Oranje- en Rode Duivels I Morgen wederom aantreden van Het N.O.C. slaat zijn vleugels uit Op de bres voor de „Ruimtenood in de Sport" het Ifp ISS ff# 1 SS i Jifr ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 UlLfl, üotland ttup Zullen de Belgen in de achtste na*oorlogse wedstrijd succes hebben? TLIORGEN IS HET WEER AANTR EDEN geblazen voor de uitverkoren voetballers van Nederland en België. Voor de negende maal na de oorlog zullen Oranje en de Rode D uivels de strijd tegen elkaar aanbin den op het groene veld en de belan gstelling van millioenen in Zuid en Noord gaan uit naar deze titanenk amp. Inderdaad een titanenkamp! Want het hoogtepunt in de voet balsport van beide landen is wel de ontmoeting tussen Nederland en België, die tweemaal per jaar de ge moederen der voetballers en meer nog misschien van de voetbal-en thousiasten hevig in beroering brengt. De na-oorlogse westrijden hebben de spanning steeds meer opgevoerd, want de Belgen zijn er na 1945 nog niet in geslaagd de Hollandse Leeuw te verslaan: steeds wonnen de Oranjespelers of het resultaat was een gelijk spel. En dat ondanks het feit, dat de Belgen in nagenoeg al deze wedstrijden zeker niet zwak ker konden genoemd worden. Tevergeefs speuren we naar de oorzaak daarvan, doch het feit, dat het Oranje-elftal de laatste jaren over een vrij goede verdediging be schikt, zal daaraan toch zeker niet vreemd zijn. En ook nu behoeven we daarvoor niet al te bevreesd te zijn, want aan het hoofd der Oranje-verdediging opereert weer de stopperspil belangstelling uit naar Roosenburg en we zijn werkelijk benieuwd wat de Sneek-middenvoor in het vuur tegen de Belgèn zal weten klaar te maken. Met 'n vleugel Schaap-Len stra rechts en TimmermansClavan links naast zich, moet hij in staat zijn tot enkele doelpunten. Belgische voorhoede ander maal gewijzigd. Aangezien Michel van Vaerenberg, die aangewezen was om de gewonde Albert de Herdt te vervangen, niet beschikbaar is (hij moet een examen afleggen), zal Coppens van F.C. Me- chelen tegen Nederland linksbinnen spelen. De Antwerpenaar Verbruggen is als reserve aan de ploeg toegevoegd. Verbruggen was opgesteld in de Belgische B-ploeg, die te Charleroi tegen Luxemburg speelt. Daar zal zijn plaats worden bezet door Mer- sie van Berchem Sp. SCHAAP, die Wilkes moet vervangen. Tenslotte onze doelverdediger Kraak. Een beproefd speler van ge halte, maar de laatste tijd iets in kracht minderend. Laten we hopen, dat hij tegen de Belgen zijn oude vorm nog eens zal demonstreren en dat hij aangemoedigd door het „Hup, Holland, hup!" wederom zal kunnen bijdragen tot 'n nieuwe zege van het Oranje-elftal. ken voor v. Vaerenberg, blijkt deze niet beschikbaar en kwam men tot Coppens terug. Reeds was De Herdt vervangen wegens een blessure, het geen al tot een soortgelijke oplossing had geleid als in de Oranjevoorhoede, waar de binnenspeler Lenstra rechts buiten speelt. Want nu ziet men in de Belgische ploeg Fred. Chaves op de linksbuitenplaats. Voor Terlouw wordt de verdedigingsopgave daar door echter moeilijker. Want behal ve Mermans en Govard heeft hij ook Coppens en Chaves in de gaten te houden Onze beste wensen voor het Oranje elftal. RINUS TERLOUW. Op hem drijft meermalen de ge hele verdediging en Kraak achter hem weet wat hij aan deze speler heeft. Terlouw hoede zich echter voor al te fors spel, want dit kan