IH] ÉT UIT DE RIJNSTREEK Motor rijdt tegen auto Aetherklanken UIT DE OMGEVING Bommenwerpers of vlieg dekschepen tegen Rusland? keerpunt ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Motorrijder zwaar gewond De aannemer J. Tolk reed van morgen op zijn motor, op het kruis punt Prins HendrikstraatStations straat tegen een vrachtauto op van de firma W. v. d. M. uit Koudekerk, bestuurd door J. v. d. H. uit Kou dekerk. De heer Tolk, werd ernstig gewond. De vrachtauto kwam de Stations straat uitrijden en reed iets te ver door, daar de Prins Hendrikstraat voorrangsweg is; hij had behoren te stoppen alvorens de P.-H.straat in te rijden De motorrijder geraakte in twijfel, stopte en gaf daarna weer gas, om vóór de auto om te passeren. De tas van de motor haakte daarbij in de bumper van de vrachtauto, waardoor de motor tegen de grond werd gesmakt en de motorrijder met het hoofd op het trottoir sloeg. Hij bleef bewusteloos met een diepe hoofdwond liggen. Nadat hij was binnengedragen in de wasserij „De Ster" en medische hulp was ver leend, is de heer Tolk overgebracht naar het Diaconessenhuis te Leiden. Afscheid burgemeester. Tegen Maandag 21 Nov. a.s., des middags 3 uur, is een buitengewone vergade ring van de raad belegd, waarin mr. F. M. A. Schokking, officieel af scheid hoopte te nemen. Voor zover de publieke tribune daarvoor ruimte biedt is deze raadsvergadering voor belangstellenden toegankelijk. Na de raadsvergadering zullen de Al- phense burgerij en overige belang stellenden in de trouwzaal, van 5_6.30 uur, gelegenheid hebben per soonlijk van mevrouw en burge meester Schokking afscheid te ne men. H. K. W. In de vacature J. J. Vester werd gekozen verklaard de heer A. W. Groenendijk. Wegens het bedanken van de heer Chr. W Nieu w—huizen als voorz., wegens druk ke werkzaamheden, werd hierna de heer Groenendijk met alg. st. tot voorzitter gekozen. De heer Groe nendijk dankte de scheidende voor zitter voor het vele vruchtbare werk, dat onder zijn leiding in moeilijke perioden is verricht. Dat die leiding goed is geweest, fundeerde spr. op het aantal leden, dat weliswaar niet groot is, doch vrijwel geconsolideerd is. Namens het bondsbestuur bracht de heer J. A. de Ries uit Rotterdam dank aan de heer Nieuwenhuizen, die het klaargespeeld heeft om ge durende lange tijd zelfs een dubbele functie voor de afdeling te vervul len, n.l. die van voorzitter en pen ningmeester. Hierna vertelde spr. een en ander over de werkzaamhe den van de vakbeweging in het ver leden en in het heden. Hierbij trok spr. vergelijkingen die verhelderend werkten. Na een opsomming van de bereikte resultaten vertelde spr wat er „onder handen'' is en voor de naaste toekomst nog op het program ma staat. Naar aanleiding van een desbetreffende informatie somde de heer De Ries, naast de verplichtingen der leden, ook een serie rechten (voordelen die de bond hen biedt) op, die werkelijk niet gering zijn. De voorz. installeerde vervolgens kapelaan C. F. Vermeulen als nieu we g. a., die tot slot een korte toe spraak hield. Geboren: Arie z. v. H. Eikelen- boom en T. v. Rijn, Cornells z. v. C. v. d. Laan en M. Breedijk, Maria d. v. J. de Graaf en T. Kleibeuker, Si mon Hendrik z. v. J. Tuis en E. Vis ser, Cornelia Jacoba Hendrika d. v. J. Rooda en Th. Rijks, Johanna Cor nelia, d. v. J. D. v. d. Werf en J. S. v. Zwieten, Aria Johanna d. v. A. Verdoes en A. J. v. Leeuwen, Jan z. v. D. Ykema en A. Angenent. Spen cer Michael Arthur z. v. P. v. Eek en M. Richardson. Ondertrouwd: Jan v. d. Bosch 26 jr en Jacoba Schellingerhout 22 jr, Adrianus J. Hijman 22 jr en Wilhel- mina