tyz£ëidóe(2<ywïant Polen krijgt minister van Moskou Wordt het Poolse leger ingelijfd? Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH- WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 41ste JAARGANG N Militaire macht in de Satelliet-staten van Rusland Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Aboon 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. wM 11.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.? 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 *t* De schoonheid van de christelijke leer 7".H. de Paus heeft op zjjn zomer- verblijf Castel Gandolfo een groep afgevaardigden van de Cana dese Kamers van Koophandel ont vangen. De H. Vader hield daarbij een toespraak, waarin hij, volgens een verslag van het KNP, het vol gende zeide. „Uw tegenwoordigheid. Zonen en Dochters, is een getuigenis van de geest, die U bezielt bij het gebruik var. de goederen van deze wereld. Wij zijn er door getroffen en Wij danken U voor Uw komst. Gij be schouwt Uzelf terecht meer als de póthouders dan als meesters van de goederen van deze wereld om ze meer in het voordeel van de minder bedeelden te beheren dan er zelf van te genieten." „Dat dit niet alleen een verlangen van Uw hart is, maar tevens Uw daadwerkelijke houding, zien Wij duidelijk uit hetgeen U tot nu toe gedaan hebt om de nood van de ar men te lenigen en de persoou'ijke waardigheid van de behoeftigen te eren alsmede uit Uw vornemen om door een wijze en sterke organisatie de kruistocht van liefdadigheid te be vorderen." „Na gedaan te hebben wat Wij Iconden en Onze levendige dank ge toond te hebben jegens hen, die Ons daarin geholpen hebben, hebben Wij reeds menigmaal bij verschillende gelegenheden Onze dringende oproep tot hulp hernieuwd. Canada neemt een ereplaats in onder alle volkeren in het bean woorden aan deze oproep, een aandeel des te eervoller, omdat gij. behalve de eenvoudige en voor zeker te prijken weldadigheid, die van louter natuurlijke aard is, de ware christeMjke bovennatuurlijke liefdadigheid beoefent, die in de be- hoeffi«re arme een broeder van Chris- t»s ziet. het voorwerp van de voor- liffde van de mensgeworden Zoon van God." „Daardoor voegt gij bij zoveel an dere redenen nog een nieuwe voor Onze vaderlijke genegenheid jegens Uw bemind vaderland, dat steeds getrouw is aan ziin oude en edele tradit'es van familiegeest, van liefde voor de H. Maagd Maria en van toe wijding aan de zaak van Christus en Zijn Kerk." Wat de Paus hier tot Canadezen zpvt is gezesd tot ons allen. Weer houdt het Hoofd der Chris tenheid aan de wereld voor, hoe het eigendomsrecht moet worden begre pen en uitgeoefend. De KathoMeken zijn voorstanders van privaat bezit: van het recht om zich personnliik eigendom te ver werven. Wij zien in dat recht een natuur-recht; wij zijn er van over tuigd, dat de miskenning ervan de maatschappelijke welvaart, orde en rust zeer schadelijk zou beïnvloeden. Maar wij ziin voorstanders van privaat bezit onder voorwaarde, dat dit bezit goed, sociaal wordt gehan teerd. De goederen m«>°ten zijn in privaat bezit, maar worden gebruikt als wa ren ze eigendom van de gemeenschap L.auasi bonum commune") aldus formuleerde St. Thomas van Aauino scherp de Christelijke levensleer. En de huidige Paus heeft, in navol ging van ziin voorgangers, diezelfde leer verscheidene malen op verschei dene wii^e aan de wereld voorgehou den. In de toesDraak. hier afgedrukt, hebben wii speciaal de aandacht ge richt op enkele passages, waar in voPe schoonheid uitstraalt een chris+eliike levensopvatting, welker beoefening de mensheid waarlijk ge lukkig kan maken; waarin tot klare uitdrukking komt, dat het privaat- bezzit voor héél de samenleving, als het wordt begrepen en benut in christelijke zin, werkelijk een zegen kan zijn. PAUS PUTS xn OVER HET MODERNE RECHT. Italiaanse juristen in audiëntie ontvangen. De H. Vader heeft Zondag de af gevaardigden van de Italiaanse Bond van Katholieke Juristen in audiëntie ontvangen en gaf in een toespraak uiting aan zijn voldoening dat de Italiaanse Katholieken Ju ristenbond Rome heeft gekozen als zetel voor zijn Centraal Bestuur. Deze keuze was, aldus de H. Va der, bijzonder gelukkig, omdat Rome èn als bron van