stadsnieuws -Ceidse HUTSPOT J NIEUWS UIT RIJNSTREEK LAATSTE BERICHTEN WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BESPREKING MET MUZIKALE ILLUSTRATIES door Dra. Marie Veldhuijzen. Voor een klein gezelschap K. en O.-leden, dat wat meer wilde weten van de muziek, die op 9 November door het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal worden gespeeld, onder leiding van Eduard Flipse, gaf Dra. Marie Veldhuyzen gisteravond een interessante inleiding en uitleg. Zij is een bijzonder bekwame musicologe een temperamentvol spreekster bo vendien. die volop geeft van wat zij zelf weet en kent. Van Joh. Chr. Bach een van de jongste zonen van Joh. Seb Bach behandelde zij diens „Sin- fonia in D". voor dubbel orkest. Zij toonde al vertellend en aan het kla vier docerend aan hoe weinig deze Bachse muziek gemeen heeft met die van zijn grote vader, met haar con trapunt en fuga's. Groter verwant schap bestaat er tussen Joh. Chr. Bach en Mozart. Beider structuur degelijk, volgens de Germaanse volks aard wisselt af met de Italiaanse charme. Beiden studeerden in Italië- De Sinfonia is drie-delig zonder grote afsluiting na elk deel. Goed aansluitend is dus het concert in Es voor 2 klavieren van Mozart geko zen; waarin Vitya Vronsky en Victor Babin, piano-duo, zullen concerteren. De bijzonderheden werden beschouwd overeenkomsten met Bach aange toond. Na de pauze „Scottish Bal lad'' voor 2 piano's en orkest van Benjamin Britten. Ongetwijfeld zal men onder de bekoring komen van de muziek van deze jonge Engelse componist. Wijd van klank, en rhap- sodie-achtig. Muziek speels-boeiend en actie verend, een wonder van spel en klanken, beurtelings mild en wrang. Aan de hand van het Leitmotiv „de Promenade'' voert Woensdag, 9 November. Het spijt ons geweldig, maar er is vandaag niet veel Hutspot. Daar kan Stadskok uiteindelijk ook niets aan doen, want hij maakt het nieuws niet, hij kan het hoogstens opzoeken en neerpennen. Maar het weinige dat er is, wordt vandaag toch gekookt. En we beginnen dan bij de leden vergadering, die de Kath. Volkspartij, afd. Leiden morgenavond (Donder dag) gaat houden in het R.K. Mili tair Tehuis aan de Mare. Behalve de. gebruikelijke agendapunten zullen korte, maar krachtige inleidingen worden gehouden over de onderwer pen die a.s. Zaterdag en Zondag op het partijcongres in Utrecht zullen worden aangesneden. En omdat niet ieder K.V.P.-lid dit week-end naar Utrecht gaat, dunkt ons dit een prachtige gelegenheid om toch iets van de problemen van deze tijd is horen. Weshalve wij ieder lid aanspo ren morgenavond aanwezig te zijn. En eens goed te luisteren. Want er valt wat te leren. Niet alleen om die K.V.P.-verga- dering is het morgen een belangrijke dag. Er is meer. Zo bij voorbeeld dat de heer H. van Schaik het feit her denkt, dat hij 30 jaar in dienst is bij Drakenburg Motorenfabriek. Met veel energie heeft deze jubilaris de moeilijke ladder beklommen. Want van monteur klom hij op tot bedrijfs leider. En wij vinden het zo prachtig dat hij daarnaast nog tijd vond om zich aan het organisatieleven te wij den. Want de heer Van Schaik is voorzitter van de Kath. Bond van Werkmeesters, kring Leiden. Wij zeggen niet te veel als we veronder stellen dat het morgen op Borneo- straat 55 een drukke dag zal worden. Het zal u ook wel opgevallen zyn de laatste jaren dat steeds meer oude vertrouwde figuren uit de Leidse Politiewereld van de straat verdwijnen. Hun plaatsen worden door jonge collega's ingenomen. Geen woord kwaad willen ze zeggen van deze jonge agenten, heus niet. Maar het is toch duidelijk, dat zij de stad, met al haar instellingen, niet zo in tensief kennen