ABDIJSIROOP. u Prof. Romme: de KVP stelt voor dit jaar nog te komen met kinderbijslag voor kleine zelfstandigen De aanleg van zeehaven te Katwijk noodzakelijk geacht Van groot belang voor geheel Rijnland *fegen Bronchitfè ET keerpunt WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Begrotingsdebat ia de Tweede Kamer ALGEMENE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROTING. De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting voor 1950. Daarbij was tevens aan de orde de nota in zake de budgetaire gevolgen van de devaluatie. Eerste spreker is de heer Romme (K.V.P.). Spr. vraagt welke tijdschema de regering zich heeft voorgesteld voor een generale grondwetsherziening. Ten aanzien van het overleg tus sen regering en Staten-Generaal constateert hij een gevoel van onbe hagen Hij vraagt o.m. hoe de rege ring zich ten aanzien van de Bene lux bet overleg denkt. De basis-verbreding is z.i. aón het kabinet ten goede gekomen, al is het dan helaas, zo zegt hij, geen parle mentair kabinet. Een middel, dat de Kamer niet heeft, is dit: dat de regering, als er geen overeenstemming is, het gezel schap een weinig kan wijzigen. Ge meenschappelijke verantwoordelijk heid ziet spr. niet, omdat het geen parlementair kabinet is. Spr. verzekert, dat hem en zijn partijgenoten vreemd is een streven, om te komen tot een kabinet zonder de partij van de arbeid. En zeker zou zo iets niet betekenen een loslaten van de progressieve basis op sociaal economisch gebied der K.V.P. Spr. verklaart, dat de economi sche lijn van het beleid van minister Van den Brink zijn instemming heeft en hij geeft te kennen, dat hem zou verheugen als de Partij van de Arbeid de steven van haar tactiek enigermate zou willen wen den in een koers meer naar wat verenigt dan naar wat scheidt. De heer Romme verzekert, dat zijn partij haar glorieus sociaal ver leden niet zal verloochenen. Hij meent, dat het geen inbreuk zal zijn op de wijze bewerking, waarvan de minister van Financiën sprak, als desnoods voor een voorlopige regeling gevraagd wordt om 40 a 50 millioen, welke nodig zullen zijn om tegemoet te komen aan de nood om de kleine zelfstandigen met grote gezinnen. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) vestigt de aandacht op de Russische dreiging. Waar, zo vraagt spr., is het ver langen naar eenheid gebleven, nu er dreiging is? Met consumptiebeperking gaat hij accoord, maar dan over de hele li nie. Laat men beginnen met verso bering van het benzine- en het electriciteitseebruik. Onaanvaard baar voor zijn fractie is een directe verlaging van de belasting op grote inkomens. Een punt van verschil tussen ons en het kabinet, althans een deel er van, ligt in de kwestie der burge meestersbenoemingen, betoogt de heer van der Goes van Naters. De goede verhoudingen worden niet be vorderd door de wijze waarop ten deze de Partij van de Arbeid wordt behandeld. Spr. eist een constructieve aanpak van de beheersing der techniek, van de research en een richten der in dustrie. Hij verlangt erkenning van de factoren geschooldheid en presta tie in de loonpolitiek. Tenslotte verklaarde hij dat het vertrouwen zijner fractie in dr Drees onverzwakt is gebleven. De heer Schouten (AR) bepleitte de wenselijkheid, te streven naar be perking der representatie. Is het ho norarium der ministers te laag, dan moet het verhoogd worden, maar een speciale toelage vond hij onjuist. Voor ambtenaren wenste hij in het geheel geen representatietoelagen. De gezinspolitiek besprekend zei- de de heer Schouten, dat op be hoorlijke wijze rekening moet wor den gehouden met de samenstelling van het gezin. Z.i. moet men met de loonregeling terug naar ëe regel, dat bij de loonbepaling wordt uitgegaan van het feitelijk gemiddelde gezin, dat is een gezin met twee kinderen. Kinderbijslag moet z.i. ingaan bij het derde kind. Wat de Zondagsrust be treft moet men uitgaan van het gebod Gods. Ten aanzien van de besteding der Marshallhulp vond spr. het noodza kelijk, dat er met de kamer overleg wordt gepleegd