Een hoger geboorte- en lager sterftecijfer dan elders Kint -van Steenbergen winnen Brusselse Zesdaagse DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De 10 millioen zielen van Nederland Zoals bekend is, mag worden aan genomen, dat in de loop van de maand October jl. de Nederlandse bevolking de 10.000.000 zielen heeft overschreden. Daarmede is een verdubbeling be reikt binnen een tijdvak van 50 jaar. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken deelt men ons thans o.m. nog het volgende mede: Bij de eeuwwisseling was de be volking van Nederland juist de 5 millioen gepasseerd en sindsdien werd telkens na ongeveer tien jaren een vermeerdering van één millioen zielen geboekt. In 1911 kwam het inwonertal boven de 6 millioen, in 1921 boven de 7 millioen, in 1931 boven de 8 millioen en in 1941 bo ven de 9 millioen. Deze bevolkingsaanwas is in ons land in belangrijk sneller tempo verlopen, dan in de andere landen in West- en Noord Europa. De oorzaken van u«:ze relatief gro tere bevolkingsvermeerdering in Ne derland dienen zowel gezocht in hogere geboortecijfers als in gun stiger sterftecijfers. Wel valt, wat de geboorten be treft, sinds het einde van de vorige eeuw ook in Nederland een niet on belangrijke teruggang daarvan waar te nemen, maar toch is deze terug gang steeds achter gebleven bij die in de andere genoemde landen. Doch niet alleen is in Nederland de geboorte steeds hoger geweest, de sterfte bleef belangrijk beneden die in andere landen. Dank zij de Vooruitgang van de medische zorg en voorzorg, de invoering van tal van maatregelen op hygiënisch ge bied, de bevordering van een goede drinkwatervoorziening, de verbete ring der volkshuisvesting, enz. is het sterftecijfer steeds gunstiger ge worden. Sinds het begin dezer eeuw daal de het van 16 pro mille tot 7 pro mille en daarmee werd een peil be reikt, lager dan elders ter wereld. Het sterftecijfer bracht een be langrijke toeneming van de gemid delde levensduur der Nederlandse bevolking, hetgeen wel hieruit blijkt, dat, terwijl een pasgeboren kind 50 jaar geleden een gemid delde kans had om 47 jaar te leven, thans een gemiddelde le vensduur van 67 jaar wordt be reikt. De hogere geboorte- en de lagere sterftecijfers hebben tezamen aan de Nederlandse bevolking een veel gro tere natuurlijke groeikracht gegeven dan elders. Neemt men b.v. de Belgische ge- 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met'n voorbijgaande stramheid Maar als ge niet dadelijk Uw maat regelen neemt, voelt ge U met Rheu- matische pijnen allengs tat lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een onge nietbaar humeur. Kruschen Salts sti muleert op weldadige wijze de na tuurlijke werking Uwer bloedzuive rende organen en naarmate die weer naar behoren hun functies verrrich- ten. nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven: durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het won der. dat over U kwam en waardoor ge U zelf weer leert kennen als een ander - herboren mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten. Aetherklanken HILVERSUM I 301.5 Meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.35 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.20 Voor de vrouw. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano en orgel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.40 Kwartet. 14.00 „Gesproken portret" 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Sopraan en piano. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 17.30 Dans muziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Trio. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Metropole orkest. 21.00 „Bij ons thuis", hoorspel. 21.45 „La Cenerentola", opera. 22.45 Popu lair wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 11.00 Pianorecital. 11.30 „Op de tweesprong een melodie," hoorspel. 12.00 Marinierskapel. 12.30 Medede lingen. 12.33 Populaire muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorconcert. 13.20 Man- dolinemuziek. 14.30 Orgelconcert. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Voor de kin deren. 16.30 Sluiting. 17.30 School- zangwedstrijd. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Gemengde zangvereniging. 18.30 Voor de kinderen. 19 00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 Sportcommentaar en gramofoonmu- ziek. 1940. Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Omroeporkest en solist. 21.10 Montage jubileum-ontmoeting. 22.30 Massale koorzang 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. boorte- en sterftecijfers als uitgangs punt, dan zouden in ons land in 1948 niet 245.000 kinderen zijn ge boren, doch slechts 170.000, dan zou het aantal overledenen niet 72.000 doch 122.000 hebben bedragen en dan zou het geboorte-overschot niet 173.000, doch maar 48.000 of 125.000 minder zijn geweest. Ook op grond van de Engelse en Franse cijfers zou dit geboorte-overschot belangrijk bij het werkelijk aantal in Nederland zijn achtergebleven. Beperkt men zich tot de thans aanwezige bevolking, dan valt te be rekenen, dat in 1963 de potentiële beroepsbevolking in Nederland (d.w. z. het aantal personen van 15 tot en met 64 jaar) met ongeveer 20 zal zijn toegenomen, daartegenover zal omstreeks 1963 de totale productieve bevolking in landen als België, Frankrijk en Engeland nog vrijwel gelijk zijn aan het huidige aantal. Mannelijke arbeiders in bakkerij- bedrijven, die ouder zijn dan acht tien jaar, mogen van 15 tot en met 26 November elf uur per week wer ken. Op 20, 21, 27 en 28 December mogen zij tien uur per dag werken. De arbeidstijd moet, behalve op Za terdag, gelegen zijn tussen 7 en 20 uur. Op Zaterdag tussen 7 en 22 uur. Wanneer een arbeider 's Zaterdags na 13 uur werkt, moet hij wel die zelfde week een vrije middag hebben of anders op Maandagmorgen voor 13 uur niet behoeven te werken. De Ned. Bond. van Sigarenwinke liers-verenigingen, de Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers en de Ned. Bond van Chr. Sigarenwinke liers hebben na overieg met al hun plaatselijke afdelingen een motie aan genomen, waarin zij er bij de minis ter van economische Zaken op aan dringen, maatregelen te* nemen te gen de chaotische toestanden in het bedrijf. In enkele maanden tijds zijn er in ons land tien duizenden tabaksver kopers bijgekomen die geen enkel diploma voor rechtmatige tabaksver koop in hun bezit hebben. De gespecialiserde sigarenwinke liers zijn aan tal van wettelijke be palingen gebonden, maar, aldus deze motie, kruideniers, kappers, café's, enz. kunnen rustig met tabaksver koop hun gang gaan. De Vestigingswet Kleinbedrijf be doelt toch bescherming van het ge specialiseerde bedrijf. Ook het ongebreideld afgeven van markt- en straatvergunningen vormt een ernstige belemmering voor de tabaksdetailhandel. Bij de minister wordt er krachtig op aangedrongen, dat het de Kamers van Koophandel verboden wordt on geacht de wettelijke bepalingen ves tigingsvergunningen af te geven, dat controle op de handelingen van de Kamers van