Leids Universiteitsfonds bepleit autonomie Leidse Universiteit L EI D S E S3 HUTSPOT DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 De universiteitsraad van het Leids Universiteitsfonds waarvan ook deel uitmaakt het beherend college van gecommitteerden en de uit hoogleraren van elk der vijf facul teiten samengestelde commissie van uitvoering heeft een groot deel zijner vergadering van 12 November gewijd aan het rapport der commis sie inzake de vernieuwing van het hoger onderwijs, ingesteld bij Ko ninklijk Besluit van 11 April 1946. De Raad heeft daarbij zijn bijzon dere aandacht geschonken aan de wenselijkheid van autonomie der R ij ksuni versiteiten. Minister van der Leeuw, die ge noemd Koninklijk Besluit mede on dertekende, heeft zich in zijn instal latierede der commissie een harts tochtelijk voorstander der autonomie van de rijksuniversiteiten genoemd en zou aan deze gaarne een stuk van het eigen beschikkingsrecht delege ren. De autonoomverklaring dier uni versiteiten heeft in het rapport der commissie haar instemimng en uit werking gevonden. Over het voor de vernieuwing van ons hoger onderwijs zo uiterst be langrijke onderwerp heeft de raad de toelichting gehoord van zijn mede lid en lid der commissie, prof. mr. E. M. Meyers. De raad heeft daarbij overwogen, dat thans reeds vijf der tien univer siteiten en hogescholen een belang rijke mate van autonomie deelachtig zijn, namelijk de universiteit van Amsterdam, de vrije universiteit, de R.K. universiteit te Nijmegen, de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam en de Katholie ke Economische Hogeschool te Til burg Zouden dan, zo werd opge merkt, de Rijksuniversiteiten en ho gescholen niet tot autonomie in staat zijn? De raad stemt in met de voorstel len der commissie nopens het schep pen van de mogelijkheid ener auto- noomverkrijging der rijksuniversitei ten met inbegrip van de hoge aca demische raad. Hij is van oordeel, dat zeer vele, zoal niet alle andere door de commissie genoemde deside rata hun verwezenlijking kunnen en zullen vinden door de autonoomver klaring van de Leidse universiteit. De raad is er daarom van over tuigd, dat de vernieuwing van ons hoger onderwijs op de beste wijze ge diend zal worden door spoedige indie ning van een wetsontwerp, dat de autonoomverklaring der commissie en met waarborging van voldoende steun uit 's rijks schatkist zal moge lijk maken. De raad heeft besloten het boven staande ter kennis te brengen van de beschermvrouw van 't Leids Univer siteitsfonds Hare Majesteit de Ko ningin, alsmede van minister-presi- APPèL-AVOND KATH. MIDDENSTAND In de Federatie omgeving Den Haag De gew. federatie „Omgeving den Haag" van de Dioc. R.K. Midden standsbond hield gisteravond in de Dierentuin in den Haag een appèl voor haar leden. Voorzitter was de heer J. van Leeuwen uit Voorburg die de grote schare middenstanders uit Voor burg, Leidschendam, Rijswijk, Noot dorp, Zoetermeer, Stompwijk, Voor schoten en Wassenaar van harte welkom heette. Onder de aanwezi gen bemerkten wij o.a. wethouder Dresmé uii den Haag en Jan Bakker de directeur van het Dioc. Hanze- bureau. Na het openingswoord trad het Haags „Matrozenkoor" op o.l.v. de heer Theo van Elferen. Met goed gekozen en op waardige wijze ge zongen liederen, gaf dit koor een stijlvol aanzien aan deze avond. Het grote punt van dit appèl was echter de rede van pater Eus. Pe ters, O.E.S.A. die volgens de tekst van het programma zou spreken met als onderwerp: Wij worden uitge perst, beknot en met vernietiging bedreigd. Welke wapenen moeten wij daartegen hanteren. Wel was het aldus spr. God zij dank nog niet zo ver maar toch was het wel van belang een hartig woordje te spre ken en de middelen aan te geven om vernietiging tegen te gaan. En daarvoor is op de eerste plaats