voordat met de Ame rikaanse autoriteiten wordt overlegd. Een kabinet met twee kernen lijkt z.i. veel op een kabinet van twee partijen. Met de algemene strekking van de industrialisatienota stemde spr. in. De toestand van ons land is naar het in zicht van de heer Schouten zodanig, dat het uiterste gedaan moet worden om vermindering der investeringen te voorkomen. De heer Tilanus (C.H.) zeide niet van oordeel te zijn, dat er sinds ver leden jaar iets is gewijzigd ten aan zien van het kabinet. Dat de regering bijzondere aan dacht zal besteden aan de midden stand verblijdt spreker. Naar zijn oordeel bestaat er bij het Nederlandse volk te weinig be grip van de moeilijke financiële po sitie van ons land. Ook deze spreker had bezwaar te gen de representatiekosten, welke op de begroting zijn gebracht. In de avondvergadering bij af wezigheid van de heer Kortenhorst en zijn beide plaatsvervangers, de heren Donker en Terpstra, gepresi deerd door de heer Zandt heeft de heer Oud (V.V.D.) te kennen ge geven, dat hij het karakter der Troonrede in hoge mate bespiege lend achtte. De samenwerking in Europa is z.i primair De Westerss beschaving mag zich gelukkig prijzen, maar dat wil niet zeggen, dat spr. het in alles De ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van so ciale zaken, hebben besloten om een onderzoek te doen instellen in de ma terie van de zogenaamde aardstra- len en hetgeen daarmee verband houdt. Daartoe is opdracht gegeven aan de Koninklijke Academie van Wetenschappen, onder wier auspiciën het onderzoek zal worden gehouden. Deze maakt een voordracht op voor een werkgroep, die onder leiding zal staan van professor S. R. de Groot. IN 1950 WEER SUBSIDIE VOOR GRASDROGERIJEN. De Regering overweegt, aldus de „Volkskrantde in het voorjaar van 1946 opgeheven subsidieregeling voor grasdrogers in 1950 weer in te voe ren. Haar beslissing kan in Januari of Februari worden verwacht. De Regering bestudeert de mogelijkheid van een hogere opbrengst van het grasland. Alleen op de zandgronden liggen al 200 duizend hectaren grasland, waarvan de opbrengst bij normale behandeling 10 tot 60 procent bij het gemiddelde ten achter blijft. In Ne derland zijn thans ter vergroting van de veevoeder-voorraad, 100 gras- drogers van verschillende capaciteit in gebruik. BEURS: DOLLARLENING NEDERLAND VRIJ VAST. Op de effectennvarkt was gisteren weer weinig te beleven. Het publiek hield zich merendeels afzijdig en de beroepshandel zag geen aanleiding om grote activiteit te betonen. We derom waren er kooporders voor de dollarlening Nederland. Men is ken nelijk tot een andere opvatting ge komen, wat betreft de positie van dit fonds in geval van een even tuele verhoging van de Amerikaan se goudprijs. Het gevolg is, dat gis teren de lening weer vast gestemd was en op 94 kwam, waarop zij zich wist te handhaven. Overigens wa ren de koersen alle eerder iets lager. Op de obligatiemarkt waren de guldensleningen merendeels iets beter. met Amerika eens is Intussen is de afhankelijkheid van Amerika beter te dragen dan die van het totalitaire systeem, dat Rusland wil opdringen. Hij bestreed het betoog in het voorlopig verslag, dat het beleid-van de minister van Financiën meer so ciaal gericht zou zijn dan dat van de minister van Economische Zaken. De particuliere bedrijfsvorm moet z.i. alle kans worden gegeven. In verband met de devaluatie zeide spr. het een weinig aantrekkelijke politiek te vinden, het te zoeken in een verhoging der subsidies, zoals de regering doet. Waar het haar even mogelijk is, zal de V.V.D.