Grondgedachte is: mens en maatschappij Begijnhofkerk te Amsterdam wordt geheel gerestaureerd keerpunt LT MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 RONDOM HET K.V.P.-CONGRES De innerlijke vernieuwingen bin nen de staatkundige organisatie van/ de katholieken hebben zirh ook uiter lijk gedemonstreerd. Want het po dium van de grote Tivoli-zaal, waar het derde tweedaags congres van de K.V.P. werd gehouden, had een mo dern-artistieke aankleiding met licht effecten achter de sierlijke emble- Voor in de zaal was een halve cir kel getrokken, die zich spoedig moest verwijden, om de afgevaardigden van de zusterpartijen uit België, Duitsland, Frankrijk, Italië en Oosten rijk te kunnen plaats verlenen naast binnenlandse gasten: de katholieke ministers en andere bekenden uit het politieke leven, als bijvoorbeeld voor aanstaande leden van beide Kamer fracties, de Kamervoorzitter dr. Kor- tenhorst en mgr. kolonelVan Straelen. Men had aan de pers een namen-lijst ter hand gesteld, waaruit bleek, dat alleen reeds uit de Kring Leiden niet minder dan tachtig deelnemers wer den verwacht. Uit die lijst bleek ook, dat de Kring Amsterdam een ruim aantal dames had afgëvaardigd. De totale belangstelling was zo groot, dat tal van congressisten in omlig gende gemeenten moesten worden gelogeerd. Voorzitter Andriessen had een aan dachtig gehoor, toen hij de openings- ïede hield, die wij reeds in ons mum mer van Zaterdag in hoofdzaak weer gaven. Hoogtepunten waren onge twijfeld, toen werd aangedrongen op sterkere progressie in de kinderbij slagregeling en op een regeling voor zelfstandigen, toen de ministeriële politiek ten aanzien van de Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in be scherming werd genomen tegen on rechtvaardige aanvallen,, toen werd geageerd tegen het verwijt van de confessionele grondslag van de poli tieke partij, en toen werd geprotes teerd tegen de wandaden bij de Ge- loofs- en Kerkvervolging in Oost- Europa. Het zakelyk relaas van de partij secretaris, dr. Albering, gaf uiteraard minder aanleiding tot reactie uit de zaal. Maar toen de voorzitter wees op het vele werk, dat het K.V.P.-se- cretariaat moet verzetten, betuigde men hartelijke instemming. Die betrof speciaal de betoonde activiteit in zake Europese samenwerking. Voor de vijf sectie-vergaderingen was opmerkelijk grote belangstelling. Aetherklanken HILVERSUM I (301 m). 7.00—24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.35 radio-ochtendblad, 8.55 voor de vrouw, 9.00 herhaling her sengymnastiek, 10.15 populair con cert, 10.50 voor de kinderen, 11.00 radio volks universiteit, 11.30 voor de zieken, 12.00 amusementsmuziek, 12.30 mededelingen, 12.33 voor het platteland, 12.40 pianovoordracht, 13.00 nieuws, 13.15 Zuid-Amerikaans orkest, 14.00 voor de vrouw, 14.30 disco-causerie, 16.15 muzikale cau serie, 16.30 sluiting, 17.30 kinder koor, 17.45 regeringsuitzending, 18.00 nieuws, 18.15 pianospel, 18.30. voor de strijdkrachten, 19.00 voor de kin deren, 19.05 kamermuziek, 19.40 „Paris vous parle", 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevarieerd programma, 21.45 Buitenlands over zicht, 22.00 orgel en zang, 22.30 pia novoordracht, 23.00 nieuws, 23.15 24.00 „Lohingrin", opera. HILVERSUM II (415 m). 