J. Verbaast 22 jr, Pieter J. v. Egmond 26 jr en Nelly Koetsier, 22 jaar. Getrouwd: Klaas Graveland 28 jr en Klazina H. Verseput 24 jr, Frans van Eijk 25 jr en Elisabeth van Of- wegen 20 jr, Cornelis v. Leeuwen 28 jr en Cornelia Hoogeve^n 24 jr Eli za A. v. d. Weel 35 jr en Jacoba Koorn 34 jr. Overleden: Gijsberta M. P. van Rooijen 75 jr echtg. A. J. Th. Duijns; Martinus Baltes 31 jr. Elizabeth v. d. Hoorn 58 jr echt. v. J. v. Deuren, WiUempje v. d. Aa 81 jr wed. v. G. M. Herngreen. ALKEMADE Geboren: Eduardus Franciscus z. v. J. de Nijs en E. M. Boussen, Engelbertus Jacobus Clemens z. v. J. Th. Elstgeest en M. A. Bakker, Pieter z. v. C. Vis en B. v. Muijden, Nicolaas Adrianus Johannes z. v. J. E. Termeulen en C. C. Dobbe, Adria nus Petrus z. v. J. M. v. d. Veer en M. P. Wesselman, Adriana Clazina d. ZONDAG HILVERSUM I (301 m) 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.99 VARA 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO 8.00 Nieuws, 8.30 Voor het platte land, 9.15 Verzoekprogramma, 10.00 Trio, 10.50 Populaire muziek, 11.15 Cabaret, 12.00 Volksliederen, 12.30 Voor de jeugd, 12.40 Pianoconcert, 13.00 Nieuws, 13.20 Musette-orkest 13.50 „Even afrekenen, heren", 14.30 Radio Philh. Orkest, 16.00 Dansmu ziek, 16.30 Sportrevue, 17.00 Orgel ensemble,17.30 „De avonturen van ome Keesje", 18.05 Sport, 18.15 Nieuws en sportuitslagen, 18.30 Strijd krachten, 20.00 Nieuws, 20.05 Orkest concert, 20.30 Hersengymnastiek, 20.55 Metropole orkest, 21.20 „Paul Vlaanderen", hoorsepl, 21.55 „Uit 't vergeetboek". 22.20 Cabaret, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m) 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO 8.00 Nieuws en Weerberichten, 8.25 Hoogmis, 9.30 Nieuws en water standen, 9.45 Gewijde muziek, 12.40 Amusementsmuziek ,12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws, mededelingen en kath. nieuws, 13.20 Kamermuziek- ensemble (in de paiize: „uit het boek der boeken') 14.30 „Sterk in de storm", causerie, 14.40 Collegium Mu- sicum Amstelodamense, 15.25 Kader feestviering der K.V.P. 16.15 Repor tage, 16-30 Vespers, 18.15 Zangdienst 19.00 Kamerkoor, 19.30 Nieuws, 19.45 hypotheken en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw- enMakelaarsbedriif v.dl. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Actualiteiten, 20.05 De gewone man 20.12 Gevarieerd programma, 22.30 Reportage, 22 45 Avondgebed en li turgische kalender. 23.00 Nieuws, 23.15 Septet en solist. MAANDAG HILVERSUM I (301 m). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws- en weerberichten, 10.00 „Voor de oude dag", causerie, 10.30 voor de vrouw. 10.45 voor de zieken, 11.20 niano- voordracht, 12.00 accordeonmuziek, 12.30 mededelingen, 12.33 voor het platteland, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 Promenade orkest, 14.00 orkest, klein koor en solisten, 14.30 populair wetënschappelijke causerie, 14.55 „Sheppey", hoorspel. 16.10 „Les indes galantes", ballet opera, 17.00 voor de jeugd, 17.45 regeringsuitzending, 18.00 nieuws, 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 klankbeeld over de mijnstreek, 19.30 A cappella-koor, 19.45 regeringsuit zending, 20.00 nieuws, 20.05 actuali teiten, 20.15 sextet, 20.45 cabaret, 21.50 ,.De resultaten van de Ronde Tafel Conferentie", lezing, 22.05 Radio Philharmonisch Orkest en so liste, 23.00 nieuws, 23.15 orgelspel. HILVERSUM n (416 m-. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.45 een woord voor de dag, 8.00 nieuws- en weerberich ten, 8.10 sportuitslagen, 9.15 voor de zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 fa miliecompetitie, 11.20 voordracht, 11.40 hobo en piano, 12.30 mede delingen,) 12.33 orgelconcert, 13.00 nieuws, 13.15 Metropole orkest, 14.00 schoolradio, 15.30 strijkkwintet en solist, 17.00 voor de kinderen, 17.15 orgelspel, 17.45 schoolzangwedstrijd, 18.20 sport, 18.30 volksmelodieën. 19.00 nieuws, 19.15 Engelse les, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.15 strijkorkest, 20.50 strijkorkest, 21.00 „Op de tweesprong een melodie", hoorspel, 21.40 Marinierskapel, 22.25 koor, Bach-orkest en solisten, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.1524.00 orkestmuziek. r. J. P. Klein en G. B. Wesselman. Getrouwd: N. B. M. Turk en C. W. Hoogenboom. Overleden: A. Heetman wed. van C. van Klink 78 jr: Th. Meijer 78 jr. BOSKOOP Geboren: Jacomina Cornelia, d. van A. Mohr en K. v. d. Pol; Adria nus Cornelis Jozef, zn. van J. W. v. d. Maat en J. M. C. Buitendijk. Ben jamin. zn. van J. Kramer en S. Lan- geveld; Johanna Elisabeth Maria, d. van J. v. d. Vliet en G. J. E. v. d. Meulen; Gerrit, zn van G. Verweij en B. Timmer; Jacoba Margaretha Maria, d. van J. P. Vermeulen en C. W. M. /an Lint; Adrianus Theodorus Henri, zn. van Th H. van der Maat en J. P. M. van Lint. Cornelia Diener, echtgenote van J. Koster, 53 j. Getrouwd- J. Hofland 28 j. en J. M. Jongejan 25 j.; H. B. van Klave ren, 29 j. en J. M. C. Spruijt, 44 j. T. Geerling, 27 j. en G. Verkade 23 j. HAZERSWOUDE Auto in sloot gekanteld. Don derdag reed een vrachtauto, geladen met brandhout en afkomstig van de firma Vreeswijk te Venendaal, op de Gemeeneweg alhier. Daar men gedrieën voor in de cabine zat, had de chauffeur niet voldoende ruimte om zijn auto te besturen. Het gevolg was, dat de auto in de zachte berm van de weg reed, verzakte en om kantelde, en zodoende in de langs dk. weg gelegen sloot terecht kwam. Door een kraanwagen is de auto weer op de wal gebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, doch de auto liep aanzienlijke scha de op. De straatverlichting. Er wordt op gewerkt, dat deze maand nog de gehele gemeente van electrische straatverlichting zal voorzien zijn. KATWITK Aanbesteding Aanbesteed wërd vanwege de gemeente het plaatsen van 126 stuks wasbakken met toe behoren in de montage woningen aan de Wassenaarse weg alhier. Drie firma's hadden ingeschreven: A. met marmer B met melkplas: P. Burger hout Af 7800, B f 7442: C. J. de Jong Zn Kerkstraat A f 9249, B f 7949. fa. Wed. H. J. Grimbergen Rijns burg A f 9450, B f 9198. Erepenning Aan de marinier van het vliegveld P, J. Boot is de bronzen ere-penning van „menslie vend hulpbetoon" uitgereikt, wegens het redden van een kind uit de Rijn in Apri] '48. Postduivenclub „De Rijnmonders". De voorz., de heer A. van Eg- mond, wenste de heer J. Aanhane geluk m'et het eerste generaal kam pioenschap, door deze behaald. Ge durende het seizoen 1950 zal in „De Roskam" worden ingekorfd. De heer Degens zal de contributie innen. LEIDSCHENDAM EEN AUTOMOBIELENFABRIEK Aan de Veursche Straatweg wor den al sinds geruime tijd in een grote fabrieksloods en massa Dodge-vracht- chassis geassembleerd. Thans heeft de heer P. W. Louwman, de nodige gronden aangekocht om in staat te zijn de fabriek op grote schaal te kunnen uitbreiden. De bedoeling is zo spoedig mogelijk een fabriek te doen bouwen met een oppervlakte van ongeveer 22000 vierk. meter. Hier zullen dan verscheidene onder delen voor de Dodge en De Soto automobielen aan de lopende band gebouwd worden. De andere onder delen voor deze fabricage welke uit Amerika moeten aangevoerd worden kunnen uit de zeehaven per schip naar Leidschendam vervoerd worden De vermoedelijke