbond van neutrale, Christelijke en Rooms Katholieke mulo-verenigin gen werd gisteren onder leiding van de heer R Griffioen de vernieuwings dag 1949 gehouden. Broeder Ezechiel uit Nijmegen hield een redevoering over de om vang en waarde van het aardrijks kundig onderwijs. Dit onderwijs moet naar zijn mening, niet zijn warenken nis, een verzameling van wetenschap pelijkheden, productiekennis en in ventarislijst van fabrieken.-Kern van dit onderwijs moet zijn het verband leggen tussen feiten, Hoofdschotel zij sociale geografie, waardoor begrip wordt gewekt voor maatschappelijke en economische problemen. Uit de vergadering wordt de wen selijkheid betoogd van een sterke besnoeiing van de leerstof bij de aardrijkskunde. Daardoor kan de leerlingen tijd worden gegeven om zelf de problemen te ontwarren. De heer K. M. van der Waarde uit Zwolle sprak over „film en licht beelden in dienst van het onderwijs." De huidige schoolfilm vereist z.i. de diensten van bet onderwijs Cvoor- bereiding, bespreking) Het ongekeer- de moet naar zijn mening het geval worden. Door het 'instituut „Klankkleu ren" te Bodegraven wordt thans propaganda gemaakt voor een ver eenvoudigd notenschrift dat de naam „Musicolor" draagt. Dit. notenschrift werd, zoals de directeur van bovengenoemd insti tuut, de heer J. Vreeken, aan het, A.N.P. meedeelde, enkele jaren ge leden uitgevonden door de compo nist Johan Algra. Propaganda werd er echter tot dusverre niet voor ge maakt Bij dit vereenvoudigd noten schrift wordt geen gebruik van de notenbalk, doch van een zogenaamd „octaafsysteem" gemaakt. Hierbij is één gestreept octaaf met zwart aangeduid: twee gestreept octaaf met rood; drie gestreept oc taaf met blauw; vier gestreept oc taaf is zwart gestippeld; klein oc taaf is groen; groot octaaf: bruin en contra-octaaf paars. De noten zelf worden met cijfers aangeduid en de vingerzetting met letters. De verhoging wordt 'aange- feven met een streep naar boven en e verlaging met een streep naar beneden. Viool- en bassleutel zijn bij dit systeem komen te vervallen. Het systeem is speciaal bedoeld voor wat oudere mensen, die moeite hebben met het gewone notenschrift en voor degenen, wie de tijd ont breekt om dit rustig onder de knie te krijgen. Alle composities kunnen er in overgezet worden. Hoewel op het ogenblik dit nieu we systeem alleen nog bij piano- en harmoniumstudie dienst kan doen, is de heer Vreeken van plan., het ook spoedig tot zang- en koorwerken uit te breiden. De heer Vreeken wil in ons land een 800 leraren aanstellen, die dit nieuwe systeem aan hun leerlingen kunnen onderwijzen, waarbij hij in de eerste plaats aan gediplomeerde muziekleraren denkt. De leerboeken zullen niet in de handel worden ge bracht, maar uitsluitend door boven genoemde leraren te verkrijgen zijn. BEZOEK AAN DIEPPE DOOR GEMEENTEBESTUREN VAN 's GRAVENHAGE, KATWIJK EN VLAARDINGEN. Naar wij vernemen hebben de ge meentebesturen van 's Gravenhage. Katwijk en Vlaardingen zich gewend tot de burgemeester van Dieppe, waarbij zij het voornemen te ken nen geven deze kanaalhaven op lh en 11 December te bezoeken. Dieppe, algemeen bekend uit de jongste wereldoorlog, genoot bij de Hollandse haring visscherij plaatsen reeds tientallen van jaren bekend heid. Immers telken jare eindigt de haringvisserij op de Noordzee waarbij de haring op haar trek naaT het Zuiden gevolgd wordt met de z.g. Kanaalvisserij, waaraan alleen de beste toegeruste schepen uit de Hol landse vissersplaatsen deelnemen. Zij vinden bij stormachtig weer en elke Zondag een veilige haven te Dieppe, alwaar de Hollandse kerken en de vakorganisaties zorgen voor geesto lijke en materieele hulp aan de be