MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 MAANDAG, 7 November. Het belangrijkste gaat vandaag voorop. En dat belangrijkste vinden wij de ere-prijs in de afdeling dag- coiffure, die de Leidse kapster Jo Neuteboom op het in Den Haag ge houden concours van de Union des Coiffeurs Artistique heeft gewonnen. Die ereprijs is een zilveren beker. En die beker komt naar Leiden. An dere kapsters kwamen er gewoon niet aan te pas; Den Haag en Am sterdam moesten met een le en 2e prijs genoegen nemen. Want Leiden stond weer bovenaan. Dat doet ons goed op deze kille morgen. En het is daarom dat wij met ge noegen melding maken van de to neeluitvoering, die de buurtvereni ging „De Professoremvijk" heden avond geeft in de Leidse Schouw burg. „Frederik de Stoute" heet het vrolijke spel in drie bedrijven van Wim Dupont, dat onder regie van de heer F. H. M. Kok gepresenteerd zal worden. Het schijnt een stuk te zijn vol klinkende onzin. En dat hebben we zo nu en dan wel eens nodig. Vandaar dat wij vanavond naar de Schouwburg gaan. Want onze voorpret van deze uit voering wordt niet in het minst ge temperd door het feit dat twee kwa jongens Zaterdagmiddag op de Kraaierstraat een bakfiets zagen staan en toen tegen elkaar zeiden: „Daar kunnen wij wel eens even mee gaan rijden". Goed, die knapen gingen rijden. Het ging allemaal prachtig en ze haden veel plezier, totdat de jonge avonturiers op de Nieuwe Rijn belandden. Daar verló ren ze de macht over het stuur en remmen ging al evenmin. Een ruit van de sigarenwinkel op nummer 89 moest de gevolgen van dit ritje ondervinden. De eigenaar kon de scherven opvegen. Genoeg over die kwajongens. U leest wellicht liever iets over het Leidse Spoorwegplan. Daar is eigen lijk iedere dag iets nieuws van te vertellen. Want dezer dagen verna men we dat voor de tunnel, die aan de Lage Morsweg kumt het slopen zai eisen van maar liefst 21 woningen- Zeven huizen aan de Lage Morweg en veertien in de Hertzogtraat gaan tegen de vlakte, om de bouw van die tunnel met drie verkeerskokers mogelijk te maken. Niet, dat die be woners er nu op stel en sprong uit moeten. Zover is het nog niet. Want pas in Mei 1950 wordt met die tun- relbouw begonnen. Ja. dat zijn van die offers, welke de Leidenaafrs moe ten brengen voor het nieuwe station. Laat ons nog even doorgaan met die Spoorwegplannen. Want iedereen heeft in de loop van de vorige week wel gezien hoe men begonnen is met de ontruiming van „Zomerzorg". De hele inboedel wordt er uit ge sleept en voorlopig opgeslagen in een loods van de Ned. Spoorwegen. Op 14 Nov. moet alles er uit zijn, want dan begint het sloopwerk, dat met een vaartje zal moeten worden uitgevoerd. Want op 1 Jan. a.s. moe ten de treinen over de hulpbaan rij den. En die hulpbaan is precies op de plaats van Zomerzorg geprojec teerd. Toen we het zojuist over die ge broken ruit op de Nieuwe Rijn had den, dachten we er niet zo gauw aan dat er nog zoiets aan de hand was. Ook op Zaterdag. Een auto reed des avonds om zeven uur achteruit de Hoogstraat af. En de bestuurder zag niet de handkar, die daar precies op de helling stond. Toen gaf die auto de handkar een lekker duwtje, waar op die handkar energiek begon te rollen en niet eerder tot stilstand kwam, voordat een grote etalageruit van V. en D. bereikt was. Hoe graag die ruit ook wilde, zij kon de hand kar niet tegenhouden. Alweer glas gerinkel. En alweer scherven. De autobestuurder