Eenvoudige herdenking van het gouden bestaan der Avond- tekenschool v.d. R.K. Volksbond GEËTALEERD HASSELMAN l PANDER GRAMOFOON MUSIC STAR LEIDSE S3 HUTSPOT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Als nien het onderwijs in Leiden beziet, valt onmiddellijk op hoe goed vertegenwoordigd het voortgezet lager- en middelbaar onderwijs is en hoe schaars daarbij het nijverheidsonderwijs afsteekt. Vooral aan dag- nijverheidsonderwijs is een zeldzaam gebrek; ik boop dan ook dat in de komende jaren daarin voorzien zal worden. Maar daarnaast zal het avond-nijverheidsonderwijs nodig blijven, voor hen. die niet in de ge legenheid zijn het dag-onderwijs te volgen. Er is in Nederland een groot tekort aan geschoolde vakmensen. Het is mede daarom dat het Gemeen tebestuur met bijzonder genoegen van dit gouden jubileum kennis neemt." Aldus de heer J. C- van Schaik, wethouder van onderwijs, op de herden kingsbijeenkomst, die gisteravond in „De Harmonie" werd gehouden, ter gelegenheid van het gouden feest van de Avondtekenschool van de R. K. Volksbond te Leiden. Het was slechts een eenvoudige i en stond speciaal stil bij de vakken, bijeenkomst, waarop echter veel pret- die momenteel gedoceerd worden, tige woorden gesproken zijn. Niet Reeds in ons blad van gisteren we- K. V. P. In de ledenvergadering van de afd. Leiden der K.V.P. zijn gister avond besproken enkele onderwer pen, die op de a.s. Zaterdag en Zon dag te houden Partijcongres in sec tie-vergaderingen behandeld zullen worden. Daar komen nl. aan de orde „So ciale Zekerheid en Persoonlijkheid." „De Vrouw in de Maatschappij"; „Volksgezondheid en Overheid"; Burger en Gemeente"; „De onder neming in deze tijd". Drie van deze onderwerpen vorm den gisteren een onderwerp van be spreking. De heer Th. Wilmer leidde in „De onderneming in deze tijd"; de heer Rommerts: „Burger en Gemeente"; de heer St. Menken: „Volksgezond heid en Overheid." De opkomst van belangstellenden was niet groot, maar door de aan wezigen werd met belangstelling over de genoemde onderwerpen ge- lussieerd. alleen tot de pioniers, die vijftig jaar geleden de grote stap gezet hebben door deze school te stichten, maar ook tot het huidige bestuur en niet het minst tot de actieve directeur, de heer P J. J. van Weerlee en zijn leraren-corps. Wethouder van Schaik ging nog wat dieper in op de betekenis van het nijverheids-onderwijs en wees er op, dat deze school geen afgeleefde school is, maar juist door de stijging van het aantal leerlingen en de nieu we vakken, die worden toegevoegd bewijst een frisse school te zijn. Het gemeentebestuur hoopt dan ook dat haar verhouding met de jubilerende school zo goed zal blijven, als deze steeds geweest is, ook al zou het be stuur binnenkort opnieuw moeten aankloppen, omdat het gebouw te klein gaat worden. Met de wens dat deze school een der besten zal mo gen blijven op dat gebied van avond- nüverheidson^erwijs, besloot spr. zijn toespraak. Voordat de wethouder aan het woord kwam ,had de voorzitter van de Leidse K. A. B., de heer J. A. M. van Oyen de bijeenkomst geopend en herinnerd aan de Encycliek Rerum Novarum door Paus Leo XIII in 1891 uitgevaardigd, aan welke roep stem in 1894 gevolg werd gegeven, toen in Leiden de R K. Volksbond afdeling werd opgericht. Vijf- iaar daarna besloot het bestuur van deze afdeling tot stichting van de jubile rende school. Reeds toen begrepen de oudere dat voor hun iongens een avondschool noodzakelijk was. De school heeft een staat