noodzakelijk het egoïsme dat zo langzamerhand ook bij de midden standers is ingeslopen, te overwin nen. Iedere middenstander moet er op bedacht zijn dat, op welke plaats en in welk bedrijf hij ook geplaatst ]S, zijn eerste taak is te dienen, niet zijn persoonlijk belang maar het be lang van de gemeenschap. Het ego centrische van de middenstander moet plaats maken voor de.overtui ging, dat de middenstander mede verantwoording draagt voor het al gemeen welzijn. Daarom moeten de middenstanders van groot tot klein, zich meer en meer bewust worden, dat aan een gezonde middenstand een christelijke levensbeschouwing ten grondslag moet liggen. De nieuwe tijd vraagt van allen, ook van de middenstander, dat zij de gemeenschap dienen zoals God dat wil want zoals in het bondslied wordt gezongen „vlucht het onrecht voor de liefde heen". Uit het applaus bleek, dat pater Peters ook nu weer de juiste toon getroffen had en de middenstanders een hart onder de riem had gestoken, wat door de voorz. nog eens nadruk kelijk werd beklemtoond. Nadat het Matrozenkoor nog enige zangstukken ten gehore had ge bracht waarvan vooral het slotnum mer het Wiegenlied van Brahms enthousiast werd beapplaudisseerd, sl^ot de voorz. deze zeer goed ge daagde appèlavond. dent, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de leden van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal, de Leidse curatoren, de Leid se academische senaat en de Civitas Academica Lugduno Batava. Leiden en de universiteit zijn zó met elkaar verbonden, dat ook de Leidse bevolking, die niet in directe relatie staat met de universiteit, met belangstelling van dit adres zal kennis nemen. De motieven, die pleiten voor een zekere autonomie vanzelf spre kend kan zulk een autonomie niet absoluut zijn zijn o.i. zó redelijk, dat een pleidooi ter erkenning van deze autonomie door ieder kan wor den toegejuicht. Zeker zal een gewenste ver nieuwing van het hoger onderwijs bij een autonomie een zelfbe schikkingsrecht veel meer kans van slagen hebben, dan zonder zulk een autonomie. Men kan constateren bij de andere vormen van onderwijs, die van bo- ven-af en centraal worden geregeld en gereglementeerd, hoe moeilijk daar enige vernieuwing kan worden aangebracht. LEIDS STEDESCHOON ZAL WORDEN GEÏNVENTARISEERD. Ged. Staten stellen voor het Hol lands stedeschoon o.a. van Leiden, te doen inventariseren. Met deze inventarisatie, bestaande in het verzamelen van gegevens om trent onze oude steden door het op meten en in tekening brengen of fotograferen van straat- en plein- wanden, van de meest karakteris tieke en uit oudheidkundig oogpunt belangrijkste stadsgedeelten, wil men niet alleen het kunsthistorisch on derzoek dienen, maar ook voor het behoud van het aanwezige waken en, bij vernieuwing, de mogelijkheid van een harmonische aanpassing scheppen. SUCCESSEN VOOR DE KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Zaterdag en Zondag jl. werd te Utrecht de laatste hondententoon stelling van dit seizoen gehouden. Verschillende leden van de K. V. „Rijnland" boekten op deze show ook successen. De heer Bats uit Wassenaar be haalde met zijn airedale terrier Ber nard van Dog's Delight het reserve kampioenschap, terwijl zijn Simone van Dog's Delight de eerste prijs verwierf, met uitmuntendheid in de nationale fokkersklasse. De heer Fisher uit Wassenaar had zijn beroemde Bedlington-terrier Bleu Night of Manaton, die reeds in vier landen zijn definitief kampioen schap behaalde, ter opluistering in gezonden. De keeshond Rekelenstijn's Roderick Polly van mevr. van Heus- den-Raadsen uit Leiden behaalde 't reserve-kampioenschap. De bekende Schotse terriers Roseland Rich Re ward en Roseland Right on Top van de heer van Koolbergen uit Boskoop behaalden wederom een kampioenschap, terwijl Roseland Rich