Oud-leerlingen van de Kath. H.B.S stichtten een studiefonds Geslaagde uitvoering van Leids „Victorie" MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Voor het laatst rond hun directeur „En nu moet ik u iets schrijven, wat ik op school gezworen heb nooit te zullen schrijven: m'n H.B.S.-jaren zijn de beste van m'n leven ge weest!" Zo schreef 'n oud-leerling van de Kath. H.B.S. te Leiden, pa ter B. de Goede, O.F.M., die gister morgen zijn grote vreugde uitsprak over de geweldige opkomst van oud- leerlingen op de reünie in het school gebouw aan de Mariënpoelstraat. De directeur haalde daarbij deze brief aan en meende terecht! die overtuiging ook bij zeer vele andere oud-leerlingen aanwezig te weten. Inderdaad, het is deze gedachte, die ieder jaar velen naar de reünie trekt, om oude herinneringen nog eens op te halen, oude vrienden weer eens te ontmoeten en nog eens de sfeer te proeven, waarin zij vijf jaar geleefd hebben. En deze keer had de reünie wel een zeer bijzondere aantrekkings kracht, omdat het de laatste keer was, dat pater directeur in deze lunctie onder zijn oud-leerlingen zou vertoeven, daar hij waar schijnlijk aan het einde van dit leerjaar de school met pensioen gaat verlaten. In de sfeer van dit komende afscheid, al wilde pater de Goede niets weten van wat hij noem de een „vervroegde uitvaart", stond de hele dag. Zowel aan de talrijke speeches als aan de vrolijke liedjes, tijdens het middag-cabaret, lag deze gedachte ten grondslag en menige lofuiting is op het hoofd van de di recteur neergedaald. Zoals gebruikelijk begon de dag met een Hoogmis, opgedragen door pater directeur in de kapel van de H.B.S., waarna ruim 200 oud-leer lingen en verschillende leraren zich aan het ontbijt verenigden, traditio neel door pater de Goede aangebo den- Reeds toen heerste er de pret- ge sfeer, die deze dagen steeds ken merkt. En deze sfeer is blijven han gen, de hele dag, totdat het afscheid klonk, voor de laatste maal aan di recteur de Goede, die echter beloof de een trouw reünist te zullen wor den! Dat pater de Goede op de ko mende reünies steeds fris geschoren zal verschijnen, spreekt vanzelf. Daarvoor is de Phili-shave, die hem werd aangeboden, niet nodig. Het kleine geschenkje diende slechts om ook stoffelijk uiting te geven aan de grote dankbaarheid van de reunis- ten, die hun namen in een even eens aangeboden album schreven. Studiefonds definitief opgericht. Tijdens de middag-vergadering,, voorgezeten door de heer Jos. Wes ten, werden de statuten en het huis houdelijk reglement van „Het Stu diefonds ReunL R.K. Onder wijs stichting St. Bonaventura" met al gemene stemmen aangenomen. Als unicum voor Nederland is hiermede een fonds gesticht, waar uit, geheel of gedeeltelijk, in de toe komst de studiekosten betaald kun nen worden van een of meer oud leerlingen aan een inrichting van hoger onderwijs o.i.d. Vanzelfspre kend zal dit fonds eerst moeten groeien, alvorens uitkeringen aanvankelijk heel bescheiden kun nen worden gedaan. Maar de basis is er op de eerste dag reeds meer dan 1000.— aan giften! om voor de toekomst een prachtig fonds op te bouwen, waar hopelijk veel begaafde, doch niet voldoende draag krachtige, oud-leerlingen van kun nen profiteren. Begrijpelijk daarom dat pater di recteur op deze laatste door hem als directeur bijgewoonde reünie, bui tengewoon verheugd was met de stichting van dit fonds en daarvan in een dankbaar toespraakje ge waagde. