Zo wonnen de Belgen dan eindelijk weer van Oranje Het na-oorlogse het Ned. elftal record van gebroken Hoe het spelverloop was België is blij, maar niet tevreden MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA! INDERDAAD, ZO WON BELGIE EN MEN ZIET HIER KRAAK VERGEEFS UITVALLEN NAAR DE BAL TOEN GOVARD EEN SCHOT HAD GELOST TPO IS DAN eindelijk tiet trotse, sinds de oorlog bestaande ongesla- gen record van het Nederlands voetbalelftal gebroken.... De Bel gen hebben gisteren met 10 gewonnen in een voor beide partijen on bevredigende wedstrijd, want beter kunnen we het gisteren vertoonde spel niet kwalificeren. Slechts zelden toch hebben we gedurende deze wed^rijd behoorlijk zien voetballen en tot hoogtepunten is het helemaal niet -komen, zodat deze wedstrijd zeker wel spoedig vergeten zal zijn door ieder, die hem hoeft bijgewoond. enkele verdedigers tegenover hen stonden. Opnieuw is gebleken, dat de Belgische schotvaardigheid veel te wensen overlaat en we begrijpen ten enenmale niet, hoe zij in andere interlandwedstrijden wel tot doel punten kunnen komen. Het kan niet anders, of daarbij moet de tegen partij in ernstige mate in haar ver dedigende taak zijn tekort geschoten. Govard scoorde voor het. winnende Beigi doelpunt De voetballers, maar niet minder de tienduizenden voetbaltoeschou wers, die als naar gewoonte, het Feijenoord-stadion bevolkten, hebben het uitstekend getroffen met het weer, want de Zaterdagmiddag met zijn koude en de daarop volgende nacht met onafgebroken regen in het Westen in het Zuiden heeft het aardig gesneeuwd in de nacht van Zaterdag op Zondag voorspelde niet veel goeds, doch het was giste ren behoorlijk voetbal weer en het veld was in prima conditie. Het lag daar als een fijngeschoren biljartla ken en behalve op 'n klein stukje na voor de doelen, kon men na afloop niet zien, dat er op gespeeld was. Allen, die de wedstrijd hebben ge zien, zullen evenwel teleurgesteld naar huis zijn gegaan, want het was een zeer onbevredigende wedstriid, waarin van behoorlijk voetbalspel geen sprake was. Een goede tweede klas wedstrijd in de competitie zal dikwijls meer bevrediging schenken dan deze internationale kamp. Niet, cmdat deze wedstrijd door de Oran jespelers werd verloren.... daarme de zou tenslotte vrede genomen zijn, maar het vertoonde spel bood geen bevrediging, geen voldoening en men zou liever desnoods een 30 Belgische overwinning met fraai spel hebben geaccepteerd dan deze 10 nederlaag, welke maar heel weinig spanning en bovenal zeer weinig mooi spel te zien heeft gegeven. Het Oranje-elftal speelde voor al voor de rust een vrij slechte wedstrijd en er waren maar weinig spelers, die hun internationale vorm konden bereiken. Het felle Oranje- entJhousiasme, dat zo menige wed strijd kenmerkte, bleef ditmaal ge heel achterwege en toen men na de rust als tot bezinning scheen geko men en trachtte de achterstand op te halen, stond de Belgische verde diging zoals de Nederlandse defensie reeds vele malen gestaan heeft: met de rug tegen de muur en zij verde digde, dat het een lust was en er was voor de Oranje-voorhoede geen door komen aan ofde meest opgeleg de kansen werden niet benut. Zeker tot tweemaal toe werd de onmisbare kans op de gelijkmaker grandioos om zeep gebracht, eerst door Roo senburg, daarna door Schaap. Zon der heel veel moeite zou ook nu een gelijk spel het eindresultaat hebben kunnen zijn, maar de Oranje-voor hoede wilde de kans op de gelijk maker niet accepteren. Meer dan een gelijk spel zouden ze' ook geenszins verdiend hebben, daarvoor was het spel te slecht. Intussen hebben ook de Belgen maar heel weinig gepresteerd. Slechts één aanval had succes, maar zonder veel inspanning zou het voor de rust gemakelijk 30 in hun voordeel hebben kunnen zijn Maar de Belgi sche voorhoede liep