S)e £eid6e@ou/fca/itt Duitsland uit z'n geïsoleerde positie Nederlandse tanker aangevaren Minahassa, Ambon en Timor geven het nog niet op üirecteor: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WLLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 41ste JAARGANG No. 1 West-Duitsland weer in de rij der naties Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Een waardevolle waarschuwing IN een der sectie-vergaderingen van *het Partijcongres der KVP sprak prof. dr Albregts over „de onder neming in deze tijd". En in zijn rede gaf hij een waar schuwing een waarschuwing, die, naar onze mening, een grote waarde 'heeft, omdat zij gebaseerd is op de volle realiteit van een gezond zaken- en handelsleven, dat initiatieven prik kelt en welvaart brengt. Het is een waarschuwing, die wij zouden wensen geplaatst te zien op alle kantoren en bureaux, waar sa menwerking van bedrijfsgenoten in industrie en handel wordt geregeld en gereglementeerd. Hij zeide nl.: „Wij waarschuwen tegen het streven dat het uitbannen van concurrentie een mooi succes acht; dat samenwerking verde digt in plaats van concur rentie; dat stabilisatie van prij zen wil met verwaarlo zing van de prikkel ener ge zonde mededinging". Wij hebben in dit citaat enkele woorden gespatiëerd. Prof. Albregts verzet zich niet tegen een tempering van concurrentie door de uitwassen uit te snijden, maar te gen het uitbannen van concurrentie. Als het uitbannen van concurren tie in een bedrijf een mooi succes wordt geacht, dan streeft men feite lijk naar een soort monopolistisch bedrijf; dan ontneemt men aan het particuliere bedrijf één, en misschien wel het belangrijkste, element, waar door dit praevaleert boven het .„ge socialiseerde" bedrijf, boven het over heidsbedrijf; de gezonde onderlinge wedijver. De inleider op het Partijcongres keerde zich vanzelfsprekend ook niet tegen samenwerking van bedrijfsgenoten, waarbij het belang van het bedrijf word behartigd, maar tegen een samenwerking in plaats, van concurrentie. En ten slotte waarschuwde hii ook niet tegen een zekere „stabilisatie van prijzen", maar tegen zülk_ een stabilisatie, dat daardoor „de prikkel ener gezonde mededinging" wordt verwaarloosd. Terecht verzet het zakenleven zich tegen een straffe omnerking door overheidsmaatregelen. Maar het moet er ook od bedacht ziin, zich niet door eigen maatregelen in een do dende gelijkvormigheid te steken. Daardoor zal wel ogenblikkelijk en gedurende korte tijd meer winst kun nen wOTden geboekt, maar zulk een ongezonde toestand zal zich spoe dig wreken in een neerslag van ini tiatief en activiteit in het bedriifs- leven, van kooolust bij het publiek en in een daling in de waardering van de particuliere, vrije, zelfstandige onderneming. INKRIMPING VAN HET CORPS DER RIJKSPOLITIE. Vervroegd pensioen voor 500 man. Binnen het kader van de bezuini gingsmaatregelen van de regering is binnenkort een ingrijpende reorga nisatie en inkrimping van het corps rijkspolitie te verwachten. Alle le den van het corps die 55 jaar en ouder zijn zullen per 1 Januari 1950 eervol ontslag ontvangen. Dit ont slag betreft in totaal ongeveer 500 man. Ook een inkrimping van de gemeentepolitie zou in het voorne men liggen, welke in het gehele land in totaal ca. 1000 man zal om'- vatten. Kanselier Adenauer over vertraging van ontmanteling I^ANSELIER KONRAD ADEN AD ER heeft Dinsdag in het Westduitse parlement verklaard, dat de Westelijke mogendheden hebben goed gevonden, dat de ontmanteling van Duitse industrieën wordt vertraagd. Hij zei, dat de drie Hoge Commissarissen in Bonn gemachtigd waren de volgende kwesties met de West-Duitse autoriteiten te bespreken: 1) De toestemming aan Duitsland om grotere en snellere Oceaan schepen te bouwen. Z¥ De toestemming aan Duitsland om toe te treden tot bepaalde in ternationale organisaties. 