moet voor de 400. schade opdraaien. Er stond trouwens nog een pop achter die ruit. En die pop had een japon aan. Pop en japon zijn beschadigd. Het Mannen-dubbelkwartet „Inter nos" ging naar Overschie, om daar op een zangconcours eens even een nummertje weg te geven. Dirigent L. van Wijngaarden voerde zijn acht mannen op energieke wijze aan. Zo goed zelfs, dat de le prijs, met 362 punten, in de afdeling uitmuntend heid voor „Internos" was. Maar dat is nog niet alles. Want ook de direc teur kreeg een prijs. En voor het ne gental een hartelijke gelukwens van de jury, want deze Leidse mannen hadden maar eventjees het hoogste aantal punten van het hele concours behaald! En ook hierom kunnen we trots zijn op Leiden. Dit alles neemt niet weg, dat er Vrijdag bij de fa. E. Brill, drukkerij, feest was. Want de heren J. Bouwman en J- van der Voord waren immers vijf en twintig jaar bij deze firma in dienst. Prof. Pothumus .direc teur, zette eens haarfijn uiteen, dat ook deze twee jubilarissen geholpen hebben om de goede naam van deze firma te verbreiden. Er was een heel rijtje sprekers, die allemaal vrier.de- lijke dingen zeiden. Over prettige sa menwerking en zo. Natuurlijk wer den verschillende geschenken aange boden. De toneelgroep „D. V. C.", van de K.A.V. gaf twee weken geleden een opvoering van „Grote Zus". Dat spel is zodanig in de smaak gevallen bij de aanwezigen, dat ze het allemaal hebben verteld aan hun kennissen, die er niet geweest zijn. Al deze ken nissen willen „Grote Zus" nu ook gaan zien. En daarom wordt een her opvoering gegeven. Op 16 Nov. a.s. in het St. Antonius Clubhuis. Nu is het wel iets voor de vrouwen, maar de mannen mogen ook gerust ko men Op deze najaarsdag, nu een water zonnetje en regenwolken een wissel vallige strijd strijden, ging de heer A. van Putten in het pand Janvos- sensteeg 56 een winkel openen in luxe-, speelgoed- en huishoudelijke goederen. Eertijds was daar een hen gelsportwinkel gevestigd. Vijf we ken lang heeft de heer Van Putten met eigen krachten het een en ander verbouwd en vergroot, zodat er nu een prachtige winkel te voorschijn gekomen is. Alles ziet er welver zorgd uit; de vakken zijn volgeladen met allerlei artikelen. En vele bloem stukken gaven er een feestelijk ca chet aan. Vanmiddag om» een uur klonk het startsein. STADKOK. Verloren stad in Afghanistan Amerikaanse geleerden ontdekten oude keizerlijke hoofdstad. (Van een bijzondere correhpondent). In de woestijn. 280 mijl ten Zuiden van Herat in Afghanistan hebben Amerikaanse archeologen bij toeval de overblijfselen gevonden van de oude keizerlijke hoofdstad Peshawa- run, een stad waarvan het bestaan ons alleen bekend is uit talloze le genden, maar waarvan geen histori sche overlevering bestaat. Een groep Amerikaanse geleerden onder leiding van Professor Walter A. Fairservis, de.directeur van de afdeling anthrojtologie van het Ame rikaanse Natuurhistorische Museum, verbleef gedurende drie maanden in het gebied van Seistan in het Zuid- Westelijk deel van Afghanistan. Het gezelschap ontdekte daar vele aan wijzingen voor het bestaan van een neo-lithische beschaving daterende van ongeveer 5000 jaar geleden. Zocht water, vond een stad. Op een goede dag trok een der le den van het gezelschap met zijn jeep ei op uit om ater te halen. Tijdens zijn tocht 1 am hij bij de ruïnes van wat blaarblijkelijlc eens een grote stad was gewéest. Hij keerde onmid dellijk naar