als hun voorgangers. Daarom worden er thans voor hen excursies georganiseerd. In October werd het Kamerlingh Onnes Labora torium bezocht. Deze maand zal het Nederlandse Legermuseum bekeken woi'den. Dan zijn er nog plannen voor het bezoek aan een Radio-studio in Hilversum en enkele belangrijke bedrijven in Leiden. Er zullen lezin gen gehouden worden over crimina liteit en atoomenergie. Februari brengt een feestavond, door eigen krachten verzorgd. En bovendien hangen nog bezoeken aan de Sterre- wacht en de Philipsfabrieken in de lucht. Allemaal om die jongen agen ten eens te laten zien wat er alzo te koop is. En om het nu weer eens over iets anders te hebben, vermelden we even dat gisteravond de Leidse af deling van de Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond het feit herdacht dat 30 jaar geleden de fusie tot stand kwam tussen de timmerlieden en bouwar beiders. Daarom was er feest in de grote Stadsgehoorzaal en sprak de bondsvoorzitter G. Klein 26 Leidse leden toe, die reeds 40 jaar lid zijn van de Bond. Het cabaret van Jan de Kleyn zorgde voor de vrolijke noot. Tenslotte moeten de leden van de Leidse K.J.M.V. er rekening mee houden, dat wegens zaalmoeilijkhe den het programma van hedenavond niet doorgaat. Tot troost zij echter vermeld dat alle leden a.s. Zondag morgen om half acht in de Harte- brugskerk verwacht worden, waar de aalmoezenier, pater E. Spruyt O.F.M., een H. Mis zal opdragen tot intentie van de vereniging. En dat is alles voor vandaag. STADSKOK. spreekster haar toehoorders langs de „Tableaux d une Exposition", muziek van de wondere figuur Moussorgsky, door Ravel in topvorm geïnstrumen teerd. Spreekster duidde aan, hoe uit de romantiek in verschillende lan den een eigen school ontstond om streeks 1850 en in Rusland zelfs twee scholen; die te Moskou met Rubin stein en Tschaïkowsky, die zich Wes telijk oriënteerden en die te Peters burg die zich Oostelijk neigde, en waarvan, met Borodin Cui. Korsa- kow en Ballikiry, Moussorgsky de hoofdpersoon is van ..de Machtige groep" volop Rus. Merkwaardige zeer persoonlijke muziek. Velerlei bijzondere dingen werden toegelicht, en daar mejuffrouw Veldhuyzen een respectabele pianiste is. wist zij (al was de vleugel alles-behalve best) op 't klavier een zeer geslaagde mu zikale illustratie te geven. Ongetwij feld zal haar uitleg veel bijdragen tot het muzikaal genieten van het in teressant programma, dat op het 1ste abonnemensconcert van K. en O. wordt uitgevoerd. J. Kortmann. HENK SCHAER DRAAGT DE ODYSSEE VOOR. Voor het L. Academisch Kunst centrum. De Odyssee, het onvergelijkelijke epos van Homerus over de lotgeval len van de „goddelijke duider Odys seus", heeft met de Ilias altijd een plaatsje behouden in ons hart sinds wij de banken van het gymnasium ontgroeid waren. En zo gaat het blijk baar ook anderen' wie eens gezwnecd heeft op de hexameters van deze Griekse dichtwerken, voelt z'n hart weer sneller kloppen, wanneer hij de cadans der zesvoeters herkent en de oude vertrouwde „gevleugelde woorden" weer hoort ontsnappen aan de „haag der tanden". Daarom was de Schouwburgzaal geheel gevuld, toen gisteravond Henk Schaer voor de leden van het Aca- iing van P. C. Boutensgv demisch Kunstcentrum fragmenten kwam voordragen uit de Odyssee van Homerus, in de vertaling van P. C Bouten s. Terwille van degenen, die het ver haal van Odysseus' zwerftochten niet kennen of die het zich niet zo precies meer herinneren, vermeldde het pro gramma de verkorte geschiedenis Henk Schaer, gekleed in Grieks ge waad en gezeten op een geïmprovi seerde oude zetel, droeg fragmenten voor uit het le. 22e en 23e boek. ter wijl hij boek II