capaciteit van de fabriek zal 100 wagens per week zijn. Daar de plannen reeds in een ver gevorderd stadium verkeren en met de bouw van de fabriek haast wordt gemaakt wordt vermoed, dat in het voorjaar 1950 de fabriek in werking gesteld kan worden. Bij het verwerken van onderdelen zal ook de Nederlandse industrie zo als voor banden en batterijen, wor den ingeschakeld. LISSE Zuster Bosman t. Woensdagmid dag kwam het ontstellende bericht, dat zuster M. Bosman te Haarlem is overleden. Zij is een reeks van ja ren wijkzuster van „het Groene Kruis" geweest. Bond voor het gezin. De voorz de heer Strik, deelde mede, dat kap. C. v. Steen niet meer terugkeert als geest. adv. dezer vereniging wegens zijn gezondheidstoestand. Hij zal waarschijnlijk niet meer in de paro chie terugkomen. Daarom heeft de bisschop kap. van Wel tot g. adv. be noemd. Op 2e Kerstdag zal het Kerst feest gevierd worden met de kinde ren, terwijl op 24 en 25 Januari het vastenavondfeest zol worden gevierd voor de leden. Kap. van Wel hield een toespraak over de taak van de Bond. Mej. Barnhoorn en de heer Gervais voerden enige muziekstukjes uit. Vervolgens behandelde dr. C. Zijer- veld, dir. van de G.D. te Leiden het onderwerp: „Onze taak voor de licha melijke en geestelijke gezondheid in het gezin", waarbij spr. o.a. wees op, de sociaal-medische vraagstukken. Geboren: Herman Adolf, z. van H. A. Duik en D. Booms; Maria, d. van W. F. de Kwaasteniet en G. H. van Setten; Gerarda Theodora Bou- dewina, d. van B. J. van der Tol en Th. G. M. Sohrama; Arie, z. van A. van Blitterswijk en A. E. de Kooker; Jacobus Cornelis Wilhelmus, z. van C. Goedemans en C. A. van Tjggelen; Dirk, z. van J. C. van Voorst en M. Reijerskerk; Theodorus Cornelis Ma ria, d. van C. H. Seijsener en E. A. van Deursen. Ondertrouwd: J. W Rutgrink 29 j. en M. M. H. Visser 23 j.; G. C. Weijers 27 j. te Hillegom en F. H. A. van der Berk 20 j. Getrouwd: B. Kamennan en A. Café; A. van Frankenhuijzen te Goes en G. J. Rietkerk. Overleden: Maria A. A. Buiterijs 85 j.; E. J. van der Weg 65 j., echtge note van J. Montagne; Lode wijk C. van der Wekken 7 dagen. NOORD WIJKERHOUT Personalia. De heer G. Geerlïngs slaagde voor het Kruideniers-vakdi ploma. VOORHOUT Schaakclub „Het Witte Paard". De voorz., de heer W. Floor, besprak uitvoerig hoe dit jaar de onderlinge competitie gespeeld zal worden. Met alg. st. werd besloten alle wedstrij den te spelen in 't Parochiehuis. De contributie werd bepaald op 10 cent gedurende het speelseizoen. A.s. Vrij dag zullen de eerste wedstrijden ge speeld worden. Aanvang 8 uur. Dege ne, die interesse hebben, om aan de competitie deel. te nemen, worden verzocht op de eerste avond aanwe zig te zijn. Stukken en borden mee brengen. Ook werd nog besloten om in de loop van dit seizoen enkele wedstrijden te spelen tegen een an dere vereniging. VOORSCHOTEN Middenstand. In de vergadering van de Kath. Middenstand herdacht de voorz., d& heer G. Schrama, het overleden lid, de heer J. A. Mens. Hij betreurde het, dat zovelen bij de uit vaart verstek hadden laten gaan. Door de heer L. J. van Aken en P. Niersman werden aangewezen als afgev. voor de Centr. Raad. Bespro ken werd de Rome-reis Het winter - programma, dat o.a. zal bestaan uit avonden met diverse sprekers, een feestavond en de viering van het Pa troonsfeest op 29 Jan. werd vastge steld. Landarbeidersbond „St. Deus De- dit". De heer A. Pannebakker, lid van het h.b., hield een betoog, waar in hij duidelijk maakte, dat het pen sioenfonds voor landarbeiders een dringende noodzaak is geworden. De moeilijkheden komen zowel van de zijde van