soms heel raar te schutteren en demonstreerde een volkomen onmacht door dat altijd voortdurende korte spel. Het enige doelpunt kwam niet geheel onfor tuinlijk toen Schij venaar -had hands gemaakt, maar de scheidsrech ter liet doorspelen, omdat een vrije trap in het nadeel der Belgen zou zijn geweest en daarbii bleef hét voor de gasten, ondanks zij soms met vier, vijf man voor het Oranje- doel opereerden, terwijl er slechts België maakt een goede beurt De Belgen hebben in het af gelopen weekend verschillende internationale wedstrijden ge speeld en het moet gezegd, dat zij hierbij zeker een goede beurt hebben gemaakt. De grote match tegen Neder land werd met 10 gewonnen, waarmede tevens het na-oorlog se record van Nederland gebro ken werd. Het jeugdelftal won met 20, Antwerpen won met 32 van Rotterdam, de Belgische lucht macht versloeg de Nederlandse met 20, doch Brussel verloor met 50 van Amsterdam en Brugge met 81 van Utrecht. De B-ploeg van België tenslot te won met 32 van Luxemburg. Alles bij elkaar, dus vijf over winningen en twee nederlagen. Matige eerste, betere tweede helft der Oranje-spelers De eerste aanvallen waren voor de Belgen, twee snelle openingen via de linkervleugel, maar reeds da delijk greep de Nederlandse achter hoede goed in. De eerste Belgische poging strandde op de Vroet, de tweede, welke resulteerde in een scherpe en harde schuiver van Mer- mans werd languit door Kraak tot corner verwerkt. Lemberechts plaat ste' zich achter de bal. maar de „in swinger" belandde achter het Ne derlandse doel. Het was Clavan, die voor Nederland de eerste aanval leidde. De Hagenaar slaagde er in tot vlak voor het Belgische doel door te breken, maar de kleine keeper Meert deed de kans met een moedige duik te niet. Zo golfde het. spel in deze begin periode heen en weer zonder dat nog sprake was van een overwicht van ren der partijen. De Belgen probeer den het met kort tik-tak spel tus-en vier, vijf man, hetgeen aanvankelijk gevaar genoeg opleverde voor Kraak, want in de Nederlandse verdediging klopte het in het eerste kwartier van de - wedstrijd op geen stukken na. Meestal was het Tertouw, die derge lijke situaties ten slotte met een fer me trap of een coed getimede kop stoot opklaarde. Hij werd hierin go^d bijgestaan door van Schijndel, die van het eerste fluitsignaal af een heel wat betere indruk maakte dan in de wedstrijd tegen Middlesex Wanderers. Voor de Nederlandse aanvallen werd het oude recept: lange passes wens ook de manoeuvres van zijn landgenoten, want van Schijndel, de Vroet en Terlouw kregen steeds be ter kijk op de korte combinaties van de Rode Duivels. Belgen nemen de leiding Na ruim 20 minuten spelen, brak de zon door, kennelijk ook voor onze tegenstanders, want nog geen minuut iater lag de bal achter Kraak en konden de Belgen, e^aar omstrenge lend. naar het midden terugdansen. Onmiddellijk nadat Roosenburg zijn eerste goede schot op Meert had kun nen afzenden, kwam de bal bij Lem berechts, wiens lage voorzet met een moedige sprong door Kraak onscha delijk werd gemaakt. Maar dadelijk waren de roodbaadjes weer terug, nu over links. Conpens schoot d° h?] n maar Schijvenaar weerde met zijn handen af De Belgen op de tribune loeiden „hands", maar de uitstekend leidende Britse, scheidsrechter had gezien, dat een vrije schop de Bel gen slechts nadeel zou brengen en hij had goed gezien, want Govard, die de bal voor de voeten kreeg, be dacht zich geen moment en knalde hard, hoog en onhoudbaar langs Kraak (01). Hoe groot het over wicht van de Belgen ook was op dit moment, niemand heeft toen ge dacht, dat Nederland deze achter stand niet meer zou inlopen. Steeds opnieuw kwamen de Bal gen in het Nederlandse strafschop gebied en de defensie 'der onzen mms# **r* *m punt, maar erg gevaarlijk zagen deze pogingen