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Ko van der Bos en Ben Schellekens gekozen. Hierna trad een' geïmproviseerd oud-leerlingen-cabaret op, onder eminente leiding van de heer Wim Doeven, terwijl „The Lucky Strikes" voor vrolijke muziek zorgden. Ver schillende reünisten bracht zelf-ge- schreven liedjes, betrekking hebbend op de school en haar geschiedenis. Doch aan alles komt een einde, ook aan zo'n gezellige dag. En toen de klok eenmaal vijf uur geslagen had, verdwenen de meesten weer naar huis. Een kleiner groepje en het be stuur boden pater de Goede ten slotte in „De Doelen" een afscheids diner aan, waarbij de vrolijkheid nog enige uren werd voortgezet. Totdat om half tien ook hier het klokje van gehoorzaamheid sloeg. En aan deze prettige dag een einde maakte. LITTERIS SACRUM. „Kleine kinderen worden groot". Er is helemaal geen bezwaar te gen, wanneer een schrijver in zijn blijspel een verzameling caricaturen op het toneel laat verschijnen. Ieder mens heeft nu eenmaal zijn eigen aardigheden, die men op komische wijze sterk kan overdrijven. In iede re goede caricatuur treft men ech ter een levensecht element aan en wanneer een toneelschrijver de be levenissen van een gezin wil carica- turiseren, dient hij zich aan deze voorwaarde te houden. Zeer ge slaagd in dit genre was b.v. „Je kunt het toch niet meenemen", waarvan Litteris enige jaren geleden zo'n voortreffelijke opvoering gaf. Van het blijspel „Kleine kinderen worden groot", dat hetzelfde gezel schap Zaterdagavond in de Schouw burg voor het voetlicht bracht, kan slechts het tegenovergestelde worden gezegd. De personen in dit stuk hebben weinig weg van mensen en van een bepaalde ontwikkelingsgang is al evenmin sprake. Vanzelfsprekend is er ook wel eens een aardige nassage, maar in zijn geheel geeft dit spel geen voldoening. Voor de spelers waren er weinig mogelijkheden. De beste vertolkingen werdén gegeven door Co Hageman- Verhagen, Fransje Huizinga en H. de Wilde. Na afloop waren er bloemen. Optreden der Bondskeurploeg Benoeming van Kap. Mulder 2waa'd ™°r hetgeen fbode,n w.erd 3 K en dat was in ruime mate verdiend. TARIEF GOUVERNEMENTS- PASSAGIERS K.L.M. VERHOOGD. De K.L.M.-persdienst deelt mede: Bij de heropening van'de Amsterdam Batavia route der K.L.M. in No vember 1945 werd het tarief voor de gouvernements-passagiers vastge steld op 1462.50 voor een enkele reis AmsterdamBatavia of omgekeerd, terwijl het tarief voor particulieren gesteld werd op 1920.Het gou vernementstarief is tot dusverre niet gewijzigd, doch de voortdurende stij ging van het kostenniveau heeft aan leiding gevormd tot onderhandelin gen om tot een herziening van dit tarief te komen Thans is tussen de regering en de K.L.M. overeengeko men dat te rekenen van 21 Novem ber a.s. af, de enkele reis van een gouvernements-passagiers 1700. zal kosten. Bij dit laatste tarief wordt dus nog een reductie van 10 pet. op het gewone tarief toegepast, welke korting ook voor de scheepvaart maatschappijen aan gouvernements passagiers wordt verleend. DE „ORANJE" WEER NAAR BATAVIA. Het ms „Oranje" van de stoom vaart maatschappij „Nederland" zal Vrijdag 1.8 November met ruim 900 passagiers aan boord weer naar Ba tavia vertrekken waar het schip 7 Decembei wordt verwacht. Vrijdagmorgen 18 November zal een speciale boottrein van Den Haag naar het inschepingsterrein aan de Javakade te Amsterdam rijden. De ze trein vertrekt te 8.05 uur uit Den Haag en zal te Leiden, Heemstede Haarlem stoppen. Aankomst aan de Javakade te Amsterdam 9.35 uur. KINDJE DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN. Gistermorgen werd een uit 3 per sonen bestaand gezin, wonende in een bij Hoogeveen gelegen woon schuit, in bewusteloze toestand aan getroffen. De politie stelde vast, dat kolendamp de oorzaak was. Het kindje, dat 10 maanden oud was, is aan de gevolgen overleden. tot ere-lid Een volle Stadsgehoorzaal