het Romeinse Recht (n als bakermat van het Christen dom hiervoor bijzonder geschikt was. Het Christendom en het Romeinse Recht waren onder de invloed van de latere Christelijke keizers van Rome tot een gelukkige synthese gekomen, die sindsdien haar stem pel had gedrukt op de wetgeving van alle beschaafde volkeren. De H. Vader herinnerde dan aan de dwa lingen, die sindsdien afbreuk heb ben gedaan aan de opvatting van het oorspronkelijke Romeinse en Chris telijke Recht. De Paus noemde voor al de dwaling van het positivisme en het moderne rationalisme, die ten slotte uitmondden in de opvatting van het moderne staatsabsolutisme, dat de staat alleen als bron van alle recht wil zien. Tenslotte gaf de H. Vader uiting aan zijn vertrouwen, dat de Italiaan se rechters altijd in de gelegenheid ouden blijven vrij recht te spreken "n de geest van billijkheid, Christe- ke rechtvaardigheid en in over stemming met de sociale eisen. J_JET KREMLIN heeft de Sowjet-Russische maarschalk Rokossowski aan de Poolse regering „afgestaan" om minister van Defensie en chef van de Poolse gewapende macht ts worden. De Poolse minister van Defensie, maarschalk Zymiersky, voormalig maarschalk van Polen, die zijn portefeuille vijf jaar lang heeft beheerd, is terzelfder tijd benoemd tot lid van de Poolse staatsraad. De nieuwe maarschalk van Polen heeft gis termiddag om twaalf uur. zijn eerste dagorder uitgegeven luidende: „Ik neem mijn post over om al mijn krachten in dienst te stellen van de ont wikkeling en versterking van ons leger en de militaire kracht van de re publiek. Samen met het Russische leger zullen wij de vrede verdedigen, waarvan Stalin de verdediger is." Verder deed hij een beroep op het Poolse leger om zijn broederlijke banden met het „machtige Russische leger" stevig aan te halen en zich nog meer in te spannen voor het politieke werk en de militaire opleiding. In Londen heeft men de benoeming een verdere en uiterst belangrijke ontwikkeling genoemd in het onder horig maken van Polen aan de Sow- jet-Unie. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken merkte op, dat het de beste repliek was op de beschuldigingen van Sow- j et-zij de, dat de kapitalistische lan den op imperialistische wijze te werk gaan. De regering en de pers te Warschau hebben zich gehaast te verklaren, dat Rokossowski vloeiend Pools spreekt, van Poolse ofkomst is en in Polen werd geboren. Het is echter niet te ontkennen, dat de maarschalk zijn gehele opleiding en carrière in de Sowjet-Unie gemaakt heeft. Men meent te Londen, dat het uiteindelij ke doel is de Poolse gewapende macht te lijven bij het Sowjet-leger en men vraagt zich af, of men niet meer overplaatsingen moet verwachten naar de strijdkrachten van andere Oosteuropese landen. In ieder geval heeft deze sensationele stap naar Sowjet-contróle over de reeds afhan kelijke regeringen in Oost-Europa in het Westen groot opzien gebaard. In Westelijke diplomatieke kringen te Warschau leidde men uit deze maat regel af, dat de Sowjet-Unie voorne mens zou zijn haar troepen uit Po len en Oost-Duitsland in de naaste toekomst terug te trekken. Rokossowski, die nu 62 jaar oud is, begon zijn militaire loopbaan als majoor in het leger van de Tsaar. Tij dens de tweede wereldoorlog maakte hij snel promotie en bekleedde ten slotte een der hoogste militaire ran gen in het Sowjet-leger Hij was op perbevelhebber aan het Don-front, leidde de omsingeling van Stalingrad en verscheen later op het strijdtoneel in Polen en Duitsland. In verantwoordelijke kringen te Parijs beschouwt men de benoeming als een teken van een toegenomen agressiviteit in de Sowjet-Russische buitenlandse politiek. Een woordvoer der van het departement van Bui tenlandse Zaken verklaarde: „Het ziet er uit als een nieuwe stap naar de volledige opname van de satel lietstaten in het Sowjet-Russische Verjaardag achter het IJzeren Gordijn STALIN WAS AFWEZIG. In 'alle landen achter het IJzeren Gordijn is gisteren de 32ste verjaar dag van de October-revolutie in de Sovjet-Unie gevierd met de gebrui kelijke massale parades en betogin gen en toespraken van partijleiders, regeringsfunctionarissen en militai re bevelhebbers. De traditionele monsterparade op het