3) De beste manier om de schadelijke gevolgen te ontgaan van de formele staat van oorlog tussen Duitsland en het Westen. 4) Het recht van Duitsland om consulaire en handelsmissies in het buitenland te vestigen. huidige onderhandelingen zonder te veel moeilijkheden tot overeen stemming zullen" leiden en dat de Westelijke mogendheden West- Duitsland eindelijk een uitweg uit zijn geïsoleerde positie hebben ver schaft. Dean Acheson zou vermoedelijk vandaag op een persconferentie te Washington bijzonderheden meede len over ver-strekkende garanties, die door de West-Duitse regering zijn toegezegd. In officiële kringen te Washington is men van gevoelen, dat op de conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken te Pa rijs meer is bereikt dan algemeen verwacht werd Velen zien hierin het begin van een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen Duitsland en de rest van West-Europa (in het bijzonder Frankrijk) en ook tussen Duitsland en de Verenigde Staten. Hoewel geen onmiddellijke be ëindiging van de formele staat van oorlog tussen Duitsland en het Westen voorspeld wordt, verwacht men wel, dat Duitsland in de naas te toekomst rechtstreeks te Was hington zal worden vertegenwoor digd. DUITSLAND MOET RUHR- STATUUT AANVAARDEN. De vertraging van de ontmante ling zou gelden voor de staalindu strie en de synthetische industrie, hangende het eindresultaat van de huidige onderhandelingen, aldus dr. Adenauer. De kanselier heeft deze medede lingen Dinsdagochtend ontvangen op een bijeenkomst met de drie Hoge Commissarissen, die drie uur heeft geduurd. De herziening van de ontmante- lirfgslijst geldt niet voor onderne mingen, die als bestemd voor de oorlogsproductie te boek staan. Reeds uitgevoerde demontages zul len niet teniet worden gedaan. De geallieerde Hoge Commissaris sen hebben Adenauer meegedeeld, dat de vorderingen bij de onderhan delingen uiteraard zullen afhangen van de houding van Duitsland ten aanzien van samenwerking met de geallieerde veiligheidsraad, de aan vaarding van het Ruhrstatuut en het volledige lidmaatschap van Duitsland van het Ruhrorgaan en tenslotte van de dekartellisering. Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaaldemocratische oppositie, critiseerde de plannen voor deelne ming van buitenlands kapitaal en de samenwerking met buitenlandse industrieën. Hij zei, dat de belan gen van de vrijheid op het spel ston den en niet die van de Europese zware industrie. Hij klaagde er over, dat de kanselier met de geallieerden had onderhandeld zonder alle leden van het kabinet er in te kennen. Adenauer had voortijdige conces sies gedaan. Schumacher was het verder niet eens met de geallieerde politiek van „koppel-verkoop", zoals ontmante ling met ondertekening van het Ruhrstatuut. Zijn partij was tegen investering van buitenlands kapitaal in steenkool en staal. De conferentie van de drie Hoge Commissarissen-- met dr. Adenauer wordt officieel „harmonieus" ge noemd. Een tweede conferentie ter voortzetting van de bespreking over de te Parijs genomen besluiten zal Donderdagmiddag worden gehou den. In de wandelgangen van Bondsdag was men na de rede van de kanselier van gevoelen, dat de ONDER HET ENTHOUSIASTE GE JUICH van tienduizenden, die naar de haven waren gekomen, getoeter en gefluit van