er niet uit. Het was nu het Nederlands elftal, dat de toon aan gaf en de Belgen op eigen helft te rugdrong. Vrijwel de gehele tweede helft zijn de Oranje-mannen in het offensief geweest en het mag wel als bfewijs van de onmacht van de Nederlandse voorhoede worden ge noemd, dat uit deze pressie geen enkel doelpunt is geboren. Zo bleef de Nederlandse leeuw, hoe sterk hij ook leek, maar een tam beestje. Er moet echter worden bijgezegd, dat het ons geen moment heeft mee gezeten. Twee schoten van Roosen burg tegen de lat en een prachtige kopbal van Clavan eveneens, had den beter lot verdiend. Enkele goede switches tussen Roosenburg en Len stra leverden niets op. Handige pas ses van de Fries werden niet begre pen, ook niet door Schaap, die het in de oefenwedstrijd zo goed met Abe had kunnen vinden. Neen, de samen hang bleef zoek. Aan achterhoede en middenlinie lag het niet, want de Vroet en vooral van Schijndel ble ven de aanval goed stuwen, Mer- mans werd afdoende door Terlouw gedekt en wat er van de enkele uit vallen der Belgen overbleef kon rustig door beide backs en Kraal^ in laatste instantie worden verwerkt. Het ging er niet om of België zijn voorsprong al dan niet zou verdro ten, men vroeg zich slechts af of Ne derland er in zou slagen de gelijk maker te scoren, ja of nee. Het man keerde in de Nederlandse aanval san een man, die in staat was een kans te benutten. Ogenschijnlijk geen zware opgave, maar voor de Oranje-voorhoede in deze wedstrijd een onoplosbare puzzle Hier had een Wilkes moeten staan, misschien zelfs was Yan Roessel er doorgeko men, maar noch Lenstra, noch Roo senburg, noch Schaap zou het geluk ken, Typerend is wel, dat Meert het eerste werkelijk goede schot pas in de 20e minuut van de tweede helft kreeg te stoppen. Voor de derde maal kwam Clavan alleen voor Meert en voor de derde maal ging de bal van de buitenkant van zijn linkervoet tussen de rijen der fotografen naast het doel. Aanval op aanval werd ge lanceerd, dan over links, dan over rechts, dan weer eens door het cen trum opgezet, maar steeds kwam er een Belgisch been of hoofd tussen. Eenmaal beukte een schot van Roo senburg de lat, een minuut later kwam hij, in vrije positie voor het doel, ten val. De Belgen voelden in de laatste fase van de strijd, dat hun de winst door het lot werd gegund en zij gingen zich nu geheel op ver dedigen toeleggen. Tot grote erger nis van het publiek pasten zij de minder sympathieke taktiek van het tijd rekken toe. Elke vrije trap en doelworp werd langzaam en talmend genomen. Vijf minuten voor het einde kwam de laatste grote kans. Abe kreeg de bal op de vleugel vrij, plaatste op het juiste moment naar binnen, maar Schaap miste grandioos, wr irna Meert de bal rustig oppikte. De Ne derlandse spelers werden er moede loos onder, maar toch werd tot het einde toe gevochten voor een doel punt. In de laatste minuut was het nogmaals Clavan, die de kans kreeg te tonen, dat hü wel kon schieten, maar weer vliegt het leder langs het doel van Meert. Nog voor de Neder landse aanval na de uittrap van de Belgische kesper terug was, floot scheidsrechter Ellis, het einde. naar de vleugels toegepast, maar er moest zich tot het uiterste inspan- waren helaas maar weinig ballen, die het beoogde doel bereikten. Vooral Abe Lenstra werd in deze periode slecht bedeeld. Vrijwel elke bal voor hem bedoeld, werd een prooi der Belgen, doordat de juiste lengte ont brak. Op de andere vleugel kreeg Clavan meer gelegenheid, maar de kleine Ado'er stond tegenover het sterkste deel der Belgische achter hoede en had het,dus verre van ge makkelijk. Toch brak hij eenmaal goed door, maar zijn schot vloog me ters naast. Even later bood zijn buurman en clubgenoot hem een goede kans, doch nu zocht Clavan het doel te hoog. Zijn collega-linksbuiten, de Belg