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Sluiting, 8.30 nieuws, 9.30 waterstanden, 9.35 „Lichtbaken", 10.00 voor de kinde ren, 10.40 schoolradio, 11.30 „als de ziele luistert", 12.00 Angelus, 12.03 Metropole orkest en orgelspel, 12.30 12.33 mededelingen, 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 lunchconcert, 14.30 voor de vrouw, 15.00 schoolradio, 15.30 ziekenlof, 16.00 voor de zieken, 16.30 Sluiting, 17.30 voor de kinde ren, 17.45 amusementsorkest met zang, 18.20 sportpraatje, 18.30 radio volks universiteit, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 „Dit is leven", causerie, 19.40 orgelconcert, 20.00 nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 pianoconcert, 20.40 letterkundige causerie, 21.20 sopraan en piano, 21.30 „Als de ziele luistert", hoorspel, 22.45 Avondge bed en liturgische kalender, 23.00 nieuws, 23.1524.00 radiophilharmva- nisch orkest. De inleidingen, waarover wij hieron der de korte inhoud geven, hadden alle een zakelijke, vaak langdurige gedachtenwisseling tot gevolg. Ten slotte kwam men tot resoluties, die op ondergeschikte punten gewijzigd of aangevuld in de derde plenaire zitting werden aangeboden. Rede van prof. Romme In zijn politieke rede begon prof. Romme met een kwalifiatie van het kabinet-Drees. Dat kabinet mist wel iswaar de band van een gemeenschap pelijk program en kenmerkt zich door verminderde partij-invloed; maar de Katholieke invloed is in dat Kabinet zeker niet achteruitgegaan en er is een bredere basis gelegd in 's lands belang. Jammer vond prof. Romme dat de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie nog niet gemeenschappelijke wer kelijkheid is; doch men kan tevreden zijn, als men de P.B.O. wil zien tegen de achtergrond van het K.V.P.-pro- gram: gebouwd op realisme van mens en gemeenschap. Vooral de Katholie ken hebben voor dit werk pioniers arbeid verricht; hulde aan de geeste lijke vader prof. Veraart, en aan mr. v d. Grinten, de meest wezenlijke auteur van het wetsontwerp. Dat ont werp moet nu levende realiteit wor den in de bedrijfsschappen. Dan zal het middel ontstaan tot hoger reiken de doeleinden, die leiden tot neven schikking van arbeider en onderne ming. Het doel van de onderneming zal niet slechts alleen gericht zijn op winst, maar ook op nauwere binding van de arbeider aan de aard der on derneming De ouderen zullen de jongeren op dit nieuwe ideaal moeten wijzen. Nadat de spreker had gewezen op de noodzakelijkheid van integrale vergoeding van materiële oorlogs schade, met voorrang van minder draagkrachtigen, kwam hij tot de bui tenlandse politiek, daarbij aanslui tende bij wat de laatste tijd in het Parlement is gezegd. Over de noodzakelijkheid van kin derbijslag zeide prof. Romme, dat er te veel bezwaren zijn geuit tegen zulk een bijslag aan zelfstandigen. Hét is schrijnend onrecht: ook zelfstandigen met groot gezin hebben recht op kin derbijslag. Dat is eer daad van recht vaardigheid. Over Indonesië: die geloven haasten niet. Dan kwam prof. Romme tot de In donesische kwestie. In de volgende partijraad zal de Kath. Kamerfractie verklaring afleggen en gelegenheid geven tot discussie; toch wil hij er reeds nu iets van zeggen. De vrijheid voor de Indonesiërs moet men zien als een zaak, waaraan niet was te ontkomen. De vorm van verkregen samenwerking na de Ronde Tafel- Conferentie is helaas niet geheel con form het partij-program; en toch be hoeven wij niet zo zeer ontevreden te zijn over de bereikte samenwer king in de Unie. „Wat uit de bus is gekomen" zeide spr., „heeft mij ge bracht in de positie van: die geloven, haasten niet!" Wij moeten weten, met wie wij in deze Unie samenwerking aangaan. En om dat te kunnen weten, moest prof. Romme teruggrijpen naar hetgeen is gebeurd in het conflict SassenStik ker. Hij stond er uitvoerig bij stil en besloot dit deel met de erkenning, dat de centrale verantwoordelijkheid voor de Indonesische politiek in de K.V.P. op hem prof. Romme te rugvalt en dat hij die politiek niet anders zou wensen te hebben