-fractie haar steun aan de regering geven. De heer Welter (N.K.P.) consta teerde, dat de invloed van het par lement afneemt en die van het ka binet toeneemt. Hij keurde de ge heimzinnigheid ten aanzien van de Indonesische politiek en de RTC af. De schuld van het ondergaan van het koninkrijk is z.i. te wijten aan het noodlottig samengaan van KVP en Partij van de Arbeid. De organisatie der Verenigde Na ties heeft naar zijn inzicht volko men gefaald. De cardinale fout is, dat zij de weg van het recht heeft verlaten. De middenstand heeft directe hulp nodig en is niet gebaat met hulp op lange termijn. Hij bepleitte nog be zuinigingsmaatregelen door ophef fing van pers en andere diensten en van het bureau Nationale Veiligheid. Hi.i wilde instelling ener staatscom missie voor bezuiniging De heer Lucas (KVP) besprak nog de belastingpolitiek en de devaluatie Besparingen vond hij uitstekend, maar voor financiering van indus triële uitrusting zijn ze van secundai re betekenis. Te half elf is de vergadering ver daagt tot hedenmiddag. De rijkspolitie te Amsterdam heeft in samenwerKing met de rijKsrecher- che een bijzonder geralfineerae auto diefstal van internationale ahure tot kiaarhéid gebracht. Enkele Belgen haaaen tot gewoonte genomen, auto's zonaer chauffeur in België te huren, met deze wagens dan naar Frankrijk of Nederland te gaan, daar met in levering van de papieren en de con tactsleutel aangifte van diefstal te doen en intussen de auto bij een Ne derlandse garagehouder, die mee in het complot zat, onder te brengen. Dit lucratieve spelletje was ai me nigmaal goed gegaan en had nog ver scheidene malen doorgespeeld zullen en kunnen worden, was er door de rijkspolitie niet een stokje voor ge sloken. Tijdens een actie tegen smokke laars was nl. een van de op deze wijze gestolen auto's, inmiddels voorzien van een geheime berg plaats, in handen van de politie ge vallen. Bij het onderzoek kwam spoedig naar voren waar de wagen vandaan kwam en de rest volgde niet lang daarna. De Nederlandse garagehouder-op koper en zijn „leveranciers" zijn al len gepakt. De gedupeerde eigenaars kregen de auto.'s terug. Het onder zoek geschiedde in nauwe samenwer king met de Belgische en Franse po litie. RAAD VAN CASSATIE. Voor de Bijz. Raad van Cassatie heeft terecht gestaan A. V. uit Nieuwkoop, die door het Bijz. Hof veroordeeld was tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tief, in verband met zijn gedragingen in de bezettingstijd. De Raad heeft uitspraak gedaan, en verdachte op nieuw veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en aftrek preven tief, en ontzetting uit de kiesrech ten. HAAGSE POLITIERECHTER. Geschopt. I v. D., te Bodegraven had het vlot bekend, hij had V. een schop gegeven. Daar was een ruzie partij aan vooraf gegaan, waarmee de Officier rekening wilde houden, en hij eiste voor de schop 20 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter ver oordeelde verdachte conform die eis. EEN MILLIOENEN-PLAN In de eerstvolgende zitting van de gemeenteraad zal aan de orde ko men een bespreking over de plannen tot stichten van een vissershaven. Het gemeentebestuur was zo vrien delijk ons nu reeds met een en an der op de hoogte te brengen en ver schillende mededelingen te doen uit een rapport van een commissie, in dertijd benoemd door Ged. Staten. Ged. St, hadden het nl. noodzake lijk geacht dat ten behoeve van het wederopbouwplan van Katwijk een overzicht werd verkregen omtrent de toekomstige ontwikkeling van Katwijk, waarbij ook de vraag on der de ogen moet worden gezien of Katwijk al dan niet een eigen haven behoeft. Genoemde commissie acht de aan leg van een haven sociaal en econo misch noodzakelijk en financieel vol komen verantwoord. Iu de motivering w<5rdt o.m. be toogd, dat, aangezien de wederop bouw van Katwijk pl.m. 20 mil.ioên (prijsbasis 1946) zal vereisen, bij de vaststelling der plannen de bestaans mogelijkheden der gemeente voor de toekomst zo krachtig mogelijk moe ten worden bevorderd. De bevolking van Katwijk-Zee ver zet zich tegen verplaatsing. Het is meer in het belang der Koninklijke Marine en van de handelsvloot uat Katwijk als centrum van zeevarenden niet ten onder gaat. De haringvisserij, de hoofdbron van bestaan voor Katwijk-Zee, is van groot belang voor de levensmid delen voorziening van Nederland en voor de handel. Dan worden bij de aanleg van een haven ook belangen van het Rijk, de Provincie, de spoor wegen en van Rennland op zodanige wijze betrokken, dat