van dienst achter zich. die er zijn mag En nog steeds ziet het bestuur vooruit waar bij als sDeciaal kenmerk geldt het persoonlijk onderwijs, wat door het nauwe contact tussen leraar en leer ling mope'iik is. Nadat de voorzitter nog gereleveerd had hoe de school ook de moeilijkheden niet waren be snaard. besloot hii met hulde ie bren gen aan de oprichters van de Leidse R. K. Volksbond en van de7* school, waarvan er een, de heer W. de la Rivière. op deze avond aanwezig was. Nog meer gelukwensen De directeur, de heer P. J. J. van Weeriee. paf vervolgens een over zicht van de geschiedenis .der school LEIDSHCE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Lola Bobesco, Felix de Nobel. Groot was de belangstelling voor het recital, dat Lola Bobesco bij ontsten tenis van haar echtgenoot Genty) met Felix de Nobel gisteravond voor de Kunstkring gaf. Zij is een geboren violiste, een virtuose met een vurig temperament, terwijl een diepere reflectie en evenwichtige beheerst heid telkens weer de belangstelling gaande maken. Lola Bobesco ontwik kelt een krachtige zangrijke toon. Om te beginnen met 't programma en de samenstelling er van: Veracini, Bach, Beethoven, Saint-Saëns en Cé- sar Franck. Een artistiek program ma, waarbij de Nobel voortreffelijk met haar samenwerkte. Van Veracini vertolkt zij met gevoelige volle klank „Suite in mi mineur" gegroeid uit de Kamer-sonate. Voor solo-viool hoorden w ijvan haar le Partita en sol majeur van Bach. Geestelijk even als technisch toonde zij haar groter kunnen en ernstige aanvoeling. Uit gezonderd een enkel ogenblik streek zij klank en kleur in verhouding tot de intensiteit van het werk of de melodie. Bach kreeg een voortreffe lijke, ietwat persoonlijke interpre tatie. De sonate in D „No. 1 op. 12" voor viool en piano van Beethoven is een werk, gelukkig van vinding. Het le deel vriendelijk van thema tiek, zangerig voor de viool en bril- lant voor 't klavier. Dan vier varia ties over een mooie liedvormige zang en een geestig humoristisch „Rondo". Beider prestatie was voortreffelijk, rijk aan levensechte individuele ge waarwordingen, De Havanaise van Saint-Saëns, een brill ant parade stuk, maar zó in elk opzicht in de per fectie gespeeld, dat de spontaneïteit van de luisteraars begrijpelijk is. Ten slotte „de Sonate" van César Franck, opgedragen aan de gebroeders Ysaye. Wijding ligt er in deze mu ziek, in de verrukkelijke thema's; in de ontwikkeling er van is Franck stout en fors Afwisseling ligt er in heel de voordracht van deze ras echte musicienne. Haar gevoels- extase groeit al door heviger en toch belandt zij nooit in sensatie. Emotio neel werkte de lyriek de overrom peling van melodische weelde, de diepere opvatting en betekenis in haar spel; de Nobel was een waardi ge partner door kunstzinnig-klank- 7olzongen spel en 't ensemble munt te uit. Het succes was volkomen. mderend gejuich en een prachtig stukje (Mozart?) als toegift. T. Kortmann. zen wij hier uitvoerig op. Namens de leraren bood de directeur aan het be stuur een electrische. klok aan, welke in de school gehangen zal worden, mede tot waarschuwing aan de leer lingen „Beidt uw tijd". Rector L. P. M. Vester, voorzitter van de Stichting „Don Bosco", tot oprichting van een R.K. Ambachts school in Leiden, sprak op deze plaats meer als de behartiger van de be langen der R.K. jeugd in Leiden en omgeving en wees oo de ideële grondslag van de KAB. nl. de behar tiging van de sociaaT-maatsohannelij- ke. godsdienstig-zedelijke