trok de jaarlijkse uitvoering de Katholieke Leidse Damesgymnastiekver „Vic torie", er was een lijvig program ma, en enthousiast medelevend pu bliek, men zou zeggen: wat wil men nog meer Inderdaad, oppervlakkig be schouwd, viel er niets meer te wen sen, maar men zou van het goede teveel gekregen hebben, want van 8 uur tot half twaalf is een lange tijd. Er werd teveel gegeven, zodat we meerdere selectie voor een volgende maal wilden aanbevelen en boven al vlottere opeenvolging van de ver schillende nummers. Dit komt aan de uitvoering zelf ook ten goede, want nu werd er dikwijls, om het program niet teveel te rekken, te haastig en daardoor niet fijn genoeg gewerkt en teveel gaat daardoor verloren Oefeningen aan zelfde toe stellen dienen achter elkaar te worden afgewerkt om onnodig ge sjouw ermee te voorkomen en zo moet alies er op gericht zijn een vlot en toch niet gejaagd programma af te werken, hetgeen, aan het geheel ten goede zal komen. Het is natuurlijk niet mogelijk al le onderdelen van het uit meer dan twintig nummers bestaande pro gramma te bespreken, zodat we moe ten volstaan met enkele grepen. En dan noemen we in de eerste plaats de fraaie en pittig uitgevoerde Schot se dans, een nummer, dat niet alleen een veelzijdigheid aan oefenstof in zich bevat en dat als zodanig op gevat ook op voortreffelijke wij ze tot uitbeelding wordt gebracht. Dit nummer in de helft van het eer ste gedeelte uitgevoerd vormde eigenlijk het beste deel van het pro gramma. Want het werd niet over troffen hoogstens geëvenaard door de fraaie balletoefening der da mes in het tweede gedeelte. Ballet evenals trouwens alle rhythmische oefeningen vereisen een grote mate van concentratie, van een op elkaar-ingesteld-zijn, van een ge lijkvormigheid van beweging, die tot een schoon geheel moet leiden. En daar ontbreekt dikwijls wel wat aan, zodat alleen langdurige intensieve training het gewenste effect kan be reiken. Er zou van een dergelijke oefening een film moeten worden op genomen om de uitvoerenden te kun nen wijzen op de fouten. Daarmede willen we natuurlijk absoluut niet beweren, dat er alleen maar fouten aan te wijzen waren. Integendeel. De toeschouwers wij bezien een uit voering nu eenmaal critischer hebben inderdaad gul applaus toege- MATER AMABILIS-SCHOOL. Nieuwe cursus begint volgende week. De school, die tot taak heeft de al zijdige vorming van jonge vrouwen vanaf 17 jaar tot huisvrouw en moe der draagt de naam van onze hemel se moeder Maria, de Mater amabilis, de beminnelijke moeder. Ook in Leiden bestaat deze geheel nieuwe vorm van huishoudeijk on derwijs sinds een jaar en de cursis ten, die hebben volgehouden gaan nu met enthousiasme aan het tweede leerjaar beginnen. Het nieuwe eerste leerjaar zal waarschijnlijk volgende week begin nen. Meisjes van 17 jaar en ouder, geeft u spoedig op aan het gebouw van de Katholieke huishoudschool, Galge water 1. U kunt daar ook alle inlichtingen krijgen. Vanavond hebt u gelegenheid tus sen 7 en 9 uur en Woensdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Stelt dus niet langer uit, ge zult er geen spijt van hebben, als ge nu uw misschien kleine bezwaren van ge brek aan tijd overwint. F. BERNEVELD, Rector. Wij verwijzen hier ook even naar wat mej. Noite ou een der sectie vergaderingen van het K. V. P.