van die zijde financiële steun gerechtvaardigd ge acht mag worden. Er moet gerekend worden op ver groting der schepen en daardoor zal de vaarweg IJmuidenKatwijk moe ten worden verbreed en verdiept; hiervoor zullen grote bedragen ver eist worden. Het Hoogh.schap Rijn land zal kostbare werken moeten uitvoeren om de afwatering te Kat wijk te verbeteren. De belangen van Rijnland en Katwijk vallen hier op gelukkige wijze samen. Vervolgens, voor de zeer precaire zandpositie in het Westen des lands opent zich een mogelijkheid tot zand winning via een haven te Katwijk. Er is een zodanig complex van be langen bij de aameg van een haven betrokken, dat het vraagstuk niet alleen kan worden beoordeeld op grond van het belang der gemeente, doch ook als van meer algemene be tekenis dient te worden erkend. Nader zal moeten worden vastge steld te wiens laste de kosten van de noodzakelijk geachte verdedigings werken moeten worden gebracht.. B. en W. brengen in herinnering, dat de Raad reeds eerder heeft zeslo- ten de gemeentebegroting 1946 zo danig te wijzigen, dat een som van 100.000 werd gevoteerd als eerste termijn voor de voor-studies van het havenplan. Dijkgraaf en Hoogheem raden verklaarden zich bij het ge pleegde overleg in beginsel bereid een coördinatie der plannen te be vorderen. Naast deze in kort bestek ge schetste arbeid der Stichtingscom missie, werd tevens contact gelegd met prof. Trijsse, hoofd van het wa terbouwkundige Laboratorium van de Techn. Hogeschool te Delft, ten einde te geraken tot proefnemingen ter bepaling van de juiste vorm dei- hoofden en het beloop van de haven. Hoewel reeds in April 1947 de in druk was verkregen, dat bedoelde proef niet lang meer op zich zou la ten wachten, moet helaas worden ge constateerd dat tot dusverre de Kat- wijkse haven nog niet aan de beurt is gekomen. Vervolgens wijzen B. en W. op de financiële kant der zaak, welke on getwijfeld de volle belangstelling zal genieten. Ougemerkt wordt, dat bij de globale begroting geen rekening is gehouden met het aandeel dat Rijnland in de kosten zal dragen en een op wezenlijke basis steunende contra-post is nog niet te stellen. Tenslotte wordt nog gewezen op de omstandigheid dat de begroting der werken met een eindcijfer van ƒ8.749.000 (zonder grondaankoop) werd opgesteld vóór het tijdstip waarop de devaluatie van de gulden een feit werd. In hoeverre deze mo netaire gebeurtenis van invloed zal zijn op de werkelijke uitgaven zal vooralsnog wel van geen enkele zij de kunnen worden voorspeld. Het valt niet te ontkennen, zeggen B. en W. dat het om een zeer be langrijke uitgaaf gaat, maar voorop moet worden gesteld dat Katwijk zich op een uiterst gewichtig kruis punt bevindt. Zou het financieel mo tief worden aangegrepen om van de bouw ener vissershaven af te zien, dan moet als vaststaand worden aanvaard, dat de huidigen onecono mische uitoefening van het Katwijk- se vissersbedrijf zodanig met onkos ten wordt bezwaard, dat het niet meer lonend zal blijken dat bedrijf te blijven uitoefenen en Katwijk in de rij der „dode'' gemeenten moeten worden gerangschikt. Dan immers zou Katwijk alleen moeten drijven op de inkomsten uit het badbedrijf en die van de tuin bouw, werken van grote waarde, doch onvoldoende om aan meer dan 20.000 inwoners het dagelijks brood te verschaffen. Met het beeld van de vernietiging van de hoofdbron van bestaan op de achtergrond, behoeven slechts weinig woorden te worden gebezigd om te doen begrijpen, dat het uitblijven van een haven zo ernstig zal zijn, dat het niet mogelijk is zich daarvan een juiste voorstelling te maken. Mitsdien zullen B en W. in de vol gende raadszitting aan de raad voor stellen om: a. in principe uit te spreken dat de vissershaven c.a. zal woren uitge voerd overeenkomstig het aangebo den schetsplan; b. B. en W. te machtigen zowel aan het Rijk en de Provincie finan ciële medewerking te verzoeken voor de uitvoering van het werk. Een geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. HILLEGOM De bliksem. Bij 't hevig