de in de haven liggen de schepen, voer Zondag het in Ne derland gebouwde passagiersschip „.Oslofjord" de haven van Oslo bin- Het radiostation van Nord Fore land heeft Dinsdagavond laat van het Britse schip „Sedulity" de mede deling gekregen, dat het in aanva ring is geweest met een kleine Ne derlandse tanker, nl. de „Mercurius". Enige leden van de tanker konden aan boord van de „Sedulity", die bij Thames-haven voor anker ligt, wor den genomen. Daar men veronder stelde, dat er nog mensen in het wa ter moesten zijn, heeft de „Seduli ty" een reddingsboot uitgezet, doch deze kon niets vinden. De reddingboot van Southend heeft later gerapporteerd, dat de .Mer curius" ter hoogte van Hole Haven met lichte slagzij voor anker is ge gaan. TER GELEGENHEID VAN HET 125-JARIG BESTAAN der Noord en Zuid-Hollandse Redding Maat schappij heeft de regering in de Rid derzaal te Den Haag een receptie aangeboden, waarbij H.K.H. Prinses Wilhelmina enkele tientallen Ko ninklijke onderscheidingen heeft uit gereikt* De bekende redder Moes Toxopeus ontvangt uit handen van H.K.H. Prinses Wilhelmina de me daille van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ..WIJ VRAGEN GEEN BIJZONDERE BEVOORRECHTING en wij stellen geen uitzonderlijke eisen, maar offer ons niet aan de Re- publik Indonesia Serikat op, als erkenning van onze trouw aan het huis van Oranje en onze nauwe verbondenheid aan het Rood-Wit-en- Blauw gedurende eeuwen. Laat ons behoren bij het Koninkrijk der Ne derlanden, nieuwe stijl. Nederland heeft de Republikeinen en de Fede ralisten gegeven, wat zij wensten. Laat het ons niet onthouden, wat ons recht is, als vrije volken. Geeft ons het onverkorte zelfsbeschik- kingsrecht." staan aan allerlei infiltraties en pe netraties. Mocht de Volksvertegenwoordi ging onze vraag negeren, dan zou ons slechts een beroep op de Ver enigde Naties o~en staan, aldus ein digde de heer Laupessy zijn uiteen zettingen. WIJ WILLEN NIET WORDEN INGELIJFD. Dit is de conclusie van de verkla ring, welke de heer L. Laupessy, voorzitter van de Persatoean Timoer Besar gisteren in Den Haag len overstaan van de vertegenwoordi gers van de pers heeft afgelegd. De R.T.C. heeft aan het zelfbe schikkingsrecht der volken een in terpretatie gegeven, waardoor de waarde hiervan belangrijk is gede valueerd. Prof. Romme heeft dit dan ook een zwarte bladzijde uit de ge schiedenis van de R.T.C. genoemd. Het is te hopen, dat de Stat en- Generaal, als zij straks worden ge roepen de besluiten van de R.T.C. te ratificeren, dit zwaar zullen laten wegen. In de Koninklijke boodschap van 7 December 1942 heeft Koningin Wilhelmina het zelfbeschikkings recht der volken als eerste eis ge steld. Voor ons is deze belofte ter R.T.C. niet in vervulling gegaan. De R.T.C. wil ons doen opnemen in de R.I.S. Eerst daarna zal er mogelijk gelegenheid worden gegeven tot een deelstaat te worden en pas dan zal over de verhouding tot het Ko ninkrijk beslist kunnen worden. Maar wij wensen ons niet bij de R.I.S. te doen inlijven. Wij willen opgenomen worden in het Konink rijk. Hierover hebben wij uitvoe rig gerequesteerd; bij herhaling. Wij wensen, dat een volksstemming wordt gehouden in de gebieden, welke wij vertegenwoordigen. Maar dat plebisciet dient voor de over dracht van de souvereiniteit te wor den gehouden en niet daarna, want daarna zullen deze gebieden bloot Moordaanslag op Java OP NEDERLANDSE KOLONEL. Dertien niet- geidentificeerde per sonen hebben Maandagavond een moordaanslag gepleegd op de Neder landse brigade-commandant Johan nes Breemouwer, toen