vooral tegen de Belgen noodlottige gevolgen hebben, temeer nog wan- 1 neer zulks in het strafschopgebied t gebeurt. In de oefenwedstrijd tegen de Middlesex Wanderes kreeg onze stopperspil enige malen een vrije trap tegen zich wegens te hardhan dig spel en dat verwacht men niet van een Nederlandse speler. Tegen de Belgen, die geregeld nog 'n tikje steviger optreden dan de Engelse amateurs kan dit noodlottige gevol gen hebben. We zijn intussen benieuwd wat Everse, de invaller voor van Bun, zal presteren. Hij is niet helemaal een onbekende in vertegenwoordi gende elftallen vorig seizoen kwam hij reeds in het Oranjeteam uit en dus hebben we wel ver trouwen in hem. Zijn linkerbuur Schijvenaar trad in de wedstrijd te gen de Engelsen niet zo op de voor grond, doch tegen de Belgen heeft het spel van vele Oranjemannen dikwijls een geheel ander tintje. In de middenli nie staat aanvoer der de Vroedt weer aan de kop. Hij is de beproef de leider van het Nederlands team uit de laatste ja ren en hij zal een nederlaag van zijn ploeg hopelijk ook nu niet weer ge dogen. Van Schijndel zal op de rechtshalf- plaats zijn taak wel weer naar be horen vervullen. In de voorhoede gaat de meeste y m. 18 Aanvoerder DE VROEDT. Doelman KRAAK ABE DE BELGISCHE PLOEG. De vervangene toch weer present. Het moet voor de Belgen een vrij wel hopeloze taak zijn om opnieuw aan te treden tegen de „onoverwinlij ke" Oranjeploeg. En dat, terwijl zij in het veld toch meermalen niet zwakker, soms zelfs overwegend ster ker waren. De Oranjespelers voch ten dikwijls met de rug tegen de muur, maar desondanks hielden zij immer vol en brachten zij de Rode Duivels meermalen tot wanhoop. Want, dat er zo langzamerhand een wanhoopsstemming bij de Belgen is ontstaan, moge blijken uit hetgeen een der Rode Duivels, na de 30 zeg' op Zwitserland, zich liet ontvallen: Ik ben natuurlijk blij met deze over winning, die een voortzetting is van de reeks successen van ons elftal. Maar welke waarde hebben zij. als wij nooit kunnen winnen van Neder land?" Slechts wanneer de Belgen zich kunnen ontworstelen aan die gedach te, is er voor hen kans op succes. Zij zullen, gelijk in de laatste wedstrij den het geval was, in het veld ko men met de gedachte: „nu of nooit" en dat zal hen ongetwijfeld weer in spireren zich geheel te geven. En dan is het de vraag maar, of de Oranjespelers de stoot weer zullen kunnen opvangen Intussen, de Belgische Keuze-com missie is niet erg gelukkig. Want, na dat Coppens plaats had moeten ma NEDERLAND. KRAAK EVERSE SCHIJVENAAR VAN SCHIJNDEL TERLOUW DE VROET. LENSTRA SCHAAP ROOSENBURG TIMMERMANS CLAVAN Scheidsrechter: ELLIS (Engeland). CHAVES COPPENS MERMANS GOVARD LEMBERECHTS MEES CARRé v. d. AUWERA GILLARD AERNAUDTS MEERT BELGIë. Het trio Mermans, Carré en Meert, evenals op 13 Maart j.l. weer de ruggegraat van het Belgische elftal Na onderling overleg tussen de besturen van Teylingen en Docos aangaande het verslag van de wed strijd DocosTeylingen op 30 Oc tober, is gebleken, dat in het verslag over deze wedstrijd enige onjuist heden voorkomen, o.a. het verwisse len van namen van enkele spelers en het minder juiste woord van „aanstoker". Ter bevordering van een goede verstandhouding bij volgende wed strijden, willen beide besturen hier op attenderen, zodat misverstand hieromtrent worde weggenomen. De vereniging van Italiaanse voet balspelers