manningen, die hun moeilijk beroep in het Kanaal uitoefenen. Voor dit werk, dat reeds jaren lange belangstelling geniet in de vis serijplaatsen, komen nu de gemeen tebesturen hun belangstelling tonen Namens Katwijk en Vlaardingen zullen de burgemeesters mr. W. J. Woldringh van der Hoop en mr. van Heüsden Dieppe bezoeken, terwijl voor 's Gravenhage, mr. J. van Aart- sen, wethouder van economische za ken, aanwezig zal zijn. R.K. Middenstandsbond, atd. Leiden Dr. W. Dijsselbloem over: Persoonlijkheidsvorming Na dit tijdsbeeld geschetst te heb ben, ging spr. geleidelijk over tot een beschouwing over waarde en houding van de katholieke midden stander, daarbij er op wijzend dat slechts een persoonlijkheidsvorming tegen de genoemde gevaren redding kan brengen. De middenstander leeft daarbij in de gelukkige om standigheid dat zijn persoonlijke in- Etalage-verlichting Als „Noodhulp" diende dr. W. Dij sselbloem zich gisteravond aan. toen hij kwam spreken voor de Leidse afdeling van de Ned. Rooms Kath. Middenstandsbond, omdat de aanv ankelijk uitgenodigde spreker niet kon komen. Het moest dus een toespraak a l'improviste worden, wat zowel goed kon slagen als op een fiasco uitlopen, zoals dr. Dijssel bloem het uitdrukte. We mogen veilig zeggen en alle aanwezigen hebben er door hun applaus mee ingestemd dat het wel zeer goed geslaagd is. „Onze houding en onze waarde in onze .tijd" heette het zeer algemene onderwerp, waarmede de spreker zijn gehoor anderhalf uur op uitnemende wijze heeft geboeid en daarbij zeer behartens- waardige dingen heeft gezegd, die waard waren door een veel groter gehoor aanhoord te worden dan het kleine groepje van even 30 maii, dat in „Het Gulden Vlies'' bijeen g ekomen was. Dr. Dijsselbloem ving aan met een diagnose te stellen van deze tijd, die zich kenmerkt door massificatie en nivellering van mens en materie. Het is een angstig verschijnsel, waarbij het getal meer spreekt dan de kwaliteit en de mens van een persoonlijkheid tot een nummer dreigt te worden. Een economische tendenz is dat de mens z'n specialisatie zover door drijft, dat hij primair dit of dat is, mijn-ingenieur of hartspecialist, en op de tweede plaats pas mens. Po- litiek-ideologisch bezien is onze maatschappij op het hellend vlak, afdalend naar het socialisme. Ook in het komend middenstands-crediet kan dit gevaar schuilen, een afhan kelijk zijn n.l. van de staat. De be lasting-politiek van minister Lief- tinck is zuiver socialistisch gericht en maakt de in standhouding van eigendommen practisch onmogelijk. Godsdienstig-zedelijk is een breuk te bespeuren tussen godsdienst en leven; de Kerk leidt een cripto- bestaan, ondanks alle infiltratiepo gingen. Dit totale beeld zou een groot pessimisme rechtvaardigen, ware het niet dat katholieken niet pessi mistisch mogen zijn, omdet een con sequente beleving van het geloof dit tijdelijke leven lichter moet zien, in het licht van de eeuwigheid. Maar tragisch is dat dit zo moeilijk wordt, omdat men onder de voet gelopen dreigt te worden. dit zelfstandigheidsstreven niet al leen economisch zien, doch evenzeer godisdienstig-zedelijk, sociaal en cul tureel, wil hij zich van z'n verant woordelijkheid voor het komende geslacht bewust zijn. De heer H. P. Jansen, die bij ont stentenis van de heer F. de Hosson, de vergadering voorzat, sprak een enthousiast dankwoord, waarin een der leden hem spontaan reeds voor gegaan was, als een duidelijk bewijs hoezeer dr. Dijsselbloem de juiste toon getroffen had, om de midden standers te wijzen op de kwalen van deze tijd en de stelling die zij daartegen moeten innemen. Niet in alle opzichten was dit betoog voor debat geschikt, zodat