het gezelschap terug, dat met jeep en trailer de Dashti- Margo (de Woestijn des Doods) door kruiste en gezamenlijk begaf men zich op weg naar de verlaten stad. „In de verte zagen "wij roodachti ge hoogten, die zich vaag tegen de kim aftekenden. Wij dachten, dat het een dorp was, maar toen wij na derbij kwamen konden we een groot bolwerk, een massieve muur met torens, onderscheiden, en ook torens van moskeeën," vertelde professor Fairservis. In de stad zelve vonden de onder zoekers verschillende opgedroogde bronnen. Bèpaalde aanwijzingen deden vermoeden, dat het waterpeil van het gehele gebied lager gewor den was. Professor Fairservis moest een afstand van ongeveer 75 mijl af leggen, vóórdat hij er in slaagde, wa ter te vinden. Hij vulde verschil lende blikken, zodat de groep ont dekkers zich acht dagen achtereen kon wijden aan een onderzoek van de spookachtige iuïnes. Het enige le vende wezen, dat zij in al die tijd aantroffen, was een woestijnslang, die uit een nis te voorschijn kroop. Vijf mijl.verder was er een inboorlin gendorp, maar de bewoners, vervuld van een bijgelovige vrees, meden de „verloren stad". Het raadsel der ontvolking. De grote stad Peshawarun moet tij dens de middeleeuwen nog een inwo nertal van 50.000 tot 100.000 inwo ners gehad hebben. In de bouwstijl waren duidelijk Mohammedaanse in vloeden te onderscheiden. Gebou wen, aquaducten en fonteinen wa ren 'nog in goede staat, alleen de muren om de stao waren op sommi ge plaatsen dik met zand overdekt. Professor Fairservis schatte de dikte van de muren op 3 a 4J4 meter, ka mers waren in deze muren inge bouwd alsook zogenaamde „olifan- tentrappen". De stad zelf was zes mijl lang en vijf mijl breed. Hoewel de onderzoekers eigenlijk uitgetrokken waren om overblijfse len uit voor-Miliammedaanse tijden te zoeken, waren zij toch ten zeerste ingenomen met hetgeen zij hier von den. Ze brachten geglazuurd aard werk mee, dat door professor Fair servis het mooiste ter wereld werd genoemd. Ook werden er ijzeren en bronzen gereedschappen en ge bruiksvoorwerpen gevonden, alsme de sieraden, vervaardigd uit een sub stantie, die aan het moderne plastic materiaal deed denken, maar die waarschijnlijk uit dierlijke stoffen werd gemaakt. Al deze voorwerpen zullen de Amerikaanse musea ver rijken. Volgens Afghaanse overleveringen werd Peshawarun ontvolkt toen de Mongoolse veroveraars de watertoe voer van de stad afsneden. Professor Fairservis neigde er echter toe, de voorkeur te geven aan de opvattin gen van diverse archeologen, die de ondergang van de stad toeschrijven aan een plotselinge daling van het waterpeil. Een andere theorie wil het raad sel van de verlaten stad verklaren door een plotseling optredende kli maatsverandering, waardoor de oog sten zo snel terugliepen dat de be volking zich niet meer uit de op brengst kon voeden. Sommige Af ghaanse geleerden beweren, dat de tot emigreren gedwongen bevolking zevenhonderd mijl door de woestij nen en over gebergten trok om ten slotte aan de Noord-Westelijke gren zen van India de stad Peshawar te stichten, de sterkte, die lange jaren het hoofdkwartier van h'et Britse le ger herbergde. LEIDEN IS HET KOUDST In 1926 werd door prof. Giauque, die dezer dagen de Nobelprijs kreeg en door de Nederlander prof. Debije, onafhankelijk van elkaar, een me thode bedacht om langs magnetische weg zeer lage temperaturen te be reiken. In 1933 werd deze methode onge veer