heeft dezer dagen de aan voerders van clubs uit de eerste en de tweede divisie gevraagd, wat hun houding zou zijn indien de Italiaanse Voetbalbond mocht besluiten het aantal buitenlanders, dat in een Ita liaanse ploeg mag uitkomen, van drie op vier te brengen. Het antwoord van de aanvoerders was. dat zij dan een staking zouden uitroepen. Men moet er dus rekening mee houden, dat de staking Zondag 13 November a.s. ingaat, tenzij de Raad van Beheer van de bond, die mo menteel te Salsomaggiore vergadert, een besluit neemt, dat de vereniging van spelers bevredigt. VAN LENT NAAR RIJSSEL?" Naar wij vernemen vertoeft de voorhoede-speler van Hermes-DVS van Lent sinds enige tijd in Rijssel, zulks op uitnodiging van de eerste divisieclub Lille. De trainer van bovengenoemde vereniging was dezer dagen in ons land om te trachten een achterhoe de-speler voor zijn club te verkrij gen. Hij schijnt hierin niet geslaagd te zijn en in de plaats daarvan is kontact gelegd niet een voorhoede speler, van Lent van de Schiedamse eerste klasser. In een gisteren ge houden oefenwedstrijd tussen twee elftallen van Rijssel is van Lent op gesteld geweest. Of hij al dan niet gecontracteerd zal worden, zal ver moedelijk afhangen van zijn presta ties in volgende oefenpartijen. Docos. Morgen vindt er een vriendschappelijke wedstrijd plaats om 12 uur aan de Haagweg tussen een comb, van V.N.L. en Docos. 'OLYMPISCHE SPELEN Het bestuur van het Nederlands Olympisch comité heeft in een ver gadering met de presidenten van de Nederlandse sportbonden het Indo nesische sportprobleem besproken Men is tot de conclusie gekomen, dat het, nu de souvereiniteitsoverdracht aan de Republik Indonesia Serikat (RIS) binnen korte tijd te Amster dam zal geschieden, in de lijn der verwachting ligt, dat een zelfstan dig Indonesisch Olympisch comité wordt gevormd, dat om erkenning zal vragen bij het Internationaal Olym pisch comité, een verzoek, dat door het NOC zeker zal worden gesteund. Vooruitlopend op eene definitieve beslissing ten aanzien van de West waren het NOC-bestuur en de voor zitters der Nederlandse sportbonden van oordeel, dat het streven om in de Nederlandse Antillen ook een zelfstandig Olympisch comité te stichten, gesteund zal moeten wor den, waardoor aan een lang gekoes terde wens van Curasao en Aruba zou worden tegemoet gekomen. Tot nu toe trad, uit naam van het Neder lands Olympisch comité, de Cura- saose bond voor lichamelijke opvoe ding als representante op voor de sport. Met het oog op de Midden- Amerikaanse spelen, welke in 1950 zullen worden georganiseerd, is de oprichting van een olympisch comité voor de Nederlandse antillen van urgent belang. WIELRENNEN Swift-combinatie. Zondag star ten A, B en C-klas om 9.30 uur voor een trainingsrit van 40 km. Vertrek aan de Zijl. QP UITNODIGING van het Ned. Olympisch Comité werd gistermid dag een bijeenkomst met sportjournalisten gehouden, waarin de di recteur van het N.O.C., drs. W. van Zijll een uiteenzetting gaf van een vraagstuk, dat sinds lange tijd de belangstelling opwekt van allen, die iets met de sport te maken hebben: „de ruimtenood in de sport", het ge brek aan voldoende sportterreinen, z wembaden, enz. Een NOC-adviesbureau opgericht Sprekend over alle sportbonden, georganiseerd in het N.O.C., welk lichaam als overkoepelend instituut werkzaam is, wees drs. van Zijll er op, welk