gevoerd. De spreker spoorde het congres aan, liefde te tonen voor het alge meen welzijn, de liefde te stellen bo ven het recht. Dat is: meer geven dan het strict noodzakelijke. Aan het einde van dit congres zei de voorzitter Andriessen. niet te aar zelen, prof. Romme een leider van formaat te noemen. Zijn zwoegen voor de partij wordt door de over grote meerderheid hogelijk gewaar deerd. Men hoopt hem nog lange ja ren als leider te kunnen behouden. Na een algemeen dankwoord volg de sluiting met het Wilhelmus. Buitenlanders over ons land De buitenlandse gasten, die in de vrije uren van het congres een be zoek aan de K.R.O. in Hilversum heb ben gebracht, lieten in de slotzitting vriendelijke en versterkende woorden over ons land horen. Zij werden met belangstelling aangehoord en zij had den een meer dan gebruikelijk ap plaus in ontvangst te nemen. Vooral gold dit de Oostenrijkse minister van onderwijs Hurdes, die zelfs een ovatie kreeg. De heer Hurdes kon met trots er op wijzen, dat in het Oostenrijkse parlement slechts 5 van de 165 afge vaardigden communisten zijn. Met zulk een formatie hoopt men een systeem van vrijheid èa van ordening te bereiken. Een nieuw Europa, zei hij, moet een christelijk Europa zijn. De Franse oud-minister Gay bracht hulde aan Nederland voor zijn verzet en later voor zij opbouw, onder aan voering van de dynastie. In de zelfde geest getuigde het Ita liaanse Kamerlid Benvenuto. Verder wees hij er op, dat de geestesstrijd reeds zou zijn verloren, indien de christelijke partijen in West-Europa zich hadden teruggetrokken. België had een jong parlementa riër afgevaardigd, de Vlaamse heer Van Eslander, die zich op dit congres zeide te voelen als een verloofde, die komt kennis maken met de familie van zijn aanstaande, om er te komen spreken over de bruidschat (hij zin speelde op Benelux). Maar Benelux zal er volledig komen, zei hij. De lage landen aan de zee, zo vervolgde de heer Van Eslander, moeten als steeds in de geschiedenis een voorbeeld zijn voor gans Europa door te strijden te-: gen hen, die het respect voor de mens aantasten. Tenslotte sprak de heer Dorting- haus, secretaris-generaal van de Christ, sociale unie in West-Duitsland. Hij bekende, dat in zijn land de Tien Geboden met voeten waren getreden. Daarom zijn thans alle krachten des Geloofs nodig voor geestelijk herstel. Hij zeide te mogen hopen op een goe de nabuurschap met Nederland. Het was verbluffend, hoe snel de heer Serrarens de vertalingen onmid dellijk en grotendeels uit het hoofd aan de vergadering doorgaf. De secties In de sectie-vergaderingen werd Zaterdagmiddag gesproken door mej. Agnes Nolte over „De Vrouw in de Maatschappij", door prof. dr. Aug. Albregts over „de onderneming in deze tijd", door mr. dr. R. Geuljans over „de plaats van de burger in zijn verhouding tot de gemeente', door dr. A. W. M. Pompen over „overheid en gezondheidszorg" en door dr. G. Veldkamp over ..so ciale zekerheid en personlijk- heid". De inleiders hebben over de door hun te behandelen onder werpen ieder een brochure ge schreven, waarin zij ten behoeve van de congresgangers en de overige Partijleden hun inzichten uiteenzetten. Mejuffrouw Nolte besprak de plaats van de vrouw in de gemeen schap en de Katholieke opvattingen hierover. Bij haar hierop volgende beschop- wing over de taak van de vrouw in het gezin noemt zij, als middelen, die kunnen leiden tot een betere voor bereiding van de meisjes op hun la tere gezinstaak, een uitbreiding van de leerplicht tot zestien jaar, steun aan de Mater Amabilis-scholen en andere vormen van opvoeding van het arbeidende meisje, en het rich ten van het onderwijs