de werkgever als van de werknemer, die zich beiden nog te veel afzijdig houden en hun mede werking weigeren aan het tot stand komen van dit toch zo belangrijke fonds. WARMOND Goederenveiling ten bate van de parochiekerk.De zo lang verbeide i goederen veiling heeft dan plaats ge- i had. Niemand had enig idee hoe een j en ander nu precies zou verlopen. Gevolg: velé kijklustigen togen naar „De Zon" om eens polshoogte te I gaan nemen. Mede dank zij de vro lijke vendumeesters, werden de in gebrachte goederen de catalogus wees 203 nummers aan, waarbij nog later een 20-tal nummers werden gevoegd op vlotte wijze van de hand gedaan. De prijzen? Bij de be zichtiging een uur voorafgaande aan de veiling, had menigeen in stilte geraamd, wat de baten zouden kun nen zijn. Niemand, ook het organi serend comité niet, had kunnen ver moeden, dat de totale opbrengst f 2360,75 zou bedragen. Voorwaar een mooi succes! Vrolijke uren hebben wij beleefd op deze avond en het was reeds laat toen als finishing touch de mooie film van Henk van Alsem „Hollands Glorie" werd gedraaid met als slot het nu reeds bekende „Warmondse filmpje". Een slot, dat door de tal rijke aanwezigen ten zeerste op prijs DE GROTE STRATEGIE (Door onze luchtvaartmedewerker). De Amerikaanse strategie is tegen Rusland gericht. Generaal Hoyt Van- denberg, de hoogste autoriteit van de luchtmacht heeft het onomwon den verklaard, er aan toevoegend, dat het geen zin heeft in vage ter men over „potentiële vijanden" te spreken, terwijl een ieder weet, dat alleen de Sowjetmacht dit op het ogenblik is. En deze wetenschap heeft de sensationele zittingen in Washington van de parlementaire commissie van onderzoek naar klachten van de marine uitermate belangwekkend gemaakt. Vrijwel iedere admiraal van naam was in de getuigenbank ver-schenen om te ver klaren dat het huidige beleid van de minister van Defensie ongerust heid in marinekringen had veroor zaakt en het moreel van de vloot ondermijnde. Daarnaast werd ern stig betwijfeld of de nieuwe strate gische koers van het Pentagon Buil ding (waar het hart van de militaire staven klopt) een juiste was. Deze twijfel werd door de admiraals in een reeks van beschuldigingen ge formuleerd: 1. Minister Johnson (van Defen sie) had het supervliegdekschip, de trots van de marine, van de begro ting geschrapt, zonder hiervoor de goedkeuring van de gecombineerde hoofden der staven gekregen te hebben en terwijl de kiel van het reuzenschip al gelegd was. 2. Minister Johson heeft daarna al zijn troeven gezet op de zware bom menwerper, de B 36, daarvoor orders voor meer dan een milliard dollar plaatsend. Deze B 36 is bestemd om atoombommen naar de vijand te brengen. Zij moet er dus op bere kend zijn om van Amerika uit naar Rusland te vliegen en zonder tus senlanding terug naar de U.S.A. of werd gesteld. In zijn slotwoord dank te pastoor Gussenhoven allen, in "t bijzonder de werkcommissie, de no taris en z'n staf en het bestuur van de „Hobaho," dat door het beschik baar stellen van z'n experts on het gebied van mijnen en afslaan de di verse artikelen zeer zeker op een „hoog peil" wisten te brengen. Deze veiling die in de plaats kwam van de bekende bollenveilin- gen was een experiment. De proef is volledig geslaagd. WASSENAAR Tentoonstelling van WeJfare-werk. Speelgoedbeesten, kleedjes, shawls, étui's, beursjes, kortom alle soorten van handenarbeid zullen op 15 en 16 November a.s. in het ge bouw „Herco", Eikenlaan 3 te Was senaar worden tentoongesteld. De makers zijn patiënten van de St. Ur- sula-kliniek en van de St. Jacobus- stichting te Wassenaar. De Welfare