belangrijk tekort er op het ogenblik en in cie nabije toekomst ze ker zal zijn aan speel- en sportterrei nen, zwembaden, oefengelegenheden en gymnastieklokalen. Door de ster ke bevolkingsaanwas in ons land, men noemde cijfers van 150.000 per sonen per jaar, zal er in het kleine Nederland een strijd om de ruimte ontstaan tussen de verschillende be langengroepen en in het bijzonder zijn de problemen op het gebied van de voeding, de huisvesting en de in dustrie van urgente aard. In de strijd om de ruimte zal de sport een fel ge vecht moeten voeren om zich te hand haven, afgezien nog van het feit, dat het Nederlands Olympisch Comité zich op het standpunt heeft gesteld, dat het niet alleen om handhaving van het bereikte gaat, maar meer nog om uitbreiding. De feiten spreken in dit opzicht boekdelen. Tientallen sportverenigin gen in den lande hebben reeds aan zegging gekregen, dat binnen korte tijd terreinen, welke zij nu in ge bruik hebben voor andere doeleinden zullen moeten worden gebezigd. Men zal dus naar nieuwe terreinen moe ten zoeken, maar intussen neemt elk jaar de toeloop naar de sportclubs van allerlei aard toe en in vele ge meenten kent men reeds de leden stop, d.w.z. dat vele aspirant-sport liefhebbers niet meer als lid van een sportclub kunnen worden aangeno men, omdat de vereniging haar ar beidsveld niet verder kan vergroten. Over acht of tien jaar zal de toe vloed der jonge mensen zelfs ver dubbeld zijn en men ziet voorlopig geen kans om die dreigende stroom ook maar enigermate tegemoet te ko men. Het bestuur van het N.O.C. heeft het probleem zorgvuldig bestu deerd en diepgaande besprekingen gevoerd met de leiders van de sport bonden, de rijksdienst voor het na tionale plan, met ambtenaren van de ministeries van Landbouw, We deropbouw, Onderwijs en Sociale Zaken. In de technische raad van het N.O.C., waarin specialisten uit de sportbonden zitting hebben, is uit voerig van gedachten gewisseld over doelmatig onderhoud van terreinen, het beheer en de exploitatie daar van. Het resultaat is geweest, dat een N.O.C.-adviesbureau werd opge richt, met het doel aan de gemeente besturen adviezen te verstrekken over de aanleg, het onderhoud, het beheer en de exploitatie van speel- en sportterreinen Het is in ruime mate gebleken, dat de gemeentelij ke autoriteiten van deze adviezen dankbaar gebruik maken, aangezien in het verleden op dit gebied vele fouten zijn gemaakt, welke uit de aard der zaak ook financieel nadelige gevolgen met zich meebrachten. Het bestuur van het Nederlyands Olympisch Comité is thans, gesterkt door de ervaringen een schrede ver der gegaan. Het heeft zich met een gedocumenteerd voorstel gewend tot zes ministers, die van Sociale Za ken, van Financiën, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Binnenland se Zaken, Wederopbouw en Land bouw, waarin verzocht wordt om hechte samenwerking tussen de re gering enerzijds en het particulier initiatief, in casu het N.O.C., ander zijds. Door samenwerking zouden Schaakspel Juist op de dag af elf jaar geleden maakte de huidige wereldkampioen Botwinnik op zijn elfde zet een fout, die zulke ernstige gevolgen bleek te hebben dat hem de belangrijke partij tegen Fine verloren ging. Dit was in het Avro-wereldtournooi. Wit: Fine; Zwart: Botwinnik. 