Reward bovendien op één na beste terrier van de tentoonstelling werd. Van de enkele Landseers in ons land was Tarzan van Landseerheim van de heer Kremer uit Leiden aanwezig. Hij behaalde in de jeugdklasse de eerste prijs met zeer goed. De zwart wit gevlekte Duitse Dog Mennold van de heer Mastenbroek uit Wasse naar werd zowel in de jeugd- als in de open klasse eerste met uitmun tend, terwijl hij tevens het reserve kampioenschap behaalde. Bij de Dal- matische honden behaalde Sir William of high Trees van de heer Mekel uit Leiden de tweede prijs met uitmuntend en het reserve-kam- nioenschan. terwijl Dal ma van high Trees van de heer van Unen de der de prijs met uitmuntendheid ver wierf, eveneens in de open klasse. Freddie van de Heerenheide, de mooie boxer-reu van de heer Mulder uit Wassenaar behaalde het kam pioenschap en werd beste van het ras. De chaw-chow Kou-Ling Holshy van de heer L. Nuyen uit Wassenaar legde beslag op de tweedd prijs in de open klasse met uitmuntend. De heer Rijnbende uit Sassenheim behaalde met zijn dwergpinscher wederom het kampioenschap. Stock ton Karla werd tevens beste van het ras en derde beste dameshondje. De Schotse terrier Henco van mevr. Smit uit Leiden behaalde de eerste prijs met uitmuntend in de jeugdklasse, de tweede prijs even eens met uitmuntend in de open klas se en bovendien het reserve-kam pioenschap. Voor de jonge K.V. Rijnland werd deze tweedaagse internationale ten- tonstelling ook een waardig slot van het tentoonstellingsjaar 1949. BURGERLIJKE STAND Geboren: Louise d. v. L. Bontje en E. Leising, Paulus z. v. C. v. d. Lee- den en H. Siere, Wilhelmus Johannes z. v. C. P. Schijven en C. Minke, Ed dy z. v. W. J. v. Zuijlen en J. P. Jas- perse, Elisabeth Apollonia Maria d. v. J. v. d. Laan en C. A. den Dubbelden Roland Laurentius Adrianus z. v. W. J. J. Carti en N. C. M. Koopmans Wilhelmina Christina d. v. R. de Jon ge en G. Oudshoorn, Maria d. v. Q. J. van Niekerk en C. C. Snelderwaard Maria Anna Christina d. v. P. C. Kok en A. E. van den Bergh. Getrouwd: J. van den Burg jm en M. Keft jd. Overleden: G. Sprokkerieft huisvr van H. v. d. Velden 81 jr, W. Kooien man 75 jr, W. J. van Kesteren hsvr van J. Jansen 38 jr, A. B. A. Rode- wijk wed. van P. v. d. Zwet 64 jr J. M. Teljeur huisvr van H. de Lange 71 jr, G. van Kesteren wednr 57 jr De gemeente en de hygiëne Wij moeten even rectificeren, dat de heer S. Menken op de sectie-vergadering „Volksgezondheid en Overheid" op het Partijcongres der KVP niet heeft beweerd, dat de gemeentelijke sub sidie vooi1 hygiënisch werk in Leiden is gestegen van 50 op 300 duizend gulden, maar van 50 op 150 duizend gulden. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE Auto in de sloot. Maandagmid dag reed de alhier wonende vracht rijder M. G. met een vrachtauto, be laden met suike-bie'en op de Hoge- veense weg alhier rr.ei een snelheid van ongeveer 40 a 50 km. Achter hem reed een personenauto. Op het mo ment, dat de chauffeur van de luxe auto de vrachtauto wilde passeren, reed plotseling M. G. met zijn auto, zonder richting aan te geven, een langs die weg gelegen boerenerf op. Om een aanrijding te voorkomen moest de chauffeur van de personen auto te schielijk remmen en te veel naar rechts uitwijken. Het gevolg was, dat de personenauto in de langs die weg gelegen sloot terecht kwam. Een kraanwagen van de firma Cok van Boskoop heeft de auto op de wal gebracht. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, terwijl de schade onderling werd geregeld. In verband met dit verkeersongeval werd het verkeer ter plaatse ge stremd, doordat de autobus Gouda Leiden van de N.V. Citosa bij het passeren van de aldaar staande kraanwagen in de zachte berm van de weg terecht kwam en bleef ste ken. Door dezelfde kraanwagen is de bus op de weg getrokken. De dienst had hierdoor ruim 20 minu ten vertraging. LEIMUIDEN 17 VARKENS VERDRONKEN. Vee-auto in de vaart getuimeld. Maandagmorgen had op de brug over de Ringvaart een ongeval plaats met een zwaar beladen veeauto uit Bodegraven. De wagen waarin zich 40 varkens bevonden, reed door de brugleuning en bleef gedeeltelijk over de Ring vaart hangen. De inzittenden konden de auto verlaten maar voordat de beesten bevrijd konden worden tui melden auto en lading in de Ring vaart, zodat 17 varkens verdronken. ZOETERWOUDE Kath Vrouwenbeweging. Gister avond vergaderde de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Kap. Bregten uit Wassenaar hield een lezing met licht beelden over „Het land waar Jezus leefde". Aanwezig waren de kape laans Loerakker en Crombach en een groot aantal leden. Een zeer mooie en leerzame avond, met een keurige muzikale omlijsting. Uk Dinsdag, 15 November. Vandaag, vrienden van een vette carbonade, is het een grote dag voor Leiden, nu na negén jaar en 4 maan den (om precies te zijn) voor het eerst weer een vrije varkensmarkt werd gehouden. De slagers moesten er eerst weer even aan wennen Want tijdens die negen jaar en vier maan den werden hun de varkens toege wezen. Bovendien werd toen per schoon gewicht gekocht. Nu mogen ze de varkens weer „vuil" kopen, d.w.z. levend. Daarvoor is natuurlijk een heel andere koersberekening voor nodig. Maar het is vrij aardig gelukt, wordt ons van varkens-des- kundige zijde medegedeeld. En de Leidse Amateur-fotografen vereniging kwam gisteravond in „De Doelen" bijeen, om de 19 foto's, die door de leden voor de eerste ronde van de foto-competitie waren inge zonden, het critisch jury-oog van de overige leden te laten passeren. Men vindt dit een smaakvol en leerzaam systeem, waar makers en juryleden veel van kunnen leren. Daarom wacht het bestuur met spanning de volgende ronde af. Wij ook. Een knaapje kwam gisteren te val len. Dat is op zichzelf niet zo heel erg, want dagelijks vallen er knaap jes. Ook het gat in z'n hoofd, dat hij daarbij opliep, was niet zo ernstig Maar papa ging toch even met hem naar het Acad. Ziekenhuis. Om het geval te laten verbinden en zo. Maar wat gebeurt er? Papa is zo onder de indruk van de pijn, door, des knaap jes wond veroorzaakt., dat hij plots ineen zijgt. En toen wilde het toeval dat hij zo ongelukkig terecht kwam, dat hij ook een gat in z'n hoofd op liep. Precies eender als zoonlief. Prompt werd hij toen naast z'n zoon tje op een behandeltafel gelegd. En door vaardige handen werd ook dat gat gestopt. Waarna twee verbonden mensen weer huiswaarts keerden. Maar Kom, nu weer ernstig. Het Alma Mater-koor vraagt ons voor de laatste maal een oproep te doen voor zangers. Om mee te werken aan de uitvoering van Vedi's Requiem. We hebben onze muzikale lezeressen al eens een por gegeven. Met verblij dend resultaat, want sopranen zijn er nu voldoende. Maar er ontbreekt nog iets aan. Kom, heren, laat'het er niet bij zitten! Er moeten nog teno ren en bassen komen. Een laatste ge legenheid tot aanmelding i3 morgen avond om 8 uur in de gymzaal Krau- welsteeg. Weer eens iets anders. Kunt u een echt schilderij van een onecht on derscheiden? In de kleine bovenzaal van de universiteit, waar het Acade misch Historische Museum sedert termorgen een kleine expositie ge opend van originelen en falsificaties in de beeldende kunst. Bezoekers kunnen op een lijstje invullen wat echt en onecht is, waarom het onecht is en wat het vei-schil is. Mr. Feit kamp komt volgende week Dinsdag hier een lezing over houden. Alle maal onder auspiciën van het Leidse Academisch Kunstcentrum. Een dame van de Mater Amabilis- school belde ons vanmorgen op. Er was een fout geslopen in de opgave van spreekuren, gisteren in ons blad. Ja, daar konden wij niets aan doen. maar we