bij het V.G. L.O. en in het 7e en 8e leerjaar op een alzijdige ontwikkeling der meis jes. Wat betreft de arbeid van de ge huwde vrouw is zij van oordeel, dat de staat de eigen verantwoordelijk heid der vrouw op dit gebied moet eerbiedigen en alleen mag ingrijpen, wanneer ernstige misstanden hiertoe aanleiding bieden. Wat betreft de positie van de werkende vrouw stelt de schrijfster, dat deze recht heeft op vrije be roepskeuze. In normale omstandig heden heeft de staat geen taak op het terrein van de arbeidsverdeling. Prof. Albregts komt in zijn bro chure tot de conclusie, dat bij een doelmatige verzorging der welvaart de taak der onderneming onvervang baar is en daarom als regel niet door de overheid kan worden overgeno men. In de huidige omstandigheden zijn de investeringen relatief te laag en is de consumptie relatief te hoog, zodat de resultaten van een verbe terde arbeidsproductiviteit allereerst ten goede moeten komen aan de in vesteringen. De fiscale politiek zal er op gericht moeten zijn, om zowel de mogelijkheid tot interne financie ring te vergroten als de individuele besparingen op te voeren. De Overheid kan de activiteit der particuliere ondernemingen stimule ren door tijdelijk bijzondere risico's te helpen dragen, door steun te bie den aan het researchwerk, door de vakscholing te bevorderen, door voor lichting en door die functie te ver richten, waarin anders in het ge heel niet of niet op een uit oogpunt van algemeen belang bevredigende wijze wordt voorzien. Het economisch sociaal beleid moet, nationaal en in ternationaal er op gericht zijn om de functionering van de, op de onderne ming gebaseerde markthuishouding te bevorderen binnen een kader, dat haar dienstbaar maakt aan het alge meen welzijn. De publiekrechtelijke j bedrijfsorganisatie kan hiertoe het I doeltreffende stelsel bieden. Over „de plaats van de burger in zijn verhouding tot de gemeente" sprak mr. dr. R. Geuljans. Het subsidiariteitsbeginsel dient zo te worden uitgelegd, dat de over heid een taak heeft, overal waar de concrete omstandigheden eigen acti viteit van individuen of vrije instel lingen te beperkt of practisch onmo gelijk maken; het handelend optre den van de overheid dient dan ech ter vooral gericht te zijn op het op voeren van de zelfwerkzaamheid dier personen en instellingen door de vervulling van hun taak te verge makkelijken en hun onderlinge bij stand te coördineren en te ondersteu nen. Hiervan uitgaande bespreekt mr. Geuljans vervolgens een aantal prac- tische problemen der gemeente-poli tiek. Op het gebied van de gezondheids zorg en de maatschappelijke zorg voor armen en behoeftigen dient de uitvoerende taak zoveel mogelijk door vrije maatschappelijke organisaties te worden verricht. Ten slotte is de schrijver van oor deel, dat bij het streven, om van de gameenten weer stijlvol geordende woon- en werkgemeenschappen te maken, de wijkgedachte en de instel ling van wijkrijden bijzondere aan dacht verdient. Dr. Pompen stelt in zijn brochure „Volksgezondheid en overheid", dat de gezondhendszorg primair een plicht is van het individu t.o.v. zich zelf en t.o.v. zijn gezin, maar dat ook de gemeenschap hier een taak heeft, omdat het' tekortschieten van de individuen schadelijk kan zijn voor het algemeen welzijn. Boven dien vereist de hedendaagse stand van de medische wetenschap een zo danig modern en gespecialiseerd stelesl van voozieningen. dat dit de krachten en de mogelijkheden van de afzonderlijke individuen en ge zinnen te boven gaat. Het geneeskundig schooltoezicht krijge een wettelijke regeling, welke aan de erkende organisaties voor gezondheidszorg, onder nader te be