onweer, dat gisteren woedde, sloeg de bliksem aan de Nieuwe weg bij de .Haarlem merstraat in drie telefoonpalen, die afknapten en gedeeltelijk werden verbrijzeld. LEIDSCHENDAM Pauselijke onderscheiding. De heer Alb. Haagen, die gedurende 30 jaren bestuurslid is geweest van het parochieel ambestuur, heeft als blijk van waardering ontvangen het gou den kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" Daar echter de heer Haagen ernstig ziek is, kon de uitreiking van deze onderscheiding niet plaats hebben in een feestelijke bijeenkomst. Daarom heeft pastoor M. Kammers de onder scheiding ten huize van de heer Haa gen uitgereikt. Een Kleuterbureau. Het Wit- Gele-Kruis heeft nu ook een Kleu terbureau gesticht. De medische lei der van die Kleuterbureau is de kin derarts mevr. A. M. van Laarhoven- Depla te Voorburg. Voorlopig is het bureau, dat gevestigd is in het patro naatsgebouw, Damlaan, geopend iedere Donderdagmiddag om de 14 dagen. NOORD WIJKERHOUT K.A.V. opgericht. Dinsdagavond had op initiatief van het bestuur der K.A.B. alhier een bijeenkomst van de vrouwen der leden plaats, om te geraken tot oprichting van een pl. afd. van de K.A.V. Voorzitter Dui venvoorden zette uiteen, dat de vrouwen bekend gemaakt moeten worden met het doel en streven van de K.A.B. Nadat een stukje muz:ek was gespeeld, nam mej. Stringa het woord. Deze zeide, dat een regel matig contact met de vrouwen nodig is voor de verheffing van onze ge zinnen. De vrouwen van deze tijd hebben een grote taak om van hun kinderen mensen te maken die de wereld in kunnen. Goede wereldburgers moe ten er van gemaakt worden, burgers die zich overal ter wereld als goede katholieken kunnen gedragen. Zij wees op de toenemende emigratie, WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHTER. Gedurende de nacht zwaar be wolkt met tijdelijk regen, ma tige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind, later ruimend naar Zuid-west tot West en flinke stijging van temperatuur. Morgen overdag wisselende bewolking nvet en kele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige, aan de kust later tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen West en Zuid-West. ook van arbeidersgezinnen. Wie weet, zeide zij, zijn er onder ons die daar ook nog wel eens mee te maken krij gen. Wij moeders van tegenwoordig kunnen onze Kinderen niet meer op voeden zoals onze moeders, 25 jaar geleden, goed deden. Deze tijd moet andere opvoedingsmethodes hebben. Wij vrouwen zullen naar iets moeten grijpen, om de opvoering te bestu ren. Om boeken hierover te lezen hebben wij geen tijd: we moeten ei- samen over kunnen praten. Terwille van deze moeilijke taak zou ik ver der willen gaan dan een contact van eens per jaar, een regelmatig con tact is nodig. Dat kan alleen in de K.A.V. Waarom een K.A.V.? Om de be langen van de kinderen, gezin, sa menleving en man te kunnen behar tigen. Samen moeten wij opkomen voor de waardigheid van het gezin. De Kath. Vrouwenbeweging moet met honderdduizend vrouwen staan achter de idealen, welke Christus ons heeft voorgehouden, zo eindigde spreekster. Na een gezellig kopje koffie werd een voorlopig comité opgericht van 10 dames, die over 14 dagen met mej. Stringa zullen vergaderen. Reeds in de vergadering gaven vele vrouwen zich als lid op. De kosten bedragen 25 cent per maand. Na afloop gaven enige leden van de toneelclub een één-actertje ten beste. Naaikrans .St. Gertrudis". De le prijs van de verloting, een karpet, is gevallen op no. 9798. Postduivententoonstelling. Be houdens goedkeuring van hogerhand zal de postduivenver. „De Duinklie- vers" op 7 en 8 Jan. a.s. een postdui vententoonstelling houden in de zaal van hotel v. d. Geest. WASSENAAR K.A.B. organiseert St, Nicolaas- feest. Een van de jaarlijks terugke rende hoogtepunten in het winterpro- gramma van de K.A.B in Wassenaar is hét St Nicolaasfeest voor de kin deren der leden. Zodra de November- maand begonnen is gaan de trouwe medewerkers van het afdelingsbe stuur onder leiding van J. v. Steen