gelijktijdig toegepast door prof Giauque zelf in Berkeley (Calif or- nië), prof Simon in Oxford (Enge land), prof. de Haas, dr Wiersma en prof. Kramers te Leiden. In Leiden werd in 1948 de laagste temperatuur volgens deze methode bereikt en gemeten door prof. Gorter en de heren de Klerk en Steenland. Deze temperatuur bedroeg 0.Q03 graden Keivin d.w.z. 0.003 graad bo ven het absolute nulpunt. Cabaret in de Stadsgehoorzaal. Is het winterseizoen eenmaal aange broken dan komen de buurtvereni gingen een voor een uit de betrek kelijke stilte van hun eigen wijk- werk naar voren, met een vrolijke feestavond. Verschillenden hebben dit reeds gedaan; anderen komen nog. En Zaterdagavond was het de beurt van .Eensgezindheid". De grote Stadsgehoorzaal was ech ter niet helemaal vol voor het eerst in de 26-jarige geschiedenis van de vereniging toen Gé Heynen zich zelf en z'n cabaret-programma kwam aankondigen. Het was een parade van kleine Leidse sterretjes aan het bonte firmanent van de kleine kunst. We hoorden het accordeon-duo de „Two Anja's", die voor de pauze breed-galmende muziek brachten en in de tweede helft de hele zaal in schakelden. Het Italiaanse zangtrio „De Donelli's" hebben we wel eens beter gehoord, alhoewel hun liedjes er mochten zijn. Eddy Schuier had weer de dankbare maar moeilijke taak het publiek in stomme verba zing te brengen met z'n manipula tor-trucs en telepatische onbegrijpe lijkheden en conferencier Gé speelde met enkele medewerkers twee schets jes, die de aanwezigen al evenzeer waardeerden als het verdere pro gramma, dat John Boelee aan de vleugel een muzikaal tintje gaf. Voorzitter F. Simons verwelkomde in zijn openingswoord o.a. de heer P. J. van Hoeken, beschermheer van de vereniging, en Jan Alphenaar nam het laatste deel van deze geslaagde avond voor zijn rekening. BURGERLIJKE STAND- Geboren: Robert Jacobus, z. van B. Heemskerk en J. Roelandse; Ca- tharina d. van J. J. Gijsman en A. Onvlee; Bernardus Cornelis Marinus zoon van J. de Best en C. J. M. van Hamersveld; Johannes Jacobus, zoon van J. Immink en W- G. Guldemond; Dirkje d. van P. J. Munnik en D. den Breeijen; Harijtje Anna, d- van I. J. Deurloo en J. R. Bok; Margje. d. van G. Oppelaar en C. Hesseling; Johannes Cornelis Anthonius, z. van J. C. M. J. Peterse en A- P. M. We- wer. UIT DE OMGEVING HAAGSCHE SCHOUW PASTOOR DE GREEVE. Alhoewel de toestand niet verer gerd is, achtte de behandelende ge neesheer het toch beter, om pastoor G. de Greeve S.M.M. in het zieken huis te aoen opnemen, waar voor algeheel herstel operatief zal wor den ingegrepen. LISSE PASTOORSBENOEMING AAN „DE ENGEL" In de plaats van pastoor J. C. Groot, die benoemd werd tot rector van de „Goede Herder" te Leider dorp, is benoemd tot pastoor aan de parochie van de H. Engelbewaarders de weleerw. heer H. C. A. de Roel- vink, pastoor te Bleiswijk. Herman Christiaan Alphons Ma ria Roelvmk werd geboren te Am sterdam 6 Februari 1896. Op 10 Juni 1922 werd hij priester gewijd en ach- eenvolgens benoemd tot assistent aan de St. Hippolytuskerkte Delft, kapelaan te Heemskerk, Bloemen- daal, Hillegersberg (St. Lidwina) en in 1941 tot pastoor te Bleiswijk. SASSENHEIM 55-JARIG HUWELIJKSFEEST. Op 22 November a.s. zal het echt paar Christiaan Homan en Maria Ho- man-v. d. Ploeg, de dag herdenken, dat zij 55 jaar getrouwd zijn. De ech telieden respectievelijk 78 en 79 jaar oud, genieten een uitstekende gezond heid en hebben nooit