en V. geheel weer gaf. Opzichzelf vinden wij het voor dragen van zulk een omvangrijk werk altijd een geweldige prestatie, vooral wanneer het een dichtwerk betreft, dat bij alle levendigheid van beschrijving toch de wijdlopigheid en langdradigheid van de oude verhaal trant vertoont. Men kan dit gedicht niet- voordragen als een speels ro mannetje, doch moet aan de aard van deze oude Griekse dichtvorm recht doen wedervaren. Dat is een zware opgaaf, doch Henk Schaer is erin geslaagd zijn publiek onder de ban te houden van zijn woordkunst, al hadden wij hier en daar, waar de tekst het toeliet, wel eens een luch tiger toets gewenst. Maar Homeru" is eenmaal Homerus, en om hem zó te doen herleven als Henk Schaer gis teravond deed, is in elk geval onze bewondering waard. Een kou, een griep koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. J. BROUWER 25 JAAR JOURNALIST. In intieme kring heeft vandaag de heer J. Brouwer, mede-hoofdredac teur van het Leidsch Dagblad, zijn vijf en twintigjarig jubileum in de journalistiek en tevens aan' t Leidsch Dagblad mogen herdenken. In 1924 werd de heer Brouwer be noemd tot stadsredacteur aan het L. D. en zo werd hij onmiddellijk op genomen in het drukke leven der stadsreportage. Op vergaderingen, congressen, feestelijke bijeenkomsten was hij al spoedig een gezine figuur en mede om zijn journalistieke flair, waarbij een grote mate van beschei denheid hem steeds sierde, zijn hel dere kijk op de dingen, zijn gezond oordeel en zijn vlotte schrijftrant, was hij en voor de journalistiek en vóór de krant, die hij vertegenwoor digde, steeds een sieraad. Zijn journalistieke verdiensten werden dan ook terecht geëerd toen hij enkele jaren geleden naast de heer B. W. Menkhorst werd benoemd tot mede-hoofdredacteur. Bescheiden zoals hij steeds was, uitte hij zich ook vandaag bij zijn jubleum, waarvoor hij ondanks hijzelf zovele feestelingen in de krant moest zetten geen groots feestbetoon wenste. Wij hebben ons vanzelfsprekend daarbij neer te leg gen, doch willen toch niet nalaten de jubilaris hulde te brengen, omdat hij zich in die lange tijd van samenwer king altijd een joviaal collega heeft getoond, bij wie beroepseer en colle giale plicht steeds nummer één wa ren. Daarvoor brengen wij, die al die jaren met hem mochten samenwer ken, dank en wij wensen hem van harte nog vele jaren van voldoe ning-gevende arbeid toe. In intieme kring werd dit feit he denmorgen herdacht. De heer J. W. Henny, directeur van het L. D., wees op de veelzijdige kwaliteiten en het enthousiasme van de jubilaris, in welke hulde hij ook mevr. Brouwer betrok. Namens commissarissen en directie overhandigde spr. een fau teuil. De mede-hoofdredacteur, de heer B. W. Menkhorst, prees de col legiale omgang en bood namens het gezamenlijke personeel een schrijf bureau aan. Ook de heer J. Heems kerk, voorzitter van de Personeels vereniging, voerde het woord. Ten slotte dankte de heer Brouwer niet alleen voor de huldiging en aangebo den geschenken, doch ook voor de goede kameraadschappelijke samen werking in het bedrijf. RECHERCHEUR A. PLEKKRINGA 30 JAAR BIJ DE POLITIE A.s. Zaterdag zal het dertig jaar geleden zijn dat de heer A. Plekkrin- ga zijn intrede deed bij het Leids Politiecorps. En alhoewel het niet onze gewoonte is van 30 jarige ju bilea veel gewag te maken, achten wij nu een uitzondering toch wel ge rechtvaardigd, omdat het zilveren jubileum van deze rechercheur niet gevierd kon worden, daar hij in 1944 in een Duits Concentratiekamp ver toefde* In 1943 moest Plekkringa met en kele collega's op last van de S.D. eni ge Leidse doctoren van huis halen. Hij weigerde dit, met het