1. e2e4 (voor die dagen een ver rassing. Men speelde toen bijna geen e4) e7e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pbl c3, Lf8b4; 4. e4e5, c7c5; 5. d4xc5 (in latere partijen van deze wedstrijd speelde wit 5. Ld2, wat sterker bleek) Pg8e7; 6. Pglf3, Pb8c6 (nu begint zwart te dreigen d5d4 te gaan spelen); 7. Lfl—d3, d5d4 (of Lxc5 met goed spel); 8. a2a3, Lb4—a5; 9. b2—b4, Pc6xb4; 10. a3xb4, La5x b4; 11. Ld3—b5t de kritieke stelling. Zwart had nu het beste met 11Ld7 moeten voort zetten. Dan 12. Lxd7f, Dxd7 met goe de stand voor zwart. Maar Botwinnik speelde 11Pe7c6? 12. I.b5xc6t, b7xc6; 13. Tal—a4!, Lb4xc3f; 14. Leld2, f7f6; Zwart's positie is ineens inferieur aan de wit te. Hij moet zijn goede loper ruilen, kan Lc8 niet ontwikkelen en zijn pluspion op d4 niet handhaven. 15. 0—0, 0—0; 16. Ld2xc3, d4xc3; 17. Ddlel, a7a5; 18 Delxc3, Lc8a6 (de loper is in 't spel maar voor hoe lang?) 19. Tfl—al, La6—b5; 20. Ta4— d4! (Veel sterker dan Txas, Txa5, Dxa5, Dxa5, Txa5 Td8! en zwart heeft weer spel) 20Dd8—e7; 21. Td4d6, a5—a4 ;22. Dc3—e3, Ta8— a7; 23. Pf3d2! (dreigend c4) a4a3 (om La4 te kunnen laten volgen); 24. c2c4, Lb5a4; 25. e5xf6 (om e5 voor het paard vrij te maken); 25 De7xf6; 26. Talxa3, Tf8—e8; 27. h2— h3, Ta7a8; 28. Pd2—f3 Df6—b2; 29. Pf3e5 (het paard is aangekomen op het zo belangrijke veld e5. De slot- aanval is niet meer te stuiten); 29 Db2—blf; 30. Kgl—h2 (hierom 27. h.2h3) Dbl—f5; 31. De3—g3! Nu dreigt wit met Ta3f3f7 en Td6 d7 te beslissen. Op Te8e7 volgt Txa4. Men ziet hier het gevaarlijke van een paard op e5 dat f7 bestrijkt. En op Ta7 volgt Txc6. Botwinnik gaf op. Ter oplossing. veel gelden kunnen worden be spaard, het rendement der sport- en speelterreinen vergroot en de moge lijkheid tot uitbreiding in het voor uitzicht gesteld. De belangstelling van de zijde der zes ministeries was bijzonder groot, het gevolg is ge weest, dat er over deze aangelegen' heid interdepartementaal overleg is geweest en dat de regering zich thans nader beraadt om de vorm te zoeken, waarin een doeltreffende sa menwerking het best zou kunnen worden gegoten. In dit verband kan nog worden medegedeeld, dat het N.O.C.-advies bureau aan de regering is aangebo den om als secretariaat van het te vormen landelijke lichaam te funge ren. Van de zijde van het N.O.C. heeft men goede hoop, dat de regerir- binnenkort gunstig op het voorst zal beschikken, waarna alle moge lijkheden zijn geschanen om de „ruimtenood in de sport" op een juis te en volkomen verantwoorde wijze tot een oplossing te brengen. ZWEMMEN De Belgische zwembond heeft zich beraad over het standpunt dat ten aanzien van de Duitse zwemsport zal moeten worden ingenomen. Nu Duitsland tot de internationale Zwemfederatie (FINA) onlangs is toegelaten. In België is men van oor deel, dat in de eerste jaren contact met de Duitse zwemsport niet ge wenst moet worden geacht. Wel is men bereid op olympische spelen en eventueel inschrijven, tegen verte genwoordigers van Duitsland te star ten. K.N.Z.B. EN DUITSLAND Naar wij vernemen heeft het be stuur van de KNZB besloten om op een bijeenkomst, welke op 17 De cember met voorzitters en secreta rissen der kringen te Amsterdam wordt gehouden, de verhouding tot Duitsland te bespreken. Nu Duits land weer als lid van de FINA op de vergadering te' Milaan is aangeno men, is dit probleem zeer actueel geworden en het bestuur van de bond is van mening, dat het vraag stuk van zo'n groot belang moet worden