ziekte gekend. Het huwelijk werd gezegend met 9 kinderen; er zijn 48 kleinkinderen. De heer Homan, een geboren Sas- senheimer kon nog veel vertellen ever „hoe Sassenheim er voor 60 ja ren uitzag". Meer dan 20 jaar heeft het echtpaar gewoond op „Het Laan tje" nabij de parochiekerk. Voordien woonden zij Bijdorpstraat 3, waar zij nu sinds enige jaren weer wonen. Het zal 22 Nov. niet aan belangstel ling ontbreken in de „Oude Post" waar van 3 tot 4.30 gelegenheid wordt gegeven het krasse paar geluk te wensen. 400 palfketten. Dank zij de prachtig geslaagde collecte voor de Niwin-Kerstpakketten, die 2120 op bracht, zullen niet minder dan 400 pakketten naar de jongens overzee kunnen worden verzonden. VOORHOUT PASTOOR A. KRAMER BENOEMD. KATWIJK AAN DEN RIJN Film. Ten bate van Kath. Thuis front werd gisteravond op initiatief van de afd. Katwijk aan den Riin een filmavond gegeven. Behalve dat verschillende beelden werden ver toond van het leven der jongens in Indië, werden ook nog andere films gegeven, als het bezoek der gewonden door mevr. Spoor vervolgens beel den uit de tijd der politionele actie, het patrouilleren van Hr. Ms. Heems kerk in de Indische wateren, enz., enz. Alles werd door de vele bezoekers met aandacht gevolgd. Het was een mooie avond. HILLEGOM R.K. Gezinszorg. Deze stichting heeft haar bureau gevestigd Haven 36. De sociale werkster heeft de vol gen de spreekuren: Maandag 23.30; idem Vrijdagmiddag alsmede Woens dagmorgen van 1011. Wolhandkrab. Tussen de brand stoffen vond de heer De Groot in de Kerkstraat een wolhandkrab. Waar- schijijnlijk is het beest afkomstig uit de Beek en tegen de wal opgeklau terd. Het „gevonden voorwerp" werd naar het politiebureau gebracht. Pluimvee-tentoonstelling. De ver. „Streven tot Veroetering" or ganiseert een tentoonstelling op 26 en 27 Nov. Ze wordt gehouden in het grote bloembollennuis der N.V. F. Rijnveld en Zn. aan de Weere- steinstraat. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP Restauratie Kerv. Kerk. Ged. Staten stellen voor 3.150 subsidie te verlenen in de restauratie van dc Ned Herv. kerk, in het bijzonder her stel van het dak. Voor het herstel van het torentje wordt geen subsidie gegeven, „omdat beter kan worden overwogen dit ontsierende torentje (van 1850) te verwijderen en de toen afgebroken dakruiter in ere te her stellen". ZOETERWOUDE RECTOR VAN DE „GOEDE HERDER" Tot pastoor te Voorhout is be noemd de weleerw. heer A. Kramer, thans pastoor te Lewedorp (Zee land). Adrianus Kramer is geboren 6 Maart 1896 te Noord-Scharwoude. Na zijn priesterwijding in 1920 was hij achtereenvolgens kapelaan te Oudorp, den Burg (Texel), Bodegra ven, Amsterdam, Voorhout, van Oct. 1928 tot Augustus 1929, Leiden St. Petrus), van Augustus 1929 tot Sep tember 1933, Den Haag (H. Mart. van Gorcum, en sedert 1 Sept. 1939 pastoor te Lewedorp. „Alle goede dingen gaan in drieën" zei pastoor Kramer ons door de telefoon eerst in Voqrhout op het seminarie, daarna kapelaan en nu pastoor." De zeereerw. heer J. C. de Groot Tot rector van de „Goede Herder" is benoemd de zeereerw. heer J. C. de Groot, pastoor te Lisse (H. En gelbewaarders). De nieuwe rector is geboren 22 Januari 1893 te Zoetermeer. Na zijn priesterwijding in 1917 was hij ach tereenvolgens kapelaan te Kwints- heul, Rotterdam (H. Familie), den Helder, en daarna aan het gesticht ,,De Voorzienigheid" te Amsterdam. In 1937 volgde zijn benoeming tot pastoor te