-con uitvoering steeg bovendien niet weinig in gehalte door het op treden van de Dioc. Bondskeurploeg bestaande uit de heren Terhoeven en Linden (VIaardingen), Mineur, Bergh, A. v. Velzen en L. v. Velzen (Den Haag), A. de Waal (Delft) en Kok, leider (R'damLeiden). Aan brug en hoogrek lieten deze prominenten in de gymnastiekwereld de toeschouwers verbaasd opzien tot welk een perfectie al is het nog niet de hoogste perfectie een oefening kan worden uitgevoerd. De executanten oogstten luide bijval. Tenslotte: natuurlijk de nodige toe spraken! Opening door mevr. Mul ler, een aanbevelingswoordje van kap. v. d. Heyden, de nieuwe advi seur, een huldiging van de oud-ad viseur, kap. Mulder en zijn benoe ming tot ere-lid, en aan het slot hul diging van allen, die de leden heb ben geleid, de dames Olga Jolanda en de Wekker, de heer H. van Rijn, mej. Jung en de heer Theo Wisse. Bloemen of geschenken vergezelden de dankwoorden van mevr. Muller. ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Conferenties voor niet-KathoIieken. Heden, Maardagavond om 8 uur, zal Pater Wijnand Sluijs zijn 5e Con ferentie houden voor niet-Katholie- ken en wel over het onderwerp: ,Jesus sticht een zichtbare Kerk'' Zijn alle onderwerpen, die tot nu toe behandeld werden, fundamentele waarheden van ons H. Geloof, deze is daarbij van heel bizondere'importan tie voor onze Protestante broeders en zusters in Christus. Serieuse Pro testanten zijn het over de 4 eerste waarheden volkomen met ons Hier echter scheiden, helaas onze we gen! Heeft Christus een zichtbare Kerk gesticht voor alle tijden, waar in Christus en Zijn Geest steeds on der ons blijft voortleven? Pater Wij nand Sluys zal ons hierop weer klaar en duidelijk het antwoord geven! Ook voor KatholieKen weer volop de moeite waard, dit ernstig onderwerp ernstig te komen beluisteren. Laat de kerk aan de Haagweg geheel ge- vüld zijn! Het kerkkoor zal ook deze Conferentie met stichtende zang op luisteren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik, z. van A. Kulk en T- Boer; Engelina, d. van P. Pauw en E. Petit; Jacobus Rudolf Hendri- kus, z. van J. M. K. Göbel en A. J. J. M. Hoefsloot; Dederika, d. van W. A. F. Kuyper Harteloh en A. A. Ver hoef; Dirk, z. van C. van Duijven- bode en T- van Dijk; Nicolaas, z. van J. T. Singer en P. van den Broek. Gehuwd: A. J. Dolk jm en W. J. Greive jd- Overleden: W. Streng zoon 24 jaar; A. Dompeling, wed. van K. Reyne- veld 78 jaar. Maandag, 14 November. ALPHEN AAN DEN RIJN Een taart van de burgemeester. Het echtpaar Ram, dat 60 jaar ge trouwd is, ontving overweldigend veel belangstelling, in de, ook van buiten, versierde woning in de Raad- wij kstraat. Ook burgemeester en mevr. Schokking zonden een felicita tie, vergezeld van een grote taart. OEGSTGEEST De jeugd actief. De Jongeman nen- en de jongevrouwenafdelingen van de onlangs op instigatie van pa ter Wesseling opgerichte Parochiële Jeugdgemeenschap hadden de hoof den bij elkaar gestoken en gezamen lijk een gezellige avond in het pa rochiehuis georganiseerd En naar de belangstelling voor deze avond te oor delen blijkt deze Jeugdgemeenschap wel in een behoefte te voorzien, want de zaal was volledig bezet. Twee groe pen uit de onlangs opgerichte toneel club voerden een paar gezellige een- acters op, en het bleek dat onder de Oegstgeester jeugd zeer zeker goede toneeltalenten schuilen. Na de toneel stukjes kregen de jongelui ook nog een tijdlang gelegenheid om te dan sen, waarvan vlot en druk gebruik gres over de Mater Amabilis-scholen 1 werd gemaakt, zodat veel te vroeg heeft gezegd. Red. het klokje van gehoorzaamheid sloeg. Wij vinden dat v/e vandaag maar eens moesten beginnen met het voor naamste nieuws. Dat is ongetwijfeld de jaarfeest-avond, die de Ned. R.K. Fabrieksarbeiders-sters) bond „Sint Willibrordus". afd. Leiden, Zaterdag avond hield. Want het was een prach tig programma, dat de aanwezigen voorgeschoteld kregen. Daarom be grijpen we de klacht van de voorzit ter zo goed, toen hij in zijn openings woord