Rode Plein in Moskou duurde 75 minuten. Tien duizenden soldaten van alle afdelin gen van het Russische leger trok ken volledig bewapend en met mee voering van zwaar materieel in stramme formaties langs de tombe van Lenin, waarop een aantal leden van het Politburo, waarbij Molotof en Malenkof, en andere hoge func tionarissen hadden plaats genomen. Maarschalk Stalin was afwezig. Zijn zoon, luitenant-generaal Was- silli Stalin, voerde het bevel over een eskader van 21 viermotorige straalbommenwerpers, begeleid door 90 jagers, die boven de paradevlo- gen. De voornaamste spreker vóór de parade was maarschalk Wassiilefs- ki, minister van de Sovjet-strijd krach ten. In een dagorder heeft Wassi- lefski de Russische militairen gister avond aangespoord tijdens de ko mende winteroefeningen „nog man- haftiger" te worden en hun politieke kennis te verruimen. De maar schalk heeft gewezen op de nood zaak van strenge discipline. PATER L. BUYS DOOR H. VADER IN AUDIëNTIE ONTVANGEN. De H. Vader heeft Vrijdag de Hoogeerwaarde pater Leonardus Buys, Generaal van de Paters Re demptoristen, in bijzondere audiën tie ontvangen. DE MISSIE IN JAPAN. Gedurende het afgelopen jaar heeft de Katholieke Missie in Japan belangrijke veranderingen onder gaan. daar vele priesters van ver schillende missie-orden en -congre gaties naar Japan zijn gezonden. SCHUMACHER TEGEN AFZON DERLIJK VREDESVERDRAG. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duilse sociaal-democratische partij en oppositieleider in het parle ment van Bonn, heeft te Hannover verklaard, dat hij een tegenstander is van een afzonderlijk vredesver drag tussen de Westelijke geallieer den en West-Duitsland. Wel eiste Schumacher dat een „staat van vrede" tussen de Weste lijke geallieerden en West-Duitsland zal worden geschapen, waardoor dit niet meer formeel met de Westelijke geallieerden in oorlog zal zijn. Weer Marshall hulp aan Indonesië De E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat de na de Ronde Tafelconferentie tussen Nederland en Indonesië ont stane omstandigheden een onmiddel lijke hervatting van de Marshall hulp aan Indonesië mogelijk maken. De organisatie voor Europese eco nomische samenwerking heeft in haar aanbevelingen voor de hulp-ver deling voor het belastingjaar 1949 1950 een bedrag van 40 millioen dol lar 150 millioen) gereserveerd voor hulp aan Indonesië gedurende de periode tot 1 Januari 1950, waarin de souvereiniteitsoverdacht aan de Verenigde Staten van Indonesië zal geschieden. Evenals gedurende de eerste phase van de Marshall-hulp aan Indonesië zullen ook thans de toewijzingen ten behoeve van Indonesië aan het Ko ninkrijk der Nederlanden gedaan worden. De fondsen zullen worden aangewend voor de financiering van voornamelijk in de Ver. Staten te ver richten aankopen van voedingsmid delen, textielproduten en andere dringend benodigde verbruiksgoede- ren. welker aflevering aan Indone sië zo spoedig mogelijk zal geschie den. Ook in ons land wordt de Bel gische koningskwestie met belang stelling gevolgd. Na enige jaren is men thans zo ver dat spoedig de beslissing in zake de ze kwestie zal vallen. Intussen bevindt koning Leopold zich nog steeds met zijn vrouw, prinses de Rethy, en kinderen te Prégny, Zwitserland. Koning Leo pold en prinses de Rethy in de hall van „Reposoir". Na de Ronde Tafelconferentie MOHAMMED HATTA NAAR BATAVIA VERTROKKEN. Uitgeleide gedaan door minister van Maarseveen, sultan Hamid II, dr. Prinsen, secretaris-generaal der R. T. C., dr. Bannier, gecommitteerde voor Indonesische Zaken en de heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, is Mohammed Hatta, president van de republikeinse dele gatie der Ronde Tafel Conferentie, met zijn gevolg, met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. gistermiddag om klokslag twee uur van Schiphol naar Cairo vertrokken. De heer Hatta zal enkele dagen in Cairo verblijven en daar o.a. contact opnemen met le den van de Arabische Liga om dan doox te vliegen naar Calcutta en vandaar via Singapore naar Batavia en D jok ja door te reizen. Zowel in Calcutta als in Singapore zal de heer Hatta besprekingen voeren. In Batavia ontmoet hij de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, de