in Wassenaar op pad om speelgoed, dat niet meer wordt gebruikt, in te za melen en zo nodig op te knappen. Zij die voor dit doel iets willen af staan kunnen zich melden bij de heer J. v. Steen, voorzitter van het St. Ni- colaascomité, Windlustweg 26, tel. 3787. Ongeluk bij het hockey-spel. Op het hockeyveld aan de Katwijkse weg kreeg" een 11-jarige jongen uit de Anthonie Duyckstraat een bal tegen de mond, waardoor hem vier tanden uit de bovenkaak werden geslagen. De jongen werd ter behandeling overgebracht naar tandarts Jens. WARMOND Postzegelactie ten bate van het Kind Gisteravond presideerde mevr. van Fisenne een vergadering in het gemeentehuis, waarbij de be sturen van de Kruisverenigingen en de Warmondse wijkverpleging waren uitgenodigd, om de postzegelactie ten bate van het kind in onze gemeente te regelen. Een werkcomité werd sa mengesteld en de heer J. Heitlager verklaarde zich bereid, om het depot te houden en de administratie te voeren. In dé week van 16 t. en m. 23 No vember zullen enkele dames de post zegels en de brief- en ansichtkaarten te koop aanbieden, welke verkoop voorafgegaan wordt door een huis aan huis circulaire, waarin de inge zetenen het doel van deze actie wordt uiteengezet. In een winkel aan de Dorpsstraat zal een etalage worden ingericht, waarin op overzichtelijke wijze de te verkopen zeeels en kaar ten worden tentoongesteld. De nresi- dente sprak haar vertrouwen uit, dat deze actie, waarvan een gedeelte van de opbrengst ten goede komt aan de p'aatselijke Kruisverenigingen zou slagen. Los het vastzittende slijm op, verzacht de snijdende, scheurende pijn van het veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke ONDERZOEK NAAR DE AARDSTRALEN. AUTODIEFSTAL MET INTERNATIONAAL ASPECT oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 38) „Je bent een echte toverfee, Gaby, Hoe krijg je het zo gauw Idaarge- speeld.' Ook het kleine diner deed ze alle eer aan, terwijl haar gast vrouw levendig praatte en zich al leen voor de vorm bediende. Na tafel stelde Els haar voor iets te spelen, „Zo van die gezellige oude dingen uit onze clubtijd" Alles was Gaby liever geweest dan dit, maar schijnbaar onverschillig zocht ze de muziek. „Spelen jullie nog dikwijls sa men?" „De laatste lijd niet zo veel.*' Vlug zette ze zich aan de vleugel om dit gevaarlijke onderwerp tot zwijgen te brengen. Wonderlijk mooi speelde ze toch, dacht Els, glimlachend bij de herin nering aan Mark's vererende blik ken. Vreemd dacht ze opeens dat Gaby zo weinig over hem sprak. Zou ze zich nooit eenzaam voelen als hij weg was, vooral nu Marjanneke bij tante Loek logeerde. Dan vroeg de muziek weer haar volle aandacht. „Weet je dat ik je soms benijd, Ga by?" Ze hadden een poos zwijgend tegenover elkaar gezeten, in eigen gedachten verdiept. Verwonderd zag de jonge vrouw op. „Jij weet precies wat je wilt en gaat recht op je doel af. Daarbij heb je zo'n slag je aan te passen en weet de meest allerdaagse dingen een bij zonder cachet te geven. Rob kwam daar niet over uitgepraat toen hij bij jullie in de schuur geweest was." Gaby keek strak voor zich uit. Ze zag weer de schuur: de geel geverfde tafe] met het i'oodgeblokte kleedje, het karige maal, dat ze zo vreugde vol met Rob gedeeld hadden. „Dat is voorbij" verraderlijk tril den haar mondhoeken. „Voorbij", herhaalde Els ver schrikt en greep Gaby's hand. „Je wilt toch niet zeggen, dat Mark je verlaten heeft?" Gaby haalde de schouders op. „Voor onbepaalde tijd." „Laat me je mogen helpen," drong Els zonder op de wrange toon acht te slaan „ben ik niet bijna je zus?" „Lief van je me daaraan te her inneren Soms heb ik verlangd een zuster te bezitten, met wie ik lief en leed zou kunnen delen, maar deze avond wil ik niet bederven, door het spreken over mijn persoonlijke moei lijkheden." „Dat is voor mij immers het groot ste bewijs van je vertrouwen." Even nog aarzelde Gaby, dan zei ze: „Na de dood van ons jongetje is er verwijdering tussen ons gekomen. Ik had mezelf overschat voor die tijd; Mark verdiende