werksters van het Ned. Rode Kruis helpen hen daarbij en verschaffen de materialen. De tentoonstelling is Dinsdagmid dag geopend van 1.305/ 's-avonds van 79 en Woensdag van 95 en van 79 uur. Wij hopen, dat velen de gelegen heid zullen vinden om in ogenschouw te gaan nemen tot welke aardige en knappe prestaties neurologische pa- tienten en geesteszieken in staat zijn. En mocht U deze tentoonstel ling te Wassenaar bezoeken, dan keert U waarschijnlijk niet met lege handen terug, tot vreugde van U zelf en van hen. die door dit werk weer nader worden gebracht tot het normale l-even. Geboren: Maria Christine, d. van N. H. Zomer en A. M. Willidal; Bou- dewijn Rudolf Maria Apolonia Lode- wijk, z. van B. R. M. Hoyng en M. Schroder; Cornelis, z. van C. Nell en H. D. Sijtsma; Hendrik Gustaaf, z. van J. van der Does en E. M. van Voren; Petrus Johannes, z. van J. H, Oosterveer en M. Bosma. Ondertrouwd: J. van Buytene te Pijnacker en C. M. Vosse; J. van Silfhout te Ede en T. J. G. Levert; L. van Gemert te Middelburg en F. Hun- telerslag; L. L. van der Boog en W. Radstaak. Getrouwd: C. Rhijnburger en B. M. L. Moens; J. P. F. Proost en C. E. Kouwenuhoven; H. J. Juffermans en M. J. J. Beijersbergen; T. J. Fles en J. M. A Siegers. Overleden: Johanna Th. M. Lem- ckert, 2 j.; C. P. M. Hazebroek 53 j., weduwnaar Van C. W. Eckhardt. naar een bevriend land, zoals Iran. Engeland of Noord-Afrika. 3. De admiraals vinden strategi sche bombardementen dat is het uitwissen van grote industrie- en dus bevolkingscentra militair on verantwoord en bovendien immo reel. Precisie-bombardementen met kleinere bommenwerpers op uitge zochte doelen achten zij doeltreffen- 4. De zozeer in opspraak gebrachte B 36 zou volgens de luchtmacht op 40.000 voet hoogte niet op radar schermen te vinden zijn en onkwets baar voor de snelste jachtvliegtui gen. De marine betwijfelt dit. Met de standaard radaruitrusting van de schepen is een straaljager op 40.000 voet te vinden, dus zeker de reus achtige bommenwerper. De stan daard-jager van de marine, de Bans hee, kan de B 36 „maken en bre ken", zodat al met al de admiraals de aanschaffing van de luchtvloot van B 36 een „billion dollar blunder" noemden. Ziehier enkele bezwaren. Lucht macht en leger waren ontdaan en vertoornd over deze openlijke re bellie, welke het nodig maakte om de gehele kwestie van het defensie beleid in het openbaar te behande len met gretige Russische luisteraars alom aanwezig. De duidelijke ach tergrond van deze rel is, dat de ma rine vreest achteruitgezet te worden bij de luchtmacht. Toch is deze vrees niet alleszins gerechtvaardigd. In het nieuwe budget voor defensie wordt van iedere „oorlogsdollar" 32 centen aan de marine besteeds, 33)4 aan de landmacht en 34 J4 aan de lucht macht. Dat Truman en zijn naaste adviseurs de gehele defensie op het atoomwapen instellen ligt voor de hand; vandaar ook de oprichting van een vloot van reuzenvliegtuigen. die inderdaad een deel van de taak van de marine zal overnemen. De belangrijkste aanklacht van de admiraals ligt voor ons evenwel be sloten in de belangrijke vraag of de B 36 inderdaad zo waardeloos is, als zij het voorstellen. Het antwoord hebben wij ditmaal gezocht door de mening te vragen van Nederlandse deskundigen in de militaire lucht vaart. Zonder de namen van onze zegslieden te kunnen noemen willen wij toch wel verklaren, dat men zich hier in Nederland geheel achter de opvatting van de U. S. Airforce schaart. Wij hebben in deze moeilij ke materie een zeer nuttige ervaring opgedaan bij de laatste grote ma noeuvres (de Operations Foil en Bulldog) boven