palen voorwaarden, dezelfde rechten verleent, welke thans' op grond van het practisch nog vigerende schoolartsenbesluit aan de gemeen telijke overheid zijn voorbehouden. De voorgenomen ziekenfondswet scheppe binnen de perken van de financiële mogelijklieid een zodanige geneeskundige voorziening voor de gehele bevolkingsgroep beneden de inkomstengrens der ziektewet, als uit oogpunt van volksgezondheid mo gelijk en verantwoord is. Na de inleiding van dr. A. Pom pen over „Volksgezondheid en over heid", heeft o.m. d° heer S. Menken, wethouder te Leiaen, actuele onder werpen ter sprake gebracht. Hij wees op het geneeskundig schooltoezicht, dat steeds verder zwenkt naar de psychologische kant. Hij vroeg, of het werk van de medisch-opvoed- kundige bureaux en van de bureaux voor beroepskeuze niet moet women gekoppeld aan het werk van de kruisverenigingen. Tenslotte heeft hij er op gewezen, dat in een stad als Leiden het gemeentelijk subsidie voor hygiënische werk is gestegen van 50 tot 30P duizend gulden. De inleider sloot zich goeddeels bij de heer Menken aan. In een uitvoerig betoog bespreekt dr. G Veldkamp „De sociale zeker heid en de persoonlijke verantwoor delijkheid". Sociale zekerheid is niet hetzelfde als sociale verzekeringen. Ook het recht op arbeid, medezeggenschap in de onderneming, een redelijk ont slagrecht en bezitsspreiding behoren essentieel tot de sociale zekerheid. Om te voorkomen, dat sociale ze- Ouders, Waarschuwt toch uw kinderen* dat ze 't verkeer niet mogen hinderen. kerheid ontaai ct in colectieve zeker heid is ter bescherming der per soonlijke verantwoordelijkheid nood zakelijk, dat met kracht gestreeft worde naar bezitsvorming en, door het 'statuut van medezggenschap, naar een meer bewust persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel. De persoonlijke prestaties moe ten de grondslag vormen der so ciale verzekering, waarbij een aan vullende overheidsprestatie aanvaard kan worden. Een te sterke inkomensnivellering moet uit algemeen economisch oog punt in dit verband ongewenst wor den genoemd. DE BIJEENKOMST VAN ZATERDAGAVOND Op het jaarcongres van de K.V.P. heerste Zaterdagavond een genoeg lijke stemming. De deelnemers wer den btTnalve op muziek van het or kest van Klaas van Beek en zang van José Candel en Bert Robben, vergast op de politieke poppenkast van Lucie van Ees. Het artistieke peil van dit KRO-amusement kon ons echter niet bijzonder bekoren. Midden in deze feeststemming sprak prof. dr. Gielen (zoals hij zei „in een klein eiland van ernst") ovt de grondgedachte van dit congrc de verhouding tussen mens en maat schappij. De mens van honderd jaa- geleden was dezelfde als die van nu zo zei spreker. Alleen hij maaktt een grote fout: hy overschatte dc wet en onderschatte de mens. In dc politiek gaat het vooral ook om de mens. Democratie is een synthese lussen persoon en gemeenschap en daarom hechtte spreker grote waar de aan de krachtige opvoeding van de mens tot persoonlijke verantwoor delijkheid en gemeenschapszin. Hier bij moet men waken tegen het leg gen van te grote nadruk op een van beide zijden. Vooral moet gewaakt worden tegen sleur. Dr. Gielen waarschuwde ook tegen de gevaren, die schuilen in ambtenarij. Dit ge vaar achtte hij niet denkbeeldig en hij meende dat ook Nederland be denkelijk de weg van een ambte narenstaal op gaat Tenslotte lever de de spreker nog critiek op de nei ging om de democratie te ver te drijven. Dit teveel aan democratie hield in de dertiger jaren de hand boven het hoofd van het fascisme en liep uit op een wereldoorlog. Deze fout, zo zeide hij, mag men geen tweede keer maken. Het oudste katholieke