willen het natuurlijk wel rectificeren. Het moet zijn: spreek uur Maandag van 2 tot 4 en Woens dag van 7 tot 9. Er worden lessen ge geven op Woensdag- en Vrijdag avond van 8 tot 10 uur in opvoed kunde, godsdienst, kindervorzorging, knippen, koken, naaien, scheppen van huiselijke sfeer, vrouwelijk turnen en dansen. Alles inbegrepen voor slechts /l.per week. Er is een ontroerende samenwer king tussen de speeltuinvereniging „Westerkwartier" en de buurtver eniging „Haagwegkwartier". Want de besturen hebben besloten op 26 Nov. a.s. in het St. Antonius Clubhuis, Koi'te Mare, gezamenlijk een Sinter klaasfeest te houden, voor kinderen van 5 tot 14 jaar. A.s. Zaterdag van 3 tot 5 kunnen de moeders in de speeltuin hun pupillen laten inschrij ven voor het feest. Bovendien heeft „Haagwegkwar tier" een eigen toneelclub opgericht. De secretaris, van Lennepstraat 2, weet er meer van. En hoewel het nog veel te vroeg is om over schaatsen te spreken, moe ten we het nu toch doen, omdat gis termorgen om kwart voor acht een schaats van de bovenleiding der tram afbrak op het kruispunt bij de spoor wegovergang. Dat gebeurde juist toen een Gele Tram de overweg pas seerde. Het tramverkeer werd hevig gestagneerd, juist op zo'n beroerd spitsuur. Het duurde wel drie kwar tier, want de nieuwe schaats moest uit Haarlem komen en voor de be vestiging daarvan moest de stroom worden uitgeschakeld. Later kon het tramverkeer gedeltelijk worden her vat. En in de loop van de ochtend werd alles weer in orde gebracht. De 18-jarige Leidenaar J. de R. zat veilig opgeborgen in het Rijks opvoedingsinstituut Rekkense Inrich tingen (Achterhoek). Maar het be viel hem daar niet helemaal. Boven dien wilde hij de Sleutelstad weer eens terugzien. En daarom ontsnapte hij uit de inrichting. In zekere zin zouden we dat handig kunnen noe men. Maar niet handig was het dat hij zich op straat in Leiden aan een jaar en dag is gevestigd, werd gis- of andere overtreding schuldig maak te. Een der mannen van Hermandad constateerde zulks. Toen beging de knaap z'n 2e fout, door verzet te ple gen tegen de politie. En een derde fout door een verkeerde naam op te geven. Het hielp echter allemaal niets, want hij werd in z'n kraag ge grepen en zal dezer dagen weer naar de Achterhoek terug gaan. Waar hij kan nadenken over z'n kortstandig verblijf in onze goede oude stad. Ambtenaren en arbeidscontractan ten, dienend onder het Ministerie van Financiën in Leiden en omge ving willen ook al een personeelsver eniging gaan stichten .Daartoe wer den de collega's uit Amersfoort naar Leiden geroepen om gisteravond in de Schouwburg een opvoering te geven van hun zelfgemaakte revue „Fris Hoor", onder leiding van de heer Henk Driessen. Het omvang rijke programma we vdrotiltug rijke programma werd vlot uitge voerd, aan het einde waarvan mr. H. Iwena de dank der aanwezigen ver tolkte. En dit uitdrukte in bloemen en geschenkjes voor de speelsters en spelers. Voor de H.O.R.A. werd een verloting gehouden en men hoopte dat vele leden zich bij deze nieuwe Leidse afdeling zouden aanmelden. We hadden het zojuist over buurt verenigingen. Maar weet u dat ook honden zo'n buurtvereniging hebben? Althans de honden van de Papen gracht en omgeving. Voor zover wij konden nagaan, bevatten hun statu ten als voornaamste doelstelling en bloc luid blaffend nahollen van iede re passerende wielrijder. Iedere vol doende blaf-krachtige hond kan zich aansluiten. Tot ons onverdeeld ge noegen worden wij op de redactie iedere dag verschillende malen met zo'n welluidend concert verblijd. Er zijn reeds voldoende brombassen aanwezig. Maar een stuk of wat van die ijle falsetstemmen zouden er nog wel bij kunnen. Vandaar dat wij alle bewoners van Papengracht en om geving dringend aansporen hun hon den, voor zover zij blaf-muzikaal