De Belgische koningskwestie LEIDSE ga HUTSPOT DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LAATSTE BERICHTEN PAUL HOFFMAN BRACHT VERSLAG UIT BIJ PRESIDENT TRUMAN De ECA-directeur Paul Hoffman heeft gisteren bij president Truman verslag uitgebracht over de bespre kingen, die hij te Parijs met de ver tegenwoordigers van de Marshall- landen heeft gevoerd. Bij het verlaten van het Witte Huis verklaarde hij aan de journalisten, dat hij niet kan voorspellen, of de Europese landen er in zullen slagen een grotere economische eenheid te bereiken. Hij beperkte er zich toe dienaangaande te zeggen, „hoe ouder ik word, hoe minder vertrou wen ik krijg in resoluties, laten wij afwachten wat er zal gebeuren." UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Menslievend hulpbetoon. Bij K. B. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de bronzen erepenning voor menslievend hulpbe toon, met bijbehorend loffelijk ge tuigschrift. aan: P. J Boot, marinier der le klasse, O. V. W-, stbrar. 02051, wegens het met levensgevaar redden van een kind van de dood door verdrinking uit de Rijn alhier, o-) 27 April 1948. NOORD WIJK Val van de fiets. Gistermorgen te ongeveer 11 uur reed mevr. v. d. H. per rijwiel huiswaarts, nadat zij bij een bezoek van het Groene Kruis een zeker onderdeel voor de zieken verpleging had meegenomen. Dit ge bruiksvoorwerp had zij aan het stuur van het rijwiel gehangen. Ter hoog te van de Piet-Heinstraat is het fiets stuur beklemd geraakt, met het ge volg, dat mevr. v. d. H. kwam te val len en door de scherven van het voorwerp een diepe vleeswond in haar been bekwam. Dr. Goudriaan welke de eerste hulp verleende, acht te overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. LEIDSCHENDAM Verkeersongeval. Door het on voorzichtig oversteken van de rijks weg nabij het gemeentehuis kwam de 14-jarige schoolier F. J. Geerlings in aanraking met een auto. Hij werd te gen de grond gesmakt en liep een beenbreuk op. Nadat een noodver band was gelegd, is hij per zieken auto naar een der Leidse ziekenhui zen vervoerd. Autobotsing. Op de hoek Kapel straatGrachtweg kwam de vracht auto van de heer Nijssen uit Haar lemmermeer, welke geladen was met stroo, in botsing met de vrachtauto van de fa. Tegelaar en Co., bouwma- terialenhandel te Lisse. Dit gaf een grote ravage, doordat het stroo over de weg werd geslingerd en het ver keer belemmerd werd. De vrachtauto werd flink beschadigd en de bestuur ders van de auto's waren nogal ge belgd op elkander. De politie was evenwel spoedig ter plaatse, kalmeer de de bestuurders, regelde het ver keer en maakte van een en ander proces-verbaal op. LISSE Aanbesteding Stationsweg. Dooi de directeur van Openbare Werken is, namens Burg. en Weth. dezer ge meente, gisteren in hotel „de Witte Zwaan" aanbesteed het verbreden en verbeteren van de Stationsweg. Inge schreven werd voor A niet mecha nisch en B met mechaniek. Hoogste inschrijving: H. Jaarsveld, Silvolde A ƒ213.000 B ƒ223.000. Laagste in schrijving: G. Greikspoor, Lisse A 126.500.— B 129.500.