en culture le belangen der R.K. arbeiders. Dit ideaal js mede in deze school tot rea liteit gebracht- de leerlingen is le vensvreugde gegeven door meer vakbekwaamheid, die een oroto-e be staanszekerheid tot gevolg heeft. Ir v. d. Hoek. insoectpur van het Niiverheids onderwiis. die door ziek te niet aanwezig kon zijn. had rector Vester verzocht zijn gebikwereen te willen overbrenpen. Sehiinbaar had de insnecteur weinig bp!an®stpi ling getoond voor de school, maar dit kan slechts als een corordiment ge zien worden, want scholen waar de insoecteur vaak verschijnt, die doen het niet zo goed! Tenslotte wees rector Vester od de R.K. Ambachtsschool die binnenkort Leiden gevestigd zal worden en met deze avondschool nrettig hoont samen te werken, waarbii de lange ervaring van de laatste de nieuwe school tot steun kan zijn. Ook sprak nog de heer W. de la Rivière. die in een geestig toe spraakje de oor'chtin» van dez* school het bel*n°TiiVste besluit "oernde. door de R.K. Volksbond in die jarpn genomen. De heer L. Wee- her. districtsbestuurder van de K.A.B., wees er op dat wat 50 iaar geleden voor de arbeiders gedaan moest worden, ook door de arbeiders zelf moest geschieden. De school "is d-aar een nraehtie voorbeeld van. P° heer H. J. Barents*o sm-pk als oud leraar en de heer G. R. Post. leraar aan de school, als oud leerling. Onder de aanwezigen bevond zich ook mr M. B. Vos. gedelegeerde van het gemeentebe^uur in het bestuur der school, bestuursleden van de K.A.B. en andere belangstellenden. De heer van Oven dankte, allen voor hun aanwezigheid en had voor iedere ^nreker een n°rsoonliik dank woord. Na dit officiële eedpplte we den verversingen aangeboden en schoof het podium-gordijn vaneen, om mej. Cia van Boort uit Voor schoten geleffonb*id te geven haar poppenspel ..De Faustsage" te ver tonen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht: de dames S. E Geerürigs te Wassenaar en S, Boonzaaver te IJssnlmonde en de he ren A. Riem te Voorburg en G, Feenstra te Den Haag. Voor het can- didaatsexamen Godgeleerdheid: Mej T. A. A. Jonker te Emmen. Geslaagd voor het Apothekers--as sistentsexamen: de dames J. Cnoedo M T. J. Fncering. H. J. van Evck: A. A. J. Feldbrugge: A. Hogervorst C. E. M. de Jong, C. E. J. van der Linden. M. H. Muvsson. C. T. Scheer der en G. C. Vonk. 50 breed Cocos f 3.90 70 4.75 100 „5.85 50 Traploper „4.95 Balatum vloerbedekking 200 cm. breed f 2.60 Houtnerf Inlaid „9.80 Karpetten - Gordijnstoffen in diverse prijzen. Vraagt prijs voor het over trekken van Uw meubelen. BR EESTRAAT I46 BOTERMARKT 2!-22 TELEFOON 26662 LEIDEN Lid FinancieringB-In8tituut NOORD WIJKERHOUT Ten bate van de paramenten der „St. Victor"-parochie. In het patronaatsgebouw van de. St. Victor-parochie gaf de toneel vereniging „Oud en Jong" een twee tal uitvoeringen ten bate van de pa ramenten der kerk. Opgevoerd werd „Onder één dak" van Johan Fabri- cius, 'een mooi toneelstuk, dat echter hoge eisen aan de spelers stelt. De leden van „Oud en Jong" hebben weer eens onder de uiterst bekwame leiding van de regisseur, de heer A. Vlasveld, laten zien, dat zij aan deze „hoge" eisen kunnen voldoen. De spelers hadden zich geheel in het door hen uit te beelden karakter in geleefd. Het publiek volgde het spel geboeid van begin tot einde. De smidsknecht Jan zorgde met zijn on verwoestbaar humeur voor een af wisseling in de vele dramatische mo menten. Alle spelers afzonderlijk noemen is niet te doen. Alle spelers