Koophandel ter hand wordt genomen en dat een einde wordt gemaakt aan de willekeurige verkoop van tabaksartikelen. De toestand op het gebied der kof- fievoorziening is op het ogenblik niet rooskleurig. Verscheidene fabrikan ten trachten reeds grondstoffen te kopen voor het bereiden van koffie- surrogaat. O.a. bestaat er belangstel ling voor inlandse gerst. Maar voor de nabije toekomst valt het met de koffie toch nog weer mee, want de eerstvolgende koffiebon, die op 1 December zal worden aange wezen, zal voor acht weken geldig zijn en recht geven op een dubbele hoeveelheid koffie. De detaillisten en grossiers zullen worden herbevoorraad met een hoe veelheid koffie, welke twee en een half maal zo groot is als het aantal ingeleverde rantsoenen. De werk- voórraad ondergaat hierdoor enige verruiming. OVERSCHOT POOTAARDAPPELEN WORDT UIT DE MARKT GENOMEN. Binnenkort worden telers van poot- aardappelen in de gelegenheid ge steld. aangeboden, doch niet ver kochte pootaardappelen, die aan de keuringseisen voldoen, over te dra gen aan het pootgoed-egalisatiefonds. Gestreefd wordt naar een gelijkma tige afname, terwijl rekening zal worden gehouden met exportmoge lijkheden in het komende voorjaar. Indien de teler niet direct kan afle veren, wordt een voorschot verstrekt. Voorts zal een oplopend bewaarver- goeding tot een rijksdaalders per 100 kilogram worden gegeven. Defini tief overschoten pootgoed zal worden gedenatureerd, bijvoorbeeld door stomen voor de veevoederproductie. De Raad van Bijstand van de vak groep loodgieters te 's-Gravenhage heeft op een te Utrecht gehouden vergadering besloten een telegram te zenden aan de minister van Eco nomische Zaken, waarin wordt ver zocht ten aanzien van de prijzen van non-ferro-metaalen de aanvankelijk genomen beslissing de prijsverho ging te doen ingaan op 1 October jl. te handhaven. De Raad van bij stand heeft de minister voorts ver zocht hem op korte termijn in audiëntie te ontvangen om deze zaak nader toe te lichten. De directeur-generaal van de pry- zen had op 10 November jl. beslist, dat de nieuwe prijzen van non-ferro metalen moeten worden geacht te zijn ingegaan op 20 September jl. VIJFDE ONTHEFFINGS BESCHIKKING PRUSSTOP 1949. In de Staatscourant van gisteren is gepubliceerd de vijfde onthef fingsbeschikking prijsstop 1949, waarbij de prijzen voor een zestien tal groepen van artikelen worden vrijgelaten. Deze groepen omvatten: aluminium huishoudelijke artikelen, appendages, sanitair en gietwerk uit nonferro metalen, motoronderdelen, machines, hef- en krachtwerktuigen,, poetsmiddelen, chemische artikelen met uitzondering van tandpasta, schoencrême en boenwas, cosmeti sche artikelen, optische artikelen waaronder niet vallen brilleglazen, enige houten artikelen en houtbe reiding, houtmeel, kurk en kurkpro- ducten, groot kuipwerk, parketvloe ren, houten riemschijven, sportarti kelen, lederwaren, muziekinstru menten, rokersartikelen, scheermes jes, dames- en herenhoeden, petten en baretten, enveloppen, postpapier, loon- en monsterzakken, labels, remolie. HONDEN RICHTEN SLACHTING AAN ONDER KUDDE SCHAPEN. Twee tot nu toe onbekende hon den hebben een ware slachting aan gericht onder de schapen van de her der R. Poot te Nieuw Vossemeer. In een ruimte, waar de schapen des nachts waren ondergebracht, zijn deze twee honden doorgedrongen: drie schapen hebben zij doodgebeten, vijftien .zijn er gestikt toen de scha pen in hun angst steeds dichter op elkander waren gedrongen en twin tig waren zo ernstig