Engeland, waar de eerste ontmoeting plaats had tussen zware bommenwerpers en de straal jager. Weliswaar kwam daaraan nog geen B 36 te pas, doch die 36 vormt ook niet meer dan 5 procent van de gehele Amerikaanse luchtmacht. Veel meer eskaders B 50 en B 24 heeft de U.S. Airforce en die ken nen wij thans wel. Wij ipoeten aan nemen, dat de B 36 inderdaad krach tiger en beter is, zodat wat wij hier vertellen over de ons bekende typen nog gunstiger voor de B 36 zou uit vallen. Nu is de ervaring in Europa, dat de straaljager heel weinig of niets tegen de zware bommenwerper kan uitrichten. Die bommenwerpers vlie gen op een zo grote hoogte, dat de straaljager in die ijle lucht „adem tekort komt" en moeilijk te hante ren is. Een groot probleem is ook de bewapening van de straaljagers. Men heeft die jager nog niet een behoor lijke uitrusting kunnen geven. Het toestel vliegt zo snel, dat het zijn prooi in een fractie van een seconde voorbij is en in die tijd moet het raak kunnen schieten. De U.S. Navy heeft de U.S. Airforce uitgedaagd voor ,een schijngevecht tussen de Banshee-jager en de B 36 en de Air force heeft terstond geantwoord: „prachtig, maar dan schieten we beide met scherp." In Nederland is men ervan overtuigd, dat de Airfor ce het duel met overtuiging zou win nen. Tegen de allerzwaarste bom menwerper, de B 36, is nog geen be hoorlijke verdediging. Is dit inder daad zo en wij zijn geneigd tot deze opvatting dan heeft generaal. Omar Bradley gelijk mét zijn felle aanval op de admiraals, waarbij hij met zijn scherpe hoge stem ver klaarde, dat de rebellie van de ma- rine onverantwoord is geweest en de goede zaak van het onnoemelijk veel schade heeft berokkend. Als ieder VEILIG loopt en rijdt, dan raakt geen mens zijn leven kwijt! oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. „Breng haar als je kunt in een andere omgeving, liefst een paar weken, een flinke vacantie is drin gend nodig en vooral: hoe eerder hoe beter." Mark stond verslagen. Werktuige lijk staarde hij, de vertrekkende ge stalte na. Hoe kwam hij aan geld? Het kon nog maanden duren eer hij het honorarium voor zijn boek ont ving. Een ogenblik van hevige twee strijd, dan rende hij dokter van El- ten na en haalde hem juist voor de brug in. „Heeft uw zoontje nog altijd idee in een viool? Ik meen iets naar z'n zin ontdekt te hebben. Als u hem soms morgen wilt sturen." „Werkelijk? Nu heel graag, dat zal hem plezier doen." Dr van Elten lachte. „Hij had er nog naar ge vraagd voor ik heen ging". Attent van die Sanders dacht hij, er toch werk van te maken. Langzaam liep Mark terug naar de schuur. Daar op de bank stond de vioolkist. Met bevende hand nam hij het instrument er uit. Het was of hij aan een trouw vriend verraad ge pleegd had. „Alles naar uw zin?" Gaby zag rond. „Ja zuster dank u. Alleen had ik de bloemen, die me vrouw van Elten gebracht heeft, graag in deze kamer." „Dat was ik bijna vergeten." Vlug voldeed zij aan het verzoek, trok dan de gordijnen wat dicht, tegen de felle zon. „Doe nu uw best een paar uurtjes te s'apen. Tot morsen, mevrouw." „Tot morgen zuster." Gaby schikte nog even een paar bloemen in de vaas, die onder haar bereik stond. Mevrouw van Elten zou nooit kunnen begrijpen wat een schat, die rozen voor haar betekenden Lief van haar om twee maal in de week met Marjanneke te komen. Ga by sloot vermoeid de ogen. Vandaag behoefde ze op geen be zoek te rekenen, of het moest de dokter zijn, maar goed ook, ze had behoefte aan rust. Hoe kon ze nu Zaterdag verhuizen, als ze geen vin ger mocht uitsteken? Gelukkig, dat ze Mark nog niet geschreven