het aantal vra gen na de pauze beperkt was. De antwoorden echter gaven op de reeds duidelijke uiteenzetting hier en daar nog even eenduidelijker accent. SHOW DE PARIS OP 22 NOVEMBER. Dat de Nederlandse Figaro's op buitenlandse concoursen geweldige mededingers zijn geworden, is bij verschillende demonstraties in de laatste tijd overduidelijk gebleken. Evenwel, het is hun er niet alleen om te doen in het buitenland te to nen, waartoe zij in staat zijn, zij willen het ook aan eigen langeno- ten laten zien. Uit de Stichting de Technische Clubs in Den Haag, die reeds ver schillende grote shows in den lande organiseerde en in het Kurhaus te Scheveningen geweldig applaus heeft mogen oogsten, is de deelname aan verschillende grote demonstraties ontstaan en de Show de Paris is er daar een van. Deze omvat zowel een modeshow als een kappers-show en men wilde door deze ook hier te brengen laten zien wat Nederland technisch kan bereiken en waartoe de eigen kappers mei eigen personeel en eigen hulpmiddelen in staat zijn. Na het succes in Brussel waar op 5 Nov. de „XXe Journée d'Automne" werd gehouden besloot men ook hier te lande een dergelijke demonstratie te geven en men was daarbij unaniem van oordeel, dat dit te Leiden moest geschieden ter gelegenheid van het 12^-jarig bestaan van de zaak van de heer Tom. J. F. Westen, Maars- manssteeg 25. Deze show, welke a.s. Dinsdag avond in de foyer der Stadsgehoor zaal wordt gehouden, heeft boven dien een geheel ideologische inslag, omdat men met deze shows een cha ritatief doel wil steunen. Hier is het Ned. Studentensanatorium te Laren de inzet en daartoe werken ook de damesstudenten mede om de opzet van deze avond te doen slagen. De „haute couture" zowel als de „haute coiffure" zullen voor dit idea le doel hand in hand gaan. De coiffu res in deze show worden verzorgd door de heren Henri van Buuren. J. A. F. Gisolf Jr. en Joan de Vree, De organisatie berust bij de heer De Weert en daarmede kan men verze kerd zijn ook in Leiden iets bijzon ders op dit gebied voorgezet te krij gen. Prof. Iwand voor de Chr. Studentenraad Drie wel en drie niet opgelost /"YP UITNODIGING van de Christen Studentenraad, sprak gisteravond in de Leidse Academie prof. dr. H. J. Iwand uit Göttingen over de voornaamste problemen, die in deze tijd het leven in West Duitsland beheersen. Vanzelfsprekend moest dr. Iwand direct vaststellen dat, nu Duitsland gesplitst is, het zeer moeilijk wordt een constructieve gedach- tenwereld op te bouwen. Of dit in de toekomst mogelijk zal zijn, hangt af van de eenheid, die Europa al of niet weet te vinden en als zodanig en in onderdelen Duitsland steun zal bieden. Daar komt nog bij dat de Duitse bevolking, zo lang afgesloten geweest van vreemde invloeden, thans een vloedgolf van nieuwe indrukken en ervaringen moet ver werken. Invloed van builen Ten aanzien van de etalage-verlich ting werd een vraag gesteld, waarop het antwoord van de secretaris, de heer J. Pierrot, duidelijk onder de aandacht van alle middenstanders ge bracht dient te worden. Het is bekend dat Nederland mo menteel een gebrek heeft aan elec- triciteit. Dit zal zeker nog wel twee jaar duren. Om minder prettige be sluiten te voorkomen, wordt iedere winkelier sterk aangeraden zich te houden aan de nieuwe voorschriften, die voorschrijven dat tijdens de spitsuren, 's morgens van 7 tot 9 en 's middags van 4 tot 6 uur, slechts een halve winkel- en een halve eta lage-verlichting mag branden, mits met de Stedelijke Lichtfabrieken hireover een persoonlijk accoord be reikt is en een bewijs daarvan, in de vorm van een circulaire, voor de etalage hangt. Duitsland is te vergelijken met een zieke, aan