—. De begroting is aangehouden, De begroting was: A 133.500. b 141.000.Gunning aangehouden. VOORSCHOTEN Motorongeluk. Gistermorgen om ongeveer half elf is de wacht meester der Rijkspolitie alhier, de heer A. V. met zijn motor ter hoog te van de Zilverfabriek gevallen. Vermoedelijk is zijn motor defect geraakt. Door een onverwachte zwenking is hij tegen een handkar gereden, die rechts van de weg stond. De heer V., die op weg was naar een familiefeestje en in de richting Leiden met een matige gang reed, brak zijn onderbeen. Een juist passerende auto van de ver- keersgroep der Rijksploitie vervoer de de heer V. naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden. Aangehouden. Door de Rijks politie alhier is aangehouden de Leidenaar D. v. d. B., verdacht van oplichting, v. d. B. heeft na de aan houding bekend. Geboren: Cornelia Theodora Hendrica, d. van G. P. A. Niersman en S A. Janson; Petronella, d. van J. van Leeuwen en R. Pen: Stijntje Willemina, d. van H. de Groot en A. A. van Iperen. Ondertrouwd: Bonne Johann Bek- kema, 22 j. en Lena van der Bent, 20 jaar te Voorhout. Gehuwd- Jhr. Hendrik Pieter Coertzen de Koek, 58 j. en Margue rite Traubler, 36 jaar. Overleden: Jacoba Heijstek. 84 j. wed. van Jacobus Strijd: Johannes Adiianus Mens, 68 j., echtg. van W. C. van der Kroft; Cornelia Louisa de Vos, 2 j., d. van N. P. de Vos en L. J. R. Harten. ZOETERMEER Menslievend hulpbetoon. Bij K. B. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de bronzen erepenning voor menslievend hulpbe toon, met bijbehorend loffelijk tuigschrift, aan: A. Viergever, bedrijfschef van ..Brinkers fabrieken N.V." alhier, we gens het met groot gevaar voor eigen 'even redden van een 4-jarig meisje van overrijding door een treinstel der Nederlandse Spoorwegen, op 12 September 1948. Van waardigheid in de propaganda zal niet veel terecht komen Hoewel men het aanvankelijk vooral in koningsgezinde kringen voor mogelijk hield, dat de volks raadpleging over de terugkeer van koning Leopold naar België reeds op 18 December a.s. gehouden zou kun nen worden, is men het er thans te Brussel wel algemeen over eens, dat deze niet eerder dan na 15 Januari doorgang zal kunnen vinden. Het door de Senaat reeds goedge keurde voorstel tot het houden van de volksraadpleging zal, voordat het in de Kamer van Volksvertegenwoor digers in behandeling zal komen, al lereerst door de Kamercommissie van binnenlandse zaken worden bestu deerd. Deze commissie, bestaande uit 12 katholieken, 8 socialisten, 3 liberalen en 1 communist, zal waarschijnlijk niet eerder dan 15 November gereed zijn met haar rapport. De debatten in de Kamer over het voorstel zouden dan op 16 November een aanvang kunnen nemen. De dis- ie zal, zoals dit ook in de Senaat het geval was, waarschijnlijk een drietal dagen in beslag nemen. Hoe wel de katholieken twee stemmen aan de absolutie meerderheid in de Kamer ontbreekt, mag vrijwel als vaststaand worden beschouwd, dat het voorstel zal worden aangeno men. Evenals in de Senaat zullen name lijk verscheidene liberale Kamerle den vóór stemmen. Wanneer het voorstel eenmaal door de Kamer is goedgekeurd kan het volgens de Grondwet eerst op zijn vroegst in werking treden 30 dagen na de publicatie er van in het Bel gische Staatsblad. Aannemende dat de debatten in de Kamer op 18 November geëindigd zullen zijn, zou de volksraadpleging theoretisch dus op 18 December ge houden kunnen worden. In verband met de technische voor bereiding van de volksraadpleging acht men deze datum practisch even wel niet houdbaar. Rekening houdend met de Kerst dagen en de jaarwisseling en over wegend dat een veertiental dagen nodig is voor het houden van bij eenkomsten door voor- en tegenstan ders van de koning, neemt men te Brussel dan ook aan, dat de Belgen wel niet eerder dan 15 Januari ter stembus zuilen tijgen. Volgens het ingediende voorstel zullen alle stemgerechtigde inwoners van België met „ja", of „neen" moe ten antwoorden op de