gevolg dat hij op Juni naar Vugt werd vervoerd Op 8 Augustus werd Plekkringa overgebracht naar Amersfoort en tenslotte naar Duitsland, waar hij op 10 April 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Ondanks dat de jubilaris zich het liefst niet op de voorgrond geplaatst ziet zal het toch a.s. Zaterdag in zijn woning, van Bemmelenstraat 6, feest zijn. En de belangstelling voor dit jubileum zal ongetwijfeld groot zijn. FA. WED J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN EN ZOON BESTAAT 30 JAAR. Winkel belangrijk uitgebreid. Vanzelfsprekend kon het zilveren feest in 1944 niet gevierd worden. Vandaar dat aan het 30-jarig bestaan van de fa. wed. J. P. van Berge He negouwen, Aalmarkt 12, gisteren een extra feestelijk tintje werd gegeven. Bovendien werd de zaak in de voor afgaande weken belangrijk uitge breid wat een waardige bekroning is op de groei in dertig jaar. De heer J. P. van Berge Hene- ALPHEN AAN DEN RIJN KATH. MIDDENSTANDS- VERENIGING. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de pl. Kath. Midden standsver., o.l.v. de voorz., de heer C. Y. Ponsioen, werd met alg. st. het besluit genomen, om niet mede tè werken aan de totstandkoming ter plaatse var: een Zaterdagmarkt. Ach teraf is namelijk gebleken, dat art. 229 van de gemeentewet het recht aan een gemeentebestuur ontzegt, anderen, dus marktkooplieden, van een plaatselijke goederenmarkt uit te sluiten. Op grond hiervan wenst ook de Kath. middenstand zich te ont houden van medewerking en koestert men de stille hoop, dat ook het ge meentebestuur aan de zijde der pl. middenstand zal staan, nu de zaken er zó voorstaan. In de vacature, wegens het bedan ken van de heer A. Breukel, .werd met overgrote meerderheid van stem men gekozen de heer H. v. Deuren Nadat de voorz., de heer C. Y. Ponsioen, de gewijzigde, uitgebreide doelstelling van de Santos-commis sie had toegelicht, werden de heren N. J. Verkleij, C. van Vliet, W. van Leeuwen en D. le Grand tot leden van de nieuwe Santos-commissie be noemd. De jaarlijkse bijdrage per lid bedraagt 5.Het ligt in de bedoe ling, dat de nieuwe regeling 1950 in gaat. In de plaatselijke commissie voor etalageverlichting zijn benoemd de heren C. A. Bos, J. Jansen, J. Pon sioen C.Y.zn., alsmede vanwege de Water- en Lichtbednjven, de heer Couvee. De werkzaamheden dezer commissie werd uiteengezet en een ieder aangeraden zich aan de betref fende richtlijnen te onderwerpen. Breedvoerig werd gesproken over het insteRen van een z.g. zwarte lijst (waarop niet crediet-waardige consu menten worden geplaatst) en een z.g. lijst van twijfelaars (personen over wier crediet-waardigheid men zich vóór het verlenen van crediet, dient te vergewissen). De alg. midden standsvereniging heeft tot haar rechtskundig raadsman mr. Meijer. Beide middenstandsverenigingen heb ben, samen met mr. Meijer deze aan gelegenheid, welke zeker veel gevaar lijke kanten bezit, onder de loupe ge nomen. De zwartelijst zal circuleren bij de leden, de lijst van twijfelaars even wel zal slechts ter inzage zijn bij de betreffende, met deze zaak te belas ten commissie. Het is gewenst, dat ten deze één lijn wordt getrokken door de gezamenlijke middenstanders. Aan het bestuur werd vrij mandaat verleend hieromtrent volledige over eenstemming te bereiken en een be vredigende oplossing omtrent enkele punten van technische en financiële aard. Met alg. st. werd tenslotte be sloten de zwarte- en twijfelaarslijsten in te voeren. De voorz. installeerde vervolgens gouwen begon in Nov. 1919 een zaak als electrisch installateur, met handel in lampenkappen enz., in het pand Oude Rijn 5- Hij verkocht daar eigen gebouwde