geacht, dat de vertegenwoor digers der kringen in de gelegenheid dienen te worden gesteld him ziens wijze op eeen gezamenlijke vergade ring naar voren te brengen. AUTOMOBILISME DE PIJLENRIT Op 25 en 26 November hoopt de RAC-oost haar eerste rit te houden welke rit de „Pijlenrit" genoemd zal worden. Het ligt in de bedoeling hiervan een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Deze rit is een oriënterings-kaart- leesrit. De route van het dag- en nachttraject gaat over de achter hoek, een gedeelte van Overijssel en door de Veluwe. De start en de finish zijn in Arn hem bij het Sonsbeekpaviljoen. De afstand van de rit bedraagt 600 km, waarbij met een gemiddelde van 40 km gereden mag worden. TAFELTENNIS Veni Vidi Vici (Leidschendair;). De Leidschendamse tafeltennisclub is voor de competitie goed gestart. Het 2e damesteam stuurde De co 4 met een 82 nederlaag naar huis, maar verloor van Sportief 3 met 6—4. Het le herenteam speelde tegen Sportief 1 met 5—5 gelijk en het 2e herenteam kraakte T.S.T. 1 met 91. wtm m m m m m w m ABCDEFGH Wit speelt en wint! Oplossingen vorige stellingen: I. 1. Db3b5, Dxb5; 2. c7—c8Df, Ke7; 3. Dxebf, Kxe6; 4. Pc7f, Kd7; 5. Pxb5 en wint. II. 1. Tel—e8; Dxe8; 2. Dxf6, ixf6; 3. Lxf6 mat. HYPOTHEKEN en Yoor alle andere zaken op bet gebied yan on roerende goederen 3ouw-enMakelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vesi 29 - Leiden Telef. 20513 DAMMEN L.D.V. 1 OP DE GOEDE WEG Voor de damcompetitie van de L.D.D.B. waren in de afgelopen week de drie tientallen van L.D.V. in ac tie, waarbij vooral L.D.V. 1 een moei lijke klip had te omzeilen tegen de medegegadigde voor de le plaats, W.D.G. 1 uit Wassenaar. Ofschoon het eindresultaat een overwinning voor L.D.V. zal brengen, 137 of 128, is de volledige uitslag nog niet bekend, daar 4 partijen werden afgebroken, de voorlopige uitslag luidt 84 voor L.D.V. Door deze overwinning heeft L.D.V. zijn mooie kans op het kampioenschap behou den. Het 2e en 3e tiental van L.D.V. deden het ook lang niet slecht, beide tientallen speelden gelijk, 1010, resp. tegen K.W.Z. 1 uit Katwijk en D.E.S. 1 uit Voorschoten. Jammer was het, dat een speler van L.D.V. 2 de winst liet lopen door een slagzet verkeerd te behandelen. Aan span ning heeft het ook bij deze wedstrij den niet ontbroken. De volledige uitslagen luiden: P. Klerk Jr. (D.C.W. 1)—W. Heems kerk (L.D.V. 1) 11, P. Gijsbertse- J. Klinkenberg 02. J. van Doorn 3. Slegtenhorst, afgebr., J. Varke- visserTh. Uijttenbogaard, afgebr., J. VermaasJ. W. Huisman 20, L. MuuseI. Teleng 02, C. v. Dijk A. Klinkenberg 02, C. G. Waarden- burgP. v. Leeuwen afgebr., R. J. KievietP. v. d. Stel 11, J. Lode- wijksJ. Zaalberg afgebr. H. de Water (L.D.V. 2)—J. v. d. Plas (K.W.Z. 1) 1—1, J. v. d. Mey— G Pluymgraaff 20, A. SladekJ. Dubbeldam 11, W. de RoodeP. Meyvogel 02, E. KlinkenbergL. Dubbelaar 02, C. B. JanssensF. v Beelen 20, M. J. v. HoutenT. Guyt 20, J. DreefChr. Heems kerk 11, J. MolenaarJac. Pluym graaff 11. L. ZitmanA. Kuyt 02 W. Kleijn (L.D.V. 3S. v. d Mey (D.E.S. 1) 11, S. v. d. Wijngaard J v. Bemmelen 20, L. Gerritsen P. Hakker 20, M. v. LeeuwenG. Wegger 20, J. Huisman Sr.J. Rot man 11, C. Klinkenberg Sr.G. Oostergo 02, J. W. FreekeC. G. Sirag 02 regl., J. H. v. GentA. C. Bins 02, H. MartijnS. H. Zitman 02, B. de KierW. Oudshoorn 20

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8