vraag: „Zijt gij van oordeel dat koning Leopold de uitoefening van zijn constitutionele bevoegdheden moet hervatten?" Vooral over de wijze, waarop deze vraag gesteld is, zal, naar het zich laat aanzien, waarschijnlijk in de Kamer heftig gediscussieerd worden. De liberale volksvertegenwoordi ger Kronacker heeft intussen reeds een amendement ingediend op grond waarvan de Belgen zouden moeten antwoorden op de twee volgende vra gen: 1 Zijt ge van oordeel dat koning Leopold de uitoeefening van zijn con stitutionele bevoegdheden moet her vatten? en 2 Zijt ge van oordeel, dat de koning afstand moet doen van de troon en dat zijn opvolging geschiedt volgens de Grondwet? Kronacker betoogt in dit verband, dat door de vragen dusdanig te stel len het mogelijk is zich voor de te rugkeer van de koning uit te spreken door alleen op de eerste vraag „Ja" te antwoorden. Aan de andere kant zou het moge lijk zijn zich voor troonsafstand uit te spreken ten behoeve van Prins Boudewijn door op de eerst vraag „neen" en op de tweede „ja" te ant woorden. Tenslotte zou de formule ring in staat stellen zich voor de sta tus quo (voorgezet ballingschap van de koning en behoud van het regent schap) uit te spreken door op beide vragen „neen" te antwoorden. Te ingewikkeld Daar dit amendement aan de volks raadpleging een zeer ingewikkeld karakter geeft en de aanvaarding hiervan tot gevolg zou hebben, dat het voorstel opnieuw naar de senaat zou moeten hetgeen een 'aanzien lijke vertraging betekent, is het niet waarschijnlijk dat het amendement aangenomen zal worden. Hoewel men in regeringskringen er op heeft aangedrongen de propa gandacampagne in een geest van waardigheid te voeren, gelooft men noch in anti- noch in pro-koningsge zinde kringen dat hiervan veel zal terecht komen. Men is in het alge meen van oordeel, dat de tegenstel lingen reeds te ver op de spits zijn gedreven en venvacht wordt, dat vooral van linkse zijde in de dagen, die aan de volksraadpleging vooraf zullen gaan een felle perscampagne tegen de Belgische vorst gevoerd zal worden. POST VOOR TROEPENTRANSPORT SCHIP „TABINA". Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepentransportschip „Tabin ta", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 14 November in Nederland woeden ter post bezorgd. Behalve de gebrui- ke'ijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip Tabinta", op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. KINDJE IN DE WIEG VERBRAND Enige dagen geleden heeft een vijf jarig kind, zoontje van het echtpaar in de B-eulingstraat te Maastricht op een moment, dat de moeder even afwezig was een doosje lucifers te pakken gekregen, waarmede het bij de wieg van zijn 7 maanden oud broertje ging spelen. Het kindje be kwam ernstige brandwonden. Het werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar het Woensdag aan de bekomen verwondingen is overleden. PRINS BERNHARD TE KOPENHAGEN. Prins Bernhard is in zijn particu lier vliegtuig, vergezeld van Fritz Philips, directeur van de Philipsfa- brieken te Eindhoven, hedenmorgen te Kopenhagen aangekomen. Op het vliegveld werd de Prins verwelkomd door jhr. W. F. van Lennep, de Nederlandse gezant te Kopenhagen, met wie hij de lunch gebruikte. Men verwacht, dat Prins Bernhard hedenmiddag naar Neder land zal terugkeren. In de ouderdom van 76 jaar is gis teravond te Blaricum overleden de kunstschilder-beeldhouwer P. T. H. Bönke. De overledene, Amsterdam mer van geboorte, heeft enige tijd als oppasser in Artis te Amsterdam