had. Zoals dikwijls de laatste tijd, over viel haar een gevoel van twijfel, of ze wel ooit weer tenvolle aan zijn verwachtingen zou voldoen. „God," smeekte ze „help me toch laat niet alles vergeefs geweest zijn. De bittere verwijten van Nijhoff heb ik verdragen, zijn honende spot. U weet hoe dikwijls de eenzaamheid me kwelt en het verlangen naar mijn kind. Ik zal niet klagen, maar spaar mij voor dat ene; ooit weer de te leurstelling te moeten zien in Marks blik, als hij terugkomt." Telkens opnieuw herhaalde ze die bede tot ze insliep. Voetstappen in de gang wekten haar. Zou dokter van Elten er zijn? Ze trok de sprei wat recht. Het ge luid kwam nader, ja, hij was het. Ze richtte zich iets meer op. De deur ging open. „Mark!" Haar stem had haar ver raden, dit ene woord lostte voor hem elke twijfel op. „Lieveling" zijn arm lag om haar heen in veilige beschutting. De schok was zo onverwacht, dat ze snikkend haar gezicht in zijn jasje verborg. Ontroerd boog hij zich over 't blon de hoofd. „Lieveling, kijk me nu eens aan." Haar ogen nat van tranen, blikten in de zijne, die straalden van een diep gelukkige glans. „Dat ik je zo nu moet ontvangen." „Het enige, wat er op aan komt is dat ik mijn vrouwtje weer bij mij heb." - „Meen je dat echt. Ze nam zijn hoofd tussen haar handen. „Hoe kun je daar nog aan twijfe len, Gaby." „Je hebt me zo lang laten wach ten." Dit zacht verwijt trof hem die per dan de hevigste verwijten zou den gedaan hebben. Hij kuste haar bever de linnen. „Als je eens wist hoeveel zelfbeheersing me dat gekost heeft, gelukkig is dat alles nu voor bij." „Je hebt dus de oplossing gevon den'" Ernstig zag hij haar aan. „Voor zover ik kan ja, de rest deed jü." „Hoe weet je dat?" Ik heb je nog niets verteld." „Dat behoefde ook niet, één woord was voldoende." Hij drukte haar vas ter tegen zich aan. „En Zaterdag gaan we terug naar de „Heidehut" Ik had het huis zo graag in orde gebracht voor je kwam, maar nu ik m'n voet verstuikt heb, was dat onmogelijk." „Des te beter, dan doen we het samen, bovendien heeft het geen haast." „O, maar ik verlang zo hier weg te komen en de huur is tegen het eind, van de week opgezegd." „Daarom gaan we eerst vacantie houden!" „Vacantie?" Verbaasd zag ze hem aan. „Waarheen?" „Dat blijft nog een verrassing." „Weet je wel, dat ik niet eens be hoorlijk lopen kan." „Geen bezwaar, zolang we uit ziin doe je maar alsof ik plotseling mil- lionair geworden ben. Bedenk alvast het een en ander, waarmee ik je 'n plezier kan doen en wat we op reis kunnen gebruiken. Straks ga ik naar de stad." „Ik heb geen enkel verlangen meer dan dat je bij me blijft en vanavond voor me speelt, als toen in de schuur" ,,'n Ondeelbaar ogenblik viel een schaduw over zijn gezicht. Ze zag het en dacht, dat ze hem teleurgesteld had. „Natuurlijk zijn er massa din gen, die ik graag wil hebben. Je weet ik ben een ijdeltuit en als we samen uitgaan moet ik netjes voor de dag komen." „Daar zul je geen klagen over hebben. Beloof me rustig te blijven liggen tot ik terug kom. ik zorg ook voor de koffietafel." Zijn jongens achtige blijdschap werkte aansteke lijk. „O, Mark het is net een droom" lachte Gaby. Hij kuste haar „Maar dan een heel mooie Stil gelukkig lag ze over alles na te peinzen, toen hij weg was. Zelfs Marjanneke, had hij in de blijdschap van het weerzien vergeten en zij had er hem aan moeten herinneren, dat, ze ook een dochter hadden. Op de terug weg zou hii Marjanneke bij dr van Elten aanhalen. Verbeeld je. dat die eens tegen het plan was. O, ze hunkerde naar een verandering. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7