weinig daarom ver huisden we tegen zijn zin naar Utrecht en ging ik les geven. Hij kon niet aarden in de stad, hij miste de vrije natuur en hét hinderde hem bovendien, als ik een groot deel van mijn tijd moest besteden voor het prepareren van de lessen. Mark eiste me altijd helemaal voor zichzelf. Ze zweeg en staarde voor zich uit: „Toen het kindje te vroeg geboren werd en stierf, heb ik hem ontwe kenO, waarom heb ik niet lie ver elk verwijt verdragen, dan de verwijdering tussen ons te laten groeien tot hij ophield van me te houden?" Haar stem stokte. Vo] ontroering keek Els naar de gebogen gestalte voor haar. Vreemd dacht ze, dat Gaby haar liefde juist aan die man geschonken had. Wat moest zij die jaren ontbeerd hebben, met haar luxueuse aard. Hoe dik wijls hadden ze haar op de club ge plaagd, met dure schoenen of een jurk, waar Loek en zij er 2 voor kochten. Nu droeg ze een vermaakt japonnetje uit die tijd. „Kun je me zeggen waarom hij heen ging," vroeg ze toen Gaby zich wat hersteld had. „Omdat ik onverwacht op een con cert geaccompagneerd had zonder in de gelegenheid te zijn hem van te voren te waarschuwen.- Eigenlijk heeft dit er weinig mee te maken; het was wel de aanleiding maar de oorzaak zat dieper. Hij vond beter elkaar niet langer te hinderen, tot we een oplossing zouden gevon den hebben." Ze zweeg. „Hoe lang is dat geleden?" „Bijna een maand." „En je weet niet waar hij is." „Ja, maar al die tijd heeft hij niets van zich laten horen," zei Gaby „dat is voor mij het zekerste bewijs aat ik hem totaal onverschillig ben geworden" „Heb jij zelf geen oplossing kun nen vinden?" „O, ja," deed Gaby gewild lucht hartig. „ik heb me verbonden voor een reeks concerten deze winter, geen tijd dus om te piekeren". Els scheen de verandering in toon niet te merken. Langzaam zei ze: „Gaby je weet dat ik zelf een grote fout heb begaan. Je zult nooit kun nen begrijpen, wat ik deze maanden geleden en uitgevochten heb. Voor jullie leek het zo eenvoudig, dat ik Rob moest volgen, zelf vond ik het te erg mijn ouders dat verdriet aan te doen. Toen het mij duidelijk werd dat ik verkeerd gekozen had, kwam het ergste: ik moest terug, wilde ik niet mijn leven en mogelijk ook het zijne verwoesten. Die consequentie te aan vaarden schrikt af, maar als je de moed hebt wat voor je ligt onvoor waardelijk de rug toe te keren, dan zie je plotseling het ene wat je bo ven alles dierbaar is en je telt geen moeilijkheden meer." In zwijgende aandacht had Gaby geluisterd, verbaasd, dat dit Else was die sprak. Het .lijden had haar ver diept. „Niet iedereen is hiertoe in staat" zei ze met een zucht. „Wanneer je ernstig wilt en er voor bidt, kun jij het zeker, -jij bent veel doortastender, dan ik. En ver geet niet het gaat om je levensge luk." Dit onderhoud met Else, kwam Gaby de komende dagen telkens weer in de gedachte. Het hielp niet of ze met nog meer ijver dan anders piano studeerde, om zich te ver strooien, aanhoudend kwelde haar het verwijt: Als ik zo doorga, maak ik terugkeren onmogelijk, tot ze on tevreden opstond. Wat wilde ze nu eigenlijk? Als haar concerten deze winter succes hadden, zou het een begin zijn van een muzikale loop baan. Nijhoff had dit duidelijk laten doorschemeren Ellendig en vernederd als ze zich voelde, had het haar een zekere voldoening gegeven, dat iemand haar prestaties op prijs wist te stellen. Nu leek het een armzalige vergoeding voor de waardering, waar ze naar hunkere. Als vrouw en moe der wilde ze slagen, niets anders zou haar bevredigen. Waarom langer aar zelen Els had immers gezegd terugkeren is het moeilijkst. Eens had ze zon der aarzelen in volkomen overgave Mark gevolgd, bereid zelfs zijn ar moe te delen, nu zou ze om hem te rug te winnen, elke kans op een on afhankelijk bestaan moeten prijs, ge ven, zonder zekerheid van het resul taat. Was Mark's zwijgen geen on gunstig teken? Met geweld bedwong ze elk gevoel van twijfel. „Ik zal de hele inzet wagen." zei ze vastbeslo ten. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2