hebben het hunne er bijgedragen om de beide uitvoeringen tot een groot succes te maken. Wij kunnen „Oud en Jong" feliciteren met het succes, NOORDWIJK K.A.B. Donderdagavond hield de K.A.B. in Hotel Royal een ont wikkelingsavond, welke zeer goed was bezocht. In zijn openingswoord wees de- voorzitter, de heer J. v. Leeuwen op het feit, dat door de le den nog niet spontaan is aangepakt voor de actie „Rome-reis", een 10-tal actieve leden, welke deze actie ge heel op zich nemen, zijn hiervoor no dig. De jaarlijkse feestavonden zul len,plaats hebben op 8. 9 en 16 Fe bruari, waarbij de Verenigde Noord wij kse spelers zullen optreden. Door de K.A.B. is destijds in onze paro chie de eerste stoot gegeven tot op richting van de H. Familie. Vele da mes zijn toegetreden, doch het aantal mannen is nog stukken minder. De jaar. OEGSTGEEST De kleuter onder de loupe. De Oegstgeester ouders schijnen over het algemeen zeer gemakkelijke en gewillige kleuters te hebben, althans te oordelen naar de belangstelling voor de lezing die prof. dr. A. M. J. Chorus in het parochiehuis hield over „Moeilijkheden in de ontwik keling van de kleuters". Het aantal toehoorders bij deze lezing, georga niseerd door de afd. Oegstgeest van de Ned Kath. Vrouwenbeweging in samenwerking met K.A.B. en Mid- denstandsvereriiging wastenminste niet bijster groot. Zuster van Schaik verwelkomde de aanwezigen en leid de prof. Chorus in, die de ontwik keling van de kleuter en de speci fieke moeilijkheden aan een schouwing onderwierp, waarbij hij vooral de nadruk legde op de gelei delijkheid van deze ontwikkeling, waarbij niet hardhandig ingegrepen en ook niets geforceerd moet wor den. Naarmate het zenuwstelsel van het kind rijpt, leert het alles van zelf, zich bewegen en lopen, mits er voldoende bewegingsvrijheid is. Het ingewikkelde mechanisme moet lang zaam zichzelf ontwikkelen, en er moet niet geforceerd of gedreigd worden, maar eventuële ongemak ken moeten op psychologisch juiste manier worden aangepakt en verhol pen. Men zal dan bemerken, dat de physische en psychische ontwikke ling voor een groot gedeelte vanzelf plaats vindt, en men dié ontwikke ling slechts in de juiste banen be hoeft te leiden. Op 24 November a.s. houdt prof. Chorus de tweede, tevens slotlezing over het onderwerp: „Moeilijkheden bij de overgang van klauter naar schoolkind", Geboren: Abraham Daniël Hak kenberg, z. van A. D. Hakkenberg en M. A. Barnard; Son ja Mathilde, d. van A. J. Wienen en A. van Kassei. Overleden: Anthonia Root, wed. v. Corstiaan van der Kaaij. Getrouwd: J. C. Mulder en C. H. Wolkers; A. Brouwer en G. P. Jon ker. HILLEGOM Verkoping. Gisteren had de af slag plaats ten overstaan van notaris D. Lodder van: 1. Het woonhuis Wil- helminalaan 44 te Hillegom, bod op f 5000; niet gemijnd. Koper J. van Willegenburg Haarlemmermeer. 2. Het woonhuis Stationsweg. 38 te Hil- legam; bod f 4100; gemijnd f 150. Koper fa. De Groot Kalkers, Hil legom. 3. Woonhuizen Hoofdstraat 206208 te Hillegom; bod f 6500; niet gemijnd. Koper de heer J. van Til-Broekhuizen, Hillegom. Ten overstaan der Notarissen mr. J. A. de la Hayze te Heemstede D. Lodder te Hillegom: 4. Woonhuis Loosterweg II 94; bod f 2800; niet gemijnd; 5 Woonhuis Loosterweg II 96; bod f 3000; niet gemijnd; 6. Woonhuis Loosterweg II 98; bod op f 3100 niet gemijnd; 7. Woonhuis Loosterweg II 100; bod f 3350; niet gemijnd. Combinatie 4 t/m 7 ge mijnd op f 900; koper fa. W. Imt- horn Zn voor f 13150.8. Woon huis Parallelweg no. 95; in hoogste bod f 3500; niet gemijnd. 