wie verschillende injecties worden toegediend. Het lichaam ech ter moet de juiste reactie hierop nog vinden. Britse Amerikaanse, Rus sische en Franse oezeaingen oe.e- nen. eenbuitengewoon grote invloed uif met hun culturen en gedachten-" werelden, als propaganda en ter sti mulering van een nieuwe aanvaard bare gedachtewereld onder het Duitse volk. Hierbij moet worden opgemerkt dat Duitsland in de afgelopen jaren veel steun heeft ondervonden van de activiteit der vertegenwoordigingen van kleine Europese landen, die voornamelijk op hulp verlening was gericht. Ér zijn drie afzonderlijke proble men, aldus dr Iwand, waarvan men nu al kan zeggen dat ze niet tot een góede oplossing kunnen worden gebracht. Deze wetenschao maakt het uiterst moeilijk nog te streven naar een nood oplossing. Spr doelde hier bij op de mislukte denazificatie, de splitsing van Duitsland in Oost en West en het vluchtelingen vraagstuk van ruim 11 millioen vluchtelingen zónder vast bestaan, die op de ge vestigde bevolking een zware druk uitoefenen. Ook positieve resultaten Nochtans zijn er ook vraagstukken, geweest, waarvoor een bevredigende oplossing werd gevonden, althans benaderd. Op de eerste plaats is de voedselvoorziening veilig gesteld: noch in het Westen, noch in het Oos ten bestaat gevaar van verhongering Bovendien is in West Duitsland een nauwere politieke samenwerking gegroeid, beter dan Duitsland ooit gekend heeft, omdat het geen gefor ceerde eenheid is, doch een waar achtige eenheid in verscheidenheid op democratische basis. Een staatsopbouw in die zin is daarvan een waardevolle vrucht. De sociaal-democraten zijn er in ge slaagd in brede arbeiderskringen een stérke aanhang te krijgen, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, waaronder de arbeider thans gebukt gaat. Deze politieke Ontwikkeling in West Duitsland mag een der belang rijkste na-oorlogse resultaten ge noemd worden. Als derde positief resultaat noem de spr. de belangrijke plaats die de Christelijke levensbeschouwing zich in Duitsland heeft verworven. Dat is te danken aan de Christelijke Ker ken over heel de wereld, die het eerst aan de Duitsers een broeder hand reikten. Door deze daad van Christelijke naastenliefde heeft het na-oorlogse Duitsland weer een sterk Christelijke inslag gekregen. Na deze inleiding kregen de aan wezigen gelegenheid vragen te stel len, bij de beantwoording waarvan spr. dieper inging op verschillende kwesties. De discussie belandde j daarbij op het probleem van de schuldvraag. Prof. Iwand merkte op dat deze zo moeilijk aan te snijdeh is, nu van de andere kant minstenp even ernstige misdrijven tegen de fundamentele rechten van de mens worden bedreven. De vluchtelingen, die onder het ijzeren gordijn zijn doorgekropen en hun ervaringen vertellen, zijn niet bepaald een sti mulans voor een juist schuldbesef. Want slechts in het teken van het Kruis, over alle menselijke schei dingen heen, kan een schuldbesef leven en waarde hebben. zet de basis vormt van zijn succes, omdat hij de zelfstandige leider is van zijn klein of middenbedrijf. Om een degelijk vakman te zijn, moet men een persoonlijkheid zijn, een kerel uit één stuk, een blok graniet. Laat de middenstand toch die zelfstandigheid bewaren en alles verre te houden wat deze zelfstan digheid schade kan doen, hoewel het tragisch is, dat men het niet meer alleen af kan. De huidige moeilijk heden eisen dat de middenstanders een deel van hun zelfstandigheid prijs geven, o.a. door in inkoop-com binaties te treden. Laat dit echter een stap achteruit zijn om des te verder te kunnen springen. Samen werking op economisch gebied mag alleen gebruikt worden als middel om