Tholen, op 24 November 1941 tot pastoor te Lisse. Tijdens zijn pastoraat te Lisse leg de de nieuwe rector een bijzondere toewijding aan de dag voor de kin derbescherming. Als „aalmoezenier" van het St. Vincentius-huis toonde hij zich een vader voor de kinderen. Het kapelaanschap van de „Voorzie nigheid" te Amsterdam wat ook door rector Westgeest werd bekleed vóór deze aan de „Goede Herder" werd benoemd had rector De Groot reeds gelegenheid geschonken zich te verdiepen in dc problemen van de jeugdzorg. AALMOEZENIER W. VROOM SPREEKT OP EEN THUISFRONT AVOND. Oudere mensen ziet men maar bij hoge uitzondering in het parochie huis, maar Zaterdagavond waren ze gekomen en, met de vele jongeren, was de zaal stampvol, want de oud kapelaan. majoor-aalmoezenier W. Vroom, zou vertellen over het wel en wee van onze jongens in de tro pen. De Thuisfront-afdelingen van de beide parochies zien hun onverdroten ijver gesteund door alle amusement- beoefenaars, ditmaal de Kajotters en „de Gimoac's" en altijd weer, nu tweemaal per maand, voor een stamp volle zaal. De avond werd stemmig ingezet met een ernstige declamatie en reli gieuze zang in een zeer passend de cor en effectvolle, vindingrijke be lichting, waarna een spelletje van de Kajotters, dat de thuiskomst van een gedemobiliseerde moest voorstellen. Met een spontane begroeting van de aanwezigen kwam de aalmoezenier op het podium om van hart tot hart te spreken uit de priesterlijke erva ring; zijn toespraak was een rijke greep uit het ziele!even van de jonge soldaten en het zal voor de ouders, verloofden en familieleden wel een troost geweest zijn te horen, hoeveel zielegrootheid gevonden wordt in dat soldatenleven vaak beter, over tuigd, en losgerukt aan de sleur van het Jeven thuis. Met gespannen aandacht werden we meegetrokken langs de stem mingsbeelden van onze militairen van een soldaat in een zwaar moment, die de volgende morgen tegen de aal moezenier zegt in een goede bui te zijn, nu hij zijn gal in die brief heeft uitgespuwd, in die brief waarom zijn moeder nu vol zorgen is misschien veertien dagen lang, tot er weer een blije brief komt. Zo verklaart de aalmoezenier hoe onze jongens begrepen, gesteund en gesterkt moeten worden: het Thuis frontwerk. Zwaar tobben vele jongens, hoe hun plaats in de toekomst, gedemobi liseerd, zal zijn. Vaak zijn zij verdrie tig om het tijdverlies van niet te kun nen werken aan hun toekomst. Al wie kan, moet daaraan alles doen om ze gerust te stellen, nu meer dan ooit als zij bijeen zijn in verveling in de kampen van de havenplaatsen, wach tend op het schip, dat hen naar huis zal varen. Met nog groter bewondering luis terden wij naar een zielkundige be schouwing over de jongens en naar het geruststellend betoog, dat de goede opvoeding van de jongens een waarborg blijkt; het leven van de soldaten in Indonesië is een toets steen. Zo luisterden wij een halfuur lang naar deze uiteenzetting over het wer ken van de aalmoezeniers, waarbij spr. dankte voor de gebeden van zijn oud-parochianen. Bladstil was de zaal, toen spr. vertelde van dat wer ken. Spr. zei „op een fluwelen kus sen te hebben gezeten" in vergelij king met het zwaar en gevaarlijk zwoegen van onze pater Bosman en vele tientallen andere aalmoezeniers Wel het meest werden we getroffen als spr. het grote voorrecht van het werken voor onze jongens schetst waar ter wereld zal een priester zo nauw in contact staan met een