kerkgebouw van Amsterdam, het Begijnhof kerkje, dat tekenen van verval begon te ver tonen, wordt thans grondig gerestau reerd, waarbij zoveel mogelijk ge tracht wordt het uiterlijk en de sfeer, welke het in de zeventiende eeuw be zat, te herstellen. Dit werk, dat onder leiding van. architect K. P. Tholens door de firma Hillen en Roosen wordt uitgevoerd, die hier haar be kwaamste vaklieden ter beschikking stelde, is thans zo ver gevorderd dat men hoopt tegen Kerstmis de restau ratie voltooid te hebben. Adviseur is bij de uitvoering der plannen de ar chitect Jan de Meyer. Aanleiding tot dit herstel en tevens restauratiewerk was o.m. het verzak ken van de oude balkenvloer van het kerkje, welke dan ook geheel ver wijderd is en vervangen door een be- tonvloer, bedekt met kurklinoleum. Te zijner tijd zullen de looppaden eventueel met tegels worden gelegd. Van de wanden is de oude specielaag afgebikt en het geheel opnieuw in ruige schuurspecie uitgeraapt, zoais de vakterm luidt. Het effect is nage noeg hetzelfde «Is het oorspronkelijk moet zijn geweest. Het vlakke, bepleisterde en geschil derde plafond, dat in later, tijden werd aangebracht, verdwijnt even eens, zodat de oorspronkelijke bal- kenzolder geheel vrij komt. De bal ken zelf krijgen de oude groene kleur tegen een fond, dat in matte ivoortint wordt gehouden. Ook de vier zuilen, die het plafond schragen, krijgen de zelfde ivoorkleur en worden hersteld op hun oorspronkelijke hardstenen basement. Het grote schilderij van Derkinderen, de bekende voorstelling van de mirakelprocessie, dat aan de rechterwand hangt, is afgenomen en door de restaurateur A Hemélman, die ook de altaarschilderingen onder handen heeft, volledig hersteld. Nu het plafond verhoogd is en de lambri- zeringen verwijderd zijn, hangt het werk van Derkinderen vrijer en komt het met zijn vage kleuren verrassend tot zijn recht in de geheel gewijzig de atmosfeer van het kerkje. Verrassend is ook het herstel van de drie altaren in hun oorspronke lijke staat. Het snijwerk van linde hout en grenenhouten altaartomben en op de lijsten is zorgvuldig schoon gemaakt. Het bleek in de loop der tijden niet minder dan veertien maal overgeschilderd in alle denkbare kleuren. Toen al die lagen waren ver wijderd, kwam dit snijwerk, dat nau welijks nog zichtbaar was, in heel zijn rijkdom vrij. De altaren krijgen nu een grondtoon van ivoor, met goud aangezet. De oude houten beelden, terzijde van het altaar, bleken aan getast door de houtworm; ook zij worden thans hersteld. Bijzonder fraai komt nu het rech- teraltaarstuk uit. Dit is een werk van van Gelder, een der begaafste leerlin gen van Rembrandt. Een eigenlijk nog niet bevredigen de oplossing vond de verlichting. Met de aangebrachte zakelijke bollampen verklaart men eerlijk een harmoni sche oplossing niet te hebben gevon den. De dagelijkse leiding bij het restau ratiewerk, dat tijdelijk de devote rust in het altoos geopende en op alle uren van de dag bezochte kerkgebouw ver stoort, staat onder leiding van de uit voerder, de heer P. J. M. Nass. Het Begijnhof kerk je staat op de monumentenlijst. Het is daarom dat de deken van de hoofdstad, mgr. G. v. d. Burg, die tevens hier pastoor is, terstond na de ontdekking van het ernstige verval, zich heeft verstaan met de commissie voor monumenten zorg. Mgr. v. d. Burg is zeer erkentelijk voor het begrip dat deze commissie heeft getoond en de volledige mede werking die zij heeft verleend. Dank zij haar technische fcfilp, dank zij de financiële steun van rijk en gemeente, doch vooral dank zij de offervaardigheid van de genootschap pen voor de Stille Omgang alom in den lande, die