heer Lovink. In het algemeen was hij wel te vreden over de resultaten van de R. Onmiddellijk na de oorlog is men in Indonesië begonnen met de weder opbouw van de olieraffinaderijen, die door de bezetting der Japanners sterk hadden geleden. Het belang rijkste oliegebied in Indonesië is dat bij Palembang, waar zowel de Ba- tr.afse Petroleum Maatschappij als de Standard Vacuum Petrdleum Mij. haar velden hebben. Elk der beide velden levert ongeveer 300.000 ton ruwe olie per maand. Het Nederland se olieterrein bij Schoonebeek in Drente leverde in Augustus 53.000 ton ruwe olie. Een tanker van de SVPM laadt olie te Sungai Gerong (Palembang). Kleine tankers vervoeren de olie naar een eiland voor de kust van Su matra, waar grote tankschepen de inhoud overnemen en over de hele wereld distribueren. T. C. „Onderhandelingen", zo zeide hij. „blijft altijd een kwestie van ven en nemen en voor 100 procent zijn onze verlangens niet ingewilligd' Hij verwachtte in het Indonesische parlement wel enige oppositie tegen de besluiten der Ronde Tafel Con ferentie. Maar deze oppositie zal geen andere zijn dan die, welke in iedere democratische staat zal wor den gevonden en hij verwacht niet, dat zij een ernstig karakter zal heb ben. REPUBLIKEINSE DELEGATIE LEDEN NAAR LONDEN. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlands zaken heeft gisteravond medegedeeld, dat de Engelse regering zeven leden van de republikeinse delegatie ter R. T. C. heeft uitgenodigd om zes dagen in Fngeland door te brengen. Zij zullen Woensdag aankomen en waarschijnlijk informele besprekin gen voeren met Engelse ministers en andere autoriteiten. Het betreft de heren Leimena, Djuanda, Ali Sastroamidjojo, Dar- mase Tiawan, Margono, kolonel Su- biyakto en Latumeten. Wie worden de hoge commissarissen Mr. Rum, dr. Leimnea en Sutan Sjahrir worden in een artikel van de .Nieuwsgier" genoemd als mogelijke Indonesische Hoge Commissa-issen in Nederland, t- a. v. mr. Rum zegt het artikel, dat deze meent in Indonesië de eerste jaren belangrijker werk te kunnen doen en daarom althans nu nog niet in aanmerking wenst te ko men voor dit ambt. dr. Leimena wordt een candidaat genoemd, die ernstig in aanmerking komt. Het blad wijst er op. dat ..Leimena zich in Ne derland bijzonde- populair wist te maken. Hij heeft veel contact gehad met het Nederlandse partijwezen en talloze causerieën gehouden. Naar men zegt. heeft hij zeer veel invloed in de C. H. U. en is hij beste vrien den met de heer Tilanus", aldus het blad. dat ook sultan Hamid noemt, doch meent, dat deze niet veel kans heeft op deze benoeming. Het blad beschouwt voorts de mogelijkheid van de benoeming van Siahrir. T.a-v. de Nederlandse Hoge Com missarissen schrijft het blad o.m. dat ,,men in Indonesische kringen het er vrij algemeen over eens is. dat de heer Lovink na de souvereiniteits- overdracht zal heengaan. Niet omdat men hem niet mag of om zijn po litieke overtuiging, de mate van be kwaamheid of instelling jegens de nieuwe toestand, doch omdat men in het aanblijven van de heer Lovink een zekere bestendiging van de prae- souvereine periode zou kunnen zien", aldus de „Nieuwsgier". Het blad gaat voort: ..Het is ons bekend, dat ar. van Royen reeds is gepolst voor de post van Hoge Com missaris in Indonesië. In Indonesi sche kringen acht men hem de meest ideale persoon en zou men het luide toejuichen, indien hij zich naar Dja karta zou begeven en daar zijn in trek zou nemen in de voormalige gouverneurswoning aan het Ko ningsplein-Zuid, welke voor de Ne derlandse functionaris in gereedheid zal worden gehouden, nadat presi dent Surkarno zijn intrek zal hebben genomen in het paleis. Het is ons echter tevens bekend, dat dr. van Royen om gezondheidsredenen reeds van de benoeming heeft afgezien." Volgens het blad zal de Nederlandse Hoge Commissaris iemand moeten I zijn. die durft doorbijten, die gezag heeft in Den Haag en aanvaardbaar is voor de Indonesische autoriteiten en die uit het bestuur voortkomt en niet uit de politiek, aldus Indonesi sche kringen volgens de „Nieuws gier." Acheson naar Parijs Heden komt de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, in Parijs om met zijn Franse en Engelse