zich teleurgesteld voelde door de niet al te grote opkomst. Maar de afwezigen zullen er spijt van gehad hebben! Want zij hebben niet zo als de aanwezigen zo onbedaar- delijk kunnen lachen om de schetsjes door het toneelgezelschap van de Dienst van Sociale Zaken, o.l.v, de heer Tielenburg, voor het voetlicht gebracht. De avond was, kortweg ge zegd „af". Het mandoline-gezelschap de „Graspiepers" heeft daar dapper aan meegewerkt. En deelde in de lof, dooi de voorzitter aan het einde toe gezwaaid. Overigens kunnen we wel begrij pen, dat de opkomst niet zo geweldig was. Het was eigenlijk geen weer om Zaterdagavond de deur uit te gaan. Het heeft zo hard gewaaid, dat nota- bene in de nacht van Zaterdag op Zondag een tien meter lange schut ting bij de fabriek van Zaalberg, in de Vestestraat, is omgewaaid. Omdat er toevallig niemand liep gebeurden geen ongelukken. En wist U al dat de Speelgroep O. K. O. van de Leonardus-parochie op Zondag 27 November a.s. een uitvoe ring gaat geven? Dat is de ontwik- kelings, kunst en ontspannings-groep van deze parochie, die voor deze avond niets minder heeft afgehuurd dan de Leidse Schouwburg! Opge voerd zal worden het kostelijke kerstspel van Felix Timmermans „En waar de sterre bleef stille staan". We hebben allemaal wel eens gehoord van dat sappige Vlaamse spel. met Pitje Vogel, Suskewiet, enz., die in de Kerstnacht een mirakel meema ken. Welk mirakel? Ja, hoort U eens, daar praten we niet verder over. Gaat U zelf maar kijken. Want het is de moeite waard- Alweer een bericht van de R.K. Damesgym.ver. „Victorie". Niet de uitvoering, die gisteravond werd gegeven. Daarover kunt U elders in dit blad lezen. Het gaat nu over de toneelgroep, waarvan de leden he denavond om 8 uur een oefenavond hebben voor toneel en toonkunst- Op tijd zijn. Boekp meebrengen. En je rol kennen. Alc'us verzoekt het be stuur ons mede te delen. Voila. Nadat de collecte, vorige week Za terdag, voor de T.B.C.-bestrijding ruim 2400.opbracht, viel het re sultaat van 1.1. Zaterdag wel een beetje tegen. Er werd ruim 1100. bij elkaar gecollecteerd op de verlate Klaproosdag, ten bate van het Neder landse Oorlogsgraven-comité. Desal niettemin was het Leidse comité uitermate tevreden over de opbrengst Want het vorig jaar bedroeg deze slechts 800.—. Wat dus dit jaar een grote vooruitgang betekent. Dank daarom aan de soms wel wat al te jonge collectanten (trices We hebben al eens iets geschre ven over de Kath. Thuisfront-avond van de St. Petrus-parochie, die op Dinsdag 22 November in „Den Burcht" wordt gehouden. Maar we komen er vandaag op terug, omdat thans het programma bekend is. We noemen slechts majoor-aalmoezenier J. Bosman als spreker. Het muzikaal kwartet van Jan Meerpoel voor de muziek. De toneelvereniging „Von del" voor de opvoering van een spel. En tenslotte Evert Castelein voor iets wat U wel kunt raden. Over de verloting spreken we maar niet eens. Want dat wordt vanzelf een succes- Zaterdagmiddag organiseerde de padvindersgroep Ewout Joppenz in de Chr. School aan de Pasteurstraat E. H. B. O.-wedstrijden voor padvin ders groepen uit Leiden en omgeving. „Vlakbij de oever van een meer. waar zeeverkenners hun zomerkamp houden, wordt door onhandig ma- noevreren van een motorboot een kano met 2 jongens geramd en over varen- De kano is totaal vernield; de motorboot blijft onbeschadigd. Drie in het kamp aanwezige verkenners zien het ongeluk gebeuren en weten snel een van de jongens aan wal te brengen". Zo luidde de opgave. „Irene II" uit Hillegom wist er het best raad mee en won de eerste prijs. De gast heren werden derde. Na afloop be sprak dr. J B. Bazuin de verrichtin gen. Misschien heeft