reeds 2 jaar geleden begonnen hun bijdragen te storten in een toen gesticht restauratiefonds, is het niet bij een herstel gebleven maar wordt deze unieke kapel volko men gerestaureerd, geheel in uiter lijk en sfeer van het oorspronkelijk, in 1680 gereedgekomen bedehuis. Een Rembrandt ontdekt Het ziet er naar uit, dat te Kam pen een werk van Rembrandt is ont dekt. Deze grote schilderij („oude man met stok") heeft de tegenwoor dige eigenaar neze week voor 150 gekocht. Het doek zat onder een dikke laag vuil, maar, toen een restaurateur het oppervlakkig reinigde,'werd al spoe dig de signatuur Rembrandt zicht baar. Bij nader, zij het oppervlakkig, on derzoek is reeds gebleken, dat bij ver wijdering van deze signatuur ook de onderliggende verflaag mede ver dwijnt, hetgeen erop zou kunnen wij zen, dat men hier werkelijk met een authentieke Rembrandt te doen heeft. Het raam en het linnen dateren in elk geval uit de zeventiende eeuw. CHAUFFEUR REED IIET WATER IN EN KWAM OM HET LEVEN. De heer G. Westex-huis uit Min- nertsga is Zaterdagavond omstreeks negen uur met zijn auto in de Zui derhaven te Harlingen gereden. Hij slaagde er niet in, zich te redden en kwam om het leven. De mede-inzittende, de aardappel handelaar Lont uit Berlicum, wist het portier van de wagen te openen en de wal te bereiken. Vermoedelijk is de chauffeur door het slechte weer het uitzicht kwijt geraakt. Zondagavond om omstreeks zes uur werd de chauffeur van een auto bus, die de dienst Wijk bij Duur stede en Utrecht onderhield, door de bus van een collega, die uit tegen overgestelde richting kwam, over reden en vrijwel onmiddellijk ge dood. De chauffeur, die een vrouw en drie kinderen achterlaat, zag de bus uit Utrecht, die door zijn zwager werd bestuurd, naderen. Hij stopte en stapte uit, omdat hij de andere chauffeur een boodschap had over te brengen. Hij liep achter zijn eigen wagen om en werd, toen hij de an dere bus wilde aanhouden, overre den. Ten gevolge van de zware slag regen had zijn zwager hem niet ge zien. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 42) Hoe kwam Mark toch opeens zo royaal? Zeker een boek van hem aan genomen. Ze glimlachte toegefelijk: de schat, wie weet hoelang we er van moeten rondkomen! „Klaar, vrouwtje?" ..Ja, kom maar binnen." Zijn ogen straalden van voldoening bij het zien van Gaby in het nieuwe japonnetje, dat hy zelf had uitge zocht. „Zit het niet keurig? En dat witte jumpertje past ook precies" Ze hinkte naar hem toe en sloeg de armen om zijn hals „O jongen, ik ben er zo blij mee. Je verwent me veel te veel." Hij kuste haar. „Dat kan niet. Nu gaan we koffie drinken, want we mogen het geduld van Marjanneke niet langer op de proef stellen en over een uur komt de auto." „De auto? Toe Mark, zeg nu eens waar we heen gaan?" „Nog een paar uur geduld, dan mag je zelf raden." Aan de arm van Mark strompelde ze voetje voor voetje naar de voor kamer. De deur stond op een kier. Stil gaf ze Mark een wenk en beiden keken met heimelijke pret naar Mar janneke, die in grote aandacht, al les wat op tafel stond bekeek. Voor zichtig streek ze met haar vingertje lang een blozende perzik, maar trok het haastig weg, toen Mark kuchte. Een schuldbewust kleurtje op de wangen kwam te voorschijn en stak Gaby een wit wollen konijn toe. „Van pappa had." „In de plaats van het levende, dat met alle geweld mee moest," legde hij uit. „Nu zorgt Loek van Elten er voor tot we in de „Heidehut" te rug zijn." Gaby liefkoosde het kind Een warm gevoel van dankbaarheid jegens God doorstroomde haar. Geen wonder, dat het raam boven opengeschoven werd, toen de auto voor het huis stil stond en Mark jassen