gewond, dat zij moesten worden afgemaakt. De kud de is hierdoor bijna gehalveerd. De schaapherder heeft er een grote strop aan: elk schaap was zestig tot zeven tig gulden waard en de dieren waren niet verzekerd. BOERDERIJBRAND TE HOLWERD Gistermorgen vroeg is de boerderij van de heer Okkinga te Holwerd tot de grond toe afgebrand, doordat een petroleumlamp, die gebruikt werd bij het tanken van een landbouw- tractor, vlam vatte. Spoedig sloeg het vuur over op een vat benzine, dat uit elkaar sprong zodat spoedig de gehele boerderij in lichter- laaie stond. De brandweer kon niets meer uitrichten. Het vee kon worden ge red. De boer werd ernstig aan de hand gewond. Verzekering dekt de schade. Geen persoonlijke ongelukken. Op hetzelfde ogenblik, dat een uit de richting Amsterdam komende Ford, bestuurd door de heer A. M J. Scholte uit Overveen, gisteravond om half zeven op de rijksweg Am sterdamHaarlem een volbeladen expeditiewagen passeerd.e, naderde uit de richting Halfweg een splinter nieuwe Mercury, bestuurd door de heer H. J. van de Oude weetering, di recteur van de fabriek Molland Nau- tic te Haarlem, die op zijn beurt een grote houtauto voorbij ging.De uit- wijkmaneouvres werden door beide chauffeurs vrijwel gelijktijdig onder nomen, met het gevolg, dat de auto van de heer Scholte op het linker weggedeelte terecht kwam en met grote vaart tegen de Mercury bot ste. Vervolgens slingerde de Ford in de richting van de expeditiewagen, waarvan de chauffeur, om erger te voorkomen, de trambaan opzocht. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, doch zowel de beide auto's als de expeditiewagen werden ernstig beschadigd. Het tramverkeer had op dit spitsuur ruim een uur stagnatie. DOOR TWEE ZOLDERINGEN GEVALLEN. Gistermorgen viel de 58-jarige H. Brands, opzichter van bouw- en wo ningtoezicht te Deventer, bij het zoe ken naar een lekkage door de zol dering der tweede verdieping van een verwoest pand aan de Nieuwe markt te Deventer. Daarna viel hij nog door de zoldering van de eerste verdieping. Hij kwam op de grond terecht met als gevolg een schedel fractuur. De man is gistermiddag aan de verwondingen in het zieken huis te Deventer overleden. De effectenmarkt had gisteren op nieuw een weinig belangwekkend verloop. De opening was teleurstel lend, want over de gehele linie werd beneden het slot van Vrijdag geno teerd. Inmiddels heeft de situatie geen nieuwe aspecten opgeleverd, die op de beurs stimulerend kunnen werken. Men prefereert de practische uitwerking af te wachten van het op de R.T.C. bereikte resultaat. Opnieuw was de handel dientengevolge gering.' De grootste belangstelling ter beur ze ging uit naar de dollarlening Ne derland die nu pas goed de invloed scheen te ondergaan van president Trumans stellige verklaring, dat hij de goudprijs niet zal verhogen, het geen dus wil zeggen, dat hij de dol lar niet zal devalueren. De dollarle ning bereikte het hoogste peil op 94 15/16. was aan lichte fluctuaties onderhevig en sloot op 94 13/16. De guldensleningen lagen over de gehele linie iets beter, maar de affaire was bijzonder gering. Trouwens de gehele aandelenmarkt bleef ongeanimeerd. Gevoelig lager waren de aandelen der scheepvaartondernemingen. Hier wer den verliezen van verscheidene pun ten geleden. De cultuur fondsen slo ten vrijwel algemeen een tweetal punten beneden het vorig peil. Onder invloed van de door de di rectie gepubliceerde mededelingen waren aandelen Fokker, die Vrijdag jl reeds een zestal punten waren op gelopen gisteren