radio's en was daarmede een van hen, die de radio in Leiden introduceerden. Tien jaar later werd de zaak verplaatst naar het huidige adres. Inmiddels was in 1928 de ver tegenwoordiging voor Philips radio's verkregen. Toen de oprichter in 1936 kwam te overlijden, zette de weduwe het be drijf voort, thans daarbij geholpen door twee zoons, de heren L. A. en J. P. van Berge Henegouwen. Dit drietal, en natuurlijk de hele familie, mocht gisteren een heel drukke dag! vele hartelijke gelukwensen in ontvangst nemen, tijdens de re ceptie, die in de middaguren werd gehouden. Eehalve veel zakenrelaties cliënten, bekenden en vrienden, kwa men de directeur en de adj. dir. van de afd. Verkoop van Philips, de he ren M- Franken en C. P. van Solin gen, hun opwachting maken, waarbij zij een speciaal voor deze gelegen heid ontworpen fraai herinnerings bord aanboden. Zij herinnerden daar bij aan 1935, toen de firma de 3e prijs won in het verkopen van Bi-Ar-lita gloeilampen over geheel Nederland. Een jaar later werd de tweede prijs gewonnen, als op één na de grootste verkoper van Philips-producten in het hele land over een bepaald tijd vak. Onder de vele gasten bevond zich ook de heer K. de Vries, secre taris van de Ned. Ver. van Radio handelaren in Zuid-Holland. De uitbreiding van de zaak be staat uit een nieuwe showroom ach ter de winkel, waar aspirant-kopers in een even rustige als artistieke omgeving hun radio, alvorens te ko pen, kunnen beluisteren. Bovendien zijn er twee geluiddichte cabines ge bouwd. waar kopers ongestoord hun gramofoonplaten kunnen proef draaien, welke platen voor deze fir ma een nieuw verkoop-product ge worden zijn. Vanzelfsprekend dat zeer vele bloemstukken de geheel op nieuw ingerichte winkel een feeste lijk aanzien gaven. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid: de heren G. van Mourik te Rotterdam en D. Olie mans te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ines d. van N. Eradus en S. M. van Ginneken. Cornelis Jaco bus Willibrordus z. van J. Jansen en M. J. van Kcstcren. Evert Aliard z. W. Zwolle en A. Tiemens. Sara Mar- garetha d. van M. du Prie en H. M. Rohde. Wilhelmus Jacobus Cornelis z. van W. H. Broekhof en C. M. H. Koeman. Petrus Albertus Maria z. v, W. H. Broekhof en C. M. H. Koe man. Petrus Martinus z. van H. P. Hooymans en T. M. H. Prins. Overleden: L. C. van der Wekken zn. 7 dagen. de nieuw benoemde geest, adv., kap. E. Duym, en sprak de beste verwach tingen uit. De centrale raad vergadert op 16 November. In behandeling komt o.m. of hei sociologisch gezien verant woord is, dat grote kerkelijke instel lingen hun dagelijkse inkopen doen bij andere instellingen dan de geor ganiseerde middenstand. Als rich tinggevend werd door de voorz. ten deze aangemerkt het rondschrijven van mgr. Lemmens, waarin de wens werd te kennen gegeven, dat de ge organiseerde middenstand in derge lijke transacties wordt betrokken. De centrale contributie-inning loopt nog niet naar wens. Verwar ring is ontstaan, doordat zaken en bedrijven onder meerdere namen in de registers der organisaties voorko men. Staande de vergadering werd een enquêteformulier ingevuld, wel ke enquête verhelderend dient te werken. Gewezen werd op het grote gevaar, dat zou kunnen ontstaan voor de mid denstand bij de grotere voorraad- voorziening, het nemen van leveran- cierscrediet, bankcrediet. afbetalings systemen. De heer G. Vreeswijk, lid van het Leids financieringsinstituut, gaf een uiteenzetting van de werk zaamheid hiervan (begonnen met 28 leden vier maanden geleden, nu ruim 100 leden, waarvan minstens 60 a 70 in de Sleutelstad, werd in die periode voor ruim 1 ton omgezet, tot