de zelfstandigheid te behouden. Tenslotte moet de middenstander KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL" „De model-echtgenoot" van Avery Hopwood, waarmede het Toneelge zelschap .De Komedianten" gister avond in de Schouwburg verscheen voor de leden van de Kunstkring „Het Schouwspel", is bedoeld als een blijspel, maar de „Komedianten" hebben er een daverende klucht van gèmaakt. Misschien is dat ook wel de enige manier om over de niet al te fijne moppen heen te komen, waarvan dit spel vol is. Het stuk, dat geenszins nieuw is en dat wij reeds jaren geleden zagen, gaat over een weliswaar goede, maar uitermate saaie echtgenoot, die de raad krijgt eens uit de band te springen. Die zelfde avond nog krijgt hij daartoe de gelegenheid, of liever -hij sukkelt er vanzelf in tegen wil en dank. Het hele avontuur is bar onschuldig, maar het lijkt heel wat en ten slotte komt alles op z'n pootjes terecht. Johan Kaart en Ingeborg Winkler hebben danig gechargeerd, maar zij bereikten hun doel: het publiek lachte. TYPEN 10 v. sysf. blind rhytm STENO 4l,,e°,MI,ttTm,n. 2-3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 BRIDGE-DRIVE KATH. THUISFRONT. Gisteravond had in „In den Ver gulden Turk" de aangekondigde bridge-drive plaats ten bate Van Kath. Thuisfront, welke evenals vo rig jaar een succes is geworden. Toen pater Spruyt de avond open de was de bozenzaal geheel bezet. Gezien de vele en mooie prijzen werd er met animo gespeeld. Het was reeds laat in de avond toen, na een intermezzo in de vorm van een verloting en een waarschuwende agent van politie, de uitslag werd bekend gem'aakt. De prijswinnaars waren: Groen: 1. Heren SmidtAbswou- de met 19 p.; 2. Heren Sluisv. As met 20M p.; 3. Heer en mevr. Cup pen met 22 p.; 4. Mej. Lagerberg Heer Wïnkelmolen met 23 p.; 5. Heer en mevr. Schrant met 25 p.; 6. Heren v. d. BergBouwens met 25 M P- Rood: 1. Heer Genang en partner 22 p.; 2. Heren Reekersv. d. Zan- de 23 p.; 3. Heren v. Haasteren Lam boo 24}A P-; 4. Dames v. Gelder Hinnen 24^ p.; 5. Mevr. Goddijn en partner 25P-I 6. Mevr. Smit Heer Tooien 26 p. Zwart: 1. Mevr. StigterHeer Zie- rikzee 18 p.; 2. Dames Leonards v. Bergen Henegouwen 19 p.; 3. Mevr. v. ElzenHeer Zandvliet Jr. 22 p.; 4. Heren Abswoude 23 p.; 5. Heren v. DoornNoordman 22 p.; 6. Heer en mevr. Werter 27 p. De spelleiding berustte bij de heer v. Noort, welke zeker een woord van lof toekwam voor diens bekwa me leiding. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelijk harde Zuidelijke wind. Meest zwaar bewolkt met later enige regen. Minder -koude nacht en ook overdag iets hogere tempe raturen. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Hoe is het mogelijk", 13 j. Lido: „De strijd in de Birma- jungle", 18 jaar. Luxor: „Alarm in Hollywood", 18 jaar. Trianon: „Argentijnse nachten", 18 jaar. Rex: „Slavenschip", 18 jaar. „De T.B.C.-bestrijding is een volkszaak" Devaluatie noodzaakt 200 patiënten uit Davos terug te keren Onder het motto: „T.B.C.-bestrij ding een volkszaak", hield de afde ling Leiden van de Vereniging tot behartiging van de belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland gis teravond in „Den Burcht" een pro- paganda-feestavond, welke o.m. werd bijgewoond door het H.B.-lid, de heer C. v. d. Bergh uit Amsterdam en afgevaardigden van de afdeling Oegstgeest. Bij ontstentenis van de voorzitter, sprak de vice-voorzitter, de heer M. H. Upwich, een inleidend woord, waarin hij wees op de drie-ledige taak, welke de vereniging zich heeft gesteld t.w. het beschermen, verple gen en de nazorg van T.B.C.-patiën ten. Zeer in het bijzonder vroeg spre ker aandacht voor het z.g. zieken- potje, waaruit patiënten, die thuis verpleegd worden, versterkende mid delen ontvangen. Het H.B.