9. Woon huis Parallelweg no. 97; bod f 3300 niet gemijnd. Combinatie 8 en 9 ge mijnd op f 1, door A. Haster. 10, Woonhuis Parallelweg no. 99; bod f 3600; niet gemijnd. Combinatie 8 We schreven al eens over het dertig jarig jubileum van de heer H. van Schaik bij de N.V. Machinefabriek „Drakenburgh". Welnu, dat is giste ren gevierd. En hoe! De jubilaris werd met echtgenote in het feestelijk versierde personeelslokaal ontvan gen en door directeur S. Lantinga BURGERLIJKE STAND Geboren: Pauline Elly d. v. D. de Hart en C. Godfriedt, Gerard Jan z. v. B. Blokker en G. T. Post, Gilles z. v. J. B. Sloos en J. Koet. Hendri- kus Cornelis Johannes z. v. J. van Brake] en C. J. Groen. Dirkje Cor nelia d- v. S. Pracht en T. N. van der Hoogt, Agatha Hendrika d. v. A. Sin gerlin? en C. v. d. Zon, Helena Maria d. v. B. C. G. Breed en M. W. Lie- verse, Johanna Wilhelmina Nicoletta d. v. M. Stolwijk en A. Voordouw. Bernard Johan Alohonsus Maria z. v. F. de Haas en B. J. A. M. Aver- öieck. Ondertrouwd: J. H. Bizot jm 22 jr en M. P. v. KemDen id 22 jr, J. Faas jm. 44 j. en F. A. Faas jd. 42 i. J. Filemon jm 27 j. en H. v. Tuil jd 24 j. H. v. d. Kaaii 25 ir en C. Loeeman id 20 jr. J. G. Krapels gesch 36 jr en M. v. d. Bent gesch 31 ir F. J. Bakker im 27 ir en T. Kat id 20 jr. G. H. Dwars gesch 44 jr en W. A. v. Eek gesch 34 ir J Stavleu jm 23 jr en J. Vos id 24 ir. B. KamDhuis jm 22 ir en P. J Hess jd 20 jr. F. A. van der Boog im 32 ir en C. A. v. d. Steen id 31 ir P. J. Neuteboom .im 20 jr en J. Paauw jd 18 ir E. J. M. Reis gesch 42 jr en C. de Roode id 35 ir, A. Te gelaar jm 24 ir en C. Wesferhoven id 20 jr. C. A. Warmerdam im 29 ir °n A M T. Vorstermans jd 24 ir J. C. N Welschen gesch 34 jr en J. W Hoefsrnit jd 28 jr. Overleden: J. P. v. d. Meer huisvr - - van J. T. Koek 65 jr. M. J. Meiman t/m 10 gemijnd op f 500. Koper fa. vr. 72 j. 1 De Groot Kalkers voor f 10901. voorz. wilde een toetreden tot de H. Familie, welke eenmaal per 14 da gen bij elkaar komt, ten zeerste aan bevelen. Hierna verkreeg het woord de heer J. W. v. d. Akker voorz. van de Diocesane Bond van de K. A. B„ die eerst wees op het grote nut van een winterprogram, daar dit geheel ge richt is op de geestelijke en sociale ontwikkeling der arbeiders. In voor bije tijden hield men gaarne de ar beiders dom, dat dit een verkeerd in zicht is geweest, is voldoende geble ken, omdat toen vele arbeiders door verschillende leuzengetrokken wer den naar het socialisme of communis me. De K.A.B. heeft in de loop der jaren een grondige verandering ge bracht, door de leden de nodige ont wikkeling bij te brengen. In zijn vol gend betoog sneed spr. aan de nood zakelijkheid van bezitsspreiding, waarop ons Episcopaat in haar Vas tenbrief nog eens nadrukkelijk heeft gewezen. Met een begrijpelijk over zicht gaf spr. aan wat met deze be zitsspreiding bedoeld en beoogd wordt en welke waarde deze ook heeft voor ons land. Na het beantwoorden van enkele vragen, werd door de voorz. dank gé bracht aan de heer v d. Akker, waarna door de G. Adv. mededeling werd gedaan, dat Maandag de Credo Pugnö-cJub weer bij elkaar komt, waarvoor hij aller belangstelling vraagt. Na sluiting volgde nog een amusante film, waarmede deze zeer goed geslaagde avond werd besloten. Geboren: Carel G,, z. van J. C. H. O. M. van Winning en L. E. Reepmaker; Maria P.\M., d. van A. J. M. v. d. Meer en M. P. v. Zonneveld; Corine J., d. van A. H. Beenakker en M, Chr. Hirs. De VOLLEDIGE met VERSTERKER en LUIDSPREKER ,f 225.