gewerkt, waar hij zich sindsdien als beeldhouwer kon ontwikkelen door dierstudie te maken. C.a. dertig jaar geleden vestigde hij zich met zijn vrouw, de schilde res M. Kelting in Blaricum. Hij was o.a. lid van Arti Sint Lucas en de vereniging van Beeldende Kunste naars Laren-Blaricum. De begrafenis geschiedt a.s. Zater dag op de algemene begraafplaats te Blaricum. Het Belgische ministerie van ver keerswezen heeft twee Dakota's van de luchtmacht uitgezonden om het sedert een veertiental dagen ver miste vissersvaartuig O. 304-Laer- mans op te sporen. Deze toestellen zijn gisteren uit Evere vertrokken. Over Nederland bereikten zy na twee en een half uur vliegen de Noordzee. De operatiezóne, die werd gevormd door een sector tussen de Britse en de Deense kust, was in ondersectoren verdeeld. Onverpoosd hebben de Da- kota's gedurende twee uur hun na speuringen verricht. Er werd even wel geen spoor van hét verdwenen vaartuig ontdekt en de toestellen moesten, nadat zij 2.000 km. hadden afgelegd, onverrichterzake naar Meisbroek (nabij Brussel) terugke ren. De Nederlandse Unie van metaal gieterijen en aanverwante bedrijven (NUMAP) deelt mede: „Uit de koper- en metaalgieterijen, verenigd in de Nederlandse Unie van metaalgieterijen en aanverwante bedrijven (NUMAP), is een groep ontstaan voor het scheppen van be tere verhoudingen in deze bedrijfs tak, teneinde ongewenste toestan den, welke speciaal op haar terrein sedert het einde van de oorlog sterk op de voorgrond zijn getreden, te voorkomen, zo nodig tegen te gaan. Om gelijke tred met de vooruitgang van de techniek te houden, heeft deze groep besloten haar producten onder een wettig gedeponeerd merk .in de handel te brengen. Zij beoogt hiermede een waar borg te verstrekken, dat haar pro ducten aan de hoogste eisen van kwaliteit en samenstelling vol doen". DRIE MINISTERSCONFERENTIE TE PARIJS De drie ministers van buitenandse zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben heden hun bespre kingen te Parijs voortgezet. Op de agenda staan het Duitse vraagstuk, de erkenning van de communistische regering in China en de betrekkin gen met Joego-Slavië. Men verwacht dat de ministers hedenavond hun be sprekingen zullen voltooien. Van Zeeland, Stikker en Bech, de minis ters van Buitenlandse zaken van Bel gië, Nederland en Luxemburg, zullen waarschijnlijk in de loop van de dag voor overleg tot de conferentie wor den toegelaten. Kort voor de zitting had Schuman een kort onderhoud met de Franse minister-president Bidault en Spaak, voorzitter van de consultatie ve vergadering van de raad van Europa. WAPENSTILSTANDSDAG De Belgische ambassade verzoekt ons mede te delen, dat haar kanse larij en de Belgische consulaten in Nederland op 11 en 12 November a.s. gesloten zullen zijn in verband met de herdenking van de Wapen stilstandsdag. VERRAADSTER TOT ACHT JAAR VEROORDEELD. Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde vanmorgen de 43-jarige Amsterdamse vrouw Anna P. H. B. voor de tweede keer tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. De veroordeelde heeft tijdens de bezetting Joodse landgenoten aan de S.D. verraden en gelden aangenomen om hen naar het buitenland te helpen. De Bijzondere Raad van Cassatie verwees de zaak naar het Amsterdamse Hof terug en de advocaat-fiscaal eiste dezelfde straf, die in eerste instantie was ge vraagd: 15 jaar. Het ideale Verkeers vliegtuig van 1955 Op een bijeenkomst te New York werd aan generaal Harold R. Herris-, algemeen-directeur van de