voldoende zijn onderlegd (die hon den natuurlijk!) te laten inschrij ven als lid. Want wij mogen zo'n con cert wel. Vooral als deze muzikan ten hun uitvoeringen besluiten met het happen in de broekspijpen enz Komaan dus hondenhouders, brefigt uw hond op de Papengracht. En dres seert uw lievelingsbeesten vooral goed om datgene bij ons op de stoep te doen, wat hun collega's reeds lang zo voortreffelijk nauwgezet plegen neer te leggen. En met het bericht dat de afbraak van „Zomerzorg" begonnen is, be sluiten we vandaag de Hutspot. Het dak van de biljartkamer is al ver dwenen en gezwind zal ook de rest volgen. Want half Januari mag er niets meer te zien zijn. STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN Uitbreiding garantie! AAN NEDERLANDSE AMBTENAREN IN INDONESIë. De ministerraad heeft in zijn ver gadering van 14 November zich be raden over een uitbreiding van aan Nederlandse ambtenaren in Indonesië te geven garantie, zulks in verband DE TREINRAMP IN TRANSVAAL. Over de eldei's gemelde treinramp in Transvaal wordt nog nader ge meld, dat bijna honderd inheemsen en een blanke bij Waterval Boven omgekomen zijn. Twee vliegtuigen vervoeren de ernstig gewonden naar het nabij ge legen Belfast. Hun totale aantal zou honderd bedragen. De trëin werd door twee locomo tieven getrokken, welke met het eer ste rijtuig op de rivieroever ter-echt kwamen. De zeven andere rijtuigen vielen naar wordt gemeld in de ri vier. De machnist van de eerste loco motief kwam om het leven. De meeste inheemsen keerden, naar huis terug met hun tijdens het werk in de mijnen opgespaarde lonen, met geschenken en andere bagage.: GROTE BRAND TE DACCA. Gisteren is te Dacca, in Oost-Ben galen, brand uitgebroken, waardoor de zakenwijk geheel in vlammen op ging. Meer dan 900 winkels werden in dc as gelegd. De aangerichte scha de werdt op 20 a 50 millioen gulden geraamd. Dit is de grootste ramp, die de stad sinds jaren overkomen is. met de resultaten der Ronde Tafel Confei-entie en met de te dezer zake door de raad van vakcentralen en de samenwerkende vakorganisaties van overheidspersoneel in Indonesië tot de minister van Overzeese Ge biedsdelen gerichte adressen. De ministerraad besloot in begin sel aan de reeds verstrekte garantie enige uitbreiding te geven: de nauwkeurige tekst van de nieuwe garantieverklaring zal in de minis terraad van 21 November worden vastgesteld en daaraa worden ge publiceerd. ERNSTIGE BRAND BIJ BRUYNZEEL IN ZAANDAM Bij de Nederlandse potlood-indus trie van de fa. Bruynzeel te Zaandam, die is ondergebracht in de schaverij van deze firma aan de Pieter Ghysen- laan, is hedenmorgen omstreeks acht uur brand uitgebroken. In de loop van de ochtend heeft het vuur, waartegen de vrijwillige brand weer in Zaandam 7 motorspuiten in de strijd heeft geworpen, ernstige afmetingen aangenomen. UIT DE OMGEVING VOORHOUT Een raar heerschap. Toen Za terdagavond 'n bus uit Leiden Voor hout binnen kwam, was onder de passagiers een zekere G- pit Voor schoten, die het de chauffeur nog al lastig maakte en zich wegens dron kenschap zeer onbehoorlijk gedroeg. Toevallig bevond zich ap de Nagel- brug iemand der waterpolitie uit Warmond.- De chauffeur riep diens hulp in en met vereende krachten weid het heerschap uit de bus ver wijderd. Daarna werd hij overgege ven aan de Rijkspolitie ter plaatse, die hem achter slot en grendel stopte. Echter van korte duur, want binnen een uur had de man de zaak ingetrapt en was de vogel gevlogen. Hij heeft zich later weer bij de po litie gemeld. VOORSCHOTEN Patroonsfeest van de K.A.B. 