en koffers in de auto laadde. „Zo, nu jij er vast in Marjanneke. Ja zitten blijven, ik ga moeder halen. De buurvrouw van links gluurde nieuwsgierig door de gordijntjes en buurvrouw van rechts, bleef na het praatje met de kruidenier nog even aan de deur talmen. Voor deze verontwaardigde en verbaasde blikken droeg Mark triom fantelijk zijn vrouw in de auto. „Hij ontvoerd haar," fluisterde juffrouw Sluis hijgend van opwin ding eri stootte d'r moeder aan. De oude juffrouw schudde het hoofd. „Wat een mensen, hè?" Er scheen geen eind te komen aan de tocht Gaby tegen Mark's schou der geleund, zijn arm om haar heen, had vermoeid de ogen gesloten. Mark keek naar haar met bezorgde blik. Nu de kleur van opwindine cezakt was werd hij zich pas duidelijk be wust hoe slecht ze er uit zag. God dank dat hij voorlopig in staat zou zijn, haar alles te geven, wat ze no dig had. „Pappie, kijk daar!" Marjanneke op haar knietjes gezeten d'r neusje plat tegen het raam gedrukt, wees op de duinen. „Gaby sloeg de ogen op. „Mark is het heus, gaan we naar zee?" „Geraden, vrouwtje we zijn er bijna, nu zul je eens zien hoe gauw je weer de oude bent." Door de open deuren woei de zee wind naar binnen. Gaby trok de wollen sjaal wat dichter om zich heen. Hoe verrukkelijk hier te lig gen, omringt door Mark's zorgen, overtuigd van zijn liefde. Geboeid keek ze naar het wisselend schouw spel van de ondergaande zon. Straks, als Mark terugkwam, moest hij haar toch eens vertellen waarin hij de oplossing gevonden had en dan zou ze hem vragen te spelenOp eens schrok ze, waar was- zijn viool? Hoe kon hij die vergeten hebben? „Mark!" riep ze. „Stt, vrouwtje, ons kleintje is juist in slaap," zacht sloot hij de deur. „Wat is er, je kijkt zo verschrikt?" „Heb je de viool vergeten?" „Neen, Gaby." „O, gelukkig." Ze haalde verlicht adem, Hij schoof een stoel naast de di van. „Zo nu kom ik bij je zitten. Prachtig, die kleuren hè." Vertel me alles," zei ze zacht „wat vond jij als oplossing?" „Voortaan zal ik werken, zo God belieft. Mijn eerste poging is boven verwachting geslaagd. Volgende maand verschijnt een nieuw boek van me. Het eerste exemplaar heb ik al ontvangen. „Laat eens zien? Hoe heet het?" Uit een kleine koffer haalde hij een boek en gaf het haar. „Dit is voor jou. Het is het beste wat ik nog geschreven heb." Zijn stem had een eerlijke zelfbewuste klank. Bovendien krijg ik de eerste helft van het honorarium, direct bij het verschijnen uitbetaald." Vol belangstelling bekeek ze het boek. Het zag er keurig uit. de lin nen band droeg met rode letters de litel „Overgave" en op de eerste bladzijde stond: „Aan mijn vrouw". Ze greep zijn hand en drukte er een kus op. „Daarom ben je dus zo lanff weg gebleven?" „Anders had ik het géén veertien dagen volgehouden." Ze zwegen. Eén ding bleef haar een raadsel. Hoe kwam hij aan het geld om dit alles te bekostigen, waarvan kon hij zo royaal doen en plotseling rees een vermoeden bij haar op, dat haar bij na de adem benam. „Mark, zeg me eens eerlijk. Waar is je viool?" Vol spanning zag ze hem aan. Hij legde zijn hand kalmerend op haar schouder en doorstond rustig haar blik. „In Utrecht, vrouwtje." „En zo even zei je nog, dat je hem niet vergeten had." - „Dat is volkomen waar, ik liet hem opzettelijk achter." Er kwam geen antwoord. Een traan viel op zijn hand en nog een. „Liefste," hij hief zacht haar hoofd op en kuste de tranen weg: „Jij bent mij meer dan alle schatten waard." EINDE WIELRIJDERS, WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slechts dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind?

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2