opnieuw aan de vaste kant. Zij trokken aan van 135 tot 140. f 30.000 bcete voor te hoog ingekochte klosjes De dameshoed a la 1946 dreigt het warenhuis De Bijenkorf f 30.000 te gaan kosten. Iedere vrouw wilde graag in die tijd een hoedje op haar hoofd heb ben", betoogde een der directieleden het warenhuis, de heer Goppel, gisteren in het zaaltje van de Econo mische Politierechter aan de Prinsen gracht te Amsterdam, Er werd daar om grote aandrang uitgeoefend om hoeden te leveren, maar er was on voldoende materiaal. Daarom was een inkoper naar het Zuiden van het land getrokken om zich het benodigde materiaal in de vorm van wolvilt- klosjes het grondmodel van de hoed) te verschaffen. Zo verhuisde er. via gefingeerde facturen, voor ongeveer f 69.000 aan klosjes naar de ateliers van De Bijen korf. Volgens de deskundigen van de prijsbeheersing was dat f 49.000 bo rn het toegelaten inkoopsbedrag. De Bijenkorf ontkent het tenlaste- gelegde niet, doch acht de in eerste instantie door de tuchtrechter opge legde straf van dertig mille oneven redig aan de revenuen. De heer Goppel betoogde dat de directie van de Bijenkorf nimmer iets van deze transactie heeft gewe ten. doch de officier van justitie, mr W. A. J. M. Smit, achtte niettemin de opzet bewezen, omdat het zijns in ziens niet ter zake doet of de direc tie van een bepaalde handeling iets afweet wanneer die door een barer organen wordt bedreven. De officier heeft zich bij de vorige zaak tegen de N.V. reeds verbaasd over de hou ding der directie, de meeste zaken stellen zich achter het personeel, maar het lijkt of de Bijenkorf haar personeel desavoueert. Waarom? De verdediger, mr H. A. Houthoff, gaf hierop het antwoord: „Omdat de Bijenkorf goed wil laten uitkomen, dat de directie zich niet achter 'handelingen van haar perso neel wil stellen, die zijzelf afkeurt" De officier eiste bevestiging van het vonnis van de tuchtrechter. Mr. Hout hoff betoogde in zijn pleidooi, dat de hele dameshoedenindustrie in 1946 bij de gratie van de niet officiële in koop an klosjes leefde. Er was bij het rijksbureau geen begrip te vinóen voor de import van het wolvilten klosje, waarnaar de dames met zo veel ongeduld uitzagen. Mr Hassoldt achtte tenslotte het te hoog inkopen der wolviltklosjes wet tig en overtuigend bewezen, omdat de inkoper de klosjes willens en wetens tegen ontoelaatbare prijzen heeft aangekocht. Voor hij de zitting sloot toonde hij echter zijn medeleven met de slecht bedeelde dames in een sa menspraak met de verdediger en de prijsbeheersingsdeskundige. Mr Hassoldt: „Het valt op, gtat er wel haarvilt geimporteerd werd en geen wol vilt, hoewel haarvilt aan zienlijk duurder was". Mr Houthoff: „Inderdaad, een haar- viltklosje kostte f 5.75 en een wol- viltklosje f 2.10, maar het rijksbureau wilde maar geen deviezen geven voor goedkope klosjes.'' De deskundige: „De kwaliteit van haarvilt is veel beter dan die van wolvilt." Mr. Hassoldt: „Ik wil wel aanne men, dat een haarvilt hoedje pret tiger op je hoofd zit, maar ik geloof, dat het toch beter was geweest, wan-" ner voor hetzelfde bedrag aan de viezen meer goedkope klosjes ge importeerd zouden zijn, die dan meer dameshoofden gedekt zouden heb ben." De Bijenkorf heeft 8 dagen tijd te gen het vonnis van mr Hassoldt in cassatie te gaan. Prins Bernhard zal zich, tenge volge van een lichte aanval van griep, enige dagen moeten ontzien. Derhal ve zal Zijne Koninklijke Hoogheid ook niet kunnen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe prins-regent Karei van België hem had uitgenodigd. Schulte-Peters op tweede plaats Na de sprints van Maandagavond zes uur lagen vier koppels aan de kop van de Brusselse Zesdaagse. Het waren in volgorde van hun punten totaal: KublerBruyland, Brur.eel Lapebie, SchultePeters en Kint van Steenbergen. Op een ronde volg den: ThyssenOllivier en Ramon van den Meerschaut. Men was thans aan de eindphase van de strijd ge komen. Het duurde niet lang of het f el-jachtende Nederlandse koppel SchultePeters nam de leiding. De vreugde zou echter niet lang duren, want binnen korte tijd hadden Kint van Steenbergen hun voorsprong weer te niet gedaan. Zo wisselde de rangschikking in de kopgroep voort durend. Ook het ZwitsersBelgische koppel KublerBriiyland liet zich niet onbetuigd, maar Kint en van Steenbergen bleven in deze periode de belangrijkste rol spelen en wel dra hadden zij twee ronden voor sprong op de anderen. Weer gelukte het de Nederlanders naar voren te komen en weldra gingen zij over de leiders heen om met een ronde al leen de kop te nemen. Tijdens de sprints van acht uur slaagden Kint en van Steenbergen erin, de ronde in te lopen zodat de situatie op dat moment er als volgt uitzag: Aan de kop SchultePeters en Kintvan Steenbergen, op een ronde Thyssen Ollivier en OckersGilen en op twee ronden KublerBruyland en NaeyeDepauw. Niet lang hierna hadden ook Oc kersGillen en KublerBruyland hun achterstand weer ingelopen, zo dat nu vier koppels aan de leiding lagen. De felle jachten duurden voort en een half uur later waren het weer de beide Nederlanders, die vooraan lagen. Intussen was de da gelijkse sprint voor de auto gewon nen door Peters, voor van den Meerschaut, van Steenbergen en de Luxemburger Gillen. Het algemeen klassement van deze grote premie luidt: 1. Kintvan Steenbergen 23 pnt, 2. Ockers—Gillen 19 pnt, 3. Schulte—Peters 17 pnt. Om even voor negen uur hadden Kint en van Steenbergen de Nederlanders weer ingehaald Beide koppels hadden toen twee ronden voorsprong op de anderen. De duels tussen de koppels Kint van Steenbergen en Schulte—Peters duurden onverminderd voort. De Nederlanders moesten een of meer VOETBAL NED. ELFTAL-TRAINING BEGINT HEDENAVOND. Weinig nieuws te beleven. Vanavond begint op het terrein van V.U.C. de training van "het Ne derlandse elftal voor de wedstrijd tegen Denemarken. Voor deze trai ning zijn, zo ir/eldt de K.N.V.B. aan zijn officieel orgaan Sportkroniek, uitgenodigd: Kraak (Stormvogels), Saris (BW). Everse (Neptunus), Schij venaar (EDO), v. d. Sluys (BW), Steenbergen (SW), van Schijndel (SVV), Stoffelen (Ajax), Terlouw (Sparta), De Vroet (Feijen- oord), v. d. Hart (Ajax), Clavan en Timmermans (ADO), Roosenburg (Sneek), Schaap ('t Gooi), Lenstra (Heerenveen), Michels (Ajax), v. d., Tuyn (HDVS). In aansluiting op ons bericht van gisteren staat nu vast, dat de Stock- holmse club, Djurgaarden, op Woens dag 30 November als tegenstander zal fungeren in de oefenwedstrijd, die in het Olympisch Stadion te Am sterdam wordt ronden voorsprong zien te krijgen om een overwinning te behalen, want de puntenvoorsprong van de Belgen was te groot. Schulte en Pe ters slaagden er niet in de Belgen van zich af te schudden en eindig den dus op de tweede plaats. Het BelgischFranse koppel Bru- neelLapebie heeft de wedstrijd niet uitgereden. Lapebie liep een hinderlijke knieblessure op en kort voor het einde verlieten hij en Bru- neel de baan. Het eindklassement werd ten slot te: 1. Kintvan Steenbergen (Bel gië) 476 pnt; 2. SchultePeters (Ne- derl.) 405 pnt;op twee ronden: 3. ThyssenOllivier (België) 441 pnt; 4. OckersGillen (BelgLux) 204 pnt; op drie ronden: 5. Kubler Bruyland (ZwitsBelg) 635 pnt; op vier ronden: 6. Raymondvan den Meerschaut (Belg) 407 pnt; 7. Accu Adriaenssens (Belg) 345 pnt; 8. Naeye—Depauw (Belg) 160 pnt. ZWEMMEN HANNIE CASPERS VERLOOR TE GENT. Tijdens zwemwedstrijden te Gent werd de Nederlandse kampioene op de 200 m. schoolslag, Hannie Caspers (LZC) geslagen door de Belgische Raymonde Vergauwen. De uitslag van het nummer 200 m. schoolslag luidt: 1. Raymonde Vergauwen (Belg.) 3 min. 02.8 sec.; 2. Hannie Caspers (Ned.) 3 min. 03.5 sec.; 3. Lily Peil (Belg.) 3 min. 11.5 sec. MOTORSPORT P. NORTIER HERKOZEN. Op het najaarscongres van de F.I.M. te Parijs is de internationale sportcommissie van de F.I.M. op nieuw samengesteld. De commissie bestaat thans uit 11 leden. Tot voor zitter is herkozen onze landgenoot de heer P. Nortier. Als tweede Neder lander werd in de internationale com missie de heer Bruinsma gekozen, waarmede Nederland het enige land is geworden, dat 2 vertegenwoordi gers in de internationale sportcom missie heeft zitten. In de technische commissie van de F.I.M. is onze land genoot de heer J. D. Carley benoemd. Het voorjaarscongres van de F.I. M. wordt in de tweede week van Mei in Madrid gehouden. INTERNATIONALE STERRIT NAAR GRONINGEN. Het congres van de Internationale Motorfederatie te Parijs heeft de plannen van de K.N.M.V. de eerste na-oorlogse internationale toeristen- rit met Nederland als middelpunt te organiseren, aanvaard. Van de zijde van de K.N.M.V. ver nemen wij, dat men rekent op deel neming uit België, Engeland, Frank rijk, Zwitserland, Scandinavië en natuurlijk Nederland zelf. De prijs, een buitengewoon fraaie, voor de oorlog in het bezit gekomen van de K.N.M.V., wordt toegekend aan het land, dat volgens een be paalde berekening in verband met het aantal afgelegde kilometers en aantal deelnemers het hoogste to taal heeft verkregen. Er mag uit sluitend worden deelgenomen met tourm'achines. Op 8 Juli wordt te Assen de internationale T.T. gehou den de 25ste T.T. In dit verband is 'het begrijpelijk, dat het eindpunt van de internationale sterrit Gro ningen is geworden, waar alle deel- nemers op Vrijdag 7 Juli op een be paald uur moeten zijn aangekomen. Men rekent op een aantal inschrij vingen van ongeveer 200. Er is door de K.N.M.V. een regelingscommissie benoemd, die de verdere organisato rische maatregelen ter hand zal ne men. Omtrent de route in Neder land staat nog niets vast, doch het is wel de bedoeling om de deelne mers langs vele mooie plekjes van ons land en door oude steden te laten rijden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Droog weer met wisselende be wolking. Vannacht en morgen ochtend weinig wind, plaatselijk mist en hier en daar lichte vorst. Morgen overdag zwakke wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE STRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP In de competitie om het wereld kampioenschap is in de vergelijking met het vorig seizoen een'aantal wij zigingen gekomen. Er staan thans 7 wedstrijden voor deze competitie op het programma, nl. 5, 7 en 9 Juni in ternationale T.T.