hij zich met zijn gezin in zijn huis bevond te Djangli, bij Semarang, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. Zijn 16-jarige zoon werd door een kogel in het hoofd gedood, zijn vrouw en dochter werden gewond. In Polen zijn processen in de maak Waarnemers te Warschau geloven, dat een Zondag gehouden redevoe ring van de Poolse president Boles law Bierut de voorbereiding heeft ingeluid van verraadprocessen, die waarschijnlijk aan het eind van dit jaar zullen worden gehouden. In een rede van drie uur voor het Centraal com'ité van de verenigde arbeiderspartij sprak de president over „misleiden en verraders", die hij beschuldigde van het veroorza ken van een broedermoordende strijd in de Poolse (communistische) arbeiderspartij. De president zeide, dat voormalige leiders van de partij in hun „politieke verblindheid" en wantrouwen jegens de Sowjet-Unie, saboteurs en spionnen de kans gege ven hadden in hoge staatsposities door te dringen. In de categorie der „misleiden" plaatste hij drie leiders, wier verlaging van positie Maandag avond werd bekend gemaakt, n.l. Marian Spychalski, invloedrijk lid van het Politbureau en minister van Wederopbouw, Wladyslaw Gomulka, voormalige vice-premief en Zenon Kliszko, voormalig vice-minister van Justitie. Onder de „verraders" rang schikte de president de voormalige minister van voedselvoorziening Wlodzimierz Luchowicz en zijn me dewerker Jaroszewicz, de voormali ge onderminister Jozef Dubiel, die reeds is gearresteerd, en vele onge noemde anderen, onder wie hoge functionarissen- van het ministerie van Defensie. Bierut drong aan op een grondige reorganisatie der partij. Zijn rede bevat een aanwijzing, dat Luchowicz, Jaroszewicz en Dubiel mogelijk de slachtoffers zullen zijn van een eventueel proces als dat tegen Rajk in Hongarije. In dat ge val zal waarschijnlijk meer de na druk gelegd worden op de anti- Sowjetrussische dan de „Titoisti- sche" neigingen van de beklaagden. Het eerste kabinet der R.I.S. HOE ZAL HET ER UIT ZIEN? Volgens betrouwbare Djokjase krin gen zijn de drie personen, die het meest in aanmerking komen om als formateur van het eerste kubineet dei Verenigde Staten van Indonesië op te treden, Mohammed Haüa. Anak Agung en de sultan van Djok jakarta, Hamengku Buwono, aldus meldt de corespondent van Aneta te Djokja. Volgens deze kringen zal het kern kabinet er naar alle waarschijnlijk heid als volgt uitzien: Hatta minis ter-president, sultan Hamengku Bu wono minister van defensie, Anak Agung minister van binnenlandse za ken en Djuanda minister voor wel vaart. Er worden drie personen ge noemd, die in aanmerking zouden komen om minister van buitenlandse zaken van de R.I.S. te worden, na melijk Sjahrir, Palar of premier Hatta zelf. De verdere samenstelling van de regering hangt nog in de lucht. Supomo wordt genoemd als minis ter van justitie, prof. Husein Djajadi- ningrat als minister van onderwijl en Sjamsudin zou een goede -cars maken om minister te worden, belast met voorlichtingsaangplegenheden. Het verluidt voorts te Djokja, dat Mohammed Hatta de leiding zal heb ben van de Indonesische delegatie, waaraan, indien de parlementen in Nederland en in Indonesië hun goed keuring hebben gehecht aan de ter Ronde Tafel-conferentie genomen be- sluuen, de souvereiniteit over Indo nesië door Nederland zal worden overgedragen. VRACHTAUTO NABIJ SEMARANG IN RAVIJN GESTORT. Zondagmiddag is een vrachtauto met voetballers en supporters in de omgeving van Semarang in een ra vijn gestort doordat de rem weiger de. Alle 78 inzittenden werden ge wond, van