American Overseas Airlines en oud-comman dant van Air transport command, de vraag gesteld hoe hij vond dat „het ideale verkeersvliegtuig van 1955" er moest uitzien, dat wil zeggen de ma chine, die wordt gebruikt voor het verkeer over de Transatlantische Oceaan. het midden latend of dit een straalvliegtuig of een vliegtuig met schroefmotoren gaat worden, zei de generaal: „De machine moet maximaal vijftig passagiers kunnen vervoeren plus een 1250 kg. vracht en, per passa gier, een zeventig kilogram bagage. De passagiers moeten zitten in ver stelbare zetels waarin men ook kan slapen, dus in de zogenaamde „sleeperette type seats" waarmee ook onze nieuwe „stratocruisers" zijn uitgerust. Voorts moet het toestel een „loun ge" hebben, zoals die ook op het be- nedendek van de nieuwe Boeings aanwezig zijn, en waarin ongeveer tien personen kunnen zitten. Er moet een luidsprekersysteem in het toestel zijn voor het doen van aankondigingen en het spelen van gramofoonniuziek. De luchtdruk in de cabine moet zijn zoals men die aantreft op onge veer 2500 meter hoogte, onverschil lig hoe hoog of hoe laag er wordt gevlogen. De ramen moeten groot zijn, zodat men behoorlijk naar buiten kon kij ken, en ze' moeten niet kunnen be vriezen. De luchtverversing in de cabine moet zo zijn, dat men kan afstappen van het voorschrift, dat er aan boord alleen maar cigaretten mogen wor den gerookt. Wat de verwarming betreft de ideale temperatuur moet liggen tus sen de 65 en de 89 graden Fahren heit, hoe warm of koud het „buiten" ook is. De bemanning van het „Ideale toe stel van 1955" moet bestaan uit vijf personen drie piloten-tevens navi gator en twee personen voor het be dienen van de reizigers ii? de Cabine. Aan die bemanning moet nog een boordwerktuigkundige worden toe gevoegd als het vliegtuig niet met straal- maar met cylindermotoren is uitgerust. Aan boord moet zich een radio- telefooninstallatie bevinden, die wordt bediend door de gezagvoerder. De machine moet de afstand New YorkLonden kunnen afleggen zon der tussenlandingen, en hoe sneller hoe beter. Zij moet. waar zij zich ook bevindt, „de andere kant" kunnen halen op de helft van de motorkracht. Het is van belang, dat reparatie en revisie zo snel mogelijk worden uit gevoerd en het landen en dalen moet gebeuren, ongezien de weersomstan digheden, met een uitloopafstand van 2000 meter". Aan deze verklaring van generaal Harris wordt in vakkringen beteke nis gehecht, omdat hier een bekend deskundige heeft laten uitkomen, dat men. volgens hem, moet afstappen van het principe om de verkeersvlieg tuigen steeds groter te gaan maken. Donderdag, 10 November. Vandaag beginnen we eens een beetje nijdig. Want het is toch wel crii dat er nog steeds prachtige prij zen van de A.M.A.-verloting liggen te wachten in het Sini Antonius Clüghuis aan de Mgre, op de win naars, om afgehaald te worden. Van avond bestaat die gelegenheid nog én morgenajnd eveneens. Maar dan onherroepelijk voor het laatst! Trek- kingslijsten hangen in de stad voor verschillende winkelruiten en zijn in de buitengemeenten in het bezit van de hoofdzelatricen. V/aar iedereen kan komen kijken. Of hij soms een prijs gewonnen heeft. Als ze nu maar komen. Maar overigens kunnen we niet nijdig blijven, want tenslotte kan iedereen wel eens een fout begaan. is er b.v. een fout geslopen in de corfvocaties, die aan de Kath. Grafi sche Jongeren gezonden zijn. Daar stond op vermeld dat de bijeenkomst van morgenavond (Vrijdag) in „De Harmonie" zou worden gehouden. Maar