-races op Man, gro te prijs van België op 2 Juli te Francorchamps, 8 Juli Nederlandse T.T. 22 en 23 Juli grote prijs van Zwitserland te Bern, 5 Augustus gro te prijs van Frankrijk te Comminges, 19 Augustus grote prijs van Ulster en 10 September grote prijs der naties te Monza. Men moet 4 van de 7 klassieke wedstrijden hebben uitgereden wil men voor het wereldkampioenschap in aanmerking komen .In de klassen zelf is geen wijziging gekomen. Staan er voor een bepaalde klasse geen 4 wedstrijden op het programma dan moet de rijder ten minste 3 wed strijden hebben uitgereden. BILJARTEN BILJART BOND BLOEMBOLLEN STREEK. De competitie uitslagen van de af gelopen week luiden: le klasse: Noordwijkerhout I LUTO I 4—4; P. Gys I—Flora I Noordwijk 6—2; VIOS IExcelsior I 6—2; LUTO I—VIOS I 6—2. 2e klasse: LUTO 2Concordia I 62; Flora 2 NoordwijkLUTO 2 44; LUTO 2Excelsior 2 62. 3e klasse: Excelsior 3Concordia 2 80: Flora 3 NoordwijkConcor dia 2 6—2. 4e klasse: Noordwijkerhout 2 De Oude Post 2 62; P. Gys 4De Kaag I 08; De Kaag 2Flora 4 Noordwijk 2—6; LUTO 5—VIOS 4 8—0. 5e klasse: Excelsior IVVIOS 5 2—6. HET JUBILEUMTOURNOOI VAN T.O.G. Protest van „Excelsior" Naar wij van het bestuur van de Biljartvereniging „Excelsior",te Lisse vernemen, heeft het bestuur van deze vereniging een protest ingediend bij de Leidse Biljartvereniging „T.O.G." wegens het niet toekennen van de lste prijs in de 2de afdeling van het Jubileum-tournooi van „TOG" Hierin wordt o.a. vermeld, dat het bestuur van T.O.G. de foutieve partij is, daar deze vereniging zelf Excelsior 11 ingedeeld heeft in de 2de klasse. Excelsior II heeft met 93 carb de eerste prijs gewonnen en van onge rechtigde spelers is totaal geen sprake. Dat de biljart ver. Excelsior 3.60 moyenne boven het totaal ge middelde had ingeschreven was het bestuur van TOG reeds voor 15 Mei bekend. Op 16 September is de wedstrijd TOG IIExcelsior II gespeeld. Deze kwestie heeft Excelsior thans doorgegeven aan het bestuur van de Biljart Bond Bloembollenstreek. BRIDGE BEDRIJVEN-COMPETITIE. Gisteravond werd gespeeld Comb. H.C.D.—N.E.M. tegen S.C.L. I 85— 49; S.C.L. IIOnderwijzers 98136. DAMMEN LeidenHeemstede. De compe tities zijn om financiële redenen door de M.D.B. zeer beperkt. Daar om tracht men door onderlinge tournooien het contact met leden van verschillende verenigingen te verruimen. Woensdag zal te Leiden een eer ste ontmoeting plaats hebben tussen een trio uit Heemstede en een trio uit Leiden. De heren uit H. zijn: Joh. v. d. Kroft, C- de Rooy en L. F. v. Steenbergen. Het Leids trio be staat uit de heren: W. F. v. d. Blom, P. Olivier en G. Redegeld. TAFFELTENNIS. Sleutelsoverwinning op Netbal. Gisteren had na een stagnatie van twee jaar wederom het traditionele SleutelsNetbal Massakamp plaats. De Leidse Sleutelsspelers en speel sters toonden zich echter in alle klassen verreweg de meerderen. Sleutels 1 won met 91. De sterk verdedigende Netbalspeler H. v. d. Bos wist hier het enige tegenpunt voor de Hagenaars te scoren. Sleu tels 2 wist niéttegenstaande de zeer sterke Netbal-opstelling toch nog een welverdiende overwinning te beha len en eindigde met 64 in het voordeel van Leiden. Sleutels 3 be haalde na een 90 voorsprong een overwinning van 91. Alleen het dubbelspel werd in drie games ver loren. Het Sleutelsdamesteam be haalde eveneens een 90 voor sprong. Jammerlijk kon de double- set wegens tijdgebrek niet meer worden gespeeld. De totaalstand werd tenslotte een overtuigde 337 overwinning voor de Sleutels. De voorzitster van de vereniging Netbal, mevr. Couturier-Bakker overhandigde na het slotwoord van de heer Huijin een fraaie bouquet bloemen aan het Sleutelsbestuur en sprak enige woorden van hulde aan deze vooruitstrevende Leidse Tafel tennis Vereniging.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2