--o„rI75.- Een greep uit ons repertoir kunnen wjj NIET DOEN, daarvoor zouden wij een gehele pagina nodig hebben H. G. VAN LUYKEN Brecstraat 97 - Telef. 20035 Getrouwd: J. Vink en A. W. Hid- des; F, H. Thieme en J. de la Son- cerle. Overleden: Adrianus Slagveld 26 VRIJDAG, 11 November. Tieleman en Dros. Vanaf deze plaats Stadskoks hartelijke gelukwensen! We kunnen ons zo echt voorstel len in welke gemoedsstemming gis teren een aannemer het Leids Politie bureau binnen stapte. Want hij had een twaalf-jarige knaap stevig in z'n kraag gegrepen, omdat hij uitgevist had dat het deze knaap geweest is, hartelijk toegesproken. Want de ju- die op Zondag 6 Nov. 1.1. maar liefst bilaris heeft een groot aandeel gehad in de groei van het bedrijf, waarvan hij thans bedrijfschef is. Er kwam een enveloppe emt inhoud aan te pas. De heer J. Bekooy droeg een gou den polshorloge me tinscriptie aan, namens het personeel en de heer van Rijnswou feliciteerde namens het kantoorpersoneel. Omdat de jubila ris voorzitter is van de R.K. Werk- meestersbond. kring Leiden, sprak d'e secretaris, de heer van Hees, hul digende woorden. Ook de heer Kwaak, werkmeester bij scheepswerf „De Hoop" deed een duit in het zak je. Enkele bloemstukken zetten de nodige luister bij aan deze huldiging. zeven grote en 12 kleinere glasruiten had ingegooid. Notabgnë van de nieuwbouw aan de Alexanderstraat. Die knaap had dit zware werk ove rigens niet alleen opgeknap!; vier kornuiten, hadden hem dapper geas sisteerd. Ook hun naam zijn bekend. En de politie maakte proces-verbaal op. De vaders zullen er w;elmeer van horen. „Oudervreugde" noërht mep dat Tenslotte is er nóg iets vreselijks gebeurd. Want in het stukje van gis- terén over de .Bridgeclub „0.-0 stond een fout:Overgegaan naar Zwart: paar Verver—van Oyen, stond er. Maar daar is niets van waar. STADSKOK. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Tijdelijk enige regen. Meest zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krachtige Zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Ja, zo'n huldiging geeft weer eens j Dat moet zijn:-de dames van Berge opgewekte en tevreden gezichten te Henegouwen—Leonards. Want die zien. Maar dat is niet overal zo. Want< zijn naar zwart overgegaan. En niet op de vergadering van Ex-politieke dat andere paar. gevangenen in het district Leiden, in i „eHt Gulden Vlies", onder voorzitter- schap van de here L. Questroo gehou- den, werd hartig van gedachten ge-1 wisseld over het monument in Oegst geest. Er werd geprotesteerd tegen de gang van zaken betreffende de voorbereidingen, tegen de plaats waar het monument staat en tegen de onthulling, waarvoor deze organi satie niet werd uitgenodigd. Met op drie na algemene stemmen werd hierover een motie aangenomen. Maar we keren weer terug tot de vrolijkheid. En wel tot de vrolijkheid van „eD Vrolijke Groep", die gister avond in de Cadi-club ging klaver jassen tegen de militairenvereniging „De Schakels". Nu had die vrolijke groep in haar tien-jarig bestaan nog nooit zo'n dergelijke wedstrijd ge speeld, dus al te hoge verwachtingen werden niet gekoesterd. Daarom viel het zo bijzonder mee, toen aan het einde bleek dat deze burgers 7 prijs winnaars telde. De militairen hadden er negen en wonn endus. Desalniet temin dankte de heer P. de Klerk recht hartelijk voor deze gezellige wedstrijd. Het is wel een vrolijke Hutspot vandaag. aWnt er is nog meer vrolijk nieuws. Er klonken