aller tevredenheid). Spr. gaf de raad een inlichtingenformulier aan te vragen: Nieuwsteeg 8 te Leiden. De g. a. verzorgde een geestelijk speechje en beval de leden aan het kopen van een of meer Rome-rnedail- les. onder aanbeveling tevens van de deken. Het financieel resultaat van de ge houden middenstandstentoonstelling is bevredigend. De sluitingsvergade ring wordt Dinsdag a.s. gehouden, dan zal een officieel verslag worden uitgebracht. Teneinde het saamhorigheidsgevoel onder middenstanders te stimuleren werd besloten meer keren te verga deren en daaraan telkens een bepaal de attractie te verbinden. De vorm zal nader worden bezien. Een andere mogelijkheid om meer vertier in de gemeente te krijgen stelde een der leden voor de winkels langer open te stellen op de Zater dagen, het organiseren b.v. van win kelweken enz. De heer A. H. Balk wist voor dit doel ook nog een goed draaiorgel... Het oog is voorts ge vallen op een langduriger midden standsactie, die wat vertier kan bren gen, n.l. een z.g.n. A.M.A.-actie, die, zoals destijds, enkele maanden kan duren. Dit wordt in overweging ge nomen met de algemene midden standsvereniging. In het Par. St Ni- colaas-comite zijn voorts nog ter aan vulling benoemd de heren P. v. d. Bosch, G. Vreeswijk en A. v. d. Hulst. In de komende bijeenkomst, kort na het St. Nicolaasfeest, zal door een deskundige spreker de werking van de P.B.O. worden uitgelegd. INZITTENDEN VERONGELUKTE PIPERCUB TERECHT. De twee inzittenden van een Piper- cub van de militaire luchtvaart, die op 22 October jl. een noodlanding maakten in de omgeving van Paja- kumbuh, op Sumatra, waarbij het vliegtuig werd vernield, doch de twee inzittenden ongedeerd bleven, zijn op 8 November door de T. N. I. in goede welstand aan de plaatselijke Nederlandse autoriteiten te Fort de Koek uitgeleverd. Het zijn de luite nant Pikker en de korp. v. Looyen. (Deze noodlanding niet te verwarren met de vermissing der twee Mustang jagers, die sedert 13 October op een vlucht van Medan naar Batavia spoor loos zijn verdwenen. Red.). DESERTIE IN HET SOVJET- BEZETTINGSLEGER. 80 Sovjet-Russische soldaten te Wuensdorf bij Berlijn hebben zich aangesloten bij de grootste massale desertie sinds het begin van de be zetting, aldus meldt de met Britse licentie verschijnende „Telegraaf". Volgens het blad hebben 100 met tommy guns gewapende Sovjets ver geefs de hele streek afgezocht. Van andere zijde heeft men nog geen be vestiging gekregen van dit bericht. NIEUWVEEN „ST. DEUS DEDIT" VIERT 30-JARIG BESTAAN. De geschiedenis, die in deze kleine afdeling is gemaakt, getuigt dat zij sterk is geweest en dat de pioniers in de richtlijnen, die daarvoor in de pauselijke encyclieken werden aan gegeven, voldoende krachten gevon den hebben, om vol te houden. Want als het dertig jaar geleden nog mogelijk was, zoals de voorzitter memoreerde, dat een zevental pio niers, die tot oprichting van deze ju bilerende organisatie waren overge gaan, door de patroons werden uit gescholden voor een „rooie bende", waarmede zij omtrent het bespreken van verbetering der sociale arbeids toestanden niets te maken wilden hebben, terwijl het nu zover is, dat de werkgevers en werknemers voor elkanders belangen opkomen en dat alle katholieke landarbeiders van Nieuwveen in „St. Deus Dedit" ge organiseerd zijn. dan zijn. zo conclu deerde het hoofdbestuurslid, de heer Salman, de offers niet tevergeefs ge weest. En al zijn we nog niet waar we wezen moeten, dan hebben wij met deze resultaten toch reden te over om feest te vieren. De geest, adv., kap. van Adrichem, was voldaan over alle verbeteringen, die voor de arbeiders door strijd en