jon gen, om te kunnen vragen: „Ben je v/el in staat van genade? Ga maar even mee." Spr. stelt ons de jongens in Indo nesië ten voorbeeld in hun ijver om elkander geestelijk te steunen. Met een bemoedigend woord voor alle thuisfronters, de beste wensen voor de jongens en een verzoek om veel voor hen te bidden besloot de aalmoezenier zijn schone toespraak. De avond werd verder gevuld met toneel-schetsen, het eerste optreden van „de Gimoac's", acrobatiek, en een verloting voor de kas van Thuis front. ROELOFARENDSVEEN 40-jarig dienstjubileum. Op Donderdag 10 Nov. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Seip alhier op 12-jarige leeftijd als krullenjongen bij Gebr. D. en Jac. Dobbe, timmerlieden en aannemers, in dienst trad. Alhoewel deze beide firmanten reeds zijn overleden, is hij nog steeds aan de zaak, die nu beheerd wordt door de heer W. J. Zwartjes, verbonden. Ook in het verenigingsleven neemt deze jubila ris een niet onbelangrijke plaats in. Hij is o.m. 31 jaar lid van het Kerk bestuur tc Oude Wetering, 25 jaar seer, van Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond en voorts bestuurslid van „Het Groene Kruis" afd. Oude Wetering en bestuurslid van de daar onlangs opgerichte kleuterschool. Er is ge legenheid tot gelukwensen ten huize van de jubilaris, Spoorstraat 14 tus sen 4 en 6 uur. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) WEINIG VERANDERING Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien. Plaatselijk met hagel en sommige met onweer Gedurende de nacht tijdens op klaringen hier en daar nacht vorst, Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en West. SCHEEPSBERICHTEN BANTAM, 7 Nov. te Aden verw. BLITAR, 5 Nov. van Belawan-Suez; EMPIRE BRENT, 5 Nov. pass. Gi braltar; KOTABAROE, 7 Nov. van Surabaja te Ampanan; ORANJE pass. 6 Nov. Burlings; POELOE- LAUT 6 Nov. van Batavia; POLY- DORUS 6 Nov. te Aden verw.; REM- PANG 6 Nov. te Southampton; WILLEM RUYS, 6 Nov. (23 uur) Finisterre; ZUIDERKRUIS 6 Nov. (9 uur) van Port Said. BLITAR, 6 Nov. v. Belawan. IN- DRAPOERA, pass. 6 Nov. Finisterre ORANJE, pass. 7 Nov. Finisterre. SLAMAT, 5 Nov. v. Kohsichang n. Singapore. SOESTDIJK, 5 Nov. van New-Orleans n. New-Portnews, SOM MELSDIJK, v. Boston 7 Nov. te New- York. SUMATRA, 5 Nov. reede Co lombo. TALISSE, 6 Nov. v. Djeddah. TEGELBERG, 6 Nov, v. Batavia naar Manilla. TJITJALENGKA, 6 Nov. v. Singapore n. Batavia. VEENDAM, pass. 6 Nov. Bishop Rock. VOLEN- DAM, pass. 6 Nov. Pointdegulla. ZUIDERKRUIS. 7 Nov. van Suez. LAATSTE BERICHTEN GRANAATONTPLOFFING TE IJMUIDEN. Vanmorgen om elf uur is op het Buiten Beeckemplein onder de ge meente Velsen bij het uitbaggeren van een vijver een granadt opge haald. Toen het nog niet opgemerkte projectiel tegelijk met de bagger op een vrachtauto zou worden geschept, stootte de arbeider L. Marcelis uit Bloemendaal met een schop op het projectiel, waardoor het ontplofte. De man werd op slag gedood. Zijn mede-arbeider B. Silvies uit Haar lem, werd zwaar gewond en moest in zorgwekkende toestand naar het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden worden overgebracht. BELGISCH SCHIP VERMIST. Het is thans reeds een week gele den, dat het Belgische vissersvaar tuig 0-304 de haven van Oostende had moeten binnenlopen. Uit ondervraging van de schip pers van vaartuigen, die nabij de Doggersbank hebben gevist, blijkt, dat de storm in de nacht van 24 op 25 October, toen het laatste