gisteravond na melijk wel zeer vrolijke accordeon- klanken tijdens een serenade aan de heer Fr. Bredeveld, gebracht door de Accordeonvereniging D.V.V. aan hun medelid, dat na een drie-jarig ver blijf in Indonesië weer behouden was teruggekeerd. En daar wist die heer Bredeveld helemaal niets van. Zodat hij buitengewoon verrast was met deze serenade. En er zeer hartelijk voor dankte. Nu weer even iets ernstigs. Want dat moet er op z'n tijd ook zijn. We denken nu aan de collecte, die mor gen in Leiden wordt gehouden, ten bate van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité. Dat is de z.g.n. klaproos collecte, waar ieder weldenkend mens een offertje, groot of klein, naar ver mogen, dient te geven. aLten onze stadsgenoten eens bedenken wat de gesneuvelden voor het Vaderland hebben gedaan. En aan de plicht om hen waardig te gedenken. Wat o.a. kan geschieden door het zorgvuldig onderhouden van hun graven. Waar voor morgen deze collecte. Die na tuurlijk geen verdere aanbeveling behoeft. Negen kinderen, waarvan er nog in leven, en 14 kleinkinderen heeft het echtpaar F. Robbers-Stafleu, dat a.s. Dinsdag vijftig jaar getrouwd zal zijn. Dié kinderen en kleinkinderen kunnen dan eens echt feestvieren in de Evertsenstraat, nummer 52. Want de gouden bruid en bruidegom genie ten nog een goede gezondheid. De bruidegom heeft in verschillende sla gerijen gewerkt. En bovendien 20 jaar bij de vleeswarenafdeling van VOORSCHOTEN K.A.B. In de ledenvergadering van de K.A.B. is besloten om door gezamenlijk sparen een bedrag bij een te brengen voor een tiendaagse reis naa.. Rome volgend jaar. Hét iot Zc' beslissen, welke spaaiier deze reis mag n.aken. Het winterpro gramma werd met veel instemming begrc et. Voorzitc^r N. Lamboo betreurde het, dat men bij het organiseren, van het ja'aoonsle^st aangewezen is op krachter buien de K.A.B. Hij hoopte, lat bi"! 't samenstellen van een programma voor de Kerstvje- ring •mor leder, van de K.A.B., de uitvoering in 1 anden zal liggen van le<?2P z.* S. Hierna gaven zi;h verschillende leden op die mee w 1- den helpen ceze avond te doen gen. Het St. Nicolaasfeest prijkt ook het winterprogramma. Aldus wordt een cude iraditie in ere her teld. Op aanwijzing van de pen ningmeester aie opmerkte dat de kos ten aan deze v ering verbonden ni*t alleen door cle kas kunnen worden gedragen, werd besloten, dat iedere deelnemer een bijdrage zal moeten storten. Het plan van het districtsbestuur om a.s. zomer in verschillende plaat sen het openluchtspel „De weg der werkers" van Jan Muller op te voe ren vindt in Voorschoten veel be langstelling. Het vertrek van de heer B Sanders werd door de voorzitter betreurd. De heer C. van Veen werd in het bestuur gekozen als zijn op volger. De" heer J. v. d. Ham werd ..oor de vergadering aangewezen als afgev. naar de Bondsraad. LAATSTE BERICHTEN De missionaris Waterreus, O.F.M. Cap. is de vorige week Vrijdag op het eiland Samosir, gelegen in het Toba-meer, door een eenheid van de T. N. L gevangen genomen. Hij werd met medewerking van een vertegen woordiger van het Internationale Ro de Kruis, de heer Lehnder, Dinsdag weder in vrijheid gesteld. De correspondent van Aneta te Medan meldt voorts, dat pastoor Jen- neskens dezer dagen te Bekera, ge legen aan de Westpunt van het Toba-meer, waar hij met twee cathe- chisten werkzaam was, werd aange vallen. De cathechisten werden met messteken gedood. De pastoor wist te ontvluchten naar de militaire post te Bekera. WEDEROM AANSLAGEN OP TREINEN IN OOST-JA VA. Vijf personen werder gedood, 4 zwaar en 4 licht gewond, toen Don derdag een goederetrein van Sura- baja naar Madiun 6 k.m. ten Westen van Modjokerto op trekbommen liep. De slachtoffers waren rem mers en clandestien op de bordessen van de goederenwagens meerijdende passagiers. 