Chaves, was al even actief. Deze snelle vleugelman bezorgde de wat trage Everse heel wat moeilijkheden met zijn gevaarlijke dribbles. Geluk kig voor Everse en gelukkig voor de Oranje-ploeg werd hierbij de beken de Belgische fout: te lang wachten met schieten en afgeven gemaakt, zodat alle pogingen van Chaves op uiets uitliepen. Zo verging het trou- Een aanval op het Nederlandse doel wordt door Kraak onschadelijk gemaakt. Links de Vroet, in het mid den de Belgische middenvoor Mer- mans. nen om te voorkomen, dat zij hun voorsprong zouden vergroten. Het lukte, de verdediging hield stand, maar het leek veel op paniek-voet bal en geen bal werd dan ook goed "eplaatst. Steeds moesten Timmer mans en Schaap het leer van eigen helft gaan halen. Echter, ook him zwoegen was vergeefs, want ook de Belgische achterhoede speelde nu op volle kracht. Vooral stoppersoil Car ré speelde een prima wedstrijd, goed gesteund door zijn beide backs Aer- p.oudts en Gillard, van wie de laat ste Lenstra aardig in bedwang hield. DE TWEEDE HELFT Na de hervatting bleek, dat de Belgen hun elftal enigszins hadden gewijzigd. Gillard, last hebbende van een blessure, ging linksbuiten spelen, Chaves linksbinnen, terwijl Coppens naar de linksbackplaats was gediri geerd. Er was in de tweede speelhelft ech- ler nog meer veranderd en wel: het spelbeeld. De machtige Rode Duivel, die de laattse 20 minuten voor rust heer en meester van het speèlveld was geweest, zagen we plotseling nergens meer. Af en toe deed hij nog een greep naar een tweede doel- Wat men na afloop van de wedstrijd dacht In de Nederlandse kleedkamer heerste na afloop een rustige stem ming. Niemand was ontevreden, hoe wel allen natuurlijk graag een over winning hadden gezien. De voorzit ter van de Keuze-commisie, de heer Herberts, vond dat hij meer tevre den kon zijn dan zijn Belgische col lega. De Belgen zijn de tweede helft begonnen met een 10 voorsprong, na bovendien het grootste gedeelte van voor rust de toon te hebben aangegeven. Wat dan te denken van een ploeg, die zich zomaar ineens laat overspelen, door een elftal zon der sterren als het onze? Wij daar entegen hebben ons opgewerkt van zeer matig spel in de eerste helft tot goed voetbal in de tweede en moe ten we dan treuren, dat er geen doel punten zijn gekomen? Och, allemaal cijfers, statistiek. En on 'een desbe treffende opmerking: „Met een Wil kes of een beetje meer geluk bij het schieten hadden wij gewonnen en niet de Belgen", aldus de mening van de heer Herberts; De heer Trie bei en oefenmeester van der Leek waren het hiermee, toen we er naar vroegen, volkomen eens. Karei Lotsy de voorzitter van de K. N. V. B. vertolkte de stemming aan Nedertandse zijde zeer duidelijk, toen hij in de kleedkamer, mr. Ellis, de Engelse scheidsrechter gelukwens te met diens prachtige leiding, en hem toevoegde: Nu wij voor de eer ste keer werkelijk een gelijk spel verdiend hebben, verliezen wij juist." Waarmede de heer Lotsy tevens doelde op de resultaten van vorige jaren, toen de Nederlandse ploeg vaak een gelijk snel wist te behalen, terwijl zij het eigenlijk niet had ver diend. Ook bij de spelers was de stem- 1 ming verre van gedrukt. „Het heeft er al zo lang naar uitgezien, dat we vroeg of laat klop zouden krijgen en ru is het dan gebeurd. Pech gehad hè? Ach, we hebben zo vaak ge zwijnd" zegt Kraak, die zich weer lekker" had gevoeld. „Maar als Lemberechts zo in zijn eentje op mijn doel af kwam, moest ik toch wel weer even aan 13 Maart denken toen die kogel van die kleine man mijn hand kraakte". Schijvenaar vond de uitslag ook niet onverdiend. „Wel goed zo, nu denken <3e Belgen dat het met ons is afgelopen, maar volgende keer krij gen ze weer een nederlaag te slik ken, juist omdat ze zich nu sterker wanen, let maar op", aldus de blonde