-lid, de heer v. d. Bergh, die op de bestrijding van de T.B.C. nog uitvoerig inging, wees er op, dat momenteel circa 100.000 personen aan deze vreselijke ziekte lijden. In ditverband zette spreker uiteen, dat de T.B.C.-bestrijding niet alleen een volkszaak is, doch vooral en voor eerst een zaak der overheid. Na gewezen te hebben op het gro te gebrek aan verpleegruimte, merk te de heer v. d. Bergh op, dat de de valuatie de verpleegprijs in het sana torium Davos heeft doen stijgen tot ruim 13.00 per daf. Door deze stij ging lopen 200 patiënten, indien niet spoedig een oplossing wordt gevon den, het gevaar om voortijdig naar huis te worden gezonden. Ook de ziektewet, welke geduren de een jaar een uitkering van 80 waarborgt, is volgens spreker voor T.B.C.-patiënten onvoldoende. Vol gens spreker zou deze uitkering, tot 120 opgevoerd, minstens 3 jaar voor kostwinners en gehuwden moe ten duren. Terwijl de ziekenfondsen tegen dit percentage veel Verzet heb ben aangetekend, is het de heer v. d. Bergh een raadsel, dat ook de minister van Sociale Zaken zich niet voor deze regeling laat vinden. Tenslotte weidde spreker nog uit over de nazorg, in welk verband hij er op wees. dat ook van T.B.C. her stelde patiënten recht op een vol waardige werkkring hebben. Ten einde het nazorg werk in zijn volle omgang aan te vatten is thans dooi de vereniging een studiecommissie in het leven geroepen, die in Mei 1950 een rapport denkt te publice ren, waarin de wegen worden aan gewezen, welke kunnen leiden tot een doelmatige behartiging van het nazorgwerk. Alvorens dit rapport wordt gepubliceerd zal de regering van de inhoud op de hoogte worden gesteld. Inmiddels is door het hoofd bestuur een fonds gevormd om, zo dra het rapport gereed is, de nazorg daadwerkelijk aan te pakken. De avond, welke een geanimeerd verloop had, werd afgewisseld met enkele vrolijke sketches door het Kovo-cdbaret, het optreden van de twee Anja's en de „Traveling Bro thers". Met elkaar zorgden zij voor een genoeglijk programma, waar mede de vele aanwezigen zich goed hebben geamuseerd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld „The snakes of Somaliland and the Sokotra Islands", de heer H. W. Parker, geboren te Giggleswick, Yorkshire, Engeland en wonende te Horley, Sussex, Engeland. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josephus Hubertus Fran- ciscus z. v. F. H. Kluvers en A. C. Poehejoe, Robert Steven z. v. A. Jansen en C. M. Plaizier, Johannco Pietér z. v. J. Laurier en G. van Leeuwen, Loesje d. v. II Tiebosch en W. A. Meijer, Maria Christina d. v. W. Oudshoorn en J. C. Ciere, Ja- nine Helène d. v. J. H. Romijn en C. van der Kloot, Nicolaas Hyacinthus Maria z. v. P. J. van Remundt en J. S. van Meijgaarden, Wilhelmus z. v. H. C. Beuman en B. Calligaro, Theo- dorus Johannes z. v. H. P. Verlaan en J. H. van Ewijk, Kornelis z. v. J. Cuperus en F. T. Andeweg. Catharina Leonarda d. v. A. L. v. Hevelingen en N. C. v. d. Berg, Jacob, z. v. J. Kanbier en S- L. Plantfeber. Overleden M. W. de Bolster wedn. 92 jr, J. van Rooijen vr 83 jr, K. T. A. Brussee dr 1 jr, A. F. T. Huber huisvr v. L. W. v. d. Blij 65 jr Getrouwd: P. Colijn jm en L. Brouwer jd, J. Verbaan jm en A. Westerman jd, G. B. T. M. Rooijak- kers jm en M. M. de Keuning jd, S. Geertsma jm en T. Lootsma jd, J. Haneveld jm en J. Gordijn jd, J. C. Harteveld jm en J. Arentsen jd, J. H. Kettenis jm en G. v. d. Klaauw jd C. T. Montanje jm en W. de Tombe jd, H. J. Pfaff jm en W. J. Kuijven- hoven jd, L. P. Schamper jm en M. C. W. Zandvliet jd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2