niets daarvan. Geen denken aan. Want die bijeenkomst vindt plaats in hotel „Central" aan de Breestraat. Laten de jonge typogra fen daar vooral aan denken. En zich niet vergissen. Hedenavond wordt in de Kath. H. B.S., Mariënpielstraat 4, een wed strijd-avond gehouden voor de R.K. E.H.B.O. uit het district Zuid-Hol land. Dit geldt als voorwedstrijd voor de grote nationale wedstrijden, die in Utrecht gehouden zullen wor den. Dit moet een mooie en leerzame avond worden. Waarop ook belang stellenden van harte welkom zijn. En daarom ongetwijfeld in dichte rijen zullen toestromen. Althans, dat zou het bestuur buitengewoon pret tig vinden. Er wordt trouwens nog een E.H.B. O.-wedstrijd gehouden. Maar dan a.s. Zaterdag om half vier in de Chr. School aan de Pasteurstraat-Maresin- geL Zeven ploegen uit Leiden en omgeving nemen er aan deel. De ploeg met het hoogste aantal pirn- ten krijgt de eerste prijs en mag de wisselbeker 1949 mee naar huis ne men. Er is ook nog een tweede prijs. En dr. J. G. Bazuin zal na afloop de verrichtingen bespreken. Na al dit E.H.B.O.-nieuws weer eens iets prettigs. Dat geldt de ver eniging „Limburgia", die gisteravond een feestavond hield, ter verkiezing van Prins Carnaval. De grote zaal van „Den Burcht" was zeer vol met pret- en joolmakende mensen, dansten en speelden, echt in de geest zoals „Limburgia" dat altijd weet te „versieren". Om precies elf minuten over elf, kwam. na een bewogen zit ting van de Raad van Elf, „Huub de Tweede" de bus, waarna de gezellig heid nog een poosje werd voortgezet. En de Kynologenvereniging „Rijn land" gaat Woensdag 16 November een bijeenkomst houden in de zaal van jachthaven „Prinoehaven", van Zuylen van Nijeveldstraat 100 te Wassenaar. Het bestuurslid van de afd. Leiden en Omstreken, de heer Alofs, zal spreken over „De jacht en de jachthonden". Daar kan die heer Alofs heel wat over vertellen, want hij is „erkend keurmeester van jacht meester. Wat dat is, weten we helaas niet. De heer H. J. Stol uit Leiden zal vragen op veterinair gebied be- antwoordgp. En waarschijnlijk zal een stel honden aanwezig zijn, om de boel wat op te vrolijken. Bovendien werd gisteravond in de Cadi-club een biljartwedstrijd ge houden tussen de Cadi-club militaire vereniging „De Schakel" en de Buurt vereniging „Haagwegkwartier". Voor al de partij tussen kapitein Nijnatta en de heer J. Keizer moet bijzonder spannend geweest zijn. Jammer dat die kapitein uiteindelijk toch ver loor. Haagwegkwartier won vier partijen en de Cadi nam er drie voor z'n rekening. De winnaars kregen hun prijzen en alle deelnemers een tractatie. Die vriendschap tussen burgei's en militairen doet je toch weer goed. Daar kan zelfs een schoorsteenbranje geen afbreuk aan doen. Dat schoor steenbrandje vond gisteren plaats in het pand Meerburgerstraat 3, waar schijnlijk, doordat de schoorsteen niet geveegd was. De brandweer heeft dat zaakje toen maar opge knapt. De heer H. Riebeek, Waardstraat 31, is vandaag 40 jaar in dienst bij de N.V. Kon. Ned, Fabriek van Wol len Dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zoon. Bovendien was de heer Boom, Borneosctraat 53, als onder meesterknecht (touwbaas) 30 jaar in dienst en de heer A- van Meteren, Bloemistenlaan 27, heeft er eveneens 30 jaar op zitten. In die dekenfabriek natuurlijk. Dat was de moeite waard. Directeur Schrandt sprak de jubila rissen en hun echtgenoten in het pri- vé-kantoor hartelijk toe. Hij prees hun plichtsbetrachting en zei: „Aan jullie kunnen de jongeren een voor