25 goederenwagens reden op elkaar en ontspoorden of kantel- ten, doch het verkeer werd niet ge staakt. Jn deze omgeving is ook Dinsdag- een trein op een trekbom gereden. EMIGRATIE VAN DEMOBIHSERENDEN IN INDONESIë NAAR AUSTRALIë. Volgens een bericht van de Austra lische radio omroep heeft de heer Ch. Eaton, de consul-generaal van Australië voorgesteld, dat er onder de soldaten van het Nederlandse le ger, die in de qomende 6 maanden in Indonesië zullen demobiliseren, propaganda zal worden gemaakt voor emigratie naar Australië. LESVLIEGTUIG NEERGESTORT. Eén dode, één zwaar gewonde. Hedenmiddag circa half twaalf is te Veghel (N.-Br.) een lesvliegtuig van het vliegveld Gilze-Rijen naar beneden gestort. Het toestel kwam terecht op een weiland. De bestuur der kwam hierbij om het leven. De andere inzittende militair bekwam ernstige verwondingen. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Het toestel was gereel vernield. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. Het toestel is niet in brand gevlogen. NOG MEER DUITSE GEWEREN. Bij het baggeren in het verver singskanaal te 's-Gravenhage zijn opnieuw 15 Duitse geweren opge haald. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE L.T.B. De bestuursleden van de afdeling zullen dezer dagen toe gangskaarten aanbieden voor Grootse Cultuuravond van de kring L.T.B. op 22 November des avonds 7.15 uur in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Als spreker treedt op: Rec tor Brans met als onderwerp „Het is vijf voor twaalf". Pierre Balledux met zijn Z.N.T. voert op de indrukwekkende scène „De' Kardinaal". Het geheel afgewisseld door scho ne melodieën van het trio Wesse- lingh, Verkley, Koot. Het aantal kaarten is beperkt. Pr ij a 1.25. In de nacht van 9 op 10 Novem ber werden nadat de daders vermoe delijk toegang hadden verkregen door een keukendeur, uit een per ceel aan de Lijsterbesstraat te 's-Gravenhage enige sieraden en wat zilverwerk, tot een waarde van f 10.000 ontvreemd. MARKTBERICHTEN LEIDEN 11 November Vee 13 fokstieren, 10 slachtdieren. 95 kalf- en melkkoeien f500f 850 handel le vendiger, varekoeien e.a. f 350 f 550, handel kalm. 240 vette koeien f 600—f 750 f 1.60—f 2.00, handel slepend, 14 vaarzen f 325f 400, 94 graskalveren f 120f 225 handel stug. 77 nuchtere kalveren f 40f 45 handel matig. 507 vette schapen f 70 f 90, handel levendig, 250 lamme ren f 50f 65 handel matig. 25 zeu gen, 136 mestvarkens f 40f 75, 524 biggen f 20f 30, handel matig, 9 paarden, 2 veulens. 25 bokken en geiten f 20f 45, handel matig. Kaas. Goude kaas zware f 266.Goudse kaas le srt. 240. 250.aantal partijen 56; Leidse kaas le srt. 217—240.—, handel lui. ALKMAAR, 11 Nov. Kaas. Aan gevoerd werden 2200 kb.: 5 stapels boerenkaas a f 1.19 per pond. De handel was vlug. DELFT, 10 Nov. Vee. Aanvoer: paarden 2. runderen 87, graskalve ren 4, nuchtere kalveren 60, mage re varkens 70, biggen 523, schapen of lammeren 101, geiten of bokken 23. Prijzen voor kalfkoeien f 575 625, biggen van f 15.35, lopers tot f 70.Weideschapen van f 6075, weidelammeren van f 4555. Han del runderen kalm. Biggen traag.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2