wie circa 5 ernstig. In het ziekenhuis in Kendal zijn inmiddels zes patiënten overleden en in het ziekenhuis in Semarang 2. De chauf feur en de naast hem zittende knecht konden tijdig uit de auto springen, toen zij bemerkten dat de remmen weigerden; zij liepen slechts schaaf wonden op. Zij bevinden zich thans in arrest op de politiepost te Kendal. De auto kwam van Waliwungu en reed naar Bodja. Volgens het communistische nieuws bureau „Nieuw China", aangehaald door radio-Peking, hebben de com munisten het eiland Sam Tsjou, 25 km. ten Z.W. van Caco, veroverd. LEER OM LEER. De Franse regering heeft besloten het visum, dat voor de nieuwe Tsje- cho-Slowaakse militaire attaché te Parijs was aangevraagd, te weigeren en de terugroeping binnen drie da gen te eisen van de tweede Tsjecho- Slowaakse ambassadesecretaris, Ru- bik, wiens, activiteit, volgens een communiqué van het Franse depar tement van buitenlandse zaken, on verenigbaar is met zijn functie. Vorige maand heeft de Tsjecho- Slowaakse regering de Franse mili taire attaché, kolonel Helliot. en diens assistent uitgewezen. Het Franse niet-communistische vakverbond Force Ouvrière heeft be sloten op 25 November een algemene staking van 24 uur af te kondigen, als betuiging van ontevredenheid met de loonpolitiek van de Franse regering. Godse en Apte, de moordenaars van Gandhi, zijn Maandag in de Am- balagevangenis te New Delhi opge hangen. Er waren alleen gevangenis autoriteiten bij de terechtstelling aanwezig. Dit jaar kwamen al 2.400.000 pel grims naar Lourdes, een millioen meer dan verleden jaar, zo maakt het stadhuis van Lourdes bekend. Per trein en vliegtuig arriveerden 21.000 zieke pelgrims op brancards Het troepenschip „Grote Beer" is heden uit de haven van Amsterdam naar Indonesië vertrokken, teneinde aldaar repatrierende Nederlandse troepen aan boord te nemen. Met het schip vertrokken thans slechts enkele kleine groepen mili tair personeel naar Indonesië, be staande uit enig personeel van het KNIL, dat met verlof hier te lande heeft vertoefd, voorts een gering aan tal personeelsleden van de Kon. Ma rine voor normale aflossingsdoelein den, reeds bezien in het kader van de ter RTC genomen besluiten, van de Kon. Landmacht: specialisten en in dividuele gevallen. Verscherpte naar postpakketten-controle Indonesië Nederlandse postpakketten, waarin shag en rolfilmpjes zouden zitten, bleken Nederlands bankpapier en Zwitserse horloges te bevatten. Het hoofd van de dienst invoerrechten en accijnzen te Batavia heeft enige tien tallen postpakketten uit Nederland in beslag genomen. Zij zullen naar de douane in Nederland respectieve lijk de deviezenrecherche worden te ruggezonden. Volgens de in Neder land getekende douaneverklaringen bevatten de pakketten slechts shag en rolfilms etc, doch de afzenders „vergaten" te vermelden, dat in de films bankpapier en in de shag hor loges verborgen zaten. Het deviezen- instituut heeft medegedeeld, dat de afzenders in Nederland hiervan wei nig plezier zullen beleven. Er werd op gewezen, dat zowel de uitvoer uit Nederland als de,invoer in Indo nesië vallen onder de deviezen- en douanevoorschriften. De controle zal in Indonesië verscherpt worden voortgezet, waardoor mogelijk ver traging zal ontstaan in de afleve ring van de Sinterklaas- en Kerst pakketten, aangezien, zoals de bladen te Batavia berichten, thans ieder pakket gecontroleerd zal worden. £en fc.oJiAe.itje „Bedenk, o Christen, van welk Hoofd en van welk Lichaam gij een lidmaat zijt." H. Leo.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1