beeld nemen". O zo! Daarna kwamen de enveloppen met inhoud voor de dag. En ook het manlijk personeel kwam met geschenken aandragen. Waarbij nog verschillende vriende lijke woorden werden gesproken. Er was trouwens nog een jubileum. Maar dat is gisteren al gevierd. Dat was bij de N.V. Intern. Handel-Mij „Imencxco" aari de Hoge Rijndijk, waai de heer Jac. van Es zijn zilve ren jubileum vierde. Directeur J. W. Stoffers hield een weigemeente toe spraak. Verschillende cadeaux wer den aangeboden. En mevr. van Es kreeg een bloemenhulde. Maar dat was nog niet alles, want de heer G. Otten, voorzitter van de personeels vereniging. kwam in een speech je de jubilaris bedanken voor alles wat hij voor de vereniging heeft gedaan. Spr. haalde ook nog wat humoristi sche voorvallen op uit de loopbaan van deze jubilaris, die een dank woord sprak. En verder het feest thuis vierde. Een pakkende circulaire kwam van morgen op ons bureau neerfladderen, Daarin worden de R. K Middenstan ders beleefd doch dringend uitgeno digd voor de bijeenkomst op Woens dag 16 Nov. a.s. Deze keer niet in de Turk maar in „Het Gulden Vlies". Nieftiand minder dan dr. W. Dijssel- bloem uit Oegstgeest zal komen spre ken over „Onze houding en onze waarde in deze tijd". „Kent iedere middenstander de juiste houding En weet hij steeds de juiste waarde? De secretaris meent deze vragen in genoemde circulaire ontkennend te moeten beantwoorden. En daarom alle leden op het hart te binden deze avond nu eens niet te verzuimen. Want het is met het vergaderbezoek tegenwoordig bar slecht gescteld. Be halve natuurlijk a.s. Woensdag. Om half negen. Wii vinden het vandaag een be langrijke dag. En zo denkt de heer C. H. v. d. Voort er ook over. Want hij heropende vanmiddag om drie uur zijn winkel in bloemen en plan ten. Morschweg 103 Drie weken lang is het er een ravage geweest. Maar het ziet er nu weer piekfijn uit. na dat de aannemersfirma Konink en van Leeuwen er het een en ander aan gedaan hebben. Blank geschuur de muren, lambriseringen en toogjes van handgevormde baksteen en een moderne verlichting hebben - deze vergrote winkel een geheel ander aanzien gegeven. En de prachtige ver scheidenheid van bloemen en plan ten komen nu schitterend tot haar recht. Er was slechts één moeiliijkheid wat moesten de zakenrelaties bij zo'n gelegenheid cadeau doen? Je kunt een bloemenhandelaar toch moeilijk een bloemenmand sturen! Maar ver schillende taarten wezen er op dat die zakenrelaties met dit probleem wel raad wisten. En vermoedelijk zal de familie dat met die taarten ook wel doen! STADSKOK. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur),. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Licht bewolkt met voorname lijk in Noordelijke helft van het land nog enkele buien. Ma tige en langs de kust aanvan kelijk nog krachtige wind tus sen Zuid-West en West. Oftge- veer dezelfde temperatuur als vandaag. TREIN OP TREKBOM GELOPEN Dinsdag is een trein van Madiun naar Modjokerto nabij laatstgenoem de plaats op een trekbom gereden, waardoor 3 burgers werden gedood, 3 personen zwaar- en 4 personen licht werden gewond. SKI-SPRINGEN IN LONDEN. Het is niet uitgesloten, dat Lon den in de komende winter een inte ressante primeur zal beleven. Een skiclub in Oslo heeft in sa menwerking met de Noorse Toeris tenbond het plan opgevat in het uit gestrekte Londense park Hamp- stead Heath op Noorse sneeuw met Noorse skiers wedstrijden in het skispringen te organiseren. Desbe treffende voorstellen zijn reeds