Haarlemmer. Na dit optimistische geluid hebben we de Nederlandse kleedkamer maar verlaten. Belgen tevreden, maar niet uitgelaten. Na afloop van de wedstrijd heers te in de Belgische kleedkamer een tevreden, maar zeker geen uitgelaten stemming. De officials spraken er hun vreugde over uit, dat België eindelijk weer eens had gewonnen, alhoewel de uitslag even goed een gelijk spel had kunnen zijn. Want of schoon de roodbaadjes in de eerste helft de toon hadden aangegeven was het na rust gedurende lange pe rt odes alles Holland wat de klok sloe<?. Hierbij moet echter niet ver geten worden dat de Belgen genood zaakt werden hun ploeg in de twee de helft te wijzigen. Midvoor Mermans was zeer in zijn r.opjes over de zege. Misschien had den de Belgen thans een tikje moer geluk gehad dan de Nederlanders, maar dat mocht eindelijk ook wel tens gebeuren, want in het nabije verleden was maar al te vaak het omgekeerde het geval geweest. Ove rigens vond hij. dat Nederland best gespeeld had, vooral van Schijndel. Van Terlouw had hij weinig lrst ge had. doordat hij voortdurend met de inters van plaats verwisselde. Ter- jouw moet je ontlopen, zei de An- clerlechtenaar, want dat is een sterke knaap, en als je tegen hem opbotst ben je nog niet gelukkigVan zijn eigen ploeg wilde Mermans al leen zeggen, dat ieder dapper zijn plicht had gedaan. Freddie Chaves vond Terlouw een goede spil, maar in tactisch opzicht beter dan in het zuiver technische. Hij meende, dat de Nederlandse voorhoede meer moest switchen dan nu gebeurd was. Keeper Meert zei: de Nederlan ders hebben goed gespeeld. Overi gens is de derby een eigenaardige wedstrijd, je moet werkelijk veel geluk hebben om zo'n match te win nen, en dat geldt voor beide partijen. Coppens zei, dat een gelijk spel de krachtsverhouding beter zou hebben weergegeven. Want na rust hadden de Oranjemannen uit een heel ander vaatje getapt dan daarvoor. Naar zijn overtuiging en enkele andere Belgische spelers vielen hem daarin bij was dit Nederlandse elftal het beste, dat na de oorlog tegen de Bel gen was aangetreden. In het Nederlandse kamp zal men deze mening van Coppens wel niet eenstemmig beamen! En Torke Lemberechts de man die zijn 25e landen wedstrijd voor België speelde, was de woordvoerder van de stemming in het Belgische kamp, toen hij tegen ons zeide: „Wij heb- ben eindelijk gewonnen, maar een gelijk spel zou beter resultaat zijn geweest, want wat hebben wij in de tweede helft Zwak gespeeld". De Engelse scheidsrechter Nederland heeft in de tweede helft beter gespeeld, zei mr. Ellis, de En gelse scheidsrechter. Een gelijk spel zou m.i. het resultaat beter hebben weergegeven. Het was een gemak kelijke wedstrijd om te fluiten en het publiek vond ik nogal kalm, al leek het er in de tweede helft op, dat het enthousiasme van de Hol landse en Belgische toeschouwers het bekende Hampden-Roar (Glasgow) zou benaderen. En het peil van deze wedstrijd? Zeker, was het oordeel van de heer Ellis, ik heb wel wedstrijden geleid, waarin het spelpeil hoger stond. Maar, zo troostte de Engelse referee, het Nederlands elftal is mij meegevallen Ik heb het in Hudders- field zien spelen en toen was het heel wat minder dan deze middag. Al moet ik toegeven, dat Engelse elftal van het seizoen van Hudders- field hebben wij op het ogenblik ook niet meer, hetgeen alleen wil zeggen, hoe formidabel het in 1946 is ge weest. Uitblinkers? Van Schijndel, heel goed en Terlouw, een voortref felijke stopperspiL En laat ik er nog aan toevoegen welke een prachtig gastvrijheid ik hier heb genoten en hoe sportief het Nederlandse publiek is geweest. De Belgische doelman Meert be laagd door een Nederlandse aanval ler, weet zich van de bal meester te maken. Achter hem de Belgische spil Carré.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5