collega's, Schuman en Bevin, te confereren. Dit onder houd zal voorafgegaan worden door een belangrijke bespreking met de Amerikaanse ambassadeurs uit Lon den en Parijs, alsmede met de Ame rikaanse hoge commissaris in Duits land, John McCloy. Een woordvoer der van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de bijekomst van de grote drie desnoods tot drie dagen zal worden verlengd. Gisteren heeft de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, An drei Wisjinski, een kort bezoek bij Acheson afgelegd. Het bezoek had plaats een halfuur vóór Acheson zijn departement ver liet om naar Parijs te vertrekken. De ambassadeurs van Nederland en Bel gië, alsmede de gezant van Luxem burg hebben eveneens een bezoek aan Acheson gebracht. De diplomatieke vertegenwoordigers van de Benelux hebben de belangen van hun landen bepleit, die tijdens de conferentie ter sprake kunnen komen. John McCloy heeft gisteren verklaard, dat hij Ache son uitgenodigd heeft voor een be zoek aan Duitsland, na afloop van.de besprekingen te Parijs. De veevoeder voorziening Teneinde de Nederlandse veesta pel in stand te kunnen houden, blijft het in de nabije toekomst noodzake lijk, de import van buitenlandse voedergranen te handhaven, ook al beschikt ons land niet over voldoen de buitenlandse betalingsmiddelen, om grondstoffen voor veevoeder aan te kopen in hoeveelheden, die de binnenlandse behoefte ruimschoots dekken. Deze mededeling deed de voorzit ter van het bedrijfschap voor vee voeder, ir J. A. P. Franke, in een radiopraatje. Ten aanzien van de verdeling van de beschikbare hoe veelheden krachtvoeder is de grootst mogelij kt zuinigheid geboden, ter wijl de zeer onvoldoende import niet in staat zal zijn, het tekort aan voe dingsmiddelen binnen afzienbare tijd op te heffen. Desondanks zou het onjuist zijn, aldus spr., als men hieruit de conclusie trok, dat in de nabije toekomst de toegewezen hoe veelheden krachtvoeder zullen wor den verminderd. De aankopen, die de Nederlandse overheid in het bui tenland heeft gedaan, vooral wat granen en eiwitten betreft, geven stellig geen reden tot ongerustheid. Ook de hoeveelheden veekoeken, die in het land aanwezig zijn, zijn van dien aard, dat terecht mag worden verwacht, dat de toewijzingen in de komende winter met de geraamde hoeveelheden zullen overeenkomen. Voegt men hieraan de reeds aange kochte voergranen toe, dan is nu al voldoende groan beschikbaar om onze veestapel tot en met Maart 1950 met de thans verstrekte rant soenen te voorzien. Dit betekent der halve dat de rundveehouders in de ze winter op de bedrijven beneden de 12 H.a. ongeveer mogen rekenen op 175 kg krachtvoeder per meik of kalf koe. Voor grote bedrijven zal deze toewijzing naar verhouding ge ringer zijn, doch ook daar mag men, uitgezonderd de overwegende bouw bedrijven boven 20 h.a., over het al gemeen rekenen op c.a. 150 kg., ter wijl voor sommige bedrijfstypen het percentage hoger zal liggen. Het eventuele tekort zou men kunnen aanvullen met ruwvoeder dat thans in voldoende mate ver krijgbaar is, waarbij in het bijzon der het gebruik van gestoomde aard appelen aanbeveling verdient. Wat de verdere toekomst betreft, zei spieker, dat er voldoende redenen zijn, om deze met bezorgdheid tege moet te zien. Het is daarom een eerste noodzaak aan de voederwinning op eigen be drijf de nodige aandacht te schen ken, terwijl voorts een doelmatig gebruik van ruwvoeder een van de grondwetten voor iedere veehouder zal moeten zijn. Tenslotte vestigde ir. Franke nog de aandacht op de samenstelling van het mengvoeder, welke bij sommige fabrikanten te wensen overlaat. GUNNING BOERDERIJENBOUW WIERINGERMEER. Door de rentmeester der domeinen is namens de Staat de herbouw van 32 boerderijen, na gehouden aanbe steding opgedragen aan de volgende firma's: Perceel I (12 stuks) fa. Bot en Zn., Heerhugowaard, 240.775; begroting ƒ234.742. Perceel II (10 stuks); fa. Van Dijk en Co., Nieuw- veen, 179.400; begroting 184.779. Perceel III en IV (8 en 2 stuks): fa. J. Geusebroek, Medemblik 196.300; begroting resp. 158.676 en 41.526. £eu kaAAe-ttje Velen wenden vriendschap voor en beogen eigen stoffelijk voordeel.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1