hij toen ook verteld waar die tweede jongen ge bleven is, want dat weten we niet. Uit het verhaal is dat niet op te ma ken. Maar misschien wordt die de volgende keer pas gered! En nadat de heer G. W. Schut veer tig jaar lang bij de Leidse Universi- teits-bibliotheek heeft gewerkt, werd hem Zaterdagmorgen de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, door de directeur van de bibliotheek, dr. A. Kessen, op de borst gespeld. Nooit werd op hem een vergeefs beroep gedaan en deze plichtsgetrouwe en accurate ambte naar had voor de bibliotheek steeds alles over aldus ds. Kessen. Kijk, dat vinden wij een zonnestraaltje op deze regenachtige Maandagmorgen. Toch zo'n moeilijke ochtend om weer te beginnen. Vindt U ook niet? Maar desondanks gaan we er eens echt gezellig voor zitten om te be schrijven hoe hartelijk de huldiging geweest is. die de heer A. Plekkrin- ga, rechercheur van politie te Leiden, Zaterdag ten deel is gevallen. U weet immers reeds dat hij zijn dertigjarig jubileum vierde, als een uitgesteld zilveren jubileum, dat in 1944 niet gevierd kon worden, omdat de re chercheur toen in een concentratie kamp vertoefde. Aan dit feit werd hij nog weer eens herinnerd, toen de doktoren Snellen en de Jager, na mens de afd. Leiden van de Mij. tot bevordering van de Geneeskunst hem kwamen complimenteren. Dit contact houdt verband met het feit, dat deze rechercheur in 1943 weigerde Leidse artsen te gaan ophalen. Ook de com missaris van politie, de heer R. J- Meyer, kwam z'n gelukwensen aan bieden, evenals de heren L. Questroo en N. I. Smit. namens de afd. Leiden van de Ned. Ver. van Ex-pol. gevan genen. Bovendien kwamen er afge vaardigden van de Alg. Ned. Politie bond. de „Leidse Gijzelaars", de Po- litie-reisvereniging, de Prof. wijk en vele collega's, 's Middags kwam het Leids Politie-muziekgezelschap een serenade brengen. En directeur J. Dragt bracht een mooie vulpen mee. Natuurlijk waren er vele bloem stukken en schriftelijke felicitaties. Onder de laatste ook een van burge meester van Kinschot, die uitstedig was Omstreeks dezelfde tijd, het zal toen 6 uur geweest zijn. viel op de WEERSVERWACHTING WEERSVERWACHTING. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Vannacht in het binnenland hier en daar weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk nog enkele buien, voornamelijk in de kustgebieden. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige of harde wind tussen West en Noord. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Apothekersdijk de 64-jarige Leidse wielrijder J. C. van der T. van zijn fiets. Hij kreeg daarbij een rechter been-fractuur en werd dies door de H. D- naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. En 's avonds, we hebben het nog steeds over Zaterdag, was er weer iets aan de hand. In de stadsgehoor zaal, bijna geheel vol, gaf de Chr. Mandoline en Toneelvereniging „Sem pre Avanti" een uitvoering. Behalve ds. de Wit, sprak de heer J. Fabry, namens het Ned- Verbond van Man doline-orkesten, een propagandistisch woord. Vooral het tweede gedeelte van het programma, in verjongde stijl, deed het bijzonder goed. Ge noemd mag ook worden conferencier Ge Heynen en de accordeonnist John Boelee Na de pauze steeg het succes ten top toen de klucht in twee be drijven ..Daar komt brommen van" o. 1 v. de heer H. v. d. Broek werd opgevoerd. Er werden weinig fouten gemaakt en de aanwezigen vonden het kostelijk. O ja. we zouden haast vergeten dat de heer W. v. d. Pluim leider van het orkest, een pluim kreeg. Een luid geplof klonk Zaterdag avond om negen uur op de Lamme- renmarkt. Een bewoner, de heer C F. de K.. vond het wal kil en wilde eens