samenwerking waren verkregen, waarmede het 30-jarig bestaan een mijlpaal is. Deze mijlpaal zal geen einde betekenen, wanneer de jonge ren zich serieus interesseren voor alle dingen, die in het belang van de arbeiders op stapel zijn gezet of be handeld worden, zodat zij straks met kennis van zaken het werk der oude ren zullen kunnen overnemen. In eigen organisatie en de jeugdbewe ging wordt daartoe ruimschoots de gelegenheid gegeven. Daarop werd door enkele leden de klucht: „De truc van Tinus" opge voerd. De gekke capriolen van Tinus en de humor-rijke inhoud deden de aanwezigen brullen van de lach. De rol van Tinus werd door P. Sprinint- veld buitengewoon goed uitgebeeld en vertolkt, maar Corry Kouwenho- ven, voor het eerst op de planken in de zware rol van Bertha, deed het minstens even goed. Dank zij de plaatselijke midden standers kon een gratis verloting worden gehouden, waarbij aan 40 procent der aanwezigen een prijs kon worden uitgereikt. En bovendien werden gratis consumpties verstrekt Aan de heren P. Springintveld, A. Lenting, P. v. d. Berg, F. M. v. d. Berg, G. Hoogenboom en J F. v. d. Berg werd een diploma uitgereikt voor hun 25-jarig lidmaatschap, waarna nog gezellig werd gedanst en de heer Salman in de hoogte werd gestoken. Een feest. dat. zoals dit, begonnen is met een H. Mis en algemene H. Communie en waar zulk een goede geest heerst, slaagt altijd en blijft een aangename herinnering. De eerste klanken van de nieuwe klok. Maandagmiddag arriveerde de nieuwe klok voor de Ned. Herv. kerk en alleen de omwonenden wa ren getuigen bij de werkzaamheden om haar in de toren te hijsen. De klok is gedoopt „Salvator" („Verlos ser"). Verschillende Kerkstraatbewo ners staken de driekleur uit. Met blijdschap verzamelde zich een kleine groep nieuwsgierigen rond het bronzen monster, dat vijfhon derd en twintigkilogram weegt en waarop is aangebracht de inscriptie: „Salvator hiet ick" Anno 1949. Deze klok werd gegoten door de firma Pe tit en Fritsen te Aarle-Rixtel. Nadat alle materialen voor monta ge waren aangebracht werd de klok omhoog gehesen, waarbij zij enkele malen de muur raakte. Dan liet zij haar klanken reeds horen, die met voldoening in de oren der omstan ders werden opgenomen. Zo zal de stilte van het dorp gelukkig weer worden onderbroken door de zware klepelslag van de „Salvator". LEIMUIDEN Geboren: Leonardus Maria, z. van L. H. v. Velzen en C. Wijfjes: Petro- nella Gerarda Maria, d. van H. Bur- kermolen en M. J. C. Wesselman. Ondertrouwd: C. P. Heemskerk 27 j en J. M. Straathof 25 j.; W. Muys 31 j. en J. G. Dompeling 29 j. WIELRIJDERS, WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slechts dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind? terugkerende nuldaiAen Met het troepentransportschip „Volendam" zullen de volgende mi litairen uit Indonesië op 28 Nov. te Rotterdam terugkeren: Leiden: A. Aarnoutse, Pieter de la Courtstraat 19; W. C. J. Montanus. Pieter de la Courtstraat 53; Serg. J. A. F. Planjer, Kapteijnstr. 19; H Cornet, Alexanderstr. 51; A. J. Han sen, Aloëlaan 28; W. P. Holswilder, Transvaalhof 18; I. E. Keyzer, Min nebroedersgracht 23; H. Koster, Mei- doomstr. 39; G. Mieremet. de Ruy- terstr. 13; W. Vreeken, Prinsenstr. 77 A; B. Wansink, Langegracht 119; korp. W. Dexel, Haarlemmerstr. 193. J. Feenstra, Kraaierstr. 3a: B. C. God dijn, Madoerastr. 29; le luit. G. W. M. Kallenberg, da Costrastr. 30; F. J. v. d. Spree. Nic. Beetsstr. la; J. H. Vonderen, Marislaan 15; F. G. T. Vosters, Tiboel .Siegenbeekstr. 5. Lisse: J. G. v. Duin, Heerenweg 366; J. Geschiere, Narcissenstr. 42; Th. Wït- teman, Engelplein 2; J. H. Frantzen. Julianastraat 95b. Noord wijk: M. v. Duivenbode. Zoutmanstr. 