ter overweging naar Londen gezonden. Grote hoeveelheden sneeuw zouden in koelschepen van Noorwegen uit kunnen worden aangevoerd en mocht in Hampstead Heath geen hel ling zijn, steil genoeg voor het ski springen dan zou ook materiaal voor een complete springschans kunnen worden meegenomen. SCHEEPSBERICHTEN EMPIRE BRENT 9—10 Nov. des nacht te Amsterdam verw., ontsche ping 9 uur v.m. KOTA INTEN 9 Nov. van Suez n. Batavia, NIEUW AM STERDAM 9 Nov. te Southampton, ORANJE 9 Nov. te Amsterdam, ZUI DERKRUIS 9 Nov. van Perim naar Batavia. SIBAJAK pass. 9 Nov. St. Helena naar Kaapstad. ALNATI, 9 Nov. te Rio de Janeiro. A VERDIJK, 8 Nov. te Baltimore. AXELDIJK, 9 Nov. te Houston. CO- RYDA t, 10 Nov te Suez. DELF LAND, pass. 9 Nov. St. Paul Rock. EMPIRE BRENT (charter) 10 Nov. te Amsterdam. GANYMEDES. 10 Nov..te Talcanhuano. HERA, 10 Nov. te Cordon. HELDER. 10 Nov. naar Rotterdam. JACOB CATS, pass 10 Nov. Udsire. MERWEDE, 9 Nov. v. Kaapstad. MOLF.NKERK, 9 Nov. v. Hongkong. PRr' JOH. WILL. FRISO, 9 Nov. te Bell Isle. PR. FILLIP WILLEM 9 Nov. te Quebec. PR. WIL LEM II, pass. 9 Nov. Wight. TAMO, 10 Nov. te Buenos Aires verwacht. SALLAND, pass. 9 Nov. Ouessant. STAD ALKMAAR, 10 Nov. te Mon treal. STREEFKERK, 10 Nov. van Marseille. SUMATRA. 3375 mijl West van Minicoy TABINTA, 9 Nov. op 220 mijl Z.O. Cevlon. VAN 'T HOFF, 8 Nov. v. New-Orleans. VAN OSTADE 10 Nov. te Colon. VOLEN- DAM, 9 Nov. op 730 mijl O.Z.O. Kaap C-uardafui. WESTLAND 10 Nov. te Montevideo ZAAN, 9 Nov. v. Rot terdam te Koping. ST. LEONARDUS-PAROCIIIE. Gezinscursus „K.-Actie". Heden-, Donderdagavond 8 uur, bij eenkomst in de pastorie van alle deel neemsters aan de 3 Gezinscursussen, die door de K.A. afd. Dames werden gegeven. De Z.E. Pater dr. Calesanc- tius Capucijn zal een interessante causerie houden, ene voor allen van het grootste belang is. Laat allen op tijd aanwezig zijn. Aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal-examen scheikunde de heer J. Stark, alhier woonachtig. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.-O." De zesde speelavond van de paren competitie had tot resultaat dat naar zwart gaan: echtp. Bik en paar Ververv. Ooijen; naar groen: paar JeusterVuurpijl, paar Mulder Niekerk, paar SmidtAbswoude. echtp. Ammerlaan; naar rood: dames v. GelderHinnen en dames v. Ber gen Henegouwen-^—Schalks. De volgende week staat de com petitie stil vanwege de drive ten bate van Katholiek Thuisfront in den Vergulden Turk. Alle leden zijn daar natuurlijk om 8 uur pre sent. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikus Jozef Maria z. van C. J. H. Bovenlander en H. H. Goddijn.' Peter Hubertus z. van N. van Abswoude en E. A. Bunnik. Ca- tharina d. van V/. P. de Groot en W. M. van Wetten. Hermanus z. van M. Hermans en D. Ouwehand. Abraham z. van L. van der Zwart en J. Kooy- man. Carel Johannes z. van C. J. Ver biest en G. M. van Duppen. Peter z. van W. H. Ramak en G. A. de Boo. Overleden: A. Koet man 79 j. E. Timan man 42 j. A. van Bemmel wed. 84 j. Gehuwd: F. R. Böhtlingk jm. en E. L. Blankenberg jd. P. H. J. van Griensven jm. en E. Flanderhijn jd. G. van der Heiden jm. en H. F. Leising jd. J. M. Janssen jm. en C. Dubbelaar jd. H. J. Kramer jm. en D. C. van Diggele jd. G. G. Ligtvoet jm. en P. Oudshoorn jd. F. H. van der Poel jm. en J. C. Kok jd. J. Segijn jm. en A. Nagtegaal jd. M. Sjardijn jm. en E. Schreuder jr. A. J. van Valderen jm. en N. Eling. jd. J. H. van der Grind jm. en J. A. Gotten- bos.jd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2