flink de kachel aanmaken. Daar bij gebruikte hij hout en petroleum. Of er nu nog wat vuur smeulde, of hoe dan ook. daar kwam bonje van. Een luide explosie volgde; de schoor steen plofte uit elkaar en het dak werd beschadigd. Maar toen de brand weer arriveerde, om te kijken of er soms iets op te knappen viel. bleek, dat er geen brand was uitgebroken. Zodat de spuitgasten weer terug gin gen. Oorzaak? Vermoedelijk een ver stopte schoorsteen. We kunnen er allemaal wel eens over klagen dat er zo weinig groen is in Leiden. Voor dat feit staan we echter nu eenmaal. Het verheugt ons daarom dat de gemeentelijke Plant soendienst plannen heeft om dit jaar een hele hectare vol met nieuw plantsoen te beplanten. Dat komt o.a. bij de nieuwbouw in het plan „Noord", bij de montage-woningen aan de Morsweg en bij de nieuwe Finse scholen. We vinden die plan nen allemaal heel mooi, maar als de bevolking niet meewerkt, of zelfs tegenwerkt, komt er niets van te recht. De Plantsoendienst zou een hele litanie van klachten kunnen op dreunen over beschadigd plantsoen, afgerukte boompjes, enz., enz. Niet alleen de jeugd, ook ouderen doen daar dapper aan mee. Kom, laat ons eens een beetje zuiniger gaan wor den op ons schaarse stadsgroen. En de plantsoenen een beetje meer ont zien. Dank u. En nu weer een blij geluid. Een muzikaal geluid nog wel. Want het mannenkoor van de Stedelijke Licht fabrieken, onder ons gezegd een ge zwegen: nog maar een pasgeboren baby onder de mannenkoren, heeft voor het eerst meegedaan aan een zangconcours te Overschie. Dat baby geluid heeft daar in dat Overschie echter zo krachtig en welluidend geklonken, dat Han Zirkzee met z'n mannen de eerste prijs in de derde afdeling met 312 p. mee naar Leiden bracht. Het zijn dergelijke feiten, die ons weer eens een wat zonniger kijk op het leven geven. Overigens hebben we in de afgelo pen dagen die zonnige lijk niet op de electnsche kloken moeten wer pen. Want wat was hopeloos. Niet de openbare straatklokken, dat was al lemaal O.K. Maar de privé-electri- sche klokken. Die waren een beetje van streek. Dat kwam omdat Neder land tegenwaordig is aangesloten op het Europees Electriciteitsnet. En de stroomsterkte daarvan verschilt een pietsje met die van ons. Vandaar dat idie klokken niet goed liepen. De straatklokken echter lopen op een apart zwakstroomnet. Daarom accep teren we de klacht van een lezer niet, die kwam vertellen dat de open bare klokken „dol geworden wa ren". En als we nu vandaag een punt gaan zetten, willen we dat niet doen, alvorens even gewezen te heb ben op de feestavond, die de Ver. tot behartiging der belangen van T.B.C.- patiënten in Nederland, afd. Leiden a.s. Woensdag gaat houden. Dat feest vindt plaats in „Den Burcht". En, vangt aan om half acht. Bedoeld als propaganda. We geloven dat het zo'n beetje een cabaret-avond wordt. STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN GEEN BEëINDIGING VAN STAAT VAN OORLOG MET WEST- DUITSLAND. De Westelijke mogendheden heb ben thans van de gedachte om de staat van oorlog met West-Duitsland te beëindigen afgezien, „omdat daar door de rechtvaardiging voor de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Duitsland zou komen te verval len", aldus heeft een woordvoerder van de West-Duitse regering heden medegedeeld. BOMAANSLAG OP ZANG VERBOND. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een bomaanslag gepleegd op het secretariaat van het Algemeen Nederlands Zangverbond te Borger- hout (België). Hoewel de schade groot is, deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. De bewoner van het huis, Frans de Meyer, ont snapte als door een wonder aan de dood. Vermoed wordt, dat de bom aanslag verband houdt met de open brief, die het Algemeen Zangver bond kort geleden aan de radio-om roep richtte met het verzoek het re pertoire van Vlaamse liederen te ver beteren. Anderen vermoeden, dat het hier een wraakneming betreft van een ondergrondse verzetorganisatie. Tij dens de bezetting heeft het Algemeen Nederlands Zangverbond zijn activi teit niet gestaakt en de leiders van het Verbond zijn door de krijgsraad tot een jaar voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. KATWIJK Aanbesteding Ten behoeve van de heer J. R. van Duyn had door ar chitect D. Verloop de aanbesteding plaats van het bouwen van een woon huis met bergplaats aan de Zuid- Boulevard. Er waren 13 inschrijvers, hoogste firma G. de Best Kz. voor f 32.060, laagste fa. L. de Best en Zo- voor f 28.486. SASSENHEIM „St. Caecilia" De toneelafd. van „St. Caecilia" opende gisteravond het seizoen met de opvoering van „Rue St. Lazare 17" van Bob Berti- na. Te voren memoreerde voorzitter H. P. Zwetsloot met veel waardering net werk, dat de onlangs overleden heer Bruynen in ruim dertig jaren als speler en tenslotte als hoofdbe stuurslid voor het Sassenheims toneel heeft mogen verrichten. Het toneel toonde ons een pen sion in Parijs, met réfugé's uit het Oude Czarenrijk, die hun leven van balling slijten met hoop op terug keer van de oude glorie, waarvoor een geheim document dan vele mil- lioenen zal kunnen verschaffen. Rondom dit document speelt eJk der optredehden zijn of haar rol wel ke voert tot een oplossing, die de liefde tot Rusland, ongeacht het re giem geen geweld kan aandoen. De oude grootvorst, die even voor zijr. sterven zijn geheim doorgeeft, de jonge Russische studente, uit het nieuwe Rusland, die. gedwongen door een Fransman handlanger van de Sovjet en ongeacht haar liefde voor de Russische pensionhouder, moet trachten het geheim juist aan hém te ontfutselen, de onnozele Pierre, vaak wijs handelend in zijn dwaasheid de pseudo-kunstenaar Alfredo, en het tot hun trouwdag kib belende tweetal, kortom allen hebben prachtig samengewerkt om de aan dacht van het publiek te vangen voor dit stuk toneel, wat wel valt bui ten het genre van de in de laatste jaren gegeven toneelspelen, maar alleszins de moeite van het zien en horen waard is. WARMOND Bekroond. Op concours te A'dam behaalde „St. Mattheus" met 316 p. een le pr. in de le afd harmonie. DE ZILK Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft hier een gehele dag doorge bracht als deelnemer aan een grote jachtpartij in de duinen. SCHEEPSBERICHTEN ALCINOUS, 13 Nov. te Suez; BLI- TAR 13 Nov. Kaap Guardafui; IN- DRAPOERA 13 Nov. om 16 uur Gi braltar 17 Nov. 20 uur te Rotterdam verwacht; JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT 12 Nov. van Batavia naar Amsterdam; KOTA AGOENG, 14 No.v. van Soerabaya te Macassar; KOTA INTEN pass. 12 Nov. (24 uur) Perim;MODJOKERTO 12 Nov. om 23 uur Kaap Bon; REMPANG 13 Nov. te Port Said; SIGLI 14 Nov. van Rotterdam te Batavia; VOLEN- DAM paos. 13 Nov. Perim; WILLEM RUYS 12 Nov. (10.20) van Suez. ZUIDERKRUIS 13 Nov. op 900 mijl W ten Zuiden Ceylon. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 14 Nov. Vee. Aanvoer: 793 stuks. 547 vette koeien, 2 graskalveren, 11 nuchtere kalveren, 231 schapen en lammeren. Vette koeien per kg. le srt. f 1.751.90, 2e srt. f 1.55—1.70. 3e srt. f 1.40—1.50; lammeren per kg. le srt. S 1.80, 2e srt. f 1.60, 3e srt. f 1.40. Aanvoer: de vet te koeien aanmerkelijk groter; han del kalm; prijzen iets lager prima dieren gingen boven notering. Aan voer lammeren: veel ruimer; handel kalm; prijzen iets lager.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3