12; M. A. Smeltink, Scheveningsestr. 22. H C. Smit, Offenweg 60; korp. J. W. Vink, Tramsteeg 10a. Noordwijkerhout J. J. P. Duivenvoorde. Parallelweg 17; W. J. Geerlings, 's Gravendamse weg 81; K. J. Warmenhoven, Nw. Duinstr. 32; V/. L. Wijnands, Paral lelweg 6. Sassenheim: Korp. K. S. Eikelenboom, Hoofdsti 170; B. J. v. Vliet, Charbonlaan 33; korp. L. J. v. d. Voort. Rusthof laan 40. Zoetermeer: le Luit. J. Krijgsman, Stationsstr. 96; T. v. Ruitenburg. Stationsweg 141; M. Vis, Broekweg 32. Leidschendam: W. A. v. d. Kraan, Wilsveen 49; A M. H. v. d. Meer, Dr. Noordtstr. 39; D. H. M. Remmerswaal, Leidsekade 15; Chr. J. Vieveen, Veursestr. 47; J. Th. Vreede, Veurse Achterweg 47; korp. J. W. Kragt, Broekweg 128. Koudekerk a. d. Rijn: Chr. Kraay, Hoogewaard B 151. Waddinxveen: Serg. G. v. d. Krans, Kerk weg 163; N. Versluis, Jan Dorrekenkade 68; Zwammerdam: J. A. Linschoten, Overtocht C 6. Nieuwkoop: M. Rietveld, Noorden B 202; A. G. Woerde. Zuideinde A 43. Boskoop: M. Blanken, Emmakade 33; B. J. W. Roozeboom, Reijgerskoop 133; H. Pos, Kerkstraat 12. De Kaag: H. C. Rip, Huigsloter- dijk 379. Oegstgeest: Serg. P. de Gunst, Ter- weeweg 50. J. Kromhout, Rijnsbur- gerweg 126; J. B. van Zeist, Rhijn- zichtweg 24. Zilk: Th. A. v. Haaster, Zilkerbin- nenweg 32; J. A. Weijers, Zilker- duinweg 48; E. G. Bakker, St. Ja- cobstr. 48; C. A. Flipphi, Zilkerder- weg 145. Zoeterwoude: N. Th. de Jong, Westeinde 18; W. de Leeuw, Hoge Rijndijk 363; B. C. Velzen, Zuid- buurt 59. Hillegom: Korp. Th. Klinkenberg, Nieuweweg 184; J. C. Koot, Weeren- steinstr. 89a; korp. C. v. Lierop, Ju- lianastr. 9; G. Meier, Haarlemmerstr. 13; A. C. v. d. Reep, Brouwerlaan 12, D. Sistermans, Hoofdstraat 104. Voorhout: P. C. v. d. Berg, 'sGra- vendamseweg 25; J. Th. v. Kampen, Engelselaan 27. Katwijk: D. v. d. Boon, Kerkstraat 62; N. H. v. d. Oever, Duinstraat 59. W. v. d. Oever, Duinstr. 63; A. v. d. Plas, Noordstr. 8; korp. H. v. d. Plas Brittenstr. 13d; korp. J. v. d. Plas. Hoogstr. 3a; C. Schaap, Louwestr. 39. Woerden: Serg. J. v. Eijk, Baan- straat 17; Roelofarendsveen: J. N. Spruit, Noordeinde 112. J. C. v. d. Wereld, Zuidereinde 73; Rijnsburg: J. Bogaards, Noordzijde- vliet 89; M. Kromhout, Santlaan 6, P. de Mooy, Oegstgeesterweg 70, korp G. Noteboom, Vliet Noordzijde 23. Hazerswoude: J. Verwey, Voorweg C 22, A. Jongerbloed, Rijndijk A 141; Leimuiden: B. v. d. Voort, Nokweg 261, F. Kroon, Weteringslaan 81; Valkenburg: C. v. d. Zwart, Mid denweg 8. Nootdorp: B. Timmer, Achterweg 22; Wassenaar: K. Messemaker Ro- zensteinstraat 20. P. Th. Heemskerk. Rijksstraatweg 177; G. H. Noordover, Rozen^einstraat 30. kapt. O. A. T. Horstmann, Hazelaan 15; Alphen a. d. Rijn: Serg. J. v. d. Berg, Hoofdstr 245., J. Griffioen. Steekterweg 150; W. de Jeu, Jong- kindtconinckstraat 4. H. v. d. Laarse, Raadhuisstr. 88, B. Schurink, Willem- straat 22; P. J. v. Wieringen, Hoorn 406. De volledige passagierslijst ligt op ons bureau ter inzage. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 8 Nov. Vee. Aange voerd 4620 dieren, waaronder 192 paarden, 8 veulens, 1949 gebruiksvee 625 vette koeien en ossen. 463 graskal veren, 400 nuchtere kalveren. 275 schap-en of lammeren. 76 bokken en geiten. 66 varkens, 566 biggen. Prij zen per stuk: kalfkoeien f 875725 —600; melkkoeien 875725600: varekoeien 530425350: vaarzen 550—450—350; pinken 450—350— 275; graskalveren 25518585; biggen 302520. werkpaarden 850650400; nuchtere kalveren 353025. Pfijzen per kg.: slacht- paarden 1.35, 1.25 en 1lam meren -901.70 en 1.35; koeien 1.80/90. 160/75 f 1 40/55.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3