's Avonds na de sluiting van het 40- urengebed was er een bijeenkomst waarop de toneelvereniging „Von del" de leden onthaalde op een spel uit het vissersleven, getiteld „Het Lied van de Zee." Het gegeven is pakkend en houdt de geest van de toeschouwer geboeid. De humor in dit stuk, soms wat te bont, zorgt voor de nodige ontspanning. De spe lers en speelsters van de ver. „Von del" hebben dit stuk als „naar het leven" ten tonele gebracht. In de pauze maakte de voorz. de heer N. Lamboo, de aanwezigen bekend, dat er nog gelegenheid bestond, om zich aan te sluiten bij de vele spaarders voor „De reis naar Rome". WARMOND Gemeenteraad. De Raad verga dert Donderdag a.s. Agenda o.a. het aangaan van een kasgeldlening. De vaststelling van een geheel nieuwe legesverordening. Vaststelling van een nieuwe verordening regelende de beschikbaarstelling van een cre- diet voor het betalen van een ver goeding voor de bedrijfsschade door pachtei-s van de grond van het „Overbos" te lijden in verband met de aanleg van sportterreinen te War mond. HAAGSE POLITIERECHTER. Zijn hond beet en hij mishandelde. De hond van de landbouwer N. van D. te Rijnsburg had het dochter tje van S. in haar been gebeten, waarover S. zich bij van D. beklaag de. hetgeen in minder vriendelijke woorden gebeurde. Toen werd S. door van D. mishandeld, hetgeen de Of ficier een rare manier van doen vond, want hij kon zich best voorstellen, dat S. nijdig was. „Als ik het goed begrijp, dan werd het slachtoffer mishandeld, omdat zijn dochtertje door de hond van v. D. gebeten was", reconstrueerde de Officier, die 40 boete of 20 dagen hechtenis eiste. De rechter legde die boete op. BOSKOOP Opening winterprogramma K.A.B De afd.. van de K.A.B. opende Zondag haar winterprogramma. Des avonds werd een filmvoorstelling ge geven. Voorafgegaan door een te kenfilmpje, werd de sterk ontroeren de film .Onze Lieve Vrouw van de Sloppen' gedraaid. Ondanks het slechte weer was de zaal tot in de uithoeken bezet. Ter bestrijding van de ónkostqp werd tijdens de pauze een collecte gehouden. Deze avond vormde een goede inzet van het win terprogramma. Het ligt in het voor nemen van het bestuur nog enkele van deze avonden te geven, doch dan met toneel, zang of muziek. G. D- S. Wegens de terreinaf keuringen konden Zondag van de vastgestelde wedstrijden voor de competitie der G. V. B. de wedstrij den van het le, 2e en 4e elftal geen doorgang vinden. Het derde elftal speelde de wedstrijd tegen R. V. C. 2 tot een half uur voor het einde, toen de scheidsrechter de wedstrijd bij de stand 40 voor R. V. C. we gens de regen staakte- 'Xl&cjacvit In Indonesië n WIM VAN EGMOND, Sluis 7, Nieuwe-Wetering, viert 16 Nov. zijn 3e Ind. verjaar- te Palembang. M. W. A. KNAAPEN, Van Ginderenstraat 17, Alphen a. d. Rijn, viert 16 Nov. zijn lc Ind. verjaardag te Djamber (Sux-abaia). ADRIE BAELDE Bodegraven, viert 16 November zijn verjaardag te Palembang. SCHEEPSBERICHTEN ALCINOUS, 14 Nov. v. Port Said; BLITAR, pass. 14 Nov. 13 uur Perim; INDRAPOERA, pass. 14 Nov. Lissa bon; JOH. v. OLDENBARNEVELT. 14 Nov. 320 mijl Westen v. Padang; KAMERLINGH ONNES, pass. 14 Nov. Ouessant; KOTA INTEN, 14 Nov. pass. Kaap Guardafui; SIBAJAK, 14 Nov. te Kaapstad, verm. 15 Nov. naar Batavia; TOSAR.I, pass. 14 Nov. (4 uur) Finisterre. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Nov. Varkens. Aantal 75 stuks. Prijzen per kg.: levend ge wicht zware 1.68—1.70, lichte 1.60 1.62. zeugen 150, Handel vlot. BODEGRAVEN, 15 Nov. Kaas. Aanvoer1 144 partijen kaas. Prijzen: le soort 2.582.65, 2e soort 2.50— 2.5G, zware soort tot 2.70, Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN. 14 Nov. Bloemen. Louis Gem 1227 cent. Monument IC»20 cent, Choco 47 cent, Agnes Ford 1224 cent. Ruth 1015 cent, Prince Charming 712 cent, Lovelines 912 cent, Herco 8 14 cent, Trosrayonanten 2740 cent, Choco 2048 cent, Little America 3070 cent, Exmoutn Pink 3436 cent, Witte Jozef 2538 cent. Golden Seal 2740 cent, Mont Blanc 3850 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3