radio contact met het schip tot stand kwam, geluwd was. Het schijnt dus vrijwel vast te staan, dat het vaar tuig niet in de storm is onderge gaan. De mogelijkheid bestaat, dat het vaartuig op een mijn is gelopen, doch tot heden werden geen wrakstukken gevonden. De 0-304 had voor tien dagen mondvoorraad aan boord als mede een aantal zich in de reddings sloepen bevindende noodrantsoenen. De Belgische regering zou overwe gen een vliegtuig te sturen naar de plaats, welke het schip als zijn laat ste positie heeft opgegeven. GEHEIMZINNIGHEID OM HET PROCES VON MANSTEIN. Talrijke gewapende leden van de Britse militaire en de Duitse politie hebben Maandagmorgen het ge rechtsgebouw te Hamburg afgezet, waar veldmaarschalk Erich von Manstein berecht wordt. Het ge rucht gaat, dat geheime getuigen ge hoord zouden worden. Pers noch pu bliek werd toegelaten Volgens een verslaggever van Reuter, die het ge bouw wist binnen te komen door zich door de militaire politie te laten ar resteren, hingen zware gordijnen voor de deuren van de rechtzaal, zo dat niemand naar binnen kon kijken, wanneer deze werden geopend. Ook de vensters waren met gordijnen be hangen. Men gist, dat Otto Ohlen- dor, voormalig SS-generaal, en één of meer van zijn collega's de myste rieuze getuigen zijn. DEMAGNETISEREN OF NIET? Uit diverse besprekingen is geble ken, dat bij de Nederlandse visse rij en de koopvaardij toenemende be zwaren tegen het periodiek demag netiseren (het immuniseren van de scheepsromp tegen magnetische mij nen) zijn ontstaan. Een der gevol gen van elke demangnetisatie is na melijk, dat het kompas ernstig ont regeld raakt, hetgeen vele moeilijk heden voor de navigatie kan opleve ren. De practijk heeft bewezen zo zegt men vooral in visserij kringen dat er geen ongelukken door magne tische mijnen zijn gebeurd, waarte genover de kompasafwijkingen wel verscheidene kleinere ongevallen hebben teweeggebracht. De Kon. Marine adviseert echter het voortzetten der demagnetisering: wanneer dit niet periodiek was ge beurd, zouden er volgens haar ex perts zeker wel ongelukekn zijn ge geurd. VOETBAL BRITSE SCHEIDSRECHTERS ZIJN SLECHT, ZEGT LAWTON. Dezer dagen heeft Tommy Lawton als zijn mening te kennen gegeven, dat de leiding van wedstrijden in Engeland nooit zo slecht geweest is als nu. Een van de redenen hiervan zou zijn, dat de scheidsrechters zich niet behoorlijk trainen. „Zij kunnen het spel niet bijhou den", zei Lawton, „en dat is een van de voornaamste oorzaken van de achteruitgang van het Britse voetbal". Deze critiek is echter zeker niet van toepassing op alle Britse scheids rechters. Edgar Law bijvoorbeeld, die de wedstrijd tussen Schotland en Wales moet leiden, traint even hard als de spelers, in weerwil van zijn 42 jaren. Als zijn dagtaak in de ijzer winkel, waar hij employé is, achter de rug is, begeeft hij zich naar het veld van West Bromwich Albion, waar hij twee uur lang marcheert, sprint of op een sukkeldrafje loopt. Dit is niet bepaald een pretje na een dag van hard werken, maar het zal in elk geval niet aan de heer Law liggen, wanneer hij straks bij Schot landWales de bal niet bij kan hou den. Overigens mag Lawton niet ge neraliseren. Als hij zegt, dat er slechte referees in Engeland zijn, heeft hij gelijk. Maar er zijn ook goede, en zelfs heel goede, naar men niet slechts in Engeland maar ook daar buiten zal toegeven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3